Bonaire gaat zich op toerisme toeleggen Uitstel deeS III MIKT SOSONKO OP TOERNOOIWINST? kentekenbewijs Maar de rust moet blijven BLEEKER WINNAAR IN DAVOS ROY SCHUITEN RENNER VAN HET JAAR Ministerie van Verkeer en Waterstaat Argentijnse sportpers pakt uit tegen Europa ADVERTENTIE Bonaire, het dunst bevolkte eiland van de drie Benedenwindse A-B- C-eilanden (slechts 8300 inwo ners) wenst niet langer achter te bleven bij het door toerisme flo- rende Aruba en het industriële Curasao. Het riep 1975 uit tot het jaar van het toerisme, omdat Bo naire méér wil dan het handje vol bezoekers, het wil de welvaart eveneens beleven, die op andere Caraïbische eilanden reeds heerst. Door Piet Ocks "Er is een grote onderlinge con currentiestrijd onder deze eilanden", legt Rudy Ellis (31), hoofd van het Toeristenbureau op Bonaire. "Wij hebben het voordeel dat het toeris me zich op Bonaire nog moet ont wikkelen. Wij kunnen leren van de fouten, die Aruba en Curacao ma-aJkttn". Vandaar de injecties, die men het eiland wil toedienen. Een bestem mingsplan is in de maak, de Neder landse Balm-groep bestudeert de mo gelijkheden voor de bouw van ho tels. Het stelde garanties, die veel beloven. "Lierver een Nederlandse groep dan de Venezulaanse. die en kele Jaren geleden een positieve in breng deed vermoed ?«n", vertellt Rudjy Ellis met een boze blik. In 1966 legde de toenmalige pre- m.e- CaCa de eerste steen voor heit gigantische Sorobon-hotel. De laatste laat nog op zich wachten. Onafgebouwd treurt het aan de luidkust van Bonaire, verrot, ver roest, onooglijk, kortom Bonaire on waardig. Hat toeristisch jaar moet meeheüpen. Bonaire nieuwe impulsen te geven. "We willen de gehele bevolking daar bij betrekken", zegt Ellis. "Ook de Bonaireanen die op Aruba en Cura cao wonen". Die het fraaie Bonaire werkloos verlieten, ondanks de diep blauwe, heldere zee, de statige fla mingo's, de in het wild overvliegen de papegaaien en de scholen' dolfijnen die regelmatig voor de kust voorbij Bpringen. Daarentegen mist Bonaire de luidruchtige dancings. Het uit gaansleven is beperkt. Bonaire gar- naniieert geen verltier tot diep üm de nacht. Concurrentie "Natuurlijk is er veel concurren tie", bekent Rudy Ellis. "Wij zullen Bonaire echter zo goed mogelijk pro beren te verkopen. Het eiland heeft veel positieve punten, daarom moet het mogelijk zijn dat we in 1979 kun nen beginnen met het grote toeris me. Daarmee bedoel ik geen mas satoerisme, zoals men dat op Arpjja en in West-Europa kent. Zeshonderd kamers op Bonaire is voldoende. We moeten ervoor waken dat de rust op Bonaire gehandhaafd blijft. Sterker, we willen niet afhankelijk worden van dat toerisme. Natuurlijk is welvaart ons streven. We zullen ons daarom wat opofferingen moe ten getroosten wat sommige stukken natuurschoon betreft. Voor onze be volking zijn we genegen dat te doem, maar voorop staat het behoud daar van. Het milieu willen we zo weinig mogelijk aantasten". Tot voor kort mislukte elke poging tot toerisme op Bonaire. De lan dingsbaan van "Flamingo Airport", zoals het vliegveld treffend is ge naamd, was niet toereikend voor een groter toestel dan de DC-9. "We zaten beklemd in een vicieuze cirkel" zegt Rudy Ellis. "Rechtstreekse ver bindingen met het buitenland wa ren onmogelijk. De reizigers moes ten via Curacao, met de nodige ver traging als gevolg. Logisch, dat men Bonaire niet als vakantie-eiland uit zocht. Hieraan was ook niet vreemd, dat men op dit eiland geen geld durf de te investeren