'Poppubliek is minder agressief dan in verleden' 'Dynastie' krijgt geen vervolg Shelley Winters schenkt Oscar aan Anne Frankhuis Zilvervloot-rente bij de RPS omhoog naar 7^2% Rijkspostspaarbank ggjg Cfly) vandaag l ...e/7 gisteren i TV morgen] WOENSDAG 15 JANUARI 1975 Amsterdam Het Anne Frankhuis in Amsterdam is sinds gistermiddag in het trotse bezit van de Oscar, die Shelley Winters in 1959 ontving voor haar rol van mevrouw Van Daan in de Anne-Frankfilm. De goedlachse Amerikaanse filmster kwam de on derscheiding persoonlijk aan het An ne Frankhuis aanbieden, nadat zij 's ochtends haar komst telefonisch had aangekondigd. In België, waar zij met opnamen voor een nieuwe film bezig is. nam zij in gezelschap van een vriendin de trein voor dit bezoek aan Amsterdam. Het toeval wilde, dat ook de in Zwitserland wonende vader van An ne Frank enkele dagen samen met zijn vrouw in de hoofdstad is voor het bijwonen van een bestuursver gadering van de Anne Frankstich ting, waarvan hij erevoorzitter is. Nadat de heer en mevrouw Frank in allerijl van de komst van Shelley Winters op de hoogte waren gesteld, ontmoetten zij elkaar gistermiddag in het Anne Frankhuis. De filmster vertelde, dat zij de Oscar al direct na de toekenning aan het Anne Frankhuis wilde schenken, maar niet eerder in de gelegenheid was geweest naar Am sterdam te komen. "Het is een lange reis van vijftien Jaar geworden voordat het zover was", aldus de druk pratende film ster. Zij is van plan enkele dagen in de hoofdstad te blijven om als toe rist wat rond te 'Ik wil poffertjes en pannekoeken eten en de Van Goghs, het Rijks museum en een diamantslijperij zien". Het voorstel om ook eens in een Indisch restaurant een hapje te gaan eten wimpelde zij af. 'Dat kan ik in New York ook." Daarna stap te ze op om in haar hotel een ham burger te verorberen. "Een schat van een mens", zei een van de medewerksters van het Anne Frankhuis, nadat Shelley Winters tegen half vijf was vertrok ken. NARA actief PAUL ACKET op dag van de collecte Op vrijdag 24 Januari spreekt Mario Soares, de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, de leden toe van de Portugese socialistische partij in Nederland tijdens een bijeenkomst in die Rotterdamse Doelen. Daarmee begint in feite de actie "Houdt Portugal vrij" op zaterdag 25 Januari, waarvoor de VARA-radio en tv tot het middernachtelijk uur zendtijd hebben ingeruimd. De VARA houdt voor deze actie een grote instuif in het Jaarbeurs-con grescentrum in Utrecht, van waaruit om kwart voor drie 's middags een directe tv-uitzending wordt verzorgd, die tot 's nachts twaalf uur zal duren. Behalve Mario Soares en vele vooraanstaande Nederlandse politici zal ook een keur van artiesten voor de camera verschijnen, zoals Jules de Corte, Lennie Kuhr, Ronnie Tober, Rob de Nijs. de Zangeres zonder Naam, de Twee Pinten, Sandra en Andres, Liesbeth List, Drs. P., Euson, Peter en zijn Rockets, het Troio Louis van Dijk en het VARA-Dansorkest onder leiding van Charles Nederpellt, die voor de begeleiding zullen zorgen. Koos Postema is presentator. Op de hele uren kan men kijken naar een voltreffer uit succesvolle VARA-programma's, zoals Ton van Duinhoven als de "poepchinees" uit Hadimassa, "Dora" door Wim Sonne- veld en het kinderkoor uit Een van de Acht en Paul van Vliet als "Majoor Kees". Om half zeven 's avonds wordt een korte samenvatting uitgezonden van de in 1963 gespeelde Europa Cup-wedstrijd Benfica-Feyenoord. Om tien voor half negen gevolgd door een rechtstreeks tv-verslag uit het Benfica-stadion van de gelijk namige