UYS laat zich door uitvallen SDW verrassen „Logische" 0-2 zege van Roodenburg maakt het NAKAARTEN LFC ONDANKS HANDICAP NAAR ZEGE: 2-1 Fred Filippo: néé tegen drie profclubs Sterk Lugdunum zegeviert over zwak VELO: 0-3 DHL blijft antwoord schuldig op snelle counters van Leidenaars Randstad met waar MAANDAG 20 JANUARI 1975 PAGINA 15 DELFT Uiteindelijk verliep voor Roodenburg alles volgens plan. Kon de 0—2 overwinning van de Leidenaars tegen het Delftse DHL naderhand een "logisch" resultaat genoemd worden van het concept dat oefenmeester Wim van der Zwart vóór de wedstrijd had uitgestippeld. DHL zou alle ge legenheid krijgen om het spel te maken om ver volgens in de versterkte verdediging van Rooden burg te worden opgevangen. Roodenburg zou op zijn beurt snel counterend de twee spitsen Peter Dubbeldeman en Rob Brittijn in stelling brengen, die dan, gesteund door afwisselend opkomende middenvelders, het karwei dienden af te maken. DHL tippelde gistermiddag gretig in de val die Roodenburg had opgesteld; kreeg een bijna con stant veldoverwicht, sleepte een groot aantal hoekschoppen in de wacht, maar kon zich nader hand nauwelijks een reële scoringskans herin neren. Trainer Van de Akker van DHL: „We heb ben geen ploeg die het spel kan maken, dat hebben we vanmiddag wel duidelijk kunnen zien. Bovendien bemerkte ik bij sommige spelers een waardeloze instelling. Geen wil om te winnen". Gesteund door een te laconiek optredende Roo- denburg-defensie, die in de openingsfase nogal rommelig speelde, waardoor de bal soms nauwe lijks uit de laatste linie verdween, kreeg DHL al in een vroeg stadium het verwachte veldover wicht. De vrijheid die Dubbeldeman en Brittijn op die manier kregen aangeboden werd in de 20ste minuut maximaal benut. Uit een dieptepass van de volijverige Peter Dubbeldeman bereikte de bal via de voeten van DHL-verdediger Robbie Smit spitsspeler Rob Brittijn, die met de linkervoet kansloos achter doelman Hans Galje schoot: 0—1. Met die snelle counters kreeg Roodenburg in de eerste helft nog meer mogelijkheden (Aad de Groot, Reinier Verkuylen en Peter Dubbeldeman) maar moest tenslotte erg lang wachten voordat die veilige 02 voorsprong bereikt was. Zonder de nog steeds geblesseerde Maarten van Kooperen en Hans Tisseur bleef Roodenburg ook na rust met behoudend voetbal loeren op uitvallen. Al kregen de Leidenaars het zo nu en dan wel erg benauwd onder de voortdurende druk van DHL. Zoals op het moment toen, de toch al wat onzeker optredende, doelman Frits van Berge Henegouwen naast het doel de bal uit zijn vingers liet glippen. De toegesnelde Peter Lips schoot echter via de melée van verdedigers in de handen van de Leidse doelman. Nadat Hans Hannaart en middenvelder Ger Straathof waren ingeruild voor Fred Plijter en Piet de Bruin gokte Roodenburg met succes opnieuw op een snelle counter. Een slim passje in de 83ste minuut bereikte de veel switchende Peter Dubbeldeman, die de bal verspeelde aan de uit gelopen Delftse doelman. De noodgreep van Hans Galje pakte verkeerd uit, toen de bal plotseling voor de voeten van Reinier Verkuylen belandde, die met een beheer ste beweging de bal in het verlaten doel depo neerde: 02. Even leek het er op dat die veilige 0—2 voorsprong misschien nog in gevaar zou kun nen komen toen Roodenburg met tien man ver der moest spelen. Kort na de tweede treffer werd Rob Brittijn zodanig aan zijn knie geattaqueerd, dat hij voor onderzoek naar een Leids ziekenhuis gebracht moest worden. Een aangeslagen DHL was echter ook in de slotfase niet meer in staat om Roodenburg van zijn tweede overwinning in een "uit"-wedstrijd af te houden. SIMON VAN MEIJGAARDEN LEIDEN Hoewel SDW er in het slotkwartier' niet meer aan te pas is gekomen en zelfs blij mocht zijn dat