Overleggroep moet arts en vrouw bij abortus helpen Bloemenhove blijft open Wetsontwerp over abortus brengt weinig helderheid Rotterdams gezin om het leven door koolmonoxyde DS'70 is niet links Chirurgen.beschuldigd van operatiefouten Huldigings comité beledigde artiest KLM riskeert boete Amerikaanse rechter DINSDAG 21 JANUARI 1975 Door Reny Dijkman wordt geacht zelf De KVP en ARP brengen met hun initiatief wetsontwerp betreffende abortus provocatus weinig helder heid. Ondanks de soepele lijnen rondom blijft keihard de kern overeind staan, namelijk dat een vrouw alleen haar zwangerschap nag laten onderbreken indien haar lichamelijke of geestelijke gezond heid in ernstig gevaar is. Alleen ligt de verantwoordelijkheid van deze beoordeling niet langer bdj de vrouw, maar bij de arts. Hij moet een team Dat men dat in de toekomst alleen nog maar in ziekenhuizen of in onder een ziekenhuis ressorterende klinieken wil laten doen, is een bijkomstigheid. Het is hoogstens vervelend voor die artsen die aan deze bezigheid een dikbelegde boterham verdienden. De hoofdzaak blijft overeind en dat kernpunt is uitermate vervelend voor andersden kenden, die in Nederland toch wel de meerderheid vormen. Indien dit initiatiefwetsontwerp zou worden aangenomen, zal Nederland een grote stap terug moeten doen. Zo zullen bijvoorbeeld ongehuwden niet meer geaborteerd worden als zij even wichtig en gezond zijn. Netzomin als vrouwen die extreem gesteld via een ongelukje in verwachting zijn van de zevende spruit. Een dergelijk wetsontwerp zal Nederland' nog verder verdelen; splijten in noord en het katholieke zuiden. Mensen die abortus willen laten plegen moeten zich gaan verzekeren van handige, niet katho lieke artsen. Een overvloed van bewijs ligt in de mildheid van de opstelling van het verdere wetsont werp. Er zijn geen termijnen meer genoemd waarbinnen abortus mag worden gepleegd. Dit is wel het evidente bewijs dat inderdaad alleen ernstig gevaar voor de geestelijke of lichamelijke gezondheid van de vrouw het enig doorslaggevende argument tot zwangerschapsonder breking zal zijn. Wel 6taat in het lniitiatlefwetsontwerp, dat een zelf standig levensvatbare vrucht in geen geval afgedreven mag worden. De sancties worden gesteld door het wetboek van strafrecht. Alleen de vrouw zal in de toekomst buiten rechtsvervolging vallen. Het is merkwaardig dat de confessionelen zo ver afwijken van datgene wat leeft onder haar eigen kiezers. De katholieken van Neder land hebben in een, op verzoek van de KRO gehouden, representatieve enquête zich duidelijk anders uitgesproken. Dit onderzoek, gehou den door het bureau Veldkamp, toont aan dat slechts 25 procent van de ondervraagden abortus tolereert alleen als de lichamelijke en de geestelijke gezondheid van de vrouw gevaar lopen. Van de ondervraagde Katholieken vond 33 procent dat zwangerschapsonderbreking een vrije beslissing moest zijn. De randstad denkt daar nog veel liberaler over, namelijk 41 procent deelt deze mening. De WD is sinds gisteren stellig van plan om met een eigen initiatief- wetsontwerp te komen. Men heeft het stuk van de KVP en AR afgewacht, maar is er niet gelukkig mee. De WD wil ruimere mogelijk heden scheppen voor zwanger schapsonderbrekingen, maar wenst dit wel te laten doen in erkende inrichtingen en via een goede begeleiding van de betrokken vrouw. Tijdens de behandeling van de brief van minister Van Agt, Justitie, over zijn beleid inzake de Bloemenhove- kliniek heeft zij dit al min of meer aangekondigd. Volgende week zal ook dat stuk ter tafel liggen. Dan zijn er drie initiatiefwetsontwerpen. De namen Stuyt en Van Agt, ondertekenaars van het wetsontwerp ontstaan onder de regering-Biesheuvel, kunnen dan worden vergeten. Dit wordt ingewis- Daarnaast ligt al vier jaar het ontwerp Roethof—Lamberts, beiden PvdA, die de meest vrije vorm van abortus bepleiten. Van deze kant is er dan ook een