Trijntje Cornelis' biedt verdienstelijk toneelspel WINKELS WOENSDAGMIDDAG MISSCHIEN OPEN agenda Aan Wassenaars Stadhoudersplein DRUK JAAR VOOR OV Aanbesteding GOUDEN JUBKJEUM PAGINA 2 ^CWWHHMHUM J. IUL WOENSDAG 15 JANUARI 1975 WASSENAAR De commissie Midden- en Kleinbedrijf, waarin behalve een aantal raadsleden ook vertegenwoordigers van de plaatse lijke middenstandsorganisaties "kit ting hebben heeft geen bezwaren tegen inwilliging van het verzoek van de winkeliers aan het Stad- houderspleta Albert Heyn inbegre pen om op maandagmorgen te sluiten in plaats van op woensdag middag. Omdat het verzoek gedaan werd door alle winkeliers in dit winkel centrum op twee na had de Kamer van Koophandel een gunstig advies uitgebracht. En ook burgemeester en wethouders bleken bereid wat de verplichte halve-dagsluiting be treft «en soepel standpunt in te ne- A1 vorens deze kwestie aan de ge meenteraad zal worden voorgelegd vroegen burgemeester en wethou ders het advies van de commissie Midden- en Kleinbedrijf. Deze bleek geen bezwaren te hebben met uitzondering van de vertegenwoor digers van de Chr. Middenstands bond die bevreesd waren voor een verwarrende situatie voor het pu bliek; in de rest van Wassenaar blijft namelijk de woensdagmiddag sluiting van kracht. Koopavond In de commissievergadering werd ook gesproken over het instellen van een koopavond. Een enquete onder het publiek had uitgewezen dat vele consumenten voorstanders zijn van een wekelijkse koopavond. Maar door de middenstands verte - genwoordigers werd er op gewezen, dat de animo onder de plaatselijke ondernemers om hun winkels een avond per week open te stellen on voldoende is om van een koopavond een succes te maken. Besloten werd op deze kwestie terug te komen als de nieuwe Winkelsluitingswet aan de orde komt. Promenade Tegen het uitbreiden van de pro menade in de Langstraat met een gedeelte van het Plein bleken geen bezwaren te zijn mits het gemeen tebestuur eerst zorgt voor parkeer ruimte op het Plein en voor een be tere bereikbaarheid van het Plein door de dinsdagse weekmarkt te verplaatsen van de Berkheistraat naar het naast deze straat gelegen WOENSDAG Breestraat 19, sociëteit TJaikowskllaan 39. Voorschoten ge- spreksavond Baha'l Gemeenschap. 8 meentebestuur aan op aankoop van de grond tussen Langstraat en Spinbaan, die dan als parkeerruim te gebruikt zal kunnen worden. Is er vervangende parkeerruimte ge schapen, dan kan het Plein auto vrij gemaakt worden. Burgemeester Staab, die de ver gadering van de oommissie presi deerde, zegde toe dat deze zaak op korte termijn bekeken zal worden. Van der Valk Boumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en Gesprekskring Baptistengemeente. 8 uur nam. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, rullavond Phllatellca, Donderdag Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Breestraat 19, Twentwel. sociëteit voor kemerbewoners. vanaf 9 i Voor iedereen te koop 5 In het LAK-theater werd gisteravond de première-voorstel ling gegeven van de volkse klucht uit de zeventiende eeuw van Constantijn Huygens: Trijntje Cornelis'. De bewerking van deze klucht was in handen van Jef Senteur, terwijl voor de regie tekenden Roel Polak en Pieter van Empelen. Roel Polak en Pieter van Empelen hebben elkaar ontmoet op de Aca demie voor Expressie in Utrecht. Roel Polak is vroeger ook nog aan het Nederlands Danstheater verbonden geweest, terwijl Pieter van Empelen landelijke bekendheid geniet doordat hij sinds lange tijd deel uitmaakt van de cabaretgroep "Don Quishoc- king". Van Empele heeft "cabaret" on derwezen op do Academie voor Ex pressie. Dit ter inleiding van Trijntje Cornelis, welke voorstelling na gis teravond "de wijk intrekt" om de Leidse bevolking kennis te laten ma ken met hetgeen Projekt '75 nu eigenlijk wel betekent. Het tegen een achtergrond afzetten van beide re gisseurs is daarom zo belangrijk, om dat bij de geslaagde opvoering van Huygens Trijntje Cornelis" niet aan de indruk