SLAPELOZE NACHT OM EEN IKOON Ontmoeting met Rusland Fietsen is niet populaii Medailles verhogen aanzien ZATERDAG 18 JANUARI 1975 PAGINA 1T winkels op de verschillende etages, verbonden door ijzeren bruggen. Het is er warm en het verrukkelijke ijsje <15 kopeke) smelt in mijn vingers. Ik was mijn handen onder een fontein in een van de passages. De hoofdbedekking die de vrouwen het meest dragen, is een zwarte hoofddoek met bonte bloemen bedrukt (prijs 30 roebel!). Ik koop een leuke zwart gelakte doos met hetzelfde motief. De verpakking steelt mijn hart!! Met grote aandacht wordt het in bruin pakpapier verpakt en overdadig omwonden met touw, op zo*n onhan dige manier, dat het pakje na een paar meter lopen uit elkaar valt. Een andere verkoopster ziet het en redt de situatie met een stevige plastic zak. In de Parijse warenhui zen ruikt het naar parfum, in de Chinese naar kruiden, hier naar Betoverend Buiten is het intussen avond geworden. Betoverd sta ik een paar straten verder stil en denk: „Dat is niet waar!" Onder de staalblauwe herfsthemel het Rode Plein, het Kremlin, de Wassili-kathedraal, alles verlicht door schijnwerpers. Aan de hemel de maan, groot en oranjekleurig. In mijn herinnering uit films en afbeeldingen beheerst het Rode Plein (rood is een oud Russisch woord voor mooi) de kathedraal en het Kremlin. Niets is minder waar. Het plein is kleiner dan men suggereert, het Kremlin geweldig groot. Kremlin betekent oorspronkelijk burcht, vele Russische steden hebben een kremlin. Het wordt stiller en ik loop langs een door bomen omzoomd paadje onder de hoge muren van het Kremlin en verzink in gedachten. Ik denk aan de schatkamers achter die muren. Een karos van Catharina de Grote bespannen met twaalf paarden had het hele Rode Plein nodig als draaicirkel! Ons toeristische programma omvat een toer door Moskou, een bezoek aan de bouwtentoonstelling met voorlichting over de uitbreidings plannen en bezoeken aan musea en een theater. Losse kaartjes zijn moeilijk te krijgen want de meeste plaatsen worden gereserveerd voor buitenlandse toeristen en groepen bezoekers uit andere Sowjet-repu- blieken. De theaters zijn bijna altijd uitverkocht en om een kaartje te bemachtigen moet je dan staan wachten of er iemand zijn kaartje teruggeeft. Een kaartje kost 15 gulden en de voorstellingen begin- In het nieuwe congresgebouw op het terrein van het Kremlin zien wij een ballet naar een gedicht van Poesjkin. In het gebouw kun Je een wandeling maken in de prachtige wintertuin, maar Je kunt in de pauze ook met een grote roltrap naar de bovenste verdieping gaan, die uit een enorme zaal bestaat waar Je naar goede Russische gewoonte flink kimt eten: sandwi ches met kaviaar of vis, reusachtige in zilverpapier gewikkelde bonbons, ijs; men drinkt champagne, wijn, wodka, mineraalwater. Geen fietsen We vatten het plan op om naar Zagorsk te gaan, een antiek stadje met vele kerken, musea en kloosters. We blijken er een speciaal visum voor nodig te hebben. Zagorsk is het enig overgebleven religieuze centrum in Rusland. Er is een priestersemi narie en in het klooster wonen ongeveer honderd monniken. We verheugen ons erop ook een stuk Russisch landschap te zien, want Zagorsk ligt ruim 70 km. van Moskou. Langs een zestig meter brede boulevard rijden we de stad uit. We passeren de moderne 537 meter hoge tv-toren met een restaurant, „De zevende hemel", met een prachtig uitzicht op Moskou. De zalen zijn rood, goud en zilver. Hier kan de toerist Russisch eten. Daarna komen we langs het kosmonautenmonument en de Kos- monautenallee, waar op een marme ren voetstuk buitenmaatse borstbeel den van de kosmonauten opgesteld staan. We rijden onder de 109 kilometer lange autosnelweg door die om Moskou heen loopt en tevens tot stadsgrens dient. We zien geen enkele fietser, fietsen is in Rusland niet