De Burcht „'t kasteel op de heuvel of niet? Leiden in loop der historie deel 9 Leiden: marktstadje op grafelijke grond ZATERDAG 18 JANUARI 1975 brug en de Bostelbrug bij Ihet Gal- gewater en de toenmalige stads gracht aan de zuidzijde: het Ra penburg met Steenschuur. Van dit stuk was een zeer aanzienlijk deel tussen Rapenburg en de Breestraat nog in de veertiende eeuw onbe bouwd of zeer weinig bebouwd, zo dat de Breestraat toen met de oude Maarsmans teeg en Pieterskerk- koorsteeg wel de eigenlijke stad zal hebben uitgemaakt. Om en bij het burchtkasteel stonden toen enkele woningen en vermoedelijk een en kele hoeve op het daaraangrenaende Hoogeland en in de Waard. Alles nauwelijks genoeg om enige honder den bewoners te omvatten. Volgens Van Mieris zien wij de Burcht voor het eerst opduiken als we uit een oorkonde van de Hollandse graaf ene Flor is de zoveelste de naam van 'n zekere Alwfnus Cas- tellanus tegenkomen. Deze Castel- lanus was een burggraaf, die uiter aard zijn functie wel had kunnen op doeken indien er geen brug zou zijn gewe.est Meer bijzonderheden komen te voorschijn in de dertiende eeuw wanneer herhaaldelijk gesproken wordt over burggraaf Jacob (zijn ge slachtsnaam is onbekend), die van 1202 tot 1241 in de Burcht verblijf Weid. die na de dood van haar vader met de graaf Van Loon was gehuwd, haar toevluchtsoord zocht in de Burcht. Nadat zij tot overgave ge dwongen en weggevoerd was, keerde haar echtgenoot van zijn vlucht te rug en ontstond een hevige strijd tussen hem en graaf Willem I. waar bij de Burcht het middelpunt van vijandelijkheden was. Later in de ge schiedenis speelt deze vesting ook een rol tussen de Hoekse en Kabeljauwse twisten. In de loop der eeuwen heeft de Burcht, waar langs eertijds een gracht liep, tal van burggraven dan wel slotvoogden gekend. Een bekende figuur was indertijd Philips van Wassenaer, die in 1340 van de gra felijkheid het burggraafsdhap kocht. Eigendom van stad Zeventien april 1651 ie het een belangrijke dag in de Leidse historie: de Burcht wordt eigendom van de gemeente en wel voor de som van f 70.000. Dit historische feilt werd „Opentlyk den Volke" als volgt be kend gemaakt „Het zeer oude Erf deel des Doorludhtigsten -Stam der Wassenaren, met den Burggravely- ken Titel en alle Recht daar aan- kleevende van den Prince van Ligne, Heer van Wassenaer enz. op den 17 van Grasmaand, des jaars MDCLI in eigendom van den Raad en 't Volk van Leiden door Stads Geld overbracht". Reeds kort nadat de Burcht in han den van de gemeente was overgegaan kreeg de toenmalige stadsarchitct Arend van 's Gravesande opdracht om op het binnenplein een Heeren logement te bouwen, waarin open bare verkopingen van huizen 'en lan derijen werden gehouden. Volgens Frans van Mieris was dit de def tigste en beroemdste herberg van de stad. Een herberg, die in later Ja ren sterk in verval is geraakt. De zelfde Van Mieris vertelt ons, dat zich op de burchtheuvel een dool hof bevond met een aangenaam prieel onder een lindeboom, waar van de schrijver Francq van Berk- hey zegt „dat het tot vrijen ge De Kooi vreest bouw van de Sumatrabrug LEIDEN Bewoners van de Sumatnastiraat en omgeving vrezen een grote toename van het verkeer na de totstandko ming van de zogenaamde „Su- matralbrug" over de Oude Rijn (die verbinding van De Waard met De Kooi). Er zal door de Stichting Wijkcomiité De Kooi over de bezwaren een brief worden gestuurd aan heit ge meentebestuur. Die bezwaren kwamen aan de orde tijdens 'n hoorzitting die donderd.av. werd gehouden. Onder meer werd daarbij kritiek geleverd over de slechte infoitnaitie aam de bewo ners van De Kooi en het gebrek aan inspraakmogelijkheden. Ook het ontbreken vam alternatieven voor dte brug werd door de be woners ernstig betreurd. Bin nenkort zal een tweede hoor zitting over deze kwestie wor den georganiseerd waarvoor ook de betrokken wethouders zullen worden uitgenodigd. Ontruimingen LEIDEN B en W hebben besloten over te gaan tot de in- s