Geheim overleg over nieuw bestand in Noord-Ierland ENGELAND WIL KANAALTUNNEL NIET BOUWEN China schaft functie van staatshoofd af Felle anti-Westerse betogingen in Athene en Nicosia ARABISCHE TOP IN DE MAAK IN RIAD Oegandese minister vlucht naar Londen Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! MAANDAG 20 JANUARI 1975 LONDEN Volgens het Britse blad Sunday Observer is de Oegandese minister vam Financiën Emmanuel Wakhweya zaterdag in Londen aan gekomen en heeft van daar uit per telegram zijn aftreden aan presi dent Idi Am in meegedeeld. Wakhweya heeft volgens de Sun day Observer gezegd dat er geen -ol voor een minister van Financiën in Oeganda meer is omdat het land door het beleid van Am in aan de rand van de economische afgrond staat. Een lid van de Oegandese hoge com missie (ambassade) in Londen ver klaarde desgevraagd te hebben be grepen dat de minister komende week op officieel bezoek in Londen zou aankomen. De Afrlkaspecialist van de Sunday Observer. Colin Legum, liet Wakhweya zeggen dat in Oeganda gebrek is aan de meest elementaire produkben en dat de kosten van le vensonderhoud omhoog vlagen. Am ins regering is volgens de mi nister een 'eenmanshow'. De pre sident neemt 'onmogelijke beslissin gen' en van de ministers wordt ver wacht dat zij ze ten uitvoer leggen. Een 'schrikwekkend aspect' van Uitbraak Uit een gevangenis in de Venezolaanse hoofdstad Ca racas yijn zaterdagavond 23 gevan genen uitgebroken. Volgens het mi nisterie van Defensie gaat het om linkse terroristen. de situatie in Oeganda noemde Wakhweya volgens Legum, 'het ge brek aan respect voor het menselijk leven'. Aardbeving Een krachtige aardbeving heeft een groot deel van het noorden van India getrof fen. Volgens de eerste berichten zijn veel mensen levend begraven, met name in districten die grenzen aan Tibet. (21.20- TROS Ned.II) LONDEN/PARIJS De beslis sing van de Britse regering om te stoppen met de aanleg van die Kanaal-tunnel tussen Engeland en Frankrijk heeft boze reacties van de Franse regering opgele verd. alsmede van de Britse Con servatieve partij, die de regering Wilson "paniekbeleid" verwijt. De Franse regering kwam zaterdag in spoedzitting bijeen, die resul teerde in een laatste poging om het gemeenschappelijke projekt te redden. De poging was tevergeefs, hoewel de verantwoordelijke mi nister in Engeland, Anthony Cropland diezelfde dag zei niet te weten dat een beslissing om te stoppen met het Kanaal-tunnel- projekt was genomen. „Ik lees geen kranten", zei minis^r Crosland. die van daag, maandag in het Lagerhuis officieel zou bekend maken dat Engeland zich zal terugtrekken uüt het Kanaal-tunneilproj ekt. Engeland zal een boete betalen als ze zich officieel heeft terug getrokken. Dat is in 1973 bepaald bij het Kanaal-tunnelverdrag, dat Frankrijk en Engeland hebben aangegaan. De Fransen hebben reeds gezegd adt de bcete voor Engeland ongeveer 300 miljoen gulden zal zijn. De Britten vinden dit. be drag echter sohromelijk overdre ven en prateo over iets minder dan 100 miljoen gulden. In Pa- rijse zakenkringen Is het eenzij dig verbreken van het verdrag door Engeland "verraad" genoemd. Oppositieleider Edward Heath zou de socialistische regering van daag "kortzichtigheid" verwijten. Het kalbiroeit heeft de beslissing ge nomen op grond van de slechte economische omstandigheden. Heath stelt daar tegenover dat er wel drie miljard gulden per jaar aan voedselsubsieies kan warden besteed en dat er ook miljoenen oonden beschikbaar zijn voor de nationalisatieplannen van minis ter Anthony Wedgwood Benn. Er is ook een aantal Labour-afge- vaardigden tegen de beslissing van het kabinet Het is nog te vroeg om te zeg gen of de beslissing van de Brit se regering de betrekkingen tus sen Engeland en Frankrijk zal doen schaden, in het bijzonder waar het gaat om de nieuwe on derhandelingen die En.gela.nd voert over dev oorwaarden van 't Brits EG-lidmaatschap. Hoewel er van Franse zijde scherpe di plomatieke taal is gebruikt, Is er in Whitehall, het Londense rege ringscentrum, bepaald geen paniek stemming onsbaan. Bekend is na melijk dat de