r Uitverkoop Noodzaak aanleg S4 opnieuw onderzoeken Welzijnsraad bezorgd over de toekomst GEEN REDEN VOOR "GRIEPPANIEK" Gezien bij Wijk en buurt moeten opbouwwerk vormen Leidse gemeenteraad: BEJAARDENWONINGEN BIJ SMARAGDLAAN WOENSDAG 15 JANUARI 1975 LEIDEN "Strikt persoonlijk heb ik een beetje het gevoel van iemand die plannen maakt om zijn huis te gaan vertimmeren en dan bemerkt dat het ten stadhui- ze al vast staat dat zijn huis zal worden afgebroken". Aldus een enigszins sombere dr. L. J. Men- ges, voorzitter van de welzijns raad, gisteravond tijdens een vergadering van het algemeen be stuur. Menges vertolkte op die manier zijn grote bezorgdheid over de toekomstige plaats en functie van de zg. externe or ganen (welzijnsraad, culturele overheid raad, sportstichting etc.) tegen gens bestuurlijk raat. Naar aanleiding van die plan nen zal de welzijnsraad zeer bin nenkort aan de gemeenteraad vragen de verdere uitwerking er van althans waar het de externe organen betreft, stop te zetten. Het algemeen bestuur van de welzijnsraad ging gisteravond ak koord met een concept-brief aan ambtelijk appa- van de Leidse burgerij zitting moeten hebben. Uit de brief aan de gemeen teraad, die de plannen van BOO inmiddels ten dele heeft overge nomen, spreekt een algehele be zorgdheid over de toekomst hem wegwijs in de doolhof van subsidie- en andere administra tieve regelingen en zij leren hem zodoende zelfstandig op te tre den en deel te aantasting van het particulier initiatief door de overheid. Het algemeen bestuur.van de welzijnsraad ging er gisteravond volwaardig burger overigens ook mee akkoord dat de aan het bestuur welzijnsraad zich in de toekomst de welzijnsraad en functionele zijnsraad wordt deze "democra- gevreesd dat als plannen van BOO werkelijkheid zijn stad". Volgens de wel- geheel zal concentreren op de BOO-plannen en de eventueel vrijkomende informatie daar over. Voorzitter Biegstraaten van Sportstichting verklaarde de raad, waarin erop wordt aan- de plannen van BOO doorgaan, de worden. "De externe organen zul- evenwel dat er in het eerste half- gedrongen eerst in onderling leg de nieuwe plaats te zoeken de externe organen tussen burgerij en vervol- externe BOO-commis- ■- externe organen aan de Leidse len hierdoor onderdeel worden Jaar/driekwart Jaar bevolking zullen worden ontno- de scheidsrechterfunctie "De externe organen helpen het openbaar bestuur en het v de achtergrond van de plannen sie de reorganisatie die de zg. commissie-BOO (BOO organen te laten voorbereiden, betekend: Begeleidingscommissie in deze commissie zouden behal- deze club tot wijkcomité - waarin hij hartiging van hun specifieke be- raadsleden, ambtenaren en naar zich als gelijkwaardige part- gemeenteraad, waarin ver ner tegenover de gemeentelijke wordt gesteld dat realisering overheid op te stellen, zij maken de BOO-plannen betekent band niets te gebeuren staat. Niettemin vroeg hij zich, gezien de onzekere toekomst van de ex terne organen, af "wat we hier nog doen en waarvoor we hier nog in deze welzijnsraad zitten". Hij sprak van een sfeer van on behagen in de externe organen over de plannen van BOO. ADVERTENTIE Jeans blijft de mode! Voor uw zoon (of dochter) daar om dit stoere pak, van 100% katoen. In zwart of blauw, aan u de keuze. Beide uitvoeringen zijn met rood geborduurd en doorgestikt. Maten 104-110 39,75 Fijne corduroy pantalon. Kleuren: bruin, zwart, marine of groen. Alle maten, slechts 11,9b Praktisch acryl-vestje, in beige of marine 11.75 Voortreffelijk „jagers-jasje". In grijs loden met wollen ruit- voering. Toch maar (t/m maat 146) 39,75 Nu kopen: 100% katoenen jeans. Lekker modelletje met wijd-uitlopende pijpen. In zwart met rood doorgestikt. Alle maten 11,95 "T/""' r LEIDEN Het dagelijks bestuur van de welzijnsraad zal binnenkort een formulering proberen te vinden voor een ad vies aan B. en W. over de structurering van het opbouwwerk in Leiden. Daarbij dient als leidraad het meerderheidsstand punt zoals dat naar voren is gekomen uit de inspraakproce dure rond de discussie (.nota) over hoe het opbouwwerk er in de toekomst uit moet gaan zien. Dit meerderheidsstandpunt (van de Leidse Jeugd Actie, de "11 februari beweging" en de clubhuizen) komt in grote lij nen hierop neer dat het opbouwwerk wijk- of buurtgebonden is. Dit betekent dat de wijk of buurt zou moeten aangeven hoe het opbouwwerk er komt uit te zien. Het algemeen bestuur van de welzijnsraad ging er gister avond mee akkoord dat het advies aan B. en W. zal worden opgesteld in de zin van "De welzijnsraad meent zich te moe ten stellen achter het meerderheidsstandpunt etc". Het be stuur achtte het niet mogelijk om zich als welzijnsraad in houdelijk met dit standpunt te verenigen en het over te ne men in een advies aan B. en W. Zoals bekend werd medio vorig jaar de inspraakprocedure in gang gezet aan de hand van een discussienota over de toekomstige structuur van het opbouwwerk. In de wijken en buurten en ook in enkele politieke partijen werd vervolgens een discussie op gang gebracht, die uitmondde in een aantal standpunten. Deze standpunten zijn nu bij de lichtelijk gewijzigde discussienota gevoegd, die als informatienota aan B. en W. zal worden aangeboden. Leiden: Haarlemmerstraat 5. tel.: 071-22498 LEIDEN De gemeente en de Belg Melkert, directeur van de Belgische financieringsmaat schappij Sokol, die veel heeft te maken met de woonbebouwing op het Waardeiland, voeren nog altijd overleg over verkoop, dan wel uitgifte in erfpacht van de Zijlpoort. Melkert is bereid dit historische, maar vervallen bouwwerk over te nemen en te restaureren Leiden zelf heeft daar geen geld voor beschikbaar maar heeft tot nu toe geen overeenstemming met de gemeente bereikt. De gemeente schijnt voorkeur te hebben voor uitgifte in erfpacht tegen een symbo lisch bedrag en Melkert voor verkoop. „We zijn nog bezig met die particulier (wiens naam of ficieel niet openbaar is gemaakt)", zei wethouder Waal gisteravond in de raad. „We hebben hem duidelijk te kennen gegeven dat we binnenkort willen weten of het ja of nee is". Intussen is de Zijlpoort in de steigers gezet, om verder verval te voorkomen. LEIDEN De Leidse gemeenteraad is van mening dat de provincie een nieuw onderzoek moet instellen naar de nood- zaak van de aanleg van secundaire weg 4, een verbinding tus- sen Leiden en Katwijk. Op initiatief van PvdA'er Mentzij heeft tot de raad dit gisteravond als unaniem standpunt ingenomen. venvermelde uitspraak te komen tie hebben voor doorgaand verkeer, LEIDEN Ook de commissie in opdracht volkshuisvesting is akkoord gegaan Exploitatie van Bejaardencentra, met het bouwplan voor 125 bejaar- evenals het verzorgingstehuis (105) denwoningen op de hoek Smaragd- bedden dat al in dit gebied in aan- laan. Carneoolstraat, Robijnstraat