moet man en paard noemen" Derks: "Defaix Walter Browne: vreemde vogel V S| Ali verdedigt wereldtitel Tototips HORT START IN HOOGOVENTOERNOOI MET REMISE TEGEN GELLER Dianne de Leeuw mikt op Olympisch goud VOOR MIJ HOEFT FC NIET MEER WOENSDAG 15 JANUARI 1975 SPORT PAGINA 13 NEW YORK Wereldkampioen boksen zwaargewicht Muhammed Ali heeft gisteren in New York een ga rantiebod van anderhalf miljoen dollar (ongeveer 3.750.000.-) geac cepteerd om zijn titel te verdedigen tegen Chuck Wepner. De partij zal op 24 maart in het Coliseum in Cle veland worden gebokst. CRICKET Ds. David Sheppard, 'in de wereld' vermaard als cricke ter (hij is aanvoerder geweest van de Engelse Ploeg), is gisteren be noemd tot bisschop van Liverpool. Met zijn 45 Jaar is hij de Jongste bisschop van de Anglikaamse kerk. BREDA Je kunt van Frans Derks denken wat je wilt. Dat hij een showman is, een op pu bliciteit verzotte kerel. Oké. Maar vrolijke Frans is ontegenzeggelijk een zéér bekwaam scheids rechter, die vooral uitblinkt vanwege de eigenschap dat hij de voetballer zo goed aanvoelt; begrijpt wat er in het vuur van het spel in hem omgaat. De zwierige inwoner van Breda is ook iemand die uistekend tegen kritiek kan. Kritiek van spelers, kritiek in de pers. Hij wordt er niet boos om. Door Rob Vente I Daarom valt het enigszins te I verwonderen dat Frans Derks evenals trouwens zijn collega's Van jder Kroft, Boosten en Corver onmiddellijk reageerde op de brief (die Defaix aan de scheidsrechters- I commissie heeft geschreven. De zakelijk directeur van FC Twente j opperde daarin het plan om topwedstrijden voortaan door bui tenlandse scheidsrechters te laten (leiden. Deze „kritiek" pikte Derks niet. Hij vroeg prompt de KNVB om ontheffing van de leiding van de komende topper FC Twente-PSV. Frans Derks: „Natuurlijk kan ik tegen kritiek. Als Hans Bassant (bijvoorbeeld in Voetbal Internatio- jnal zegt dat hij mij een vervelend mannetje vindt dat zijn eigen spelregels maakt, kan ik dat best (hebben. Maar wat Defaix, die joverigens op mij altijd als een zeer fatsoenlijk man is overgekomen, uithaalt, neem ik niet". Oorlog „Goed, Defaix wil kennelijk de oorlog verklaren aan de Nederlandse scheidsrechter. Maar dan moet hij in die brief aan de KNVB niet met algemeenheden komen. Dan moet hij keihard de feiten vermelden waarop zijn grieven zijn gebaseerd. Dan moet hij man en paard oen. Natuurlijk weet ik precies wat hij bedoelt. Uiteraard. Maar Defaix heeft het maar steeds over „de Nederlandse scheidsrechter" en daarmee gooit hij mij dus ook op die hele grote hoop. En dat terwijl ik nog nooit last met FC Twente heb gehad. Ik heb ook niets tegen de club. Integendeel. Maar in Defaix ik in dit geval de club Twente, dus heb ik als reactie een daad gesteld. Gezegd: voor mij hoeft Twente-PSV niet meer". („Trouwens, als wij niet eens een jkeer zouden reageren, zou het steeds erger worden met de kritiek op ons. Want wat gaat in Enschede bij wedstrijden van FC Twente het publiek al bij voorbaat zeggen? Dat de scheidsrechter waardeloos is. „Defaix heeft het immers zelf gezegd", redeneren ze dan". „De meeste trainers vinden het tegenwoordig ook om de haverklap zo noodzakelijk om him gal in onze richting te spuwen. Daar erger ik me soms ook aan. Verdorie, wij zeggen toch ook niets als