Maan-laboratoria hebben ongedacht lange levensduur Energie-analyse: een nieuwe wetenschap uit nood geboren Anti-conceptie door ipsule onder huid ca Eerste ALSEP werkt nu al vijf in plaats van één jaar ZATERDAG 18 JANUARI 1975 Het was onlangs vijf jaar geleden dat twee Amerikaanse ruimtevaarders instrumenten op de maan achterlieten die nu nog steeds ge gevens opleveren. Oorspronkelijk moest dit .pakket" ALSEP-12 genaamd, een jaar blijven werken nadat de mannen van de Apollo- 12, Pete Conrad, Alan Bean en Richard Gordon waren teruggekeerd. ALSEP is een af- korting voor Apollo Lunar Scientific Experimental Package. Don Wiseman, een van de mannen die de instrumenten hebben ontwikkeld, schrijft dit geweldige succes toe aan het in de grond eenvoudige ontwerp, uitgevoerd met duurzaam materiaal. Dat de instrumenten het zo lang uithouden komt volgens de man die het project tech nisch leidt, Eichelman, mede door de atoomreactors die voor de energievoorziening zor gen. Die blijken op de maan veel beter te werken dan was voorzien en van tevoren met proeven op aarde kon worden nagegaan.. Eichelman schat dat de instrumenten het nog j minstens twee jaar zullen blijven doen, zeven maal langer dan de opzet was. Bepaalde kwesties ten aanzien van ker is dan dat van de aarde. Hi) van de schokgolven, veroorzaakt de maan kunnen het best worden be- meent dat het een overblijfsel is van door de intense uiteenspreiding, antwoord met gegevens over een vroeger magnetisme. Er bestaat geen vooral bij het maanoppervlak. Deze langere tijdsperiode, zoals de inwen- dipoolveld van betekenis, wat onder diffusie wordt nog versterkt door het Wetenschap en technologie door P. Bok Alan Bean van de Apollo-12 bezig met het op stellen nu al meer dan vijf jaar actief onderzoek verricht e naar de aarde seint. wachten echter op het inslaan van aardse magnetosfeer een konink- een grote meteoriet, zoals twee jaar rijk van gevangen atomaire deeltjes, geleden, voor bevestiging van hun In haar baan rond de zon is de aarde voortdurend in de stroom- deeltjes met hoge energie die de zon uitstoot. an ALSEP-12, het maan-laboratorium dat waardevolle- wetenschappelijke gegevens theorieën. De seismische energie op de maan is ongeveer tien maal geringer dan op aarde en door de dikte Wanner die deeltjes het mag- vastgelegde wacht was. Waardoor en hoe dit wordt veroorzaakt is nog miet be kend. De Nasa vangt de seinen van de vijf ALSEPS 24 uur per dag op. De gegevens worden op computerband r het Johnson r steenmantel is er ook geen beweging netisch veld van de aarde naderen tevaartcentrum gezonden, de inhoudt dat een kompas op de gebrek aan water en andere vloei- maan waardeloos is. Het magnetisch stoffen in de poriën veld van de aarde ontstaat door in- rotsen. planeet. Diep in het binnenste van de aarde de seismische activiteit wordt het krachtige magnetisch veld h^T| hoe eigenschappen opgewekt door de voortdurende vaste lichamen op draaiing van de gesmolten metalen dige opbouw en de temperatuur j het hemellichaam, welke processen I de huidige structuur van het maan oppervlak hebben veroorzaakt, voorts wendige processen in i de vraag hoe het patroon en de deling is op de n i en processen worden gebruikt als op i continenten, zoals op aarde. Verrassend blijkt de warmte-i dracht, slechts de helft worden zij weggebogen naar de ruim- banden worden vermenigvuldigd :r- te. De ionendetector, de zonnewind- Seismisch onderzoek teruggekaatste sig- Belangrijk is wel dat er uit is af- aarde. Dat is een aanwijzing geleid dat het vaste gedeelte van de verschillen in de concentraties var maan 700 tot 2000 km dik is, veel radio-activiteit in de vroege geschie de dikker dan de aardse mantel. De kern denis die op spectrometer ten hebben een zeer precies opgeleverd. Opvallend is daarbij dat die onderzoekers gezonden. De ban- andere instrumen- den worden ter beschikking gesteld i is waarschijnlijk dicht De ALSEP-instrumenten hebben zijde t de wetenschap over de hele re ld. Enkele malen per week gaat de Nasa de instrumenten "recht- i vast te stellen of al ms werkt. nalen kan daarom niet op dezelfde bij het smeltpunt. De geleerden ook een beter beeld