Srove fout van iïmman in luel met Popov Rol van vrouw is ondergeschikt Voetbal in Rusland nog even populair... Hockeyploeg mist in Maleisie ook Jaap Kooreman Contract tussen Amsterdam en Fransz loopt tot 31 januari INFORTUINLIJKE DAG VOOR NEDERLANDERS IN HOOGOVENTOERNOOI Coersen in li l versum Bij internationale sportfederaties DAG n JANUARI 1975 PAGINA 13 MOSKOU In tegenstelling tot de voetbal-loomheid, die zich in westerse landen in toenemende mate v. t publiek meester maakt blijft deze sport in de Sovjet- Unie nog altijd publiektrekker nummer één. Het afgelopen Jaar, waarin Dinamo Kiev nationaal kampioen werd, trokken 6,5 mil joen betaJlende toeschouwers naar de stadions. Dat is een ge middelde van 27.000 toeschou wers bij elk van de totaal 241 com petitiewedstrijden. Een nauwe lijks geëvenaard aantal in Euro pa. In West-Duitsland bijvoor beeld liep het toeschouwersaan tal in de eerste helft van het lo pende seizoen met 300.000 terug. Bijna de helft daarvan bleef weg bij Bayern München, de Europe se bekerhouder en landskampioen dat verrassend laag geklasseerd staat. Dinamo Kiev, dat in 1974 zijn zesde nationale titel behaalde, be hoeft niet te tobben over derge lijke problemen. Liefst 1,2 mil joen mensen trokken naar de thuiswedstrijden, dat is een ge middelde van 40.000 per ontmoe ting. Kiev, dat slechts 24 doelpun ten tegen kreeg, dankt dat succes op het sportieve en financiële vlak voor een groot deel aan de twee Jeugdige coaches Valeri Lo- banovski en Aleksander Petras - Jevski. Een andere attractie voor het publiek was debutant Tsjernomo- rez Odessa, dat op de derde plaats eindigde achter het onaantastba re Kiev. De ploeg, die 1 lijk uit marine- staat, behaalde dat succes ondank de "transfer" van topschutter Anatoli Sjepel naar Kiev. Niet vanwege het geld, want het zijn staatsamateurs, maar "voor zijn ontwikkeling als voetballer en in het belang van het nationale voetbal in de Sovjet-Unie", zoals de motivering destijds was. AMSTERDAM Het contract tussen eredivisieclub FC Amster dam en verdediger Jan Fransz zal nog lopen tot en met 31 Januari. Het bestuur van de hoofdstedelij ke vereniging heeft gisteravond besloten het verzoek van de 37- Jarige speler om tussentijds "ont slag", dat hij op 12 jan. indien de, in te willigen. Fransz stond tot 30 Juni onder contract. Am sterdam-voorz. De Stoop: „Vol gens de geldende arbeidsvoor waarden kunnen we er eind deze maand een punt achter zetten. Het bestuur zal Fransz verzoeken vanaf donderdag (22 januari) va kantie op te nemen, zodat hij ge heel vrij is". riJK AAN ZEE De zevende ronde van het Hoogoventoernooi is bepaald geen geluk- ge dag voor de Nederlandse deelnemers geworden. pp'loper grootmeester Lajos Portisch versloeg grootmeester Jan Hein Donner. Dat ge lorde in een Konings-Indische partij, waarin de Nederlander eigenlijk nauwelijks tot n fel dued is gekomen. Het bracht Portisch, favoriet voor de eerste plaats, op 6 uit 7. LVERSUM De uitslagen van draverijen, die gisteravond zijn fiouden in Hilversum, zijn Lnsemanprijs, eerste afdeling, fstand 2020 meter) Loeno W (M.C. Vergay) 2.58.2 8.2 Hack Wickesteyn Little Joris b: winn. 2.50 plaats 2.30 2.30 2.90 ppel 20.40 trio 263.50. nriot-prijs (afstand 2000 meter): toew Pride (M. van Leeuwen) 7 1.27.4 hght Mary hut Wiemselbach plaats 1.90 1.50 3.00 >pel 2.80. msemanprijs, tweede afdeling, fstand 2020 meter) Wel heel ongelukkig was de nul, dïe grootmeester Jan Imman moest in casseren tegen d:e Bulgaarse meester Popov. Diens positie was gedurende