Onze opruiming duurt welgeteld 3 dagen. Mensen met groot hoofd straks niet op brommer Europese vliegtuighouwers wijzen op alternatieven Getreiterde vrouw stak haar man dood Vordering inbeslagneming apparatuur Bloemenhove Kamerleden eisen van Van Agt verklaring inzake drugs-beleid Donderdag 16, vrijdag 17, zaterdag 18 januari van's morgens 9 uur af. Hasselman Pander WOENSDAG 15 JANUARI 1975 ROTTERDAM (ANP) De do delijke messteek, die de 29-jarige Harmanna K. B. K. haar echt genoot op 19 augustus vn het vorig jaar toebracht, was gisteren de inzet van een gerechtelijk steek spel tussen de officier van justi tie bij de rechtbank iin Rotterdam en de raadsman van verdachte. De grote strijdvraag was of de vrouw zich op noodweer kooi be roepen of niet. De verdediger vond van wel en vroeg vrijspraak. De officier meende van niet en vroeg een gevangenisstraf van zes maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest (drie da gen). De officier, mr. B. de Hoogh, noemde de eis zelfs aan de lage kant. Hij wilde met allerlei om standigheden waaronder de vrouw tot haar fatale daad was gekomen rekening houden: ze had een onmogelijke man, die de kin deren regelmatig tot doelwit van zijn agressiviteit maakte. Zijzelf ontkwam evenmin aan zijn hard handige aanpak van de huwe lijksproblemen, die voor een ge deelte het gevolg waren van zijn sexuele afwijking. Het overmati ge drankgebruik vertroebelde de situatie nog meer en deed de em mer tenslotte overlopen. „Er is veel geduld gevraagd van deze vrouw", aldus de officier. Hoeveel geduld de vrouw met haar derde echtgenoot had moe ten opbrengen bleek vanmorgen op de rechtbank. Sinds de dag van haar huwelijk met de NS- momteur W. H. op 20 maart vo rig jaar had zij weinig rustige momenten gekend. Vooral in het weekeinde, wanneer de man de drank in ruime mate liet vloeien, ontstonden vechtpartijen waar aan Harmanna vele blauwe Plekken overhield. De oorzaak van de ruzies wa ren de twee meisjes en een Jongen uit de vorige huwelijken van de vrouw. De man mocht ze niet en liet dat dan ook duidelijk blijken. De nacht van zondag op maan dag 19 augustus. Het was hetzelf de liedje: de man had teveel ge dronken en mishandelde de kin deren. De vro zoontje naar bed gegaan en lag te slapen. Met stompen in het ge zicht maakte de echtgenoot haar wakker en eiste, dat zij onmid dellijk het pand voorgoed zou verlaten. Het slaan ging door. Met Hij Sloeg met de loden pijp op vrouw haar man. die "als een de positie van bedde mensen, de stier" op haar afstormde, haar handbewegingen, alles leidde er- afituögde en traohtte te wurgen. toe dat de vrouw niet had kun- "Hij had meer bracht dan ooit tevoren", zei de vrouw huilend voor de rechter. Het toe dat de nen steken. "Er werd een directe aanval op mijn cliënt uitgevoerd. Zij zijn laatste krachten, want kon geen kant meer op. Zij had had zijn hart ad getrof- dus alle recht op zelfverdedi- verweerde de raadsman met liaar fen. Hoe het in zijn borst terecht ging", was gekomen werd tijdens rechtszitting niet duidelijk. zich. Maar de officier meende, dat verdachte ook de benen had kunnen nemen. De vrouw zelf, die Harmana: "Met het mes voor de kinderen gevaar zag lopen, me uit stond ik tegenover hem. had daar op dat moment niet had zidh inmiddels ook gewapend: met pijp en een wurgtouw stond hij in de deuropening, gelijk een "Dracula". Zo omsohreef de loden duwd". kunnen denken. In het psychiatrische rapport kwijt, ik weet niet wordt gesproken over verminder de toerekeningsvatbaarheid op het ogenblik van de daad. Ge- "Volgens dokter zien de omstandigheden is ge- lar voor herhaling niet aanwe- g, zo besluit het rapport. Hierover zal de rechtbank zich nog beraden voordat zij op dins- half tien uit- mdjn hoofd en ik zag bloed het i De officier ZeUdenrust moet het mes met kracht in zijn borst zijn ge- De raadsman had de situatie als een ware defective haarfijn dag 28 januari uitgezocht: het smalle gangetje, spraak doet. DEN HAAG De PvdA-tweede ka merleden