Ford: toestand van Amerika is ronduit slecht Tót 9% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN Britse autoindustrie op rand afgrond T Israel verwacht opdrogen van Russische emigrantenstroom een goede grote bank - Papadopoulos Egypte bereid tot driejarig akkoord CIA-spionage erkend PORNOFILM VOOR GORILLA'S Situatie door vele stakingen erger dan elders iNDERDAG 16 JANUARI 1975 JERUZALEM De opzegging van het Russisch-Amerikaanse handelsakkoord door de Sovjet TJ- nie zal volgens zegslieden in Je ruzalem waarschijnlijk een nade lige invloed hebben op de emigra- De laatste maanden maken de Is raëlische autoriteiten zioh behal over de aanzienlijke daling tie van Russische Joden naar Is- de Joodse emigratie uit de Sov- aangekomen. Overigens heeft de ze emigrantenstroom het afgelo pen jaar reeds een aanzienlijke staat in Wenen blijft hangen n via een Joods hulporganisa- in Rome een andere westerse teruggang te zien gegeven. In 1974 bestemming (bij voorkeur de Ver leden nog slechts twee procent van de Russische Joodse emigran ten ln Wenenbesloten niet naar Israël door te reizen is dit per centage in november tot 31 pro cent gestegen. Na de aanvaar ding door het Amerikaanse Con gres van het Jacksom-amende ment, dat de verlichting van de Joodse emigratie uit de Sovjet U- nie koppelde aan het Amerkaans- Russiche handelsakkoord, heb ben de Israëlische autoriteiten op een aanzienlijke toename van de ze emigratie gehoopt, waarbij een aantal van 60.000 per jaar is genoemd. ADVERTENTIE WASHINGTON President Ford heeft gisteren het Ameri kaanse Congres de somberste ..State of the Union" in vredestijd langeboden sinds de „grote depressie" van de jaren dertig en repleit voor omvangrijke belastingverlagingen en strenge haatregelen voor bezuiniging op het energieverbruik om de Économische recessie in de Verenigde Stataen te boven te (omen- „De toestand waarin het land verkeert is niet goed. Ik leb slecht nieuws en ik verwacht geen applaus", aldus de Amerikaanse president aan het begin van zijn rede. Algemene Bank Nederland Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 3 maanden, 4 jaar en 3 maanden of 5 jaar en 9 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: Kasbiljet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbiljet met einddatum 1-9-1980:9% Op 17 januari 1975 betaalt u voor: Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 866,25 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f 8.662,50 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 728,15 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f 7.281,50 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 616,- Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-9-1980: f 6.160,- Na 17 januari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. Ford vroeg het Congres in zijn bdschap goedkeuring vóór 1 aprlil I van de voorstellen die eerder de- I week in het openbaar kwamen, |als een korting van in totaal zes- In miljard dollar op de belasting t particulieren en ondernemingen pr 1974 verschuldigd zijn. Hij pleit- voor een belastingverlaging *op Dgere termijn van in totaal 24,5 lljard dollar om de Amerikanen, pral de arme gezinnen, schadeloos stellen voor de accijnzen en de in- -prrechten die hij wil heffen op bin- oi- en buitenlandse olie. Een van maatregelen die hij wil nemen om ft energieverbruik te beperken is h belasting op buitensporige win- en van de ollemaatschppijen. De Amerikaanse president hield k Congres voor dat de Vere ede Staten nog steeds het land (n dat het beste in de menselijke hoeften kan voorzien maar |nd er geen doekjes om dat de imische toestand voortdurend ach- puit gaat. De president schatte het tekort de federale begroting voor het lo- hde belastingjaar (1974-1975) op ftig miljard dollar