scheidsrechter Geerdink niet reageerde toen Gerard Désar in het strafschop gebied onderuit werd gehaald, is de 2—1 overwinning van de Amsterdammers toch wel ver diend te noemen. De ploeg van de voormalige Ter Leede-trainer Cees Duindam kwam name lijk pas in moeilijkheden toen Piet van Putten in de 25ste minuut na rust de spanning met een tegengoai terugbracht. Door Jan Preenen Tevoren heeft SDW meerdere ma len nagelaten om het duel in een vroeg stadium te beslissen. In de eerste helft, maar vooral in de aan vangsfase van het tweede bedrijf. De Leidenaars vielen toen weliswaar furieus aan, maar moesten aanvan kelijk toezien hoe SDW via uitvallen veel gevaarlijker werd. De counter was dan ook een van de belang rijkste wapens, waarmee SDW een einde wist te maken aan de zege tocht van UVS. De Duindam-équipe verzamelde wat extra mankracht in de verdediging, maar werd toch te- gelmatig gevaarlijk dankzij spelers als Bijlsma, v.d. MeiJ en Goedhart. Spelers, die de bal goed weten af te 6chermen en gemakkelijk een tegen stander weten te passeren. Vooral geldt dat voor Bijlsma, die de vleu gelverdediger Thijs Balkhoven nogal eens voorbijschoot. UVS-trainer Wal- ly van Schooten: "Vorige week heb ik SDW nog aan het werk gezien Ik wist dat er sterke knapen bij liepen, zodat er kort op de man moest worden gespeeld. De spelers zouden eerst echter even bekijken hoe hun tegenstander zou zijn. Voor ze een bepaalde taktiek konden toe passen was het al 2-0". De openings goal werd al in de elfde minuut, af geleverd. DoelmanWijnand Sloos tik te de bal na een inzet van v.d. MeiJ voor de voeten van Jan Stol, die sim pel 0-1 intikte. Ongeveer tien minu ten daarna was het al 0-2 toen Chris Stenacker. een prachtige solo doel treffend afrondde. Enkele minuen later had het duel beslist kunnen zijn. Na een actie van Bijlsma kon echter nog op de doellijn redding worden gebracht. Had op dat mo ment de stand net zo goed 0-9 ate 2-2 kunnen zijn (Désar miste eenmaal in riante positie en Wil Henskens kopte de bal uit een vrije trap van Bert Kort net naast) in het resteren de gedeelte van de eerste helft gaf SDW geen kansen meer weg. Het kon met een veilige voorsprong op zak het tempo rustig gaan drukken en het weerhield ÜVS van gevaar lijke tegenacties door spits Jan Ver ver een zeer strenge bewaking te ge ven. waardoor de samenwerking tussen Verver en Van Putten niet naar wens kon verlopen. Temeer omdat er in de aanval van UVS niet of nauwelijks werd geswitched en op het middenveld te veel balver lies werd geleden. Omdat UVS in de tweede helft min of meer een alles- of-niets-systeem uitvoerde werd SDW alleen maar in de kaart gespeeld. Het liet UVS komen, maar hield de "nooduitgang" wijd open. Omdat de Leidse verdedigers zich lieten ver leiden ver mee naar voren te gaan kregen Bijlsma cjs. ook volop gele genheid om op avontuur te gaan. In twintig minuten tijd kreeg SDW op deze manier drie geweldige kan sen. Evenzovele malen wist Sloos echter het uitzicht op tenminste een gelijkspel te behouden. Tweemaal stopte hij Bijlsma af en eenmaal bleek hij de sterkste in een duel-met Goedhart. UVS, dat in die periode het initiafief had kwam aan derge lijke dreigende acties voorlopig niet toe. Van Schooten: "In die tweede helft werd het speelveld veel te klein gemaakt". Die situatie veran derde toen met nog twintig minuten te spelen UVS eigenlijk onverwacht toch nog de achterstand halveerde. Met een verre pass wist Balkhoven van Putten te bereiken, die twee verdedigers ontweek en zijn werk stuk afrondde met een doeltreffend schot: 1-2. De verdediging van SDW, die haar werk zelfverzekerd en vrij wel foutloos had verricht, raakte prompt in paniek en verloor de con trole over het duel. De gelijkmaker leek dan ook op komst toen