uren niet al te florissant, doch hij bleef overeind. In de slotfase vergiste Timman zich verschrikkelijk. Hij moest vrijwel geforceerd capituleren. Met 4 uit 7 is zijn plaats weliswaar niet slecht, cloch twee punten ach terstand op Portisch maken de strijd om de hoogste eer problematisch. Daarnaast ging Ree, met wit tegen Gligoric spelend, ten onider. De Ne derlander stond gedurende zo'n 20 zetten alleszins comfortabel. Hij over schatte echter zijn kansen, of onder- sohabte de tegenkansen. Hoe dit zij, de Zuidslavlër kwam tot een ko- ningsaanval, die hij knap doorvoer de. Genoegen beleefden we vooral aan Sosonko—Kavalek. Remise, na een pittige gedachtenwisseling. Sosonko, die op acht punten koerst het grootmeesterresultaat handhaafde zijn ongeslagen record en kwam tot 4Mi punt. Nog 314 uit 8 en hij heeft een eerste grootmeesterresultaat op zijn naam gebracht. Men denke ove rigens niet te licht over die taak Mister Bond (S. Hartman) 2.58.3 daar vele van zijn aanstaande tegen standers kandidaten voor de eerste Vlorning Star prijs zijn doch de geweldige ken- jovely Ingrid die Sosonko paraat heeft, levert winn. 19.90 plaats 5.90 1.90 3.3o hem wel de middelen voor remise- jpel 61.30 trio 1269.10. imedes-prijs, eerste afdeling (af- md 2000 meter) L'espoir de Duke (J.S. van Leeu- n), Lex Hanover K Maria Cornelia Cornelia Winn. 1.60 1.500, 1.30 ppel 3.00 letteville-prijs (2020 meter) Jarvis (G. Lighart) 2.502 1.25.1 Julia Axket Komba 4.40 pl. 1.80. 6.30 10.60 p: 82.50 trio: 3.548.80 ;-rond prijs (2020 meter) Karei Duke (G. Bosschieter) .6. 1.22.6. Iduna J Gregorius winn: 9.40 pl. 3.60 2.10 kop: Afstand 2020 meter: 1. Judge Olivier (Mevr. R. Pools), Kitty H. 3. Kahinga, toto, winn .30, pl. 6.10, 2.20, 2.10, kopp. 44.60, io 487.90. Kerrigan prijs (afstand 2440 me- Luciano (J. Wagenaar) 25.5, 1.24.2, 2. Jasji, 3. Leos H. toto, inn 1.30, 1.20,1.80, kopp. 7.40. Wahnfried prijs (afstand 2440 leter)1. Laura van Zelda (B. van laveren) 3.29.3, 1.25.8, 2. Korinotte, Luxor A, toto, winn 5.70, pl. 1.20, 40. 1.20, kopp 12.30, trio 132.40 Diomedes prijs,- tweede afdeling ifstand 2000 meter)1. Mandy M. M. v.d. Togt), 2. Miss Dartel, 3. iera Buitenzorg, toto, winn 3.00, pl. .30, 1.50, kopp 3.10. 'otalisatoromzet f 339.948. Sensationeel was ronduit de (neder laag van Geiler met wit nog wel tegen de Wesitduiltse crack Robert Hübner. Gelier, jarenlang kandidaat voor het wereldkampioenschap, dS in deze krachtmeting onherkenbaar. Tot nog toe speelde hij zes maal remise, gisteren verloor hij zelfs. Met 3 uit 7 staat hij lager op de ranglijst dan Gï'oot toernooi van LPSV in Groenoordhal LEIDEN De Leidse Politie Sport vereniging organiseert aanstaande vrijdag een nationaal politie-zaal- voetbaltoernooi. In de Groenoordhal komen 21 teams in actie: APGS, Delft, Zeist, LPSV, Arnhem, HPSV, EDE (poule a)UPS, De Bilt, SDKM, Leiden, Katwijk, Luctor, G.P. Am sterdam (poule b), Den Helder, Gou da, Hilversum, R.P. Alex, K.M. A- peldoorn, Wassenaar en Amstelveen (poule c). In de poules wordt een halve compe titie gespeeld. De eerste drie teams van elke poule plaatsen zich voor de finaleronden. Iedere wedstrijd duurt 2 x 7 Mi minuut zonder rust. De eerste duels van het toernooi be ginnen om 9.30 uur. De prijsuitrei king is om 16.30 uur. teletyp I in enige wedstrijd uit zijn 00 met lauweren getooide verleden. LangewegFurtman was een redelijke puniten/diedinig. De Nederlander klom licht, de Rus bleef ongeslagen. Vandaag hebben de spelers vrijaf. Morgen zafl Browne-Pontisch wel het belangrijkste gevecht worden. Uitstagen GROOTMEESTERGROEP zevende rende: Sosonko (Ned.) Kavalek (USA) Mi—Mil Smejkail (Tsj) Browne (USA) atfgébr.; Portisch (Hong) Donner (Ned.) 10; Imman (Ned.) Popov (Buig) 0—1; Hort (Tsj.) Kuijpers (Ned) afgebr; Gelier (USSR) Hübner (BRD) 0—1 Lan geweg (Ned) Furman (USSR) MiM;Ree (Ned) Gligoric (Z.