Plan voor Rijnstraat mag in de ijskast Joop Visser (59) maakt het Rotterdamse bloemencorso Slecht wegdek is Groot Ongenoegen bij 's Molenaarsweg C. G. Meijer: Water '75" rijdt 6 april door Maasstad PAGINA 4 WOENSDAG 22 JANUARI 1978 ALPHEIN AAN DEIN RIJN De bewoners van de 's Molenaarsbrug in Alphen zitten met een Groot Ongenoegen: de slechte toestand van het wegdek. De kuilen voor hun deur worden steeds dieper. Bij de familie Zwaan het laatste huis van dit langs de Hei manswetering gelegen rijtje woningen gaapt een met regenwater volgelopen gat van zeker een halve meter diepte. Een ter plaatse onbekende automobilist zou er een fraaie duik in kunnen maken met zijn voertuig. En die situatie verslechtert voort durende, klagen de bewoners. Sinds vorig jaar april werd het helemaal erg. Toen gingen, ten behoeve van de aanleg van een nieuwe waterlei ding. de straatstenen er gedeeltelijk uit. Nadat de buizen waren gelegd, volgde geen herbestrating. Gevolg: een zanderig gedeelte, waar de pas serende vrachtwagen zich steeds ver der 'ingraven' en brede modderspo- ren voor de huizen achterlaten. op het nogal gedeukte wegdek. In november '73 ontving hij ant woord van B en W. die stelden dat de 's Molenaarsweg vrachtwagen- vrij gemaakt kon worden, door de aanleg van een ontsluitingsweg ten westen van dit industriegebiedje. B en W voegden er destijds al wel aan toe, dat het geruime tijd zou duren voordat deze ontsluitingsweg gerea liseerd kon worden. Vrachtwagens Het betreft hier een terrein, dat eigendom is van dakpannenfabriek V-n Oordt en Co. b.v. De vracht wagens waar het om gaat, zijn van betonmortelcentrale Alphen b.v. en asfaltfabriek De Vrij Molen. De ze beide ondernemingen huren een stuk grond van de dakpannenfabriek achter de 's Molenaarsweg. Hun vrachtwagens w aaronder tonnen- zware cementmolens kunnen al leen af en aan via de gemeentelijke 's Molenaarsweg. "En daar is die weg niet op inge richt". erkent een ambtenaar van de afdeling wegonderhoud bij Open bare Werken, de heer Ligtvoet, vol mondig.. Hij is twee wegen geleden de toestand nog eens in ogenschouw gaan nemen, op verzoek van met name de heer M.G. v.d. Ruit, wo nend aan de 's Molenaarsweg 41. rieze heeft al eerder brieven aan het Alphense gemeentebestuur ge schreven, waarin hij attendeerde KATWIJK AAN DEN RIJN Plan gemeentebestuur: af sluiten van de Rijnstraat vanuit richting Valkenburg. Waardoor sluipverkeer niet meer door de Rijnstraat kan en dus de Pro vinciale weg moet kiezen, terwijl de bewoners van deze wijk via de omleidingsroute Wassenaarse weg/ (door te trekken) Perkstraat weer in de Rijnstraat kunnen komen waar vanaf dat punt wel weer tweerichtingsverkeer mogelijk is. Doel: kruispunt Molentuinweg/Sandtlaan door verbeteringen uit de "knoop" halen. Snellere doorstroming. Doorgaand verkeer uit woonwijken halen. C. G. Meijer, sinds 1949 een win kel drijvend in de Rijnstraat die t midden houdt tussen een zuivel- en een kruidenierszaak, heeft het plan eerst gelezen. Vervolgens aange hoord tijdens de hoorzitting in het "Open Hof" en zegt nu: "Ik ben zwaar tegen die afsluiting. En ik geloof dat ik daarmee de gedachten uitspreek, die onder zeker negentig procent van de buurtbewoners leeft. De gemeente maakt er op deze manier een afgesloten gebied van. En dat terwijl de Rijnstraat echt goed genoeg is om het verkeer aan te kunnen. Nee hoor, dat plan raakt kant noch wal. Ik heb uit alles wat er gezegd en geschreven is begre pen dat het in feite om het kruis punt gaat. Dat zou moeten worden verbeterd. Noul daar ben ik het wel mee eens. Maar als ze dan gewoon die brug op de Sandtlaan verbre den en op het kruispunt zelf een wat gemakklijkere rechtsaf-rege- ling