Van Putten de bal enkele minuten later scherp voorzette en Henskens en Verver de bal maar voor het "in leggen" hadden. Beiden zagen de winnende zet echter over het hoofd. Het zou voorlopig de fraaiste moge lijkheid blijven, omdat UVS in de zenuwachtige finale die er op volgde veel te gehaast te werk ging. Bo vendien werd het duel vooral in die slotminutenontsierd door enkele grofheden waartegen scheidsrechter Geerdink onvoldoende optrad. De spelleider kwam tenslotte ook niet in actie toen Gerard Désar met de finish en het SDW-doel in zicht het contact met het redelijk bespeelbare UVS-terrein verloor. Désar: "Toen ik wilde schieten kreeg ik een tikje waardoor ik onderuit ging. Het was niet vreselijk, maar de ene scheids rechter geeft er een strafschop voor en de ander niet". Bert Kort, tweede van rechts, zorgt er voor dat de hal niet kan worden teruggespeeld op SDW- doelman Coersen. Uiterst links Piet van Putten. VOORSCHOTEN "Kom nou scheidsrechter, het is al lang geen Sinterklaas meer...." De opmerking van Randstad Sport-trainer Ton Kantebeen tijdens het duel tegen Scheveningen (2-2) sprak boekde len. Arbiter Zwang uit Zwijndrecht gedroeg zich inderdaad als een wat verlaat gearriveerde goed heilig man. Kende in de eerste helft Randstad twee treffers toe waarvan de geldig heid op z'n minst sterk mocht wor den betwijfeld, om vervolgens na rust de stand weer wat in evenwicht te brengen door het toekennen van een (weer op z'n zachtst gezegd)! minder duidelijke strafschop aan Scheveningen. De toen door trainer Kantebeen geplaatste opmerking was op dat moment volkomen terecht? zoals ondanks alles ook de uit eindelijk bereikte 2-2 eindstad als Want dit Randstad Sport maakte tegen het bijzonder laag genoteerd staande Scheveningen geen enkel moment z'n leiderspositie waar. De Voorschotenaren moesten zelfs ge durende lange tijd het initiatief aan de fel spelende gasten laten, die echter voor rust geen schotkracht bleken te bezitten. Al was lange Hans Lamens met een kopbal tegen de kruising van paal en lat wel erg dichtbij de openingstreffer. Een tref fer die nu door Randstad zou worden gefabriceerd. Een ten onrechte ge geven hoekschop werd door passieve Loek Helder genomen: de hoog voor het doel gebrachte bal vond het hoofd van Jan Zoetemelk: 1-0 .Am per vijf minuten later (de 34ste)' werd nummer twee een feit. Albert Lamberts speelde de duidelijk bui tenspel staande Helder aan, die de bal, in samenwerking met Scheve- ningen-verdediger Leen Roeleveld tegen de touwen Joeg: 2-0. Snel na de doelwisseling zou Sche veningen de achterstand halveren. Een duwtje van Lamberts binnen de beruchte lijnen deed arbiter Zwang tot een strafschop besluiten die door Lamens beheerst werd benut: 2-1. De rust was met deze treffer volledig uit het spel van Randstad verdwe nen. De in de eerste helft nog zo ge vaarlijke counters werden schaar ser Jan Zoetemelk miste nog wel een fraaie mogelijkheid en het overwicht van Scheveningen nam de vorm aan van een 6tevig beleg. Ver diend bekroond met een vijf minuten voor tijd door Ar ie Spaans gescoor de goal: 2-2. LEIDEN LFC bleek zich snel te hebben aangepast. Hoewel ernstig gehandicapt door het niet meespelen van Hennie Zee (die niet meer mag voetballen), de plotseling gestopte Dik Pardon en de geblesseerde Henk v. d. Berg, slaagde de jonge ploeg van trainer Halkes er toch in een po sitieve score te bereiken. Zwijn drecht werd gistermiddag met 2—1 teruggewezen. Dat was vooral verrassend, om dat LFC aan een andere opstel ling had moeten wennen. Immers, Van Dijk was verhuisd naar de linksachterplaats, Slingerland had de plaats van v.' d. Berg ingeno men, terwijl Johnny Versohoor in het centrum van de defensie als voorstopper gekoppeld was aan René Hotewilder. In de