Diepvries- hektreiler kost al 6 miljoen Huisvrouwen adopteren bewoners Hooge Burch Inspecteur wil cafévergunning laten intrekken Iwan Rebroff zingt voor speciaal jubileum-tarief PAGINA 4 DINSDAG 14 JANUARI 1975 Geen parkeerverbod in Katwijkse Asterstraat KATWIJK Het Katwijkse college van B. en W. heeft in antwoord op vragen van het raadslid R. J. de Vries gesteld, er niets voor te voelen een par keerverbod in te stellen in de Asterstraat in Katwijk aan den Rijn. "In de praktijk blijkt", aldus B. en W., "dat in straten waarin parkeerverboden gelden met hogere snelheid wordt ge reden dan in straten waar in auto's geparkeerd kunnen worden. Door die hogere snelheid wordt de verkeersveiligheid na delig beïnvloed. Iets dat zeker in de Asterstraat, die voor winkel en schoolbezoek regelmatig moet worden overgestoken, duidelijk het geval zou zijn". IJMUIDEN/KATWIJK AAN ZEE „Was het maar waar, dat ik voor f 1.300.000,— een diepvrieshektrailer kon kopen. Dan zou ik geen moment aarzelen. Zo'n schip kost momenteel tussen de f 6 en 6 1/2 miljoen. Dat is wel wat meer". Dat was gisteravond de reactie van een Katwijkse reder op ons bericht „Miljoenen subsidie voor rederijen in Katwijk". In dat bericht stond namelijk, dat drie rederijen in Katwijk een nieuwe diep vrieshektrailer kregen uit het oriëntatiegedeelte van het Europese Landbouwfonds en dat zo'n diepvrieshektrailer ongeveer 1.300.000 gulden kost. Door Cees Combee Iedereen, die een beetje in het visserijbedrijf thuis is, weet wel, dat men voor zo'n bedrag nooit een hektreiler - en dan nog wel een diepvries - kan laten bouwen. Men heeft er nog geen kotter voor. De ze kost al zo'n f 3 miljoen. Er is dan ook een vergissing gemaakt. Die rond 1.300.000 gulden slaat niet op de kosten van de bouw, maar op de hoogte van de subsidie. Voor de drie rederijen in Katwijk is na melijk respectievelijk f 1.322.500,- f 1 350.000, en f 1.322 500 ontvangen als financiering van structuurprojec ten voor het Jaar 1974 door het Europese Oriëntatie- en Garantie fonds. Die subsidies hebben betrekking op door de rederijen Ouwehand, Parlevliet en Van der Plas en Ken- nemerland vorig jaar bestelde diep- vrieShekfireilers. Die van PP. is zelfs reeds ais KW 172 "Dihk-Diederiik" ln de vaart genomen. De beide an deren zijn in aanbouw en zullen waarschijnlijk met het begin van de nieuwe harimgteelt naar de visgron den vertrekken. Aanvankelijk was het de bedoeling uit het Europese fonds een subsidie van ongeveer een kwart van de bouwkosten te verlenen, dooh door het grote aantal aanvragen - het gaat om zes schepen - is dat percentage teruggedraaid tot rond de twintig procent. Veel aanvoer Er was gistermorgen aan de IJ- muidense visafslag een grote aan voer van vele duizenden kisten verse vis. Ook voor vandaag zag het er naar uit, dat er veel vis aan de markt zou zijn. Er lagen namelijk gisteren al acht "noordboten" voor de kade op lossing te wachten met veel koolvis in de ruimen. De KW 15 en KW 43 arriveerden met ieder zo'n 900 bakken koolvis en wat bijvis. Daarentegen kwam de nieuwe SCH 108 van de eerste "noordreis" terug met heel weinig koolvis en 350 kis ten blankwerk en enige honderden kisten schelvis etc. Er werden aan de IJmuidense maandag-markt leuke besommingen gemaakt. Topscorer was de LJM57 met als schipper de Noordwijker Wim Klinkenberg. Hij maakte f 90.000,-. De KW 41 kwam tot f 73.000,-. Overweekse kotters be- somden zo rond de f 50.000,-. Zo kwam de KW 24 tot f 53.000,- en de WR 32 tot f 34.900.