kon worden ontkomen, dat dit gunstige resultaat voornamelijk was bereikt door de professionele re gie van Van Empelen en Polak. Daar naast speelde ook in belangrijke mate mee, dat beide regisseurs elkaar haast intuïtief moeten hebben aan gevoeld, want Projekt '75 presenteer de gisteravond een bijzonder verdien stelijke produktie. Het spreekt van zelf, dat zowel Van Empelen als Po lak deze resultaten niet bereikt had den, indien zij over minder goed 'ma teriaal" konden beschikken. De voor stelling van gisteravond maakte dui delijk dat amateurs, mits professio neel begeleid, kunnen uitgroeien tot zeer geëngageerde toneelspelers. Trijntje bijvoorbeeld, gespeeld door Barbara van Barendrecht. nauw ver weven met ons eigen "Imperium", speelde in "Trijntje Cornelis" een hoofdrol. En met deze rol bewees Barbara, die wel schitterde in "Huis Clos" van Sartre, maar in "Zie Zo Zee" haar talent niet maximaal be nutte, dat zij meer kan dan een rol spelen. Zij kan een figuur tot leven brengen en dat gebeurde gisteravond met Trijntje Cornelis. Trijntje Cornelis, die met haar man schipper-koopman Klaas Ger- ritse, beiden afkomstig uit de Noor delijke Nederlanden ("Waeterland") aanmeert aan de kade van Antwer pen en vervolgens de "grote stad" ingaat, is meer geworden dan de na- ieve volkse vrouw, die Huygens on getwijfeld bedoeld moet hebben. Dat Pieter van Empelen en Roei Polak in haar rol de zeventiende eeuwse erotiek hebben laten behouden is een verdienste, die zich maar moeilijk laat meten. Vaak lijkt dit overbodig, maar in een stuk van Huygens, waar in juist dit element zo belangrijk is, wordt de erotiek als functioneel er varen en minder als "direct-zinne- priikkelend". Zo groeit het gebaar van Hanneken de klepperman, die op "een voor de hand liggende" ma nier nagaat, of hij met een "man" of met een 'vrouw" te doen heeft, uit tot een functioneel "herkennen". Pie ter van Empelen zegt daar zelf over: "We hebben die passages (en hier mee bedoel ik ook de scène, waarin Trijntje door Marie en Francesco van haar kleren en sieraden wordt ontdaan) bewust gehandhaafd. Ja zelfs nader geaccentueerd, als we daartoe reden aanwezig achten. Het werkt zeer zeker niet hinderlijk. Integendeel, soms werkt het zo be vrijdend, dat de toeschouwers moe ten lachen, Als Francesco op een gegeven ogenblik de bedstee induikt, waar Trijntje Cornelis zich in haast ontklede staat bevindt, laten wij be wust de gordijnen van de bedstee be wegen. Huygens is de realiteit niet uit de weg gegaan en wij hebben hem hierin gevolgd." Dat Pieter van Empelen en Roel Polak hier goed aan hebben gedaan, bleek gisteravond wel uit de reac ties in een propvol, tot de laatste stoel bezet LAK-theater, waar pu bliek op de verwarming zat en langs de kanten stond om het Stuk te kun nen zien. Over de toneelprestaties van de spelers dient het volgende ge zegd te worden: Barbara Baren drecht, die de hoofdrol vervulde, heeft zichzelf zo'n herkenbaar "Leids accent" aangemeten, dat men met verrassing na de voorstelling moest constateren, dat «ij van zichzelf (ge lukkig) veel genuanceerder spreekt. Juist die inleving in de persoon van Trijntje Cornelis garandeert waar schijnlijk dit perfecte "Leidse ac cent". Een ander acent, dat feilloos werd gebruikt, was het Vlaamse. Zowel "Marie", gespeeld door Hanca Lep ping als "Francesco" (Marcel Maas) spraken zo goed Vlaams, dat menig WASSENAAR Het bestuur van de Wassenaarse Oranjevereniging "Koningin Wilhelmina" is kort na nieuwjaar bard aan het werk ge gaan om evenementen voor te be reiden die in 1975 gehouden zullen worden. Een aantal van die evene menten zal in het teken staan van een Jubileum van de vereniging: op 3 maart zal het namelijk pre cies 70 Jaar geleden zijn dat de Koningin Wilhelmina Vereniging - zoals de naam vroeger luidde - werd opgericht. Op 31 Januari a.s., de verjaardag van Prinses Beatrix, wordt weer een Prinsesseconcert gegeven in de Mes- siaskerk. Voor het eerst zal behalve de Har monie Excelsior