LEIDSCH DAGBLAD Kissinger weer naar M.-Oosten Zuidvietnamees leger zet tegenoffensief in Besprekingen met Egypte? Heroine in trein uit Amsterdam vandaag LEIDSCH DAGBLAD Trein weer duurder Boertien: „In Zeeland zit je in de politiek" ZATERDAG 18 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34530 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoger personeel KRITIEK OP KABINET UTRECHT In ©en felle rede heeft de heer H. van der Scha lie, voorzitter van de Nederland se Centrale van Hoger Personeel, ziöh vanmorgen afgezet tegen heit kabinet-Den Uyl, en tegen de „erkende" vakcentrales, die hij ernstige discriminatie van zijn organisatie in de vertegen woordigende lichamen als Stich ting van de Arbeid en Sociaal- Economische Raad verwijt. Drs. Van der Schalie bekriti seert het kabinet vooral we gens de stijgende werkloosheid en de nivelleringspogingen. „Men zou toch mogen ver wachten dat dit progressieve ka binet niets onbeproefd laat om althans de bestaanszekerheid van de werknemers in Neder land zoveel mogelijk veilig te stellen. Maar van de belofte in de regeringsverklaring de werk loodheid terug te dringen tot rond 100.000 is niets terecht ge komen. Het is triest achteraf te moe ten constateren dat onze voor spelling over 200.000 werklozen eind 1974 is uitgekomen. Het of ficiële cijfer ligt weliswaar op 190.000, maar voor een Juist in zicht in de werkelijke situatie moet men ook kijken naar be dreven met werktijdverkorting en naar de in de ziektewet en de wet op de arbeidsongeschikt heid „verborgen" werklozen. Aan het arbeidsproces zijn op economische gronden tussen de 300.000 en 400.000 mensen ont trokken. Dat is 'n percentage van rond 10 procent van alle werknemers in Nederland", aldus de heeer Van der Schalie. WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Israël aanvaard zo heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Allon, in Washington bekendgemaakt. Voor het bezoek is nog geen datum vastgesteld maar dat zal spoedig ge beuren, aldus Allan. Hij heeft drie dagen besprekingen gevoerd met Kissinger en president Ford. Allon zei erop te vertrouwen dat deze besprekingen „zullen wor den gevolgd door de fase van het vaststellen van de procedure, onder werpen en tijdstippen voor besprekin gen met Egypte". Israël meent dat alleen een bezoek van Kissinger kan leiden tot een nieuw stadium in diens diplomatie van geleidelijkheid, die tot ontspan ning ia het Midden-Oosten moet lei den. „Ik denk dat de tyd nu rijp is voor overgang van de voorbereidende naar de praktische fase. Ik heb het idee dat Egypte bereid is met besprekin gen over een mogelijke tussentijdse overeenkomst te spreken". Het gaat om mogelijke terugtrek king van Israëlische troepen in de Sinaï-woestijn in ruil voor politieke concessies van Egypte. Allon zei dat Israël gereed is voor „een gezonde overeenkomst die beide partijen ge lijkelijk zal helpen". Israël heeft via Kissinger aange boden zich in de Sinaï ongeveer vijf- tig kilometer terug te trékken als Egypte daar concessies op het poli tieke vlak, zoals een begin van aan vaarding der Joodse staat, tegenover stelt. In Jordanië is koning Peisal van Saoedi-Arable, het machtigste olie land ter wereld, gisteren een geest driftig en luid welkom bereid. ..Red Jeruzalem" riep de menigte tot de vorst, die gezworen heeft nog eens in een bevrijd Jeruzalem tot Allah te zullen bidden. De 71-Jarige vorst droeg de tradi tionele Arabische kleding en hoofd tooi terwijl zijn gastheer koning Hoessein de uniform van veldmaar schalk droeg. Op de luchthaven klon ken 21 saluutschoten, gevolgd door een kakafonie uit naar schatting vijftigduizend Jordaanse kelen. Als eerbetoon voor Peisal werden buiten de luchthaven vier kamelen geslacht. De Saoedd - Arabische vorst voert de eretitel „hoeder der heilige plaat sen van de Islam". Peisal arriveerde vanuit Damascus waar hij na een bezoek van vier dagen door een al even geestdriftige Syrische menigte uitgeleide was gedaan. De Syriërs wierpen geslachte schapen op zijn pad als huldeblijk. In een communiqué dat later te Voor 61.000 dollai DüSSELDORF (AP) De West- duitse douane heeft in een toilet van de sneltrein Amsterdam-Keulen heroïne ter waarde van 61.000 dollar ontdekt. Het was voor de tweede keer bin nen een week dat de douane heroïne aantrof in een uit Nederland afkom stige trein. In geen van beide gevallen kon er iemand worden aangehouden. Maandag ontdekte een schoon maakster twee enveloppen met heroïne in de handdoekenautomaat aan boord van de sneltrein Amster- dam-Koblenz, aldus een woord voerder van de douane. Deze vangst vertegenwoordigde een marktwaarde van 4000 dollar. Opklaringen Volgens De Bilt kunnen we eerst oog buien verwachten, maar morgen ook opklaringen. De mddidagtempe- raturen zullen omstreeks de zeven graden schommelen. 