populair. We rijden nu langs vele romanti sche houten huisjes blauw en groen geverfd, de raamkozijnen met wit houtsnijwerk versierd. Achter de ramen overal rode geraniums. Elk Het Kremlin in de schijn werpers. huisje heeft een keurig tuintje, omgeven door een houten heining. De huisjes zijn prive-eigendom, de grond waarop ze staan niet. Buiten de stad zijn er uitgestrekte bossen, van gemengd hout, waar de Moskovieten op de weekeinden paddestoelen zoeken. Op een weitje zag ik een oude ganzehoedster en op een eenzame plek een landschaps schilder. Zagorsk Na een korte uiteenzetting van onze gids Tatjana konden wij op eigen gelegenheid gaan rondkijken. Ik ga een kerk binnen waar een dienst wordt gehouden. Door de koepel in het dak valt. wat schaars licht naar binnen, aangevuld met het licht van vele lange dunne kaarsen in een komvormige houder. De gelovigen zijn allen zeer oud. Onder aanvoe ring van een van de vrouwen zingen zij een monotone melodie: ,,God help ons". Een goudglimmende wand vol ikonen. Enorme luchters. Een gedreven zilveren altaar, een geo pende dekenkist, de binnenkant van het deksel is een grote ikoon, een liggende Christusfiguur uitbeeldend; in de kist op.rode pluche relikwieën. Oude vrouwen kussen de relikwieën, waarbij ze veelvuldig buigen en krui sen slaan. In het voorportaal vele kreupele mensen. In het zwart geklede oude vrouwen zitten op banken en eten uit hun bundeltjes. Zij hebben allemaal een stok en zij zijn stoffig, zij komen van verre. Een vrouw pakt een ei en een tomaat en brengt die naar een kreupele grijsaard in een zelfgemaakt invalidenwagentje in gezelschap van zijn ouders van zeker honderd Jaar. De vader heeft het hoofd van een apostel. Het geschenk wordt waardig aanvaard. Een andere vrouw geeft iemand een broodje met een religieuze afbeelding erop gestem peld. Het wordt gekust en opgege ten. Het voorportaal ruikt naar armoede en zweet. De tijd dringt, ik loop in de richting van de bus. Ikoon Voor m'n vertrek had m'n tandarts tegen een van mijn dochters gezegd: „Gaat je moeder naar Rusland? Ze zou voor mij een ikoon mee moeten brengen, die trek ik dan van de rekening af". Op het plein voor de kerk staat een groep druk pratende boerenvrouwen. Een van hen, van een Jaar of vijftig, heeft iets onder haar arm, in kranten gewikkeld. Ik vraag of ik het mag zien. Een ikoon. „Mag ik het kopen", vraag ik. „Ja", zegt ze. Ik: „Hoeveel?". „Tien roebel", is het antwoord. Ik sla m'n ogen op van verbazing en denk: zo weinig? Het wordt uitgelegd als: zo veel? De prijs daalt onmiddellijk tot acht roebel. De vrouw straalt van geluk als ik haar betaal. Ik denk bij mezelf: „Is acht roebel voor haar zoveel, is ze zo arm? En ben ik zo geweldig bedonderd, is het hele ding niets waard?" Opeens sist ze: „militie" en ze verdwijnt. Ik trek me er niets van aan en laat vol trots m'n schilderwerk aan enkele toeristen zien. „Weet u niet dat dit streng verboden is", zeggen die geschrokken. Ze lopen snel door. Ik stop het ding onder m'n Jas. Er volgt een slapeloze nacht. De ikoon stamt waarschijnlijk uit 1912, en dat zal toch ook in de Sowjet-Unie niet als antiek worden beschouwd? Deze gedachte verlicht mijn geweten. Maar er gebeurt niets. De volgende morgen landt het vliegtuig zacht als een veertje op Schiphol. de kostbare wandstoffen, niet de moeite genomen heeft te berekenen wat er precies nodig was. In sommige zalen is men tekort gekomen, zodat nu de opengebleven plekken nogal nonchalant met restjes beplakt zijn. In het prachtige park zijn de bronzen beelden dik met goudverf bestreken, zonder te proberen de kleur van oud brons na te bootsen. Het levert een merk waardig goedkoop effect op. Onze tolk Larissa, 22 jaar oud, spreekt heel goed Duits, hoewel zij nooit in Duitsland geweest is. Ik vraag haar: „Hoe bent u opgevoed en waar?". Zij vertelt: „Ik heb tien