Voogd en Kosto willen van Van Agt een verklaring dat hij nog geen definitief standpunt heeft over die legiafiisatie van hasj. Het overleg met het parlement heeft hierover nog niet plaatsgevonden. Schriftelijk hebben de kamerleden bij de minis ter van Justitie geïnformeerd of het Juist is dat hij tijdens zijn bezoek aan Amerika hierover een verkla ring heeft afgelegd. Hij zou daar hebben gezegd dat hij niet van plan was om het verbruik van hasj uit de verbodssfeer te halen. De kamer leden willen weten tegen wie hij dat heeft verklaard. nog geen nationaal bureau drugbe strijding is opgericht, zoals in zo veel andere Europese landen. De CH-er wenst de uitspraak van Van Agt dat hij sterker dan tot nu toe het gebruik van en de handel in softdrugs zal bestrijden. Dagbladpers medianota is kwetsend [VALHELMEN PASSEN NIET DEN HAAG Een aantal Nederlanders zal na 1 februari voorlopig niet op de brommer of motor kunnen rijden, omdat hun hoofd te groot is voor de grootste valhelm. Piket (CH) heeft ook o- ver dit onderwerp aan de bewinds man vragen gesteld. Hij wil een uit- DEN HAAG De teneur voerig verslag over het drugbeleid in Amerika, vraagt ook de minister Van mediabeleid Het eerste kamerlid Doorn (CRM) en de wijze Nederland P** daarvan zijn bij een groo; deel van de leden van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers zonder meer als kwetsend overgekomen. Dat de bewindsman in zijn nota laat uitkomen dat 'de pers' de re dactionele inhoud ondergeschikt maakt aan het streven naar maxi male winst vindt de vereniging een bijzonder slechte start van eon dis cussie over het mediabeleid. Daar mee geeft de minister er blijk van geen oog te willen hebben voor de andere dan zuiver economische mo tieven, die een dagbladuitgever be wegen. De vereniging De Nederland se Dagbladpers schrijft dit aan de minister in een eerste reactie op de langs officieuze kanalen in de open baarheid gekomen voorlopige versie van de nota mediabeleid. Volgens de NDP geeft de minis.er met zijn opmerkingen 'een groot deel van de dagbladen het gevoel volko- ten onrechte in het verdach- In het voetgangersgebied van het Utrechtse centrum is gisteren een proef genomen met de paardetram. Het gemeentebestuur beraadt zich over de herinvoering van dit vervoermiddel. Om hoeveel mensen het gaat j nog niet bekend, spreekt Maar volgens hem zal Het ministerie eerder de tweede helft van klein aantal, worden. Overigens is het maar volgens de heer Van Ee uit heer Elfferich nog helemaal de Papendrecht, zelf een van de vraag of de fabriek helmen voor slachtoffers, zijn er alleen al in de Nederland zal maken. "In Neder- Ho-ksewaard vijftien mensen met „suDerhoofden". Minister Wester- land zijn de helm moet streng. Zo'n Engelse fabrikant begint voldoen. terp heeft zaterdag in het radio- 1 programma "In de Rode Haan de hee Van Ee -de verzekering gege- dan waarschijnlijk niet aan, i ven dat er voor mensen als hij 'n al niet als blijkt dat het ma speciale helm zal worden gemaakt. Zo'n valhelm Is alleen ln Enge- r land te krijgen via de stichting dels toegezegd dat hij subsidie zal Ring '65. een combinatie van 21 rij- geven voor de extra kosten die ge- Drie doden en zwaar gewonden bij ongeluk op rijksweg Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP De rijkspo litie heeft gisteravond op rijksweg 4 bij Nieuw-Vemnep een auto aan getroffen met drie doden en twee zwaar gewonden. De auto was doorboord door een t stuk ijzer, vermoedelijk afkomstig frankje te worden geplaatst." Het is de vraag of vanuit deze houding van de bewindsman nog wel een werkelijke gedachten/wisseling over het mediabeleid mogelijk is. ONTSLAG NA KLACHT OVER VLOEKEN jD Elfferich. Hij ziet nogal problemen bij de levering vai I helmen. "Allereerst weet ik hoeveel helmen ik moet laten ken Stel dat het er duizend zijn. De hoger", rekent Elfferich fabriek moet ze dan eerst maken, want die heeft ze waarschijnlijk niet ln voorraad. Vervolgens moe ten ze naar TNO voor de keuring. Z >'n keuringsa