maken, zijn we er toch ook? Ik kan de Rijnstraat echt niet ais sluiproute zien. Daarbij komt nog dat als de Rijnstraat dicht zou gaan, de Wassenaarseweg weer een knelpunt wordt. Als al het verkeer daarin moet, loopt het op dat kruis punt toch ook vast. De Rijnstraat moet echt gewoon <g>en blijven. En ais ze daa de stop- naarsbuurt te ontlasten van het verkeer". De gemmente moet echter wel eerst overeenstemming zien te bereiken met een boer. die van de gemeente een terrein heeft verpacht waarover de weg zou moeten ko men. De boer is al vervangen, de ruimte aangeboden Hopelijk leidt dat tot een oplossing, zegt ir. Hak- stege Reparatie De afdeling wegonderhoud van O- penbare Werken nu: "de situatie is ons bekend, en wij zijn van plan om daar op korte termijn straatre paratie te gaan verrichten. Dat ge beurt zéker nog dit voorjaar. Maar in feite is het water naar de zee dra gen. Als het nieuwe wegdek er een half Jaar ligt. is het er weer net zo. Die vrachtwagens rijden er kuilen in en wroeten heel de weg onder met modder. Voor de bewoners is het ei genlijk ondoenlijk. Het blijft een zor gelijk wegje". De sleutel voor de oplossing van het probleem is dus gelegen in de aanleg van een nieuwe "industieweg", die ongeveer bij de firma Schouten zou moeten uitkomen, op de Gnep- hoek. Gevraagd naar de stand van za ken daar omtrent, zegt ir. C. Hak- stege, directeur Openbare Werken: "wij zijn inderdaad van plan deze weg aan te leggen, om de 's Mole- 0 n tsluiti ngsweg Ook is contact gezocht met de be trokken bedrijven langs de Heimans wetering, over hun financiële aan deel. Dat zou tot principiële toezeg gingen van die kant hebben geleid. Voorts werkt de gemeente aan een grond mechanisch onderzoek voor de nieuwe ontsluitingsweg. Ir. Hakstege: "Maar die weg komt er niet op korte termijn. Er zal nog wel een Jaar overheen gaan, voor we er mee kunnen beginnen". RIJNSBURG/LEIDEN Nederland krijgt er weer een bloe mencorso bij. Rotterdam brengt op zondag 6 april "Water '75". Tot grote vreugde van het bloemenvak. Die corso's zijn name lijk een goede propaganda voor bloem en plant. Ook als ze in eigen land worden gehouden. Er moet voor de steeds toene mende aanvoer van bloemen een afzetgebied worden gevonden. Daartoe bestaan in Nederland zelf nog grote mogelijkheden. Het is namelijk nog lang niet zo, dat in ieder huis wekelijks een vers boeket bloemen prijkt- Ontwerper van dat Rotterdamse corso is de Leidse praalwagenspecialist Joop Visser (59) en de bloemen zulen hoofdzakelijk van de Rijnsburgse veiling 'Flora' komen. Door Cees Combee Visser Is erg gelukkig met deze op dracht. Hij heeft die mede ontvan gen door de wijze waarop hij de laat ste vijftien Jaar als ontwerper en bouwer gestalte heeft weten te geven aan het Rijnsburgse corso. Nadruk kelijk stelt Visser: "Water '75" wordt een geheel andere bloemenstoet, dan men gewend is. Er zal meer reclame in worden verwerkt, dan in de oorao's die men ieder jaar van Rijnsburg via Oegstgeest en Leiden naar Lei derdorp ziet rijden, het Bollenstreek corso en het Aalsmeerse corso. Grote landelijke bedrijven treden als spon sors van de praalwagens op. De be langstelling voor deelneming is zo groot, dat men de inschrijving heeft moeten stoppen. Er zullen niet min der van 27 praalwagens en 40 met bloemen versierde personenauto's in dit wereldhavenstadcorso te bewon deren zijn. Het geheel zal worden afgewisseld door een kleine dertig muziekkorpsen. De route is dertig kilometer lang. De totale kosten wor den begroot op ongeveer f 400.000,-." Veel praalwagens lichten op het kruispunt ook nog alleen tijdens de speruren laten werken ben Je er helemaal. Nu sta je vaak een tijd te wachten, terwijl je er