en voor het ko- fcnde belastingjaar op 45 miljard, nationale schuld van de Verenig- Staten zal dit belastingjaar op meer dan 500 miljard dol- tij deelde mee onmiddellijk maat delen te zullen nemen om de Ver- igde Staten minder afhankelijk te an buitenlandse olie. De /oerrechten op ruwe olie zullen op Ifebruari met een dollar per vat 159 liter) worden verhoogd, op iart met twee dollar fet drie dollar. rTot de doelstellingen van de presi- nt voor de komende tien Jaar be- >ren de bouw van 200 grote kern- ntrales, 250 kolenmijnen, 150 elek- Lsche centrales die op kolen wer- n, 30 olieraffinaderijen en 20 fa- ieken van synthetische brandstof, de komende tien Jaar moeten er zijn mening ook duizenden jeuwe boringen naar olie worden richt. ?ord waarschuwde de Amerikanen hun economische energiepro- :men niet kunnen oplossen als de •enigde Staten niet met andere iden samenwerken. Door de ern- ontwrichting van de wereld- indel en het internationale geld- ïlsel is aan internationale samen- ^rking niet te ontkomen, zo meen- ►ogverraad Günter Guillaume, ens spionage-activiteiten in West- litsland voor Oost-Duitsland ver- len jaar leidden tot het aftreden n bondskanselier Brandt, zal te- chtstaan op beschuldiging van ogverraad, aldus heeft het federa- openbaar ministerie in Karlsruhe eend gemaakt. Guillaume (47) en n vrouw Christel werden 25 april ii verleden Jaar in Bonn gearres- srd op verdeking van spionage Oost-Dui tsland. Meir geopereerd E Israëlische premier >lda Meir is gisteren in het Hadas- -ziekenhuis in Jeruzalem opge- men. Zij zal daar een operatie aan au we staar ondergaan. itvoerders De ontvoerders van de Jarige Italiaanse Jongen Gian- Jico Cioce zijn gisteren te Ban in mlië tot zware gevangenisstraffen roordeeld. De voornaamste ver- chte, de 28-jarige Giovanni Rex, eeg 22 Jaar, de overige vijf ver- chten, onder wie vier vrouwen, ge- ngenisstraffen variërend van drie 19 Jaar. Gianfranco Cioce, de on van een industrieel, werd op 13 ivember in Bari ontvoerd en zes gen later vrijgelaten tegen beta- >g van een losgeld van bijna 1,5 iljoen gulden. de ihj. Het is n op het belang ten te letten. Naar aanleiding van de verwer ping door Rusland van de handels overeenkomst met Amerika heeft president Ford het Congres voorge houden, dat het ln de buitenlandse politiek het optreden van de presi dent niet al te zeer aan banden moet leggen. "Als ons buitenlands beleid wil slagen, moeten we de handen van de president niet al te zeer binden", zei Ford. „Zulke beperkingen, die met de beste bedoelingen worden aange bracht, hebben soms een averecht se uitwerking, zoals we zojuist gezien hebben bij onze handelsbetrekkin gen met de Sovjet-Unie". KEA De voormalige president van Griekenland, George PapaAopou- los is gisteren op het eiland Kea voor de rechter-commlssaris Voltis verschenen om zich te verantwoor den voor beschuldigingen van ver raad en opstnad tegen het wettige gezag. Voltis sprak Pap; \apoulos in het hotelletje waarin nog vier ex-Jun taleden verblijven. De verdachte o- verhandigde Voltis een memoran dum. waarin hij herhaalde wat een andere verdachte al eerder had ver klaard Dat de machtsovername door het leger een revolutie wad die haar eigen status schiep en de uitvoer- op 1 april der5 daarojn njet ot misdadigers be stempelde. Papadopoulos heeft hiermee één lijn getrokken met zijn collega bri gade -generaal b.d. Demetrios Ioan- nides, wiens voorarrest dinsdag werd verlengd. TEL AVTV Egypte zou zich in beginsel bereid hebben verklaard met Israël een akkoord van drie Jaar over troepenscheiding in Sinai af te sluiten, als de Israëli's als te genprestatie de olievelden van Aboe Rodcis en strategisch belangrijke bergpassen willen ontruimen. Het Israëlische dagblad Yedioth Aharonoth berichtte gisteren uit