an vraag duurt al gauw vier weken". In het gunstigste geval zouden de helmen na goedkeuring eind febru- ASIttx-ans in auto's I ari op de markt kunnen verschij- verplicht zijn. wat lijk duurder zijn dan de gemiddel de de. "Reken maar dat zo'n ding niet tussen de zestig en vijfenzestig gul den gaat kosten, en misschien nog Autogordels In dezelfde 'uitzending zei minis ter Westerterp, dat hij met België en Luxemburg overleg pleegt om nog voor de zomer het dragen van een autogordel verplicht te stellen. gordels ADVERTENTIE 'Maar is dan ook helemaal echt. Pander houdt, evenals u, niet van 'schijn- opruimingen', waarbij speciaal voor de V gelegenheid goederen worden ingekocht. Onze 3-daagse opruiming betreft alleen artikelen die we al enige tijd in huis hebben. En die y dus misschien al eens bewoyderd hebt, Deze worden nu met flinke kortingen opgeruimd. Komt u niet te laat? Leiden: Breestraat 146, Botermarkt 21-22. L®1 Den Haag:Wagenstraat 1-21.Rotterdam:Coolsingel 53. AMSTERDAM De Haarlemse beroep gegaan bij het gerechtshof hoofdofffcöer van justiltie, mr. J. L. in Amsterdam. A. Andrea gaat bij de rechter-com- "Als de rechter-commissaris geen missaris in Haarlem een vordering gevolg geeft aan de vordering kan indienen dat dezegevolg geeft aan de hoofdofficier daartegen in be- het hem door het' gerechtshof in roep gaam bij die rechtbank in Bloemenhove in Heemstede ter in- Haarlem". Pas wanneer de rechter- beslagneming van de medische ap- commissaris tot huiszoeking- ter paratuur. inbeslagneming- overgaat, kan de van de apparatuur een klaagschrift Mr. Andrea deelde gistermiddag indienen bij de rechtbank. In de mede, dat hij aanleiding tot deze Bloemenhove-kliniek worden zwan- vordering vindt in de maandag be- gerschappen van meer dan 12 we kend gemaakte beschikking van de ken afgebroken, raadkamer van het gerechtshof. De raadkamer van dit hof had de be- schikikng van de raadkamer van de rechtbank in Haarlem vernietigd, -. die het door de hoofdofficier gevor- tT*P1"| QVPfK PPT* derde verlof tot genoemde huiszoe- 5 C JVCCI met Duitsland toegenomen ARNHEM De grenspost Bergh- autoweg heeft het afgelopen jaar een recordaantal passanten geboekt: de grootste doorlaatpost van Neder land telde 16.2 miljoen mensen die Nederland in- of uitreisden. Het oude record werd gehaald in 1972. Toen passeerden 13,3 miljoen reizigers. Dat staalt in het Jaarver slag van de brigade Zevenaar van de Kon. Marechaussee, die de bewaking van de grenspost ver zorgt. De marechaussee meldt als bijzonderheid erbij dat de grootste piek vorig Jaar lag in april, mei en Juni. De intocht van Duitsers en de voetbalwereldkampioenschappen zou den daar de oorzaak van zijn. vrachtauto. De slachtoffers van het ongeluk hebben vermoedelijk de Joegoslavi sche nationaliteit. De auto waarin zij reden is door onbekende oor zaak tegen een boom gebotst. Het stuk ijzer wat in het autowrak werd gevonden bleek de ijzeren staander van een vrachtauto te zijn. Hoe deze staander in de auto kwam is de politie nog niet duide lijk. Een kilometer van de plaats van het ongeluk werd een tweede staander gevonden. De mannen hadden de auto gehuurd. nEN HAag u.. De gemeentepolitie van Haarlem- lid Verbrugh van hpE kamerT vraagt eventuele getuigen Po]jt k. het Gereformeerd «gehlk rich te melden on- ™^fmV"bond de bres ge sprongen voor een Haagse aunbte- [*mu.e B™»« U,„ jj"";, De» man kon er niet tegen de vrachtauto die n chef steviS vloekte en zou na een klacht daarover zijn ontslagen De heer Verbrugh heeft minister van Doorn van CRM gevraagd de zaak uit te zoeken. Het zou gaan om een adjunct-archivist ln tijdelijke dienst voor onbepaalde tijd bij het Alge meen Rijksarchief in Den Haag. Het kamerlid Informeert bij de be windsman of deze vindt dat een on dergeschikte, die uit geloofsovertui ging een "discrete vermaning" tot z n chef richt, op grond daarvan mag worden ontslagen. van hot ongeluk der telefoonnummer 02503—4941 Ook beschikt de politie graag inlichtingen de rongen heeft