KVPenAR handhaven norm voor abortus 'Stop staking bij Meeus' DE VREDE" Buitenom Binnendoor Pleun wil Noordwijkerhout proces aandoen „IK BEN VOOR Bijstand voor werklozen van 16 Den Uyl pessimistisch over landbouwprijzen ZATERDAG 18 JANUARI 1975 PAGINA 7 Mijlpalen (1) By jubilea horen fraaie woor den en de witte erwelioppan, waarbinnen al dan niet de ge schenkbonnen schuil gaan. Al naar de aard van t bedrijf komt daar dan nog een aardigheidje by. Zo stel ik mij voor dat een zilveren PTT-er best wel 'n gefi guurzaagd loket van zijn collega's ■tegemoet kan zietn. En juffrouw Annie veertig jaar maagd en martateres in de openbare lees- zaaJk wordlt verrast mat een reuze- boek van karton met binnenin een fotografie van een heel oud vliegtuigje en daaronder gesdhre. ven „Op naar Pompei!" om aan .be duiden dat het cadeau van be_ stuur èn voltallig personeel erin bestaat dat juffrouw Annie met haar hartsvriendin voor 't leven I»oes veertien dagen all-in naar Napels (RitonnJo a Somrenito!) en de door de verraderlijke lava ge smoorde antieke stad mag. Op de krant gaat het wat an ders. Als de oplaag van de dag is afgedraaid en er is een jubi leum met vele kroonjaren dan worden er nog eventjes handend exemplaren achteraan gedrukt met een hele andere voorpagina. Voor intern gebruik. Tenminste als het goed gaat. Bij de Haagsohe Courant ging het afgelopen donderdag bijvoor beeld een beetje mis. Daar kregen abonnees van 't flink uit de klui ten gewassen dagblad (oplaag rond de 180 duizend) over drie kolom op de voorpagina te liezen „Jubilaris H. A. Wimckei in zon netje gezet". Het cursieve kopje dat daar nog bovenstond drukte precies uit, hoe de stemming was, toen men tenslotte de kleine on regelmatigheid onitdieffcte: „Een stralende dag op Haagsche Cou rant". Mijlpalen (2) Oplettende en technisch rede lijk begaafde lezers van deze ru briek (op zich een ongewone combinatie) zullen begrepen heb ben dat die feestelijke voorpagina van meneer Wimckel wat voor barig op die pers was geschroefd. Het is een versnapering voor so ciaal-psychologen om eens na te gaan of de Haagsche Oouramit- lezens inderdaad wel zo wrevelig zijn geworden, toen ze op de plaats, waar meestal één van de heren Kissinger, Gnoenevellt, Van Hanegem of Arafat ruimte claimt, het volgende proza aantroffen. „Een drukte van belang heerste vandaag op de Haagsohe Courant waar de nestor van de redactie, Herbert A. Winckel zijn veertig jarig jubileum vieitie. De dames- jorunalisten in hun kleurigsbe ja ponnetjes, de heren in hun beste paik vierden met de jubilaris en zijn charmante gade dez glori euze dag, die uitmondde in een drukbezochte, zeer feestelijke re ceptie in het Internationale Pers centrum Nieuwspoort. Het grote moment was 's middags om twaalf uur de ontvangst door de directeuren van Sythoff Pens en hun dames in de directiekamer, waar de heer Winckel geroerd een geschenk ander couvert mocht ontvangen. „Een trouwe kracht, een steunpilaar", noemde bij die gelegenheid president-directeur A. G. Sijthoff de jubilaris. Terecht gesproken. Heeft niet onze directeur, zelf witgekuifd, samen met de jubilaris een even lange tijd aan het bedrijf ver bonden, de grote bloeitijd van de Haagsohe Courant medege maakt?" Mijlpalen (3) Het belangwekkende bü dit soort dingen is ndet zozeer dat een op zich ndet buitengewoon uniek jubileum plotseling onder de ogen van aovelen komt Dat Is louter toevalligheid, omdat het hier om een krant gaat- Je mag tenminste veronderstellen dat die boven aangehaalde jubilea van de PTT-er met zijn loket en van dde peuterige juffrouw Annle uit uiit de bibliotheek op zich even interessant studiemateriaal In menselijke verhoudingen zou kun nen opleveren. Alleen blijven daar de deuren hermetisch gesloten en draait hier de drukpers zijn rorid- Jw. Het