Minder lawaai verwacht „Confessionelen moeten eens flink zijn" De Beer (VVD): Bouwbeleid regering is grote puinhoop VVD-senator Harm van Riel in Alphen aan den Rijn: Bungalowbouw in Waddinxveen DINSDAG 21 JANUARI 1975 Door Bert Paauw ALPHEN VVD-senator Harm van Riel hield zich nogal rustig. Uit de mond van de 67-jarige liberale ooryfee, die de afgelopen weken met enkele forse kreten van zich had doen spreken, konden gisteravond in het Alphense gebouw "Nabij" geen opzienbarende uitspraken worden aangetekend. Van Riel, ter opluistering van de Jaarvergadering van de WD-afde- ling Alphen in "Nabij" aanwezig, wist desondanks de willig en gretig toehorende aanwezigen constant te boeien. De man is wat Je ook van hem mag denken 'n goed cau seur. De confessionele partners in het kabinet Den Uyl (KVP en ARP) moesten het gisteravond voor al ontgelden. Van Riel: "Het verdeel de optreden van de christelijke par tijen is een voorname oorzaak van him achteruitgang en zal uiteindelijk tot hun ondergang leiden. Het CDA maakt een onzekere indruk en zoiets slaat niet aan bij de mensen. Vol gens de laatste enquête verliest de KVP catastrofaal en gaat ook de ARP flink achteruit. Dat laatste vind ik heel begrijpelijk als Je ziet wat men Biesheuvel heeft aangedaan". De huidige AR-voorman Aantjes, kreeg een fikse veeg uit de pan: "Aantjes maakt veel heibel over het huurbeleid maar als het er op aan komt trekt hij zich terug. Op zo'n manier verlies je je prestige en maak je Je ongeloofwaardig". Dat de on berispelijk geklede Van Riel ook een aantal pittige opmerkingen aan het adres van Den Uyl zou richten mocht van hem worden verwacht. Van Riel: "Wat Den Uyl vergeet is dat de particuliere ondernemings vorm zonder ondernemers niet be staat. Een ondernemer neemt risi co's en daar moet tegenover staan, dat hij meer kans op succes en inko men heeft dan een ander. Den Uyl wil wel goede ondernemers maar hij wil bepalen waarin ze investeren en wat ze van hun inkomen overhou den". Overigens gaf Van Riel toe Den Uyl een man met grote talenten te vin den al voegde hij daar vlug aan toe "al kan ik hem niet luchten of zien". Van Riel: "Neem nou eens Den Uyl en Duysenberg. ook een knappe man, en zet daar Van der Stee, die nie mand kent, en Van Agt met zijn ge- blunder tegenover. Dan is het duide lijk dat de confessionelen in het ka binet geen partij voor de socialisten z\jn. Dat zien de kiezers ook. Die stemmen liever op een energieke Den Uyl dan op de weifelende confes sionelen. De kiezers voelen niets voor een partij die zich heeft vastgeklon ken aan een grotere partij. Dan stemmen ze net zo lief gelijk op die groeter partij. Dat heb je met D'66 gezien". Na nog enig "gekeuvel" zette Van Riel zich aan de beantwoording van de schriftelijke vragen die uit de re delijk gevulde zaal (er waren wei nig Jongeren) naar voren waren ge komen. Uit de vragen bleek dat sommige aanwezigen het optreden van de VVD-vertegenwoordigers in de Tweede Kamer tamelijk lauw vonden. Van Riel: "De kamerfractie van de VVD is niet te netjes. In de eerste plaats moet Je geen wilde uitspraken doen die Je niet kunt waarmaken zoals Koekoek doet en in de tweede plaats vereist een toekom stige samenwerking met de confes sionelen een bepaalde woordkeus, om de goede betrekkingen niet te schaden". Die toekomstige samenwerking ziet Van Riel wel zitten als het CDA ten minste eens flink is: "De heren An- driessen en Aantjes zullen moeten in zien dat de particuliere onderne mingsvorm, die zij voorstaan, al leen met de VVD kan worden waar gemaakt. Samen met de GPV en de SGP zie ik een kamer-meerderheid dan wel zitten". Wat Van Riel niet zag zitten was de polarisatie in de politiek al werd de schuld hiervan (wie had anders verwacht) in de schoenen van de PvdA geschoven: "De VVD polariseert niet maar de PvdA. Wij moeten wel tegenspel bieden". Van Riel zag trouwens nog veel meer niet zitten, o.m. de Portugal- actie ("Een vreemde affaire") het ministerschap van Lubbers ("Hij had z'n consequenties uit dat auto ongeluk moeten trekken") en de subsidie aan de pers ("Een gru wel, dat wordt betaald uit uw en mijn zak"). Kortom. Van Riel voorzag z'n toehoorders van stevige liberale kost. De VVD'ers in Alphen kunnen er weer een tijdje tegen. Gemeentelijk rapport over verbreding van de Prins Bernhardlaan ALPHEN AAN DEN RIJN B en W van Alphen hebben minister Irene Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) van repliek gediend, door haar een gemeentelijk rapport toe te zenden, met berekeningen over het toekomstige verkeerslawaai op de Prins Bernhardlaan. De minister schreeft anderhalve week geleden een brief aan B en W, waarin zij vroeg om een geluidsmeting en aan de hand daarvan een lawaai-prog- nose. In haar brief liet mevrouw Vorrink uitkomen, dat zij de vrees van de omwonenden van de Prins Bernhardlaan deelt. De bewoners zijn bang voor meer herrie, als de weg wordt ver breed tot vier rij-stroken. Die vrees is ongegrond, volgens de dienst van Openbare Werken in Al phen. die het rapport heeft opge steld. Het rapport dateert overigens al van november '74, maar het is eerst gisteren openbaar gemaakt. Theoretisch De rapporteurs van de gemeente to's op de Prins Bernhardlaan har der dan 50 km/u. Dit betreft het verkeer dat Alphen binnenkomt, via Avifauna. Van de auto's die Al phen verlaten over de Prins Bern hardlaan, rijdt 66 procent harder dan 50 km./u (10 procent zelfs har der dan 70 km/u.) Uit het rapport blijkt ook, dat de tisch benaderd. Er zijn geen ge- Schweitzerbrug een grotere drukte luidsmetingen verricht. De bereke- °P de Prins Bernhardlaan verwacht, ningen in het rapport zijn gemaakt Momenteel bedraagt het aantal au- aan de hand van de verkeersdruk- to's op de Prins Bernhardlaan 1120 te op de Prins Bernhardlaan (wél stuks in de avondspits (56 uur 's gemetenen gegevens als de af- middags). stand van de weg tot de woningen. Dat worden, aldus de gegevens in het en de snelheid van de passerende rapport, ongeveer 1320 auto's als de auto's (ook gemeten). dr. Albert Schweitzerbrug eenmaal Dan komt men in het rapport tot geopend is. Pieter° Floreszstraatde geluids- Verkeersdrukte hinder is nu 70.8 decibel, dat wordt 69.2 decibel na de reconstructie. Witte de Withstraat: de geluids hinder bedraagt nu 69 decibel, dat wordt 68.3 decibel tie. Opgemerkt moet worden, dat de ze grotere verkeersdrukte niét is verdisconteerd in de lawaai-prog- nose die de gemeente heeft gemaakt, de reconstruc- Zowel in de huidige situatie, als bij de berekeningen over de toestand na De gemeente verwacht vooral *n de reconstructie, is Openbare Wer- het verkeersla- ken uitgegaan van 1120 auto's in die vondspits. Volgens het rapport is de invloed de verkeersdrukte op de geluids vermindering waai, dankzij de "groene golf" verkeerslichten, die de automobilis ten tot rustiger rijden moet dwin gen Bij de prognose-berekening is hinder namelijk de gemeente er vanuit gegaan, dat de auto's op de gereconstrueerde Prins Bernhardlaan 45 km./u zul len rijden. Dat ligt momenteel heel anders: volgens een telling van eind okto ber '74 rijdt 43 procent van de au- geringe vang. "Tevens zal in de toekomst, bij realisering van de nieuwe rijksweg 11 (Leiden-Alphen-Utreoht, red.), het doorgaande verkeer worden om geleid, waardoor met name een groot deel van het veel geluid veroorzaken de vrachtverkeer (15 procent van het totale verkeer, red.) de Prins Bern hardlaan niet meer zal belas