wij de trainers blunders zien maken". „Ik vindt dat de pers maar eens aan al die zaken wat moet gaan doen. Want het lijkt nu soms net of geen enkele Nederlandse scheids rechter er nog wat van kan. Maar geloof me, de scheidsrechters hier zijn allemaal voor honderd procent eerlijk en doen altijd hun stinkende best om een wedstrijd zo goed mogelijk te leiden". „En natuurlijk mag in het jaar 1975 iedereen zeggen wat hij wil. Maar aan het feit dat we nu hier in Nederland Europees topvoetbal spe len, heeft de scheidsrechter ook zijn steentje bijgedragen. Die is in die Jaren naar de top heel aardig meegeëvolueerd. Dat* zal iedereen och moeten beamen". Onzin Defaix heeft de bond ook geschre ven dat de Nederlandse arbiters niet voldoende zouden zijn opgewassen tegen de spanningen die het leiden van topduels met zich meebrengt. "Showman" Frans Derks: „Denkt Defaix soms dat we allemaal gefrustreerde mannetjes zijn?" Derks: .Pure onzin. Denkt Defaix soms dat we allemaal gefrustreerde mannetjes zijn? Nou, mij doen die spanningen mentaal weinig. Ik ben steeds dezelfde. Of ik nu Rusland tegen Amerika moet fluiten of Helmond Sport tegen PEC Zwolle". „Overigens vind ik dat Defaix in zijn brief ook aardig aan discrimi natie doet. Voor topduels dus buitenlanders. En daarbij gaat hij er kennelijk van uit dat Twente „top" is. Maar op de in zijn ogen lagere clubs mogen ze ons dus gerust loslaten. Die moeten het dan maar wel met ons doen. Je reinste discriminatie". „Trouwens, wat verwacht Defaix eigenlijk van zijn buitenlandse scheidsreohters? Is hij soms verge ten dat er hij de wereldkampioen schappen een behoorlijk stel liepen te klungelen? En ik kan Je ook een paar namen noemen van buitenlan ders die in ons scheidsreohterswe- reldje als ontzettende sjacheraars worden beschouwd. En ze z i J n dat". In geen geval dus FC Twente-PSV onder leiding van Frans Derks? De „Van Hanegem onder de scheidsrechters": „Voor die wedstrijd komen er nog een paar gesprekken. En Je weet nooit wat daar uitrolt". En tot slot: „Maar Defaix is toch echt te ver gegaan". WIJK AAN ZEE Misschien heeft het iets te maken met het wezen van het spel, misschien ook niet. Maar wat mij in de eerste ronde van het 37ste Hoogovenschaaktoernooi zo opviel was, dat de meeste beroepsschakers bepaalde eigenschappen plegen te ontwikkelen die in hun wereldje veel minder opzien baren dan onder de "gewone" mensen, als ik het niet-schakende deel van de wereldbevolking gemakshalve zo mag noemen. MW-Sparta Den Haag-Excelsior Graafsch.-Wagening. AZ'67-Telstar Haarlem-FC Twente Utrecht-Amsterdam G A Eagles-Roda JC| Feyenoord-PSV Eindhoven-Veendam I Vitesse-Volendam Groningen-FC VW Door Alexander Münninghoff Ik bedoel maar: een zenuwpeze- rige bekketrekker als de Ameri kaanse grootmeester Walter Browne zou in het gewone maatschappelij ke verkeer slechts moeizaam kun nen functioneren, maar onder de schakers heeft hij zonder veel pro blemen een plaats gevonden. Want Browne kan geweldig goed scha ken, en daar gaat het per slot van rekening om. Zolang hij op topni veau blijft meedraaien zal men aan zijn stuiptrekkingen achteloos voor bijgaan. Als hij, zoals in deze eerste ronde, een speler van formaat als Robert Hübner van meet af aan onder zware druk kan zetten wordt hem zijn chaotische motoriek