"Begroting der onzekerheden" Progressief Warmond tegen gewest "Oude Rijnstreek" fk Warmondse raadsleden houden algemene beschouwingen dgBÊlds Subsidie beleid opnieuw onder de loep WILDRUST OPNIEUW IN HET GEWEER TEGEN DOORTREKKEN JAGERSLAAN DONDERDAG 16 JANTJARI1975 Donderdag Breestraat 19, Twentwel. CD A-fractieleider Tulp WARMOND "Een begroting der onzekerheden zo noemde de CDA- woordvoerde Tulp vanmiddag bij zijn algemene beschouwing de begroting voor 1975. Onzekerheden omdat hij niet wist waartoe het beroep als ar tikel 12 gemeente kunnen leiden, dat hij niet wist in hoeverre en op welk tijdstip de reserves van de grond- en zandwinning zouden kunnen worden aangewend. Ook vroeg hij zich af of de rijksoverheid voldoende geld zou kunnen vrijmaken voor de bestrij ding van de werkloosheid (uit die pot zou namelijk o.a. het riolerings plan grotendeels kunnen worden ge financierd). Tevens was voor Tulp een open vraag of de nu in voorbe reiding genomen planontwikkeling van de woonboothaven inderdaad in de uitvoeringsfase terecht zou ko men door een subsidiëring van CRM. Allemaal onzekerheden die de CDA- fractieleider op tafel deponeerde, na zich lovend te hebben uitgelaten over het functioneren van het program- ooilege. Brandweer De CDA-fractieleider zei geen be zwaar te hebben tegen een hernieuwd onderzoek of aansluiting bij de Leid- se brandweer voor Warmond nuttig zou kunnen zijn. HU bracht wel in herinnering dat twer» jaar geleden bij een dergelijk onderzoek was ge bleken dat aansluiting bU het Leidse korps voor Warmond grote finan ciële lasten met zich meebracht. Gewest Wat de bestuurlijke organisatie be treft zei Tulp dat zijn fractie met belangstelling de resultaten van het overleg met de gemeenten uit de oude Rijnstreek afwachtte. Woningbouw Veiheugd toonde de CDA zich dat er nu wat meer uitzicht bestaat op een wat gedifferentieerder woning- Millieu aanbod in de naast toekomst. In dit verband vroeg hU zich wel af of het niet mogelijk was wat meer bijzon derheden te geven over de in de toe komst te realiseren samenwerking tussen St. Luidina en Mariënhaven. Voorlichting Met betrekking tot de voorliohting merkte de CDA-fractieleider op dat het opzetten van een eigen periodiek mede door de consequenties van een grote openheid zwaar drukt op het ambtenarenkorps. ZUn fractie was dan ook een voorstander van het geven van informatie via de "War- monder". De aanstelling vaat een milieure chercheur wilde de CDA afhankelijk stellen van het meedoen van Alke made, want deze gemeente zou 2/3 van de kosten moeten dragen. En Al kemade heeft volgens Tulp niets over een milieurechercheur op de begro ting staan. Accommodatie Op het veel besproken accommo datie-onderzoek wilde het CDA niet verder ingaan Temeer nu we we ten dat het overleg tussen het college en de plaatselijke bank weer op gang is gekomen". Op het punt van de sociale zorg juichte de CDA de totstandkoming van een maandelUks overleg tussen de hulpverleners van de eerste-lUn- zorg toe. Ook de CDA is er van over tuigd dat een integrale aanpak van deze problematiek nodig is. VRIJDAG Twentwel. sociëteit rs. vanaf 9 (gebouw SI ilëtelt Time, 7.45—11 Open- Praethuys. Vrouwenkerkkoorsteeg 9, Sooe-avo Praeth Politiek Ten Katestraat (speeltulngebouw), bejaarden-sociëteit Humanltas, 2 tot Oude Singel 140. open-hulsavond van de Leidse werkgroep Homofilie/COC. Willem de^Zwijgerlaan. Koningskerk, Aula Valkenpad MerenwtJk, Onder- Rijksherbarium. Schelpenkade. Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vi WARMOND "Progressief War mond staat achter de reële begro ting die voor 1975 door het War mondse college van B. en W. Is op- VOORSCHOTEN Het grofvuil wordt woensdag 22 januari opgehaald in de wijk Boschgeest, aan de Pape laan (tussen Rouboslaan en Veurse- weg). John. F. Kennedy-plantsoen. Oranjekade, Narcisstraat, Tulpstraat, Hyacinthstraat, Van Kempenstraat, Bij dorpstraat, Willem de Zwijgerlaan, Burgemeester de Kempenaerstraat. Pauwenstraat, Crocusstraat, Wijn gaard enlaan, (zuidzUde), Veursewee, Essanlaan, Rouwkooplaan, Peppel laan, Wilgenlaan, Kniplaan, Laan van Duivenvoorde en Haag wijk. Brandkast gekraakt buit 12 mille VOORSCHOTEN BU een inbraak in het notariskantoor Verboom aan het Koningin Wilhelminaplein in Voorschoten is voor ruim twaalf dui zend gulden buitgemaakt. De brandkast, waarin het geld lag opgeborgen, werd door de inbrekers opengebrand. Ze zijn binnengekomen na aan de achterzijde van het pand een ruit tfe hebben ingeslagen. gesteld. De partij PW meende met deze begroting meer ernst te kun nen maken met het beleidsdoel dat Progressief Warmond voorstaat namelijk aan welzijnsbeleid. "Dat betekent aldus Jan Timmermann vanmiddag in zijn algemene be schouwingen "dat z»"n beleid zich ln eerste instantie richt op het scheppen van gelijke kansen voor iedereen en op een rechtvaardige verspreiding van macht en kennis en een zoveel mogelijk delen van de verantwoordelijkheden in de ge meente". Gewest Wat betreft het gewest vond Pro gressief Warmond dat het nemen van initiatieven en geven van steun aan plannen tot het komen tot een gewest, moest leiden tot een geza menlijk aanvaarden van de konse- kwenties die voortvloeien uit een zogenaamd maatschappelijk ont wikkelingsplan. Dit is voor PW aan vaardbaar wanneer bij het werken aan zo'n plan prioriteiten op tafel komen die wijzen in de richting van een gewestelijk welzijnsbeleid. Als tweede voorwaarde stelde Pro gressief Warmond dat de gemeente Warmond moet blijven bestaan als mogelijkheid voor de Warmonder om in te blijven spelen op het be stuur. Samenwerking in een gewest Oude Rijnstreek wezen de progres sieven af omdat Warmond dan kans loopt op te gaan in een andere ge meente. Met betrekking tot de prioriteiten op het gebied van openbare werken zei Timmermann: "Naar onze me ning verdient de laatste fase van de riolering de eerste prioriteit. Met de aanleg daarvan is het welzijn van het hele dorp gemoeid. Wel be langrijk zou zijn wanneer onder deze laatste fase ook de aanleg van een persleiding naar Leiden begre pen zou zijn". Verkeer Jan .Timmermann toonde zich verbaasd dat voor de verkeersvei- Financiën ligheid maar f2000 extra op de be groting was uitgetrokken. Zijn par tij had in het investeringsschema een reservering verwacht voor maatregelen die voort gaan vloeien uit de nota "verkeersregulerende maat regelen". met een ruimteprobleem kampen. Ook het aanstellen van een milieu rechercheur zou volgens Jan Tim mermann moeten worden bestu deerd verder pleitte hij voor het in stellen van een onderzoek naar de mogelijk tot aanleggen van trap veldjes en het stimuleren van de werkzaamheden van de bibliotheek. Voorlichting Dat de post voorlichting met f5000 is verhoogd vond Progressief Warmond toe te juichen. „Inhuren van een pagina in De Warmonder" kan een goede zaak zijn, wanneer plaatsing van de copy van War mondse verenigingen daarbij be trokken zou kunnen worden. Blijft dit niet mogelijk, dan wilden de progressieven liever een eigen pe riodiek zien. Welzijnszaken De commissie Maatschappelijk Welzijn moet naar de mening van Progressief Warmond uitgroeien tot een werkoommissie. Naast zaken waarvan B. en W. om advies vra gen, zou deze commissie zich bezig moeten houden met de gang van zaken rond de uitwerking van het advies van de ad hoc-commissie ac- commodatieondierzoek. Progressief Warmond drong op spoed aan in deze zaak omdat vele verenigingen Zijn fractiegenote Liesbeth Dal- huisen nam het financiële gedeelte van de algemene beschouwingen voor haar rekening. "Wij Juichen 't toe dat een start is gemaakt met de nivellering van de onderhoudskos ten. „wel achten wU een technisch rapport en prognose onder de situa tie van het onroerend goed zeer ge wenst". Met betrekking tot de tekorten voor