-. De niet over weekse kotters LJM 29, LIM 30 en UM 116 noteerden respectievelijk f 28.700,-, f 23.500,- en f 31.600,-. De export toonde zich een gretige koper en bepaalde de prijzen. Tan gen waren echter lang niet zo duur als vorige week maandag. Ze gingen gemiddeld voor f 10,- per kg. De slip pen deden f 8,- en de groten kwa men niet verder dan f 7,60. Schol I ging weg voor f 47,- tot f 42,- per kist. De overige soorten schol waren duurder. Tot zo'n f 60.- per kist. Goe de zwarte koolvis behaalde een gemid delde prijs van f 65.- per bak en schelvis van uütetekentle kwaililiteit liep zelfs op tot f 130,- per kist. Vislosre geling In IJmuiden liepen we reder Cees den Duik van N.V. Rederij en Handelmaatschappij vh. C. den Duik in Katwijk aan Zee tegen het lijf. Hij vertelde, dat hij na tien jaar als zodanig in functie te zijn geweest bedankt heeft als voorzitter van de Vislosregeling LJmuiden. Zijn taad wordt overgenomen door drs, P. G. C. Siemens, directeur van de N.V. Visserijmaatsdhappij vh. J.C. Pronk in IJmuiden. Den Duik heeft in die tien jaar bijzonder veel gedaan om de vislos regeling vlot te doen verlopen. Dat was niet altijd even gemakkelijk. Er zijn talrijke (loon) conflicten ge weest, waarbij hij als voorzitter van het overlegorgaan moest onderhan delen tussen de reders en de bonden, waarbij de vislossers zijn aangeslo ten. Node heeft men Den Duik heen zien gaan, want in de voorbije tien jaar heeft hij zich volledig ingezei om een voor alle parijen zo goed en gunstig mogelijke regeling te krijgen. Zelf zegt Den Duik: "Ik heb dat werk altijd graag gedaan. Het is echter naar mijn mening wel eens goed als een ander de leiding in han den neemt. Het werd trouwens op den duur voor mij een te zware be lasting. Vooral, omdat ons bedrijf ook nog gerund moest worden. Te genwoordig met al die moeilijkhe den is dat zeker geen eenvoudige zaak. Daarom heb ik vorig jaar al gezegd, dat ik er begin 1975 mee zou Uit de vaart Den Duik vertelde ook nog, dat hij de vorig Jaar weer ingebrulk geno men bokken visser KW 87 "Alba tros" uit de vaart heeft genomen. Daarvoor had hij het schip ver huurd aan een Duitse rederij. De uitkomsten in het afgelopen seizoen waren zo gering op het gebied van de haring- en tongen visserij. dat het exploiteren van dit schap fi nancieel niet meer verantwoord was. Vooral niet nu de quotering van tong etc. wel een feit zal worden.. Katwijker Den Duik: "Wij zijn meer gespecialiseerd op de haring visserij dan op de tongvisserij. Dat alles heeft er mede toe bijgedragen de KW 87 op te leggen. Nu hebben we nog in de vaart de hektreilers KW 141 "Willy" en de KW 144 "Corn, den Duik". Daarmee hopen we de haringvisserij te blijven voortze.-ten. Nu zitten we op de rondvis. Het is wel te hopen, dat 1975 voor de visse rij wat beter wordt dan het afgelo pen jaar". Burgerlijke stand van Leiden Tisseur; Hlske Anne dr v P. C. M. Rose krans en M. S. E. Schelfhout; Cecilta dr v J van Egmond en J. M. Stouten; Mariken dr v E. A. T. Over- k en A. M. van B V. A. M. de Jong n; Anne-marie dr Rheenen; Erie de Vries; Theodorus zn v T. L. F. Vink en P. M. van der Linden: Ruth dr v W. van den Oever en N. van Rhljn; Johannes zn v J H. C. Laman en