beginfase was dan ook duidelijk te merken dat LFC aan de ingrijpdend veran deringen moest wennen. Er werd zwak geplaatst en vele combina ties liepen stuk als gevolg van misverstanden. Zwijndrecht kreeg daardoor alle gelegenheid het ini tiatief te nemen. Maar al bezorg de de snelle Van der Meer en da LFC-verdediging soms moeilijke momenten, veel leverde dat offen sief Zwijndrecht vooralsnog niet Protest LFC kon zich langzaamaan herstellen. Aangevoerd door de excellerende Verschoor, werd ge werkt aan een overwicht dat eni ge riante mogelijkheden oplever de. Nadat Teun Hoek (hoog over) en Hans de Kruyff de kans op een verdiende voorsprong evenwel hadden laten liggen, sloeg Zwijndrecht alsnog toe. Vlak voor de pauze verkeek scheidsrechter Anneveld zich op een buitenspel- situatie. Freek Bakker kon de bal daarna ongehinderd langs de niet reagerende Peter Boom knallen. Ondanks protesten van grens rechter Klunder kende arbiter Anneveld het doelpunt toe: 0—1. Het pleit voor het moreel van het sterk verjongde. LFC dat met hernieuwde energie de gang naar het doel van Zwijndrecht werd gemaakt. In de blessuretijd kreeg de Leidse eersteklasser loon naar keihard werken. Holswilder be reikte de vrijstaande De Kruyff, die de slim opgestelde Cook van Seist in staat stelde koppend 1—1 aan te laten tekenen. Na de pauze nam LFC onmiddellijk het initia tief. Dat leidde in de 54ste mi nuut tot een tweede treffer. Weer was Cook van Seist de maker. Na een vrije trap van Theo van Seg- gelen liet Van Seist doelman An ne Smit met een schitterend schot kansloos: 2—1. Ook daarna schiep LFC zich nog kansen tijdens een periode van groot overwicht, maar enerzijds door pech en anderzijds door onervarenheid konden die mogelijkheden niet worden benut. Zwijndrecht, dat moed putte uit het uitblijven van meer Leidse treffers, kon terugkomen. Zonder resultaat omdat vooral René Holswilder niet van wijken wilde weten. Hij onderbrak op vaak koelbloedige wijze een aantal ge vaarlijke acties van de opponent. LFC, dat intussen gevaarlijk blééf met uitvallen, bracht zich zelf in de slotfase nog onnodig in moeilijkheden. Nadat de Leid se ploeg andermaal een aantal mogelijkheden had vermorst, kwam de defensie lelijk in het ge drang toen .Zwijndrecht va ban- que ging spelen. Het was mede aan het sterke spel van Holswil der en Verschoor te danken dat de 2—1 voorsprong in tact bleef. Fred Filippo Fred Filippo heeft voorlopig af gezien van een professioneel ver volg van zijn voetbalcarrière. In de afgelopen weken hebben AZ'67 en FC Den Haag pogingen on dernomen om de 15-jarige UVS- speler ("Over vijf maanden word ik pas zestien") voor zich te win nen. Bovendien had Feyenoord Filippo graag nog eens op de training zien verschijnen. Omdat de Leidenaar echter eerst zijn stu die aan het gymnasium wil afma ken heeft hij in alle drie de ge vallen de boot voorlopig afgéhou- en: "Wat heb ik er aan als bij voorbeeld AZ na 'n jaar tegen me zegt, sorry, maar we zien toch niets in Je? Dan heb ik niets. Geen betaald voetbal en geen diploma. Ik heb nog twee Jaar studie voor de boeg. Als ik die achter de rug heb zie ik wel verder. AZ en Den Haag hebben gezegd dat ik als ik Piet van Putten 17 of 18 ben altijd nog wel kan komen. Ik ga er trouwens van uit dat als ik nu goed ben ik over 2 jaar nog wel aardig zal kunnen voetballen". De aanbiedingen van professionele zijde tonen nog eens aan hoe snel Fred Filippo zich heeft ontwikkeld. In het begin van dit seizoen speelde hij bij UVS nog in de regionale Jeugd. Pas-na een aantal wedstrijden nam hij zelfverzekerd de plaats in van centraal verdediger Cor Pennenburg. Ondanks zijn Jeug dige leeftijd maakt de lange Filip po de indruk alsof hij al Jaren deel uitmaakt van die defensie. "Ik heb het voordeel