op Je sloffen veilig over kan. En neem nu het afgelopen Jaar. Toen hebben we hier geen last ge had van files. Oh ja, een keer. En moet Je daarvoor nu al die moeite doen, al dat geld uitgeven. Nee toch. Je weet gewoon van te voren als er echt veel verkeer komt dat het overal fout moet lopen. Dan merk Je op de grote wegen al dat je in een file terechtkomt. En zou den wij dat in Katwijk dan wel zo kunnen regelen dat niemand meer hoeft stil te staan? Voor mij mag dat plan in de Ijs kast. Er ligt hier per slot van re kening een fatsoenlijke weg. Een weg die door dit plan van de ge meente zou veranderen in een dood straatje. Lawaai overlast? Vroeger reed de tram door de Rijnstraat. Daar had Je na een week toch ook geen last meer van. Nee, ik heb het al ge zegd, maar volgens mij is zeker ne gentig procent van de buurt tegen dit plan. Dus hoop ik dat ook in dit geval de meeste stemmen zul len gelden GERT-JAN ONVLEE. Al enige maanden is Visser hij kan zich met ere de titel van Neder lands grootste praalwagenontwerper en -bouwer „aanmeten" bezig met het voorbereiden van de oorso's, die hij dit Jaar moet verzorgen. Dat zijn dan onder meer Rijnsburg, Den Haag, Rotterdam en misschien het Duitse Wuppertal. Daarbij komen dam nog t bouwen vam de Leidse "3-Oötober-optocht" en praalwagens voor canavalsoptoohten in de regio. Voor zover nu vast staat moet de Leidenaar in totaal 64 praalwagens ontwerpen en bouwen. Een niet ge ring aantal. Hij wordt in die omvangrijke taak bijgestaan door zoon Roland (20), schoonzoon Herman Roedoe (27 en decor-bouwer) en Fons Ver- sluys (26. die als reclame-tekenaar en ontwerper zijn sporen reeds heeft verdiend). Bovendien maakt Visser dankbaar gebruik van de waarde volle adviezen van de Warmomdier Huub de Vroom (57), die grote be kendheid geniet als ontwerper van de Leidse "3-Ootober-optocht". Al die corso-opdrachten zijn er de oorzaak van, dat Visser dit Jaar veel eerder is begonnen met het ontwer pen dan andere Jaren. Het Rotter damse corso, waarvan de bekende bloemenarrangeur Wim van Bek- kum uit de Maasstad de artistieke leiding in handen heeft, rijdt reeds in het vroege voorjaar. Met als da tum 6 april is het het eerste corso, dai de aandacht vraagt. De praal wagens e n personenauto's zullen worden versierd met een keur van bloemen, die op dat moment voor handen zijn. Daartoe behoren zeker ook de bolbloemen. Het heeft er nu veel vam, dat dit corso zal uitmonden ais een boodschapper van een zeer vroege lente. Als de groei van de gewassen zo doorgaat als nu, is het vrijwel zeker dat rond Pasen de bollenvelden en Keukenhof in een kleurig gewaad zijn gestoken. Dit zou dus inhouden, dat "het seizoen" aanmerkelijk vroeger begint dan voorgaande Jaren. Men behoeft nu alleen maar naar de velden te kij ker om te zien, dat de narcissen wel heel erg "voortijdig" zijn. Een on gekend ets. Of de bollenkwekers er gelukkig mee zijn valt zeer be be twijfelen. Duizend jaar Rijnsburg Visser "maakt" dit Jaar ook weer het Rijnsburgse corso. Het zal op de eerste zaterdag van augustus de tweede onder het motto "Dui zend Jaar Rijnsburg" aandacht vragen voor een immense bloemen weelde van vele, vele tienduizenden kykers(sters). ouder wie hopelijk ook veel in de badplaatsen Katwijk en Noordwijk vertoevende buiten landse gasten. In dat Rijnsburgse corso, waarvan de artistieke leiding wederom in handen is van de Oegstgeester bloemsierkunstenaar Willem Duurman (67), zullen der tien praalwagens en een groot aan tal versierde personen auto's mee rijden. Zoals wel duidelijk zal zijn staat dit corso geheel in het teken van t Rijnsburgs tiende eeuwfeest. De historie vam het bloemkwekers- en handelarendorp zal er door worden