gegeven van de concentraties voorkomen dan vergeleken kunnen worden kern. Die werkt als een dynamo met die op aarde. De serie ALSEP's van de Apollö's 12 en 14 tot en met 17 was ontwor- wekt een veld op dat duizenden kilo meters in de ruimte nog meetbaar is. Op de maan daarentegen zijn geofysica, geo- plaatselijk sterk in grootte en rich ting. Dyal zegt dat „het magnetisch beschouwd kan soort geluidsbandje bied chemie en astrofysica, Elke ALSEP is met een maanlan-veld der vervoerd en daarna opgesteld worden als door de ruimtevaarders tijdens hun waarop de omstandigheden 1 I omzwervingen op het woeste oppervlak. Hoewel elke ALSEP een aantal eendere instrumenten bevatte I verschilde iedere groep op bepaalde conclusies punten van de andere. Ze zijn wel dan drie miljard Jaar geleden zijn vastgelegd". Het onderzoek heeft ook voorlopige de inwendige opbouw opgeleverd. Dyal heeft I alle voorzien van een warmtegenera- uit het magnetisme berekend dat vrij tor met radio-isotopen, die automa- ijzer ongeveer 2,5 gewichtsprocenten De instrumenten zijn seismome-, gewichtprooenten. Bij de aarde is I ters. mortieren die schokgolven oorzaken, twee ionendetectors, zonnewindspectrometer, e detector, magnetometers aat ongeveer 30 procent. Uit de signalen van de selsmome- deeltjes- ters is definitief het bestaan van instru- maanbevingen gebleken. Die hangen menten die de warmteoverdacht uit samen met activiteit diep in het bin- het binnenste van de maan meten. nenste Hoewel eerder al met zachte lan- km diepte, dingen instrumenten op de op 700 tot 1200 met het kraken van de rotsen dat wordt veroorzaakt door voordat het Apollo-pro- de hitte van de dag en de daarop- ject werd uilgevoerd, zijn de AL- volgende sterke afkoeling in de maan- SEPS de taaiste en de meest door- nacht, dachte. Een I Dr. Palmer Dyal van de Nasa heeft ongeveer 1000 maal zwak- komt door de diffuse voortplanting energeisch gunstig is (slechts 5 pet. van de energie voor de produktie van min mogelijk energie- het maagdelijke metaal uit erts (bauxiet) is daarvoor nodig), kan niet in het algemeen stellen, Er is zich, mede maar niet alleen ties of maatregelen te effectueren, onder druk van de energiecrisis, en waar de benodigde energie daar- een nieuwe wetenschap aan het voor met ontwikkelen, die uitermate inter- verspilling gevonden kan worden, disciplinair is: de energie-analyse. Is een zeer complex vraagstuk, wa bü economische factoren, maatschap- dat het verbruik van aluminium ver- Nu er gezocht wordt naar middelen pelijke invloeden, grondstofproble- minderd moet worden. Een voUedige om energie te besparen of in ieder men en milieuzorgen een rol spe- analyse geval zo efficiënt mogelijk te gebrui- len. ken. gaat men zich pas goed reali seren, welke factoren meespelen in Over deze nieuwe wetenschap van produktie, beschikbaarheid en ver- de energie-analyse schreef prof. dr, bruik van energie in talloze samen- W. van Gooi, hoogleraar in de anor- de gehele aluminium- cyclus is daarvoor nodig, waarbij een vergelijking met andere moge lijkheden gemaakt moet worden, die ook weer een totaal-analyse vergen. Een derde voorbeeld betreft de hangende factoren en effecten. Het ganische chemie i gaat er b.v. niet alleen om hoeveel siteit in Utrecht energie i de Rijksuniver- energie, nodig het produceren ook hoeveel energie •r- gie Onderzoek (LSEO) in het Ché- voorbeeld wordt de door elektrische bruikt moet worden om het produkt misch Weekblad van 3 januari J1. centrales gebruikte brandstof-ener- bij de consument te brengen, hoe- een beschouwing die wij hier in gie voor ongeveer slechts 35 procent veel er in energievoorziening geïnves teerd moet worden (ook gie) om energiebesparende installa- hier en daar wat bewerkte verkorte vorm laten volgen. Onder energie-analyse wordt afgeleverd als elektrische energie; de overige 65 procent gaat verloren als afvalwarmte. Ook de energie-inves- Dit is prof. dr. Paul M. New- berne, hoogleraar in de voedings- pathologie aan de Massachusetts Institute of Technology (MIT) in Cambridge V.S.die met een groep medewerkers een nieuw anti-conceptiemiddel heeft ont wikkeld: een capsule die ergens onder de huid