Emancipatie begint bij goede anti-conceptie Tien vragen over de pil MAAT 1975 OVERSCHAKELEN OP PIL MET he Isa Ifs lil Meer keus dan ooit... tui 1975 Het jaar van de vrouw. Is zo'n evenement nu wel no dig vragen veel mensen zich af. Kurt Waldheim, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, de man die voor het "Vrou wenjaar" zorgde, vindt van wel. Door de talrijke internationale problemen ls de positie van de vrouw op de achtergrond geraakt. Dr. Waldheim meent dat vrouwen een belangrijke bijdrage aan de vooruitgang van de wereld zouden kunnen leveren als ze meer invloed krijgen. Dat emancipatie ook in Nederland geen overbodige luxe is, blijkt uit het feit dat nog steeds 92 van de 100 echtparen meer kinderen krijgen dan was „gepland" Van daar deze anti-conceptie-artikelen. In Australië worden ieder Jaar ongeveer 65.000 .niet geplan de" babies geboren. Dat bete kent, volgens het Australische maandblad Cleo, dat een op el ke vier babies een ongewenst kind is, althans in die zin dat de moeder niet van plan was om zwanger te worden. Volgens het blad hebben deze cijfers veel, zo niet alles te maken met het feit dat de Australische vrou wen (en mannen) te weinig we ten van toepassing en werking van de diverse methoden tot geboortebeperking. Adverten ties voor voorbehoedmiddelen, zijn in Australië bij de wet ver boden. Er is een Family plan ning association die zijn be staan via advertenties kenbaar kan maken, maar zulke annon ces mogen geen gedetailleerde Informaties of afbeeldingen, van voorbehoedmiddelen bevat ten. De vereniging heeft diverse drogisterijen gratis demonstra tiemateriaal aangeboden, maar bijna geen enkele drogist wil dat open en bloot ln zijn winkel hebben. Voorbehoedmiddelen worden in Australië onder de toonbank en zonder behoorlijke gebruiksaanwijzing verkocht. Als een vrouw door het gebruik van de pil last van onplezierige bijverschijnselen krijgt, wil dat nog niet zeggen dat alle anti-conceptie- babletbten ongeschikt voor haar zHn. Ze is vaak al geholpen als ze op een pil van epn ander merk, waarvan de samenstelling iets andiers is, over stapt. De tabletten bestaan nameJHk uit een combinatie van vrouwelilke en mannelijke hormonen. En het komt er juist op aan om voor iedere vrouw een pil met het Juiste evenwicht te vinden. Veel artsen hebben daar de tijd niet voor en schrijven haastig een pil voor, die het meest wordt verkocht. Als u alls pilgebruikster bepaalde klachten heeft, neem dan dit lijstje door en bekijk eens, op de hierbij staande tabel, of er geen pil te vinden is, die u waarschijnlijk beter zal bevallen. En bespreek de kwestie dan met uw huisarts of met de dokter van het consultatiebureau. In ieder geval moet u wel met de pil stoppen als u last krijgt van migraine, storingen van het ge zichtsvermogen. Jeuk, allergie of wanneer de menstruatie lange tijd uttkUJft. Pas dertien jaar geleden werden in Nederland de eerste anti-conceptietabletten verkocht. Op het ogenblik zijn ruim een half miljoen vrouwen in ons land aan de piL Ze hebben I de keus uit 26 verschillende preparaten. Maar ook al geldt de pil j als de makkelijkste en meest effectieve vorm van anti-conceptie, voor een aantal vrouwen zijn de tabletten eenvoudig ongeschikt. Voor hen komen er de laatste tijd steeds meer alternatieven die over het algemeen ook redelijk betrouw baar zijn. Bi.' al deze middelen is het echter van groot belang dat de gebruiks aanwijzing zeer stipt wordt opge volgd. Des te groter is de bescherming. Bijverschijnselen En wat maar al te vaak vergeten wordt ls dat ook de traditionele voorbehoedmiddelen onplezierige bij verschijnselen kunnen hebben. Het gaat dus bdj een bewuste keus om het zorgvuldig afwegen van de voor- en nadelen. Net als bij het zoeken naar de beste pil. Zo zijn sequentiepillen zeer geschikt voor vrouwen die aan de overgang beginnen. De minipil kan een uitkomst voor een wat overgevoelige vrouw zijn. Maar met het innemen