verheugde reactie over het feit dat de confessionelen eindelijk tot de indiening zijn gekomen. Zij spreken de wens uit dat de behandeling voor het zomerreces plaats zan vinden. Dit echter, zal wel een schone illusie blijken. De overvolle Kameragenda tot het zomerreces biedt daartoe weinig mogelijkheden. Vermoedelijk kan Van Agt dit Jaar nog rustig uitzitten. DEN HAAG (ANP) Besturen van inrichtingen waar abortus provocatus wordt toegepast moeten een overleg groep samenstellen om zowel de behandelende geneeskun dige als de vrouw te helpen om tot een weloverwogen be sluit te komen. Deze overleggroep wordt opge voerd in de gisteren door de fracties van KVP en ARP gepresenteerde hoofdlijnen van het initiatief-abortus ontwerp, dat, zij tijdens de totstand koming van het kabinet Den Uyl beloofden e zullen indienen. In de overleggroep moeten zowel geneeskundigen als sociaal-deskundi gen worden benoemd. Indien de arts besluit de vrouw de behandeling te geven moet hij haar nog eens uitdrukkelijk haar toestem ming vragen. Dit voorschrift dient om te voorkomen dat de zwanger schap zou worden afgebroken zon der dat de vrouw het daarover ge heel met zichelf eens zou zijn ge worden. De fracties zijn volgens de hoofd- UTRECHT De anesthesist dr Miloslav Zvonar, een tot Nederlan- der genaturaliseerde Tsjech, heeft J een kort geding aangespannen te gen het bestuur van het ziekenhuis Zonnegloren in Soest. Aanleiding tot het geding, dat woensdagmiddag 29 I Januari dient voor de president van I de rechtbank in Utrecht, is het op zeggen van 't contract met de anes thesist door het ziekenhuisbestuur. Dat gebeurde, nadat een conflict was ontstaan tussen dr Zvonar en de chirurgen van het ziekenhuis. De anesthesis heeft kritiek geuit op I fouten die volgens hem bij operaties I worden gemaakt en die zouden heb- ben geleid tot de dood van patiën ten. Omdat het staatstoezicht op I de volksgezondheid normaliter geen toezicht houdt op de gang van zaken ln ziekenhuizen, heeft dr Zvonar for meel aangifte gedaan van twee overlijdensgevallen bij de hoofdoffi- cier van Justitie in Utrecht, mr W. H. Overbeek. Deze heeft de inspec- teur voor de volksgezondheid om na dere informaties gevraagd. Geneesheer-directeur J. W. D. Ber- kelbach van der Sprenkel van "Zon negloren" ophield zich gisteren van mededelingen over deze kwestie omdat dat nu nog "onder de recli- ter" is. Volgens de raadsman va,n dr. Zvo nar. dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, hebben de chirurgen i zich in beide gevallen waarvan de anesthesis aangifte heeft gedaan niet aan zijn adviezen gehouden. Een man die in maart 1974 een vaatope- ratle onderging, zou geen heparine hebben gekregen hoewel de anes- (een stollingsmiddel) toegediend thesist daarop had aangedrongen I en hij zou tengevolge daarvan zijn overleden. De tweede aangifte betreft een vrouw die in augustus aan een bloe- i ding zou zijn overleden nadat haar keel was beschadigd bij het terug- I trekken van een buisje dat voor in wendig onderzoek was gebruikt. De bloeding zou niet op tijd zijn ge- I stelpt, en ook tegen deze complica tie had de anesthesist volgens dr. Schuurmans Stekhoven gewaar- j Behuwd. i De arts-advocaat zei gisteren dat voor deze twee sterfgevallen waar schijnlijk ten onrechte een verkla ring "natuurlijke dood" ls afgege- Dr. Zvonar is volgens dr. Stek hoven een uitstekend gekwalificeerd anesthesist. Hij heeft drie artsdiplo ma's. een Tsjechisch, een Ameri kaans en een Nederlands. Voordat hij in het Soester ziekenhuis ging werken heeft hij vier Jaar als lector in Leiden colleges in de anesthesie gegeven. Om zich daarop voor te be reiden was hij eerder door de Neder landse regering naar de Verenig de Staten gestuurd. lijnen van oordeel dat de behande ling sledhts mag worden gegeven in een ziekenhuis of een kliniek die on der hetzelfde bestuur staat als dat ziekenhuis. De fracties stellen in de