wordt ingeplant en die zeker een jaar werkzaam blijft. De capsule met inhoud lost na korte tijd geheel op in het lichaamsweefsel, waarbij de anti- conceptionele stoffen zich ver spreiden en bevruchting onmoge lijk maken. Dit oplossingsproce- dé" wordt al gébruikt bij opera ties waarbij garens voor hechtin gen worden gébruikt, die niet meer behoeven te worden verwij derd zoals krammetjes. Prof. Newberne heeft verklaard, dat het middel voor honderd pro cent doeltreffend is gebleken bij proeven op ratten en honden, en dat er geen schadelijke of onge wenste bijverschijnselen zijn ge constateerd. De vruchtbaarheid herstelt zich bovendien volledig na afloop van de werkzame tijd van een jaar. Er zullen nog verdere proeven worden genomen in de komende drie jaar, waarna men hoopt, te kunnen experimenteren met vrouwelijke vrijwilligers. staan het berekenen van de energie teringen zijn hier die gebruikt wordt bij het maken van durende de bouw van b.v. elektrische een materiaal of produkt, of die oentrales, transportnetten, windmo- nodig is om een bepaalde dienst te lens enz. wordt energie verbruikt. Pas verlenen. Een bijzonder geval hier- als de productie-eenheid enige tijd van is het berekenen van de ener gie, die nodig is om energie in een bepaalde andere vorm óm te zetten of aan te bieden. Er zijn verschillende redenen om deze energie-analyse draait zal men een netto energie-op brengst hebben. Een nood program ma voor de versnelde bouw van pro- duktie-eenheden zal deze schaarste voorlopig alleen maar verergeren, of belang zelfs het noodprogramma zal onmo gelijk te verwezenlijken zijn wegens Een eerste voorbeeld betreft de be- de energieschaarste rordt wel gesteld dat de be- het directe energie verbruik. In veel gevallen moeten doelde energie-invloeden op de gewo- produktie ook energie heeft gekost. Afgezien van het feit dat de prijs Men doet met andere woorden ook door andere elementen dan investering ln energie teneinde op energie tot stand komt, is er nog 'n den lange duur energie te besparen, reden waarom de energie-analyse als Voorbeelden daarvan zijn het brengen van dubbel glas teneinde warmteverlies te beperken, en ook het Van de hapering in de olievoorziening en de verspilling van energie heeft één aspect tot dusver bijzonder weinig aandacht gekregen, ook al is het zorgwekkend: we ge bruiken een enorme hoeveelheid olie voor-onze voedsel voorziening, we vreten letterlijk olie. Dan gaat het niet om futuristische projecten van synthetisch gehakt uit kool waterstoffen, maar doodgewoon om ons dagelijks brood op de tafel, de boter op dit brood en het vlees op onze borden. De moderne agrarische praktijk is in hoge mate afhankelijk van aardolie, waaruit moderne kunst meststoffen worden vervaardigd maar die ook de energie levert voor vele benodigde machines voor verwarming, produktie en ver- Daniel Behrman heeft daarover onlangs een kritische beschou wing geschreven in een Unesco - publicatie. Dr. Georg Borgstrom, geograaf en hoogleraar in de voedingsleer aan de Universiteit van Michi gan (VS) legde volgens het arti kel nadruk op dit facet van de relatie tussen voeding en ener gievoorziening tijdens een sym posium over energie in de sa menleving, dat de Zweedse Aka- demie van Wetenschappen in Stockhalm heeft gehouden. Borgstrom steide om te begin nen vast, dat om een aardappel op tafel te brengen meer energie nodig is dan die aardappel bevat. Nu hoeft dat op zichzelf niet on economisch te zijn. We hebben nu eenmaal energie nodig om on ze lichaamsfuncties op gang te houden. We eten om „nieuwe zelfstandige rekenmethode nodig is. Men wil namelijk inzicht hebben i de betrokken hoeveelheden ener- aanleggen van een buizennet om af- gie alvorens bepaalde ontwikkelin- valwarmte van industrie en elektri- gen op gang worden gebracht. Met de Open University over de totale gebruiken voor andere woorden: de beleidsbeslissin- energie die nodig is gen, betreffende produktie, beper- energie" op te doen. Wanneer die energie niet in een consumabele vorm wordt aangeboden door de natuur moeten wij extra ener gie aanwenden om de bruikbare vorm te vervaardigen en op de plaats te brengen waar zij nodig