strafrecht heeft met romance Aage en Helma -niets te maken TOESTEL FOKKER IN LYRIE VASTGEHOUDEN Dankert: „Meer dan één opvolger van Star fighter" Inruilen bij Kamsteeg betekent meer dan een mooie prijs. Aantjes bezorgd voor het kabinet Advocate vraagt vrijspraak voor ex-politie-agente "Nulgroei enige middel tegen de schaarste" Twaalf maanden geeist wegens import hasj "iJDAG 17 JANUARI 1975 BINNENLAND PAGINA 7 faciliteiten van het hyper moderne autohuis Kamsteeg. Kom praten over inruilen en merk zelf: kamsteeg Politie in Eindhoven beschoten EINDHOVEN De rijks- en gemeentepolitie in en rond Eind hoven hebben een onderzoek In gesteld naar het wapenbezit in 'n woonwagenkamp in Eindhoven en omgeving. De aanleiding was dat er gisternacht werd geschoten op 'n politiesurveillancewagen, die twee stropers achterna zat. De twee agenten die achter de mannen aanzaten, kregen 'n ver blindende schijnwerper op zich ge richt. Onmiddellijk erna werden zij beschoten met een flobertge weer met een geluidsdemper. Nadat de politieagenten ver sterking hadden gevraagd, brak de strijd pas echt los. Een van de wagens die ter assistentie kwam werd bij de ingang van het woonwagenkamp in het volle (schijnwerper) licht gezet en bekogeld met ijzer en stenen. Volgens de politie werd deze wa gen ook twee keer beschoten. DEN HAAG De AR-frac tieleider in de Tweede Kamer mr. w. Aantjes, vindt met een aantal kritische kanttekeningen dat de samenwerking tussen socialisten en christen-demo craten moet blijven bestaan. Hij is bezorgd over het feit dat door het politieke spel, waarbij de partijen beurte lings een overwinning wfllen boeken, het jaar 1977 met dit kabinet wel eens niet zal kun nen worden gehaald. Hoewel hij een samenwerking met de socialisten wenselijk en nood zakelijk vindt, is hij bang dat door de partijpolitieke spelletjes er weinig uitzicht voor een langdurige samenwerking be staat. Mr. Aantjes zegt dit in het partyblad van de ARP "Neder landse gedachten." Hij wil deze samenwerking houden omdat alleen hiermee nu tot een parlementaire meer derheid is te komen. Aantjes tekent daarbij aan dat het huidige kabinet nooit tot inzet van de verkiezingen zou kun nen zijn. Wel zou het gevoerde beleid een grond kunnen vor men om weer tot de huidige politieke combinatie te komen. Aantjes zet zich af tegen de vorming van een kabinet dat mede met steun van de CPN wordt geformeerd. "Men moet niet al te lichtvaardig denken waar dit op den duur toe kan leiden". Wel vindt hij dat niet tot elke prijs het huidige kabinet in stand moet worden gehou den. Spreekuur voor huurders ROTTERDAM Met ingang van 0 januari zal het Nederlands ver- ond van huurdersorganisaties, de lan elijke overkoepelende organisatie op it gebied in Nederland, elke maan- agmiddag van 14.00 tot 17.00 uur - ia afspraak - in het bouwcentrum te otterdam spreekuur gaan houden oor huurders en aspirant-huurders, len moet echter een telefonische fspraak maken, aldus gisteren het ouwcentrum. Met de komst van deze organisa tie zijn thans in het bouwcentrum, laast de voorlichting van het bouw- entrum zelf vier specifieke infor- tiatieposten actief: het architekten- nformatiecentrum, de afdeling Rot terdam van de Kon. Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de Nederlandse baksteen n dus trie en als nieuwste het verbond ran huurdersorganisaties. In principe is het mogelijk om aan ie deskundigen van de laatste orga- ïisatie alle problemen voor te leggen, die rechtstreeks of zijdelings met luren te maken hebben. De scheidende voorzitter van het Nederlands Christe lijk Werkgevers Verbond, de heer P, van Boven (links), werd gisteren bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hij praat nog even na met minister Boers- ma die hem in kasteel Oud- Wassenaar de versierselen had omgehangen. Een min zaam glimlachende minister Lubbers kijkt toe. Tsjoe uit ziekenhuis De Chine se premier Tsjoe En-lai heeft heet zieknhuis in Peking verlaten waar hij, voor de derde maal in acht maanden, behandeld werd. Dit is gisteren bekendgemaakt door de correspondent te Peking van het Hongaarse persbureau MIT. De premier stond