'Mag ik blij zijn als ik een doelpunt maak?' 'HE, OUWE, SPEET, JU OOK NOG STEEDS?' flEEöB Opvliegende René van de Kerkhof: Dames van Leski en heren van GSC opnieuw ongenaakbaar Waspoeder REVANCHE WK DIAJNNE KLASSE APART Dames van UDO in bloembollen O UVS - SDW ZATERDAG 18 JANUARI 1975 PAGINA 11 EINDHOVEN Het is in meer dan in een opzicht dat de eeneiige tweeling Van de Kerkhof doet denken aan de door Toon Kortooms bedachte broers Beekman en Beekman. Geheel los van elkaar beweren Willy en René zich al 23 jaar lang te hebben bescheurd wanneer René met Willy werd aangesproken en andersom. In en om de Brabantse Peel blijken het tenslotte slechts vrienden, onderwijzers en hele volksstammen te zijn geweest, die achtelood in de fout gingen. Zo werd Willy een keer voor zes wedstrijden geschorst omdat René in het amateur duel Taxandria—Mulo van het veld was gestuurd. Wanneer René te laat thuis kwam, bleek het niet eens noodzakelijk zijn stem te verdraaien om ma Van de Kerkhof te doen geloven dat Willy de bloemetjes weer eens had buiten gezet. Niettemin schijnt pa Van de Kerkhof het wat dat betreft bonter dan wie oo kte hebben gemaakt toen hij zich op een mooie morgen in 1950, op van de zenuwen, bij de burgerlijke stand van Helmond meldde. Het feit dat hij bij die gelegenheid de een kwartier jongere René als eerstgeborene liet inschrijven, had 19 jaar later tot gevolg dat Willy wegens broederdienst werd vrijgesteld van militaire verplichtingen. Het familielid dat René in de wapenrok voorging was ex-Spartaan Gerard van de Kerkhof. Dit was aanvankelijk bedoeld een interview te zyn met alleen René van de Kerkhof. Met het oog op Feyenoord-PSV was het uitgangs punt een dubbelportret Rene van de Kerkhof-Thet de Jong. Nadat PSV-mangaer Ben van Gelder telefonisch heeft laten weten dat Door Ger Stolk Volleybalcompetitie LEIDEN De dames van Leski Wassenaar, ongenaakbaar in de pro motie-klasse, en de heren van Groen Stereo Centrum, al even ongenaak baar in de afdelings eerste klasse, zijn de tweede helft van de volley balcompetitie begonnen, zoals van hen werd verwacht. Met overwinnin gen die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Leski Wassenaar veegde in drie sets de reserves van Gemini/Kangeroes uit het veld (154, 15—11, 15—11); Groen Ste reo Centrum gaf het verschil in tech nisch kunnen duidelijk aan tegen Leski Wassenaar 2: 15—5, 15—9, 15— 7. Toch mag, de overtuigende winst de lijstaanvoerders ten spijt, niet worden gesteld dat de ontmoetingen saaie vertoningen waren. Inte gendeel. De zich al bij voorbaat kansloos wetende verliezers, putten Uit het krachtsverschil Juist de in spiratie om er fel tegenaan te gaan. Met als resultaat dat de kampioe nen in spé voordurend attent dien den te blijven en herhaaldelijk wer den gedwongen te laten zien waarom zij leiders van het klassement zijn. Voor de heren van Groen Stereo MUNCHEN Een pakje met tik kende inhoud heeft vrijdag het per soneel van het kantoor van Bayern Miinchen in beroering gebracht. De administrateur van de Westduitse en Europese voetbalkampioen, Wal ter Frembeck, wierp het pakje, dat kort tevoren was afgegeven, onmid dellijk door het raam naar buiten en waarschuwde de politie. Springstof experts stelden tenslotte vast dat de inhoud bestond uit een wekker en waspoeder. Voor Bayern was het primeur. Gedurende de laat ste jaren zijn de Club en voorzitter Wilhelm Neudecker herhaaldelijk niet bom-meldingen bedreigd. FRANKFORT De organisatie jvan de revanche tussen de finalis- an het laatste toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, Ne derland en West Duitsland, is vrijwel rond. Dit vertelaarde de algemene secretaris van de Westduitse voet balbond, Hans Passlack, vrijdag in Frankfort. Het is de bedoeling de Wedstrijd die het 75-Jarig jubileum *an de DFB extra glans moet geven - op 17 of 18 mei in Frankfort te houden. Centrum kreeg de zege nog een ex tra glans door 't verrassende gelijk spel