hoofdlij nen voorop dat afbreking van zwan gerschap een geneeskundige verbo den is tenzij a. voortzetting van de zwangerschap voor de lichamelijk - ke of geestelijke gezondheid van de vrouw een ernstige bedreiging mee brengt en b. deze bedreiging slechts door afbreking van de zwangerschap kan warden afgeremd. Er wordt geen onderscheid ge maakt naar gelang van de levens duur van de vrucht. Een zelfstandig levensvatbare vrucht mag echter in geen geval worden geaborteerd: de bedreiging voor de gezondheid van de vrouw kan dan immers worden- opgeheven door het teweegbrengen van een vroegtijdige bevalling. In een apart hoofdstuk wordt bepaald dat niemand gehouden is een vrouw een behandeling, gericht op het afbreken van zwangerschap, te geven dan wel aan een zodani ge behandeling medewerking te ver lenen, daartoe gelegenheid te geven of daartoe middelen te verschaffen, behoudens voorzover hij de verplich ting daartoe schriftelijk heeft aan vaard. Deze bepaling beoogt Juridische bescherming te bieden aan degenen die mensen niet volgens de vermelde norm te mogen handelen, omdat zij die norm te ruim achten en abortus provocatus bijvoorbeeld alleen toe laatbaar achten, indien het noodza kelijk is om het leven van de vrouw te redden. Vier leden van het comité dat op 21 september in het Haagse congres gebouw de huldiging organiseerde, van de Antilliaanse zwemkampioene en sportvrouw van het Jaar Enith Brigitha, hebben zich door een in gezonden brief in het te Curacao uit gegeven dagblad "Beurs- en Nieuwsberichten" schuldig ge maakt aan belediging van de An tilliaanse declamator Stanley Cras, die als organisator van de huldiging Op Schiphol wordt hard gewerkt aan de afbouw van de D-pier, die geschikt is voor de grote Jum bo-jet 747 van Boeing. Werklieden zijn hier bezig met het zogenaamde "rollende tapijt" voor gebruik gereed te maken. ROTTERDAM Door koolmono- xydevergiftiging is het hele gezin Van Oossanen van de Ruigenhoek 71 in Rotterdam om het leven ge komen. Het gaat om de 25-jarige heier Piet van Oossanen, zijn 23-ja rige vrouw en hun twee kinderen Sil via van 5 en Marcel van 3. Doordat de heer Van Oossanen gis teren niet op zijn werk verscheen bij Splunders Aannemingsmaatschappij in Ridderkerk, kwamen gistermid dag twee collega's kijken. Omdat er niet werd opengedaan en alle ruiten beslagen waren en de gordijnen nog gesloten, waarschuwden zij de poli tie. Twee surveillerende agenten, forceerden de deur en zagen dat het huis vol waterdamp stond. In de keuken lag het naakte lichaam van I DEN HAAG Premier Den Uyl vind DS'70 geen linkse partij. HU heeft dit geantwoord op vragen van de DS'70 fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Drees, die ophelde ring wilde over een uitspraak van Den Uyl in een interview in Vrij Nederland van 21 december j.l. In dat interview sprak de premier over "links", maar Drees wilde precies weten wat Den Uyl daaronder ver staat: alleen de PvdA, de PPR en D'66 of ook andere niet-confessionele partijen zoals CPN, VVD, PSP en DS'70. Den Uyl heeft laten weten, dat hij met links alleen de drie pro gressieve regeringspartijen heeft be- Verwelkomd door vele functionarissen van zijn nieuwe ambassade is gister middag de nieuwe ambassa deur van de Volksrepubliek China in ons landde heer Chen Hsin-jen, op Schiphol aangekomen. Eerder was Chen Hsin-jen ambassadeur in Finland en Perzië en be kleedde hij vele hoge functies in zijn land op onderwijs-ge- bied. Controle nog steeds streng UTRECHT De dertien Ne derlanders die nu al anderhalve week onder strenge medi sche controle staan omdat zij zouden zijn besmet met de Afri kaanse lassakoorts, worden nog zeventien dagen lang elke dag onderzocht. Hoewel zU tot nu toe geen symptoom van de ziekte hebben vertoond, nemen de artsen liever geen risico. De mensen zaten in een vlieg tuig dat 10 Januari uit Nigeria kwam. Een van de passagiers, een Britse arts, overleed