woensdag op de lijst van de hoogwaardigheidsbekleders die de begrafenis bijwoonden van vice-premier Li Foe-tsjoen. DEN HAAG Het tweede-kamer lid P. Dankert verwacht, dat de stuurgroep van vier landen die uit vier vliegtuigtypen moeten kiezen, voor opvolging van de Starfighter, elkaar zal vallen. Hoewel hij meent dat het een vermoeden "met de natte vinger" is, wordt steeds dui delijker dat de vier commissies (No ren, Denen, Nederlanders en Bel gen) zeer verdeeld zijn. Hij verwacht, dat de Belgen voor de Franse Mirage zullen kiezen en de Noren en Denen voor de Zweed se Saab-Viggen. De Amerikanen zou de 250 van de YF-16, waarvoor zij hebben gekozen, in Duitsland statio neren, zodat er van een voor Euro pa gesynchroniseerd wapen weinig terecht komt. Dankert zelf toonde zich gisteren voorstander voor nog een ander toe stel, dan de vier steeds genoemde kandidaten. Hij meent, dat de F-5e "Tiger" van Northrop een goede op volger van de Starfighter kan zijn. 'Tk ben van mening dat dit vliegtuig voldoet aan de eisen voor Centraal Europa", zei hij, "Dit vliegtuig is opgewassen tegen de Russische Mig-21 en meer dan de helft goed koper dan de Cobra". De heer Dankert bevestigde dat er binnen de PvdA nogal wat wrevel is ontstaan door de houding van mi nister Vredeling van Defensie, die vasthoudt aan een keuze tussen de Franse Mirage, de Zweedse Saab- Viggen en de Amerikaanse Cobra of YF-16. "Wij hebben nooit behoorlij ke tegenargumenten tegen vliegtui gen zoals de 'Tiger" gekregen. Al leen de voordelen van de anderen". Hij stelde dat de vier toestellen uiteraard beter zijn dan de kleine re Tiger, maar dat dit vliegtuig, waarover hij zich het afgelopen week einde uitvoerig in Californie heeft la ten voorlichten, veel goedkoper is. "Het gaat om kwaliteit of kwanti teit. De luchtmacht wil kwaliteit. Ik kan me dat wel voorstellen, want in een Mercedes rijden is fijner dan in een Volkswagen", aldus Dankert. De Mirage-fabrikant Dassault- Brequet heeft gisteren op eigen ver zoek een tweede gesprek gehad met de drie Nederlandse vakcentrales. Daarbij heeft Dassault laten weten, Nederland bij een eventuele aankoop van de Mirage meer werkgelegen heid te kunnen bieden dan waarvan eerder sprake was. De hoeveelheid werk wordt groter naarmate Neder land meer Mirages zou afnemen. Concrete getallen zijn echter niet genoemd, aldus CNV-bestuurder Grasman. Aan het gesprek is ook deelgenomen door de Dassault-ver- tegenwoordiger in Nederland, de heer Botterman. SCHIPHOL (ANP) Tot ver bijstering van de Duits-Nederland se VFW-Fokker combinatie hebben de Libische autoriteiten afgelopen dinsdag het tweede prototype van de VFW 614, dat daar proefvluch ten uitvoerde vanaf onverharde woestijnbanen, vastgehouden op verdenking van spionage. In de neus van het toestel was n.l. een 16 mm - f i lmcam era gemonteerd, waarmede tijdens de vluchten op namen werden gemaakt. "Dit is een volkomen gebruikelij ke methode, die wij altijd bij proef vluchten toepassen", aldus een denpN HAAG „Helma V- was een verliefd meisje en Aage M. bs een verliefde jongen. Zij brachten een paar keer met ikaar de nacht door, zoals dat onder moderne jongelui tegen- pordig zo vaak gebeurt. Het strafrecht heeft met deze ro- lance niets te maken!" |it zegt de Haagse advocate mej. Gerda Later ter verdediging de 26-jarige ex-agente van het bwijkse politiekorps Helma V., [at zij zojuist door de officier van litie bij de Haagse rechtbank f maanden gevangenisstraf met rek tegen zich heeft horen eisen, "het verborgen houden en/of julpzaam zijn om te ontkomen 1 aanhouding door de politie van e M." elma V. staat fier rechtop als de [astelegging wordt voorgedragen, l weelderige kastanjebruine haar losjes om haar schouders. Op vraag ven rechtbankpresidente i j. van Goethem antwoordt de rmalige agente behoedzaam: "ik t dat hij gezocht werd". Het was als politie-agente uw :ht geweest om hem terstond in kraag te pakken. Maar dat is u t tenlastegelegd", merkt mr. 3 Goethem op. Helma zwijgt. rap >e ondervraging is zakelijk en lgericht. De president staat niet bij de romantische gevoelens die politie-agente en de