Je kunt dit werk alleen goed doen als vriendenclub Bevolking is bezig met milieuproject H. van Iterson (68) overleden AMSTERDAMSE ADVOCAAT DIRECTEUR VAN HOOGE BURCH: Oud-veilingmeester van "Flora'" Haarlemmermeerse Rijsenhout GAB DEN HAAG: Vette vis inpakken is goed genoeg voor Turkse vrouw Flats in Merenwijk alleen voor gehuwden GEWONE MAN KOMT NIET AAN BOD PAGINA 4 WOENSDAG 15 JANUARI 1075 ÏALPHEN AAN DEN RIJN (ZWAMMERDAM) „De eerste reactie van mijn moeder was: dan is er toch nog één, die de voetsporen van z'n vader gaat drukkend Aldus de Amsterdamse jurist mr. N. J. Geleijnse procureur-generaal en advocaat kantoor houdend in een zalig he renhuis aan de Prinsengracht, pal tegenover het Paleis van Justitie over zijn benoeming tot directeur van de Hooge Burch (instelling voor geestelijk gehandicapten) in Zwammerdam. Hij gaat er op 1 februari a.s. aan de slag. Voor een man, die bijna 22 jaar lang een advocaten-prak tijk heeft uitgeoefend, is het een opmerkelijke ommezwaai. Zelfs al heeft mr. Geleijnse het dan niet van een vreemde. Door Henk de Kat Foto Wim Dijkman Overstap Vader was directeur van bet op voed ings tehuis van de (gereformeer de Rudolph stichting, in Achterveld. Een onderdak voor verwaarloosde kinderen. Geleijnse senior, actief op nog tal van andere terreinen, zoals in de christelijke officiersveremlgomg en de plaatselijke en provinciale po litiek, kreeg na de oorlog die leiding over het rijksopvoedingsgesticht in Doetincbem. De zoon nu: "dat heeft ongetwijfeld met zich gebracht, dat wij als kinderen de maatschappij We praten in het werkvertrek van mr. Geleijnse, aan de Prinsengracht. Het gejengel van het moeizaam vor derend autoverkeer op de gracht, dringt niet tot in het achterhuis door. Temidden van de wetsboeken legt een aller beminnelijkst man zijn heb ben en houden bloot, in antwoord op de verwonderde vraag hoe een 52- Jarige ertoe komt op die leeftijd nog zó'n overstap te maken. Hij vertelt over zijn drukke advo- caJtem-praJktijk, zonder zich dikker voor te doen dam hij is. "Ik heb nog nooit één dag zorg gehad over gebrek aan werk. Ik heb meer moeite gehad om zaken van me af te houden. RIJNSBURG Henk van Iterson is niet meer. Op 68-Jari ge leeftijd overleed deze oud-vei lingmeester van de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora" na een smartelijk ziekbed van ruim drie weken m het Leidse Diaconessen- huis. In februari is het twee jaar geleden, dat Van Iterson na de vijftig Jaar te hebben volge- maakt afscheid nam van de vel ling. Vele honderden bloemkwe kers en- handelaren kwamen hem toen tijdens de door het "Flora"-bestuur aangeboden re ceptie de hand ten afscheid drukken. Als negenjarige Jongen ging Henk voor het eerst met zijn va der Dik van Iterson. die veiling meester was, mee naar "Flora". Het gezin woonde toen in Sas- senheim. Dagelijks reden ze dan met de stoomtram naar Oegst- geest om bij de brug over het Oegstgeester Kanaal bij het Groene Kerkje uit te stappen. Over de dijk wandelden ze daar na naar het veilinggebouw. In de wintermaanden kwam het wel voor, dat ze helemaal te voet gingen. Dat gebeurde als er ijs op de sloten lag, waardoor men dan de korste weg kon nemen. De Jonge Henk ging met zijn vader mee omdat deze helaas slecht kon zien. Hij was aan één oog blind en later werd ook zijn andere oog aangetast. Vader Dik werd door zij nzoon goed geholpen met het schrijfwerk. Toen Henk 16 Jaar was nam hij de plaats van zijn vader in. Bi) kwekers en handelaren ge noot Henk grote faam. Hij