wedstrijd, waarin zoveel mogelijk dezelfde spelers zullen I figureren als elf Jaar geleden. Tussen de verschonende tv-onder delen door zal ook aandacht worden besteed aan de huidige politieke en sociale situatie in Portugal. I Een team van Achter het Nieuws j maakte daarvoor reportages op het platteland van Portugal. Voor deze speciale dag hebben VARA-radiover- slaggevers hun tenten opgeslagen in Rotterdam, Amsterdam. Eindhoven en Groningen. Met de VARA-repor- I ters zal geregeld verbinding worden gemaakt voor een rechtstreeks j verslag. Voor de Portugese socialistische I partij (50.000 leden, waarvan zich vorige week 700 hebben afgeschei den) mag niet in alle gemeenten actie worden gevoerd. Van gemeen ten boven de 50.000 inwoners gaf 34 procent toestemming om de actie te houden, van de 16 gemeenten boven de 100.000 inwoners gaven 13 gemeenten toestemming. Weigerin gen kwamen binnen uit Haarlem, Nijmegen en Tilburg. Het Rotterdams Philharmonische Orkest gaat voor de tweede maal een grote tournee door de Verenig de Staten maken. Tussen eind maart en eind april geeft het or kest 24 concerten. De tournee begint in Florida, in de laatste week treedt het orkest o.m. op in Washington (Kennedy Center) en New York (Carnegie Hall). De tournee staat onder leiding van Edo de Waart. Een popgroep geeft een concert. Vuurwerk wordt afgestoken; bier blikjes worden naar het podium gegooid en een knaap, die klaarblij kelijk denkt in een discotheek te zijn beland, klimt over de ballustra- de om, naar zijn zeggen, een verzoeknummer aan te vragen. Hij wordt dringend verzocht weer naar zijn plaats terug te gaan. Na afloop van het concert ligt er een onbeschrijflijke rotzooi flesjes, peuken en blikjes op de grond. Meer glijdend dan lopend bereiken duizenden de uitgang. Aan Paul Acket, organisator van. de meeste popconcerten in samenwer king met Mojo, de vraag of het poppubliek is veranderd. Acket: „De agressie van het poppubliek is eerder verminderd dan versterkt. Dat er de eerste weken na nieuwjaar vuurwerk wordt afgesoho- ten, dat weet Je nu eenmaal. Na die tijd is het wel over. En die bierblikjes.ja, dat keur ik af. Daar zal over moeten worden gesproken". Vroeger beschikte Acket over tweehonderd man ordebewakers. Tegenwoordig maakt hij op z'n hoogst gebruik van 80- sterke Jongens. De tijden dat stoelen werden losgeschroefd, vernield en armleuningen de zaal door vlogen het legendarische Rolling-Stones- concert in de Kursaal bijvoorbeeld lijken voorbij. Odk al moet gezegd worden dat er weinig meubilair valt te vernielen in ruimten alls het Sportpaleis Ahoy en de Jaap Edenhal, waar tegenwoordig veel concerten worden gegeven. Maar zo bont als een bioscoopbezoe ker het ooit in een Haagse bioscoopzaal maakte, is op een popooncert nog niet voorgekomen. Tijdens het draaien van een „Tarzan"-fiüim kwam nameflijk de be wuste bioscoopbezoeker onder het motto „Zo sterk ben ik ook" met een afgerukte w.c.-pot de zaal inlopen. Toch kunnen de tegenwoordige pop- fans vooral tijdens machtconoerten aardig te keer gaan. Paul Acket: „In principe organise ren we geen nachtconcerten meer. Wanneer het enigszins mogelijk Is, worden de concerten 's avonds ADVERTENTIE Op 1 januari 1975 steeg de rente van het Jeugdspaarboekje tot maar liefst 71/2%. Dat maakt Zilvervloot- sparen nóg aantrek kelijker voor alle jongeren tussen 15 en 21 jaar, die behalve 71/2% rente best de 10% overheidspremie willen verdienen. Voor alle inlichtingen j kun je terecht in elk postkantoor. uw nationale spaarinstelling IMPS gehouden. De groepen zelf vinden het meestal