Russen installeren raketten met meervoudige kernkop Tweede ERTS binnenkort naar ruimte fOver 3 jaar directe verkiezingen voor het Europese Parlement SALT-gesprek wordt 31 januari in Genève hervat Nieuw Brits aanbod aan IRA niet erg gunstig ontvangen VN-macht in Midden- Oosten loopt gevaar WOENSDAG 15 JANUARI 1975 ADVERTENTIE WASHINGTON De Sowjet-Unie heeft haar eerste inter continentale raket met meervoudige kernkoppen die afzonder lijk op verschillende doelen kunnen worden afgevuurd in stel ling gebracht. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger gisteren gezegd. „Wij hebben bewijzen van de opstelling van de SS-18, de grootste van de nieuwe gene ratie", aldus de Amerikaanse minister. Schlesinger zei niet te suggereren dat deze ontwikkeling zou leiden tot wijziging van de Amerikaanse po litiek. De voornaamste vraag was niet wanneer de Sowjet-Unie de ra ketten in de silo's zou plaatsen, maar de uiteindelijke omvang van deze njew elkaar vonden In richtlijnen voor de beperking van strategische (offensieve) kernwapens. De twee kopstukken van de supermogendhe- den besloten in Wladiwostok hun bo vengrens te trekken bij 2400 stra tegische raketten en zware boramen- raketmacht. De SS-18 kan acht werpers, inclusief 1320 raketten die kernkoppen met een totaal ge- met meervoudige kernkoppen zijn wicht van 6.800 kilo omhoog brengen, uitgerust. Deze aantallen zouden De grootste Amerikaanse raket kan Voor beide landen moeten gelden. 10 veel kleinere kernkoppen vervoe- Ton Nessen, de perschef van het ren met een totaal gewicht van 540 witte Huls, heeft gisteren bekendge- kilo. De Amerikanen zijn echter er- maakt dat de onderhandelingen in geslaagd een veel kleinere kern- met de Sowjet Unie over een nieu- bom te maken waarvan de explo- we overeenkomst met een looptijd sieve kracht zeer groot is en ook de van tien Jaar over beperking van of- trefzekerheid van de Amerikaanse fensieve strategische wapens op 31 kernwapens wordt groter geacht. Januari in Genève hervat zullen Volgens Schlesinger heeft het worden. Pentagon berekend dat bij een Sow jetrussische aanval met atoomwa- De besprekingen, die op 5 novem- st^aties ^f^müjoen toen doel de overeenkomst mensen direct gedood zullen worden, nader uit te werken die op 14 no- Een dergelijke aanval op Amerl- vember werd bereikt door president Ford en de Russische partijleider Leonid Brezjnew. kaanse stedelijke industriecentra zou in totaal 95 miljoen tot 100 mil joen directe dodelijke slachtoffers tot gevolg hebben. Schlesinger heeft dit vermeld een rapport aan de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, waarvan gisteravond en van gehei men ontdane versie aan de pers verstrekt. Het raotjort was op 11 september ingediend. Schlesinger zegt dat het risico van Sowjetrussische selectieve aanvallen gering is door de huidige technologi sche beperkingen, maar groter dan die van een aanval op steden. „Ik kan me moeilijk de omstandig- LUXEMBURG (ANP) De eerste Patijn voorzag in een uitbreiding heden voorstellen waaronder een. directe verkiezingen voor het Euro- van het parlement tot 550 leden (tot beide partijen stedelijke in- parlement kunnen over drie nu toe zijn er 198). Er werd echter De voormalige astronaut John Glenn, de eerste Amerikaan die een ruimtevlucht maakte (20 fe bruari 1962) wordt hier door vice-president Nelson Rockefeller (links) beëdigd als nieuwe De mocratisch senator voor Ohio. In het midden Glenns echtgenote Annie. grote vraagstukken uit de weg te eerder