Amerika wijst Cyprus op consequenties van onlusten EUROPA BLUFT MET PLO IN MAAG ZITTEN Isabel Allende: „Verzet in Chili GROOTSTE PROBLEMEN KOMEN NOG IN GENEVE Makarios de straat op om te sussen Belgie en Amerika geen stap nader over de luchtvaart EEN KWESTIE VAN GEVOEL... GIRO 50.500 Spanjaard in Bilbao doodgeschoten voor uitdelen pamfletten Palestijnse raketten op Libanees kamp IRA SCHORT BESLISSING OP De lichtgewicht Singer Starlet DINSDAG 21 JANUARI 1975 GENèVE - Na een pauze van een maand is gisteren in het vroegere gebouw van de internationale ar beidsorganisatie te Genève de Europese veiligheidsconferentie her vat. In eerste instantie vindt het be raad plaats op het niveau van des kundigen. Pas donderdag komen de voltallige delegaties van de 35 deel nemende landen voor de eerste of ficiële zitting bijeen. Op zijn vroegst aan het eind van de eerste onderhan- delingsweek zal men enigszins kun nen beoordelen of de interesse van het. Kremlin in de besprekingen is afgenomen of niet. In conferentie- kringen heet het dat de gebeurtenis sen in Moskou voorlopig nog te on doorzichtig zijn. Zowel Oostelijke als Westelijke di plomaten spraken gisteren de hoop uit dat de conferentie tegen het mid den van dit Jaar met succes kan worden afgesloten. Er zullen dan ech ter aan beide zijden nog belangrijke concessies moeten worden gedaan om impasses te doorbreken. De Oost- europese landen willen dot de on derhandelingen tegen april of mei worden afgesloten en dat de formele slotbijeenkomst op het niveau van regeringsleiders nog deze zomer in Helsinki kan worden gehouden, voor dat de delegaties de zitting in de cember vorig Jaar verdaagden had men er tweederde van de werkzaam heden (het opstellen van ontwerp documenten die in Helsinki moeten worden getekend) opzitten. Maar men is algemeen van mening dat de grootste moeilijkheden nog moeten komen. Deze betreffen bijvoorbeeld het vooraf waarschuwen voor mili taire manoeuvres, de vrijheid van reizen tussen de deelnemende lan den, culturele uitwisselingen en de onschendbaarheid van grenzen een kwestie die nauw verband houdt, met een mogelijke hereniging van Duitsland. NICOSIA De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger heeft de Cyprische regering laten weten dat de VS hun ambassade in Nicosia zullen sluiten als perso neelsleden van de ambassade bij demonstraties en rellen ge wond raken. Voorts zullen de VS niet meer meedoen aan po gingen om de vrede op het eiland te herstellen als de onlusten voortduren. President Makarios moest gisteren persoonlijk tus senbeide komen om te verhinderen, dat demonstranten de Ame rikaanse ambassade in Nicosia zouden bestormen en vernielen. Een woordvoerder van de rege- ring-Makarios zei dat de waarschu wing van Kissinger vervat was in een nota die door de Amerikaanse zaak gelastigde Frederick Brown aan de Cyprische minister van buitenland se zaken, John Christofides, was overhandigd. i Minister Christofides heeft Kissin- |gcr geantwoord dat de Cyprische re gering al het mogelijke doet om het P - cneel en de bezittingen van de la'nbassade te beschermen en dit zal jbliiven doen. Verleden Jaar is de Amerikaanse ambassadeur op Cyprus doodgescho ten tijdens demonstraties tegen de ambassade in Nicosia. Dit weekein- jde werd er schade aangericht in de ambassade door brandstichting tij dens nieuwe anti-Amerikaanse beto gingen. i De Britse regering heeft bij de re iger ingen van Cyprus en Griekenland j geprotesteerd tegen de betogingen, waarbij in de afgelopen dagen scha de is toegebracht aan officiële Brit- jee gebouwen in Athene en Nicosia. De Britse regering heeft de Griek se en de Cyprische regering herin nerd aan hun internationale ver plichtingen en verklaard dat Enge- I land zich het recht voorbehoudt I schadevergoeding te eisen voor de toegebrachte schade, j President Makarios is gisteren in Ni cosia de straat op gegaan toen anti- Britse en anti-Amerikaanse demon straties uit de hand dreigden te lo pen. I De president reed in een konvooi auto's met loeiende sirenes naar de I demonstranten die een politiekor- don in de buurt van het Amerikaan se voorlichtingscentrum hadden door broken. Tevoren waren traangasgranaten, die een aantal daarvan oppakten, en naar de politie terugwierpen. De betogers drongen niet door tot in het voorlichtingscentrum, of schoon zij er wel in slaagden aan de achterkant een brandje te stichten en een deur te forceren. President Makarios werd toegejuicht door de demonstranten bij