moet men wel erg precdes zijn. De „Morning After Pil" is niet zoals zo vaak wordt gedacht een pil voor na een ongelukje maar een bijzonder onplezierige mini-abortus- kuur. Veel vrouwen zijn er vijf dagen doodziek van en daarom passen de klinieken voor directe hul verlening van de NVSH vaak liever een „overtijdbehandeling", een minl-zuigcuretage toe. Spiraaltjes gelden ook als een tamelijk betrouwbaar voorbehoed middel. Maar een vrouw moet wel weten dat na het aanbrengen krampen kunnen optreden. En dat de menstruatie onregelmatig en heviger kan zijn. Een pessarium is de laatste tijd als voorbehoedmiddel weer wat popu lairder geworden. Dat neemt niet weg dat veel vrouwen nogal wat moeite met het inbrengen hebben. Van de chemische middelen is het Patentex ovaaltje het meest be trouwbaar. De kans op irritatie is bovendien het minst. Reden waarom het middel in het buitenland vrij veel gebruikt wordt. Chemische middelen in combinatie met condooms zorgen voor een grotere bescherming. DAMESMODE in exclusief jongt stijl. Misselijkheid minder minder Hoofdpijn minder minder Vermoeidheid zelfde hoeveelheid minder Depressie zelfde hoeveelheid minder Toename geslachtsdrift zelfde hoeveelheid meer Afname geslachtsdrift zelfde hoeveelheid minder „Opvliegingen" meer minder Doorbraakbioedingen meer zelfde hoeveelheid Uitblijven v. menstruatie vo w.. or korte meer meer Sterke menstruatie zelfde hoeveelheid meer Pijnlijke borsten minder minder Spierpijn minder zelfde hoeveelheid Acne zelfde hoeveelheid minder Pigmentvlekken minder minder Haaruitval zelfde hoeveelheid minder Sterke beharing meer minder Kramp in kult of been minder minder Droge sohede zelfde hoeveelheid minder Pijn bdj gemeenschap zelf de hoeveelheid minder Witte vloed minder zelfde hoeveelheid Gewicht toename minder minder Gewicht verlies meer meer Door Jo» Hagers En wat de temperatuur- en kalendermethode betreft is het raadzaam om in overleg met een arts een goed schema op te stellen. Bij periodes van 26 tot 29 dagen valt bij de kalendermethode de ovulatie in het midden van een serie van acht niet-veilige dagen. Als de temperatuur stijgt start de ovulatie en dus de vruchtbare periode. ALS MEN MEER OVER SEXTJALI- TEIT EN VOORBEHOEDMIDDE LEN WIL WETEN KAN MEN HET INFORMATIECENTRUM VAN DE NVSH BELLEN (070—84.99.00). Geraadpleegde literatuur: Geboorte regeling in de praktijk, Nederlands Huisartsen Genootschap - NVSH/ PSVG publikaties, Onderzoeken prof. dr. G. Heinen. dr. J. P. C. Moors. Artikelen: Der Spiegel, DM, Time, Observer, Life. Sxl g£sl Slijt lili Sterilisatie 0 0,1 Bij man f250 Bi) vrouw f 500 Arts cocnsuütatfie- buneau Zeer effectief Onherroepelijk De PU 0 0,7 plan. f 4,25 p. maand Arts Cons. Bureau Zeer effectief Bijwerkingen Sequentie-pil 0 4 pirn, f 4,25 p. maand Arts Corns. Bureau Zeer effectief Bijwerkingen Mini-pil 0 4 plan. f 5,35 p. maand Arts Cans. Bureau Zeer effeottef Bijwerkingen Prik-pü 0 0,8 11,75 p. injectie! Arts Cans. Bureau Zeer effectief Bijwerkingen Spiraaltje 1-2,5 20 tot 30 Arts Cans. Bureau Effectief Vaak buikpijn Patentex ovaaltje Vaginale zetpil 2 11 13,20 -12 stuks Apotheek drogist Tamelijk effectief 15 minuten vooraf inbrengen Vaginaal schuim 2 20 i 17,95 per spuitbus Apotheek drogist Handige verpakking kans op irritatie Contracep pasta 10—38 2,80 per tube Apotheek drogist Alleen v. noodgeval geklieder C-Flln, 4—16 f 7 per 10 stuks Apotheek drogist Makkelijk kans op irritatie Condoom 10 14 plm. 60 cent per stuk Apotheek drogist Makkelijk Voor sommige merken oppassen Pessarium 15 20 f 8 tot 12,50 Apotheek en drogist Alternatief Tamelijk lastig Coitus Interruptus Voortijdig terugtrekken 16—18 kosteloos Niets nodig Psychische spanning voor man Periodieke onthouding temperatuur-methode 10 16 aanschaf thermometer Zelf toepassen in overleg met huisarts Niets nodig Samenleving alleen bepaalde dagen Periodieke onthouding kalender-methode 15 30 kosteloos Zelf toepassen in