telling van een „werkgroep ontruimingen". De werkgroep zal als richtsnoer voor haar be leid de „kraakmota" gebruiken, die enige tijd geleden door die Leidse raad werd goedgekeurd. Een ambtenaar van het bureau Huisvesting van de gemeente aal eenmaal per kwartaal ver slag van die werkzaamheden uitbrengen aan het college van B. an W. LEZERS SCHRIJVEN Autosloperijen aan de Gabriël- Metzustraat (2) Met im&tamimng las ik het amtükel van de heer De Boer im het LD van 3 januari jl over bovenstaand on derwerp. Graag wil ik daarbij de volgende kanttekening maken. Het is mi) inliet mogelijk cm de beslissing dat er überhaupt een terrein moet komen, te beoordelen. Ik beschik daartoe niet over het nodige feiten materiaal. Aannemende echter dat de beslissing juist is, is het volkomen onbegrijpelijk dat een plaats wordt gekozen als deze. Hier gelden namelijk dezelfde be zwaren als thans voor de Camp. Wat te -denken van de in ontwikkeling zijnde Mererawijk, die zich aülang voorhij de Gabriël Metzustraat uit strekt? Wat te denken van de straks aan te leggen Gooimeerlaan, die haast vlak langs het bewuste terrein komt te lopen? Wat te denken van het nagenoeg aangrenzende parkeer, terrein van de Groenoondhal, die toch zo graag als visitekaartje wordt gebezigd? Zijn factoren als deze bij de ge meente of tafel geweest toen het tot besluitvorming moest komen? Dat is haast niet te geloven! Mogelijk kan de inhoud van deze kanttekening bijdragen om de gemeentelijke ge dachten in een andere (betere) rich ting te brengen. G. LOS. Jan Lievemsgtraat 18, Leiden. Marcel van Dam opent 't Veerhuis LEIDEN Staatssecretaris Marcel van Dam zal op woens dag 5 februari het nieuwe com plex van de Stichting Huisves ting Werkende Jongenen ,,'t Veedhiuis" aan het Utrechtse Jaagpad officieel openen. Het complex iö verrezen op het ter rein waar op 28 april 1972 het fabriekscomplex van Backer en Co in vlammen op ging. Het ge bouw omvat 81 wooneenheden met een woanoppervlak varië rend van 25 tot 30 vierkante meter, en telt gedeeltelijk vier en gedeeltelijk vijf vendiepingen. Op 6 febr. 1974 werd de eerste paal geslagen door de toenma lige Leidse wethouder Kret. Deze maand zullen de meeste woningen door werkende jonge ren worden betrokken. DS. LAMPING LEIDEN Ds. A. J. Lamping, voorzitter van de centrale kerke- raad der Leidse herv. gemeente en wijkpredikant van de Vredes- kerk is benoemd tot voorzitter van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. kerk in Oegst- geest. Hartesteeg 5/7 LEIDEN Het college van B. en W. aal voorstellen het pand Hartesteeg (steeg tussen Nieuwe Rijn en Nieuwstraat) 5—7 te verkopen aan drukkerij Raar B.V., die in de Nieuwstraat is gevestigd. De grond zal in erf pacht uitgegeven worden. LEIDEN De komende weken zal In de kolommen van deze krant ongetwijfeld veel aandacht worden besteed aan de vraag of C&A in de Breestraat de nieuwbouw mag uitvoeren of niet. Om zich te kun nen oriënteren op wat er zou kunnen veranderen, plaatsen we hier bij twee tekeningen. De bovenste geeft de situatie op dit ogenblik weer. Het gebouw van de Raad van Arbeid (op de voorlopige monu mentenlijst) en Het Gulden Vlies. De onderste tekening is een schetsontwerp ter hoogte van de Ketelboetersteeg zoals het er straks uit zou kunnen zien. "De Leidse Burg" naar een gravure van J. Schijn voet (1711). schikt en door de natuur tot hef- kozerijen en vriendelijken samen komst gemaakt was". Rondom de burchtheuvel waren eertijds vrucht bomen gepland, die later plaats moesten maken voor een herten- •kamp. Voor de pachter van dit hertenkamp bestond de verplichting om de regeerders van de stad jaar lijks een hert cadeau te doen en aan de Leidse hoogleraren twee kop pels konijnen. Tot in het begin van deze eeuw kon men de eigenlijke burcht via een trap van 64 treden bereiken. Restauraties In de loop der eeuwen zijn tal van restauraties uitgevoerd, waarvan de meest recente dateert uit de Ja ren 1964-1970 en op gang gebracht door de