wie hij er op aandrong kalm te blijven. Daar leidde hij hen naar de Griekse ar hij hen vanaf het balkon toesprak. De betoging vormde een onderdeel van het protest van Grieks-Cyprio ten tegen het Brits besluit om Turk se Cyprioten van de Britse basis in A'—Mrj naar Turkije te laten ver trekken. Intussen waren de Grieks- en Turks- Cyprische onderhandelaars Clerides en Denktash onder strenge verilig- heidsmaatregelen in de hoofdstad bijeen. Volgens welingelichte krin gen bespraken zij mogelijk opnieuw het heropenen van het vliegveld van Nicosia dat sedert Juli 1974 gesloten is. De Sowjetrussische regering zou inmiddels nota's naar Ankara, Athe ne, Londen en Washington gezonden hebben, waarin zij haar standpunt met betrekking tot de kwestie-Cy- prus uiteenzet. Van officiële zijde in Nicosia is vernomen dat de Russen in hun nota aandringen op vorming van een multiregionale federatie op Cyprus, waarbij het eiland wordt verdeeld in kantons en niet in twee federale gebieden waar Turkije voor stander van is. Makarios kalmeert de gemoederen van de betogers bij de Amerikaanse ambassade in Nicosia. BRUSSEL De Europese minis- mische, technische terraad heeft gisteren in Brussel derwerpen. gesproken over de Europees-Arabi sche dialoog, zonder daar evenwel Arabische dialoog vorig J aar no- 10 en 11 maart in Dublin gehouden besluiten over te nemen. Het was, vember in Parijs moeten beginnen, worden. Acht van de negen minis- De negen konden het onderling ters van Buitenlandse Zaken kon- echter niet eens worden over de eis den daar gisteren in Brussel genoe- de Arabieren, dat de Palestij- gen mee nemen, behalve Nederland. moesten wor- De Nederlandse regering verwacht BRUSSEL (AP) België zal geen veranderingen aanbrengen in het aantal van zijn verkeersvluohten o- ver de Atlantische Oceaan. De Amerikaanse regering tracht dit wel te bewerkstelligen ten voor dele van de Pan American World Airways en de Trans World Air lines die zich beide in financiële moeilijkheden bevinden. Washington heeft over deze zaak met verschillende Europese rege ringen gepraat, ook met Nederland se instanties. Het gesprek tussen Amerikaanse en Belgische luchtvaartautoriteiten is verleden week in Brussel begonnen Er is niets bereikt. Vertegenwoor digers van de Sabena en de Pan A- merioan zullen spoedig gaan confe reren en het overleg tussen verte genwoordigers der regeringen zal op 18 februari te Washington wor den voortgezet. Van Belgische zijde is gezegd dat het Amerikaanse argument dat Bel gische vliegtuigen veel niet-Belgische passagiers afkomstig uit andere hoofdsteden dan Brussel naar Ame rika brengen, niet in tegenspraak is met welke luchtvaartovereenikomst dan ook. Bij dit alles kwam nog dat de Bel gen, zeggen zij, er veel minder gun stig voorstaan dan andere Europese concurrenten omdat zij slechts over één landingsplaats in de VS beschik ken en de anderen over twee of drie. Al Jaren lang tracht België te be reiken dat het er ook twee krijgt. Als Amerika dit toestond dan was de basis gelegd voor ernstige onder handelingen over eerste probleem, dat der vluchten, maar in Belgische luchtvaartkringen gelooft men niet dat hiervan iets terecht zal komen. De Sabena had in 1974 zijn passa gierscapaciteit op de vluchten op Amerika al met 27 percent vermin derd, en Washington had nu in fei te gevraagd om een beperking van 40 50 percent. Er zijn zeer veel verschillen de formules voor de deelneming aan het overleg denkbaar. Tal van denkbeelden zijn inmiddels naar gekomen, maar Nederland teren üit de omgeving vindt nog steeds dat de dialoog niet in Dublin gepolitiseerd moet worden, aldus Van der Stoel. Wij houden hieraan vast, aldus de minister, en deze op- lende raad op een geheime plaats vatting leeft bij alle negen EG-lid- zijn tweede vergadering in 12 ADVERTENTIE Zo heette de film die de NCRV-televisie onlangs uitiond ter gelegenheid van Wereldlepradag (26 januari) Er is weer hoop voor hem en voor nog zo'n 20 miljoen andere leprapatiënten op de wereld. Dankzij moderne leprabestrijding. Dankzij Uw steun! De Nederlandse Stichting voor LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM is op dit ierrein de nationale organisatie in ons land. Zij werkt ongeacht ras, politiek of godsdienst, ledereen die haar werk steunt zal over de besteding van ontvangen gelden persoonlijk worden ingelicht. LAAT UWMGEVOEL SPREKEN! MADRID Na zes dagen van ar beidsonrust in Noord-Spanje is gis teren de eerste dode gevallen toen de politie in een