fijner. Dat geldt ook voor het publiek. Vaak Is het zo dat het publiek tijdens nachtconcerten moeilijker is dan tijdens avondcon certen. Ze duiken, vooral in het weekeinde, vaak lekker de kroeg in alvorens naar een nachtconcert te gaan. Met concerten, die om klokslag acht uur beginnen, is die kans geringer". HONDEN In Rotterdam worden in zalen als De Doelen en het Sportpaleis Ahoy speciale preventieve maatregelen genomen. Bij de ingangen wordt bijvoorbeeld gepost met vier tot vijf honden. Het Sportpaleis Ahoy: ,,Het is nu eenmaal zo diaJt een honid meer afschrikt dan een sterke kerel. En het blijkt uitstekend te werken ter voorkoming van enig handgemeen". De honden, bepaald geen knuffel dieren, worden slechts gebruikt bij popconcerten. Bier en limonade worden in plastic-verpakking ver kocht bij alle In het Sportpaleis te houden evenementen, om evenals bij voetbalwedstrijden, gewonden te voorkomen. Want het Nederlandse publiek, jong en oud, blijkt nu eenmaal gek op smijtwerk. Overi gens staat het Sportpaleis Ahoy zeer positief tegenover popconcerten. Ook het Nederlands Congresgebouw in Den Haag is niet bang voor de Nederlandse poplieverdjes. Desge vraagd: „Ach, er wordt weieens gerookt en er worden wel eens flesjes mee naar binnen genomen. Kijk, als eir één heel vervelend wordt, dan wordt hij in zijn kraag gepakt. Tot nu toe hebben we nooit „nee" gezegd tegen een popconcert. Afgezien van een enkele stoel die ooit in diggels is geslagen, is er nooit van een troep sprake geweest". Minder juichend over popconcerten is men in het Concertgebouw te Amsterdam. Een woordvoerster: „In het verleden hebben we met bepaalde groepen wel moeilijk publiek gehad. Groepen als Mud en Sha Na Na bijvoorbeeld, die hoeven we niet meer te hebben. Ook worden er hier tijdens popconcerten veel zakken gerold. De lege portemonnees spoelen ze dan door het toilet, zodat er dan ook prompt verstoppingen NEDERLAND I 17.00 Ren je rot, jeugdspelshow (TROS) 17.25 Snater, kinderprogramma (TROS) 18.00 TROS Penalty Bokaal (TROS) 18.15 Sportleiding, les 11 (herhaling) (TELEAC)' 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw beurt, gesprekken met kinderen (IKOR) 19.30 Kenmerk (IKOR-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Informatie op woensdag (TROS) 22.40 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Film over huisindustrie van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (NOS) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Uitzending van de Communistische Partij Nederland (POLITIEKE PARTIJEN) 20.30 Staatsloterij, 632e loterij, le trekking (NOS) 20.35 Twee jaar opgeknapt (The Stretch), tv-spel (NOS) 21.50 Werkwinkel (NOS) 22.15 Panoramiek (NOS) 22.50 Studio Sport (NOS) 22.55 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) Rij nummer negen als stille getuige van het Rolling Stones- concert in augustus 1964 in de Kurzaal. Tien jaar later blijkt het "publiek toch duidelijk rustiger geworden ontstaan. Ik geloof toch dat popconcerten beter kunnen worden gehouden in andere theaters zoals de Jaap Edenhal, meer moderne gebouwen, waar je niet bang hoeft te zijn voor de kristallen lampen en brandgaten in het tapijt. Maar echt tegen popconcerten in deze zaal zijn we niet. We moeten alleen wel weten wat voor soort groep er komt en welk publiek dart met zich meebrengt". POSITIEF Ook De Doelen gaat van hetezlfde standpunt uit. ,,Er zijn nu eenmaal groepen die zowel in het belang van zichzelf als dat van het publiek meer thuishoren in een ruimte als het Sportpaleis Ahoy. Als gebouw staan we echter