van de enige (theoretische) con current voor de titel. Tegen hekke- sluier Salvo 1 kwam Orion niet ver der dan een gelijkspel: 11—15,16—14, 15—12, 1315. De goede resultaten van de dames van Leski Wassenaar en de heren van Groen Stereo Cen trum 1 hadden een positieve uitwer king op andere teams van hun ver eniging. Zo wisten onderaan de rang lijst van de promotie-klasse bunge lend, mededegradant AV'40 met 3—2 te verslaan: 15—7, 15—8, 18—15 11—15, 15—3. De zege zal voor het nogal drastisch gewijzigde team van Leski (Theo Westgeest, Bernard v. d. Oever en Emiel Lancee werden vervangen door Hans Bongenaar en Freek Durieux, terwijl Frank van Bunnik zijn rentree vierde) een stimulans zijn op weg naar behoud. De dames van Groen Stereo Cen trum 3 wonnen in de afdelings eerste klasse de topper met lijstaanvoer- ster DAC: 15—4,15—13, 15—10. Voor al de service van GSC bleek in dit treffen een 6terk wapen. In de pro motie-klasse heren boekte, het ge zien de kwaliteiten te laag gerang schikte, LUSV een gemakkelijke ze ge op Goudse Verzekeringen 3: 15—10,15—0,15—10. Rene er als .gevolg" van de houding van het publiek boven de Moerdijk wel niets van zou willen weten, komt de afspraak moeiteloos tot stand. Een dag later zyn er in het Eindhovense hotel Cocagne vijf volle minuten voor nodig om aan te tonen dat niet Rene maar Willy van de Kerkhof tegenover me zit. Het klinkt allemaal vrij logisch. Willy: „Rene zegt tegen mij: ik heb nog nooit od het middenveld tegen Theo de Jong gevoetbald. Het zal wel voor Jou zijn, ga jy maar. Samen Een kwartier later bevestigt Rene die woorden in een villawijk aan de rand van Eindhoven. René „Sorry." Willy: „Wij doen alles samen. Denken vrijwel gelijk. Dan krijg Je dit soort dingen". Dit soort dingen. Als tastbaar bewijs van die verbondenheid staan twee precies eendere, door een bevriend architect ontworpen landhuizen in een laan. die verder een rijke verscheidenheid geeft te zien aan bouwstijl. Niettemin kleine verschil len. Op nummer zes is de aldaar geparkeerde Mercedes zachtgeel van kleur, waar het type auto van Rene op nummer veertien gebroken geel blijkt te zijn gespoten. Verder zet Willy zijn gedachten wat ordelijker uiteen, hetgeen hem tot zaakwaar nemer van zijn broer maakte, en is Rene maar dat is bekend opvliegend van karakter. Willy: „Rene legt zich zakelijk neer by wat ik doe. Hy is minder commercieel dan ik. Ik heb voor ik voetbalde als eerste assistent in een levensmiddelenbedrlj f veel geleerd. Veel vertegenwoordigers probeerden Je altijd te belazeren. Rene zou iets bijvoorbeeld al voor een dubbeltje doen. maar ik vraag dan doodleuk nog achttien cent. Rene geneert zich Actiefoto van René van de Kerkhof. dan een beetje maar wanneer uiteindelijk vijftien cent uit de bus komt is hij content". Toen Twente weg wilden, zyn contact geweest met Feyenoord. Handel Jij het maar af, zei Rene. Jij weet wat Je moet vragen. Ik ben bijgedragen dat Rene van de Kerkhof de afgelopen weken minder bij heeft gepresteerd dan waartoe hij in in staat moet worden geacht. Het een n ander kan echter weer niet los 'orden gezien van het vormverlies an Willy van der Kuylen en het maken: er zat daar Bij PSV doet Ben van Gelder alleen de contractuele zaken, ik zeg dan gaan bloeien, ook tegen Brox, kunnen wij het niet afhandelen? Nee, zegt-ie. Gerard Rene Niettemin zijn Kerkum vroeg tóen of ik wilde opschrijven wat we wilden verdie nen. Moet ik het op vijftien optimale prestatie verricht. Vergele- verschillende papiertjes doen?, heb *en met bijvoorbeeld mijn Twente - /as niet ben ik veel meer voor het elftal spoedig gaan spelen. Waar ik vorig seizoen mogelijk horen. We moeten nog op dit moment een stuk of veertien antwoord krijgen." doelpunten maakte, héb ik er nu pas een stuk of drie, vier. Ik huichel Rene: opvliegend? Ik denk van wel. ook niet wanneer ik beweer dat ik Maar ik ben niet gemeen. Ik voetbal als grondlegger van het doelpunt fel. vind