merkwaardige en ook wat onrustbarende ds dat er in het gemeen ondanks alle veertig lange jaren nauwelijks iets vreemds, bizars, grotesks over een jubilaris is op te merken. „Zeg, juffrouw Anniie is volgende mand veertig jaar by de bibliotheek. Weten jullie nog iets geks om te memoreren by het jubileum?" „Jansen maakt volgende week de 25 jaar vol op „flonkering by abonnement". Is er nog iets eigen aardigs over die pief te vertel len?" Ofwel de heer Herbert A. Winckel is veertig jaar, dat is 1460 dagen bij de kramlt. Waarin onder- scheildt hy zich als entge, onver vangbare en niet herhaalbare mens Winckel van anderen? Ondermeer hierin: hy blykt on geacht de üzel, de storm of die re gen, kaarsrecht op zyn rüwiel aan het woon-werkverkeer deel te ne men, zelfs met een slokje op. Voorts is in de vier verstreken en feesteiyk besloten decennia vast gesteld dat hy in staat is gebleken zyn sigaret tot aan het niemands land tussen peuk en niets meer op te roken. Vooruitgang De heer Den Uyl heeft déze week een paar opmerkeiyke din gen gezegd, toen hy by Stork- Werpspoor in Amsterdam een nieuwe montagehal in gebruik stelde. Het gebulder van de da gelijkse actualiteit heeft züm uit spraken helaas oiok in deze krant wat overstemd. Kort en gcei komt het erop neer dat de mi nister-president het „een groot misverstand zou vinden, te me nen, dat het mogelijk of gewenst zou zijn tot een soort pas-op-de- plaats te komen wat de toepassin gen van technEöche vindingen in de industrie betreft." Enige maanden geleden liet de rege ringsleider zich in Nymegen te genover de christelijke werkgevers heel andere uit, toen hy ervoor pleitte by de technische ontwik kelingen de remmen te hanteren om verlies van werkgelegenheid te voodkomenu Dat veroorzaakte in die dagen wel enige opschudding. Nu mag woerden vastgesteld dat al eerder schriftgeleerden van node waren om wat zo eenvoudig dn des premiers brdefuitwisseliing leek in gewikkeld uit te leggen. Dus hoe van we tussen de Amsterdamse en de Nymeegse woorden op zich helemaal geen tegenstelling te zien. „Het voordeel van de twy. fel dan maar", zoals je tegen woordig zo vaak op vergaderingen hoort zeggen Felt is in elk geval dat je de wereld nJst leefbaar houdt door ontwikkelingen in de techniek te blokken. En daarby hoont even zeer het- binnenkort te verwachten lofwaardig experiment op de Noordzee om met behulp van een groot aantal kleine windmolen*jes energie op te wekken als verder onderzoek naar bijvoor beeld nu cleaire alternatieven van olie en gas. De keuze voor het één of het ander (of een beetje van allerlei) dient een politieke keuze te zyn: om 't gevaariyk vereenvoudigd te zeggen: de keuze tussen welvaart en weizün.Niet alityd elkaans te genvoeter, soims wel, ga maar een in Vlaandtagan ruiken. Daarom zyn vergaande beslissingen een gemeensohapszaak ze horen steedis meer op het Binnenhof thiuis dan in de directiekamers van de in dustrie. Het aardige plan om in de Utrechtse binnenstad de paar- debram weer te introduceren heeft alleen maar de kar.s gekregen van een serieuze afronding omdat we voorzover mijn informaties strekken wel ongeveer alles weten van stadsvervoer per elec- trische tram of autobus. Dat we ten we van een heleboel dingen niet. Daarom ben ik wel bly met Den Uyls Amsterdamse ont boezeming. Hat spookbeeld van een steedis groeiend leger werk lozen blüfit echter onverlet. Als de vooruitgang zou voorfcschry den van het inktkussen uit het der tiger jaren stempellokaal naar de WW-uiitkening via de computer, dan moeqt die vooruitgang maar eens goed op d'r bak vallen. Maar op een diergelijk toekomstpers pectief is noch by de heer Den Uyl noch by wie dan ook al ant woord binnen. Blad Er is weer een nieuw blad voor de rijpere jeugd, „Weekend". Er is al genoeg ellende op