ten", aldus Openbare Werken in het rapport. In het rapport wordt ook iets ge zegd over de geluidsmetingen, die de Consumentenbond op 21 december '73 een etmaal lang heeft verricht langs de Prins Bernhardlaan (op verzoek van het bewonerscomité). Er rolden toen "lawaai-pieken" uit van 72 tot 82 decibel. Deze piekniveau's mo gen volgens Openbare Werken echter niet vergeleken worden met de ISO- normen (Internationale Organisatie voor Standaardisering), welke nor men ook door minister Vorrink wor den gehanteerd. "Dit leidt, aldus het rapport, "zoals bij het actiecomi té is gebeurd, tot het trekken van verkeerde conclusies." Minister Vorrink vindt voor een weg als de Prins Bernhardlaan 65 decibel het maximum toelaatbare. Deze maximum grens geldt evenwel niet voor al bestaande situaties, zo als hier het geval is. Wél zou de minister in het geweer kunnen ko men, als de verkeersherrie (die ook volgens de gemeente al wel boven de 65 decibel-norm ligt) door de recon structie nog erger zou worden. En dit laatste bestrijdt de gemeente in het rapport. De overschrijding van de norm van 65 decibel is beperkt, luidt de conclusie van Openbare Werken. Op grond van de verwachting dat er in de toekomst geluidseisen gesteld zullen gaan worden aan de auto's op de weg, meent Openbare Werken dat die overschrijding op de duur ze ker niet zal toenemen. Zó gaat de Prins Bernhard laan er uitzien, in de bocht naar Avifauna. Rechts op de kaart de nieuwe dr. Albert Schweitzerbrug, die naar Ridderveld gaat leiden. HAZERSWOUDE De confessio- nele partijen (AR. CH en KVP) die binnen de raad van de gemeente Ha- zerswoude samenwerken houden donderdag 23 januari vanaf acht uur spreekuur. Dit spreekuur is nu eens niet ge pland in het voormalige raadhuis, maar in het cafetaria annex ijssa- lon van M. Kroon aan het Raadhuis plein. Belangstellenden kunnen met de CDA raadsleden onder andere pra ten over de raadsagenda van 30 Ja nuari. WADDINXVEEN Reeds ver schillende Jaren bestaat het plan om op het nog onbebouwde terrein hoek Beethovenlaan/Mozartlaan een bu reau voor de rijkspolitie te bouwen. Op het gedeelte dat nog overblijft, kunnen dan nog zes bungalows wor den gebouwd zónder een speelterrein voor de Jeugd; of drie bungalows, mét een klein speelterrein. De commissie voor de ruimtelijke ordening heeft nu gekozen voor handhaving van het plan om een po litiebureau te bouwen met drie bun galows en een speelterrein. Tevens zal het speelterrein nabij de Leon van Gelderschool voor de Jeugd bestemd blijven, alhoewel het be stemmingsplan de mogelijkheid biedt voor een bijzondere bebou wing. Het handhaven van het speelterrein nabij de Leon van Gelderschool zal met vreugde worden ontvangen om dat er in Groenswaard n niet veel speelgelegenheden zijn. NIEUWKOOP Het WD-Ka- merlid Pol de Beer liet er bij zijn toehoorders in Nieuwkoop geen twij fel over bestaan dat het bouwbeleid van deze regering niet gesteund wordt door de WD. "Het bouwbe leid is een grote puinhoop. Direkte slachtoffers zijn de 50.000 werkloze bouwvakkers, daarnaast zijn er tien duizenden werknemers veranderd in werkelozen in de diverse toeleve ringsbedrijven. Het plan van de re gering was om in 1974 135.000 tot 140.000 woningen te bouwen, het zijn er 111.000 geworden. De WD heeft in mei al gewaarschuwd, maar alle bezwaren en moties werden van ta fel geveegd". Het Kamerlid De Beer dook de historie in en herinnerde aan het PvdA-kamerlid Van der Doel, die tijdens de kabinetten van De Jong en Biesheuvel jaarlijks aan de bel trok zodra hij meende dat de woning bouw stagneerde. Maar het kabinet De Jong haalde wel de geschatte aantallen, in vier Jaar 500.000 wonin gen en Biesheuvel kwam tot 150.000 per Jaar. "In Nederland