Je bent in Nederland 'n bekend schrijver wanneer je in een panel zit Nog167 dagen... I ...en gisteren I Amsterdamse Pijp wil geen opera in de wijk rffvlvancfaap toegelicht Radiomedewerker Tony van Verre: RADIOPROGRAMMA Arabierenlied niet voor de NOS-radio TV morgen] WOENSDAG 22 JANUARI 1975 AMSTERDAM De bevolking van De opera is weer actueel gewor- bouwd. In onze buurt is een groot Een ander bezwaar van de be- de Amsterdamse Pijp blijft zich ver- den, nu het gemeentebestuur er bij Volgens de voorzitter P. van Dorp tekort aan sociaal-culturele en so- woners is, dat er van het gebouw AMSTERDAM De bevolking van de Amsterdamse Pijp blijft zich zetten tegen de voorgenomen bouw van het hoofdstedelijk operatheater in de wijik. Dit kwam opnieuw naar voren op een persbijeenkomst, die het wijk centrum Ceintuur gistermiddag over de al Jaren slepende kwestie had belegd. De opera is weer actueel gewor den, nu het gemeentebestuur er bij de regering op aan heeft gedrongen ter stimulering van de werkgelegen heid spoedig toestemming voor de bouw te geven. Volgens de plannen moet het theater verrijzen aan de Ferdinand Bolstraat op het terrein, waar nu nog de intensief als sport hal in gebruik zijnde oude RAI Volgens de voorzitter P. van Dorp het wijkcentrum zijn de Pijp- bewoners niet tegen de bouw van een muziektheater, maar wel tegen de plaats. Een sterke grief was dat zij nooit de kans hadden gekregen om mee te praten over de vraag of de opera nu wel of niet aan de Fer dinand Bolstraat moet worden ge bouwd. In onze buurt is een groot tekort aan sociaal-culturele ciaal-mediische voorzieningen, maar niet te spreken over de kwa liteit vah de woningen, scholen, de verkeerssituatie e.d. Wij vinden dat in een buurt als de Pijp geen ruim te is voor grootstedelijke voorzie ningen als een stadhuis of een mu ziektheater van internationale allu- Een ander bezwaar van de be- het gebouw grote verkeersaantrekkende kracht zal uitgaan. Zij verwachten, verkeersproblemen in een wijk, waar de parkeerellende al bijna niet te overzien is. Ook vreest men. dat het gebouw door zijn omvang en si tuering vrijwel geen ruimte zal la ten voor buurtvoorzieningen. NEDERLAND I 15.30 In de Soete Suikerbol (NCRV) 15.55 Kijkdoos (NCRV) 16.40 Otomaru en de rijsthalm (NCRV) 16.55 Emil, jeugdserie (NCRV) 17.20 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 18.15 Sporleiding, herhaling les 12 (TELEAC) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw beurt: Net als m'n vader(IKOR) 19.30 Kenmerk (1KOR-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De tijd stond even stil, tv-serie (NCRV) 21.40 Kojak, politieserie (NCRV) 22.30 Hier en Nu (NCRV) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Nederlands Lepra Fonds (SOCUTERA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Politieke Partij Radicalen (POLITIEKE PARTIJEN) 20.30 Trekking Staatsloterij (NOS) 20.35 Het compliment, tv-spel (NOS) 21.30 Kijken naar kinderen (NOS) 21.55 Panoramiek (NOS) 22.10 Studio Sport (NOS) 22.35 Den Haag vandaag (NOS) 22.50 Journaal (NOS) Jan van Hillo, Toos Scheffers en Elly Verbiest staan van avond (20.20 uur, Nederland I) even stil bij die ijskoude vrijdag 18 januari 1963, toen heel Nederland meeleefde met de bijna tienduizend schaatsers die 's morgens gestart waren voor een barre tocht langs de Friese elf steden, 's Avonds bleek dat maar honderdzesentwintig doordouwers de eind streep hadden gehaald. In het programma 'Kijken naar kinderen', dat de Nos-tv vanavond (21.30, Nederland II) uitzendt, wordt aandacht ge schonken aan een heel bijzondere kleuterschool. Het betreft hier namelijk een school, die door de ouders zelf is opgezet. De leerlingetjes van deze school worden ook door deze