ook de gemengde zangvereniging "Wassenaar Vocali- ter" medewerking verlenen. Op zaterdag 1 februari is er in de Schaapskooi op Duinrell het O- ranjebal, dat de Carnavalsvereniging De Deylknotsen organiseert in sa menwerking met de Oranjevereni ging- De 70ste verjaardag van de ver eniging - op 3 maart dus - zal ook niet geheei onopgemerkt voorbij gaan. Op 30 april volgt dan de ko ninginnedag en op 5 mei de Be vrijdingsdag die dit Jaar weer zal worden gevierd. Tenslotte is er dan nog het zomerfeest waarvan de da ta zijn bepaald op 7,8 en 9 augus tus. telefonische afspraak 07132618. Rijksherbarium. Schelpenkade. Jaarver gadering Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. afdeling Lelden. 8 uur nam. LAK-Theater. ..Prediker" door Henk Leids Volkshuis Informatie en inschrijving voor kin derclubs Leids Volkshuls. elke woens dagmiddag van 2 tot 3.80 uur op Apo- thekersdilk 83. T wentwel Sociëteit Twentwel. Breestraat 19, openingstijdenelke dag behalve op ma. do v.a 2100 uur Toegang »oor v.a 20 laar Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap Kindercentra Lelden, Hooglandse Kerk- gracht 4. tel. 30360. Geopend dl 9 30 12 uur. wo en do 2—4 uur en vr 9.80— 12 uur. Gespreksa vonden Gespreksavonden Baba-l gemeen schap Wo 8 uur nam. Kennedviaan 11. Oegstgeest. vr 8.15 uur nam Fred. Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp Stichting werkgemeenschap Kindercentra Hooglandse Kerkgracht 4: (ingang) Koppenlnksteegopen 1 ngstljdendL 2—6 uur nam? tel 80360 Hulp- en adviescentrum Merenwijk. Barbara Barendrecht als Trijn- (Foto Jef Senteur) Vlaming zijn taalstrijd zou vergeten, als hij dit hoorde. Behalve dat Han ca Leppink een "klassieke hoeir" neerzette, had ze in haar spel ook die ongegeneerdheid, die "Marie" onge twijfeld moet hebben gehad. Marcel Maas, die voor mij een onbekende was, speelde bijzonder goed. Zijn Vlaamse uitspraak was feilloos en hi) wist die zelfs te handhaven, toen hij Trijntje weg moest dragen, waar door vaak een nonchalance in de tekst ontstaat. Klaas en Kees, res pectievelijk gespeeld door Paui Riet kerk en Daan Iken vielen wat te gen. Vooral de knecht wijst Trijntje, als zij door de klepperman naar de boot is teruggebracht, wel erg na drukkelijk de deur. Trijntje moet vijfmaal zijn naam noemen, om hem in elk geval aan het twijfelen te brengen. Dat effect kaai een man- nenpantalon en bijpassende pet toch nooit veroorzaken. "Trijntje Cornelis", die door ieder een voor f 25,- te koop is, treedt van vrijdag 17 Januari af in diverse Club- en buurthuizen, diensten- en bejaar dencentra op. Ook is er op zaterdag avond 8 februari nog een speciale voorstelling voor K en O ta het LAK- theater. A. C. KOEKEBAKKER JR. WASSENAAR De reconstructie van de Lange Kerkdam tussen de Prinsesnweg en de Rijksstraatweg waartoe gemeenteraad enige tijd ge leden heeft besloten zal op vrijdag 31 januari as. in het openbaar wor den aanbesteed. Het werk omivat o.a. het vernieuwen van ongeveer 800 meter hoofdriolering, het maken van ongeveer 6500 m2 bestratingen en van ongeveer 6900 m2 asfaltwerken. Verenigingsmarkt op de Luifelbaan WASSENAAR De verenigings markt, die op initiatief van de Win keliersvereniging Luifelbaan e.o. op zaterdag 7 juni as. gehouden wordt, belooft een groot succes te worden. Een groot aantal "erenigtagen heeft zich al aangemeld en anderen be raden zich nog. De organisatoren moeten echter nu zo langzamer hand een volledig overzicht hebben van het aantal deelnemers en van de ruimte die zij nodig hebben. Verenigingsbesturen die zich nog niet hebben aangemeld wordt vrien delijk verzocht dat nu op korte ter mijn te doen bij de heer C. J. van der Holst, Luifelbaan 2, telefoon 13301. WASSENAAR De Pluim vee- en Vogelvereniging Wasse naar gaat dit jaar haar gou den jubileum vieren. Dat zal o.m. gebeuren met een olubten- toonsteüing, vermoedelijk in no vember en daaraan voorafgaand een receptie van het bestuur in het raadhuis, aangeboden door het gemeentebestuur. De