LEIDSCH DAGBLAD Arabieren geven zich over aan Irak Sportcomplexen bij Holiday-Inn? NIEUW SYSTEEM STROOM-OPWEKKING Rel in Wassenaar rond Portugal-collecte vandaag Kamerlid: restauratie 'Pesthuys' op korte termijn LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34532 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASSENAAR Binnen 't Was- senaarse gemeentebestuur is gis teren een complete rel ontstaan over de actie "Houdt Portugal vrij". Oorzaak was het besluit, van burgemeester mr. K. Staab (WD) om zich niet aan te sluiten bij de meerderheid van het col lege, die de eerder verleende vergunning voor deze actie wilde intrekken. Ook een door de meer derheid van de raad ondersteunde motie, waarin de burgemeester werd verzocht zich alsnog bij de wens van de overige leden van het Hij kondigde aan het college-be sluit bij de Kroon ter vernie tiging te zullen voordragen. Dit betekent dat de actie in Wasse naar normaal zal doorgaan om dat een besluit tot nietig verkla ring niet vóór de datum waarop de collecte wordt gehouden te ver wachten valt. wel te steunen. Gistermiddag had op aandringen vanuit de raad een nieuwe vergadering plaats. De wethouders Van Dijk (VVD) en Van der Klauw (CDA), die eerst vóór hadden gestemd, bleken toen evenals drs. Caron (WD) tegen de actie te zijn. Argument: men had onvoldoende de achtergron den van deze actie onderkend me de als gevolg van de manier, waarop de actie door leden van het kabinet was gepresenteerd. Burgemeester Staab verklaar de zich daarop tegen intrekking, van het besluit omdat hij dat in strijd achtte met de beginselen van behoorlijk bestuur en het al gemeen belang. Hij kondigde dan ook aan de Kroon te zullen vra gen het laatste besluit te vernieti gen. Gisteravond kreeg de raad de gelegenheid nader op de zaak in te gaan. Mr. A. van Vuure (VVD) diende na een korte schorsing namens de fracties van de VVD, CCP en Partij Wassenaar (sa men 16 van de 21 raadsleden) een motie in, waarin de burgemees ter werd verzocht zich bij het be sluit van de meerderheid van het college neer te leggen. Burge meester Staab hield echter tegen alle verwachtingen in voet bij stuk. "Omdat er geen factoren in het spel zijn die in strijd zijn met de openbare orde kan een vergun ning niet worden geweigerd. Het is een goed liberaal principe om de burgers geheel vrij te laten om al of niet aan de collecte mee te doen", aldus burgemeester Staab. LEIDEN Het Leidse tweede- Ie 1 -rterlid mr. F. Portheine (WD) h eft er bij de ministers van CRM jn Defensie op aangedrongen er door te zorgen dat op korte termijn Overeenstemming wordt bereikt over be restauratie van het Pesthuys, het bit gedeelte van het legermuseum i Voor nog onbepaalde tijd gesloten blijven in verband met de bouwval lige toestand waarin het gebouw ver- keert. In schriftelijke vragen aan beide bewindslieden informeert mr. Port- peine of het waar is dat niet vast- ttaat op welke begroting de nood zakelijke restauratie van het Pest- huvs moet worden opgevoerd en pat daarom niet bekend is wanneer dit gebouw heropend kan worden. Het kamerlid wil van de ministers flp toezegging dat de restauratie no? zichtbaar wordt in de begroting boor 1976. Overigens verwijst hij pi.i zijn vragen naar de berichtge ving over de (tijdelijke) sluiting Van het Pesthuys in deze krant van B Januari Jl. waarbij o.m. melding (verd gemaakt van een te verwach ten daling in het bezoekersaantal Jnet 50 procent voor dit Jaar. Wisselvallig; weer i wh LEIDEN Er zijn plannen voor de Een aantal zakenlieden houdt zich bouw van een groot sportcentrum op bezig met de plannen, die nog in een het terrein van Holiday-Inn nabij pril stadium verkeren. Eén van hen de rijksweg Den Haag-Amsterdam, is OeEstaea^tenaar B Vonk rii#» nm i V^cht opklaringen en morgen Het centrum bevat een overdekte ijs- geen mededelingen wü doen, omdat bverdag veel bewoltang jnet tjJdeUjk hocfceybaan, waaroverheen een hou- het overleg met de gemeente Leiden ten vloer kan worden gelegd, zodat nog maar kort geleden op gang is ge er bv. ook basketbal kan worden ge- bracht. Er is tot