ik zelf. Ik wil ook altijd meer vregde voel. Toen ik in de dingen gelezen. Viezerik, stond er in Edstrom ln staat stelde te krant in het Westen en tijdens doelpunten voelde ik me de koning FC Den Haag-PSV werd moordenaar aan me geroepen". Ik heb dat duel met Muhren zelf op tv te rijk. Kom me er ook niet mee dat mijn manier van Juichen een doelpunt zoveel aversie die lezing beaamd. Er is te veel Bish nadat hij het enige doelpunt ophef van gemaakt en het is vooral maakte tegen Feyenoord. Die Jongen dokter Rolink geweest die de zaak heeft opgeblazen. Nogmaals, wan- neer Muhren inderdaad op sterven heeft gelegen, dan vraag ik me af waarom hij niet naar het ziekenhuis werd gebracht, zoals onze clubarts Van de Brekel voorstelde. Door de woorden van Rollmk is het allemaal overdreven in de kranten weergege ven. Heb ik ook anonieme brieven thuis gekregen. Ik heb ze niet gelezen want wat Iemand, die zo laf OEGSTGEEST Het dames-elf- was in- en ingelukkig. Mag hij dat alsjeblieft tonen? Hoe ik Juich maak ik tenslotte zelf uit. Mag ik spontaan reageren als ik een doelpunt heb gemaakt? De Rene van de Kerkhof zoals hij in Munchen de finale speelde tegen West Duitsland, was dat de Van de Kerkhof, die zich voor 100% in dienst stelt van het elftal? Hij: „Ik heb me al die weken verbeten. Kijk, Willy had met het wereld-midden veld Jansen, Neeskens, Van Hane- gem weinig voor zijn zeggen. Maar in mijn geval lag dat anders. Want Rep en Rensenbrlnk speelden heus niet alle wedstrijden zo geweldig. En Keizer kreeg toch ook zijn kans. Al die tyd heb ik voorgenomen: wanneer ik aan de bak kom, wil ik het goed doen. Mag niemand me iets kunnen verwijten." Willy: „Precies. Vooral Jansen was van absolute klasse. Die heeft ook al heel wat wedstrijden voor Feyenoord gewonnen." Van Hanegem niet? Rene: „Dat ligt anders. Laat ik het zo zeggen dat ik het doodzonde zou vinden wanneer Van Hanegem met voetballen zou stoppen. Dat zeg ik zelfs als zijn tegenstander. Willy: ,Jk heb van Hanegem vaak tegen gehad als rechtstreekse opponent. Het was meestal hard, maar echte moeilijk heden hebben we nooit gehad. AMSTERDAM In het eerste ge deelte van de wedstrijden om de na tionale kampioenschappen kunstrij den gisteravond op de Jaap Eden- baan in Amsterdam heeft Dianne de Leeuw laten zien dat het geld dat de KNSB na de eerste internationale successen in het Amerikaanse meisje investeerde zijn rente dubbel en dwars heeft opgebracht. Ietsje slan ker, een tikje hoger springend en nog zekerder dan vorig jaar heeft ze tijdens de verplichte figuren en de korte kür laten zien met recht het zwaarst gesubsidieerde lid van de Ne derlandse schaatsfamdlie te zijn. Het vry-ryprogramma van vandaag zal meer het karakter hebben van een demonstratie dan van een wedstrijd. Dank zij haar tweede plaats WJ het Europese kampioenschap en de derde op het wereldkampioenschap heeft Nederland nu een vaste verte genwoordigster in de Internationa le Jury en het recht om drie deel neemsters af te vaardigen. Van dat recht zal bij de Europese kampioen schappen over veertien dagen in Ko penhagen zeker gebruik worden ge maakt. Annemarie Verlaan, de 15- Jarige, op een na oudste dochter van de IJmuldense schaatsfamdlie, bleef zowel by de verplichte figuren als tijdens de verplichte ktlr haar twee Jaar oudere zusje Sophie voor. Bedde meisje» behoeven geen concurrentie van de overige deelneemsters te duchten voor uitzending naar Ko penhagen, al deden Ilona Blokspoel en Btbiane Pruyn het nationaal gezien zeker niet slecht. Bij de heren zal de enige deelne mer, Rob Ouwerkerk, zijn nationale titel niet prolongeren. De 19-Jarige Amsterdammer, die vier maanden doorbracht bU Ellen Burka-Danby in Canada en daar werd bijgeschaafd door een choreograaf, een ballet- trainer en specialist in verplichte fi guren en vrij rijden, bleef by zyn tweede verplichte figuur, een achter waar dse paragraaflus, in zijn eigen spoor hangen en stopte. De Jury kon