buitenwijk van Bil bao een man doodschoot die "onder mijnende" pamfletten verspreidde. Volgens berichten van Spaanse persbureaus werd Victor Manuel Pe rez door een politieman in burger gedood toen hij met een ander werd betrapt op het verspreiden van pam fletten waarin er bij de arbeiders op werd aangedrongen de staking in Pamplona te steunen. Volgens politiekringen werd een onbekend aantal mensen vorige week bij straatrellen in Pamplona gewond en werden ruim 80 gearresteerd. In een kalimijn in Pamplona heb ben 100 mijnwerkers zich opgesloten om te protesteren tegen hun schor sing zonder uitbeltaling van loon over twee maanden. De leiding van de mijn schorste de mijnwerkers om dat zij gestaakt hadden om looneisen kracht bij te zetten. Ruim 13.000 arbeiders zijn uit soli dariteit met de mijnwerkers in Pam plona in staking gegaan. BEIROET Palestijnse guerril lastrijders hebben gisteren zes ra ketten afgevuurd op een garnizoen van het Libanese leger in de ha venstad Tyrus. Volgens de leiding van de Pales tijnse beweging was het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP, een dissidente organisatie die geen lid is van de overkoepelen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO), verantwoordelijk voor de aanslag. ADVERTENTIE i-tenlandse Zaken die na de laatste topconferentie In Parijs TBurope- Zoals bekend had de Europee- se Raad" heet, zal vermoedelijk op aldus de Nederlandse minister Max van der Stoel een eerste lopige disucussie tijdens welke geen concrete conclusies zijn getrokken. Ook over de partijen die aan de- den toegelaten. Frankrijk is het omstreeks die tijd namelijk bezoek ze conferentie, waarvoor binnen- hiermee eens, en wordt in dit stand- van de Canadese premier Trudeau. kort de afspraak gemaakt moet punt gesteund door Italianen worden, zullen deelnemen, staat nog Ieren, niets vast. De Nederlandse minister noemde het voorbarig te conclude- rentie, de bijeenkomst ren dat ook de Palestijnse be vrij- ringsleiders en ministers dingsorganisatie, de PLO, aan de conferentie zal deelnemen. Die zaak zal nog verder besproken worden bij het Europese politieke overleg dat binnenkort in de Ierse hoofdstad Dublin gehouden zal worden, aldus de Nederlandse bewindsman. Als dat bezoek op andere data kan De volgende Europese topconfe- vallen, heeft Nederland vrede met rege- de data voor de Europese top op 10 Bui- en 11 maart, aldus Van der Stoel. DUBLIN De legerraad van het se vertegenwoordigers. Naar verluidt verboden Ierse Republikeinse Leger waren leden van de raad ontevreden IRA heeft een beslissing over een over bepaalde punten. Daarom wil- mogelijk nieuw bestand in Noord- den zij eerst nadere opheldering heb- Ieriand opgeschort, in afwachting ben. van verdere besprekingen met Britse Britse soldaten in Noord-Ieriand regeringsfunctionarissen. Dit is gis- hebben gisteravond laat by de Ierse de raad grens een man doodgeschoten die een autctous wilde kapen, zo heeft het opperbevel in Belfast maandagnacht Gisteren hield de zeven leden tel- bekendgemaakt. Of de man van de IRA was kon het leger niet zeggen. Het is het eer- het resultaat te bespreken ste incident met dodeiyke afloop staten. De Euro-Arabische dialoog tyds u moet geen politieke dialoog zijn, van het overleg dat zUn afgevaardig- sinds de IRA vorige week het kersf- maar moet zich beperken tot econo- den zondag hebben gevoerd met Brit- besband ophief. een miljoen gulden aan prijzen De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hi] kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde SM, En als u niet wint. heeft u nog geen pech. want er Is al een automatische Singer zig-zag voor Te winnen In de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel Isabel Allende, één van de twee dochters van wijlen de Chileense president Salvador Allende reist niet over de wereld om her en der informatie te geven over haar per-Ze woont nu in Mexico, maar is soonlijke gevoelens. Vooral voor de weinig "thuis", omdat ze als ambas- pers heeft ze die weggesloten. Ook sadrice van de Chileense Volksrege- al omdat het leed dat over het ge- ring in ballingschap handenvol werk zin Allende is gekomen niet in ver- heeft in de vrije wereld, houding staat tot de trieste positie vorige week woonde se de zittin- gen by van het Russeltribunaal in Brussel. "Ik ben bijzonder geluk- Dle raJ^ u'nk\ SLSSSS^JS 2J2: tussen de woorden die Isabel Isabel Allende in gesprek met André van der Louw tijdens de Rotterdamse Chili-manijestatie. bunaal