ouders Als vervolg op de drie programma's over Kenia, Botswana en Zambia zendt de NOS-tv vanavond (21.55 uur, Neder land 11) in het programma "Panoramiek" een gesprek uit met de minister van Ontwikkelingssamenwerkingdrs. J. Pronk. Onderwerp van de drie programma's over de Afri kaanse landen was de invloed van de oliecrisis op 't dagelijks leven in Afrikaanse ontwikkelingslanden. Het gesprek met minister Pronk gaat over de consequenties die de gestegen energieprijzen hebben voor de Nederlandse en de Europese ontwikkelingshulp. Wordt die hulp verhoogd, of worden de ontwikkelingslanden aan hun lot overgelaten, is de centrale vraag van het gesprek. Radioman Tony van Verre heeft nog een introductie nodig da' ie heeh genoten dat durf Je dan weer niet. Het fond natuurlijk allemaal ir ik voel er nooit naar recepties, de bekende cafes met de vriendjes. achter de Tony van Verre kan zich ook knap ondanks het feit dat hij al jaren in het radiobedrijf meetoert. bePaaWe uitzending. Dan wil Je In eerste instantie als zanger, bij De Zaaiers bijvoorbeeld. Nu SITdat Xrfte dün ^ernieZ'Het' laat hij zijn produkten liever door mensen als Edwin Rutten zingen. Leen Jongewaard, Henk Elsink en Annelies Bouma kunnen veranderen, weten trouwens ook goed raad met Van Verres verdienstelijke teksten. Zodoende verhuisde Tony van Verre van voor schermen van het radiobedrijf. Op het ogenblik is hij daar actief opwinden over de taalarmoede als de man achter veel radioliedjes, als producer en tevens inter- de Nederlanders. Hij: „Een Neder- viewer, wiens vragen geen enkele radioluisteraar overigens ooit te lander is niet in staat om twee horen krijgt. goede zinnen achter elkaar te zeggen. Wij spreken slordig en Van Verre tekent onder meer voor schrijver als Je in een panel- gaat nemen domweg maniertjes van vier soorten programma's bij de zitten. Soms is het echt wel eens elkaar over". VARA-radio, te weten „Twee bij moeilijk te verwertcen, dat de M -. Twee" met Wanda Stellaart, Harry mensen die Je stof brengen veel J^eer Kwroid.erihMft ta) wat dat Bannink en Edwin Rutten; „Twee meer in de zon worden gezet dan «"f ™or, di J»tmman Jongens en een gitaar" met Edwin jijzelf. Het is nu eenmaal zo dat m 3 J? b°e da mensen Rutten en Hans Hollestelle „de dit land schrijvers niet bestaan. Dat daar mooiste gitarist van Nederland", kan frustrerend werken, vooral e' de weet aldus Van Verre „Edwin Rutten wanneer Je weet dat iedereen die op 2"??! wat Baudelaire voor een amgt. en tenslotte „Tony van een aparte manier een wind kan «S™3™1 "el«emWdeMe Franf Verre ontmoet. Inhakend op laten meteen op dat tv-scherm schooljongen neeit van een man ais dat laatste programma: „Ik doe dit komt". Rabelavs «eh°°rd- weten M oi ordVif uor Mc ih- Trvn tnnpfpri amper wie Bredero was", kiezen tuien die muzikale ontmoe- Het kan Tony van Verre mateloos Er zit Tony van Verre, zoon van een tinepn waarvoor ik vaak het irriteren. Gelukkig voor hem komt notaris, die middag in Middelburg materiaal lever en waarvan ik ook die hogelijke irritatie zo'n twee keer nog meer dwars. De Nederlander nog de samenstelling in handen heb, zijn het calvinisme opperen we hoeft die lange monoloog, die begint het door hem geschreven en prettig leven, ben als free-Ian- door Harry Bannink gecomponeerde ,Het is klote zonder Jou" ter cu uitzendingen als deze, dan koos ®JJ: ..Ach, eigenlijk ik voor de laaste. Ik geloof dat die bekendheid £ift zo nodig. Ik heb het beste zijn van wat ik doe. Ze MÊ *-Mj aftnta?nuren uitmaken of ik Piet wel dan niet zal sprake brengen. Edwin Rutten zong met iemand en haal daarna mijn interviewen, ik kan een liedje het onder meer bij Van Oekel. stem als interviewer eruit". dan toevallig een goed lied uit op mooie