kon namelijk zeer snel en feilloos uit het hoofd berekeningen maken van de verkochte partijen bloe men. Daardoor kreeg hij de naam van "rekenwonder". De meest Ingewikkelde vermenigvul digingen waren voor hem geen probleem. Hij rekende sneller dan de rekenmachine dat kon doen. Bovendien was Vam Iterson een groot kenner van bloemen en bollen. Wanneer hij 's morgens in alle vroegte het veilinggebouw binnenkwam overzag hij de aan voer en wist dan meteen te zeg gen of het voor de kwekers een goede of een minder goede vei lingdag zou worden. Oud-kweker en- handelaar B. Star (77) toen hij van het over lijden van Van Iterson hoorde: 'k Heb Henk al die laren bij "Flora' meegemaakt. Als Jongen van negen Jaar zie ik hem nog naast zijn vader naast de vei- lingklok zitten. Hij kon rekenen als de beste en beschikte over 'n grote Kennis van de produkten, die verkocht moesten worden. Bovendien was hij een bekwaam in- en verkoper. Als veilingmees ter regelde hij steeds het totale prijsbeeld. Henk "douwde" als t ware de bloemen er bij de han del in". Zelf hebben we de nu door de nabestaanden diep betreurde Henk van Iterson lange Jaren bij "Flora" meegemaakt. Wat ons het meest heeft verwonderd is, dat hij zich als intelligent hoofd rekenaar zo snel heeft kunnen omschakelen toen de rekenma chine er aan te pas kwam en de computer haar intrede deed. In de tijd van de rekenmachine ge beurde het nog wel eens, dat de klok moest worden stilgezet om dat de berekeningen niet snel genoeg klaar waren. Dan zat Henk op hete kolen, want hij had het bedrag reeds voor zich op papier staan. Uit het hoofd berekend. 's Morgens werkte Van Iterson bij de veiling en 's middags in zijn eigen bedrijf. Van Iterson had namelijk ook nog een kwe- kerijbedrijf en handelde in bloembollen. Hij kocht en ver kocht de bollen en kweekte ze zelf ook. Kort voor hij door een hersenbloeding werd getroffen en naar het Diaconessenhuls moest worden vervoerd had hij reeds bollen voor 1976 verkocht. Deze bedrijven had hij, toen de 21-jarige leeftijd bereikte en voor zichzelf ging werken hij kwam toen ook definitief in dienst bij "Flora" gesticht aan de Oegst- geesterweg. Met de zeer bedrijvige, haast rusteloze Henk van Iterson hij was altijd bezig, ook na zijn pen sionering bij de veiling is een zeer markante persoonlijkheid aan het bloemen- en bollenvak ontvallen. Zijn heengaan wordt dan ook diep betreurd en het me deleven met zijn vrouw en kin deren is groot. De teraardebestelling zal vrij dagmiddag omstreeks half vier geschieden op de begraafplaats aan de Sandtlaan na een rouw dienst in de Maranathakerk, die om half drie begint. Na de be grafenis is er gelegenheid tot condoleren in "De Voorhof" aan de Vliet NZ. CEES COMBEE. Vooral zaken, die me sympathiek voorkwamen." Daardoor heeft mr. Geleijnse zich in Amsterdam vooral kunnen bezig houden met juridische verwikkelingen waarbij hij zich op één of andere wij2» persoonlijk betrokken voelde. "Het verklaart misschien een klein beetje, dat doe overgang naar Zwam merdam voor mij zelf niet zo'n ge weldige grote overgang is. Ik zie dat óók als een kunnen beleven van be langstelling voor 'n sociaal gebeuren. Ik hecht aan het omgaan met men sen, en Ik houd van het helpen be vorderen van de onderlinge contac ten". Mr. Gelieymse was, toen hij het afgelopen najaar solliciteerde, geen onbekende bij het bestuur van de Johannes stichting (die de Hooge Burch heeft opgezet). Op zeer toeval lige wijze wand hij in '64 in oontact gebracht met de Johannes stichting