de wereld en daarmee wil de hoofdredac teur nu eens breken. Een nobel streven waar al enige generaties mensheid mee bezig zyn, maar waarom zou het deze man niet eondeiyk eens lukken. Vooral als Frans Nüenlhuys in zün splinter nieuwe rubriek de ellende heeft opgelost van dat 25-jarige vrouw tje dat ondeugend is geweest met een andere man dan d'r eigen. Je hoeft niet de medianota van Van Doorn gelezen te hebben om büj te zyn met een blad als „Week end": „We geven u de garantie overal vooraan te staan waar iets nieuws gebeurt." Prachtig: Al leen oppassen niet te larjg voor aan te blijven plakkenhet eerste nummer verwyit in de breedte by de geboorte van Victoria Louise, blauw Duits keiaersbloed. Alleen .het blykt al in 1892 te hebben plaatsgehad. CAO Eén zekerheid in het leven. Van de zomer regent het nog eens zeven dagen langer dan anders Volgens de nieuwe CAO krijgen de bouwvakkers er nameiyk een week vakantie by. HAN MULDER DEN HAAG Het kabinet heeft besloten dat 16-Jarigen, die na hun schooltijd niet gelijk aan de slag kun nen komen, een uitkering via de bijstand krijgen. Op het ogenblik zyn er ongeveer 1000 zestienjarige werklozen, zy zul len ongeveer 30 gulden bijstand per week krijgen. Hoewel deze schoolverlaters nog tot het gezin worden gerekend, wordt het gezinsinkomen verminderd door een enkele in plaats van een dubbele kinderbijslag. Bovendien moet voor deze Jonge ren een afzonderlijke ziektekosten verzekering worden afgesloten. De staatssecretarissen Meijer van CRM en Mertens van Sociale Zaken heb ben het Initiatief genomen, waardoor nu een bijstandsuitkering uit de bus is gekomen. Hierdoor vallen de be trokkenen ook automatisch in de verplichte ziekenfondsverzekering. DEN HAAG Maandagavond zullen de fracties van de (CVP en de AR zich buigen over hun initiatief-wetsontwerp fibortus provocatus. De christen-democraten houden [ast aan het oude uitgangspunt, na melijk dat er alleen abortus mag porden gepleegd Indien het ongebo- [en kind een ernstige bedreiging voor |e geestelijke of lichamelijke gezond- leid van de vrouw zou betekenen. In tegenstelling tot het vorige wets- mtwerp van de ministers uit het tabinet-BiesheuvelStuyt en Van kgt. wil men nu de vrouw niet ver plichten om naar een medisch team Recessie treft ook Hoogo vens I IJ MUIDEN Hoogovens over weegt maatregelen om de produk- fce van staal te beperken. Het be- krijf wordt geconfronteerd met een Orderportefeuille die achterblijft, jloogovens zegt dat de wereldmarkt iarzelt met het bestellen van staal, pit is ondermeer duidelijk te mer ken bij de auto-industrieën. Bij het (taalbedrijf is het nu al zo dat de palserijen minder produceren dan ge woonlijk. Hoogovens bezint zich op rerdere maatregelen, waarbij het tiet in de bedoeling ligt hele af pelingen van het bedrijf stil te leggen. I Basketbal De uitslagen van ie gisteravond gespeelde competitie wedstrijden zijn- Eredivisie heren: Visol R-Levi's Flamingo's 82—115, JC Markt, Kinzo BV 101-117, Raak Hmch-NN Donar 102—80. te gaan. Ze mag wel. maar hoeft niet. Wél zal de betrokken huisarts zich met het verzoek tot het plegen van abortus tot het team moeten wenden. De VVD heeft intussen ook een initiatief-wetsontwerp over zwan gerschapsonderbreking praktisch af gerond. De liberalen zyn van plan om met indiening ervan te wachten totdat jij de inhoud kennen van het ontwerp van de christen-demo craten. Op grond daarvan wil men bepalen of het noodzakelijk is om met een eigen initiatief-wetsontwerp te komen. De WD hecht veel be lang aan een goede begeleiding van de vrouw. Door de enorme storm is gis termiddag een boven rijksweg 2 (UtrechtDen Bosch) hangend ANWB-portaalbord omgewaaid en ov de snelweg terechtgekomen. Bij het ongeluk is de automobilist. F. Hassink uit Zandvoort gedood, zo heeft de