muziek van Harry en je denkt: Jongens dat wordt een hit". Voorlopig kan het goed samenwer kende koppel Van Verre/Bannink die kraker wel vergeten. Tony van Verre: „We vonden het tijd worden, dat een dergelijk zinnetje nu wel eens mocht. Vergeet het maar. De TROS vroeg of we voor Op losse groeven de titel toch maar even wilden veranderen en nu schijnt het ook nog zo te zijn dat de mensen de plaat in de winkel niet durven te vragen. Dat nummer valt nu volledig op z'n gat. En dan ontdek je toch weer de hypocrisie van de Nederlander. Zo'n lied als bietjes op m'n knietjes, dat is allemaal best. Het getuigt echter wel van een mentaliteit. Het houdt nog steeds in, dat - de erotiek in het Nederlandse lied zich nog afspeelt met het licht uit en achter de gordijnen. In de spreektaal is het toch redelijk gebruikelijk dat Je zoiets zegt, maar zo op de zender zijn we er nog niet aan toe. Msischien de eerste tweehonderd Jaar niet. Tony van Verre waakt er overigens voor om over te komen als een teleurgesteld mens. Met Jules de Cor- te en nog enkele bekende radio -en tv-namen werkt hij mee aan het KRO-radioprogramma op de vrij dagavond om 21.00 uur via Hilversum I, dat onder de titel „De blanke top'" de lucht ingaat. TELEVISIE Tony van Verre maakt ook reclameteksten. Voor alle merken en produkten. Hij: „Alleen niet voor sigaretten. Ik heb zoveel moeite gehad om van het roken af te komen, dat ik het niet over m'n hart kan verkrijgen om het dan andere mensen aan te gaan prijzen." Heeft hij nooit aan het medium televisie gedacht? Hij, ineens somber gestemd achter de brilleglazen„Ik heb het gedaan en gezien, maar het hoeft niet meer. Met Edwin Rutten heb ik afgelopen zomer Edwin Solo* voor tv gedaan. Na anderhalve dag ben ik uit de studio gevlucht. Ik heb me voorgenomen me daar nooit meer aan te wagen. Een tv-programma maken is een onmogelijk vak. Het is altijd donderen met zo'n zestig a I zeventig mensen op de vloer". Eergisteren had mevrouw Hannie van Leeuwen (AR) van het initiatief-wetsvoorstel inzake abortus het moeilijk bij de NCRV, waar.zij op enkele zinnige opmerkingen van een jongen, in feite niet zo erg veel weerwoord had. Gisteren zat zij in „Nader bekeken" van de EO, en daarin had zij. het nog moeilijker, want nu moest zij opboksen tegen tegenstanders der rechter zijde, te weten de heer Jongeling van het GPV en Meindert Leerling van de EO. Dit keer ging het haar een stuk beter af, vermoedelijk omdat zij geirriteerd raakte doordat zij haar goede trouw als christin in twijfel voelde getrokken. Leerling sprak over „mazen in de regeling" en vond het wetsontwerp „wat dunnetjes" voor een christelijkepartij („dat is een ernstige aanklacht", zei van Leeuwen, „dat is niet de bedoeling", zei Leerling haastig), en de heer Jongeling bleek bitter weinig vertrouwen te hebben in de medische stand: „We kennen toch de artsen van vandaag". Hij vond wel degelijk dat de overheid het recht had christelijke normen op te leggen ook aan niet-christelijke landgenoten. Mevrouw Van Leeuwen ging nog niet zover dat zij Jongelins opmerking „We kennen toch de artsen vanvandaag" beantwoordde met: „We kennen toch de dominees van gisteren", maar ze leek er na aan toe. Om tien uur begon de televisie gisteravond pas goed, met „Perian- der" van Willem Frederik Hermans: verreweg de geslaagste Herodotus- bewerking die de VPRO heeft gebracht. NICO SCHEEPMAKER VOENSDAG 21 JAM.) 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nieuws. 