Dat resulteerde uiteindelijk in een benoeming tot secretaris van het stichtingsbestuur. Deze functie heeft hij tot begin '74 vervuld. Betrokken "Dat secretaris zijn kreeg in de lioop der Jaren steeds meer inhoud, omdat Je niet aJlleen formeel, maar ook daadwerkelijk bij het werk van de Johannes stichting betrokken werd Ik ben ook vanaf het begin voorzitter geweest van de oommissie "georgani seerd overleg", dóe nu zo'n Jaar of drie bestaat. Die commissie heeft een rechtspositie-regeling ontworpen voor het personeel. Een regeling, die in middels is ingevoerd. In die zin ben ik ook by een stukje van wat in de Inrichting speelt, meer betrokken ge- Hogenboom en Filippo in jeugdselectie LEIDEN Fred Filippo van UVS en Mr Hogeboom van DOSR zijn gekozen in de voorlopige landelijke selectie voor het elftal van 16-17- Jarigen. Het tweetal maakt deel uit van een groep van zestien spelers, waaruit het Nederlands Jeugdelftal zal worden gekozen dat \an 29 t/m 31 maart zal deelnemen aan een in ternationaal jeugdtoernooi in Saint Malo in Frankrijk. Verstrekken contactlenzen wettelijk regelen DEN HAAG De Gezondheidsraad heeft staatssecretaris Hendriks Volks gezondheid) geadviseerd het aanme ten en verstrekken van contactlen zen wettelijk te regelen. Men is van mening dat de opticlëns-contatclens- deskundigen hun werk uit medisch oogpunt goed doen. Wel acht men het noodzakelijk dat de koper van contactlenzen wél een bezoek brengt aan de oogarts. Verder wil men waar borgen voor de opleiding en vakbe kwaamheid van de opticiëns die contactlenzen aanmeten. RIJSENHOUT „Vuil sorteren, miljeu beheren" staat er sinds enkele dagen te lezen op de meeste voordeuren in dit Haarlemmermeer-dorp. Met het opplakken van deze sticker een milieubewuste uiteraard, van papier zonder plasticlaagje geven de bewoners te kennen mee te willen doen aan het experiment om huisvuil voortaan in drieën te sorteren. Glas. papier en overig afval apart. Voor het glas stelt de gemeente een extra vuilnisemmer ter beschikking, het papier kan gebun deld worden meegegeven. Die voorverdeling betekent dat het afval makkelijker herverwerkt kan worden. Mr. Geleijnse trok zich in hot prille voorjaar vam '74 terug uit het bestuur vam de Johammies stichting. "Omdait ik maast m'n praktijk en m'n gezims- lievem niöt meer in staat was m'n portie te leveren. En dat is m'n stijl niet. Ik bem vam dat noodgedwongen terugtrekken echt beroerd geweest. Toen realiseerde ik me pas goed, hoe ik vam bimmemuit betrokken was ge raakt bij het werk. Op hot moment vam mijn afscheid wist ik niet, dat dokter Hoeimg elders een benoeming te wachten stornd, en dat hij zou vertrekken als medisch- directeur vam de Hooge Burch. Ik bem da/ar een maamd later vam in kenmis gesteld, en dat kwam alls een complete verrassing." In september viel mr. Gelei)nse'a oog toevallig op een advertentie, waarin om een algemeen directeur voor de Hooge Burch werd gevraagd. "En daar begreep ik uit, dat mem kennelijk besloten had niet meer te zoeken naar een medicus als opvolger maar dat men iemand zocht waarvan men docht dat hij de algehele lei ding kon hebben em de eindverant woordelijkheid zou kunnen dragen." Sollicitatie Wat de Amsterdamse advocaat nimmer was ingevallen en wat hij dus ook nooit had overwogen, werd een plan waar eerst in gezinsverband 14 dagen over werd gediscussieerd met stijgend enthousiasme al vorens de sollicitatiebrief naar de Johannes stichting de deur uitging. "En vervolgens is het eigenlijk heel snel gegaan. Het bestuur