jaar lagere school (drie jaar basisschool, zeven jaar voortgezet onderwijs) en vijf jaar universiteit". Iedereen die vier toelatingsexamens met goed gevolg aflegt, wordt tot de universiteit toegelaten. Wie op school een gouden medaille heeft gekregen omdat hij voor alle vakken het hoogste cijfer (5) had, hoeft maar één toelatingsexamen af te leggen, maar als hij daar geen 5 voor haalt, moet hij de drie andere toch doen. Actief in partij Universitaire studies duren vijf of zes jaar en zijn kosteloos. De studenten wonen in studententehui zen, waarvan de huur twee roebel per maand bedraagt, iedere student krijgt een beurs. Wie met goed resultaat studeert (cijfers 4 en 5) krijgt 45 tot 60 roebel extra. Wie alleen vijven haalt, krijgt 25 procent opslag op zijn toelage. De allertoesten sten dat zijn degenen die behalve vijven behalen ook actief zijn op partijpolitiek gebied krijgen een Lenin-beurs, dat wil zeggen ruim 100 roebel per maand. Zij moeten een actieve bestuursrol vervullen in de communistische organisatie. Vanaf de derde klas tot je 14de levensjaar kun Je „pionier" worden. j Voor een achtdaagse reis naar j Leningrad en Moskou, samen met een aantal in Den Haag wonende I buitenlandse diplomaten, zit ik in I het vliegtuig te overpeinzen dat ik als Slavische, weliswaar "nieuw gevormd" door twintig Jaren in Nederland, zonder grote taalmoei lijkheden in persoonlijk contact zal kunnen komen met allerlei mensen. Ik ben van plan om mij af en toe van het gezelschap te verwijderen, door de straten te lopen, mensen naar de weg te vragen en zo gesprekken aan te knopen. Allereerst iets van mijn ervaringen daarmee: de onbekende Rus die je op straat aanspreekt, is buitenge- i woon vriendelijk, hulpvaardig en goedlachs. Als hij Je de weg niet weet te wijzen, put hij zich uit in j verontschuldigingen. Door Therese de Groot De doorsnee Rus ziet de SowJ et- Unie als een machtig land en uit die visie put hij zijn zelfvertrouwen in gesprekken met mij. Wie regelmatig In aanraking komt met buitenlanders dus vooral in Moskou en Leningrad staat wantrouwend tegenover alles wat westers is. Hij heeft slechts een vage voorstelling van onze levens wijze en de onuitroeibare indruk dat wij vanuit onze superieure levens houding alleen maar de negatieve kanten van zijn bestaan zoeken. De mensen op straat flaneren niet, zij haasten zich naar een doel. Opvallend veel oude mensen en weinig kinderen. De kinderen mogen alleen spelen op speciale speelplaat sen die bij elk flatblok behoren en waar geen verkeer is toegestaan. Kinderen zijn erg geliefd en zij worden met grote tederheid om ringd. Zo nu en dan kom ik iemand tegen met medailles op. Navraag leerde mij dat medailles alleen bij officië le gelegenheden worden gedragen: links de medailles, rechts de orden. De gemiddelde arbeider bezit een net pak. waar de medailles en de gaten voor de orden aanzitten. Ze trekken het ook bij feestjes en verjaardagen aan en laten de medailles er gewoon opzitten. Heeft iemand geen net pak, maar wil hij er wel netjes uitzien, dan doet hij zijn medailles toch op om zijn aanzien te verhogen en een beetje Ik was er erg van onder de indruk hoe schoon de straten zijn. »s Morgens heel vroeg worden zij schoongemaakt door veegauto's en een leger oude vrouwen; op drukbezochte plaatsen ruimen vrou wen nog eens extra de door nonchalante toeristen weggegooide peukjes op. Leningrad Op weg naar het hotel rijden wij eindeloos langs hoge moderne flatgebouwen. Leningrad wordt vaak vergeleken met Venetie en met Amsterdam: vijfenzestig rivierar men, 350 bruggen. De stad telt vier miljoen inwoners en beslaat 575 vierkante kilometer (ter vergelij- king( in de stedelijke agglomera tie Rotterdam wonen ruim 'n mil joen mensen op 403 vierkante kilo meter). Leningrad is in 1703 ge sticht als Petersburg, in 1914 werd het Petrograd, in 