is, met andere woorden, onze voeding kost meer energie dan wij er uit kunnen halen. Maar wanneer energie schaars wordt, is het zaak om de energie-ver slindende voedselproduktie aan een nader onderzoek te onder werpen. Een van de merkwaardige con clusies van Borgstroms onderzoe kingen was, dat afgezien van an dere energievormen (zoals in de agrarische sector de menselijke arbeidskracht etc.), voor het voe den van één mens in de westerse ontwikkelde wereld jaarlijks evenveel energie nodig is als over eenkomt met die van zeshonderd liter benzine. Dat lijkt hem ver kwisting van een schaarse grond stof, in ieder geval hoog verbruik, dat inderdaad „energie-analyse" wenselijk is, om te zien of het niet wat min der royaal kan. of die maatregelen inderdaad bespa- kingen, bezuinigingen enzovoorts gelijkbare onderzoeken op gang. de Materie is bezig met een stu- auto te die over energie-rendement van de produceren. Ook elders kwamen ver- kernenergie, en C. C. H. Daey Ou- ringen opleveren moet worden gegaan hoeveel energie er kelijk wordt ingepompt en rekenen met de directe energiewinst te zien of inderdaad het totale interactie tussen economie moeten worden genomen op basis van de via energie-analyse verkre- eigen tijdschrift gen gegevens. Wel bestaat wens, eveneens van de TH te Eind- systeem winst oplevert. gie-analyse, niet alleen in de zin dat Dit wetenschapsgebied heeft geen hoven, heeft berekeningen ultge- de te investeren energie, energieproduktieAan de universiteit van Groningen wordt on derzoek verricht door B. de Vries. Het lijkt nuttig om bij het nog zijn nog geen voerd overzichtsartikelen en het is moei- nodig duidelijke lijk een totaal-indruk te krijgen de lopende onderzoekingen. De verkregen waarden Een ander voorbeeld betreft de pro- de economische rekenmethoden veelal gie-kosten vertonen grote variaties, ontbreken van de gebruikelijke com- duktle en het gebruik van bepaalde te gebruiken zijn voor de energie- Dat is begrijpelijk omdat bijvoor- munlcatiekanalen tot enige coördi- materialen, zoals b.v. aluminium. Ook analyse. ook wat betreft vra- beeld in steeds verder gaande verf ij- natie te komen, aldus prof. Van Gooi. zonder energie-analyse is wel dui- gen zoals het wel of niet meereke- ning indirecte energiekosten delijk. dat de produktie de energie, nodig voor het kunnen gaan spreken in de bereke- taal veel energie vergt. Dit leidt dan levensonderhoud van de werknemers ningen. al snel tot voorstellen tot het minderen van de aluminium-produk- tie in een tijd van energieschaarste. In Nederland wordt op enkele Landelijke Stuurgroep Energie Onderzoek (LSEO) vindt het onderwerp dermate belangrijk, dergelijke coördinatie van de energie-analyse op verschil- werkt. Hier slechts enkele verwij- den. energie-analyse ge- der haar auspiciën kan plaats vin- Het vraagstuk is echter veel gecom- lende plaatsen vrijwel gelijktijdig in- zingen naar lopend onderzoek. plioeerder. Zodra aluminium name- gezien en is het onderwerp door meer- lijk in transportsystemen gebruikt dere onderzoekers veelal onafhan- kers wordt vindt door het lichte gewicht kelijk van elkaar tot een eerste ceerd een energiebesparing tijdens het ge- ontwikkeling gekomen, in 1971 Deze coördinatie kan, naast de contact tussen weten schappelijke onderzoekers op *n be de transportmiddelen den in het Oak Ridge National Labo de Wit heeft met medewer- aantal artikelen gepubli- het energieverbruik in de paald gebied, van betekenis' zijn landbouw. M. A. M. Splinter van de verband met de internationale Technische Hogeschool Eindhoven menwerking. plaats ten opzichte van de situatie, ratory (VS) studies plaats over de betrekt economische methoden in de Een internationaal congres waarin b.v. veel zwaarder staal ge- energie, die nodig is bruikt wordt. Gecombineerd met het metalen te maken. In Engeland werd Atoom feit dat de recycling van aluminium een studie opgezet in het kader van stichting Fundamenteel Onderzoek vangen jaar. verschillende energie-analyse. Het Instituut voor energie-analyse is in voorbereiding IT Molecuulfysicia van de voor het eind van het Juist aange-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19