al heeft de Europese gemeen- £uTdrie weken geduurd De mimen Tinfr. hAtalrAnf. enhit.er rijft. SAhan urieVi HmwM ver-lrlanivl uit Hu Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht PUZZEL MEE! Londen/Belfast De Britse rege- minis er Rees de onmiddellijke rmg overweegt op grote schaal vrijlating van alle politieke gevange- politieke gevangenen in Noord-Ier- nen zou hebben gelaat. Tevreden land vrij te laten als er definitief daarentegen was Harry West, de een eind komt aan de gewelddadig- lefctar van die officiële Noondierse de regering ervan overtuflgd is dait had gedaan, de vrede van blijvende aard is. Tenslotte zouden dan alle Briitse Verwacht wordt dat de IRA het Lagerhuis verklaard. De IRA heeft onderhandelingen met de Britse nog niet gereageerd. regering is de IRA diep teleurge- Het bestand met de IRA. het steOd. E;n onofficiële verklank* van verboden Ierse republikeinse leger, Sinn Feinn, de politieke vleugel van loopt morgennacht af. Het heeft de IRA, sprak dustrieën van de ander zondermeer jaar worden gehouden. Dit was al door het parlement -— aanvallen. Het heeft geen zin, aMgeduld door de regeringsleiders ment aangenomen van de Westduit- werking) en staatssecretaris Brink- Dat was in een tild. dat staatshoofden van de negen lan- ser Lautensohlager. Hierdoor komt horst (Buitenlandse Zaken) "dat het reld Mn overproduktie i tenzij een regering gek geworden is' omnMTIWV,^.,. De Sowjet-Unie zou in een crisis JJJn vaa"de Europese gemeenschap- het aantal zetels in het parlement gesprek tussen de 46 ruimen. Dat betekent echter niet, verzekerden de Nederlandse mi- amen de- nister Pronk (Ontwikkelingssamen- ton suiker per jaar af te in de schap zich bereid verklaard, uit de ontwikkelingslanden 1,4 miljoen ixJblïn reacties in de Ierse hoofdstad regering zou innemen. een selectie™ aanval kunnen doen, Ujdens de topconferentie in Pa- op 355. Nederland krijgt er volgens (EG-lidstaten) in de hoop dat de V.S. niet hard zul- moQT. g^ren is ook het Eu- deze schaal 27 in plaats van veertien de bewindslieden fiasco werd". Bei de Noordierse hoofdstad Belfast waren vaag. Oppositieleider Edward Heath van sui- de Conservatieven kreeg de verzeke- geschoten. De man, Hardy Smith, grote schaar- ring van minister Rees dat de Britse werd daarbij niet ernstig gewond. Er In Belfast is gisteren een van de leiders van de UDA een semi-mili- taire protestantse organisatie, neer- len terugslaan, want dat Joen Russen kunnen doden, Hij gaf de volgende schatting I het aantal gevallen zou worden gedood: bij aanval op alleen bases van lntercon- 100 mil AJO' 5-iovtAtai zo uun *^v ropese Parlement hiermee akkoord zoals tuigd, dat er op korte termijn een de^ gegaan. De directe verkiezingen De Europese Gemeenschap Is er van- overeenkomst tot stand kan komen, smkerprotiucenten ff-JfSS0 ker. Inmiddels Is er ste ontstaan. De gemeenschap moet regering niet met de IRA i, samen met de ontwikkelingslan- onderhandelen, ook al is dat akkoord uitwerken, dat de het nacht niet in geslaagd haar toekom- Vandaag wordt in Brussel opnieuw prijs voor dlt product garandeert en Pitt, de leider van de rooms-katho- ta tepj^lde Europese parlement vormden gis- stige betrekkingen met 46 ontwikke- onderhandeld. wivcw wh wooco m muciwu. teren het enige onderwerp op de tinêntolë" raketten «ëimiitoïï ,^'p Aan de erte werd vanaf straat op hem gevuurd toen hij in het hoofdkwartier van IRA. de UDA op de beruchte Shankiil redelijke Teleurgesteld toonde zich Gerry Road voor