vereniging is het Jubileum- Jaar begonnen met een gezelli ge en goedbezochte samenkomst in het Jeroemhuis. De heer van der Bosch, voorzitter van het tentoonstellingsbestour. reikte de prijzen uit van de Jaarlijk se tentoonstelling. De tentoonstelling is in meer dere opzichten een succes ge worden. Het aantal ingezonden dieren 550 was groter dam het vorige Jaar, er was ook een verbetering in de kwaliteit waar te nemen en ook het aantal be zoekers kwam boven dat van vorig jaar uit. Ook financieel had het be stuur over de tentoonstelling niet te klagen, zo bleek uit het overzicht van penningmeester Gladpootjes. De vereniging hield er een batig saldo van iets meer dan f 700,- van over. Arendshorst 19. tel 43212 Spreekuur: Dienstencentrum NoordelnplelD 2b cel 40483 algeme ne informatie dag van 910 uur Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging wen en weduwt - bureau: 61112 Infosentrum Infocentrum. Breestraat 66. Lelden. Donderdag 8.3010.80 uur nam en zaterdag 2—4 uur nam Dierenhulpdienst. i weduwnaars tel. Leids advtes- Paulownastraat 16, Leiden Voor Dierneambulance Tel. 07184616 Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale B nenstad. Gerecht 10. Morskwartier, Burgerraadsman Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum Begijn hof 2 (Rapenburg) ^Dt. 7.30—10.30 uur Moeders voor moeders Mevr. Zr. B. JansenNlemeyer. Hof- dUck 32 Oegstgeest tel 071—68662 Koordstudio Centrum trekkingen ontmoetingsruimte ca. 25 tot 60-Jnrlgen Oude Rijn Lelden tel 44000 Voor advies ln ma ties etc WerkdageD van 16-23 i intermenselijke Redactie Paul Wolfswinkel Jubileum We hebben weer eens een beroemde fout gemaakt, door de nomen van twee gymnastiekverenigingen dooreen te halen. Om aam alle mogelijke mis verstanden een einde te maken, laten ■we het juiste bericht nogmaals vol gen. Een van die bekendste gymanstiek- verenlgimgen in Leiden, Nieuw Brun- ihllide (herhaling: Nieuw Brunhilde) viert op 15 februari haar gouden ju bileum, ondermeer met een reünie in de voormalige zeevaartschool aan het Noordeinde. De vereniging Nieuw Brunhilde heeft zoveel mogelijk adressen van oud-leden pogen te ach terhalen, maar Jaeen grote el lende blijft natuurlijk dat vrouwen bij een huwelijk schuil gaan houden onder andermans naam. Daarom langs deze weg een oproepje aan alle oud-leden van Nieuw Brunhilde om zich de volgende maand voor een dag weer onder de verenigingSbanaer te «scharen. Correspondentieadres: mevrouw Boom, Kanaal weg 3, Ledden, telefoon 22382. Iedereen tevreden? Fijns. Het plan moet nog in de raad komen en de koningin moet het dan ook nog goedkeuren. Diamant Bruid en bruidegom F. S. van Lin- gen-Willems wonen in de Frederik Hendrikliaan 90 in Leiderdorp en zijn morgen zestig Jaar getrouwd. Bur gemeester Van der Have gaat mor genavond op bezoek en neemt na mens het gemeentebestuur een ca deautje mee. Om acht uur begint de receptie in de Scheppingskerk. Bijen De Wassenaarder Van der Vegt, die uit pure liefhebberij bijen houdt, en zich op dat terrein een grote des kundigheid heeft verworven, zal op 24 januari om acht uur in het Je- roenhuis voor de leden van de plaat selijke afdeling van de koninklijke maatschappij Tuinbouw en Plant kunde een causerie houden over het bijenleven en daarbij fraai® kleuren dia's vertonen. Abortus Het comité WU Vrouwen Eisen zet na de organisatie van de demon stratie in Amsterdam haar actie voort met het verzamelen van handteke ningen voor de drie (nu toch wel) bekende eisen: abortus uit het wet boek van strafrecht; abortus in het ziekenfondspakket; beslissing aan de De handtekeningen zullen aan de Tweede Kamer worden aangeboden wanneer de abortusdebatten begin nen. In het programma van de NOS met de titel "Werkwinkel" vanavond om tien voor tien op Nederland 2, zal aandacht worden besteed aan de actie van het comité en wordt het startsein gegeven voor de landelijke handtekeningenactie in de week van 18-25 Januari. Iedereen die wil helpen met het verzamelen van