de gewone dienst, veroorzaakt door o.a. tekorten bij onderwijs en sociale zaken wilde Progressief Warmond meer druk .uitoefenen op de hogere overheid om hierin ver andering te brengen. Liesbeth Dal- huisen vroeg het college met betrek king tot het grote accommodatiete kort met de schoolbesturen te over leggen of de gemeenschapsruimte van de scholen ook voor andere doeleinden zou kunnen worden ge bruikt. Verder vroeg zij bij voor stellen met betrekking tot een koop avond rekening te houden met de zware taak die de middenstanders al hebben. Aan de investeringslijst, wilde Progressief Warmond twee posten toevoegen: f 1000 voor een trap veld en f 1000 voor hondenbanen of honden toiletten. Zaterdag Hooglandse Kericgracht 48, dansen vanaf 8 uur nam. De Vink, dansen van 9—2 uur nam. JDe Burcht,^rote^zaaL Antiekmarkt, Morsweg 114. Leidse Jeugdschaakso- ciëtelt. schaaklessen voor beginners en detden van plm. 10 tot 18 jaar, Twentwel. sociëteit alleenstaanden, 8—12 Zondag Antonlus Clubhuls. dansen. 811 i glandse Kerkgracht 48. dansen Geversstraat 65, Oegstgeest. sociëteit vanaf I »ve kamerbewoners en alleenstaanden. Breestraat 19. Twentwel. sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Leids Poppentheater. Middelweg 19c. kindervoorstelling, aanvang 2.80 uur nam. telefoon 071—25802. Groenoordhal. Kynologen Vereniging Rijnland. Clubmatch, 10 uur vm. 5 De drie vertegenwoordigers van Progressief Warmond voor de oude toren v.l.n.r. Liesbeth Dalhuisen, wethouder Cees van der Zalm en Jan Timmermann. Koffieconcert door Etsuko Tazakl, plano. 11.30—12.30 uur voormiddag. Maandag Stadhuis. Raadsvergadering. 7.30 uur namiddag. Stadsgehoorzaal, kamermuziek met het Danzo-kwlntet, 8.15 uur nam. Maatschappelijk werk nam., telefoon (07120931. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64115, 83921 en 61944. Leids Volkshuis Informatie en lnschrllvlng voor kin derclubs Leids Volkshuis, elke woens dagmiddag van 2 tot 3.30 uur op Apo- thekersdllk 33. Twentwel Sociëteit Twentwel. Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma., do. v.a. 21.00 uur Toegans voor mensen va 20 laar Burgerraadsman WARMOND Dat bij het samen tellen van de begroting een goed etuk werk was verricht, stond voor de WD-fractieleider Pauli vast. Hij vroeg zich echter wel af of bij ver schillende hogere posten in de om schrijving van de uitgaven het oog niet te ver op de toekomst was gericht. Verontrustend noemde hij het te kort op de 'rijksuitkering voor onder wijs. Aan de al bestaande tekorten wordt in 1975 nog eens f 33.000,- •toagavoegd. „Als men zich realiseert dat het hier nog slechts uitgaven betreft voor het kleuter- en basisonderwijs en de Warmondse ouders nog eens extra in hun beurs moeten tasten om hun kinderen te doen vervoeren naar scholen waar aanvullend onderwijs wordt gegeven, dan is er alle reden om met klem aan te dringen op verhoging van de rijks uitkering ten behoeve van het onde'rwys." Moelük te verteren vond de WD een geraamde uitgave van f 15.000,- voor een millieurecheroheur. Pauli vroeg zich af of het wel reëel was tel. 071-43171 Spreekuren van 11.30-14.00. do. van iv.w-21.uu Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum, Begtjn- Dl 7.30—i0 30 uur VVD-er Pauli er vanuit te gaan dat Warmond zich met de huidige financiële stand van zake wel een dergelijke functionaris kon permitteren. De niet-rendatoele eigendommen van de gemeente Warmond wilde fractie-voorzitter Pauli het liefst ver kopen. Met betrekking tot het subsidie beleid zei de WD-fraotieledder het volgende: 'Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat zo lang zamerhand subsidiëring wordt ver leend uit een soort gewoonterecht. Het komt my gewenst voor op zo kort mogelijke termijn herziene nor men vast te stellen en prioriteiten te bepalen voor al deze mogelijke uitgaven aan contributies en sub sidies. Tenslotte wees Pauli op een pro- Vragen