overleg met huisarts Samenleving alleen bepaalde dagen Geen enkel voorbehoedmiddel 80 kosteloos Zeil toepassen Ongeremd liefdeleven Grote kans op zwangerschap Vergoeding door het Ziekenfonds De gewone pil alleen als men al op de eerste dag van de menstruatie met het innemen begonnen is. De sequentie- en de mini-pil geven tijdens de eerste strip nog niet genoeg beveiliging. Gebruik dus ook nog een ander voorbehoedmiddel. Binnen 36 uur na inname van de vorige pil de vergeten pil alsnog innemen. Dus als Je bijvoorbeeld 's avonds vergeten bent de pil te 6likken, moet Je de vergeten pil de volgende morgen innemen en 's avonds gewoon weer verder gaan met de pil van d i e dag. Als Je de vergeten pil ook de volgende ochtend vergeet moet Je hem overslaan en met de volgende pdl doorgaan. Sequentiepil: Als Je een pil vergeten hebt en de termijn van 36 uur verstreken is moet Je de volgende acht tot tien dagen naast het innemen van de pil ook nog een ander voorbehoedmiddel gebruiken. Mini-pil: Als de termijn van 36 uur verstreken is moet Je de volgende veertien dagen naast het innemen van de pil ook nog een ander voorbehoedmiddel gebruiken. 3: Wat moet Je doen als je de pU tweemaal achter elkaar vergeten hebt? Bij alle soorten is sprake van een verminderde betrouwbaarheid en kans op zwangerschap in het begin van de cyclus. Wel doorslikken maar de vergeten pillen niet meer gebruiken en tot de volgende verpakking een ander voorbehoed middel naast het innemen van de pil gebruiken. BIJ het eventueel optreden van een bloeding: direct met een nieuwe verpakking begin nen. En ook nog een ander voorbehoedmiddel naast de strip gebruiken. Idem bij sequentie- en minipil. Als minipil meer dan twee keer wordt vergeten onmiddellijk een arts raadplegen. 4: Wat moet je doen als je een dag te laat met een nieuwe verpakking begonnen bent? BIJ alle soorten pillen is de veiligheid dan niet meer gegaran deerd. De pil verder gewoon innemen, maar er een ander voorbehoedmiddel bij gebruiken. Op zich zelf kan dit geen kwaad voor de gezondheid. Er is wel een tablet tekort, waardoor de cyclus een dag wordt bekort. Normale pauzedagen aanhouden. Het is uiteraard altijd mogelijk een tablet uit te i Bij de minipil geen pauze aanhou den en aansluitend met een nieuwe strip beginnen. Bij alle soorten is de werking niet voldoende als men binnen drie uur na inname moet braken en moet een nieuw tablet worden ingenomen. In geval van diarree moet gedurende de cyclus ook nog een ander voorbehoedmiddel worden gebruikt Normale laxeermiddelen hebben geen Invloed. nieuwe serie beginnen. Dit geldt alleen als elke dag stipt een pil van de strip is ingenomen. Zijn een of meer pillen vergeten dan is een zwangerschap niet uitgesloten. Ook in het laatste geval mag met een nieuwe serie begonnen worden totdat een zwangerschapstest is verricht. Bij tweemaal uitblijven van een bloeding in ieder geval een arts raadplegen. De minipil wordt zonder pauzedagen ingenomen. De menstruatie gaat in het algemeen gewoon door. Mocht de bloeding langer dan vier weken achterwege blijven dan is het raadzaam om een arts te raadplegen. Ja. De eenmaal begonnen verpak king normaal innemen. Geen pauze in acht nemen en direct beginnen met de door de arts voorgeschreven andere pil. Indien toch een pauze wordt aangehouden ben Je niet veilig. De eerste veertien dagen moet je dan nog een ander voorbehoedmiddej gebruiken Bij de minipil, instructies van de arts opvolgen. 9: Ben je extra vruchtbaar als je met de pil bent gestopt? Wetenschappelijk staat hierover nog niets vast. Recente onderzoekingen ln Engeland hebben uitgewezen dat de pil na gebruik van enkele zeer sterke soorten anti-biotlca minder be trouwbaar is. En ook middelen tegen epilepsie hebben invloed op de werking van de pil. Daarom is het van belang om de behandelende arts die medicijnen voorschrijft te vertellen dat u de pil gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7