ander Escort in volledig pakje OVER TWEE WEKEN IS HET ZOVER AUTOBOEKEN Zet kop. American Motors komt na vijf jaar met nieuwe 'kleine', maar erg brede auto ZATERDAG 18 JANUARI 1975 Op 1 februari is het zover. Dan moet iedereen op een brommer een helm op hebben. Een helm met een NL-keur erin. Er is heel wat te doen geweest over de veüiaheid van die goedgekeurde helmen. In de laboratoria waar ANWB en Consu mentenbond ze lieten testen gingen ze te gemakkelijk kapot. Nog steeds is er geen waterdichte veiligheidsgarantie voor bromfietshelmen. De NL-keuring is wel wat strenger geworden, maar er liggen nog genoeg (veel te veel, in feite) helmen in de winkels van voor die tijd. Het is dus oppassen geblazen, want dat kan je als koper niet zien. De Consumentenbond heeft daarom een rijtje opgesteld van helmen, die bij zijn eigen proeven en bij de NL-keuring goed bleken te zijn. Volgens de bond kan je het beste je keuze tot die zeven beperken. AGV X72 "Paso" met nummer V322 op het NL-keur Eurocap met nummer V007 op het NL-keur (goed in de ma ten 55t/m 60) Life met nummer V 214 op het NL-keur (maten 60 en 62 met serienummer tussen 100.000 en 105.000 zijn niet goed, de an dere wel) Shoei S-14 met nummer V 215 op het NL-keur Stadium met nummers V 342 en V 344 op het NL-keur Dl W.S. met nummer V 310 op het NL-keur Nolan met nummer V 236 op het NL-keur Kijk vooral goed naar de nummers op het NL-keur. Alleen helmen met die nummers zijn goed bevonden. Andere nummers kunnen betekenen: andere kwaliteit. Maar de Consumentenbond voegt er wel aan toe: „Wie al een andere helm heeft hoeft die niet hals over kop te vervangen. Liever even wachten hoe de zaak zich ontwikkelt. Maar hoe dan ook: helm op". Overigens zijn de prijzen van de bromfietshelmen de laatste tijd wel hoger geworden. Fabrikanten en importeurs wijten dat vooral een die strengere eisen voor het NL-keur. Voorheen moest er slechts één op de duizend helmen uit de produktie op de proefbank. Maar sedert Consumentenbond en ANWB ten strijde zijn getrokken tegen de volgens deze organisaties niet volledig veilige helmen moeten er 23 van elke duizend naar het laboratorium. Die helmen is de fabrikant kwijt. Want bij de proeven worden ze inwendig zo zwaar beschadigd, dat ze niet meer te gebruiken zijn. De kosten van die proefhelmen drukken natuurlijk op de hele produktie. Repareer zelf uw auto „Repareer zelf uw auto" heet een boekje, dat Elsevier Nederland ons toestuurde. Het werd geschreven door B. C. MadDonald en voor ons land bewerkt door de Amsterdamse jour nalist Jack Kruger. De bijgaande circulaire belooft koeien met gouden hoorns. .Repa reer zelf uw auto vertelt duidelijk, wat men inderdaad zelf kan doen en wanneer men beter naar een garage kan gaan. De schrijver gaat terecht uit van de praktijksituatie, dat er zich een storing voordoet en helpt de lezer vervolgens een „diagnose" te stellen. Zo bespaart men zelf reeds ADVERTENTIE m een eerste kostenpost. Voorrijden ea zoeken kosten tijd en derhalve geld. Als men er achter is waarop de sto ring berust kan men er ln de regel ook zelf wel iets aan doen.Zo gaat het door. Nu rijden wij persoonlijk Volkswa gen. En aan onze wagen kleeft het irriterende euvel, dat de remmen af grijselijk piepen. Met die ellende le ven we niet alleen. In het maandblad dat VW-importeur uitgeeft, komt een klachtenrubriek voor en het tech nische orakel daarachter heeft ook dlit euvel besproken. Nou ja bespro kenMet een heleboel woorden zei hij ln feite: „Er is niks aan te doen". Het schijnt aan de hardheid van het materiaal te liggen. Maar gelukkig: in „Repareer zelf u auto" van B. C. MacDonald vonden wU in het register: „Rem piept". Wij op zoek naar pagina 122. Daar wer den we twee pagina's verder verwe zen en daar stond het dan „Rem piept Dit wordt veroor zaakt door een veelvoudige trilling van de remtrommei of schijf. Een vaak moeilijk te lokaliseren euvel. Kijk uit voor stof in de trommel, inslijtende klinknagels, uitgesleten schoenasjes, afwezige of te slappe trekveren of een trommel, die te dun is geworden na te veel uitgeslepen to zijn. Bij schijfremmen moet men nieuwd padjes monteren". Meer stond er niet. Maar ook niet minder. Voor de leek lijkt het mij na zo'n uiteenzetting toch maar be ter om naar de garage te gaan. En wie alles afweet van trommels, schij ven, klinknagels, schoenasjes en padjes, ach die werkt waarschijnlijk al in die garage Toegegeven, het is niet het geluk kigste voorbeeld. Bovendien mag men aannemen, dat iemand, die aan zijn auto gaat sleutelen tenminste iets van techniek weet. Maar ook als men wat verder in het boekje bladert (we hebben het uiteraard niet van a tot z gelezen) kan men toch niet aan de indruk ontkomen, dat dege nen, die zich door dit werk laten leiden, echt iets meer dan „iets" van techniek moeten weten. Er wordt zo gemakkelijk gesmeten met allerlei vol-technische begrippen. Maar de heel heuse doe-het-zei vers ,die voor zulke bloedechte ter minologie niet uit de weg gaat, zal er beslist wel iets van zijn gading in terugvinden. Want het is allemaal heel overzichtelijk op een rijtje ge zet met talrijke duidelijke tekenin gen en schema's. Voor de aan „auto- fili"-verslaafden 'n ware aanwinst. Voor op een dubbeltje na een tientje. Dus ook als u zich maar één keer met dit boekje kan behelpen hebt u het er dik uit. Wij hebben uitsluitend GOEDGEKEURDE VALHELMEN o.a. STADIUM - ASV - NOLAN - CROSS - EURO CAP - CENTURION - LIFE Ook dames- en kinderhelmen! POLANEN Haarlemmerstraat 201, Telefoon 31853. Vijf Meiplein 128, Telefoon 66026 "Alles over autoverlichting De Stichting Vakopleiding voor het automobiel-, motor- rijwiel- en aan verwante bedrijf kortweg VAM genoemd en gehuisvest in Voorscho ten heeft in de huisuitgeverij weer een boekje gewrocht. Het werd ge schreven door de auto- en verkeers- technicus M. P. van Dijk, hoofd technische afdeling van een rijkspo- litie-verkeersgroep. Uit hoofde van zijn functie uiteraard zeer goed ge- informeerd over verkeersveiligheid. En over de technische facetten van de onderdelen, die daartoe bijdragen, zoals de autoverlichting. Over dat onderwerp heeft hij voor de VAM een boekje volgeschreven. Dat wordt gebruikt bij de vakopleiding, maar is voor geïnteresseerden ook voor 4,50 gulden te koop. Een helder geschre ven en overzichtelijk samengesteld werkje. American Motors staat op het punt voor het eerst sinds vijf jaar weer een klein model uit te brengen. Nu hebben wij hier in Europa de nei ging klein tussen aanhalingstekens te zetten, wanneer de Amerikaanse auto fabrikanten daarmee op de proppen komen. De nieuwe Pacer van Ame rican Motors is echter inderdaad niet bijster lang: 4.36 meter ligt in de buurt van een Ford Capri en die vin den wij ook niet groot. Maar de Pacer van A.M.C. is wel enorm breed, namelijk niet minder dan 194 centimeter. Wij zijn ijverig aan het zoeken geweest in autoboekjes, maar er zijn maar bUster weinig wagens die zo'n breedte bezitten. Directeur Willem C. van