had opgeleverd. Washington dat president Sadat van Egype tegelijkertijd had la ten doorschemeren dat als een soortgelijk akkoord met Israël tot stand zou komen, niet-Israëlische schepen met ladingen uit Israël weer gebruik mogen maken van t te heropenen Suezkanaal. Officiële kringen in Jeruzalem wezen enige tijd geleden ail het denkbeeld van verdere Israëlische terugtrekking in Sinai af, maar in persberichten over het bezoek van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Al Ion aan Washing ton, stond vorige week dat Israël tot bepaalde toegevingen in Sinai bereid was. Deze toegevingen om sloten eveneens terugtrekking uit de olievelden van Aboe Rodeis en uit twee belangrijke bergpassen. Terwijl de bemoeienissen om het conflict op het diplomatieke vlak op te lossen, in de hoofdsteden in het Midden-Oosten en Washington noorden van Ras-Nakoera. Over de geladen sfeer in het Midden-Oosten toonde zich secre taris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties "steeds meer be zorgd". Op een persconferentie zei hij dat het streven om het conflict op politieke wijze bij te leggen, tot toe geen resultaat van betekenis Ongeveer vijftig kilometer ten oosten van Trinidad zwaait de bemanning van voortgang vinden, drongen Israëli- WASHINGTON (UPI/Reuter) De directeur van de CIA, William Colby, heeft gisteren voor een sub commissie van de Amerikaanse se naat toegegeven dat in 1967 een af deling contra-spionage is opgericht die gegevens heeft verzameld om trent 10.000 Amerikaanse burgers, de grenzen maar tegengesproken dat dit on wet- ligt. tig zou zijn. Hij onthulde dat een veteraan van de CIA in 1971 en 1972 had meege deeld dat er een moordaanslag op oud-vice-president Spiro Agnew werd beraamd en dat CIA-directeur Ri chard Helms zou worden ontvoerd. Dat was aanleiding tot "schaduwen in twee Amerikaanse steden" nadat de geheime dienst en de FBI waren ingelicht, zei hij. Colby zei ervan overtuigd te zijn dait alles wat de CIA nu doet binnen haar bevoegdheid een passerende boot, Twee Israëlische opperbevel richtte de ac tie zich ook nu weer tegen guerril ladoeleinden in de buurt van het dorp Kfar SJoeba. Tegelijkertijd en een Marokkaan kozen op 26 oktober vorig jaar zee van de kust van Ma- rokko voor de oversteek van bestookten Israëlische artillerie Op 15 augustus 1967 vormde de CIA het bureau voor contra-spionage om vast te stellen of Amerikaanse dissi denten mogelijk banden hadden met het buitenland. Dit werk werd in maart 1974 beëindigd. de omgeving. Acht Israëlische soldaten zijn gewond door straatgevechten in Kfar SJoeba met Palestijnse guerrlllastrij ders. de oceaandie nu bijna ten einde is. Zij bestudeerden tij dens hun tocht de vervuiling van de oceaan en onderzoch ten, hoe drie mannen gedu rende lange tijd direct in eikaars nabijheid reageer den zowel in sociologisch op- lestijnse vluchtelingen Rachidieh bij SACRAMENTO De negen Jaar oude gorilla's Chris en Suzie weten niet hoe zij moe ten paren. Daarom heeft de di rectie van de dierentuin van Sacramento besloten het twee tal een pornofilm te laten zien in een poging om zo hun sek suele prikkeling op te wekken en de twee voor nageslacht te laten zorgen. De hoofdrolspelers in de film zijn eveneens gorilla's. De film duurt 25 minuten en laat de groepsaktiviteiten van een aan tal gorilla's zien en de daarop volgende paring. Volgens de directeur van de dierentuin. Bill Meeker, is het probleem met Chris en Suzie dat zij nooit contact hebben met andere gorilla's en zij zo doende ook geen ervaring heb ben. Vorig Jaar, aldus Meeker, leek erop dat de twee zouden gaan paren. Toen puntje bij paaltje kwam wisten ze echter niet hoe het moest. LONDEN Er daagt hoop voor de vermaarde Britse autofabriek Aston Martin, die twee weken ge leden haar