1924 Leningrad. Er zijn veel mogelijkheden om de prachtige stad te bekijken: per metro, bus, trolleybus, tram of taxi. De trams rijden de hele nacht door met een twintig-minutendaenst. Openbaar vervoer is goedkoop: trein Leningrad-Moskou (600 km.) 8 roebel, stadsbuskaartje 5 kopeke, tram 3 kopeke, trolleybus 4. In de treinen bestaan op langere trajecten nog drie klassen (de 1ste heet „zachte klas"). Na een bezoek aan de Hermitage (het voormalige Winterpaleis), waar een unieke collectie schilderijen hangt, 29 Rembrandts, de hele blauwe periode van Picasso, enz.) liepen wij naar de Newski Prospekt, de boulevard, waar zich de meeste winkels, cafe's en restaurants bevinden. Het warenhuis Gostinsjki Dwor is eigenlijk een verzameling kleine winkeltjes. door lange gangen verbonden. Er is alles te koop, alleen beantwoordt de kwaliteit niet aan onze eisen. IJverig prijzen noterend, raak ik mijn gezelschap kwijt. Enkele prijzen: een beha 2,65 tot 5,18 roebel, step-in 12,60 Jurk 35 tot 110 roebel, een kilo beter 3.50 roebel, een kilo brood 40 kopeke (ik vergat nog te zeggen: een roebel is 100 kopeke), een hippe wekker 22 roebel; een stropdas 2,30 tot 4 roebel; een truitje uit elastisch materiaal 19,50. Wollen stoffen 8,50 tot 31 roebel per meter, een eenvoudige mantel 86, een mooiere met bontkraag 210, nylonkousen 1,60 roebel, een mannenpak 113 roebel. De kinderen krijgen op school een partijpolitieke opvoeding. De kinde ren in de klas maken zelf uit wie er pionier wordt. Hij moet goed leren, op ideologisch gebied aan de verwachtingen voldoen en een goed kameraad zijn, bij voorbeeld bij de sportbeoefening. Onder diezelfde voorwaarden, vertelt Larissa, kun Je van je 14de tot je 28ste lid worden van de Kamsol, daarna eventueel partijlid. Een kamer Larissa is pas getrouwd en woont met haar man, die ingenieur is. op een kamer. Zij wil een woning kopen, Zij heeft van haar grootmoe der geld geerfd; men kent in de Sowjet-Unie geen successierechten. Per persoon geldt als norm 9 tot maximaal 11 vierkante meter woonruimte, badkamer en keuken niet meegeteld. Een appartement kost 13 kopeke per vierkante meter per maand aan huur. Een grote woning is niet te koop, want je kunt particulier niet verhuren. Je kunt alleen een appartement kopen van een staats bouwonderneming. Een woning van een kamer, keuken en badkamer kost 2000 roebel (40 procent aanbetaling, de rest renteloze afbetaling binnen 15 jaar). Er zijn enorme wachtlijsten. Het vaste gastarief is 15 kopeke per persoon per maand, ongeacht verbruik. In de nieuwe flats zijn water en verwarming kosteloos. Larissa had met haar man pas een reis gemaakt naar een andere Sowjet-republiek. Ik vroeg haar of men binnen de Sowjet-Unie vrij kan reizen. Zij vertelde dat iedereen vanaf zijn 16e jaar een pas krijgt waarop hij binnenslands kan reizen. Voor buitenlandse reizen heeft men een speciale vergunning nodig. Ik hoorde van iemand anders dat men zich bij binnenlandse reizen bij de plaatselijke militie dient te melden en bij vertrek ook af te melden. Moskou is in 1147 gesticht. Rondom de stad worden momenteel enorme nieuwe stadsdelen gebouwd, ieder met ongeveer 80.000 inwoners. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is er niet gebouwd, maar er vielen slechts honderd bommen op de stad, zodat er weinig werd vernield. Moskou telt 7,3 miljoen inwoners, waarvan een kwart gepensioneerden. Er zijn 800.000 vrouwen meer dan mannen. De bevolking groeit met 50.000 zieden per jaar, niet door geboorte, maar door immigratie. Er rijden in Moskou 12.000 taxi's, 140.000 personenauto's. De ingenieur die ons op de bouwtentoonstelling voorlichtte, vertelde dat het straten- net gebouwd is voor 500.000 auto's. Een auto kost 3000 tot 7500 roebel, een later benzine 9 kopeke. Drie factoren spelen bij de aankoop van een auto een rol: een vergunning