van de Johannes stichting heeft, om alle privé gevoelens op de achtergrond te houden, de hele soUicitatie-procedure overgelaten aan een externe ad viseur." Zijn benoeming was in de slotfase voor het bestuur een una nieme beslissing. Door het vertrek van dr. Hoeïng is ontegenzeggelijk een medisch "gat" gevallen, waarover mr. Geleijnse geen specifieke deskundigheid kam inbren gen: "maar wel kan de hele inrich ting gediend zijn met het richting geven aan, en het ledden van de gesprekken en taken van de staf." Overigens zag de staf mogelijk wel uitbreiding behoeven, gelooft de nieuwe directeur, ooi de ontstane medische lacune op te vullen. Mr. Geleijnse stelt zich voor om zich bij de aanvang van zijn nieuwe werk eerst zo breedvoerig mogelijk te laten inlichten over de gang van zaken binnen de Hooge Burch. Een werkelijke kennismaking met ieder een staat bij hem voorop: "ik ben ervan overtuigd, dat Je dót werk al leen goed kunt doen als grote vrien denclub." "Iedereen moet ook de kans hebben z'n ideeën te ventileren over een eventuele verbetering van het totale werk. En daarmee heb ik tegelijk ge zegd hoe ik denk over democratie en inspraak. Die héle woorden heb ik eigenlijk niet nodig, die zitten inge bakken in mijn visie daarop. Dat wil ook zeggen, dat je elkaar moet kun- Het idee schakelen bij het op gang brengen wordt van dit kringloos-proces. door opgehaald. de mensen zelf in te emmer uitgereikt en begin februari de eerste maal het glas Voorlopig eens per maand gedurende de proefperiode behoefte regelmaiger ophaal- deskundigen „recylcing" genoemd.WKÊ ue hen daardoor ook meer bij de hele tot mei. „Als blijkt dat zaak te bakken Is ruim een Jaar bestaat aan „J geleden ontstaan tijdens gesprekken dienst dan is de reiniging daarop tussen de milieuwerkgroep Haarlem- ingespeeld", aldus Ineke Leerkes We mermeer en de gemeentelijke dienst gaan wel controleren of de openbare werken. Aanvankelijk was glasemmer Inderdaad als zodanig DEN HAAG/KATWIJK Ze is een Turkse vrouw, moeder van vijf kinderen. Ze wérkt als mon teur bij meterfabriek Wilson in haar woonplaats Den Haag, als ze op een ongeluksdag wordt ont slagen. Meterfabriek Wilson stopt haar produktie. Aldus luidt de in leiding van een bericht, dat deze week in het weekblad "Wik", een uitgave voor leden van de In dustriebond NW, wordt gepubli ceerd. Het blad vervolgt: "Ze komt in de WW, na zich keurig gemeld te hebben als werkzoekende. Na een paar maanden krijgt ze bericht van het GAB. Er is een baantje voor haar: in Katwijk mag ze vette makrelen inpakken. De Turkse vrouw weigert. Ze vindt het aangeboden werk niet "passend". In de eerste plaats is Katwijk voor haar te ver, in de tweede plaats walgt ze van ma krelen. Ze wil hetzelfde .werk te rug, dat ze buiten haar schuld kwijtraakte: schoon en licht mon tagewerk. Van het GAB in Den Haag mag dat niet. "Zo'n Turkse vrouw moet dat soort werk toch aanne men. Bovendien: er werken daar in Katwijk meer Turkse vrou wen." Het GAB meldt aan de be drijfsvereniging, dat de Turkse vrouw passend werk geweigerd heeft en het GAK stopt de uit kering. Districtsbestuurder Dick ter Wissoha van de Industriebond NW is woedend. "Zo'n redenering van het Gewestelijk Arbeidsbu reau slaat nergens op. Tegen een Nederlandse werkloze arbeider wordt toch ook niet gezegd: dat werk moet Je maar doen, want er werken daar nog meer Nederlan ders. Ik vind dit doodgewoon dis criminatie." De Industriebond NW zal van de beslissing van de bedrijfsver eniging in beroep gaan', aldus