zeer positief tegenover popconcerten. Het is alleen zo dat je maatregelen moet treffen om de zaak in de hand te houden. Het soort publiek dat er komt is altijd afhankelijk van het gebodene. Momenteel zijn er heel wat hard-rock groepen bijgekomen, die een aanwijsbaar Jonger publiek met zich meebrengen dan een twee a drie jaar geleden het geval was. Toen was het publiek voor groepen als Soft Machine en Pink Floyd vrij elitair". Vijfentachtig miljoen Amerikanen kijken 's avonds, in de piekuren na acht uur, naar de televisie. De drie grote omroepmaatschappijen ABC. CBS en NBC geven die kijkers wat ze willen -zien, en daarom noemde een -van -de topfunctionarissen de Amerikaanse televisie „een van onze meest democratische instellingen, want op iedere kandidaat, dat wil zeggen op ieder programma, wordt elke dag opnieuw gestemd." Gelukkig was er bij „De mannen die uw programma kiezen" een tv-criti- cus die opmerkte dat er van democratie maar in beperkte mate sprake was. omdat iedereen volgens het kijkcijfer-systeem gedwongen werd te kijken naar programma's die aan de gemiddelde smaak van de grootste middengroep voldoen. Als je scholieren zou laten kiezen wat ze het lekkerst vinden en je zou de kantine uitsluitend bevoorraden met de meest genoemde produkten, dan zou die kantine alleen maar Coca Cola en Chocoprinsen verkopen, aldus, vrij vertaald, deze criticus. Bovendien is het principe van elkwatwils in hoofdzaak gericht op de groep van 18 tot 49 jaar, omdat die het meest koopkrachtig is. Een van de „decisionmakers" („beslissers" zei onbewimpeld dat men zich niét kon veroorloven ook programma's te maken die op andere kleinere groepen zijn gericht. Een der tv-critici wees er dan ook op, dat er weliswaar drie netten zijn die verschillende programma's geven, maar dat er in feite sprake is van een programma in drievoud. In het begin zagen we even (je zag alles maar even, mensen zeiden ook steeds maar even iets, een mooi compact programma dus. maar een glimlach kon er bij niemand op overschieten, in feite was het programma doodgemonteerd) hoe een nieuwe serie, „Paper moon", het fiat kreeg van zowel een kijkerpanel als de bazen. Slechts 36 op de duizend voorstellen voor een tv-serie worden uiteindelijk geaccepteerd, want voor experimenten is geen ruimte. De kijkdichtheid moet hoog zijn, anders loont het niet: een aflevering van een uur kost ongeveer 200.000 dollar of ruim een half miljoen gulden. We herkenden in de korte flits van „Paper moon" wellicht Ryan O'Neil en zijn dochtertje Tatum, die ook in de gelijknamige film furore maak ten. Alleen, het was een namaak Ryan en een namaak Tatum: de tv-acteurs voor de serie waren uitgezocht op sprekende gelijkenis zoals je infilms over de oorlog acteurs neerzet die echt op Churchill en Hitier lijken. Een soort binnenwaarts plagiaat dus. Ik kan u dan ook melden dat „Paper moon", waarvan vorig Jaar april in Cannes op de tv-markt nog pas een aflevering geshowd kon worden aan de Europese tv-maatschappijen in middels alweer uit de roulatie is genomen omdat een zestigste plaats op de ranglijs niet loonde. Want alles moet lonen. Er werd ook. min of meer verontschuldigend gezegd dat documentaties wel gemaakt en uitgezonden worden, maar dat die bijna altijd geld kosten in plaats van geld opbrach ten. Dat vindt men in Amerika tegennatuurlijk: een programma hoort geen geld te kosten, je hoort er winst op te maken zoals Je ook op tandpasta winst behoort te maken. Een der tv-critici merkte over sex op de buis op, dat hij misschien wat ouderwets was. maar dat hij de tv een