voor de bouw van hotels. Bonaire wordt echter stilaan belang rijker: de AIM (Antilliaanse Lucht vaart Maatschappij) is flexibeler ge worden, welwillender ook. Vandaar dait er de laatste tijd meer vluchten op Bonaire tot stand zijn gekomen. Hotels en vliegveld gaan samen, maar niemand die de eerste stap durfde te zetten". Die dan uiteindelijk werd gemaakt door het Europees Ontwikkelings fonds van de EG, dat de verlenging van de startbaan op Bonaire en de bouw van een nieuwe stationshal fi nancierde, begroot op 2,6 miljoen. Voorts stelde Nederland twee mil- MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 Januari Leidse Coop Groenten en Fruitveiling Appels 85 116, peren 78. aardappelen 16. andij vie 141—146, boerekool 1824, prei 59—59, stoof sla 45—50. spruiten A 43 —54 B 3441. C 2829. champignons 150—200, uien fijn 14—22. witlof 50— 120, sla zwaar 20—35, licht 1210, bleekselderij 5. ROELOF ARENDSVEEN, 17 Januari. Bloemenveiling. Anjers 3851; ld. import Anjers 2539; Trosanjers 21— 36; Rozen: Sonia 7085, Belinda 42 48; Strelitzla 216—220 p. st. Troschry- santen 70175: ld. jaarrond 200245; IrlssenU25140; Mimosa 80—95; Dolfijnen, ze springen in scholen voorhij Bonaire. joen beschikbaar voor de omscholing van Bonaireanen, die het hotelvak moeten gaan leren. Het dagblad Amigoe di Curacao, dat met naamsverandering op de ge hele Antillen wordt verspreid, schreef onlangs: "Jarenlang zijn wij, met name Curacao, al aan het modderen met de toeristenindustrie. We zitten met een volkomen ineffi ciënt toeristenbureau waar bekwa me krachten hun inispaminangm verloren zien gaan, omdat aan het hoofd van deze voor onze economie vitale instelling politici staan, die meer tijd nodig hebben voor hun eilandraad en campagnes dan voor de belangen van het toerfisme". En: "Toerisme is voor onze economie een ■te belangrijke zaak om over te laten aan welwillende amateurs". Rudy Ellis, zoals gezegd hoofd van het Bonaireaanse toeristenbureau, is staitenlid voor Bonaire. Enkele jaren geleden zette hij een streep ondier de amateuristische aanpak van het toerisme op Bonaire. Hij kent de materie, doorziet de moeilijkheden, die hem remmen in de ontwikkeling van het toerisme. Hij beseft dat het accent moet worden gelegd op de Amerikanen, die thans jaarlijks Aruba overbevolken. "Maar" zegt hij, "de grenzen van de Westeurope- se toerist verleggen zich elk Jaar. En zeker wanneer straks de nieuwe lan dingsbaan van Bonaire gereed zal WIJK AAN ZEE Even uw kennis van de schaakspelregels testen: er staat een witte toren op b7, een zwarte toren op a8 en een zwarte koning op e8. Vraag: mag zwart hier rocheren? Juist ja, het mag, want bij die handeling passeert de zwarte koning geen veld waarop hij schaak gestaan zou hebben. Dat weet iedere beginner, zegt u? Dan moet ik u uit de droom helpen: zelfs iemand als de Russische grootmeester Joerj Aver- bach bleek er eens, in een Australisch toernooi, moeite mee te hebben. Hij eiste althans dat zijn tegenstander Purdy, die on reglementaire roehade zou terugnemen, en kon er maar met moeite van overtuigd worden, dat hij, Averbach, zijn hele schaakloopbaan lang de regels niet volledig had beheerst. WaandOor chart»nvluöhten uit WastEunopa tot de mcgelijkhedaa gaan behoren. De lijnvluchten (on geveer vijftienhonderd gulden re tour) lijken vooralsnog onoverkome lijk duur, terwijl de hotelkosten (twintig Antilliaanse guldens per dag, wat neerkomt op dertig Neder landse guldens) bepaald niet be zwaarlijk behoeven