dat ik altijd al in hogere elftallen heb ge speeld. Ik speelde altijd met oude re spelers". Dat geldt ook op na tionaal niveau. De afgelopen week werd bekend dat de 15-Jarige Filip po is doorgedrongen tot de laat ste zestien van het Nederlands jeugdelftal van 15-17-Jarigen "Voor het elftal van 14-15-Jarigen was ik te groot. Ik had allemaal van die kleine Jongens om me heen". Tot zijn bewonderaars be hoort sinds gisteren ook SDW- trainer Cees Duindam, ook al maakte Filippo op hem nog "een onervaren indruk": "Filippo liet zich weglokken uit het centrum, waardoor ruimte ontstond voor de rechter-middenvelder. Filippo zelf is het daar bepaald niet mee eens: "Ik had opdracht gekregen, om met die nummer 8 Hom mel mee te gaan en hem uit te schakelen. Dat daardoor ruim te voor een ander ontstaat daar kan ik niets aan doen. Zo'n man zal door een middenvelder moe ten worden gedekt". Een andere speler, die snel is doorgebroken, is de 21-Jarige Piet van Putten. Gistermiddag viel hij, afgezien van een knappe goal in de 25ste minuut na rust, echter nauwelijks op "Jan Verver en ik kunnen het altijd heel goed met elkaar vinden maar Jan werd door die verde diging van SDW veel te stevig aangepakt. Jan liet zich duidelijk intimideren. Onbegrijpelijk, dat die scheidsrechter niemand heeft opgeschreven". Van Putten, die vorig jaar af en toe op het hoog ste niveau bij UVS werd gewogen en dit seizoen sinds acht wed strijden een vaste eerste elftal speler mag noemen had na de te gengoai verwacht dat zijn ploeg zou doordrukken: "Ik geloof dat wij te lief zijn geweest. Het werd ook te druk in die achterhoede, waardoor Je geen ruimte kreeg. En daar moet ik het toch van hebben". WATERINGEN Na een wat aarzelend begin in de tweede klasse lijkt Lugdunum momenteel de juiste vorm te pakken te hebben. Na de klinkende 40 overwinning op Naaldwijk van verleden week toonde de frontlinie van de "Kikkers" ook gis teren een produktieve instelling. In Wateringen versloegen de Leidenaars VELO met een royaal verdiende 03 zege. Op het slechte veld van VELO ma- meloze inzet de achterstand pro- nifesteerde Lugdunum zich als een' beerde weg te werken. Lugdunum homogene formatie met een sterke werd teruggedrongen in de verdedi- verdediging, een hardwerkend mid- ging, maar hield daar toch goed denveld en een kansen benuttende stand. Het technisch superieure aanval, waarin voor de snelle Jaap Lugdunum zag na ongeveer twintig Schilthuizen en een technische Ri- nus van Es (opnieuw) opmerkelijke rollen waren weggelegd. De wens trainer Huub Lenz dat Lugdu- minuten kans om het offensief van de Wateringers te breken en nam zelf weer het initiatief over. Knap voetballend bouwde de formatie van l via de dieptepass snel een tref- trainer Huub Lenz kunnen maken werd minuten werkelijkheid. Na voorbe reidend werk bracht Rinus 0—1 voorsprong. Kort vallen. Twintig minuten voor tijd liep Lugdunum tenslotte verder uit, toen Koos van Es, Rinus van Es middenvelder Koos Es Lugdunum op van Es op avontuur uitzond. Op de hielen gezeten door twee VELO-ver rust werd de marge vergroot. Op- dedigers belandde Koos van Es in e nieuw vormde een goed opgezette directe confrontatie met de doelman aanval de inleiding tot de Leidse tref- van VELO. Van Es vond de juiste fer. Op de linkervleugel zette Wim hoek en scoorde beheerst: 0—3 de Roo met een dieptepass Rinus van Es aan het werk, die op zijn beurt Jaap Schilthuizen in stelling bracht: 02. Na de rust kreeg Lugdunum het even moeilijk tegen een-alles-of- niets spelend VELO, dat met een to- Het betekende het definitieve einde van VELO, dat in de slotfase nau welijks meer tegensputterend re gelmatig "weggetikt" werd doocr een souverein spelend Lugdunum. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15