fabriekspoorten moest 6luiten wegens een financiële cri sis. Eind deze week zal een consor tium van Britse, Amerikaanse en besluiten Aston Martin, die werk verschaft aan ruim 500 mensen de financiële injectie toe te dienen die het bedrijf nodig heeft. De redding van dit relatief kleine fabriekje is maar een druppel op de gloeiende plaat. De Britse auto-industrie, de grootste met het meeste aantal moeilijkheden De grootste autofabriek. British Leyland, de enige van de vier au toproducenten. die volledig in Brit se handen is. nu Aston Martin af dreigt te vallen, moest een maand geleden de Britse regering om finan ciële steun vragen. Op dit moment wordt bekeken of het bedrijf de ge vraagde 500 miljoen gulden zal krijgen. Dit bedrag zal slechts een eerste aanzet zijn. In de komende Jaren zal British Leyland. die o.a. Triumph produceert, ruim ander half miljard gulden nodig hebben om het hoofd boven water te kun nen houden. Zoals elders in de wereld ver toont ook cte Britse auto-industrie duidelijk tekenen van recessie. Bij British Leyland zijn 700 man op 'n vierdaagse werkweek gezet. Bij Chrysler hebben 1000 man noodge dwongen een driedaagse werkweek. En British Steel zag zich als gevolg daarvan gedwongen .haar produktie met eenderde af te remmen. Afgelopen weekeinde zijn de jaar lijkse cijfers van de verkoop van Britse auto's gepubliceerd. In geld steeg de export met 18 procent, het aantal verkochte auto's was echter aanzienlijk minder. Het hogere be drag aan exporten was slechts een gevolg van de hogere prijzen. In fei telijke zin zakte de Britse autopro- duktie vorig Jaar met 13 procent Een voorbeeld van de prijsverho ging: de Mini kost nu ongeveer f 6600 tegen f 4500 een Jaar gele den. Dat is het dubbele van wat er ze ven Jaar geleden voor werd gevraagd. De hogere prijzen hadden als lo gisch gevolg een slecht Jaar voor de Britse binnenlandse markt. In totaal daalden de omzetten in Enge land met 25 procent. British Ley land verkocht 33 procent minder, Ford 23 procent, Chrysler 29 pro cent, Vauxhall 31 procent. Volkswa gen 38 procent, Renault 15 procent en Datsun 3 prooent minder. Wie dat duidelijk geïllustreerd wil zien, neme de trein naar de Midlands, waar het hart klopt, van de Britse auto-industrie. Daar rijen de duizenden onverkochte auto's zich aaneen, net als in de Verenigde Sta ten. De normale parkeerplaatsen bij de montagehallen zijn al maan den volgepakt. Men is inmiddels overgegaan tot 't gebruik van braak liggend terrein en ongebruikte lan dingsbanen van vliegvelden. Het aan tal onverkochte auto's loopt in de tienduizenden. Een exact aantal is niet te verkrijgen. De oude droom van velen, de eigen auto, dreigit nu de eerste nachtmerrie van de re cessie te worden. Britse dealers doen wat ze kun nen om de auto's aan de man te brengen. De aanbiedingen variëren van volle tanks benzine tot autora- radio's, vloermatten en zelfs vakan tiereisjes. Inmiddels is aan de an dere kant een groot aantal dealers ertoe overgegaan tweedehands au to's te gaan verkopen. Maar de prij zen van tweedehands auto's zijn ook niet meer wat het geweest is. Een jaar geleden ruilde een Brit zijn familiewagen van twee Jaar oud in en moest dan zo'n f 3000,toe betalen om zijn nieuwe auto te kunnen mee nemen. Dat is nu f5000,- geworden.J En zolang de prijzen van tweedehandsauto's laag blijven, zal de toestand van depressie in de Britse auto-industrie alleen maar kunnen voortduren. Tientallen arbei ders zullen noodgewongen korter moeten blijven werken, of zelfs wor den ontslagen. Het zal ook zijn ef fect blijven hebben op de toeieve ringsbedrijven. De bandenfabriek 'Good Year bijv. heeft een derde van haar totale personeel op een vierdaagse werkweek moeten zet ten. Drie van de vier Britse autofa- brieken zijn in Amerikaanse han