ander medium vond dan de film. Daarom diende de tv, als huiskamerbewoner, zeer omzichtig met sex te manoeuvreren. Je kreeg uit het verhaal van een van de „beslissers" de indruk dat dit ook gebeurt. Twee jaar geleden mocht het woord homofilie nog niet op de Amerikaanse tv worden uitgesproken de taboes zijn daar blijkbaar neg steeds veel sterker dan hier. Geweld mag uiteraard wel worden getoond. Een klacht van een tv-criticus was. dat het geweld te mooi en te zindelijk werd voorgesteld. Wat hem betrof mocht het geweld zoals het in werkelijkheid bestaat, best getoond worden, maar dan inclusief alle bloederigheid, pijn en verminkingen. NICO SCHEEPMAKER DEN HAAG Het Ministerie van Toerisme en Schouwspelen van Ita lië heeft aan drie Nederlandse films de Italiaanse kwaliteitsprijs 1972 toe gekend. De prijs bedraagt 5,5 mil joen lires. De films zijn "Vaarwater" van Charles Breyer, over het drukke scheepvaartverkeer voor de Neder- lanse kust, "Identity" van Jan Vrij man, een dramatische episode uit het leven van een zakenman en "Bholtan, troon der goden", een do cumentaire over de Himalayastaat Bhoetan, die wordt bewoond door Mongolen. lus de boskabouter. 18.55 (K) Journaal. gesprekken. 21.55 (K) Het heilig 18.55 (K) Journaal. VARA: 19D5 serie Slapstick- en stomme filmfrag menten. NOS: 20.00 (K) Journaal. VARA: 20220 (K) Achter het nieuws. 20.35 (K) Colditz, tv-serie: De Kame leon. 21.30 (K) 2 voor 12. quiz. 22.10 HILVERSUM De NCRV maakt geen vervolgserie van de .Dynastie der kleine luydeni", waar van vorig jaar zeven delen werden opgenomen in het kader van haar 50-jarig bestaan. De kijkcijfers hebben namelijk niet het peil bereikt, waarop de NCRV had gehoopt. Ook financieel zit een vervolgserie er niet in, om dat een dergelijke produktie niet kan worden bekostigd uit de nor male programmagelden. Voor de eerste zeven delen van het program ma kreeg men subsidie uit de NCRV -jubileumbegroting. De NCRV en de regisseur van de "Dynastie", Wüly van Hemert, hadden in het verleden de moge lijkheid geopperd, dat het program ma een vervolg zou krijgen. De NCRV heeft wel weer nieuwe plannen: Willy van Hemert gaat 't boek "Sil de Strandjutter" van Cor Bruyn verfilmen. Verder is de om- 'Blank' theater paar dagen voor 'zwarten' JOHANNESBURG In Johan nesburg is een theater dat alleen aan blanken placht te zijn voorbe houden, opengesteld voor zwarten. Het gaat om het "His Majesty's Theatre", dat met speciale toestem ming van de overheid maandag avond open ging voor een Afrikaans publiek dat het moderne Zuidafri- kaanse zwarte ballet "Leropa" wil de zien. Blanken mogen niet gaan kijken en de machtiging voor de zwarten telt voor drie dagen met twee voorstellingen per dag. Maandagavond was het grootste en een der oudste theaters van Jo hannesburg afgeladen vol en ook de komende voorstellingen zijn uit verkocht» roep begonnen met de opnamen van een vijfdelige serie. "De kope ren tuin", naar het boek van Si mon Vestdijk. „De koperen tuin" komt in het najaar op het scherm. ALCOHOL IN HET STADION VANNES (West Frankrijk) Voor zitters van 29 voetbalclubs in het dis trict Morhiban in West Frankrijk hebben het hoofd van de politie mee gedeeld dat zij hun functie zullen neerleggen. Zij hebben dat besluit genomen omdat zij in staat van be schuldiging zijn gesteld nadat er te gen de politievoorschriften in de bars van de stadions alcoholische dranken werden verkocht. Zij heb ben laten weten dat zij niet op hun besluit zullen terugkomen voordat ze buiten vervolging worden gesteld. De clubs van de 29 voorzitters heb ben laten weten