DE OLIEMAN DIE VOOR GOD SPEELDE Wat de Hunts doen dat doen ze uitsluitend voor zichzelf..." Haraldson Lafayette Hunt ZATERDAG 18 JANUARI 1975 isrnxm PAOINA 15 De bezoekers van de grote kermis in Texas keken een paar jaar geleden hun ogen uit: daar troonde in een eenvoudig kraampje nie mand minder dan Haraldsom Lafeijette Hunt. Met verheven gebaar deelde hij zijn gaven uit, minzaam lachend naar de wereld, waar van hij zo'n groot deel in zijn macht heeft. In de grote plastic zakken zat voor wie ze maar wilde aanpakken een exemplaar van Hunts boek „Alpaca" (waarin hij uit de doeken doet waarom de rijke mensen de Wereld macht moeten erven), een bundel van zijn „Leefregels voor de vrijheid" (waarin wordt verteld hoe de communisten die erfenis misschien zullen overnemen) en een proefmon ster van het H. L. Hunt-produkt Gastro-Majic, een middeltje om af te komen van maag zuur, waarvan de olie-miljardair zelf veel last had. Met zijn grote blauwe vlinderdas en van die plukjes wit haar bij z'n oren leek de heer Hunt net op zo'n vriendelijke rech ter uit een ouderwetse film. „Ik zit hier", zo riep hij met schelle stem, ,om de republiek te redden. Het Kremlin maakt plannen om ons over drie jaar in zijn macht te krijgen. Lees mijn boek en je weet er alles van". Het leek een onschuldig tijdverdrijf voor de man, die ging over het grootste privé-vermogen van Ame- ka. Misschien zijn die schatrijke mensen zoals Hemingway en Fitzgerald altijd tegen elkaar zeiden helemaal niet anders dan wij. Alleen een beetje rijker: in dit geval zo'n slordige zeven, ton per dag zuivere winst. Hunt is nu op 85 Jarige leeftijd overleden. Hij laat een afschuwelijke hoeveelheid rechtsgedingen achter, aanklachten en tegen-aanklachten een berg vuile was, een bonte serie familieschandalen. De schijnwerpers worden ineens gericht op een w? vnzinnige familievete om het geld van de oude baas, waarbij het aftappen van gesprekken, gegapte waardepapieren, beschuldiging van corruptie, koehandel tot in de hoogste regionen de gewoonste zaken zijn en dan is er nog niet gesproken over een exotisch snuifje va. internationale politiek, waarbij zelfs de guerillastrijders van Al Fatah en de FBI betrokken zijn. Nadat het Amerikaanse ministerie van justitie een jaar lang in de zaak heeft gewroet is er een keten van beschuldigingen overgebleven. In 't web van het onderzoek zijn onder meer een zeer vooraanstaande senator en de vroegere gouverneur van Texas „Big John" Conally blijven steken Verder een paar van Nixons ministers van Justitie en natuurlijk ook de oud-president zelf, want zonder hem is vandaag de dag geen schandaal compleet. Onder de „Big Rich", de grote bonzen van "Big D" zoals de bewoners van Dallas hun stad graag noemen ging al lang het verhaal dat de problemen rond Hunt een Jaar of twintig geleden begonnen toen Lyda Bunker, de eerste vrouw van HLH (zo werd de grote baas genoemd) stierf aan kanker. Hunt werd geheel af hankelijk van zijn prL-secretaresse Ruth Ray Wright, die dertig jaar Jonger was dan hij. Toen de eerste mevrouw Hunt twee jaar dood was trouwde HLH met dit meisje. Dat was in 1957. Door die stap kwamen de zes kinderen uit het eerste huwelijk: Larnar (nee, niet de baas van het circus van tennisprofs), Nelson Bunker, W. Herbert, HLH Junior, Margaret en Carolyn te staan tegenover een stiefmoeder van hun eigen leeftijd en vier gezonde, Jonge rivalen in de strijdvraag wie nu de meest naaste bloedverwanten waren Die vier nieuwe waren Ray Lee, June, Helen en Swanee, de kinderen van Ruth Ray Wright. Dat kwartet werd eerst toegeschreven aan een eerder huwelijk van de moeder, maar een tijdje nadat Hunt hen had geadopteerd liet zijn tweede vrouw weten, dat niemand anders dan hij de vader was, kennelijk om hun aanspraak op de erfenis een ruggesteuntje te geven. Ruth, die een toegewijd lid van het plaatselijk Baptistenkoor was zette haar