Franse president Giscard d'Estaing persoonlijk de aanleg van de tunnel in deze tijd een erg kostbare zaak vindt. De Franse regering zou voelen voor een tijdelijke stopzetting van het projekt. De Kanaal-tunnel, waarvoor aan Franse, zowel als aan Britse zijde reeds een begin was gemaakt, had in 1980 gereed moeten aijn. In principe is het technisch mo gelijk om het werk tijdelijk stfl te leggen en later opnieuw te baginnem. In 1964 bereikten Frank rijk en Engeland voor het eerst overeenstemming over de aanleg van een tunnel. Pas anderhalf jaar geleden was het de voorma lige premier Edward Heath, die een daadwerkelijk begin liet ma ken met de graafwerkzaamheden. De huidige minister voor ruimte lijke ordening, Anthony Crosland, zei vorig Jaar april echter dat hij zich opnieuw zou bezinnen over de financiële oonscequeorties van het Tunnel-projekt. PEKING China heeft de functie van staatshoofd afgeschaft en ver sterkt de controle van de communis tische partij over het nationale volks congres. het Chinese parlement. De voorzatter van het centrale co mité van de communistische partij, op het ogentoldk voorzitter Mao Tse- toeng, is opperbevelhebber van de strijdkrachten. Dit blijkt uit de nieuwe grondwet, die op de jongste geheime bijeen komst van het vierde volkscongres is goedgekeurd en waarvan de inhoud gisteren bekend is gemaakt. In de oude grondwet van 1954 werd de functie van opperbevelhebber van de strijdkrachten bekleed door het staatshoofd. Het laatste staats hoofd was Lioe Sjao-tsji, die tijdens de culturele revolutie aan de kant is gezet. Het nationale volkscongres is vol gens de nieuwe grondwet "het opper ste orgaan van de staatsmacht onder de leiding van de Chinese commu nistische partij". Dit betekent dat de voorzitter van het permanente comi té van het parlement, maarschalk Tsjoe Teh, de protocollaire taken, van een staatshoofd zal waarnemen, maar geen volitieke macht zal heb ben. De functie van staatshoofd is af geschaft om "de centrale leiding van de communistische partij over de staatsstructuren te versterken", al dus de grondwet die op 17 januari is goedgekeurd. Het nieuwe document is aanzienlijk vereenvoudigd tegenover de oude grondwet, die 106 artikelen in vier hoofdstukken telde. Eveneens in vier hoofdstukken zijn er nu slechts der tig artikelen. In een rapport over de herziening van de grondwet, dat door de nieuwe vice-premier Tsjang Tsjoen Tsjiao werd gepresenteerd wordt gezegd dat het nieuwe stuk de socialistische beginselen combineert met een zekere mate van soepelheid in de toepassing ervan. Het volkscongres, dat van 13 tot 17 januari bijeenkwam, was het eer ste sinds 1964/65. De afschaffing van de functie van staatshoofd werd al verwacht sinds de afzetting van Lioe Sjao-tsji tijdens de culturele revo lutie en de dood van de man die eens als Mao's kroonprins werd ge noemd, Lin Piao. Mao trad in 1959 als staatshoofd af. Hij woonde het congres van 1964 bij als afgevaar digde voor de gemeente Peking. Men gelooft dat hij helemaal niet heeft deelgenomen aan het jongste congres. Hij zou al enige tijd buiten de hoofd stad verblijven. Zaterdagavond werd een officieel communique over het congres uitge geven met benoemingen in de rege ring die er op wijzen dat de leiders die China 25 jaar geleden vorm ga ven, nog steeds vast in het zadel zit ten en dat stabiliteit gematigdheid, en een pragmatische aanpak in het huidige China de boventoon zullen voeren. Het congres, dat alleen be sluiten goedkeurt, herkoos Tsjoe En-lai als premier ondanks zijn leef tijd (76) en zijn ziekte. De vacante zetel van minister van defensie wordt ingenomen door Joh Tsjien-jing (76) een gewezen maarschalk die een oude strijdmakker van Mao is en ook nauw bevriend met Tsjoe. Drie mensen, naar wordt aangeno men Palestijnse guerrillastrijders, zijn zaterdag gedood tijdens een schietpartij met Libanese 6oldaten die een wegversperring in zuidelijk Libanon bewaakten, zo meldt het Ministerie van Defensie in Beiroet. die Israëlische represailles uitlokken, aan banden te leggen. Maar de Liba- nezen zijn stilzwijgend met de guer rillastrijders