is een nieuw taboe ontstaan. De woningbouw. Nu hoor Je niets, helemaal niets uit de kring van al die mensen, die vroeger op de bres stonden voor de woningzoeken den", aldus De Beer, die de Nieuw- kopers echter liet weten allerminst verslagen te zijn. De WD blijft op positie voeren tegen het falende be leid van minister Gruyters, die voortstrompelt met de blinddoek, struikelend over alle moeilijkheden. De woningbouwmarkt is allerminst verzadigd. Er was bij de begroting van het aantal woningen reeds een mindere behoefte ingecalculeerd. Er staan thans ongeveer 100.000 wonin gen in Nederland leeg. Een speling op de woningmarkt moet er zijn, maar de ongezonde reden van de ze leegstand is te vinden in het feit dat de verkeerde soort woningen op de verkeerde plaats neergezet zijn. Naast de nieuwbouw is ook de ver nieuwbouw, de renovatie van oude woningen en wijken, slecht op gang gekomen. Staatssecretaris Scha efer werkt hard, doet op zijn manier goed zijn best, maar van de geplande 24.000 woningvernieuwingen voor 1974 zijn er hooguit 18.000 gerealiseerd, en dan veelal alleen nog op papier. Bij woningvernieuwingen worden de uit gegeven vergunningen geteld. Ook de plannen voor de kleinere wooneenheden voor alleenstaanden, zijn vrijwel niet van de grond geko men. Er is een stijgende behoefte aan kamers voor studerende kende Jongeren. Door de welvaart, worden er steeds minder kamers ver huurd, waardoor het tekort aan ka mers jaarlijks groter wordt. De WD heeft niet alleen kritiek, maar ook een alternatief plan om het bouwbeleid uit het slop te halen. Een van de WD punten uit dit plan is een halt toeroepen aan de bureau cratie. Ruw geschat worden er volgens de WD voor ongeveer f3,5 mil jard aan bouwplannen onnodig op gehouden. Daar moet de bezem door heen. Er zal zeker de eerste Jaren ruimte moeten zijn voor een soepel beleid voor de kleine plaatsen, die willen uitbreiden en goedgekeurde bouwplannen enzovoorts hebben. Te star wordt volgehouden aan het ge geven van groeigemeenfen en ge meenten, die niet mogen groeien. ■- Er zijn tal van groeigemeenten die deze opdracht gewoon niet aan kun- Het subsidiebeleid moet op de helling. De subsidies moeten opge trokken worden gelijk met de stij ging van de bouwkosten. Jarenlang zijn de huurstijgingen achter gebleven bij de inflatie. Wo ningen van het zelfde type, alleen tien jaar eerder gebouwd, hebben een gehalveerde huurprijs. Er zijn voorbeelden van woningwetwonin gen 10 Jaar oud die 220,— per maand doen en dezelfde woningen kort geleden gebouwd moeten 440,- per maand opbrengen. Ook de individuele subsidie moet aangepast worden. Er zal subsidie die gegeven moeten worden naar het type woning en niet alleen het inkomen als maatstaf moeten hou den. Met de huidige subsidie kiest ieder de duurste en de mooiste wo ning omdat deze dan evenveel kost als een minder goede. De WD is voor een totale aftrek van de onderhoudskosten van de wo ning. Deze aftrekpost van de inkom stenbelasting is wel door een liberale bewindsman ingediend, maar steeds door de WD afgewezen. De stemming in de Tweede Ka mer is thans goed verstoord. Ieder vraagt zich af hoe lang nog. On voorstelbaar is volgens De Beer de houding van de KVP en de ARP. De vijftig-minutentoespraak van de heer De Beer werd beluisterd door ongeveer 25 belangstellenden. Vanuit de zaal kwam geen verweer, de vragen hadden betrekking op uit dieping van bepaalde onderwerpen en soms verheldering. Pol de Beer verdient een compliment. Zijn toe spraak was duidelijk, hij vermeed het gebruik van "Stadhuis- of kamer- taal" en kende alle Nederlandse uit drukkingen. JOOP PEETERS De Beer (VVD): alternatief plan. (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4