- Sl.) O—L Zesde ronde: GligoricLangeweg 14 Stand: 1. Portisch 6; 2. Kavalek 5; 3. Sme jkail 414 afigebr; 4. Sosonko 414; 5. Browne 4+1 afgebr; 6. Timman 4; 7. Hort 314 1 afgebr; 8/9 Fur man, Oliguric 314; 10/12 Donner, Geiler, Hübner 3; 13. Langeweg 214; 14. Popov 2; 15. Ree 114; 16. Kuijpers 14 1 afgebr. MEESTERGROEP: Zevende ronde: Ek (Zweden) Böhm (Ned) 1414; Enklaar (Ned) Dvorecki (USSR) 0—1; Ciocaltea (Roem) Portisch (Hong) 10, Ligterink (NedJ Weinstedn (USA) 10; Dieks (Ned) Sznapik (Polen) 10; Sigurjons- son (IJsl) Vadasz (Hong) 1—0; Marts (USA) Timman (Ned) 14 De Westduitser Hübner, die verrassend Geiler versloeg. 14; Bukic (Z.-Sl) Schmidt (Po len) 1414 i Vüfde ronde: Enklaar Weinstein 1414. Stand: 1. Dvorecki 6; 2. Schmidt 5; 3/5 Lig terink, Sigurjonsson, Ciocaltea 414; 6. Vadasz 4; 7/9 Portisch, Dieks, Bu kic 314; 10/12 Sznapic, Böhm, Wein stein 3; 13/14 Martz, Enklaar 214; 15. Ek 2; 16. Timman 1. DAMESGROEP: Derde ronde: v. dj. Mije (Ned) Podirajanekaya (Isr) 10; Georgieva (Buig) Ga- prindashvild (USSR) 01; v. <1. Gies_ sen (Ned) Pihajldc (Z-Sl) l—O; Belle (Ned) Veroczy (Hong) 01; Eiment (BRT) Vreeken (Ned) 01; Teodorescu (Roem.) Ivanka (Honig) 01. Stand: 1/2 Gaprinjdashvili, Ivanka 3: 3. Vreeken 214; 4. Veroczy 2; 5/6 v. dl. Mije, v. d. Giessen 114; 7/10 Eimert, Spelregelwedstrijd Leidsch Dagblad LEIDEN Onder het motto "Wie kent de spelregels het best: de eer ste elftalspeler, de supporter of de veteraan?" organiseert het Leidsch Dagblad ln samenwerking met de supportersvereniging van de voet balvereniging Noordwijk aanstaan de maandag een spelregelwedstrijd. Aan dit evenement verlenen mede werking Charles Corver (eredivisie- scheidsrechter), Bert Jansen, Arie van Staveren (beiden spelen in het eerste elftal van Sparta), de COVS afdeling Leiden en de sportredaktie van het Leidsch Dagblad. In de kantine van Noordwijk wordt om 20.00 uur begonnen; de toegang is gratis. DEN HAAG Jaap Kooreman heeft bondscoach Cees Tania laten weten niet mee te kunnen gaan met de Nederlandse hockeyploeg naar Maleisie, waar van 1 tot en met 15 maart het toernooi om het we reldkampioenschap wordt gehouden. De HGC-speler kan het een en ander niet combineren met zijn studie schema. Na Coen Kranenberg is met Kooreman in korte tijd de twee de vaste achterspeler uit de nationa le equipe weggevallen. Kooreman zal worden vervangen door Ad Boe laars van Bloemendaal. De selectiegroep voor Maleisie ver trekt op woensdag 19 februari naar Singapore, waar in het weekeinde van 22 en 23 februari wedstrijden worden gespeeld tegen het team van Singapore en een land uit de b-pou- Gelijkspel van Fiks tegen Vitesse: 10-10 IJSSELMONDE Het gelijke spel dat Vitesse en Fiks gisteravond in IJsselmonde na 60 minuten micro- korfbal "overeenkwamen" betekent, dat beide teams hun theoretische kansen op de titel wel gevoeglijk kunnen afschrijven, want de voor sprong van koploper Bolnes bedraagt nu maar liefst vijf punten met nog vier wedstrijden voor de boeg. Dat zoeel Vitesse als Fiks uitgeschakeld is voor de titel werd in het onder linge duel wel duidelijk, want er werd vrijuit gespeeld, wat een aan trekkelijke wedstrijd met bovendien nog flink wat doelpunten tot