het raaim stond. politie van de Noordierse dat de gemeenschap (waar een mil- lieke sociaal-democratische Arbei- hoofdstad vermoedt dat Smith het eisen lingslanden definitief te regelen. Tij- Een groot probleem, dat nog gere- Joen ton tekort is) geen al te dure dersparbij in Noord-Ierland. Hij zei slachtoffer is geworden de bases van het strategische lucht- oommamdo 500.000, op de bases van kern onderzeeërs, marinewerven en andere marine-installaties 200.000. Wanneer de Sowjet-Unie haar wapens op de grond in plaats van in de lucht zou laten ontploffen zou door de radio-actieve besmetting het aantal slachtoffers twee tot drie maal zo hoog zijn. Een gecombineer de aanval op alle Amerikaanse mi litaire doelen zou onder de ergste omstandgiheden dus aan vijf tot zes miljoen mensen het leven kos ten. aldus Schlesinger. Zijn schattingen zijn blijkbaar be 'oeld ver dat Amerika flexibel genoeg kan terug slaan. Ter illustratie gaf Schlesinger het verslag dens een, wat bedoeld was als laat- geeld moet worden, is dat van het suiker oplevert, de socialistische afgevaardigde ste, ministeriële onderhandelingsron- Europese hulpfonds. De EG-lidsta- Schelto Patijn. Het voorstel voor een de in Brussel, slaagde men er voor- ten wensen ontwerp-verdrag van de gehoopt en verwacht te hebben dat interne vete binnen de UDA. beschikking te stellen. De ontwik kelingslanden in Afrika, het Cara- ïbische gebied en in de Pacific (ACP- landen) eisen aoht miljard rekeneen- heden. Vierhonderd miljoen rekeneenheden van de drie miljard heeft de EG be stemd voor stabilisatie van de ex portinkomsten van die landen, die voor hun bestaan voornamelijk af hankelijk zijn van de uitvoer van CAIRO/JERUZALEM/NEW YORK klaard dat de grote mogendheden één produkt (monucultuur) zijn argument te sta- - President Sadat van Egypte wil geen nieuwe oorlog in het Midden- Een ^hder.groot ProMMm^dat, nog gebaar van goede wil Israël by voorkeur perkte terugtrekking aan het Egyp- mogelijke Sowjetrussische invasie in tische, het Syrisch de kant Oosten kunnen voorkomen, omdat openstaat, is dat Egypte en Syrië meer tanks en ge vechtsvliegtuigen hebben dan enig het Jordaanse ander land in het Westen. In antwoord op vragen van lëden niet een verlenging van het mandaat van een Italiaanse delegatie die by van de vredesmacht van de V.N., dat hem op bezoek was, zei Yariv dat Gesprek Cyprus i groep Franse Juristen. 1.000 gevechtsvliegtuigen West-Europa, gevolgd door een Ame- front voordat hy zal instemmen rikaanse waarschuwing dat er Ame rikaanse raketten zouden worden BMBPB gelanceerd, wanneer die invasie niet in april afloopt, aldus verklaarde hy Cairo en Damascus beschikken over zou worden gestaakt. „De Sowjet-Unie zou op dat ogenblik kunnen concluderen dat, wil zij de invasie voortzetten, een verlenging het nodig zou zijn zo veel van het Amerikaanse vergeldingssysteem op atoomgebied als in haar macht zou - liggen uit te schakelen en het Ameri- geloven dat „de toestand <io 't Mid- ken en bij het dorp SJoeba slaags ge- tegenwoordlgd door waarnemend kaanse waarschuwingssysteem zoveel den-Oosten) dit Jaar buitengewoon raakt met Palestynse guemllastry- president Glafkos Clerides en Rauf Secretaris-generaal Kurt Wald- tanks. Dit is volgens hem heim van de Verenigde Naties acht enig NAVO-land, uitgezonderd de t het mandaat vai de VN-strydmacht in het Midden- Oosten twyfelachtig. NICOSIA Afgevaardigden van 4.500 de Griekse en Turkse gemeensohap- dan pen op Cyprus zijn gisteren begonnen mee