der Klugt van de Hol landse Auto Importmaatschappij in Leiden, die deze Pacer binnenkort moet gaan verkopen, is enorm ent housiast. Hij is reeds in de gelegen heid geweest de auto te rijden. Met zo'n breedte, niet hoger dan 1.36 me ter en met een wielbasis van 2.54 me ter, dat moet inderdaad een bijzon dere wegligging geven. En hoewel dat op deze foto niet zo te zien is, schijnt er in de Pacer een enorme ruimte te zitten. Meer zelfs dan in de meeste Europese wagens. Men zal nog even moeten wachten voor men dat per soonlijk zal kunnen constateren, want deze Pacer wordt pas volgende Tot de trekpleisters van de half februari te beginnen personenauto- RAI zal ongetwijfeld de nieuwe Ford Escort behoren. Het oude, vertrouw de motorische hart is in een volledig nieuw pak gestoken. En het moet gezegd, het is om te zien een erg aantrekkelijk wagentje geworden. Het doet wat denken aan de Opel Kadett. De gordellijn is ten opzichte van het oude model aanzienlijk verlaagd, waardoor het raamoppervlak heel wat groter ls kunnen worden. „Bijna j vijfentwintig procent", zegt een trot- I 6e fabriek. Natuurlijk zijn in het vernieuwde model heel wat verfijningen en ver beteringen aangebracht. Maar voor velen zal de meest opvallende wijzi ging wel de prijs zijn. Tot voor kort stond een Ford Escort 1100 Base nog geprijsd op f 8375. Thans staat deze versie helemaal onderaan de prijs lijst op f 9.309. Nu is dat niet allemaal prijsver hoging. Rembekrachtiging, radiaal- banden, volledig verstelbare rugleu ningen en een elektrische ruiten- sproeier, die in het verleden alleen als extra te verkrijgen waren en voor het volledige L..artet moest men dan ongeveer vijfhonderd gulden be talen zitten nu in het standaard pakket van elke Escort. Maar hoe men het ook wendt of keert, het ge noemde bedrag moet voor de goed koopste versie worden neergeteld. De Escort is echter niet de enige auto, die in prijs omhoog gaat. Ze worden allemaal alsmaar duurder. Ook de concurrentie. Bovendien heeft de Escort in het verleden al bewezen stormen het hoofd te kunnen bieden. Zeven Jaar geleden werd het eerste model door de autopers met wei nig enthousiasme begroet. In Fords Nederlandse hoofdkwartier in Am sterdam was men zelfs wat verbol gen over de wijze, waarop de wagen werd afgewezen. Maar men is wel driftig aan het veranderen gegaan. Het heeft enige tijd geduurd, maar langzamerhand ontwikkelde zich een wagen, die erin slaagde de gunst van de massa te verwerven. In die zeven Jaar zijn er in totaal meer dan twee miljoen van verkocht. Wat voor een deel natuurlijk ook te danken is geweest aan de successen, die met (uiteraard goed aangepaste) Escorts in de racerij werden gehaald. De ervaringen opgedaan op de race circuits zijn nu verdisconteerd in het nieuwe model. Zoals verbeterde be sturing, grotere handelbaarheid en meer geluidsisolatie. Vooral aan dat laatste aspect schijnen de ontwer pers bijzonder veel aandacht te heb ben besteed. We hebben helaas deze Escort nog niet kunnen rijden. We weten dus niet in hoeverre die constructeurs in hun opzet zijn geslaagd. Of er sprake is van meer comfort, grotere zuinig heid, minder geluid, betere weglig ging en dergelijke zullen we nog moe ten afwachten. Wat wij dezer dagen in Amsterdam zagen was een heel wat moderner gestyleerde Escort (met een flinke ruimte van binnen en in de bagage- bak). Al was het Jammer, dat de ontwerpers de reserveband staande aan de linkerzijde hebben neergezet. Onder de bagagebak zou nog meer