verloren. In zijn functie van voorzitter van het Wereldnatuurfonds opende prins Bernhard een nieuw wildpark in het Spaanse Montejo. Rechts de Spaanse prins Juan Carlos die de helpende hand biedt. Nederlandse hulp voor Guinee Bissau BRUSSEL Drs. J. Pronk, de Ne derlandse minister voor Ontwikke lingssamenwerking. heeft Guinee Bissau ontwikkelingshulp aangebo den tot een bedrag van tien mil joen gulden. Dat deed hij tijdens de ministe riële conferentie van de EG-landen met 46 ontwikkelingslanden, over de toekomstige betrekkingen tussen de Europese gemeenschappen en deze landen. De conferentie is maandag avond in Brussel begonnen. Ze wordt nog steeds voortgezet. Deze conferentie moet leiden tot een conventie, die de samenwerking tussen de EG en deze ontwikke lingslanden in Afrika, het Carai- bische gebied en de Pacific regelt Minister Pronk heeft meegedeeld dat, waarschijnlijk in februari, de Nederlandse commissie Guinee Bis sau zal bezoeken om over de beste ding van het Nederlandse ontwikke lingsgeld te spreken. BRUSSEL De Europese vlieg tuigbouwers hebben gisteren in Brus sel een offensief ingezet om de Eu ropese landen te bewegen tot aan schaffing van een Europees gevechts vliegtuig ter vervanging van de Starfighter. All^n Greenwood, direc teur van British Aircraft Corpora tion, en voorzitter van de Aecma, de Europese vereniging van vlieg tuigconstructeurs, betoogde op een persconferentie, dat er voor buiten- Europese gevechtsvliegtuigen, drie Europese alternatieven bestaan: de Mirage, de Viggen, en de Jaguar. Op wat langere termijn is er bo vendien de MRCA, die gebouwe wordt door de gezamenlijke Duitse, Itali aanse en Britse industrie. Een half miljoen Europese werk nemers Is betrokken bij de studie en de bouw van de Europese vliegtui gen, motoren en raketten, aldus Greenwood. Europa koopt nog steeds 80 pot van al zijn benodigde vliegtui gen in de USA. De kosten daarvan kunnen in 1985 opgelopen zijn tot 10 miljard dollar. Als Europa zijn huidige aankooppolitiek voorzet, laat het zijn eigen vliegtuigindustrie ver worden tot een onderaannemersbe drijf van de industrie in de USA. Onderaannemers zijn steeds de eer sten die in moeilijke tijden in het gedrang komen en het spook van de werkloosheid komt dan ook al in zicht, aldus Greenwood. Nu, in 1975, krijgt Europa de laatste kans om, op het stuk van de vliegtuigindus trie orde op zaken te stellen, zo zei hij. De voorzitter van de Aecma deed een dringend beroep op de vier Eu ropese landen die hun Starfighter moeten vervangen (Nederland, België Denemarken en Noorwegen), zich bij de aanschaf van nieuwe gevechts vliegtuigen 'niet tegen Europa te keren'. De Verenigde Staten voeren momenteel een grote campagne die tot doel heeft de Europese vliegtuig industrie op haar eigen markt te neutraliseren. Maar in de Europese politieke organen, de Europese ge meenschap. de Westeuropese unie en verder de NAVO, heerst een groei ende bekommernis, aldus Greenwood, verwijzend naar een pleidooi van enkele weken geleden van Europees commissaris Spinelli, voor de aan schaf van Europese vliegtuigen. Greenwood verschafte tijdens zijn persconferentie ook cijfers. Als het luchtvervoer (laag geschat) per jaar toeneemt met 8,6 pet, zal ae Euro pese balans inzake luchtvaarthandel in 1980 een deficit van 936 miljoen dollar ten opzichte van Amerika hebben. Dat kan oplopen tot 6,7 mil jard dollar in 1985. Als het Euro pese luchtvervoer toeneemt met 11 pet per jaar dan zullen de tekorten resp. 3 miljard dollar in 1980 en 10,5 miljard dollar in 1985 zijn. al dus Greenwood. In de Europese vereniging van vliegtuigconstructeurs werken samen luchtvaartindustrieën uit Nederland, Frankrijk, Italië, het Verenigd Ko ninkrijk, Zweden en Zwitserland. Greenwood zei dat zes grote bedrij ven al samenwerken Inzake de bouw van nieuwe vliegtuigen die Europa tegen 1980 nodig heeft, nl. MBB, Aerospatiale, de BAC, Hawker-Sid- deley, VFW-Fokker en Dornier.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7