gaar ne vergeven. En laten we eerlijk zijn: zonder zo'n vreemde vogel zou het toernooi aan charme verliezen. Ander voorbeeld van die scha kerstolerantie: het gesnuif van de zeer sympathieke Bulgaar Po pov. Ik zou er gek van worden als ik met iemand zou moeten werken, die net als hij voortdurend van die korte, krachtige luchtstoten uit zijn reukorgaan zou laten ontsnappen. Hoe aardig ik hem ook zou vinden, ik zou er geheid iets van zeggen. Maar zo niet Kavalek, die ogen schijnlijk zonder ook maar iets te merken Popov genadeloos van het bord schoof. Wel had de Ameri kaanse Tsjech grote bezwaren te gen de fotografen, die iets langer dan was toegestaan hun werk de den. Maar dat waren ook geen geen schakers. Buitenstaanders ver storen nu eenmaal veel gemakkelijker de concentratie van de grootmees ter dan een vakbroeder met een zenuwtic. Een ander verschijnsel dat de grootmeesters in Wijk aan Zee niet schijnt te kunnen deren is de fluit- zucht, die door de toernooizaal waart. De aanhoudende, krachtige kustwinden produceren een conti nu, spookachtig gefluit waar ik knap geïrriteerd van zou raken. Maar ook hier weer is de in het diepst schaker tonnslijlf niet uit balans te Geconcentreerd En geconcentreerd werd er ge speeld, in die eerste ronde. Sosonko brouwde tegen zijn ex-landgenoot Furman een krachtige Catalaan, die hem aan de winst deed ruiken. Maar de weinig weerbaar ogende Sovjetgrootmeester vond, net als zijn pupil Karpov onlangs tegen Korts- noj, elkens de Juiste parade. Remi se dus. Geiler heeft na het vorige IBM-toernooi, waarin hij het zo liet afweten, heel wat goed te ma ken voor het Nederlandse publiek. De Rus die weer een overhemd van een onbekend merk aan heeft (bij Geiler kan het bovenste knoopje nooit dicht en flapt er immer een boordpunt over het revers) trof het slecht dat hij tegen de Tsjech Hort moest aantreden. Hort heeft name lijk ne het toernooi van Hastings gewonnen en verkeerde duidelijk nog in de winning mood. Bij het afbre ken dachten we aan winst voor Hort, maar in de tweede zitting kon Gei ler tegen de storm in nog Juist de remisehaven bereiken. Donner won van Kuljpers, en dat is altijd een machtig mooi gezicht. De wijze lach in de profetenbaard bij het nakaarten, de corrigerende wijsvinger omhoog als de tegenstan der bij de analyse nog iets in het midden mocht willen brengen. Want Donner heeft altijd gelijk, zeker als hij een partij heeft gewonnen. La ten we dat nu eindelijk eens erken nen. Erg subtiel spel liet de Tsjech Smejkal zien tegen de ex-Parti zanenleider uit Joegoslavië Gligoric. Tempozetjes met een goede loper tegen een iets minder goed paard resulteerden in pionwins. Aan de partijwinst moet nog even verder worden gesleuteld. Geruisloos en strak positioneel ver liep Portisch-Ree. De Nederlander speelde nogal schuchter, kreeg een zwakte op a7 en ging in verloren stand door de vlag. De Hongaarse killer heeft meteen al toegeslagen, en is zonder meer een van de favo rieten voor de 4000 Hoogovenguldens aan het eind van de rit. Timman-Langeweg ging geruime tijd volgens de theorie. Pas toen Langeweg iin tijdnood kwam en op de voorlaatste zet mistastte, kon on ze Jongse grootmeester met een pionoffer toeslaan. Uitslagen GROOTMEESTER Popov Buig.)—Kavalek (Vst.) O— 1, Donner (Ned)—Kuljpers (Ned) 1 —0, Browne (Vst.)