Utrechtse politie mee gedeeld. Alle rijbanen van de rijksweg werden enige tijd ver sperd, zodat geen autoverkeer tus sen Utrecht en Vianen en omge keerd mogelijk was. Om half vier meldde de politie dat beide rij banen weer vrij waren. DEN HAAG Premier Den Uyl verwacht niet dat nu week in Brussel het den over de landbouwprijzen. De punten Europese landbouwraad, die dit Jaar nooit lijk over deze prijzen vergadert zit de komende met grote problemen. Volgens Den Uyl hebben de stand- de negen landen nog uiteengelegen. Een van Rechter in kort geding: twee maanden eerder dan gebruike- de voornaamste oorzaken zijn de ver uiteenlopende prüsstygingen binnen de EG. Italië, kampt met een prijs verhoging van 26%, terwyi Duits land slechts 7% steeg. Nederland, dat na Duitsland heft laagste stij gingspercentage had, wil zoveel mo gelijk sabilisatie van het prijsni veau. Het kabinet verwacht aanzien lijke moeilijkheden binnen de Euro pese Gemeenschap op dit gebied. BREDA (ANP) De president van de rechtbank te Breda, mr. J. Schellenbach heeft gistermiddag in het kort geding de staking van vrachtautochauffeurs bij het trans- sportbedrijf D. Meeus in Bergen op Zoom, onrechtmatig verklaard. Hij vindt dat aan het uitroepen van deze staking op 12 Januari niet voldoende overleg is voorafgegaan met de werkgever en de gronden van de staking niet voldoende zijn mee gedeeld, zodat de werkgever geen kans heeft gehad eventueel tot een akkoord te komen. Daarom moeten met ingang van maandag de vakor ganisaties hun steun en medewerking aan de staking onthouden op straffe van een dwangsom van f 10.000 per dag. Het door het transporbedrijf ge vraagde verbod van stakingen in de komende maanden werd door de president afgewezen met als motief, dat er zich wel omstandigheden kun nen voordoen die een werkstaking zouden wettigen. Drukte Het kabinet heeft gis- De vervoersbonden zijn zeker niet teren tijdens het wekelijks beraad ontevreden met het vonnis in het het werkschema tot aan het reces kort geding rond hun staking bij het besproken. Als de Kamer kans ziet transportbedrijf Meeus, zo heeft de dit af te werken, wacht haar nog vervoersfederatie NW-NKV enige een druk programma. Men wil na- uren na t vonnis verklaard. Ook in melijk nog 20 tot 25 wetsontwerpen 't actiecentrum van de chauffeurs is behandelen en ongeveer 15 nota's, de uitspraak met instemming ontvan- Tweedekamervoorzitter Vondeling gen. Zij zien in deze uitspraak i knopingspunten voor succes bij eve tueel toekomstige acties. De staking zou vanmiddag 12.00 uur eindigen, zo besloot men het actiecentrum. heeft tijdens zijn Nieuwjaarsrecep tie al laten weten dat er tot de zo mervakantie weinig gelegenheid zal bestaan om nog veel nota's te be handelen vanwege de overvolle agenda van de Tweede Kamer. DELFT „Ik ben voor de vre de..." riep de Amerikaanse film- actrice Jane Fonda gistermiddag geëmotioneerd uit vïaJk voordat ze in die aula van de Delftse Technische Hogeschool een paar honderd studenten nadrukke lijk op het hart bond om met him acties voor Noord-Vietnam door te gaan. Ze hoopt namelijk dat de Nederlandse regering hier door zal worden aangespoord om de Voorlopige Revolutionaire Re gering van Zuid-Vietnam te er kennen. "Als maar een paar Europese landen dat doen zal de positie van de door de Amerikanen ge steunde Zuid-Vietnamese presi dent Thieu onmogelijk worden. En komt er misschien eindelijk echte vrede in Indochina", aldus Jane Fonda. Maar op het ogenblik ziet de 36-jarige actrice de situatie nog al somber in. "Henry Kissinger bedrijft een politiek van terreur en hij is tot de meest verschrik kelijke daden in staat", waar schuwde ze. Gehuld In een simpele grijze coltrui en een lila lange broek waagde zij rich zonder een vleug je make-up en zelfs zander lip stick voor de tv-camera's. "Ach, schoonheid is zo betrekkelijk" glimlachte ze bijna verlegen... 