twee dagen later vermoedelijk aan lassakoorts. Het ziektebeeld van lassa koorts lijkt erg veel op dat van andere ziekten zoals tyfus, gele koorts, malaria, mazelen en pokken. Het is een virusziekte die in 30 tot 50 procent van de gevallen dodelijk is. mevrouw Van Oossanen. Het even eens naakte lichaam van haar man lag half over haar heen. Vermoede lijk heeft hij nog geprobeerd haar overeind te krijgen, maar door die inspanning heeft ook hij zuurstofge brek gekregen en is hij bewusteloos geraakt. In een van de kinderkamers lagen de lichamen van de kinderen, de een over de ander heen. Men neemt aan dat Silvia Marcel heeft willen waar schuwen en uit haar eigen kamer naar die van haar Woertje is gelo pen. Ook zij is daar bewusteloos ge raakt. De politie neemt aan dat het dra ma zich zaterdagavond of zondag ochtend al heeft afgespeeld. In het huls, zo bleek bij nader onderzoek, was nauwelijks ventilatie, alle ra men waren potdicht. De warm-wa- terkraan van de geiser stand nog wijd open en de douche hep. De tech nische recherche i van het gemeentelijk gasbedrijf derzoeken of er een defect aan geiser was. Wiegel vraagt interpellatie werkloosheid SCHIPHOL De KLM is niet inge gaan op de eis van de Amerikaan se luchtvaartdienst CAB om haar dienstregeling over te leggen. Dat had uiterlijk gisteren moe jen gebeu ren. Daarmee riskeert de KLM dat de Amerikaanse rechter een boete van ten hoogste 2500 gulden per dag kan opleggen. De KLM heeft de CAB laten we ten dat de gevolgen van het indienen "niet louter een procedure -kwestie is, maar een principiële, omdat de bewegingsvrijheid van de KLM er- Tpt deze conclusie komt de presi dent van de Haagse rechtbank in zijn vonnis inzake het korte geding, dat Stanley Cras had aangespannen, tegen de leden van het comité. Uit de brief in "Beurs- en Nieuwsberich ten" van 2 oktober vorig Jaar viel op te maken dat Stanley Cras een onbetrouwbare geldfclopper zou zijn die zijn positie als adviseur van het huldigingscomité met oneerbare middelen ten eigen bate had mis bruikt. In zijn vonnis ziet de Haagse recht bankpresident af van een beoorde ling van het waarheidsgehalte van de publicatie. Wel constateert hij dat de gedaagden door de vorm en de woordkeuze van hun publikatie ken nelijk het oogmerk hebben gehad, om Cras te beledigen. De president meent dat ook volgens Antiliaanse normen deze publikatie als kren kend moet worden gekwalificeerd. Hij veroordeelt de gedaagden con form de eis zich verder te onthou den van het doen of uitloikken van publicaties die eiser kunnen aantas ten in zijn eer of goede naam en be veelt dat het vonnis op kosten van de gedaagden binnen vier weken zal worden gepubliceerd in "Beurs- en Nieuwsberichten", zowel in het Ne derlands als in het papiamento. DEN HAAG WD-fractaeleider Wiegel heeft vanmiddag de Tweede Kamer gevraagd de regering te mo gen ondervragen over de werkloos heid. Als aanleiding noemde Wiegel de verwachting, dat het aantal werk lozen de komende maanden nog ver der zal stijgen tot ver boven de 200.000 en een uitspraak van pre mier Den Uyl, dot in de binnenkort uit te brengen regeringsnota over de werkgelegenheid weinig nieuws zal staan. De interpellatie wordt ver moedelijk volgende week woensdag gehouden. Caransa redt Amsterdamse Lido van de ondergang door kan worden beperkt". Boven dien is de KLM van mening dat het Amerikaanse aandringen in strijd is met de afspraak tussen mi nister Kissinger en minister Van der Stoel. Beide bewindslieden kwamen over een dat er geen eenzijdige maatre gelen tegen de KLM zouden worden ondernomen voordat de derde ronde besprekingen is afgelopen. Zoals be kend wil Amerika inkrimping van de activiteiten van de KLM op de transatlantische route naar de VS. GEEN INBESLAGNEMING VAN APPARATUUR Schoorsteen valt om: sloper dood VLISSINGEN Gistermiddag is in Vlissingen de 51-Jarige Joh. Moer dijk uit Nieuwdorp bij sloopwerk