nu toe één ge speeld, alsmede een overdekte ten- sprek gevoerd met de afdeling stads- nishal met acht banen. De comple- ontwikkeling van de gemeente. Het xen zouden in Duitsland geprefabri- college van B. en W. is nog niet met ceerd worden, waardoor een snelle de plannen geconfronteerd. De grond bij Holiday-Inn is de gemeente bouw mogelijk wordt gemaakt. p-egen. Matige tot krachtige en aan kust later harde wind uit west tot luiwest. Minimumtemperaturen van tot 0 graden, maxima rond 6 gr. (Opgemaakt te 11.15 uur) De opklaringen gisteravond in het oosten en vanmorgen in het leesten van het land waren niet langdurig genoeg om de tempera turen tot onder het vriespunt te laten dalen. Een randstoring van de depressie volgde het front op de voet en bereikte ons vandaag, vergezeld van buien. Ondertussen koerste een volgende depressie langs de zuidpunt van Groenland HAARLEM De Haarlemse in de richting van IJsland. Het hoofdofficier van Justitie, mr. J. L. frontensysteem ervan liep met Andreae gaat bij de rechtbank in grote snelheid over de oceaan. Het Haarlem in beroep tegen de afwij- zal ons in de loop van morgen zing door de rechter-commissaris bereiken zodat er na een heldere van zijn vordering om gevolg te ge nacht morgen weer regen te ver- ven aan het verlof tot huiszoeking wachten valt. in de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede, ter inbeslagneming van de medische apparatuur. Het gerechtshof in Amsterdam had de rechter-commissaris, mr. J. J. Matthijssen hiertoe vorige week verlof gegeven. Schrijnend leed in beeld in het Zuidvietnamese Bien Hoa waar een kind op het militair kerkhof staat te huilen bij het met een vlag toegedekte graf van zijn vader. Sinds het begin van het communistisch offensief in december 1974 zijn ongeveer 500S soldaten van het Zuidvietnamese regeringsleger om het leven ge komen. Ziekenhuis schorst anesthesist Officier weer in beroep uitgegeven moeten worden. Desgevraagd verklaarde M. A. Logtenberg, hoofd afdeling stads ontwikkeling, in principe positief te genover de plannen te staan. "Het lijk, mij wel interessant. Het cen trum zit in een hoek waar het nie mand stoort". Behalve aan nieu we erfpachtbepalingn zal echter aan nog meer voorwaarden moeten wor den voldaan, zoals de aanleg van nieuwe wegverbindingen omdat Ho liday-Inn nu alleen per auto be reikbaar is. SOEST Het bestuur van het eigendom ziekenhuis "Zonnegloren" in Soest eripacnt heeft de anesthesist van het zie kenhuis, dr. Miloslav Zvonar, met onmiddellijke ingang geschorst en hem de toegang tot het ziekenhuis GLASSCHADE SERVICE Schölvis cfc~7r\ a Schilders bel 66704 Eind december had het zieken huisbestuur het contract met de anesthesist al per 30 Juni 1975 op gezegd omdat dr. Zvonar twee chi rurgen had beschuldigd van opera- tiefouten die aan twee patiënten 't leven zouden hebben gekost. Het ziekenhuisbestuur heeft dr. Zvonar geschreven, dat het na overleg met de geneesheer-directeur en het stafbestuur tot de schorsing heeft besloten omdat de anesthesist het conflict in de publiciteit heeft Meer overhoudengebracht Industriebond NVV naar t De Boeing, gevlogen door drie vrijwilligers, was hen gisteren ter be schikking gesteld in ruil voor de vrij lating van 10 mensen die zij op de luchthaven van Orly hadden gegij zeld na hun in de kiem gesmoorde aanval op een Israëlische lijnvlieg- tuig. Aan het drama, dat zich in de toiletruimten van het aankomstge bouw afspeelde, was een vuurgevecht in de hal vooraf gegaan. De woordvoerder van Air France verklaarde dat de bemanning van de Boeing de slopende tocht ongedeerd heeft doorstaan. De regeringen van Koeweit, Egyp te, Saoedi-Arabië en Libanon wei gerden gisteren de terroristen te la ten landen en de Boeing vervolgde zijn tocht door het Midden-Oosten met steeds minder brandstof aan boord. 