onderhandelingen die beschouwd worden als een doorbraak in de po gingen. deze gemeenschappen met tend vroeg voor de vyfde achtereen- elkaar te verzoenen. persconferentie zei hy te volgende dag Libanon binnengetrok- De Grieks-Cyprioten werden ver- mogelijk te ontwrichten. Deze nieuwe mijlpaal in de Rus sische bewapeningswedloop komt bereikt, nog geen twee maandagen nadat Het mandaat president Ford en partijleider Brez- Naties ernstig zal zyn" als geen doorbraak in de richting van een regeling wordt ders. Denkftash leidde die Turks-Cyprisaie afvaardiging. De besprekingen wer- bygewoond door de speciale V.N. Mansholt wil veroordeling van Kissinger BRUSSEL Sicco Mansholt, oud-voorzitter van de Europese Commissie, wil dat Henry Kis singer wordit veroordeeld voor de rol die hy heeft gespeeld in de onderdrukking in Latijns/Ame rika en met name in Chili. Ten overstaan van het Russell-tribu- naal, dat in Brussel byeen is, zei de Nederlandse socialist dat de Amerikaanse bewindsman per soonlijk betrokken is geweest by de Chili-affaire van het Ameri kaanse concern ITT en dot hy daarom "verantwoordelij k kan woerden geaoht voor de val van de democratische regering in Chili" Omdat Kissinger niet in Amerika is oerecht zou hét Russel-tribunaal dat maar moe ten doen. De toespraak van Mansholt, die voor een groot deel 6ok ge wijd was aan de invloed van de multinationale ondernemingen in Latyns' Amerikaanse en an dere ontwikkelingslanden, werd herhaaldeiyk onderbroken door applaus van de leden van het tribunaal. Vorige week zaterdag hebben Is- <Je Verenigde raëlische eenheden de toegangswe- afgevaardigde voor Cyprus, dr. Luis 't Israëlisch-Egyptische gen tot SJoeba en twee andere dorpen Weckmarm-Munoz. dat op de opgeblazen. Maandag bliezen Istraë- Golan een maand hërs in SJoeba een huis op, van waar uit op Israëlische militairen was ge- Voor- schoten. Ook gisteren opereerden zdj in Zuid-Llbanon. front loopt in april af hoogvlakten later. De Israëlische minister lichting, Aaron Yariv, heeft i de staatsgreep die hem verjoeg heeft president Makarios een nieuwe regering gevormd die voor een groot deel bestaat uit ministers die al voor 15 JuH minister waren. Hoewel in onze contreien de lente al schijnt te zijn begonnen, is het hier en daar in Oost-Europa fors winter. In de bossen bij Rzeszow in het zuidoosten van Polen is het wild, hongerig gewor den als gevolg van het pak sneeuw, zo tam geworden dat zich dergelijke tafereeltjes kunnen voordoen. In dienst van wereldvoedselproduktie, milieubeheer en opsporen grondstoffen WASHINGTON Omstreeks 19 januari gaat de NASA vanuit Cali- foraië e en tweede ERTS-kunst maan lanceren, die mede moet lei den tot een verstandig gebruik van de hulpbronnen van de aarde en beter milieubeheer. Deze ERTS-2 (Earth Resources Technology Satillite) vormt een uitbreiding van de ERTS-1 die sinds Juli 1972 in bedrijf is, zodat bijna de hele aardbol kan worden waargenomen. Dr. James Fletcher, directeur van de NASA, vindt dat de ERTS- kunstmanen het meeste doen voor het welzijn van de mensheid en verwacht vooral veel van de nieu were kunstmanen die eruit zullen voortspruiten. De gegevens die de ERTS-kunst- manen opleveren worden gebruikt door meer dan 100 onderzoeksgroe pen in de VS en daarbuiten, inter nationale organisaties, universitei ten en particuliere instellingen. In meer dan 40 landen wordt er op de meest uiteenlopende gebieden ge bruik van gemaakt. Bovendien zal de NASA in sa menwerking met staatsinstellingen