huidige directeur van Ge meentewerken, lr. H. H. Vos. In een in het begin van dit Jaar uitgekomen boekje „De Leidse Burcht" een gemeenschappelijke- udtgave van de ANWB en de Neder landse Kastelenstichting gaat dr. J. G. N. Renaud, lector in de kas- telemkunde te Utrecht, uitvoerig in op deze laatste restauratie en noemt hij de Burcht een prachtig voor beeld van een „chateau a motte", een kasteel op een heuvel. Dit in dui delijke tegenstelling ttt de op een lichte ophoging gebouwde kastelen, die omwille van wateroverlast welis waar van een boven de omgeving uit komend binnenplein voorzien zijn, maar die men daarom toch bezwaar lijk tot het kasteeltype ..chateau a motte" kan rekenen. Dr. Renaud ver telt verder, dat in 1693 op de Vis markt een fontein werd gebouwd, waarvan het water afkomstig was uft de reservoirs, die op de burchthèuvel waren gelegen. De fontein kostte de stad 2740 gulden, die kom 621 gulden. Het plein, dat zich voor de heuvel bevond, verpachtte de vroedschap in dertijd aan de lakenwevers, die er him droogramen neerzetten en daar voor f 625,- neertelden, later ver hoogd tot f 1200,- per jaar. Dat van de Burchtbodem uit een onderaardse gang naar de Brittenburg onder De uit 1658 daterende voorpoort. De met een leeuw bekroonde poort is een ontwerp van de bekende beeldhouwer Rombout Verhulst. Katwijk geitpen zou hebben, aldus dr. Renaud, komt de moderne weg en waterbouwkundige wel wat apo crief voor. Het is echter verloren moeite en hij begint er dan ook niet aan om te trachten op tech nische gronden aan te tonen, dat een dergelijk kunstwerk voor de mid- Hoewel het thans op en om en in deleeuwer een onmogelijke opgave be de Burcht veel rustiger is geworden tekende. hetgeen valt te betreuren her bergde dit middeleeuws monument in het verleden vele manifestaties. Studenten hielden er him feesten, ..Leiden leeft" gaf er eertijds zijn visitekaartje af, openluchtvoorstel lingen (muziek en toneel) werden er gegeven, beeldententoonstellingen gehouden, meetings georganiseerd. Waarom is dit al verleden tijd? De Burcht moet weer in het middel punt van de belangstelling komen. Neem de Burchtheuvel op in het recreatiepatroon van de stad! Het is van belang, de Burcht, een middeleeuws monument, meer dan tot nu toe wordt opgenomen in het recreatieplan van de stad. Door Sam Platteel Foto's Jan Holvast In het hartje van de oude bin nenstad, in het oudste gedeelte van Leiden, daar waar Oude en Nieuwe Rijn tezamen vloeien, ligt de Burcht. We lopen er vaak langs. Op markt dagen en laten dan een nietszeggen de blik over de uit 1658 daterende zandstenen poort glijden en bekijken nauwelijks de strijdlustige leeuw een ontwerp van de bekende beeld houwer Rombout Verhulst tussen de twee burchten. En tochde Leidse Burcht verdient meer aan dacht. Zij is immers het symbool van een rijke historie, waarin rid ders en jonkvrouwen elkaar nobel be jegenden, bloedige veldslagen door slaggevend waren en nederige pach ters per traditie hun meester op ge zette tijden van geschenken voorza gen. Holwerda, die zich uitvoerig met de geschiedenis van de burchtheuvel heeft beziggehouden, komt tot de conclusie, dat hier in de tiende eeuw een hoge terp is opgeworpen, waarop een bevolking in houten huizen heeft gewoond. Spoedig daarop werd deze heuvel vrijwel tot zijn tegenwoor dige hoogte opgehoogd en verrees hierop een burcht, die uit tufsteen was opgetrokken. Volgens Holwerda is de Burcht daarna nog al eens herbouwd, waarvoor hij teruggaat naar het Jaar 1204. Marskramer De historicus Blok neemt aan, dat Leiden in die tijd was voor te stel len als een marktstadje op grafe lijke grond door boeren, marskra mers en kooplieden bevolkt. De om vang van dat alles moet vrij gering zijn geweest. Hoofdzaak was wat er ingesloten wordt door de Rijn tus sen de tegenwoordige Karnemelks- Het Heerenlogement. Volgens Van Mieris "de deftigste en be roemdste herberg van de stad".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3