gevolg had. Ondanks het feit dat Vitesse vlak voor tijd gelijkmaakte was men in Fiks-kringen best tevreden. Dat was best te begrijpen, omdat het één van de beste wedstrijden van de ploeg van trainer Bart Lambooy was. Hoewel Vitesse in de eerste helft regelmatig een voorsprong had (4-2, 5-3 en 6-4)was er van krachts verschil geen sprake. Op zijn beurt had Fiks in het tweede half uur drie maal een lichte voorsprong (6- 7, 7-8 en 9-10), maar dat stond een terechte puntendeling niet in de weg. Jack v. Berkum (3), Dirk Jan Elzinga (3), Agda Mulder (2), Trineke Paauw en Herma Tobé scoorden. Ie van het toernooi om het wereld kampioenschap. Maandag 24 fe bruari reist het gezelschap dan door naar Koeala Loempoer. Hier treedt Argentinië 27 februari in een oefen wedstrijd als tegenstander op. Neder land start de strijd om de verdedi ging van de wereldtitel op 2 maart tegen Spanje. Piet Duinker, directeur van de KNHB, heeft inmiddels een inspec tietocht naar Koeala Loempoer ge maakt. "Ik heb daar wel een gun stige indruk van de organisatie ge kregen", zei hij gistermiddag. "Het onderdak van spelers en officials is goed geregeld. De kwaliteit van de velden is volgens mij het zwakste punt. Ik heb de terreinen gezien van het grote Merdekastadion, dat wordt verbouwd, en het Mindefstadion. Het zijn echte knollentuinen. Maar aan alle kanten is mij de verzekering ge geven dat alles op tijd in orde ?al komen. Het Maleisische leger is 'n ieder geval al druk bezig de velden te verbeteren. Maar zo mooi als in Amstelveen zal het wel niet wor den". De zestien spelers voor Maleisië zijn: Maarten Sikking (HTCC), Derk Doyer (HCKZ), André Bolhuis (Kampong), Marinus Dijkerman (HGC), Ton Pierik (Hattem), Joost van der Heyden (Tilburg), Wouter Kan (HCKZ), Ron Steens (HCKZ), Ad Boelaars (Bloemendaal), Hans Jorritsma (Amsterdam), Paul Lun- ter (Amsterdam), Jan Boerma (Am sterdam), Hans en Ties Kruize (bei den HCKZ), Wouter Leefers (HGC), en Patty Mundt (Hattem) WIELRENNEN Eddy Merckx zal dit jaar niet starten in de Ronde van Spanje. Na de voorjaarsklassie kers zal de Belg beslissen of hij de Ronde van Italië of de Tour de France, dan wel beide wedstrijden zal rijden. SCHAATSEN De publieke belang stelling voor het toernooi om het Eu ropees schaatskampioenschap, dat 't komende weekeinde op de ijsbaan Thialf in Heerenveen zal plaatsvin den is groot. Gistermorgen waren in de voorverkoop al meer dan vijfdui zend kaarten verkocht. TENNIS Betty Stöve heeft in de eindstrijd van een internationaal toernooi te Palmas del Mar op Por to Rico verloren van Chris Evert: 7-6. LAUSANNE De rol van de vrouw is zoals in zo veel takken van de sa menleving, ook bij de internationale sportfederatie ondergeschikt. Tij dens het tiende Olympische congres van 1973 in Varna werd daarover aan het adres van het IOC al veel kritiek geuit, want dit comité houdt zijn deuren nog gesloten voor enige vrouwelijke invloed. De afwezigheid van ook maar één vrouw onder de meer dan tachtig leden van het IOC is kenmerkend voor de situatie vij de internationale sportfederaties. Het percentage vrouwen dat daar verantwoordelijke functies heeft, is bijna te verwaarlozen. In de takken van sport, die in het geheel niet door vrouwen worden be oefend, is haar vertegenwoordiging in de betreffende internationale (en nationale) bonden uit den boze. Bok sen, ijshockey, gewichtheffen, moder ne vijf kamp en worstelen (in sommi ge landen als Mongolië is de beoefe ning daarvan door vrouwen een tra ditionele bezigheid) zijn mannenwe