experimentele demonstratie leve ren van de praktische voordelen zo als op het gebied van de waterhuis houding, landbouw en landontgin- ning. zo zal worden nagegaan hoe aan-de hand van de gegevens van de ERTS-kunstmanen de Juiste tijd voor oogsten en de hoeveelheid op het land staande gewassen kunnen worden bepaald. Onder meer wordt daarmee geschat hoe groot de graanoogst in Noord-Amerika zal zijn en deze cijfers worden ver strekt in de oogstrapporten die het Amerikaanse Ministerie van Land bouw geregeld uitgeeft. Wanneer dit succes heeft zullen ook andere gebieden en tenslotte ook andere oogsten worden bekeken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, noemde dit experiment "een veel belovende en mogelijk onmisbare bydrage tot rationele uitbreiding van de wereldproduktie. De ERTS-2 zal van de basis Lompoc in Californië met een tweetraps Delta-raket worden ge lanceerd. De vlucht wordt geleid door het Goddard ruimtevaartcen trum van de NASA in Greenbelt, Maryland. Daar zullen ook de ont vangen gegevens aanvankelijk wor den verwerkt. Hoofddoel van de ERTS-manen is, geregeld gegevens te verstrekken over het oppervlak van de aarde, zowel in beeld als in computergege vens op magnetische band. Boven dien' wordt een relaissysteem ont wikkeld voor het doorgeven van ge gevens van ver uiteenliggende meet- installaties op de grond. Zo komt men meer te weten over de landbouw, mogelijke aanwezig heid van ertsen, het milieu, de bos bouw, geologie, gebruik van het land, het visbestand, de meteorlo- gie en de waterhuishouding. De ERTS-1 heeft tijdens de 29 maanden in een baan rond de aar de meer dan 100.000 foto's van de gehele VS en veel andere delen van de wereld doorgestuurd. Het duurt 18 dagen voordat de hele aarde is bestreken, op de 19de dag begint het opnieuw. Met de ERTS-1 ls al veel be reikt. Zo kunnen nu bijvoorbeeld nieuwe landkaarten binnen enige dagen worden gemaakt, terwijl daar voorheen maanden of zelfs Jaren voor nodig waren. In het Zuidpool gebied heeft de kunstmaan in het nomen omdat deze baan syn- zuiden van Victorialand een nieu- chroon loopt met de zon, zodat de berggroep ontdekt. Tot dusver belichting van de aarde, de kunstmaan uit gezien, steeds de zelfde is. Dat is de beste manier om foto's te krijgen die goed met el kaar kunnen worden vergeleken. Het ERTS-programma kost de NASA ongeveer 197 miljoen dollar, 112 miljoen dollar voor de twee onbekende vouwen en breuken de aardkorst komen aan het licht, belangrijk voor het opsporen van mineralen en het vaststellen van aardbevingszones. De ERTS-2 is uitgerust met de zelfde instrumenten als haar voor ganger. Twee verschillende soorten kunstmanen met de instrumenten, 42 miljoen voor het verwerken van de gegevens en het werk op aarde. 34 miljoen voor steun aan het on- ,aa derzoek en ongeveer 9 miljoen voor De* 891 kilo wegende ERTS-2 zal de twee lanoeerraketten. in een cirkelvormige baan bijna over de polen op 920 km hoogte worden gebracht. De baan maakt nieuwe minister van Justitie van een hoek van 99 graden met de evenaar en wordt eens in de 103 minuten doorlopen. Deze baan is gekozen omdat de hele aardopper- bestrijken een gebied 185 bij 185 km. waarvan in schillende lichtsoorten foto's den gemaakt. Amerika. In deze functie wordt hy de opvolger van William Saxbe die als ambassadeur naar India gaat. De 63-jarige !Levi was tot nu toe hoofd vlakte er mee kan worden waarge- van de universiteit van Chicago.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9