overeengekomen dat zij mogen opereren vanuit hét grensge bied Arkoub in de buurt van de berg Hermon. In het verleden hebben zich wel De W^tduiUe nazl-aehtervolgeter Twee llOtels UI LondeJl beSChotCïl meer gevechten voorgedaan tussen Beate Klarsfeld is zaterdag ulifc La- het Libanese leger en Palestijnse banen gezet, zo heeft een woord- LONDEN In Londens West End heeft gezegd dat tijdens de beschie- verzetsstrijders. De grootste confron- voerder van de politie in Beiroet mee- zijn gisteravond twee hotels bescho- ting meer dan tien kogels werden tatie deed zich in mei 1973 voor toen gedeeld. Ze is vrijdagavond door de ten met machinegeweren. afgevuurd vanuit een voorbijrijden- het leger met gebruik van tanks en Politie uit een hotel aan de kust bij Het eerst kwam het Portman-ho- de auto. Volgens Scotland Yard is straaljagers posities van de guerril- Beiroet gehaald en na een verhoor tel aan de beurt, vlakbij Marole Arch het nog te vroeg te zeggen of het lastrijders in en rond Beiroet tijdens van twee u-ur tot ongewenst persoon en in de buurt van het Churchill- IRA betrokken is bij de aanslag, twee weken van hevige straatge- verklaard. Daarna werd Beate heitel da't vonigem aand werd bescho- Een uur na de beschieting van het vechten aanviel. Klarsfeld naar het vliegveld van Bei- Volgens een woordvoerder van een 'Portman-hotel' is ook t hotel 'Carl- roet gereden en op een vliegtuig naar Londens ziekenhuis zijn bij deze be- ton Towers' vanuit een voorbij rij den- De Palestijnen hebben altijd een Rome gezet, aldus de politie. Men schieting vijf mensen gewond geraakt, de auto beschoten. Twee vrouwen in wrok gekoesterd jegens de Libanese wilde niet zeggen waarom Klarsfeld vier vrouwen en een man. Alle ver- de voornaamste hall van hotel lie- pogingen om de guerrilla-activiteit het land uit moest. wondingen zijn licht. De politie pen lichte verwoningen op. Bliksemgebroed Ongeveer ze venhonderd schreeuwende motor rijders en automobilisten hebben za.erdagavond de oproerpolitie bij de Japanse stad Foejisawa aange vallen met bezinebommen. stenen en houten zwaarden. Daarbij raak te een politie-agent gewond en werden zestien patrouille-auto's in brandgestoken of beschadigd. Er zijn 22 leden van de bende die zich "Het Bliksemgebroed" noemt gear resteerd. Verder werden zeven ben zinebommen, zes houten zwaarden en vier ijzeren staven in beslag ge- BELFAST (AP) Britse functionarissen hebben gisteren op een geheime plaats in Noord- Ierland overleg gepleegd met leiders van de politieke tak van het Ierse Republikeinse leger, de Sinn Fein. Het doel van de besprekingen was om tot een nieuw bestand in de door geweld geteisterde Britse provincie te komen. Hoewel het tijdstip en de plaats van de besprekingen zorgvuldig geheim zijn gehouden hebben Britse regeringsfunctionarissen bevestigd dat het overleg heeft plaatsgevonden. Aan de "besprekingen hebben onder meer deelgenomen me vrouw Maire Drumm, die vice-president van de de Ierse Sinn Fein is, en Seamus Loughran, een voormalige adjudant van de afdeling Belfast van de IRA. De Britse regering was vertegen woordigd door sir Frank Cooper, permanent onderminister voor Noord-Ierland, en James Al len, medewerker van minister Merlyn Rees. Rory oTBrady, de voorzitter van de Sinn Fein, was tijdens de bespre kingen in Belfast maar heeft nog niet aan het overleg deelgenomen. De Britse minister voor Noordierse zaken Merlyn Rees heeft gezegd dat niet teveel van de besprekingen mag worden verwacht. William Arlow, voorzitter van de Ierse raad van kerken heeft ver klaard op de geheime onderhande- lingsplaas te zijn geweest. Hij wei gerde echter te zeggen of hij aan het overleg heeft deelgenomen. \rlow heeft gezegd dat het bestuur van. het IRA waarschijnlijk spoedig bijeen zal komen om een besluit te nemen over een mogelijk nieuw be stand. Het kerstbestand werd vori ge week beëindigd omdat de Britse minister Merlyn Rees niet genoeg concessies zou hebben gedaan. Tijdens het bestand liet Rees on geveer 50 van de 500 geïnterneerde Noordieren vrij. Volgens sommfge commentatoren zal Rees nu bereid zijn meer