handtekeningen, kan zich in verbinding stellen met Ida van Zijl, Rapenburg 123, tel. 33862 (tussen 19 en 21.30 uur). OntmoetingsruimtenWerkdagen avonds tot 28 uur Zaterdag eeeiot zondag van 20 tot 23 urn Tevens aangepast voor llchameillk gehandi capten. Elke donderdag van 16—16 uur spreekuur Alg. Ned Invaliden Bond. Vormingscentrum Troef sjale Kreagroep; Dinsdagavond Ken- nismaklngsgroep Werkgroep Naald en Draad. Werkgroep Werk en Groep Bon der Werk; Woensdagavond- gereser veerd voor vergaderingen kommissie bijeenkomsten ena.; Donderdagavond: Filmgroep. Handenarbeid en Samen spelen. Troef, 071-30494. Hogewoerd 67 telefoon SOS-dienst Leidse Rechtswinkel Dienstencentrum. Van Hogendorpstr. 36. vr. 7-9 uur nam. Mierennest do. Weekmarkt Pop Film Er komt een weekmarkt in Leider dorp. Jawel. Onafhankelijk van de plannen om in de Hoofdstraat al dan niet een sierbestrating aan te leggen zal het mogelijk zijn om binnen 4 a 5 maanden op de donderdagmorgen een weekmarkt te houden. Er wordt hard aan de verordening gewerkt. Aanstaande vrijdag barst het pop- geweld weer los, nu het een tijdje stil is geweest. Dit keer gaat The Greatest Show of Holland, Status Quo gogo 't proberen. Met mede werking van drie nieuwe go-go-girls. Ja, en dan moet het wel goed gaan. In de grote zaal van De Burcht vanaf acht uur. De Hervormde Jeugdraad in Zoeterwoude (die op een finan cieel goed jaar 1974 kan terugzien) heeft voor 24 Januari een filmavond gepland. In Ons Huis wordt dan een western gedraaid. Aanvang 20.00 uur. Verder staan er voorlopig drie volley bal-avonden op het programma: op 31 januari, 21 februari en 4 april. Teams kunnen zich opgeven in Ons LEIDERDORP Tweehon derdtwintig leerlingen van de Dr. W. A. Visser 't Hooftlyceum heb ben het de-pendance in het Lei- derdorpse Buitenhof in gebruik genomen. Het is de eerste 'bebou wing' in het bestemmingsplan Buitenhof, de rest is nog puur na tuur weiland. Deze nood-depen dance, aldus conrector Tieleman, is voor tijdelijk gebouwd maar het zal er wel 10 tot 15 jaar staan. Het bestuur van de school heeft meebetaald aan de extra-voorzie ningen zodat het een grote 9- klassige school geworden is. De extra voorzieningen betreffen vooral de ruimte, 10/15 procent meerbrede lokalen en gangen, geluidsisolatie tussen de lokalen en een betonnen vloer in de enor me brede gang. Begin februari roordt met de bouw van een soortgelijke school begonnen met 8 lokalen, zodat het geheel een U-vormig model krijgt. In deze 'nieuwste' nieuwbouw ko men dan de z.g. vaklokalen zoals biologie, tekenen, scheikunde enz. Begin volgend cursusjaar hoopt men dat gedeelte ook in gebruik te nemen. Visser 't Hooft kreeg voorrang bij dependance-bouw in Leiderdorp omdat zij de meeste 'lokalennood' hadden. Wethouder mevrouw Tichler van Onderwijs deelde tijdens een persgesprek meetot haar verba- zing in de krant gelezen te heb ben dat de Louise de Colignyscho- lengemeenschap van plan was lokalen in de Sumatrastraat in gebruik te gaan nemen. Zij vindt het een risico waardoor Louise de Coligny leerlingen kwijtraakt. Ik hoop, aldus wethouder mevrouw Tichler, dat B. en W. van Leiden op z/n schreden terugkomt. Later zal het moeilijk worden vaste voet op Leiderdorpse grond te krijgen. Het doorkruist ook een beetje het standpunt van de gemeente Lei derdorp om óf aan alle drie de scholen grond beschikbaar te stel len óf aan niemand. De derde kandidaat voor scholenbouw in Leiderdorp is Bonaventura. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel l - Lelden. Postbus 54 - Giro 67055. Telefoon directie en adminl- «tratle 071-25041 Telefoon redactie 071-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement I 34.36 Per Post f 36.76 Jaarabonnement f 126.10 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bi) automa- tlscne overschrijvingen geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorging van 18.00—20.00 u Zaterdag van 1600—18.00 uur Telefoon 071-30500.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2