hem toen onmogelijk het cijfer vier toekennen, dat als minimum voor het behalen van de titels staat. De kan sen van Rob Ouwerkerk, die In Toronto de kost verdiende door twee lange nachten per week bij een benzinepomp te helpen, op uitzending naar Kopenhagen zijn nog niet ge heel verkeken. Toont hij in de Kür vain vanavond dat hij vooruit is ge gaan dan zal de technische oommis sie van de KNSB hem waarschijn- ïyk voor Kopenhagen voordragen. Het hoofdbestuur heeft dan het laat ste woord. Stand na de eerste dag: 1. Dianne de Leeuw (Den Haag), 2. Annemarie Veriaan (Amsterdam)3. Sophie Ver- laan (Amsterdam), 4. Herma van der Horst (Den Haag), 5. Bibiane Pruyn (Nijmegen). Tijdens de internationale tennis kampioenschappen van Nieuw Zee land in Christchurch heeft de Au stralische Evonne Goolagong in de kwartfinades van t dames-enkel spel verrassend verloren van de En gelse Lesley Charles. De setstanden waren: 6—7 en 1—6. zijn niet te vermelden, tal van de Oegstgeestse voetbalver- ADVERTENTIE Zondag a.s. Aanvang 2.30 uur De belangrijke wedstrijd LDWS-ONA LDWS-terrein Sportpark „De Vliet". heeft te zeggen, interesseert me niet. eniging UDO heeft op aparte wijze Ik heb die brieven aan Van Oelder geld voor een nieuwe voetbal-uit gegeven. Wat Rolink verder betreft, rusting bijeen gekregen. Driedui- ik hoef alleen maar aan het zend aan hen geschonken boembol- bierbllk-incident te herinneren. Na len werden verkocht door de UDO- Real Madrid kreeg PSV Ajax dames, die van de opbrengst nieuwe •s zondags in Eindhoven. Rolink Shirts, broekjes en kousen kochten, moest toen zonodig met een helm Om de voetbal-plunje compleet te maken schonk een vakantie-oord uit Ermelo bovendien trainingsfpak- ken. De dames zijn morgen in het duel tegen Oranje Groen (aanvang het Westnederlandse 12.00 uur) voor 't eerst in hun nieu- al met al toe we kledij te bewonderen. op zijn hoofd gaan zitten Optimaal Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur öpiVJÏIDUI Hoofdklasse KX.V.B. ibb-kondor Lewen w.071-69204 Door Nico Scheepmaker Johan Cruijff kreeg in de wed strijd Real Madrid-Barcelona een gele kaart: niet wegens ruw of gemeen spel, maar wegens de spraakwaterval die hij gedurende de wedstryd over de scheidsrech ter uitstortte. En dat allemaal in het Spaans, neem ik aan. Ik be grijp echt niet dat ze dit Jaar voor de Nijhoffprijs, voor verta lingen uit het Nederalnds in een andere taal, geen kandidaat kon den vinden.... Die andere grote Nederlanse voet baller, Willem van Hanegem. «reeg in de wedstryd Roda JCFeyen oord een boeking: niet wegens gemeen spel (hy is, met alle res pect natuuriyk, een van de ge meenste en doortrapste voetbal lers van Nederland, maar om de een of andere reden krijgt hy vrij wel uitsluitend gele kaarten voor babbels en "dollen"), maar alweer wegens het kenbaar maken van ongenoegen over een scheidsrech terlijke beslissing. De conclusie is duidelijk: praten is een onmisbaar onderdeel van het spel geworden. Daarom zou het aanbeveling verdienen als de spelers eens per week, in plaats van het dribbelen om paaltjes heen, een les in eloquentia kre gen. In Haarlem, zag ik op de televisie is het instituut Rhetori cs opgericht, waar je voor een bedrag van f 300 exclusief btw. een cursus kunt volgen in het toe spreken van grotere of kleinere gezelschappen. Het instituut zal gaarne bereid zijn, neem ik aan, 'n onderafdeling te stichten, waar in beroepsvoet bal Iers geleerd wordt hoe zij de scheidsrechter moeten toespreken zonder meteen tegen oen gele kaart aan te lopen. Bo vendien kan daar dan geleerd worden hoe Je Je tegenstanders moet afbekken, zodat zij uit hun spel raken en geen goed meer kunnen doen, of zich tot een handtastelijke reactie laten verlei den, zodat* zij van het veld wor den gestuurd. Voetballers met een lichame lijke afwijking (rood haar of een hazelip), ofwel een ras dat tot de minderheidsgroepen behoort, (negers, zuidimolukkers en Joden bijvoorbeeld) zijn al tientallen Ja ren dankbare objecten voor ver bale tackles van hun tegenstan ders. Men spreekt in zo'n geval van "psychologische oorlogs voering", wat een verbastering is van het Amsterdamse begrip "Jennen". De Nederlandse voetballerij heeft er uiteraard geen copy right op: ook in W.