19 JANUARI Zon op: 8.38 nur; onder: 17.04 uur. Maan op 10.46 uur; onder: nur Hoogwater te Katwijk »ogw .35 15."0 I ir; laagwater te 2.57 De veel grotere partij van gisteren werd door beambten ontdekt toen de trein bij de grensplaats Emmerich werd gecontroleerd. De heroïne was verstopt in het plafond van het toilet. De douaniers lieten de heroïne waar hij was in de hoop dat de smokkelaars zouden komen opdagen. Deze hadden echter klaarblijkelijk lont geroken en lieten de douaniers vergeefs wachten. Volgens de Westduitse autoriteiten zijn Rotterdam en Amsterdam be langrijke illegale invoerhavens voor uit het Verre Oosten afkomstige heroïne. Men meent dat een van de belangrijkste afzetgebieden voor de "Dutch Connection" zioh onder Amerikaanse militairen in West- Duitsland bevindt India koopt tarwe van VS WASHINGTON (AP) De Ver enigde Staten hebben ermee inge stemd om India dit jaar een miljoen tarwe ter waarde van 170 miljoen dollar te verkopen, zo heeft de Indiase minister van financiën C. Suibramaniam bekend gemaakt. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n Ik word abonnee vanaf 1 feb. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen ean Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Bisschop Gijsen: „Hd leven dat verandert Alleen degene, die lijdt, weet wat lijden is. Het gaat daarbij niet alleen om het pijn-lijden, maar ook om het leven dat ver andert. Bij ziekte ziet de we reld voor de vrouw, de man, voor het meisje, de Jongen er opeens geheel anders uit. Alle mogelijke plannen en toekomstverwachtin gen worden de bodem ingesla gen, of minstens lange tijd uitgesteld. De genezing blijft uit. Lieve familieleden, goede kennissen, verplegenden, die de sociale kant van hun prachtige werk verstaan en de priester; zij allen kunnen en willen troost brengen in het brutale lijden dat plotseling en zo verwoestend be zig is. Want dat is toch het geval met de vreselijke ziekte, waar voor het Koningin Wilhelmina Fonds op allen een beroep doet; financiële steun om de lij denden te helpen en om te speu ren naar de oorzaken in de gro te verscheidenheid van deze ziekte. Zo'n geld-inzameling komt soms als een hoogst onpersoon lijke, Ja welhaast als harteloze naastenliefde over: via een gul den extra postzegels, de kans op een onevenredige kost bare prijs. Maar wie puzzelt en daarbij in zijn naaste omgeving het lijden onderkent, zal onmid dellijk afstand kunnen nemen van dat „onpersoonlijke" en „harteloze". Op die manier komt het Ko ningin Wilhelmina Fonds uit eindelijk niet alleen aan de nood zakelijke financiën via deze ak- tie, welke i'k van harte onder steun, maar is het ook in staat om bij herhaling een groter be grip voor het lijden in deze we reld bij te brengen. Joannes M. Gijsen Bisschop van Roermond Damascus werd uitgegeven zegde Peisal Syrië een gift van 150 miljoen dollar en een lening van 200 miljoen dodlar toe. De gift is bestemd voor de oorlogsinspanning en herstel van oorlogsschade, de lening voor econo mische ontwikkelimgsprojekten die in een later Stadium zullen worden ge concretiseerd. Men verwacht dat koning Feisad en zijn Jordaanse gastheer in eerste in stantie zullen spreken over de plan nen tot bevrijding van het oostelijk deel van Jeruzalem, met heilige mos- lomplaatsen als de Al Aqsa Moskee. Het lijkt echter zeker dat ook de vete tussen Hoessein en de Palestijnse guerrilla's ter sprake zal komen. Waarnemers menen dat Syrië Fed- sal heeft gevraagd zijn invloed bij Hoessein aan te wenden om toe te staan dat de4 Palestijnen mogen te rugkeren teneinde de anti-Israëlische operaties vanaf Jordaans grondge bied te hervatten. In het zuiden van Libanon hebben zich ook gisteren gevechten voorge daan, Israëlische artillerie ging door met het beschieten van Arabische guerillatroepen die aanvallen zouden kunnen ondernemen op Israëlische vestigen, aldus is van militaire zijde verklaard. Koning Hoessein van Jordanië (rechts) verwelkomt koning Feisal van Saoedie-Arabië op de luchthaven van Amman. Feisal brengt een bezoek van drie dagen aan Jordanië. 