18.41 Spectrum: aandacht voor het christelijk organisatie e 16.03 Radiojournaal. Radiojournaal (S) Kin- Luisterend naar ee; ontmoetingsprogramma van Verre met e< Nederlander krijgt men de hoofdpersoon in eei gen sfeer de opnemen met Jan wanneer ik dat Tony van Verre: „Gek he in die wil en ik kan de musici daar zelf bij tien Jaar hebben Bannink en ik dergelijk uitkiezen. En toch vind ik het leuk, nooit Tony n bekende de idee dat ongedwon- hem meest iemand opbelt en zegt doen ADVERTENTIE opmerkelijke grepen uit zijn leven vertelt. Het verhaal wordt door Tony van Verre op de montagetafel nog aantrekkelijker gemaakt door er achtergrondgeluiden en bij de hoofdpersoon toepasselijk muziekje in te lassen. Tony van Verre (38) komt zo op het eerste gezicht over als een levensgenieter, die vooral van lekker eten en drinken houdt. En van zijn schitterend pand in Middelburg, zijn geboortestad, waarnaar hij samen met zijn vrouw, na in Amsterdam en het Gooi te hebben gewoond weer terugkeerde. Tijdens het gesprek blijkt Tony een vrij serieus en soms zelfs somber denkend man. Hij typeert zichzelf dan ook met de woorden „Ik ben een Bourgondiër", hetgeen zoveel wil zeggen als; ik ben een man die van de goede dingen van het leven houdt, maar toch niet zal vergeten over de dingen dieper na te denken. Tony van Verre zong acht Jaar en maakte niet alleen teksten voor liedjes, maar componeerde die liedjes ook. Toen hij mensen als Edwin Rutten en Harry Bannink ontmoette, hield hij dat zingen en componeren wel voor gezien. Waar om? Van Verre: „Als Je pas ln dat vak begint denk Je dat Je de beste van de wereld bent. Toen ik mensen als Edwin en Harry tegenkwam, wist ik gewoon dat die beter waren." Vind Je het niet Jammer dat de naam Tony van Verre voor veel mensen geen bepaalde klank heeft? Want wie luistert er nou bewust haar een afkondiging van een programma, waarin de werkers achter de sohermen worden ge noemd? Hij: „Ik ben niet ambitieus. Kijk, in Nederland ben Je een bekend en dan betreedt deze automobilist zijn Bretonse bungalow welke hem en zijn gezin 3 weken zal toebe horen en heeft hij nog maar een zorg: Waar haal ik het lekkerste stokbrood? Als u over167 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide fotders liggen vooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. uitgevoerd door Nederlandse Radio muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. 17.00 (S) Mobiel: weeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelingen. Hilversum III leder heel uur nieuws. TROS: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.08 Drie draait op ver zoek. 12.03 Drie draait tussen de mid dag: Botër, Klaas en Prijzen. 14.0 Hilversum II 16.11 Dingen van de Uitzending van de Po- DUITSE TV De Hongaars-Amerikaanse actrice Zsa Zsa Gabor treedt van daag voor de zesde keer in het huwelijk. Deze keer met de miljonair Jack Ryan, een uitvinder en zakenman. Het huwe lijk zal worden gesloten in Las Vegas. Zsa Zsa Gabors laatste echtscheiding dateert van 1967, toen ze zich losmaakte van oliebaron Joshua Cosden, Daarvoor was ze getrouwd met Burhan Belgee, Turks ambassadeur in Hongarije, hotelmag naat Conrad Hilton, wijlen acteur George Sanders en Herbert Hutner, een financier. ma. 18.55 De Scala 1925-1950 (gr.) 19.30 Houdt Portugal vrijinformatie over de aktie van as. zaterdag. NOS: 16.40 Openbaar Kunstbezit. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20jQ5 (S) Woensdagavond muziekmagazine. 22.10 En tochOm het gelaat van een nieuwe tijd. Discussie. EO: 22.40 Het woord der waarheid. 22.55 Klankbord. 23.05 (S) Postludlum: klassiek muziek programma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum UI NOS: 18.02 Joost mag niet eten, een reportage van he toernooi, 19.02 (S) met om 19.30 Paardekoersen. 20.02 Woenadaga/vondshow: sport en aktuall- teiten. 0.02 (S) Metro's Midnight Mu- Duitsland I 17.55-18.00 (K) Journaal. (Regionaal programma; NDR: 9.30-10.00 (S) Se- samstrasse. 1.00 (K) Kultureel ma gazine. 