-duitsland be zorgen de spelers elkaar onderling menige hersenspoeling. Als ik het maandblad Sport mag gelo ven weliswaar wat minder cru dan de Nederlandse speler die Kees van Kooten van Telstar, na dat hij kort tevoren op het nipper tje uit een brandende auto was ontsnapt, tijdens de wedstrijd toevoegde dat het Jammer was dat hij niet helemaal verbrand was maar ook in West-Duitsland zyn er toch pittige voorbeelden be kend. Zo plachten achterspelers die wisten hoe labdel Stan Libuda, de kleine rechtsbuiten van Schalke, was, belangstellend aan hem te vragen of zijn vrouw nog altijd met die neger sliep. Hickersberger van Offen bach riep aldoor pesterig "Welt- meister Weltmeister" als Ralner Bonhof bdj hem in de buurt kwam. Bonhof verloor zijn ge duld, gaf een klap en werd van het veld gestuurd. Toen Berti Vogts nog niet de ster was die hy nu is, treiterde Wolfgang Overath heim door aldoor te zeggen: "Trek jij Je schoenen maar uit. Je leert het toch nooit". De verdediger Zembski van mje leert het toch nooit". De verdediger Zembski van Bremen was als de dood voor Klimaschesfki van Kalserslau- tern, want die had hem eens 90 minuten lang goede raad lopen geven: "Nu moet Je afspelen, weg met die bal, niet zo haastig, eerst kijken, hou bdj Je die bal, vrijlo- pen ook als je geen bal hebt. speel terug op Je keeper. In sport wordt ook verhaald, hoe een oudere speler door een Jonge tegenstander werd be groet met de woorden: "hé, ouwe, speel Jij ook nog steeds?". De ouwe antwoordde: "Ja Jongen, zelfs door Je benen heen", en hij vegde de daad by het woord. Een beroemd voorbeeld van een sportman die kapot werd gemaakt door overigeais onschuldig gepraat wordt beschreven door Joris van den Bergh in "Mysterieuze krach ten fn de sport". Ik citeer: "De wielrenner Gerrit van der Ruit had een mooi sei zoen achter de rug. Van zijn kun nen bewust, reed hij een ronde te Eindhoven en daarin reed hij zeer agressief. Hij zat steeds bij de leiders en hij droeg er het zij ne toe bij dat de leidende groep steeds dunner en dunner werd. Na enige toetsende ontsnappings pogingen ondernam hij een seri euze poging en hij kreeg daarbij de course in handen. In zijn eentje stooimde hij naar voren en hoewel de kopgroep er alles op zette, verloor zij terrein. Zijn voorsprong werd al groter en groter, hy voelde zelf dat hy sterk reed en het begon in hem te Juichen "dat de oourse gestreden was". Maar wat was dat?". "Helemaal uit het tweede gelid kwam een renner opzetten. Moe derziel alleen haalde deze de kop groep in, moederziel alleen stoof deze langs de kopgroep heen en moederziel alleen kwam hij in een duivelse vaart op Van der Ruit toe. Het was Gerrit Schulte, die in een van de "dolle buien verkeerde die hem de naam van "Le vou pedalamt" hebben bezorgd en die na deze performance, na dit kapitale stuk kracht werk, zon der hijgen of blazen tegen Van der Ruit een gemoedelijke boom begon op te zetten". "En dat moet Je dan overkomen, als Je daar - zoals Van der Ruit- alles en alles zit te geven en de situatie van dien aard is dat je recht hebt te veronderstellen dat Je "binnen" bent". "Na deze wedstrijd begon Van der Ruit weg te zakken. Zijn kwaliteit als renner verminderde zienderogen en hij piekerde er maar over wat hem toch kon mankeren. Tot zoveel maanden later Van der Ruit mededeelde dat hij de wielrennerij eraan gaf. En toen., toen zei hy ons, "dat het dat met Schulte was geweest", wat hem de knock-down had ge geven. Lang had hij naar de oor zaak gespeurd, maar meer en meer was hem duidelijk geworden dat hij die"schok" niet te boven had kunnen komen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11