26 PAGINA'S i Jane Fonda is even in ons land om over Vietnam te praten. PAGINA 7 Politieke crisis in Portugal groter De olieman, die i Maanlaboratoria hebben een lan gere levensduur dan de deskun digen hadden gedacht. PAGINA 19 Onrust over wijziging in vleeskeuringswet UTRECHT (ANP) De voedings bonden van NW, NKV en CNV maken zich zorgen om de gevolgen van een eventueel regeringsbesluit om artikel acht van de vleeskeurings wet af te schaffen. Afschaffing zou volgens de banden sociale onrust te weegbrengen bij werknemers in slachthuizen. Het getuigt van gebrek aan enig gecoördineerd beleid van regeringszijde. In een brief aan de Tweede Ka mer wijzen de bonden erop dat in trekking van het artikel (waardoor vlees niet in elke vleeskring opnieuw gekeurd hoeft te worden) met zich mee brengt, dat een niet onbelang rijke bron van inkomsten aan de meenten ontvalt. Met de netto-op brengst hiervan dekken zij mede de verliezen van de openbare slachthui zen, aldus de brief. De bonden vin den dat het onsamenhangende be leid, zonder overheidscontrole, aan leiding zal zijn tot aantasting van de werkgelegenheid. SAIGON (AP) Voorafgegaan door meer dan vijftig pantservoer tuigen heeft een 2000 man 6terke eenheid van het Zuidvietnamese re geringsleger langs de Cambodjaanse grens een tegenoffensief ingezet. Dit om een dam op te werpen tegen de Noordvietnamese divisie die oprukt in het westen van de Mekong Delta en daarmee een Zuidvietnamese pro vincie bedreigt. Dit is gisteren door de bevelhebber van de eenheid be kend gemaakt. De regeringstroepen stuitten op felle tegenstand, toen zij trachtten drie eerder deze maand door Hanoi ingenomen voorposten te heroveren. Een Zuidvietnamese bommenwer per en een helikopter werden daarbij neergehaald. Over verdere verliezen werd nog niets gemeld. Brigade-generaal Huynh van Lac, DIT JAAR DEN HAAG Ook dit Jaar moet rekening worden gehouden met de noodzaak tot verhoging van de NS- tarieven. Hoeveel kan pas in de loop van het Jaar worden vastgesteld. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft de bijdrage, die de Nederlandse Spoorwegen in 1975 zul len ontvangen in de kosten van het personenvervoer, vastgesteld op ruim f 540 miljoen. De Jaarlijkse rijksbij drage is een compensatie voor de las ten van het instandhouden van het binnenlandse personenvervoer. De bijdrage voor 1975 is ongeveer f 50 miljoen hoger dan de post die hiervoor in de begroting van Ver keer en Waterstaat was opgenomen. Kanaaltunnel van de baan? LONDEN (ANP) De meer dan 170 Jaar oude droom van de bouw van een tunnel tussen het Europese vasteland en Engeland wordt waar schijnlijk nooit werkelijkheid. Het Britse commerciële televisiestation ITV meldde gisteren dat de regering in Londen deze week besloten heeft het Brits—Franse project voor een dergelijke tunnel op te geven. Een zelfde geluid werd gisteren ook in politieke kringen in Londen verno men. De kosten zouden te hoog zijn. Van Parijs wordt een woedende re actie verwacht. bevelhebber van de negende Zuid vietnamese infanteriedivisie, vertelde dat zo'n 5000 Noordvietnamese mili tairen vanuit Combodjaanse bases in de Papegaaiebek, die zich ten westen van Saigon in Zuidvietnamees gebied vastbijt. De generaal zei dat zij proberen de provincie Kien Tuong te overmeeste ren om van daaruit dieper in de Me kong Delta door te stoten. De gene raal zei dat de Noordvietnamezen tij dens hun opmars de rijstoogsten in pikken. „Maar de eerste fase van het communistische offensief hebben wij kunnen keren", aldus generaal Lac. Mr. W. Aantjes, fractievoor zitter van de AR in de Tweede Kamer, feliciteerde mr. Boertien gistermiddag op hartelijke wijze. INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb, tel. (01718) - 21955 MIDDELBURG 'In Zeeland wordt geen politiek gemaakt, maar Je zit er midden in de politiek'. Dit verklaarde dr. C. Boertien gistermid dag tijdens zijn installatie als com missaris van de Koningin in Zee land. Boertien sprak hiermee de op merking tegen, als zou hü met het aanvaarden van zijn nieuwe post de politiek de rug toekeren. 'Als Je nu toch ziet', aldus Boertien, 'dat o- ver Zeeland bijna een kabinet valt, dan zit Je hier midden in de poli tiek'. Ook de internationale politiek gaat volgens Boertien niet aan Zeeland voorbij. Hij doelde daarbij niet al leen speciaal op de toekomst voor de landbouw, de visserij, maar ook op het energiebeleid. Zowel door de waarnemend Commissaris van de Koningin, als door het oudste sta tenlid werd de nieuwe commissaris ervan verzekerd dat alle kritiek op zijn benoeming uitsluitend bedoeld is geweest tegen de procedure, maar beslist niet tegen de persoon van Boertien zelf.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1