over collecte VOORSCHOTEN Het Voor- schotense raadslid W. J. Iestra heeft by het college van B. en W. schriftelijk geprotesteerd te gen de toestemming die is ver leend voor de actie Houdt Por tugal VrU. In vragen aan het college zegt Iestra dat er door het ge ven van deze toestemming is afgeweken van het tot dusverre in Voorschoten gevoerde collec- te-beleid. HU noemt de collecte een "fel omstreden actie, die niet ge heel vrU te pleiten is van in menging in binnenlandse aan- 1 bevriende gelegenheden 1 mogendheid'". Van het college wil het raads lid thans weten welke overwe gingen een rol hebben gespeeld bij het afgeven van de vergun ning. Ook vraagt hij of het col lege zich mede verantwoordelyk voelt v«>r de Juiste besteding van de gelden. Tenslotte wü hU van B. en W. weten of zU met hem van me ning zUn dat er een precedent is geschapen waardoor een spoedige heroriëntering van het lokale collecte-beleid noodzake lijk is. Ject waarmee de financiële nogal eens wordt overvallen en zich voor het uitbrengen van adviezen gesteld ziet voor zaken die eigenlijk niet meer terug te draaien zijn, veelal op korte termUn. BU voortduring vinden in deze toch zo nieuwe om geving, het lijkt wel een troetelkind van B en W, verfijningen, aanvul lende werkzaamheden en zelfs repa raties plaats. De hiermee gepaard gaande bedragen doet de schrik wel eens om het hart slaan en zouden wel eens de indruk kunnen wekken dat de rest van het dorp ziah in de naaste toekomst met een wat stief moederlijke bedeling tevreden moet stellen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Annelies, d. v. M. Vallentgoed en J. C. P. Zwetsloot. Sasja. d. v. H. Rijnvis en M. J. Goeman, Christina, d. v. R. T. Qulspel en M. J. van de Merwe. Bram. z. v. T. G. A. Tijdhof en J. C. Elfring, Matthijs. z. v. W. J. Maat en W. den WASSENAAR De leden van de Wassenaairee buurtvereniging „Wild- rust' hebben het college van B. en W. en de raad een brief gestuurd naar aanleiding van de voorgenomen doortrekking van de Jagerslaan. Her haaldelijk heeft de buurtvereniging gewezen op de aantasting van het natuurschoon. De briefschrU vers zeg gen nu: In het Ontwerp-Bestemmings- plan Landelijk Gebied is hét betrok ken weggedeelte vermeld als een 'ont- sluüöingsweg". d.w.z. bestemd voorste delijk (is lokaal, niet regionaal) ver keer, temidden van een gebied met natuur- en/of cultuurhistorische waarde waarvan de aantasting slechts verantwoord is ter beharti ging van zwaarwegende belangen. In het plan is ten onrechte geen aan dacht besteed aan de voor Wassenaar zo belangrijke verkeersproblematiek. Daarom achten wU ons verplicht met grote ernst erop te wUzen dat de doorgetrokken Jagerslaan alle an- dersgerichte maatregelen ten spUt onherroepelijk een deel zal aantrek ken van het doorgaande verkeer tus sen Den Haag en het Noorden. Dat is bepaald geen "stedeUjk" verkeer in de geest van het plan en zal integen deel langs een brede strook aan de natuurhistorische waarde van het gebied onherstelbare schade toebren gen, met name ln de gradiëntenzone. Een nieuw feit is de recente pu blicatie van het memorandum dd. 29 november 1974 van de minister van Verkeer en Waterstaat over de voorgenomen aanleg van een gedeel te van de Landscheidingsweg. Deze studie bewyst eens te meer dat de overheidsvisie met betrekking tot het doorgaande verkeer in Wassenaar nog allerminst ia uitgekristalliseerd. In aanmerking nemende dat blUkens het memorandum Rijkswaterstaat uiter lijk; medio 1975 met Wassenaar over dit onderwerp overleg wil plegen, achten wU de daarop vooruitlopende uitvoering van de doortrekkingswerk zaamheden voorbarig. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNiemever. Hof- ditck 82. Oegsteeeet. tel 071—63652 Koordstudio Centrum voor intermenselijke be trekkingen ontmoetingsruimte voor ca. 25 tot 60-Jarigen Oude RlJn 88, Lelden tel 44000 Voor advies matles etc. Werkdagen van 16-28 uur OntmoetingsruimtenWerkdageD 's avonds tot 33 uur Zaterdag gesloten, zondag van 20 tot 23 uur Tevens aangepast voor lichamelijk gehandi capten. Elke donderdag van 15—16 uur spreekuur Alg. Ned Invaliden Bond. Vormingscentrum Troef Programma Troef Jongerencentrum: Maandagavond: Toneelgroep en So- sjale Kreagroep; Dinsdagavond: Ken- nlsmaklngsgroep Werkgroep Naald vergaderingen kommissie- Filmgroep. Handenarbeid t, Hogewoerd 67 telefoon -telefoon 2526O Leuk zeg Lakenhal van der Boon. Tanja. d. v. J. F. J. van der Schot en H. van den Berg. GETROUWD A. Polak en N. Leemans. R. M. Sukul en N. S. Achin. N. van der Gracht. 81 Jaar man. J. H. Gijbels. 80 Jaar, geh. gew. m. L. H. Schoneveld. W. P. E. Broers. 76 Jaar. man, A. xan der Weijden, 76 Jaar man. N. Jansen, 71 Jaar, man. J. Erades. 78 Jaar. man. H. Van Iterson, 68 Jaar. man Est. geh. gew. De Leidse wethouders Van Aken, Verboom en Waal verblijven op het ogenblik in Parijs. Een soort studie reisje en dat kan waardevol zijn, bijvoorbeeld om te leren hoe het moet, of hoe het niet moet, getui ge het telegram dat de drie socia listische wethouders gisteravond lie ten bezorgen bij de fractie van de PvdA. die in vergadering bijeen was: "Parijs ie zaoht voor hoogbouw en hard tegen groen - hopen dins dag terug te zUn". Ondertekend met Cees, Arie en Tinus. Zo doen socia listen dat nu eenmaal. Het was col lega wethouder Dick (Tesselaar) o- verigens niet duidelijk, wat het drie tal nu precies in Parijs uitspookt. "Ik hoop in ieder geval dat ze veel plezier hebben". Het leek Tesselaar zelf wel interessant om binnenkort de monetaire situatie in Japan eens aan een diepgaande studie te onder werpen. Op maandag 20 Januari aanko mende zal het museum "De Laken hal" het ganse etmaal voor het pu bliek gesloten zijn. Dat is nodig in verband met de huidige verbouwings werkzaamheden. Op 28 Januari evenwel is de La kenhal open. Want dan komt me neer dr. H. Enno van Gelder, direc teur van het Koninklijk Penningka binet een lezing houden, getiteld: "Geld in de zestiende eeuw". Om kwart over acht. (Voor de duidelijkheid: alleen de 20ste is het museum dicht). Redactie Paul Wolfswinkel De VARA en de Partij van de Ar beid gaan om de socialistische par tij van PotugaJ te helpen, de hele dag de straat op en het land in. Voor het eerst sinds 50 Jaar wordt er weer eens gestemd in Portugal en de uitslag van de verkiezingen zal doorslaggevend zijn voor de de mocratie. De socialistische partij van Portugal is straatarm en kan best wat geld te gebruiken. Een aantal mensen in Leiden is erg graag bereid u in te schrijven als collectant. De adessen: Camelia dal 15, Clarensteeg 6. Drechtstraat 35, en Corellistraat 30. Graag vóór 20 Januari. SOS-dienst Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau Volkshuls. Apothekersdilk 33 Dl. woe. en do 10 uur vm - 1 uur nam. do 7-9 uur nam. Dienstencentrum. Van Hogendorpstr. 36. vr. 7-9 uur nam. Mierenneet. do. Koord Portugal En verder kunnen we mededelen dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben meegedeeld dat aan nog steeds be- de stichting Koord-studio een subsi die willen die is toegekend van tienduizend deze gulden, overeenkomstig het advies de stichting Provinciaal Orgaan voor Advies in Zuid-Holland. Het blijkt dat hoefte is meecollecteren op de 25ste maand. Er worden binnendort namelijk Overleg verkiezingen gehouden in Portugal. Eindelijk, zullen we maar zeggen.' LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscn Dagblad B.V Witte Singel 1 - Leiden. Postbus 54 Giro 57055. Kwartaalabonnement f 34,35 Per Post t 36.75 Jaarabonnement f126 10 Jaarabonnement per post f 135.70 t 0.50 Abonnementsgelden bU vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorgmg van 18 00—20.00 u Zaterdag van 16 00—18 00 uur Telefoon 071-30500. Indien m gesprek 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2