uiteindelijk heeft gedaan. Uitspraken die onder meer zeggen dat dit Chili geïsoleerd moet wor den". Isabel wordt begeleid door Jorge Arrate, eens directeur van de groot ste Chileense koper-industrie. Arra te woont nu in Rome, is een van de belangrijkste mannen van het in die Burgemeester André van der Louw stad gevestigde hoofdkwartier van in zijn toespraak waarmee hij de de Chileense Volksregering. Hoewel manifestatie in De Lantaren open- Isabel goed Frans en Engels de: 'Ik wil me in het bijzonder rich- spreekt, beperkt ze zich tot het ten tot onze gast, een vrouw die Spaans en Jorge Arrate tolkt "be niets nalaat om te proberen datge- schermend". ne door te zetten waarmee haar va- n^bel Allende: "Onze belangrijk der bezig is geweest: het zoeken naar ste taak tet kanaliseren van de «.•«r democratiscji-socialis- actlviteiten vaa orae politieke par- me in Chili tijen die zich in het buitenland en in Chili - illegaal, ondergronds - min Isabel Allende, haar moeder en of meer weer hebben georganiseerd, haar zuster Beatrice hebben direct te vinden voor vormen van verzet na de coup Chili moeten verlaten, tegen de Junta in Chili zelf. Er zijn spreekt. Dit weekeinde was ze in Rotterdam, waar men haar aanwe zigheid verkreeg ter ondersteuning van de door de Rotterdamse Kunst stichting georganiseerde (culturele) Chili-manifestatie. nu tal van clandestiene drukkerijen in het land, vanwaar pamfletten ver spreid worden. Muren worden be schilderd met leuzen als "Pinochet (grote man van de junta) moet weg, leve Salvador Allende". We proberen impulsen te geven voor sabotagedaden, voor stakingen en langzaam-aan-acties. Het verzet in Chili groeit steeds meer". Op de vraag hoe de communica tie is tussen de strijders in Chili en daar buiten, antwoordt Isabel Allende dat het net van verbindingen inmid dels vrij optimaal werkt. 'Iedere po litieke partij is verantwoordelijk voor de communicatie. De diverse lijnen worden vanzelfsprekend geheim ge houden". Naar mening van Isabel Allende is de houding van de kerk in Chili een van de belangrijkste facetten van de groeiende weerstand tegen het huidige regime. "De kerk kan zich niet meer stil houden, kan niet meer onverschillig blijven. Alle kerkgenootschappen hebben zich verenigd in een organi satie, het Vredes-Comité. Het regime heeft de oprichting van dit comité met lede ogen geconstateerd, maar moet het tolereren. Tijdens en na de ooup zijn vele priesters gedood of uit gewezen. Als de priesters nog meer gemolesteerd zouden worden, gehin derd zouden worden tijdens hun werkzaamheden dan zou dat inter nationaal hard aankomen en ook het Vaticaan zou scherp proesteren. In Spanje bijvoorbeeld heeft de "kerk zich wel ondergeschikt verklaard aan de dictatuur. In Chili is daar geen sprake van. De priesters doen veel en goed werk. Onder meer hel pen ze politieke gevangenen met him verdediging. De priesters kennen de risico's. Maar niettemin Isabel Allende gelooft in het her stel van de democratie in haar land, zelfs op een niet al te lange termijn. 'De steun die we overal ter wereld krijgen sterkt ons in de gedachte dat onze strijd niet tevergeefs zal zijn. We zijn er zeker van te zullen over winnen. De manifestatie in Rotter dam richt zich alleen op de cultuur van Chili. Hoe politiek óók in cultuur vervat kan worden, had ze niet lie ve r een algemener gerichte mani festatie gezien? Isabel Allende; "Tijdens de rege ring van mijn vader was er geen sprake van cultuur voor enkelen, maar van cultuur voor het hele volk. Een beestachtige groep mensen heeft nu een einde gemaakt aan ook deze situatie. De in heel Chili geliefde zanger Viktor Jara is vermoord, hetzelfde lot trof talloze andere kunstenaars en artiesten. In Chili heeft iedereen een gedicht in zijn hart. Gedichten die niet meer kun nen warden uitgesproken". In de zaal van De Lantaren wordt een documentaire vertoond over het Chili na de machtsovername. We zien beelden van de begrafenis van de didhter Pablo Neruda, die kort voor zijn dood nog met de Nobel prijs was onderscheiden. De menig te mensen die de rouwstoet volgt scandeert "Je bent niet weg! Pablo Neruda: present"! Isabel Allende zegt zachtjes: "Dat was de laatste keer dat het Chi leense volk in het openbaar uiting mocht geven aan gevoelens. Daar na zijn de monden gesloten". Dan zwijgt ook Isabel Allende. De ogen strak, het gezidht gespannen. Aan de andere kant van haar we reld, toch onmachtig.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13