zinnen er op HLH te bekeren en dat betekende bijv. dat het gokken en het sigaren-roken taboe werden. En ze wist waarachtig de oude baas met zijn nieuwe gezinnetje de Eerste Baptistische Kerk van Dallas binnen te loodsen; de grootste gemeente die deze geloofsgemeen schap heeft. En onder de vleugelen van Billy Graham zelf werd het zestal door onderdompeling gedoopt. Midden in de cursus liet Ray I*e toen zijn college-opleiding voor wat die was en ging in de makelaardij van onroerend goed, een zijtak van het Hunt-concern, June ging op toernee als gospelzangeres en Helen en Swanee trouwden. Hun echtgeno tes werden in „de zaak" opgenomen. Beide takken van de familie voor zagen de aartsvader rijkelijk van kleinkinderen en achterkleinkinde ren totdat het totaal aantal moge lijke gunstelingen tot veertig was opgelopen. Hoeveel er gemanipuleerd werd met het familiekapitaal kwam zoals een geliefd verhaal in Dallas wil uit toen een vriend de oude Hunt waarschuwde dat de Jongemeneer Lamar per Jaar een miljoen dollar verloor aan een investering in het football-team van Kansas City Chiefs "Verdomme", moet de ouwe toen hebben geroepen, "op zo'n manier zijn we in "n paar duizend Jaar fail liet"! En zijn oude waakzaamheid werd weer wakker: hij verbood Lamar het leuke plannetje uit te voeren om het gevangeniseiland Alcatraz te kopen en er daarvoor de kust van San Francisco een nieuw toeristenoord van te maken met een tweede Vrijheidsbeeld en zo. Hunt senior, die knecht was geweest op een boerderij, in lompen had gehandeld en had gewerkt als cowboyhulpje, legde de basis voor zijn rijkdom in de Jaren twintig. De lui uit die tijd beweren bij hoog en bij laag dat het begon met een winst van ruim een ton bij een spelletje poker. Daarvoor kreeg hij een stuk land. dat een olieveld van 75 bij 15 kilometer bleek te beslaan. Toen het geld ging rollen bleef hij gokken en zette hij duizenden ln op een paard of gewoon op het simpel omdraaien van een speelkaart. En het <?eLd stroomt nog steeds binnen in een nog steeds stijgende vloed, geheel volgens de lijn van de onbehoorlijke winsten, die in de hele olie-industrie worden gemaakt. En er liggen onmetelijke reservevoorraden te wachten in 'n tijd, dat de prijzen met de dag nog steeds meer oplopen. Bij dat alles komt dan nog de han del in onroerend goed, hout, suiker, grote "drugstores", landerijen en vee. Hunt heeft altijd geweigerd zich in zaken te steken, die hij niet van de eerste tot de laatste steen zelf beheerde. Hij moet de absolute controle hebben. Geen meierende aandeelhouders, geen directeuren, geen openbare jaarbalans. Hunt Oil was een privé-onderneming en dat waren alle zaken van Hunt. ze alleen voor zichzelf", dat zou de wapenspreuk van de familie kunnen zijn. HLH heeft een paar miljoen gestoken in de fel-anti-communistische radio uitzendingen van het "Lifeline"-pro- gramma. Hij sponsorde SUI radio stations. Maar dit favoriete hobbietje genoot volledige belastingvrijheid en draaide dus in feite alleen op bosten van Vadertje Staat. Hunt reed altijd in een aftandse Ford, die was opgesierd met advertenties voor de Hunts-produkten en speciaal voor zijn geliefde Gastro-Majic, dat middeltje tegen maagzuur. Hij liet z'n wagen altijd Door Charles Foley een paar blokken voor zijn nieuwe, 56 verdiepingen hoge kantoor ge buw staan: dat spaarde parkeergeld uit. Hij at altijd een „puur-natuur-lunch' gewoon uit een zakje. Meestal was dat een ratjetoe van pruimen en noten uit z'n tuin bij zijn huis in Dallas (Dat leek net op dat -Dan pas je het verschil zelf maar bij!" Rothermel moest ook meedoen als Hunt aan zijn dagelijkse kruipoefe- ning bezig was. „Kruipen op handen en voeten, dat is de beste medicijn ter wereld," riep de oude baas dan uit, „Vooruit, op de knieen!" Hunt begon met die kruiperij als therapie nadat hij een auto-ongeluk had gehad. Later ging hij over op Yoga