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nord- schau-magazine. 19f26 (K) Graf Luck- (Zw.w.) 16.05 (K) Michel "I (K) (K) TROS JANUARI HILVERSUM De muziekafde ling van de NOS-radio heeft be sloten het carnavalslied van Vader Abraham "Wat doen we met die Arabieren hier"? niet in haar pro gramma's uit te zenden. "Een be paalde groep voelt zich door dit lied terecht beledigd. Daaraan wil len wij niet meewerken. Het lied speelt op een bepaald sentiment, dat wij beslist niet willen stimule ren", aldus het hoofd van de mu ziekafdeling van de NOS-radio, drs. E. Verhulst. De tweede kamerleden Roethof en Kosto (beiden PvdA) willen van minister Van Agt van Justitie weten, of hij van plan is een ver volging in te stellen tegen de "car navalskraker" van Vader Abraham. Meent de minister niet, dat dit lied blijk geeft van een bedenkelij ke racistische mentaliteit, aldus beide kamerleden in schriftelijke vragen aan de minister. Volgens hen is het lied, waarin wordt ge sproken over "rijke" en "dikke" Arabieren, die "niet te vertrouwen zijn", opzettelijk beledigend en in strijd met artikel 137c van het wet boek van strafrecht. In de carnavals-schlager "Ach ter de wolken schijnt de ww" wordt volgens de PvdA Maastricht op grove manier omgesprongen met 't leed van veel mensen. In een brief aan de platenmaatschappij Ariola protesteert de PvdA Maastricht te gen het op de markt brengen van de plaat die een directe vorm van uitbuiting wordt genoemd van menselijk leed, uitsluitend ten voor dele van de grammofoonplaten maatschappij zelf. Drie op je DONDERDAG Hilversum I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven de Woord. 7.08 (S) Preludium: klassie ke muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 (S)Hier en Nu. 7.55 (S) Aangestipt: program maoverzicht. 8.00 Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 8.24 Op de man af: evang. commentaar bij de tUd. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de buis vrouw. 8.45 (S) Podium: informatie over gezin en samenl. 9.45 (S) Onder de hoogt ezon: programma voor de zie ken. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Orkest pallet: Russische orkestwerken. 12.00 Bel Canto: operamuziek. 12.26 Mede delingen tbv land- en tuinbouw. 12.30 41 (S) Hier en Nu. 12.55 iddagpauzedienst. 13.16 (S) Lich- srzang. 13.30 (S) Globaal: mi elten. 19.20 (K) .00 (K) Journaal en weerbericht. .15 (K) Film reportage. 21.00 (K) ogramma over dieren. 21.45 (K) Do- kumentair programma. 22.30-22.50 (K) Journaal, kommentaar en weerbericht. Duitsland II 202 De W.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Kim- (Y> 7 nn derprogramma. 17.40 (K) Aktualltelten ■UB muziek. 18.20 (K) lm Auftrag von Madame; tv-filmserie. 1855 (K) He- rakles, verhalen. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (K) Programma over skleën. 20.15 (K) Informatief programma. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Voordracht en pantomimi. 22.00 (K) Klein TV- spel. Willow Springs. 23.20 IK) Jour- Nieuws.) 17.30 Nieuws. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.). (8.00 Nieuws, 8.11 Ra- Nederland I TELEAC: 18.15 Flexibele school - les 15. NOS: 16.45 (K) Paul us de Bos kabouter. 18.55 (K) Journaal. AVRO: 19.06 (K) Eens in je leven, filmre portage. NOS: 20.00 (K) Journaal. AVRO: 20.21 (K) Topkapi, tv-film. 22.15 (K) Ronduit gezegd. 22.20 (K) Kunstgrepen, een programma over men sen en wat zij maken. NOS: 22.45-22.50 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Fauilus de boskabou ter. 18.55 (K) Journaal. VARA: 1605 (K) Sol en Gobelet, de Clowns. 19.30 (K) Horen zien zwijgen: slapstick- en TO Arbeidsvitaminen: populair

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5