'Tk ben dolblij dat ik mijn roem kan gebruiken om de Viet- namezen te helpen, want het is werkelijk verschrikkelijk wat in deze zinloze oorlog ls gebeurd". Jane Fonda, die na haar kort stondige huwelijk met de Franse regisseur Roger Vadim vrij plot seling van een sextoom in een hartstochtelijke revolutionaire veranderde, kwam op doorreis naar Moskou voor twee dagen in Nederland om tijdens bijeen komsten in Delft, Amsterdam en Nijmegen haar film "Introduc tion to the Ennemy" te vertonen. Jan Fonda, wat wit weggetrok ken door een flinke verkoudheid, sprak de hoop uit dat de film die ze in Noord-Vietnam en in de door de Vietcong bevrüde gebie den van Zuid-Vietnam maakte de openbare opinie in de westerse wereld zal wakkerschudden zodat de Amerikanen niet de kans zul len krijgen om inVietnam opnieuw een oorlog te beginnen. Die kans acfht ze nu nog vrij groot omdat een door een Amerikaanse luoht- madhtgeneraal aangevoerde moordbrigade bestaande uitruim honderd CIA-agenten en onge veer 14.000 Zuidviefcnamese spion nen steeds meer invloed begint te krijgen. Noordwijkerhout (de zilk» - (Pleuntje van Poelgeest, in de Zilk (en omgeving beter bekend als [pleuntje het poezevrouwtje", wil te- Ben de gemeente Noordwijkerhout jeen proces aanspannen. Zij was in september na een val raarbij zij haar knie brak, in een tiekenhuis in Haarlem opgenomen, rijdens haar afwezigheid werd het (onbewoonbaar verklaarde) huis wairin zy woonde door onbekenden in brand gestoken. De politie had even daarvoor sa men met mensen van de dierenbe scherming de dieren van Pleuntje (zij had er ruim zeventig) die nog gezond waren in asiels ondergebracht de rest was niet meer te redden. Bovendien ontsmetten zij het huis waardoor het gerucht onstond dat lij tevens het huis in brand had den gestoken. Pleuntje van Poelgeest wil nu een proces aanspannen omdat de gemeen te. volgens haar zeggen, heeft toe gelaten dat het huis afbrandde en haar bezittingen gestolen werden. De gemeente heeft er overigens voor gezorgd dat de vrouw na ont slag uit het ziekenhuis niet op straat stond. Zy stelden een direc tiekeet op (zie foto) in de buurt van de Herenweg tussen De Zilk en Noordwijkerhout. De keet bestaat uit een slaapkamer, woonkamer, keu ken en is bovendien door de gemeen te gemeubileerd. "Een prachthuis, aldus een woordvoerder van de ge meente. Pleuntje zelf vindt het huls als tijdelijk onderdak redelijk m aar maar heeft bezwaren tegen de weg waaraan het ligt. Om bij de keet te komen moet zij over een modder pad lopen (en zij loopt moeilijk) en bovendien ligt het op een kwartier afstand van een bushalte. "De dokter die mij behandelt", zo vertelt ze, "verbood me om er nu te gaan wonen". Ook wil Pleuntje al haar dieren terug, en dat kan, aldus de gemeen te, nu eenmaal niet. Zij staan wel een beperkt aantal dieren toe. Pleuntje zou graag zien dat de bollenschuur die achter haar vroege re woning staat opgeknapt wordt zodat zij daar samen met haar die ren in kan gaan wonen. Een woordvoerder van de gemeen te aan wie wy commentaar vroe gen was nog niet op de hoogte van een eventueel proces. Bovendien ziet hij eer werkelijk geding bepaald niet "zitten". "Wij van de gemeente hebben al les op alles gezet om voor deze zaak een goede oplossing te vinden. Ve le man-dagen zitten er byvoorbeeld in het zoeken van een geschikte woongelegenheid, en ik kan wel stel len dat is in deze zaak meer gedaan Jane Fonda: van sexbom tot revolutionaire. hebben dan gebruikelijk is. Hij trieste zaak en hoopt dat er einde- men, vooral in het belang van Pleun- vindt het hele "geval Poelgeest" een lyk een definitief einde aan zal ko- tje zelf. waaraan hij ligt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7