en dan was het heel gewoon dat hij op de 53-ste verdieping de zaken van Hunt Oil met hem doornam terwijl hij worstelde om in de „Eerste Lotus-po sitie "te blijven. Rothermel wist dat Hunt genoeg fondsen had opgericht om van zijn eerste zes kinderen tg fstandige mul- ti-miljonairs te maken, maar dat hij amper gedacht aan Ruth en haar kinderen. „Meneer Hunt hechtte veel waarde aan mijn oordeel", zegt hij, .Daarom voelde ik me verplicht hem er in 1969 toe over te halen zijn testament te wijzigen om ook iets voor zijn tweede gezin te doen. Maar toen de eerste tak daar de reuk van kreeg gebeur den er merkwaardige dingen." Joyce, de vrouw van Rothermel, had zich vaak afgevraagd wie die twee kerels waren die altijd in een rode Thunderbird voor haar deur stonden. Toen de politie de chauffeur aan de hoop geld, die er duidelijk op Uit waren om hun rijkdom en macht nog meer uit te breiden. De gebroeders Hunt overtroefden de gerechtelijke stappen met een aanklacht tegen Rothermel - die toen zijn baan bij hun vader had opgezegd - en twee andere topfunctionarissen. Zij zouden miljoenen dollars hebben overgeheveld naar niet-bestaande maatschappijen en de twee detectives waren alleen maar aangenomen om die fondsen te achterhalen. De twee bedrijfsleiders. Brown en Currington, protesteerden bij de rechtbank tegen deze „ongegronde beschuldiging die alleen maar is ingebracht om ons in diskrediet te brengen en als pionnen te gebruiken in het schaakspel om het Huntvermo- gen". Ze deden ook iedereen opkijken door te verklaren, dat zij in opdracht van de gebroeders Hunt heel wat ongeoorloofde handeltjes hadden ge pleegd waarbij aandeelhouders, baan tjesjagers, vakbondsbestuurders en profsporters zouden zijn betrokken. En toen kwam J. J. Kelly los en eiste van Bunker en Co een schadeloosstel ling van twee-en-halve ton omdat ze zijn reputatie en carrière naar de maan hadden geholpen en hem ook nog met geweld hadden bedreigd. Natuurlijk zat ook Rothermel niet stil. Hij vorderde maar liefst drie-en-half miljoen van de Hunts. zo te beletten tegen hun toekomstige onderdrukkers op te staan. In die pagina werd Kennedy er ook van beschuldigd de belastingbetalers te dwingen het wereldcommunisme te steunen. Na de moord op de president kwam er zo'n deining van dat de FBI Bunker ertoe wist te brengen om wille van zijn eigen veiligheid de stad te verlaten. Vandaag de dag laat hij zijn haat tegen de Kennedy-familie meer in het geniep blijken. Hij probeert zout in de wonden te wrijven: als mede-eige naar van American Opinion Booksto res, een filiaal van de fascistische John Birchsociety, leurt hij met een vlugschrift „Teddy Bare", een giftig relaas over het avontuur van senator Edward Kennedy bij Chappaquidick, waarbij de secretaresse van zijn broer Robert verdronk. De leider van de Birch Society, Robert Welch, is vaste huisvriend in Bunkers buitengoed in Turtle Creek, een verzamelplaats van miljonairs. Ook George Wallace, de conservatieve gouverneur van Alaba ma, wiens presidentiele aspiraties door de Hunts worden gesteund, komt er geregeld over de vloer. Het is onvermijdelijk, dat in dit politieke gekonkel over Kissinger wordt gedacht als over de baarlijke duivel. „Dat is nou de echte president," placht de oude Hunt te „Rijke mensen doen stom als ze hoe dan ook aandacht trekken voor him rijkdom", placht hij achteloos te zeggen als J hem vroeg waarom geen Hunt-stichtdngen waren voor goede doelen als gezondheidszorg, onderwijs of kunst. Toen men hem vorige lente probeerde over te halen het Dallas Symphony Orchestra te redden van de financiële onder gang krabde hij eens achter z'n oor en zei: „Redden? Waarom zou ik dat redden?" Midden in het seizoen was het orkest uitgespeeld: 86 musici stonden op straat. „Wat de Hunts doen dat doen buitenhuis van George Washington in Mount Vernon, maar dan uit z'n krachten gegroeid. Hij kocht