relden. Maar ook in de sporten waar man nen en vrouwen in dezelfde wedstrijd uitkomen, is de vrouwelijke bestuurs- invloed gering, Hoewel er in de paardesport geen barrière tussen de sexen is, blijft de drempel op be stuurlijk vlak huizehoog. Slechts en kele bevoorrechte vrouwen bekleden officiële functies, zoals bij de dres suur, waar vrouwelijke scheidsrech ters niet ongewoon zijn. Het voor beeld van Pamela Carruthers (Eng.), die de taak werd toevertrouwd het springconcours te ontwerpen voor een Europees en Wereldkampioen schap en voor de komende Olym pische spelen in Montreal is niet maatgevend. Bij het kunstrijden, waar het aan tal beroemde en succesvolle dames- coaohes exceptioneel hoog is en de meeste Olypische- Wereld- en Eu ropese kampioenen door vrouwen worden en werden getraind, is de Italiaanse Sonia Bianchetti-Garbato als voorzitster van de technische commissie kunstrijden van de ISU een gunstige uitzondering. Interna tionaal niveau in Finland, Zuid-Afri- ka, Zweden en de Sovjet-Unie heb ben (enkele) vrouwen interessante bestuursfuncties. Natuurlijk wordt de vrouw niet overal buitengesloten. De sporten waar zij het volledigst is geïnte greerd zijn schermen en turnen, en in de professionele sfeer tennis. De FIE (internationale schermbond) is waarschijnlijk de enige, die in .zijn reglementen de aanwezigheid van een vrouw in de hoogste bestuurs- regionen voorschrijft. De nationale bonden gaan langzaam dit voor beeld volgen. In Groot-Brittannië bijvoorbeeld is Glen Haig voorzitster van de amateur schermbond. Van de Olympische sporten is turnen het best vertegenwoordigd door vrouwen. Valery Nagy (Hon) is de enige vrouw in het bestuur van de FIG, maar een commissie voor de moderne gymnastiek en 't technische comité voor het dames- turnen bestaat geheel uit vrouwen. Op het gebied van de sportieve emancipatie zijn in de tenniswe reld flinke stappen gezet. Het is de tak van sport waar in tijdnood het gemengd dubbelspel als eerste on derdeel van het programma wordt geschrapt. De "Dolle Mina's" Bil- lie Jean King en Julie Heldman ("Waarom zou de vrouw bij haar sport een bh moeten dragen"), heb ben de situatie echter veranderd. Door haar inspanningen worden de dames bij de toernooiprijzen niet langer met een fooi afgescheept. Buiten de professionele sfeer wordt de stem van de vrouw echter nog niet gehoord. Daarmee is de koek echter wel zo'n beetje op. Bij een reeks fede raties, die vaak met trots wijzen op de prestaties die vrouwen in de be treffende sport hebben verricht, is de vrouw onmondig. In de hockey- wereld is de afgrond groot, gedeel telijk omdat de vrouwen zelf de boot afhouden. Er zijn twee orga nisaties, de FIH, met zowel dames als heren en de IFWHA, de sterk angelsaksdch georiënteerde organi satie, die slechts damesleden kent. Onder aanvoering van de Neder landse bond, met prominente be stuursfuncties voor dames, probeert de FIH de dames tot een nauwer samengaan te bewegen. Tot slot 'n (onvolledig) aantal voorbeelden van het gebrek aan vrouwelijke mede zeggenschap. Bij de IAAF (atletiek), FIS (ski), IHF (handbal), Fina (zwemmen), FISA (roeien), FIAC (wielrennen) en ICF (kano) is geen enkele vrouw in het bestuur of zelfs in enige andere afdeling vertegen woordigd. De kanobond heeft als pleister op de wonde de Hongaarse Erszbet Alberti als enig vrouwelijk lid in de medische commissie. Het opmerkelijke rijtje toont dat de vrouw op de achtergrond blijft, ook in het Jaar van de vrouw.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13