het blad Wik. het plan ook plastic te laten Wordt gebruikt uiteorteren, maar: „Je moet heej eewane emmer klein beginnen, later kun Je dan wat meer eisen" vertelt Ineke Leerkes, woordvoersters van de werkgroep. „Die bewustwording breng Je toch niet een-twee-drie op gang. We hopen dat de bevolking via dit projekt de hele wegwerp maats chap- De bedoeling niet als gratis natuurlijk houden de hoeveelheden glas bij, zodat we na afloop van de proefperiode kunnen beoordelen of het loont om ermee door te gaan". Is om ln de hele pij kritischer gaat bezien en zelf tof Haarlemmermeer op dit systeem 1 veel meer te over te sba/ppen. De Rijsenhoutse bevolking heeft het in handen. Nu is iedereen enthousiast. De enkele gezinnen waar nog geen sticker hing. hadden hem of nog niet kluskflart" ^ekre?en opgehangen. oorKTnaounn' Do ver wachting van de werkgroep tot 70 procent van de verdeeld moet worden. De voorlich- ZZ tin0 honpriri nïöf j. doen lijkt althans voor wat de volwassenen ook op de «holen de wordt er tijdens de biologie-les aandacht aan besteed. De kinderen leren dat er van gebruikte flessen, verpakkingsmateriaal en oude kran ten weer nieuw glas en papier kan worden gemaakt en dat schillen en ander organisch afval tot compost wordt verkwerkt. „Je staat er versteld van wat de mensen zomaar gedachteloos weg* gooien" zegt mevrouw Leerkes. „Als Je hier op de vuilstortplaatsen ziet hoeveel flessen er liggen waar statiegeld op zit. Gewoon onverschil ligheid. Onbegrijpelijk. Net zoals stiekem toch een plastic zak in de emmer doen, hoewel ze weten dat het officieel niet mag". De gemeente Haarlemmermeer is een van de wedini'ge die destijds niet op de vuilniszakken is overgegaan. De dienst openbare werken staat ook nu niet alleen achter de actie maar draagt er ook de kosten van. Men hoopt echter met de opbrengst van glas en oud papier quitte te kunnen spelen. Ondanks de gedaalde prijzen. Op 25 januari wordt de eerste nen aanspreken op dat ene doel: de ghandicapte medemens." Bevoorrecht Mr. Geleijnse, die van plan is in deze omgeving te komen wonen en die verder zeer zeker zal streven naar een goed contact als Hooge Burcher met de inwoners van Zwam merdam ("de plaatselijke bevolking moet van dit centrum, dat vlak tegen de kom van waar dorp aanstaat, niet kunnen zeggen dat het niet van hen is") noemt zich zelf "geweldig be voorrecht dat ik een heel nieuw be staan kan opbouwen." 'Ik heb van verscheidene confrères de vraag voorgelegd gekregen, hoe durf Je het. Maar ik begrijp die vraag niet. Voor my is het Juist omgekeerd." Geen Portugal- collecte in Sassenheim SASSENHEIM - In Sassen heim zal de landelijke collecte .Roudt Portugal Vrij", de door de VARA en de PvdA op touw gezette actie voor de Portugese socialisten van Soar es, niet worden gehouden. Het Sassen- heimse college heeft op een verzoek om de huis-aan-huls- oollecte te mogen houden afwij zend beschikt. „Een dergelijke collecte" aldus de motivatie van de weigering, „zou gezien het doel een precedent scheppen". Het college vindlt een collecte als „Houdt Portugaa Vrfj" ver der ook geen taak van de ge meente. Jongen gewond KATWIJK Bij een arbeidsonge val gisteren in Katwijk is een acht tienjarige Katwijker gewond ge raakt. De jongen was bezig met het lossen van kratten drank. Daarbij raakte zijin rechtervoet beklemd onder de hydraulisch beweegbare laadklep van een vrachtwagen. Het puntje van een van zijn tenen werd af ge kneld. De jongen is voor heohiting over gebracht naar het ziekenhuis, ALPHEN