zaamheden om het leven gekomen. De man bevond zich op de zolderver dieping in een slooppand aan de Vlis- singse boulevard, toen hü door een omvallende schoorsteen getroffen werd. Vermoedelijk is het gevaarte door de wind omver geblazen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. HEEMSTEDE De medische apparatuur van de abortuskli niek Bloemenhove in Heem stede zal niet door de rechter commissaris in Haarlem, mr. J. J. Matthijsse, in beslae wor den genomen. Het gerechtshof in Amsterdam had hem daar toe verlof verleend. De rechter commissaris wees de vordering van de hoofd-officier van Jus titie, mr. J. L. Andrea te Haar lem om daaraan gevolg te ge ven, gisteren echter af. De raadkamer van de rechtbank in Haarlem had in eerste instantie de vordering van mr. Andreae tot verlof verlening aan de rechter commissaris in november afgewe zen. De officier ging daarvan in be roep hij het hof van Amsterdam. In de Bloemenhovekltniek worden zwangerschappen van meer dan 12 weken onderbroken. Minister van Agt van Justitie deelde in oktober Jl. aan de Tweede Kamer mede, dat hij zo spoedig mogelijk een rechter lijke uitspraak wil over de vraag of in de Bloemenhove verrichte abor tussen een strafbaa feit opleveren. Het staat volgens de rechter-com- missaris te Haarlem nog absoluut niet vast dat er een strafbaar feit is gepleegd. Rekening moet worden gehouden met de zijns inziens geens zins uitgesloten mogelijkheid dot hier krachtens medische indicatie, dus straffeloos, is gehandeld. In de polikliniek van Bloemenho ve - het Bea-huis - worden zwanger schappen van minder dan 12 weken afgebroken. Voor onderbreking van zwangerschappen, zowel bene den als boven de 12 weken, wordt voor een belangrijk deel gebruik ge maakt van dezelfde apparatuur ter wijl de gas-narcose-apparatuur bij iedere onderbreking noodzakelijk is. Dit was de rechter-commissaris ge bleken uit verklaringen van de me disch-coördinator van de Bloemen- hovekliniek, de geneesheer-directeur van het St. Elisabeth Gasthuis in Haarlem en een der daaraan ver bonden gynaecoloog. De conclusie van de rechter-com missaris is dat een inbeslagneming ook anderbreking van zwangerschap pen beneden de 12 weken on mogelijk zou worden gemaakt, als mede zwangerschapsonderbreking boven de 12 weken op juiste medi sche indicatie onmogelijk wordt. In beslagneming van de apparatuur zou volgens de rechter-commissaris onder de gegeven omstandigheden niet aanvaardbare gevolgen heb ben. De hoofd-officier van Justitie beslist vandaag of hij van de afwij zing van zijn vordering in beroep gaat bij de rechtbank in Haarlem. Wim Wagenaar, exploitant. AMSTERDAM Maup Caransa, de Amsterdamse onroerend-goed- magnaat, heeft het Lido aan het Amsterdamse Leddseplein voorlopig van de ondergang gered. Hij heeft zich garant gesteld voor de zes ton belastingschuld die de Britse eige naren van het pand hebben. Om deze reden dreigde gistermorgen 'n openbare verkoop van de inboedel. Dankzij de reddingsactie van Ca ransa kon een en ander op het laatste moment worden voorkomen. Om half twaalf gaf de president van de rechtbank in Amsterdam opdracht de verkoop van de inven taris uit te stellen tot 28 januari. De curatoren verwachten echter dat er geen veiling van de Lido-boe- del zal komen. "Wij zullen voor die tijd wel een regeling met de belas tingen hebben getroffen", aldius een der curatoren, mr. Fesseman. Wim Wagenaar, de kersverse ex ploitant die het Lido nieuw leven wilde inblazen en daarom zijn laat ste cent in het vermakelijkheids- cenitrum had gestoken, was duide lijk opgelucht. "We draaien ge woon door, alsof er niets aan de hand is", aldus Wagenaar. Maup Caransa, die tijdens de openbare verkoop optrad als advi seur van de hypotheekhouders van het Lido, de Bossche bankiers Van Lanscho., verklaarde: "De zaak is voorlopig gered en dat is het voor naamste'.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7