tot aanschaf, een wachtlijst van drie tot vier jaar en volledige betaling reeds bij bestelling. Tijdens de toer door de stad zag ik dat er ook in de stad zelf veel wordt gebouwd, maar oude monumenten zoals de antieke houten huisjes worden bij verbouwingen en verbre ding van straten verplaatst met behulp van rollers. Om op de auto's terug te komenbotsen er twee auto's op elkaar, dan komt de militie en wijst de schuldige aan, die opdraait voor alle schade. Autover zekering zoals bij ons bestaat in de Sowjet-Unie niet. Mensen Ik verlaat mijn hotel, Russia, en meng me onder de mensen op straat. Een eindje verderop wil ik de straat oversteken via een zebra, wat me bijna het leven kost. De auto's razen in volle vaart voorbij, want ik word geacht alleen over te steken als er geen auto aankomt. Het complex van het grote GOEM-warenhuis bestaat uit meer dere passages met vele kleine op te vallen toch wel een algemeen menselijk trekje! Toerisme is een industrie aan het worden, een bron van deviezen I '(Russen betalen 1 tot 5 roebel voor I hotelaccommodatie, buitenlanders drie tot vijf keer zoveel: voor een roebel betaal je als Nederlander 3.62 gulden). Opvallend is het gebrek aan literatuur over het land in vreemde talen, waaraan buitenland se toeristen toch duidelijk behoefte hebben. Totaal onverwacht was voor mij de verschijning van een gigolo toen ik van de ingang van hotel Russla >(6000 bedden!) naar de souvenirwin kel Berjozka wandelde. Een Jonge, zeer goed geklede man vroeg mij in het Russisch: „Wilt u gezelschap hebben?". Uiterst verbaasd vroeg ik onnozel: "Wat??". Hij zei brutaal: "Stel u niet aan, u weet best wat ik bedoel". Langs een satirisch theater komend, vroeg ik en passant aan een meisje: „Wat wordt er hier op de korrel genomen?". „Bepaalde kanten van het leven", zei zij. Ik legde haar uit dat bij ons soms de hele regering in de maling wordt genomen en vroeg haar: "Gebeurt dat bij u ook"?. Het Idee alleen al was voor haar volkomen vreemd, verbaasd haalde zij haar schouders op en vroeg: „Waarom?". Miljonairs De prijzen zijn stabiel, inflatie is onbekend. Je kunt geen geld van de bank lenen. Onze gids zei lachend: „Je leent van Je buren". Een arbeider verdient ongeveer 140 roebel per maand plus een premie die bij volledige vervulling van het jaarplan kan oplopen tot 30 of 40 procent van het loon. Inkomstenbe lasting is 6.7 procent. Sportlieden zijn rijk en er zijn ook miljonairs: kunstenaars, schrijvers, zangers en dansers. Ik was mijn gezelschap kwijt en had zelfs geen geld bij me, want een hulpvaardige reisgenoot had mijn tas gedragen terwijl ik mijn notities maakte. Een politieagent hielp me: hij hield een stadsbus voor me aan en ik hoefde niet te betalen, zei men mij. In de bus kwam ik naast enkele mannen te zitten die nota bene mijn moeder taal (Sloweens) spraken. Het waren bosbouwers op excursie en zij kwamen zelfs uit mijn geboortestad Ljubljana. Wat is de wereld toch klein. Zij betaalden mijn kaartje. Een tip voor Nederlandse toeristen: neem guldens mee, het is van alle valuta het beste. Nog iets: neem vooral tientjes en kleingeld mee, om moeilijkheden met wisselen te vermijden, want in de speciale winkels voor toeristen, de hotels, restaurants enzovoorts mag Je niet met roebels betalen. Zomerpaleis Op een uur rijden van Leningrad ligt het Zomerpaleis van tsaar Peter de Grote, Foto's tonen in welk een slechte staat het paleis zich voor de restauratie bevond. Alle vertrekken zijn in de oorspronkelijke stijl gerestaureerd en ingericht, alle stoffen voor de wandbekleding werden nieuw geweven, alls meubels opnieuw verguld. Oude meubels werden opgekocht in antiekwinkels en gerestaureerd. Teleurstellend was dat men bij alle kosten en moeite van het weven van De ikoon: bron van slapeloosheid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17