geïnterneerden vrij te la ten. Er zijn echter geen tekenen die erop wijzen dat Rees een algemeen pardon zal afkondigen en de Britse troepen uit Ulster zal terugtrekken, hetgeen de IRA wel eist. Merlyn Rees heeft na de ontmoe ting tussen zijn vertegenwoordigers en de Sinn Fein leiders, gezegd dat de besprekingen niet waren bedoeld als onderhandelingen. Het doel er van was om het standpunt van de regering nog eens goed duidelijk te maken.. Dit standpunt komt erop neer dat Noord-Ierland deel zal blijven uit maken van het Verenigd Koninkrijk zolang de meerderheid van de be volking dit wenst. Rees heeft vorige week gezegd dat een einde zal wor den gemaakt aan de internerings praktijken en dat het aantal Britse troepen zal worden verminderd wan neer blijkt dat de partijen in Noord-Ierland in vrede kunnen le- Volgens IRA-bronnen zou de Brit se premier Harold Wilson persoon lijk een grote rol in 't op gang bren gen van de besprekingen hebben ge had. Het eerste bestand van de IRA begon 22 december en liep vorige week donderdag af. Het verlangen naar vrede in Noord-Ierland werd gisteren nog eens duidelijk naar voren gebracht door duizenden mensen die op ver schillende plaatsen demonstraties hielden. Zo'n 12.000 mensen kwamen bij het stadhuis van Belfast bijeen voor een diens die werd geleid door een roomska th olieke en een pro testantse geestelijke. In Dublin zijn gisteren naar schat- Hoewel zich na afloop van het IRA-bestand nog geen ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan, hebben Britse militairen met het ge weer in de aanslag, in Bel fast de controle op voertui- gen hervat. ting 15.000 mensen op de been ge weest om te bidden voor vrede. Zij werden in het gebed voorgegaan door vertegenwoordigers van de vier voor naamste kerken in Ierland: de ka tholieke kerk, de Ierse kerk, de pres- hyteriaanse en de methodistenkerk. In de loop van gisteren zijn in Forkhill, dat in het graafschap Ar magh ligt, twee bomaanslagen ge pleegd. Bij een van de aanslagen kwamen een boerenjongen en drie koeien om het leven. De zeven-jarige Jongen liep op een landmijn terwijl hij de koeien van zijn vader naar huis dreef. De jon gen is het eerste slachtoffer sinds het kerstbestand van het Ierse repu blikeinse leger afliep. Het totaal aantal doden als gevolg van de sec- tartsche strijd in Noord-Ierland sinds 1969 bedraagt 1144. BEIROET Koning Feisal van Sa- oedï-Arabië zaQ binnenkort Egypti sche, Syrische, Jordaanse en Pales tijnse leiders op een topconferentie in Riad. de hoofdstad van Saoedi-Ara- bie, ontvangen, zo is gisteren in Ara- sche diplomatieke kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet meege deeld. Naar verwachting zal er een bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken in de Syrische hoofdstad Damascus aan vooral gaan. Feisal is thans in Egypte. Feisal kwam uit Jordanië, waar hij o.a. met koning Hoessein besprekin gen voerde tijdens een bezoek van drie dagen. Daarbij kwamen de be- trekkingen tussen Jordanië en de Pa lestijnse bevrijdfingöbeweging ter sprake. Slechts enkele dagen voor Feisals aankomst in Amman kreeg Jordanië 51 miljoen dollar van Sa- oedi-Arabië, als onderdeel van de toegezegde hulp aan Egypte, Syrië, Jordanië en de Palestijnse Bevrij dingsbeweging. In een Jordaans-Sa- oedi-Arabisch communique na af loop van de besprekingen in Amman werd bekendgemaakt dat Saoedi- Arabië Jordanië nog 47 miljoen dol lar zal geven om te voorzien in Jor- damië's dringende behoeften" en 10 miljoen dollar voor de bouw van on derkomens voor officieren van het Jordaanse leger. Jasser Arafat kreeg een schenking voor de PLO van 8% miljoen dollar. BEIROET Irak heeft zijn groot ste wapenovereenkomst met de Sov jet-Unie gesloten die ooit tussen de twee landen is aangegaan, zo meldt het gezaghebbende Libanese dagblad An Nahar. Het blad citeerde goed ingelichte diplomatieke zegslieden en meldde uit Bagdad dat Moekou er mee akkoord is gegaan Irak te voorzien van artillerie van alle kalibers. Vcorts meldde het blad uit dezelf de bronnen dat Frankrijk Irak zal voorzien "van alles wat het nodig heeft" aan