ruimte hebben gegeven, al zijn we ervan overtuigd, dat de meeste auto mobilisten wel aan de gegeven ruim te genoeg zullen hebben. Zoals bij Ford gebruikelijk zijn er weer de nodige variaties mogelijk. Men kan kiezen uit twee of vier deuren. Uit maar liefst drie motoren: de 1100 en 1300 Kent motoren (waarvan er al zo'n slordige zeven miljoen zijn gemaakt) en de 1600 cc krachtbron, die men tot dusver alleen in de Escort Mexico kon vinden. Die gaat nu in de Sport- en Ghia-versie komen. De allerduurste komt dan bijna aan de dertienduizend gulden. Het interieur is sober maar aan trekkelijk gehouden met duidelijke klokken op een uiterst functioneel dashboard. Als de rij-eigenschappen zo goed zijn als de fabrikant en het uiterlijk van de wagen beloven, dan zou deze nieuwe Escort wel eens grif in de succesvolle voetsporen van zijn voorganger kunnen treden. maand in Amerika geïntroduceerd. De heer Van der Klugt had hem graag vóór de RAI in huis gehad, maar hij moet wachten op zijn minst tot maart, wanneer de Eu ropese introductie in Genève zal plaats hebben. Maar dat vormt voor hem geen belemmering om nu reeds de hoogste lof te zin gen van dat 1360 kilo zware produkt van A.M.C., dat door middel van een derde deur en een neerklapbare ach- erbank goede bagageruimte kan bie den. Er zit enorm veel glas in de auto. Men kan kiezen uit twee zes- cilindermotoren van 3,8 en 4,2 liter. Een wagen vol moderne foefjes. Een voorbeeld: het rechterportier is tien centimeter breder dan de deur bij de bestuurder. Zodat men ook zonder de stoel te hoeven neerklappen kan in- en uitsappen. Nog een bijzonder heid: de prijs is al bekend. Meestal moet men wachten tot op de dag van de introductie of zelfs nog later. Maar met Amerikaanse voortva rendheid is ook de Nederlandse prijs al bepaald. Die is ook aan de maat: 16-366 gulden zonder btw en 18.985 met btw. Deze pagina is samengesteld door Koos Post 'Autojaarboek van de KNAC9 Het KNAC au to jaarboek is alweer bij Elsevier verschenen. Januari was net een week oud of het lag in de bus. Compleet met foto's en techni sche gegevens van alle personen auto's, die er op de markt zijn. Ook met de prijzen. Maar dat is eigen lijk het enige onbetrouwbare in dit boekje. Geen wonder. Toen de prijs lijst al was klaargemaakt moest er kennelijk nog even worden bijgezet, dat Inmiddels de modellen van onder andere Fiat, Opel, Ranger en Vaux- hall waren verhoogd. En men waar schuwde de lezers, dat het heel goed mogelijk was, dat nog meer auto's in prijs waren gestegen. De prijzen gaan tegenwoordig zo snel omhoog, dat wij niet weten of er tussen het moment, dat wij dit schrijven en het moment, dat u dit onder ogen krijgt, niet nog een of andere prijs verhoging heeft plaats gehad. Daar om moet men de prijzen in dit boek je —zoals in alle autojaarboekjes maar als een richtlijn en niet als een absoluut gegeven nemen. Voor het overigen kan men op het in dit werkje gegeven kompas betrouwbaar varen. Het is een'zeer accuraat sa mengestelde staalkaart van de Ne derlandse automarkt. Handig en vol ledig. Men kan in een oogopslag alle benodigde gegevens van een bepaalde auto aflezen. Men kan rustig in de luie stoel thuis vergelijken. Geen wonder, dat dit werkje steeds weer hoog op de lijst van goed verkochte boeken prijkt. Het is een handige gids voor een ieder, die een auto wil kopen. En welke automobilist wil dat eigenlijk niet in de nabije of wat verdere toekomst?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23