uitgebeeld. Zo heeft Visser onder meer wagens ontworpen, die slaan op Floris V, de beroemde Abdij, het Spinozahuisje. de bloemenafzet vroeger en nu. het transport, de verzending van bloemen over de gehele wereld, de molen "Hoop doet Leven" aan de Oegstgeesterweg en de karakteristieke brug over de Vliet. Met recht mag het dus een historische bloemenoptocht worden genoemd. De kosten worden be groot op rond f 200.000. Nadrukkelijk stelt Visser: "Het maken van de ontwerpen voor "Duizend Jaar Rijnsburg" vergt wel die nodige voorbererdliing. Wanneer Je een optocht van historisch karak ter maakt, moet Je wel op de hoog te zijn van de geschiedenis. Ik <r*,' De Leidenaar Joop Visser (59) maakt dit jaar niet alleen het Rijnsburgse corso "Duizend jaar Rijnsburg", maar hij heeft onder meer opdracht gekregen voor de bloemenstoet "Water '75", die op 6 april over een dertig kilometer lange route door Rotterdam zal rijden. Er zullen maar liefst 27 praawagens en 40 met bloemen versierde personenauto's aan deelnemen. heb daarom allerlei boeken doorge- ontwerpen en -bouwer Joop Visser. Rijnsburgs Hij is erg verguld ringen zullen worden aangepast aan de uitbeeldingen van de praalwa gens. Die historische gegevens mo gen nu eenmaal niet worden "weg gewerkt". Maar, dat kan ik rustig overlaten aan Buurman en zijn internationaal befaamde arrangeurs, die d wagens in kleur moeten zetten. Levende kleuren van bloemen in Rijnsburg en omgeving gekweekt". Joop Visser is helemaal "weg" van dat praalwagenbouwen en -ontwer pen. Nu vijftien Jaar geileden beland de hij als reclameman in dit zo wonderlijke vak. Het interesserde hem zozeer, dzt hij er zich hele maal op ging toeleggen. Er ontsond 'n hech te baind tussen hem en voor zitter Cees Leeuwenburg en secre taris Nlek Hemmes van de Stichting "Rijnsburgs Bloemencorso" vooral door zijn contacten met Hemmes en ook door zijn artistieke inzichten, kreeg Visser meerdere opdrachten. "Water '75" behoort daar ongetwij feld ook toe. Er waren voor het ontwerpen en bouwen dat Rotterdam se corso meer "kapers" op de kust. Uiteindelijk viel de opdracht ten deel aan de Leidse reclameman en corso- Van Hees stopt Picassomuseum met raadswerk PARUS Eind volgend Jaar zal in Parijs een groot museum wor den geopend met werken van Pablo Picasso, de veelzijdige Spaanse kun stenaar die op 8 april 1973 op 91- jarige leeftijd overleed. Naar de Franse staatssecretaris voor Cultuur, Michel Guy. gisteren in een vraaggesprek voor de televi sie meedeelde, is met de erfgenamen van Picasso een akkoord bereikt over de wijze waarop de ruim 300 aan de staat nagelaten werken schilde rijen, beeldhouwwerken, tekeningen en grafisch werk zullen worden ten toon gesteld. De verzameling wordt geëxposeerd in het „Hotel de Juig- ne" een uit 1656 stammend, geres taureerd paleis in de oude wijk Ma rais. Dit gebouw dat eigendom is van de stad Parijs, behoort tot de fraaiste bouwwerken uit de tijd van koning Lodewijk de Veertiende in de Marais. ALKEMADE Het raadslid Van Hees (Gemeentebelangen) heeft per 1 februari bedankt. Hij trekt zich terug uit het raadswerk van wege zijn drukke werkzaamheden. Burgemeester Smolders merkte op: "Speciaal op het gebied van fi nanciën en onderwijs wist u van wanten. U ging niet over één nacht ijs. Soms vroegen we ons wel eens af of u niet te veel tijd opofferde aan het bestuderen van de raads stukken". Namens het gemeentebe stuur bood de heer Smolders hem een cognacglas aan. Van Hees opvolger is J. Castelein, tot voor kort secretaris van Ge meentebelangen. Hij heeft edhiter nog geen definitief besluit genomen of hij wel of niet het raadslidmaat schap zal accepteren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4