dat zij niet op hun besluit zullen terugkomen voordat ze buiten vervolging worden gesteld. De clubs wijzen er voorts op dat het niet logisch is dat alleen de voor zitters zijn aangeklaagd omdat de stadions eigendom zijn van de over heid. 1 Uit het Stedelijk Museum in Cagliani (Sardinië) zijn Siamese kunstvoorwerpen gestolen waarvan de waarde enkele honderden mil joenen lires bedraagt. De inbrekers zijn binnengekomen via een raam. De verzameling is 'n geschenk geweest van een Sardi- niër, die vele jaren in Thailand ge leefd heeft. Er waren onder meer ivoren beeldjes en zilveren theepot ten bij. Een voorlopig onderzoek van de politie heeft nog geen sporen van be&auug opgeleverd. Hilversum I 18.00 (S) Koninklijke Militaire Kapel 18.30 Nieuws. 18A1 Kunst- en vlieg werk: informatie over aktuele tentoon stellingen. 18.46 (S) Met uw instem ming: het lied van de week. 19.00 (S) Populaire klassieken. 19.30 Theo logische etherleergang. TROS: 20.00 Close-upgevarieerd muziekprogram ma. 2116 Uit de pers: uitingen en me ningen rond de TROS-persstamtafel 21.30 Specialiteiten a la carte: muzi kaal wensprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Akua. 23.00 (S) Coulissen, kunst- magazine. 23.55-24.00 Nieuws. nlatlsohe Partij 16.30 Tony van Moocen. 18.55 (S) Brassband Magazi ne. NOS: 19.40 Openbaar Kunstbezit. 19.50 Den Haag Vandaag. 20.00 Nieuws. Nieuws 11.08-11.05 Radiojournaal). 12.30 Modern platteland. 12215 (S) Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.21 (S) Alert! op muziek. 14.10 (S) In de wetenschap hoorspel. (5). 15.07 (S) Aspecten: beweeglijke mensen. 17.55 Mede delingen. Hilversum III Ieder heel uur Nieuws. TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 Drie draalt ajc nuRU vuil ueiuercn- Die^le.E.O 2240 Woord sh0w, met de Nederlandse tlpparade. der waarheid. 2255 Klankbord, actua liteiten, inf< 19.02 Pöstludium. 23.55-24.00 loopt DUITSE TV 0.02 (S) Metro's Midnight Miusic: Me- tropole Orkest. Trio Louis van Dijk en solisten. 1.02 (S) Take it easy 2 02 De Meurders Methode. TROS: 6.02-7.00 Drie op Je boterham. DONDERDAG 16 JANUARI Hilversum I deNWoord.7^^OB^fsj^Pre^itim: klas sieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en Nu. 7.55 (S) Aangestipt: pro- grammaoverzicht. 8.00 Te Deum Lauda- mus: gewijde muziek. 8.24 Op de man af: evangelisch kommentaar bij de tijd. 830 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.46 (S) Podium: informa tie over gezin en samenleving. 9.46 (S) Onder de hoogtezon: pastoraal miuzik. ziekenbezoek. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Orkest paletmuziek van Mozart. 12.00 (S) Bel Canto: opera-muziek. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 (S) zicht. WDR: 8.20-11.45 (K) Schooltele visie (9.30-10.00 (K) Sesametrasse). 18.05 (K)i Michel aus hönneberga, fenll- weerberioht. 20.15 (K) dotoumentaire. 21.00 (K) Sonder- richt en kommentaar. Duitsland II 17,00 (K) Journaal. 17.10 (K) Kin- en nu. 1256 (S) allem Schuld. 10.00 (K) Journaal. 19.30 (K) Vakantietips. 20.15 (K) Informa tief programma. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Kultureel magazine. 22.00 (K) Schatten aus der Zeit. program- Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nieuws 8.11 Radiojour naal). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van België. 9.35 Waterstanden. Schaken De internationale organisatie van schaakjournalisten heef t de Russische grootmeester Ana- toly Karpov ondierscheiden met de schaak-oscar voor 974. Diit is gis teren in Baroetona bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5