's Middags landde het toestel in Bagdad waar brandstof voor acht uur vliegen werd ingenomen. Na te hebben bijgetankt kreeg de gezag voerder opdracht te vertrekken. Het Iraakse persbureau meldde dat de Boeing de eerste keer alleen heeft kunnen landen doordat de gezag voerder een list gebruikte. Hij zou zich hebben uitgegeven voor een "Frans vrachtvliegtuig op weg naar Koeweit". Volgens de woordvoerder van Air France heeft de Franse ambassa deur deelgenomen aan de onderhan delingen die uiteindelijk leidden tot de overgave van de drie terroristen, leiden 16 PAGINA'S Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. PJ Ik word abonnee vanaf 5 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. ri Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer; Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. vakantietoeslag Volgende week dient voor de pre sident van de rechtbank in Utrecht een kort geding dat dr. Zvonar tegen het bestuur heeft aangespannen i. v.m. het beëindigen van zijn con tract. DEN HAAG De Industriebond NW vindt dat er van de vakantie toeslag te weinig overblijft. De bond wil daarin voor 1975 verandering door van de overfiead te vragen van heeft vandaag meegedeeld dat de vakantietoeslagen (die in mei en familie van de patiënt die op 3 Juni plegen te worden uitbetaald) maart 1974 in het ziekenhuis "Zon- geen premie in te houden voor aow negloren" is overleden, bij de offi- en aww. Dit blijkt uit het deze week cier van Justitie ook een aanklacht verschijnende nummer van WIK, zal indienen wegens dood door orgaan van deze bond. schuld. WANSMAAK DEN HAAG Het carnavalslied van Vader Abraham "Wat doen we met die Arabieren hier" getuigt van wansmaak, om het zacht uit te druk ken", zo heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken vanmiddag desgevraagd ver klaard. Overigens zijn bij het mi nisterie nog geen formele protesten tegen het lied van Arabische of an dere landen binnengekomen. Abortus BAGDAD De drie Arabische terroristen die op Orly een aanslag pleegden en 10 mensen gijzelden hebben zich van ochtend vroeg, na een vergeefse zwerftocht door het Mid den-Oosten op de luchthaven van Bagdad overgegeven aan de Iraakse autoriteiten. Het drietal was met een Boeing-707 van Air France uit de Franse hoofdstad vertrokken op zoek Arabisch land dat hen asiel wilde verlenen. EO-directeur L. P. Dorenbos: "Wü sleutelen voorzichtig" PAGINA 5 ARP en KVP willen dat de over leggroep de arts en de vrouw bij een abortus bijstaan PAGINA 7 Feyenoord-manager Guus Brox kan nederlaag maar moeilijk ver kroppen, hij wil echter geen schuldigen gaan zoeken PAGINA 9 Ontslag voor Carel Birnie DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Danstheater heeft besloten zijn directeur, Carel Birnie, te ontslaan. Het bestuur motiveert het ontslag met de "onoverbrugbaar heid" van de inzichten tussen het bestuur "en het gezelschap" ener zijds en Birnie anderzijds over de nieuwe directiestructuur. In afwach ting van het besluit door het Ar beidsbureau op een aanvraag voor een vergunning tot ontslag heeft het bestuur de schorsing van Birnie als directeur gecontinueerd. Veel geestdrift over het confessio nele initiatiefvoorstel voor een nieuwe abortuswetgeving is niet op zijn plaats. De meeste vreug de verdient het idee van KVP en AR om abortus alleen toe te staan in erkende ziekenhuizen of daarmee verbonden klinie ken. Commercie heeft in tal van gevallen de plaats ingenomen van hulp in nood en er zijn voorbeelden van ronduit weer zinwekkend winstbejag. De uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor het al of niet ver richten van een ingreep blijft bij de arts rusten. Het voorstel spreekt niet van een tijdscrite- rium zoals de twaalf-wekenter- mijn, waarom minister Van Agt destijds in het krijt trad tegen de Bloemenhovekliniek. Wel wordt er resoluut neen gezegd tegen de afdrijving van een le vensvatbare vrucht. Dat laatste is zondermeer aanvaardbaar, hoewel medici over de levens vatbaarheid geen eensluidend oordeel hoeven te hebben. Maar waarom in een eerder sta dium het al dan niet ingrijpen afhankelijk gesteld van "de li chamelijke of geestelijke ge zondheid van de vrouw?" Zou in een dergelijke vroege en dus "veilige" periode na de concep tie niet een klimaat van open heid en begrip door de wetgever moeten worden geschanpn waarbinnen de