te zijn. "En daarom", benadrukt Rudy Ellis nog eens, "durven wij de concurrentie met alle andere eilanden aan". Door Alexander Münninghoff Aan deze curieuze episode dacht Gen na Sosonko waarschijnlijk, toen hij met zijn exklusieve kommentaar van de vierde ronde naar mij toe kwam. Hij had namelijk een derge lijke „omstreden" roehade uitge voerd tegen Popov. „Dat is toch wel volgens de regels" persifleerde de ex-Rus zijn ex-landgenoot. Popov bleek in ieder geval dde «regel wel te kennen. De regels van de Ragosin- verdediging moet hij echter nog eens nader bestuderen. Reeds vrij snel gaf de Rus het roer uit handen, en dat was voor Sosonko vol doende om met enkele krachtzetten, waaronder een opmerkelijke switch van de toren, de partij uit te ma ken. Hij staat nu zowaar bovenaan en zal zijn rustdag waarschijnlijk gebruikem om te overwegen of hij niet op toernooiwinst zal gaan spe len. Nu hij zijn meestertitel al bin nen heeft, hoeft hij zich in ieder ge val ndet meer terughoudend op te 6tellen. Interessant aspect in deze vierde ronde in het Hoogoventoernooi was dat er geen Nederlanders tegen el kaar speelden. Zodat we konden kij ken wat Holland tegen ,4e rest van de wereld" kon klaarmaken. Het leek er geruime tijd op dat dat heel veel zou zijn. Langeweg begon met zwart vanuit een siciliaan onvervaard Ka- valek onder druk te zetten, Timman speelde voor de vierde keer in suc cessie hoogst origineel en onderne mend tegen Furman, Donner pakte de pion, die Browne hem in de ope ning offreerde en bleef die pion ge woon voor staan en Kuijpers antici peerde koelbloedig op de akties die Smejkal ondernam. Nu heb ik al leen Ree nog niet gehad. Hij pakte die remise tegen Gelier lijk had hij natuurlijk. Hoewel. De olijk ogende Oekraïner is zo'n beetje de running gag om in filmtermen te spreken van dit toernooi aan het worden. Een meestal flauw grapje dat in de loop van de film regelma tig terugkeert en waar het publiek zich slap om lacht op het laatst. Ik hoop dat Geiler zelf iets gaat doen om van deze Jokerrol af te komen. Heel spannend was Hübner-Por- tisch. De Duitser heeft maagklach ten, zo wordt gezegd. Dat belette hem niet om met aktief spel de Hongaar se favoriet onder druk te zetten. Slechts een taktische counter in de tweede zitting leverde Portlsch nog remise op. Het aanvankelijk verwachte Ne derlandse sukses verdween in het beruchte vijfde .schakersuur als sneeuw voor de zon. Langeweg over zag (denk ik) op het hoogtepunt van zijn druks pel een vernijnlg schaakje en moest capituleren, Donner mocht volgens schaakmeester Prins nog van geluk spreken dat de aktie- ve toren van Browne niet de remise- ba rriere vermocht te doorbreken en Kuijpers kwam weliswaar een pion voor tegen Smejkal maar daar stond een hele ris zwakten tegenover. Tim man tenslotte wilde naar zijn zeg gen geen .sjablone" zetten doen en moest voor dit streven naar origina liteit onrechtvaardig boeten, want het toreneindspel dat overbleef bleek zelfs Furman's winstdrift op te wek ken. Zover kwam het echter toch niet in de tweede zitting, want Tim man claimde op een gegeven mo ment remise omdat dezelfde stelling met dezelfde speler aan zet voor de derde maal op het bord kwam. Daar keek Furman wel even van op. Maar navraag bij wedstrijdleider Simon GJaltema stelde Timman in het ge lijk, wat de spekulatieve vraag doet ontstaan: begrijpt Furman die re gel wel goed? Begrijpen überhaupt de Russen die regel wel? Immers ook Sosonko Spasski is er in zijn match tegen Fi scher indertijd ingelopen. Misschien dat de Russische staatsuitgeverij „Fizkoeltoera I Sport" naar desbe treffende uitgave moet herzien? UITSLAGEN: Grootmeestergroep, 4e ronde: Ka- vailek (Tsj.