tanks en pantservoertui gen. NICOSIA (AP) Grieks-Cyprische demonstranten hebben tijdens anti- Westerse betogingen de Amerikaan se ambassade en de bibliotheek van de Britse Raad in Nicosia geplunderd en in brand gestoken. Duizenden studenten en andere Jeugdige demonstranten liepen bar ricades van prikkeldraad omver en bestormden het ambassadegebouw tweemaal in twee uur. Volgens David Grimland, voorlich ter van de ambassade, bekogelden bij de eerste aanval ruim 5000 de monstranten het gebouw met ste nen. "Ze staken vijf wagens van de ambassade in brand en stichtten in het gebouw zelf brand op de bene denverdieping", aldus Grimland. Vol gens ooggetuigen hebben Amerikaan se militairen b\j de eerste aaravaü traangasgranaten op dé demonstran ten afgevuurd. Hoewel de politie kans zag de de monstranten na de eerste aanval uiteen te drijven, kwam een menig te van ongeveer 1000 Jongelui terug. De Cyprische politie zag geen kans de betogers, die gewapend waren met ijzeren staven, tegen te houden. Gewapende troepen van de Cypri sche nationale garde, die beschikten over drie pantserwagens, hebben niets ondernomen om de demon stranten tegen te houden. Voor de tweede maal werd de menigte be stookt met traangasgranaten. Onder deden vam het Canadese contingent van de VN-troepen op Cyprus hebben uiteindelijk een einde aan de onge regeldheden rond het ambassadege bouw gemaakt. Tegelijkertijd ondernam een andere groep demonstranten een aanval op de bibliotheek van de Britse Raad. Hier werd een kleine brand gesticht. Grieks-Cyprische demonstranten hebben de Britse ambassade in Athene met brandbommen bestookt Grieks-Cypriotische demon stranten bestormen door wolken traangas het gebouw van de Ame rikaanse ambassade in Nicosia. eveneens uit protest tegen het be sluit om Turks-Cyprische vluchtelin gen toestemming te geven zich te ves tigen in door Turkije bezette noor delijke deel van Cyprus. De politie heeft verklaard, dat zich bij de aan slagen geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. De betogers klommen over de hek ken rond het ambassadegebouw, ver brandden een auto en andere eigen dommen van de ambassade, gooiden ruiten in en besmeurden de muren met verf en kreten als "Brits impe rialisme". De politie die te laat ten tonele ver scheen slaagde erin sommige demon stranten ervan te weerhouden meer vernielingen aan te richten. Vol gens een woordvoerder van de Brit se ambassade hebben anderen toch nog kans gezien een brandbom door een van de ramen naar binnen te werpen. Hierdoor brandde de eerste verdieping van het gebouw uit. De meeste personeelsleden van de ambassade hebben kans gezien om ongehinderd weg te komen. De incidenten, die samenvielen met de incidenten bij de Amerikaan se ambassade in Nicosia terwijl Turks-Cyprische burgers vanuit Britse bases naar Turkije werden gevlogen, braken uit nadat 1500 Grieks-Cyprische studenten een de monstratie in het centrum van Athe ne hadden gehouden. De Griekse regering heeft de on geregeldheden in de Griekse hoofd stad later veroordeeld en als schade lijk voor de Griekse zaak bestem peld. Het afgelopen weekeinde heeft de luohtvaartmaatschappU Turkish Airlines 1033 Turks-Cyprische vluch telingen overgebracht. De vluchte lingen zullen daar blijven totdat meer zekerheid bestaat omtrent de status van het eiland, aldus Turkse functionarissen. De 662 vluchtelingen die gisteren werden overgebracht werden bij aan komst begroet door duizenden men sen. Verscheidene vluchtelingen kus ten de Turkse bodem nadat zij uit het vliegtuig waren gestapt. De Turkse Cyprioten zullen in de zuidelijke stad Adana in scholen en hotels worden ondergebracht, na eerst een medisch onderzoek te heb ben ondergaan. Algemeen wordt aangenomen dat de vluchtelingen na een verblijf in Tur kije zullen worden teruggebracht, naar het door Tukse troepen bezet te deel van Cyprus en daar Grieks- Cyprische bezittingen in beslag zul len nemen. In Londen hebben gisteren 800 men sen op vreedzame wijze gedemon streerd tegen het Britse beleid inza ke de Turkse vluchtelingen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4