bouw is. De woningen zuilen in reap. (en niet zoals eerder ten onrechte twee, drie- en vier woonlagen wor- gemeld Smaragdlaan—Turkooislaan) den gebouwd. Wat het raadslid Dui- in het Morskwartier. Deze wonin- vesteijn (PvdA) de opmerking ont- gen zullen daar worden neergezet lokte, dat deze hoogbouw in strijd niet meer kunnen terugdraaien", is met wat in de door de raad aan- erkende Duivestei-jn. de Stichting tot genomen bejaardennota staat ver- Het college van B. en W. zal met meld. Daarin wordt uitgesproken betrekking tot de S4 een voorstel dat voor bejaarden bij voorkeur doen, waarbij de vraag aan de or- kleine eengezinswoningen met een de zal komen of Leiden aan de tot- Valkenburg tuin moeten worden gebouwd, standkoming van deze weg mede werking moet verlenen, zolang er "Maar deze plannen zijn al in een geen nieuw onderzoek naar de wen- van een r; gevorderd stadium dat we ze selijkheid daarvan is gedaan. Met burg heen name het raadslid Woelders (PvdA) dat het landschap ten westen van Leiden verder ou worden toename zou kunnen lei den van het verkeer op de wegen verzoeken om in Leiden. Wethouder Waal meldde heidsbepaling gaf uiting aan zijn twijfel hierover overigens dat nog helemaal niet binnensteden en woonwijken moge- en wees nadrukkelijk op het door vaststaat dat het destijds door de lijk te maken (de WD was hierte- de zg. Verkeerswerkgroep Katwijk— provincie voorgestelde tracé ook in- samenwerking met derdaad als enige mogelijkheid dat mogelijk en gewenst is, als men toch bezig is deze straten dat de S4 te verbeteren; Aan de Staten-Generaal te maximum-snel- dertig km gen). Ook werd een motie van Beijen (PPR/PSP/D'66) aangenomen over de aanleg van een beveiligde voet- Valken- paar maanden geleden in antwoord gangersoversteekplaats op de Wil de Werkgroep Fiets opgestelde al- wordt aangegeven. Zoals bekend ternatief, dat voorziet in de aanleg hebben Gedeputeerde Staten •u moeten lopen. Over- op vragen van het Leidse statenlid lem de Zwijgeriaan in de buurt i de -raad om tot bo- Jonker (PvdA) gezegd, dat ook zij van de Marnixstraat. Wethouder Dr. R. van Furth: Komst epidemie onzeker van B. en W. gelijktijdig bekend lijkheden: worden gemaakt met dat over rijks- ning (bv, weg 11. De gemeenteraad zette gister avond de beraadslagingen definitieve voorzie- tunnel), die meer geld en tijd kost, een met verkeers lichten beveiligde oversteekplaats bij de Marnixstraat, of bij de Ju- de aanleg minder begroting voor dit Jaar voort. Men lianakade, kwam opnieuw niet klaar. De ver- complicaties met zich meebrengt, gadering zal nu maandag worden Beijen liet voorts weten dat zijn voortgezet, waarbij wethouder Oos- fractie tegen de bouw van een brug LEIDEN De recentte publicaties naar aanleldiimg van een nieuw heid dat deze A-grïep hier komt, eoort" griep de zg. Nieuw-Zeeland Maar ik vind het onverstandig staan düe binnen twee weken terman nog antwoord moet geven de Groene Maredijk als land op epidemische schaal zou pla- Het kan namelijk best zijn dat door gen, heeft enige paniek veroorzaakt, het klimaat er helemaal geen epi- gniep. Er is natuurlijk een mogedijk- belangen afwegen. Dr. van Masurel om een andere reden niet gemist punten, zoals bij gas en electriciteit. zei voor de t.v. wel: drie dagen on- kunnen worden. Ik denk bijvoor- Ik geloof dat het daar absoluut nood- der de wol en je benit er vanaf. Maar beeld aan mensen