den. De belangrijke beslissingen wor den dan ook uitsluitend in het Ame rikaanse Dtroit, het centrum van de auto-industrie in de Verenigde Sta ten, genomen. En de situatie aan de andere kant van de oceaan is zo mogelijk nog slechter dan in Enge land. Verwacht wordt dat de pro duktie van auto's in Amerika dit Jaar zal dalen tot een absoluut diep tepunt. De grote drie, Chrysler, Ford en General Motors hebben grote ver liezen geleden. Er zijn geruchten dat Chrysler en General Motors zich zullen terugtrekken uit Engeland. Het Europese hoofdkantoor van Chrysler zou volgens die geruchten worden overgeplaatst van Londen naar Parijs. Hoewel de topleiding van General Motors en Chrysler deze berichten ontkent, worden zij aan de andere kant niet zo maar als pure verzin sels van de hand gewezen. In feite komt het er op neer dat alleen de gi gantische investering in Engeland de Amerikaanse autobazen ervan weer houden deze voor Engeland zo dra matische stap te nemen. Maar El- lioth Esketh, de president-directeur van General Motors, heeft de Britten wel een duidelijke hint gegeven. On langs zei hij: „Dat GM zo zoetjes aan wel de buik volhad van de vele stakingen in Engeland." Harry Woodcock, leider van de Amerikaan se bond van werknemers in de auto industrie, zei vorige week in dit verband: „Het minste wat Je kunt verwachten is dat de Britse werkne mers in de auto-industrie enig ver antwoordelijkheidsgevoel opbrengen voor het bedrijf waar ze werken..." Hoe slecht is het dan in Engeland, vergeleken met andere EG-landen? Op het eerste gezicht lijkt het alsof de rest van de EG op het gebied van de autofabrikage met grotere moei lijkheden kampt dan Engeland. Fiat in Italië bijvoorbeeld heeft een voor raad van 300.000 onverkochte wa gens. Twee derde van het voltallige personeel heeft in oktober van het vorig Jaar een driedaagse werkweek gekregen. Deze week zijn ze weer aan de slag gegaan, na een verplichte Kerstvakantie van 23 dagen. In West-Duitsland verkocht Volkswagen op de binnenlandse markt 14 pro cent minder dan in 1973, terwijl de export naar Amerika daalde met ruim 33 procent. Er zijn nu geruch ten dat de produktie van het beroem de kever-model geheel zal worden ge staakt. Het personeel werkt op halve kracht en het bedrijf lijdt stevige verliezen. Frankrijk heeft eveneens proble men met zijn auto industrie. De fu sie van Citroen met Peugeot moet eco nomisch haalbaar worden gemaakt met een financiële injectie door de Franse regering van ruim een half miljard gulden. Volgende maand gaat men ook daar over tot een nood gedwongen kortere werkweek. Maar wat Engeland onderscheidt van de rest van de EG-landen, Italië uitge zonderd, is de slechte staat waarin haar totale economie zich bevindt, waardoor het veel moeilijker zal zijn een dreigende catastrofe af te wenden. Het grote probleem, dat vrijwel on uitroeibaar blijkt, zijn de vele sta kingen. Dit komt voornamelijk tot uitdrukking in de out-put per werk nemer. De produktie van de gemid delde werknemer bij British Leyland bijv. is zes auto's per Jaar. Ford in Amerika registreert 8.2 auto's per werknemer. Volkswagen 18 en Dat- sun in Japan spant de kroon met 37 auto's. Dit geeft tevens een aardi ge indicatie van hoe er geïnvesteerd wordt in apparatuur en hoe efficiënt deze wordt gebruikt. Ten slotte een overzichtje van hoeveel auto's in 1973 in Engeland alleen door sta kingen verloren gingen: British Ley land 200.000, Ford 145 000 en Chrys ler 69.000 auto's f Vergelijkt men dan hiermee Fiat, dan blijkt dat er vorig jaar geen auto minder is geproduceerd. Datzelfde geldt voor de Volkswagenfabrieken. En Datsun heeft verklaard dat het 20 Jaar geleden is dat er als gevolg van stakingen produktieverliea werd geleden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9