—Hübner (Wdl.) afgetor., Sosonko (Ned)—Furman (Rus.) Smejkal (TsJ.)—Gli- 0OT1C (Joeg.) afgebr.), Portisch wonsuein iv-o.;—uaoenm uxeuj vi (Hang—Ree (Ned) 1—0, Timman Portisch (Hong.)—S. Napik (Ned) 1~0)' Hort (Polen) VzDvorecki (Aus)— Vadas (Hong) 1—0, Ek (Zweden) Walter Browne MEESTERGROEP: Weitstein (V.S.)—Boehm (Ned) (TsJ.)Gelier (Rus.) Timman (Ned) 1—0. Enklaar (Ned) Schmidt (Polen) 01, Ciocaltea (Roem)—Bukic (Joeg) Lig- terink (Ned)—Mart (Vst.) 1—0, Dieks (Ned)—Sigurjcnsson (UsJ.) 0—1. Dianne de Leeuw tijdens de training DEN HAAG Een weinig vermoeid en nog niet geheel gewend aan het tijdsverschil van negen uur is Dianne de Leeuw in Nederland terugge keerd. Zestienhonderdveertig tradn'intgs uren meer dan verleden Jaar achter de welgevormde rug, toen de rijdster uit het Californische Paramount tweede bij het Eu ropees kampioenschap in Zagreb en derde bij het wereldkampi oenschap in München werd. Een geweldige sprong, wamt het Jaar daarvoor had de Jury bij het wereldkampioenschap een vijf tiende plaaits voor haar voldoen de gevonden. Dianne, negentien jaar nu, doet mee aan de na tionale kampioenschappen, die vrijdag, zaterdag en zondag in Amsterdam worden behouden. Voor haar een verplicht inter- mezzor die haar het paspoort moeten bezorgen voor de grote internationale toernooien: heit Europees kampioenschap, dat van 28 januari tot en met 1 februari in Kopenhagen wordt gehouden en het wereldkampi oenschap, dat daarop van 4 tot en met 8 maart volgt in het op hoog gelegen Colorado Springs. Dianne's banden met Neder land liggen in een ver verle den. Haar vader, afkomstig uit Rotterdam, en haar moeder (Leerdam) emigreerden twin tig Jaar geleden naar Califor- iKië, waar Diainne srixiisliani heaf.t gewoond en waar zij nu voor het tweede jaar onder leiding van Doug Chapman haar we kelijkse veertigurige train/ings- arbeid afwerkt. Zomer en winter. Slechts eenmaal onderbroken door één week vakantie. Haar enige andere bezigheid: 3 maal in de week balletles. Om op het ijs gracieuzer te ogen. Sinds zij twee Jaar geleden de highschool verliet heeft het kunstrijden haar hele leventje in beslag ge komen. De niet geringe kosen (een les van twintig minuten kost vijftien gulden) komen voor rekening van vader en ook van moeder die scha-at=kostuumpje? ontwerpt om de tekorten in het gezinsbudget op te vullen. Enkele jaren nu beseft men bij de Koninklijke Nederlanse Schaatsenjrijidersbond en het Olympische Comité terdege, dat Dianne de Leeuw nog steeds de Nederlanse nationaliteit heeft, al reist zij momenteel dan voor het gemak op een Amerikaans paspoort. Een Olympische me daille is per slot van rekening nooit weg. En daar ziet het wel naar uit, want legde Dianne gisteren op de Haagse Uithof, waar ze nog wat rondjes draai de, in vrijwel accentloos Neder lands uit: "Ik zie wel wat in de showbusiness, maar dan pas na de Olympische Spelen". Een complicatie is echter dat de Eu ropese en wereldkampioene Christine Enrath (OD.) en de Amerikaanse Dorothy Hamill, die haar bij het wereldkampi oenschap voorbleven, eveneens de amateurstatus trouw zijn ge bleven. Nog meer trainen was de enige oplossing voor Dianne de Leeuw. En het instuderen van een nieuw Kür. Ze heeft beide gedaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13