die in ziekenhui- zakelijk is dat men zich daar laat er zijn natuurlijk altijd mensen die zen werken of op andere kritische inenten"-— Daarentegen acht dr. van Furth daar zoveel ophef van te maken. aantal vragen, eventueel de binding tussen de Kikkerpolder en hoofdstukken "personeelszaken" en het Boerhaave-district Daar zal de "rekeningen" nog ter sprake zullen raad ■V^aar8cl?ijD3?Jk dlt Jaar een Huisartsen worden overspoeld met demie komt. Het is gewoon erg vragen van patiënten. En zelfs in zeker; ik zet er in elk geval grote het aanvankelijk heette, nieuwe in- enkele reden is om over de "Nieuw Inmiddels lijkt de verontrusting Ook niet Zeeland"-groep in paniek te rakenq. het inenting te weer wat weggeëbt door de mede- 8en deze griep betreft. Er is immers deling dat de Nieuw-Zeeland griep voldoende entstof voorradig. Boven- eigenlijk helemaal niet zo nieuw dien hoeven diegenen die in het na- is als aanvankelijk door de Wereld- Jaar van 1974 al een "griepprik" gezonldheidsongamisaitie werd gesug- hebben gehaald, zich niet meer te gereerd. Het is immers een influen- laten inenten: zij zijn voor 80 procent ea die ook in Nederland anderhalf tegen de Nieuw-Zeeland griep be jaar geleden al bekend was als een virus die voor het eerst werd gevon den in de Nieuwzeelandse havenstad Port Chalmers. Niettemin blijft de prognose van de Rotterdamse lector in d;e viro logie dr. H. Masurel overeind dat er in Nederland binnen twee weken een griepepidemie zal uitbreken. Aan dr. R. schermd. Dat geldt trouwens ook voor mensen die recentelijk nog griep hebben gehad. Ook zij hebben voldoende anti-stoffen gevor om aan de "nieuwe griep" weer stand te bieden. Dr. van Funth te kent daarbij evenwel aan dat ziek zijn in dit verband nog niet hoeft te betekenen dat men ook werke- Furth, hoofd van de afdeling lijk griep heeft gehad. Het kan lm- evengoed een zware verkoud heid zijn geweest die de patiënt het bed microbiële ziekten (infectieziekten) in het Academische ziekenhuis en lector aan de Leidse universiteit, één of meer d de vraag in hoeverre deze prognose heeft gekluisterd, reëel is. Dr van Furth: "In Rotter- Blijven over diegenen die vorig dam en Utrecht zijn op de centrale Jaar niet door griep werden geteis- laboratoria enkele gevallen van in- terd. Vraag aan dr. van Furth of fluenza geconstateerd, maar dat zegt deze mensen er verstandig aan doen nog niets. Bovendien hebben we nog zich te laten inenten. Dr. van Furth geen idee van de omvang van deze "Kijk, Je moet natuurlijk ook de ADVERTENTIE m maak je niet dik stimorol kauwgom eet je niet op op het gebied het weinig zinvol een griepprik te halen "wanneer iemand zich een beetje gammel voelt of thuis iemand ^frJ„yo^a!.?esPr„ok_e". heeft die al ziek is". Hij:. "Als men sen in de incubatie-periode (de pe riode tussen besmetting en de eer ste ziekteverschijnselen) zitten, dan zou ik het niet doen. Dan heeft het gewoon weinig zin meer". Dr. van Funth meent dait de „Nieuw-Zee land" griep noch de inenting risi co's inhouden. "Het vaccin (de ent stof) is volkomen ongevaarlijk. En de griep ook. Het is een gewone A- griep". voorstel over bereiken. Het raadslid Ham (CDA) drong er gisteravond andermaal op aan om de subsidiemogelijkheden voor len worden gebracht. Gisteravond particuliere eigenairs van wonin komen en een groot aantal moties, die consequenties hebben voor 't financieel kader in stemming