—Langeweg (Ned.) 1—0, Ree (Ned.)—Geiler (Rus.) M— Gligoric (Joeg.)—Hort (Tsj.) Furman (Rus)Tlmman (Ned.) Vi, Hübner (Wdl.)—Portisch (Hong.) 'é—K, Kuijpers (Ned.)— Smejkal (Tsj.) afgebr. Popov (Buig.) —Sosonko (Ned.) 0—1, Donner (Ned.)—Browne (Vst.) Vt—Ié. Ie ronde: Browne (Vst.)—Hübner (Wdl.) 3e ronde: Browne (USA)—Popov (Buig.) 1—0. Stand: 1/4: Browne, Sosonko, Por tisch. Kavalek 3; 5/7: Donner, Tim man, Hort 2%; 8: Smejkal 2 en 1 afgebr.; 9/10: Gelier, Furman 2; 11/13; Ree, Gligoric, Hübner 1%; 14/15: Popov, Langeweg 10: Kuijpers 0 en 1 afgebr. Meester groep, 4e ronde: Böhm, (Ned.)—Martz (Vst.) 1—0; Bukic (Jsl.)—Sigurjonsson (IJsl.) V4— Schmidt (Polen)—Dieks (Ned. 1— 0; Timman (Ned.)— Ligterink (Ned.) 0—1; Vadasz (Hong.)—Ciocaltea (Roem) »/4; Sznapik (Polen)— Enklaar (Ned.) 1—0; Weinstein (Vst.)—Ek (Zweden) 1—0; Portisch DAVOS De Nederlandse sprint- kaimp-ioen Eppie Bleeker heeft gis teren op de tweede «dag van de inter nationale schaatwedstrjjdem in Davos de 500 meter gewonnen. De Friese onderwijzer maakte een tijd van 39 53 seooutien en boekte een wardevoUe overwinning op wereldkampioen Per Björang (Noo), {lie tot 39.72 secon den kwam. Jam 'Bazen, die dönidlar- dag «de 500 meter won in 40.03, wend nu vierde in 40.27. Op «de 1000 meter etndttgjde Bleeker als tweede achter de Noord Björn Didriksen: 1.20.80 tegen 1.20.77. De Nederlandse kam pioen bij de allrounidexs, Harm Kui pers, kwam redelijk uit die verf met tyien van 40.96 en (vooral) 1J21.47. De belangrijkste uitslagen van vrij dag zijn: Sprinters, 500 meter: 1. Bleeker (NefcL) 39 53, 2. Björang (Noo) 39.72, 3. O. Granath (Zw.) 4025, 4. Bazen (Ned.) 40.27. Buiten mededinging: Kuipers (Ned.) 40.96. 1000 meter. 1. Didriksen (Noo) 1.20.77, 2. Bleeker (Ned) 1.20.80, 3. Björang (Noo) 1.22.27. 4. Bazen (Ned.) 12251. Bui ten mededinging: Kuipers (Ned.) 121.47. Totaalklassement (2 x 500 en 1 x 1000 meter)1. Bleeker 120.180 pun. ten. 2. Bazen 121555, 3. O. Gnanath 122.196. De invoering van deel III van het kentekenbewijs wordt uitgesteld tot na 1 februari. De nieuwe datum, waarop deel Hl achter de voorruit van de auto moet zitten, wordt nog nader bekend gemaakt. Een kort uitstel is nodig door achterstand bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Wanneer hoeft u niets te doen: 1. Als u uw nieuwe deel III al hebt. 2. Als u een correcte accept-giro betaald hebt. 3. Als u een accept-giro met onjuiste gegevens, gecorrigeerd hebt inge stuurd. 4. Als u al een witte aan- meldingskaart hebt ingestuurd. In de laatste twee gevallen krijgt u vanzelf de correcte accept-giro in huis. Als u zich dan houdt aan de daarop vermelde betalingsdatum, krijgt u zeker op tijd uw nieuwe deel III. Wanneer moet u vóór 1 februari iets doen: 1. Als u nog géén accept giro hebt ontvangen en nog géén witte aan- meldingskaart hebt ingestuurd, moet u vóór 1 februari die witte aanmeld ingskaart op het postkantoor halen, invullen en opsturen. 2. Als u een accept-giro hebt met onjuiste gegevens, moet u die vóór 1 februari gecorri geerd insturen. 