voortvluchti- meesterkraker tot elkaar hebben .na een telefonische ken- naking die bij wijze van grap uitgelokt door een wederzijdse ;nd. - age M., op wonderlijke wijze snapt uit de strafgevangenis te ïuwarden waar hij voor diefstal meer dan een half miljoen gul- vier en een half Jaar gevangenis- if moest opknappen, zat vorig Juli ondergedoken in een huis de Schenkkade. Voor de grap bel lij eens op naar de Rijswijkse inte. Meerdere langdurige tele- (ngesprekken volgden zonder zij het wisten werden zij voort- •nd afgeluisterd door de Haagse herohe tot Aage met zijn be- unde grote lef aankondigde dat hy Helma op bezoek zou komen. Val "Ik zei dat het goed was. Maar ik geloofde het eigenlijk maar half", vertelt Helma aan de rechtbank. Aage zelf bekende later dat hij eerst uitvoerig de omgeving van haar flat aan de Tulpstraat had verkend voor dat hij durfde aan te bellen. "Maar er was geen val, althans niet de val die hij vreesde", constateert de pre sident droogjes. Helma heeft Aage niet in de kraag gepakt, maar gepakt is er wel, blijkbaar tot wederzijdse tevre denheid, want Aage bleef die nacht bij haar en meerdere nachtelijke ontmoetingen in de Tulpstraat volg den. 's Morgens ging Helma haar politiedienst doen in het Rijswijkse hoofdbureau, terwijl Aage zijn on derduikadres aan de Schenkka de weer opzocht. Hij werd altijd per auto gehaald en gebracht. Helma ont kent geweten te hebben waar hij zat. Wel geeft zij toe dat zij op Aages verzoek heeft geprobeerd na te spo ren waar een grote partij schilde rijen was gestolen, die Aage in zijn bezit had. HIJ wilde de waarde we ten. Maar Helma kon hem niets wij zer maken. Plicht De president wil weten hoe zij het met haar plicht kon rijmen om een gezochte crimineel te ontmoeten. Helma: 'Tk ging er aanvankelijk op in op een vrouwelijke, laat ik zeg gen niet serieuze manier. En ik had al een tijd tevoren mijn ontslag ge vraagd. Per 1 september zou ik bij de politie weggaan. Misschien speel de ook een rol dat ik pas van vakan tie terug was. Ik zat nog in die sfeer". Reohter Van Wassenaer: "Zag u Aage door al die publicaties soms als 'n soort romantische roverhoofd man uit een sprookje?" Helma: "Dat kan ook hebben mee gespeeld". De romance tussen de politie agente en de meesterdief vindt in de ogen van de officier van Justitie mr. Van Steenderen geen genade. "Nie mand mag een voortvluchtige cri mineel ontvangen. Dat geldt te meer voor iemand die bij de politie weirkt," zo motiveert hij zyn zware eis. Vrijspraak Verdedigster mej. mr. G. Later bepleit vrijspraak. Zij vindt het kennelijk onzin dat Helma door de Justitie wordt vervolgd. "Een Jon gen en een meisje hebben samen een paar keer de nacht doorgebracht. Is dat verbergen en behulpzaam zijn om te ontkomen aan de politie?" vraagt zij. Mej. Later benadrukt dat Helma niets heeft ondernomen om Aage uit handen van haar collega's te hou den. Dat was ook niet haar opzet. Zij heeft Aage zelfs geen onderdak ver leend. want dat had hij al aan de Schenkkade. Subsidiair bepleit de raadsvrouwe ontslag van rechtvervolging omdat Helma door haar verliefdheid in een eHelma door haar verliefdheid in een bijzondere relatie tot deze voort vluchtige stond. Zij zijn nu zelfs ver loofd. De verdedigster ziet dit als een strafuitsluitingsgrond. Repliek van de officier: "Op die relatie kan zij zich nu toch niet met terugwerkende kracht beroepen". Helma in haar laatste woord: 'Tk vind mijzelf onschuldig. Ik heb niet de opzet gehad Aage te verbergen. Al onze telefoongesprekken zijn trou wens afgeluisterd: men wist wanneer hij bij me was dus ze konden hem zó halen. Goed, ik ga vier maanden zitten. Maar de maatschappelijke straf die ik heb gehad dat ik door mensen met de nek wordt aangeke ken dat is veel erger." Vonnis 30 Januari. AMSTERDAM Nulgroei in de produktie en een zeer ingrijpende wijziging van de maatschappij. Dat is volgens dr. S.L. Mansholt. oud-voor zitter van de Europese commissie, het antwoord op de geweldige schaarste problemen in de wereld. "Doen we dat niet dat stoten we het hoofd en schrikken we met een boem wakker", aldus Mansholt in een debat in Amsterdam met