het voor een prikje in de crisistijd) Ziek Vier Jaar geleden begon de greep van de oude man op zijn zaken te verslappen. Hij werd eerst gekluisterd aan een rolstoel, altijd verzorgd door Ruth, daarna aan een ziekenhuisbed. De oude garde van Hunt Oil begon haar opdrachten te krijgen van de botte vice-president Nelson Bunker, de duidelijke opvolger, en van diens lievelingsbroer Herbert. Een van die bedrijfsleiders wrokte diep over de veranderingen. Dat was Paul Rothermel, die vijftien Jaar HLH's vertrouwensman, lijfwacht en zondebok was geweest. Hij was een oud-FBI-man en was ook advocaat geweest. Hij had de tweede mevrouw Hunt altijd hooggeacht en wist maar al te goed wat zij nu moest doormaken. Kruipen „Niet te geloven zoals die ouwe zich in- die tijd gedroeg," vertélt de 47-jarige Rothermel, „Hij gaf me eens een stapeltje bankpapier en zei Breng dat even naar meneer Smith". Toen ik buiten stond ontdekte ik dat ik duizend dollar minder had meegekregen dan hij had gezegd. Toen ik ermee terug ging kakelde hij tand voelde bleek dat een prive-de- tective te zijn, zekere J. J. Kelly. „Toen ik hem vroeg of hij bezig was met een eöhtsoheidingszaak gaf hij ineens gas en reed hij weg", vertelde later een politieman. „Als hij niet zo paniekerig had gedaan was er nooit iets uitgekomen." In de auto, die later werd Aangehouden, werd voor een kleine ton aan afluisterapparatuur gevonden en wel honderd bandjes met afgeluisterde gesprekken. Maar J. J. Kelly bleef stommetje spelen ook toen de FBI bandjes had ontdekt met gesprekken van Rothermel en drie andere hoge functionarissen van Hunt Oil. Kelly en zijn maat Patrick McCann vertrouwden erop dat ze met de macht van het geld achter zich er wel door gematst zouden worden. Maar ze kregen glashard allebei drie Jaar. Toen waren ze zo woedend, dat ze voor het Openbaar Ministerie gingen getuigen en nadat ze (zoals ze zeiden) verontwaardigd een zwijggeld van de hand hadden gewezen noemden ze hun opdrachtgevers. In boeien Bunker en Herbert werden voor de rechter gesleept. Helemaal zoals dat gaat in Texas: in handboeien geklonken en geketend. Ze moesten zich verantwoorden voor verboden afluisterpraktijken. J. J. Kelly getuigde dat hij zidh had laten verblinden door mannen met een Mevrouw Rothermel, die assistente was van een psychiater, diende een klacht in wegens bespioneren van haar patiënten. Rothermel zelf, die Jaar in Jaar uit alle stukken van de oude heer had doorgenomen, is bezig met een boek over dit alles: hij wil dat de wereld meer aan de weet komt over de man „die dacht dat hij God-zelf was." IJdele hoop Volgens Rothermel vond HLH het best dat zijn zoons zich in dit gerechtelijk gedoe verwikkelden als er maar rust in de familie kwam: een vrij ij dele hoop. Nu de invloed van senior niet meer bestaat zal Bunker met zijn zakeninstinct de handel overnemen. De zwaarlijvige, agres- ve Nelson Bunker Hunt die nu 48 is, heeft het meest taaie en dynamische zakengevoel van de familie. Hij heeft zijn goklust in banen geleid en koopt nu op de markt zilver en suiker op om daarna de prijs zelf te kunnen bepalen en hij houdt en fokt renpaarden op internationaal niveau. Bunker heeft niet vaak meer zijn politiek inzicht gelucht sinds die pechdag, dat hij in een plaatselijke krant een pagina-grote aankondiging liet plaatsen, stom toevallig op de dag dat president Kennedy in Dallas werd vermoord. In dat verhaal werd voorspeld, dat er een dag zou komen dat „fatsoenlijke" burgers geen wapen meer zouden mogen dragen om hen zeggen, „Weet je wel, een volbloed Jood. Nou, zo'n vent wil Je toch nooit in het Witte Huls hebben?". Bunker denkt dat Kissinger samen met de topambtenaren van Justitie erop uit is om hem en de oppositie van rechts tegen de ontspanningspoli- tiek met Rusland in diskrediet te brengen. „Waarom zouden ze anders over die flauwekul met die geluids- Rampen bandjes