vrouw zelf (en de man!) in alle ernst over abortus ja dan neen kan be slissen? Ook de strafrechteliike kant ls in het AR-KVP-initiatief nogal bars uitgewerkt. De arts kan zonder waarschuwing voorn f worden vervolgd, als hii zich niet aan de normen houdt. Me nige arts zal zich nog eens be denken. voordat hi1 handelend ontreedt: hier ligt een kiem van frustratie voor de overgrote meerderheid van medici d^e de artseneed zeer ernstig neemt. Politiek gapen afgronden. De so cialisten hebben al veel eerder een wetsvoorstel gedenoneerd dat gefundeerd is op het beslis singsrecht van de vrouw. De VVD overweegt eveneens met een initiatief te komen dat, als de ethische uitwerking het, van politiek opnortunismewinfc. on- getwiifeld dichter bij de PvdA zal belanden dan bii de confes sionelen. Crises plegen in dit land los te barsten rond de bas tions van moraal en nrincioe. Dat is sinds de dagen van schoolstrijd en gezantschap bij de Pans nog niet zo zeer ver anderd Daarom is de abortus een tijdbom onder het kabinet. Voorlopig mogen we wel eens in ventariseren, onder welke wet geving tenslotte de vrouw in nood beter gevrijwaard blijft van profiteurs en criminele praktijken. Zo op het oog blijft in dit jongste voorstel nog veel te veel ruimte voor de breinaald in het stoffige achterkamertje. Israël vraagt 2,2 miljard dollar steun WASHINGTON (AP) Israël heeft by de Verenigde Staten mili taire en economische hulp aange vraagd tot een bedrag van 2,2 mil jard dollar, meer dan drie maai zo veel als krachtens de lopende over eenkomst wordt verleend, zo is uit Amerikaanse en Israëlische bron Van dit bedrag zou 1,5 miljard dollar zijn bestemd voor militaire hulp, de rest voor economische bij stand, aldus deze zegslieden. De aanvraag wordt thans bestu deerd door het Amerikaanse minis terie van Defensie en president Fords begrotingsdeskundigen, aldus de Amerikaanse bronnen, die met na druk stelden dat er nog geen beslis sing is genomen. De aanvraag is ingediend langs de gebruikelijke kanalen, dus niet per soonlijk door minister van Buiten landse Zaken, Yigal Allon, die vorige week Washington bezocht. Afzetmogelijkheden voor raffinaderijen ROTTERDAM De raffinade rijen in het Botlek/Europoortgebied gaan hoogzwavelige stookolie leve ren aan een elektriciteitscentrale, die stroom zal opwekken volgens een systeem zoals dat nog nergens in de wereld wordt 1 Volgens de huidige plannen zoals die worden bestudeerd door de ge meente. door het ministerie van Economische Zaken en de KEMA, krijgt de centrale een vermogen van 200 megawatt. Het wordt een de monstratie-eenheid, die naar de me ning van de deskundigen een bijzon der grote kans van succes heeft. Het nieuwe systeem, tweetraps- verbrandimg of combined cycle, com bineert een gasturbine met een stoomturbine: in de eerste trap wor den de zware bestanddelen uit de stookolie vergast, waarna de schoon gewassen gassen naar een gasturbi ne worden geleid, in de tweede trap wordt de bij de vergassing opgewek te warmte via stoom afgegeven aan een stoomturbine. Deskundigen me nen dat bij een dergelijke turbine- combinatie het rendement van de elektriciteitsopwekking aanzienlijk hoger is dan bij de beste stoomge neratoren. Een tweetrapscentrale zou be trekkelijk dicht bij de raffinaderijen moeten worden gesitueerd om zo- vee) mogelijk te profiteren van de temperatuur waarmee de stookolie kan worden geleverd (ongeveer 250 graden) en die bij transport over lan- eer*- afstand verloren zou gaan. Vooral in de kringen van olie maatschappijen beschouwt men een nieuwe mogelijkheid van afzet voor stookolie als een belangrijke zaak. Als gevolg van de omstandigheid, da, er In olieprodukten als benzine, kerosine e.d. steeds minder zwavel mag zitten, eindigt het produktiepro- ces van een raffinaderij in een resi duals stookolie met een steeds hóger zwavelgehalte, die er anders door verbranding of vergassing niet kan worden uitgehaald. Wat er uiteinde lijk met de vrijgekomen zwavel in de elektriciteitscentrale moet ge beuren, is nog een vraag.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1