AAN DEN RIJN Met verwondingen aan beide boven benen is 'n achtendertigjarige brom fietster uit Alphen gisteren opgeno men in het ziekenhuis Rijnoord. Toen zij het kruispunt Prins Bern- hardlaan/Willem de Zwijgerlaan/ Prinses Irenelaan wilde oversteken, werd zij aangereden door een vracht wagen, die vanaf de Willem de Zwij gerlaan de Prins Bernhardlaan op reed. Voetbal De competitiewed strijd in de eredivisie tussen FC Den Haag en Wagenimgea is een dag vervroegd in verband met de in ge bruikneming vain die nieuwe licht installatie in het Haagse Zuiderpark. De wedstrijd wordt nu op 1 februari gespeeld om 20.00 uur. Lezers schrijven Naar aanleiding van het stuk ln de krant van donderdag 9 januari over de leegstand in de Merenwijk met een aantal van 250 woningen moet mij iete van het hart. Als 36- jarige alleenstaande zoek ik al ge ruime tijd woonruimte, ik dacht toch wel dat ik daar als gebaren Lei den aar recht op had. Op Volks huisvesting en het stadhuis werd di verse malen medegedeeld dat er geen woonruimte voor mij beschik baar was. Dus vroeg ik of ik in aan merking kon komen voor een flat in de Merenwijk. Dat kon niet omdat ik ongehuwd was. Dit vind ik een zeer discrimine rende zaak. Een mens wordt dus gedwongen thuis bij zijn ouders te blijven of anders een kamer te hu ren, waar Je totaal geen vrijheid ge niet. De huur van zo'n flat zou voor mij geen bezwaar zijn. Ik vind het een betreurenswaar dige zaak dat de gemeente ze liever leeg laat staan dan ze aan mensen te verhuren die er graag een willen hebben. J. JANSEN Nieuwsteeg 29 Burgerlijke stand van Leiden OVERLEDEN: Vries (72) man; W. Zellstra (87) man; J. Tijssen (51) man; J. J. Thomissen (10 maanden) dochter: J. Boter (90) man; D. J Hanzon (72) man; B. F. Wesselink (12 d.) dochter; P. C van der Klauw (80) man; H. F. Boogert (78) man: J. Houward (57) man: E. O. van Steyn (60) man; K. J. ter Me-ulen (9 d.) dochter; J. Breuker (86) man; A. Wesseloo (76) man; E. A. van Halen (45) man; J. Mioch (51) man; N. Be(jen (82) vrouw; A Yalcln der Straaten (71) GETROUWD: W. Spruyt en S. W. Dee; J. Singe ing en E S. Westerhoven; C. van ïck en T J. van Spronssen; R. Boter •n M van Oo6ten; H. Kersten en W. Hoewel er in 1972 een nieuwe re gering aan het bewind is gekomen, waarbij een kabinet werd gevormd van de zogenaamde drie progres sieve partijen met de ARP en KVP, is er voor de werkende mensen en kleine zelfstandigen niet veel ver beterd. De positie van de arbeiders klasse is achteruit gegaan en de koopkracht is sterk verminderd door de schrikbarende prijsverhogingen. Ook het huidig college van B. en W. gevormd door de PvdA, D'66. PSP en PPR heeft nog maar weinig of niets veranderd. Ten aanzien van de huur- en woonpolitlek in Leiden en vooral ten aanzien van de socia le woningbouw blijft het college in gebreke. Neem bijvoorbeeld het Waard eiland, daar worden opnieuw woningen gebouwd, die voor de gewo ne man onbetaalbaar zijn. En de huren van de woningen van Natio nale Nederlanden in de Merenwijk bedragen 500 600 gulden per maand. Het is dan ook duidelijk dat de gewone man. die ook recht heeft op een goedkopere woning, niet aan bod komt. Het is dan ook duidelijk dat van een rechtvaardige doorstro ming van de oude wijken naar de nieuwbouwwijken totaal geen spra ke is. En dat terwijl de woningnood nog steeds niet is opgelost ten behoe ve van de sociaal minstdraagkrach- tigen. H. H. LANGERAK jr. voorzitter PHVP Bronkhorststraa t 20 treideft

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4