blijven zeuren?" "Rijke mensen moeten niet de aandacht op zich vestigen" koude, arrogante kop te geven waren er bedreigingen geweest van de kant van Al Faah, dat werd gesteund door de Libische revolutionairen. Bang voor moord of ontvoering had Bun ker in Amerika zijn eigen naspeu ringen verricht aan Arabische ter roristen. Op een barbecue in het najaar van 1972 ontmoette Bunker Nixon per soonlijk op het buiten van hu* vriend John Conally, die toen heel wat te zeggen had en misschien kon helpen Ghadaffi een toontje lager te laten zingen. Bunker beklaagde zich over Kissingers slapheid tegenover Libië ("als ze de mariniers niet wilden- sturen zouden ze toch tenminste Tobroek kunnen blokke ren"). En door de walm van de braadspitten kon Je Hunt senior horen brallen dat de regering „onze vlag door het slijk haalde." Kort daarop ontmoette Bunker de nieuwe minister van Justitie Richard Kleindienst en met hem zou hij op de ranch van hun oude makker senator James Eastland, hoofd van de machtige Juridische oommissie van de senaat, de handel hebben rondge maakt. Waarom kwamen de Nixon- jongens hun deel van die overeen komst niet na, terwijl ze wel een lijst van Al Fatah-mensen hadden gekre gen, waardoor waarschijnlijk een aanslag op mevrouw Meir werd verijdeld? Het antwoord is: Watergate. Nixon keek wel link uit om in nog een schandaal te worden betrokken en zeker niet om wille van de Hunts, die super-patriotten en aartsvijanden van de ontspanningspolitiek van de tandem Nixon-Kissinger. Bovendien zou die olie in Libië in mei 1973 toch zonder meer door Ghadaffi worden onteigend en het Witte Huis had geen zin in nog meer trammelant. Toen Kleindienst zijn nek had gebroken over Watergate gingen de nieuwe bezems van Justitie de zaak uitmesten. Er kwam een onderzoek naar de zaak-Hunt en de beweerde ruilhandel met Kleindienst. Een Grand Jury heeft ln het geheim de medespelers ln dit melodrama uit Texas gehoord en maakt nu een lijst van aanklachten op tegen politici en andere berokkenen, zowel in Dallas als inWashington D.C. De advocaten van Hunt zeggen dat Nixon en zijn staf Bunker vrijwaring van vervolging hadden beloofd in ruil voor niet genoemde gunsten. „Onze clienten hebben hun plicht gedaan, j zijn toch gedagvaard." El Fatah De ruil was wat Hunt Oil betreft een klare zaak: de FBI zou ophouden over de bandjes als de Hunts 'n lijst zouden geven met namen van agenten van de Palestijnse guerrilla beweging Al Fatah in Amerika. In die tijd - 1972 - dacht Nixon dat Al Fatah vaste voet zocht te krijgen in de VS en zelfs een aanslag beraamde op Golda Meir, die toen naar New York zou komen. Hunt had hoge relaties in de Arabische wereld, die hem hielpen kolonel Ghadaffi ervan te weerhouden de oliebronnen van Hunt in Libië te naasten. Wegens een ruzie met Ghadaffi, die had beloofd Amerika ln de persoon van Bunker Hunt een klap voor zijn Voor Bunker volgde de ene ramp op de andere. Hij heeft zijn Arabische vrienden verloren door zijn poging immuniteit te krijgen via het verraad aan Al Fatah. Hij heeft een aandeel in de oliehandel verloren ter waarde van zestig miljard gulden. Hij kan de bak in draaien voor zijn afluister praktijken. En - zoals Paul Rother mel voorspelde - uit het testament van de oude Hunt zal blijken dat hij het grootste deel van zijn bezit aan zijn tweede vrouw en haar ge zin nalaat, waaronder zijn huis en al zijn aandelen in Hunt Oil. Bunker kan dat testament aanvecht en, maar dan loopt hij tegen dat artikel op, dat zijn vader - die tot het laatst bij de tijd was - er persoonlijk heeft ingeschreven; 'Ie dereen, die dit testament aanvecht verliest en verbeurt elk recht en el ke ttel op wat hem was toegedacht." Het wordt tijd voor een flinke slik van dat Gastro-Majic, dat voortreffe lijke anti-maagzuurdrankje, daarbij de Bunkers In Turtle Creek.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15