3. Als u een correcte accept-giro hebt, moet u die vóór 1 februari betaald hebben. Wat geen zin heeft: Het heeft geen zin dubbele informatie te verstrekken. Als we al een gecorrigeerde accept-giro van u hebben, kan een witte aanmeldingskaart alleen maar extra werk en verwarring geven! Als wc al zo'n witte kaart hebben, heeft een tweede geen zin. Het kan dan gebeuren dat u méér dan één accept-girokaart ontvangt. In zo'n geval betaalt u de eerst ontvangen accept-giro en vernietigt u de volgende. Telefoneren of corres ponderen heeft ook geen zin. Als u uw auto verkoopt: Kentekenbewijzen waarbij nog geen deel III is verstrekt, kunnen na 1 februari gewoon op de postkantoren worden overgeschreven. Als u deel III al hebt, zal dit bij verkoop (met de kopie deel III) overgedragen moeten worden aan de U krijgt dan weliswaar - tot de datum van invoering - nog geen vrijwaringsbewijs, maar u hebt wél al de verplich ting er op toe te zien dat de overschrijving correct geschiedt. Deel III moet in géén geval bij de Rijksdienst voor het "Wegverkeer worden ingeleverd; men heeft dan geen recht op restitutie van de f 17,50. Bovendien wordt de nieuwe eigenaar gedupeerd. Plak deel III tegen uw voorruit! Plak deel III zodra u het ontvangt alvast tegen uw voorruit. Midden hoven of middenonder, rechtsboven of rechts onder. Dan kan het niet wegraken. Bewaar uw kopie deel III zorgvuldig thuis. Publikatie van het BUENOS AIRES In Argentinië begint men zich langzamerhand erg boos te maken om de niet aflaten de stroom van geruchten als zou het wereldkampioenschap voetbal 1978 met geen mogelijkheid in dit land kunnen plaats hebben. De Ar gentijnse (sport)pers heeft nu een offensief ingezet om aan te tonen dat niets een welslagen van het be langrijkste sportevenement van 1978 in de weg kan staan. Het blad Cro- nlca' spreekt van 'smaad', waar het gaat om de volgens de krant uit Eu ropa afkomstige berichten dat Argen tinië niet in staat zou zijn voor een (Hong.)—Dvoreoki (Rus.) V2—V2. 3e ronde: Ciocaltea (Roem.) Timman (Ned.) 1—0; Ligterink (Ned.)—Schmidt (Polen) 0—1. Stand: 1/2: Dvorecki, Schmidt 3%; 3/7: Portisch, Ciocaltea, Lig terink, Sigurjonsson, Sznapik 214: 8/ 9: Weinstein, Vadasz 2; 10/14: En klaar, Dieks, Martz, Bukic, Böhm l1*; 15. Ek 1; 16. Timman 0. goede en veilige organisatie zorg te dragen. Nederland en Belgie worden in 'Cronica' beschuldigd van pogin gen de reputetie van Argentinië te ondermijnen. En in het sporttijd schrift 'Goles' krijgt ook West Duits land nog een veeg uit de pan. "Nie mand waagde het te betwijfelen dat Duitsland het w.k. *74 zou organi seren, hoewel er bij de Olympische Spelen van 1972 in München ver schrikkelijke dingen zijn gebeurd", aldus het blad. Intussen is bekend geworden dat de Zwitserse secretaris-generaal van de FIFA, Helmut Kaeser, in febru ari een bezoek aan Argentinië zal brengen om de stand van zaken te inspecteren. Het is momenteel de be doeling om slechts in Cordoba een nieuwe stadion te bouwen. Korten 36 miljoen gulden. Daarnaast stélt de Argentijnse regering 24 miljoen gulden beschikbaar voor verbetering aan de stadions in Buenos Aires, Mendoza, Rosario en Mar del Plata. N iJmegen - Smoke Eaters 35. Golden Apeldoor Christmas Marvel 150 265; Tulpen gemengd 170190; Freesla Roy Schuiten DEN BOSCH Roy Schuiten Is door de 'chub van 48' (een groep wielerinsiders uitgeroepen «tot 1 van het Jaar 1974. De Zandvoorter koemt voor één Jaar in het bezit van de Gerrit Schuite-troffee, die hem gisteravond in het restaurant van het stadion "De Vliert' in Den Bosch is overhandigd. Tot renner van de toekomst werd gekozen de Jonge Brabander Gerry van Gerwen, evenals Schuiten goed op weg en baan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10