zul- ,..,kwesties gen die voor renovatie in ruimtelijke orde- ktog komen, te verbeteren. Bij ge- ning en volkshuisvesting. Zo kwam brek hieraf m0eilijk té voldoen ondermeer de grond ver koop r gemeente aan de universiteit Leeuwenhoek aan de orde. Wethou- anders moeten we proberen of der Waal meldde dat de besprekin- door de woningbouwverenigingen gen over het daarvoor benodigde niet contract met het rijk en de uni versiteit nog altijd gaande zijn en „vorderingen worden ge- kar. ik u niet beloven, mijn uiterste best doen". maakt". woningen onderhanden kunnen worden genomen", aldus Ham. Wethouder Verboom: "Dat ik zal Geschrokken van zei Waal in antwoord op op merkingen van Peeters (PvdA), die informeerde of de gemeente inmid dels ook alternatieve (woningbouw) plannen klaar had liggen voor de Leeuwenhoek, "mochten de univer sitaire plannen voor een deel verhoopt niet dc ben ik toch een beetje geschrokken het geval, aldus Waal, "maar de Er zijn geen levensgrote proble- Langerak (VVD) diende een aantal huurverhoging Als bewoner van een huis Woningbouwvereniging de Eendracht, verhoopt niet doorgaan". Dat is niet van 12 procent huurverhoging, die wederpartij heeft wel degelijk be- op 1 januari is ingegaan. De heer Marcel van Dam heeft toch zijn zin door gezet en het be stuur loopt er maar achter aan. Als de heer van Dam nu zelf eens kwam kijken, naar de huizen die 50 Jaar geleden gebouwd zijn, dan zou hij zelf kunnen oordelen of deze keerde fietsroutes huizen in aanmerking komen voor huurverhoging of voor de sloop. De huizen van Sumatrastraat- Boroeostraat- Javastraat- Formosa- voorstellen in, (o.a. over verkoop van woningwetwoningen aan de be woners en verlaging van de inschrij vingsleeftijd bij Bureau Huisvesting)! die hij later weer introk, omdat het college over deze zaken binnenkort met adviezen kamt. Al zei de VVD- 'er ook: "Het college is er volgens mij bang voor om voorstellen van de VVD over te nemen, omdat het grepen dat ook woningbouw moge- dan tegenover de achterban lijkt dat zijn' Mentzij diende een aantal moties in, die alle werden aangenomen. Het Waren de volgend* Het treffen van voorbereidin gen voor het maken van gemar de binnenstad het niet in staat is een zelfstandig beleid te voeren." Anne v.d. Zande (PPR/PSP/D'66) ten slotte constateerde opgelucht, dat de verstandhouding tussen wet houder Verboom en het Huurders- (de suggesties van de Werkgroep Fiets) zijn In studie; U Het instellen van in het kader van de aanleg straat- Driftstraat dit zijn allemaal de Schiphollijn een betere ontslui- Onder- Bovenwoningen. Deze ting van het station en omgeving woningen zijn in zo slechte staat te maken; beterd is. Verboom: "Als beginnend onderzoek wethouder moet Je Je in het be gin voorzichtig opstellen met actie comités. Maar nu, na vier maanden, kan Je Je gemakkelijker bewegen, praat je rustiger". Over de leegstand dat zeker 40 procent Verkeerslichten bij voetgangTS- in Leiden zei de wethouder nog de benedenwoningen geen oversteekplaatsen zodanig af te Dr. R. van Furth woongenot hebben. H.J. v. Leeuwen Driftstraat 21 Leiden. stellen, dat de voetganger krijgt om over te steken; Het aanbrengen "Woningen die leeg staan omdat ze te duur zijn, dat vind ik eigenlijk een misdaad. Maar ik heb niet de macht om er iets aan te verande- drempels in straten, die geen func- ren".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3