de eco noom prof. dr. J. Pen. Hoe meer goe deren en diensten wij produceren hoe minder milieugoederen er over blijven. Prof. Pen is daar in grote lynen mee eens. "We zijn voor economische groei maar dan niet bij ons maar in het grootste gedeelte in de wereld waar economische groei nog hard no dig is", zo zei de hoogleraar. Selec tieve groei bij ons en het terugdruk ken van de chemische industrie en het verkeer. Dat wil Pen. Maar. vol gens de hoogleraar, zitten we nu al op de nulgroei. "En niemand vindt 't leuk. Werklozen niet en de mensen die een hoger salaris willen niet". Arrestaties In Portugal zijn in de nacht van woensdag op donder dag twee vooraanstaande figuren van het op 25 april ten val ge brachte regime gearresteerd. Het gaat om Arnoldo Schulz, ex-gou verneur van Guinee-Bissau en de voormalige minister van Binnen landse Zaken Santos Junior. Ze worden beschuldigd van het onder houden van contacten met de Pide, de geheime politie van het vorige bewind. zegsman van de fabriek. "Vooral bij de starts en landingen hebben deze opnamen grote waarde. De films vormen een onderdeel van het controlesysteem. Na afloop ge bruiken wij ze bij de reconstructies van de prestaties, die het toestel levert. Bij alle proefvluchten van nieuwe vliegtuigtypes bouwen wij in de neus van het toestel een film camera in, daar steekt niets anders achter, dan verhoging van de tech nische controle". Volgens Fokker moet er dan ook sprake zijn van een betreurens waardig misverstand tussen de Li bische regering en de bemanning van het prototype, die bestaat uit drie vliegers en zes technici, allen Duitsers. Na een met succes beëin digde serie proefvluchten zouden zij dinsdag naar Bremen terug vlie gen. Volgens berichten uit Libië maakt het testteam het overigens goed. t verblijf in een hotel in Tripolis, maar heeft alleen geen toestemming gekregen om met de 614 te vertrek ken, hangende het onderzoek, dat nu echter al drie dagen in beslag heeft genomen. De VFW-614 is een nieuw twee motor ig straaltoestel voor de bur gerluchtvaart, geschikt voor de kor te afstand. Het vliegtuig biedt plaats aan ongeveer 40 passagiers. ROTTERDAM Twaalf maanden gevangenisstraf (met aftrek van voorarrest) is er gistermiddag voor de rechtbank in Rotterdam geëist wegens het importeren van 264,5 ki logram hasjiesj. Het was de Rotterdamse autohande laar Bernhard van der W. (23), die voor dit feit terecht stond, maar vol gens de officier van Justitie was de zaak georganiseerd door een bende. "De leiding was natuurlijk in han den van enkele grote jongens. Zo één is van der W. niet, maar hij zat toch heel dicht bij de top". Van der W. werd op 26 augustus van het vorig jaar in de Rotterdam se haven gearresteerd, even nadat hij zijn caravan had opgehaald van een schip uit Marokko. In de dub bele bodem van de caravan vond de politie de partij hasj, die een waarde vertegenwoordigde van fl. 400.000 (groothandel) a fl. 700.000 (straathandel). De ver dachte ontkende iets af te weten van de hasj. Bij beweerde dat het spul buiten zijn medeweten in Ma rokko in de kampeerwagen was ge stopt. Dat zou dan gebeurd zijn in een bungalowpark, waar bij met vrouw en kinderen een vakantie door bracht. De echte hasj-smokkelaars moesten volgens Van der W. een Hol lander en een Belg zijn, die zo 'vrien delijk' waren geweest om de bescha digde caravan een tijdje in een loods op te nemen. "Ik kon die caravan niet meer gebruiken, omdat hij zwaar beschadigd was bij een aan rijding met een vrachtwagen. Daar om ook heb ik hem per boot naar Nederland laten brengen", zo ver telde de verdachte. Bernhard van der W. stond ook nog terecht wegens een inbraak in een radiozaak, waarbij hij een cas- settecorder zou hebben gestolen. Het betekent ook: een nieuwe auto kiezen uit misschien wel het meest geavanceerde programma van het jaar. De vernieuwde kever, de Golf, de Scirocco, de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk in reeksen uit voeringen en actuele kleuren. Het betekent ook: profiteren van de unieke computer-diagnose en vele andere plezierige service-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7