C. A. A. Ratsma; Arnold Vooijs; Bernard zn v B. E, Meertens en H. C C. Hak; Raimond zn v P. A. de Bruiln en A. I T. Blokland: Cor nells zn v L. I. Noort en J. van Vliet; TViftn wn v w. c. H J. de Kondne en Saskla dr v J. de Vink BOETE VOOR HARDLEERSE INBREKER Café in Rijnsburg herleefde DEN HAAG Als het aan de Inspecteur voor de drankwetgeving in Leidschendam ligt, moeten burge meester en weth. van Rijnsburg de vergunning intrekken, die zij aan de heer J. van Rootselaar hebben ge geven voor een café op het adres Vlïet-Noordzijde 73/74. De beslis sing ligt nu echter bij het dagelijks bestuur van de provincie, waar de inspecteur in beroep ging, toen B. en W. zijn verzoek om de vergun ning in te trekken, hadden afge wezen. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels in het Provinciehuis een hoorzitting gehouden, waar beide partijen hun standpunt konden toedichten. De inspecteur gelooft, dat B. en W. van Rijnsburg in september '73 de vergunning niet gegeven zou den hebben, als zij van de werke lijke situatie op de hoogte waren geweest. Die vergunning is nl. aan de heer Van Rootselaar afgegeven, met de vermelding dat mevrouw J. S. de Koning-Wouters als vakbe kwaam bedrijfsleider en beheerder zal optreden. De inspecteur heeft echter vastgesteld, dat mevrouw De Koning maar een uur of vijftien per week ln de zaak aanwezig zodat zij niet de "typische beheers- daden" verricht, zoals die in de gel dende rechtspraak worden genoemd. Zouden B. en W. dat van te voren geweten hebben, dan hadden zij volgens de inspecteur een andere beslissing genomen. Burgemeester en wethouders zien dat echter wat anders. Voor zo ver zij weten is mevrouw De Koning tenminste 25 uur per week in het oafé en verder vinden zij het wat te ver gaan om in verband met *n 'gewoon" dorpscafé, waar door gaans maar één personeelslid werkt, te spreken van "typische beheers- daden". Daar komt WJ, dat de heer Van Rootselaar zelf een jarenlange horeca-ervaring heeft als beheerder van het inmiddels afgebroken ker kelijk centrum van de hervormde gemeente in Rijnsburg. Hij is er ln geslaagd het betrokken café, dat Jarenlang heeft leeggestaan, nieuw leven in te blazen en een goed aan zien te geven en hoopt bovendien op korte termijn zelf het vakdiplo ma te bepalen. Onder die omstan digheden vinden B. en W. het niet juist de omstreden vergunning in te trekken. HAZERSWOUDE - Een 19-jari- ge betonvlechter uit Hazerswoude, had zich een groot rayon opge bouwd voor plegen van inbraken en diefstallen. Dat strekte zich uit over zijn woonplaats, doch ook Voor schoten, Leiderdorp, het Leidse stad huis, Zoetermeer en andere plaat sen. Acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaar delijk met proeftijd van 2 Jaar en aftrek van het voorarrest, luidde nu de eis van de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank. En dan zal verdachte ook nog voor de kantonrechter in Alphen aan den Rijn voor bepaalde feiten moe ten verschijnen "We hebben al heel wat met hem afgetobt, maar hij gaat in eigen stijl door", moest de Officier vaststellen. Tot die "stijl" behoorde ook het arrogant optreden jegens politiemannen die hem arres teerden en door verdachte werden uitgescholden "Oog om oog. tand om tand", aldus de mededeling van verdachte "Daar kunt u in de toe komst dan nog wel meer narigheid van krijgen", constateerde de recht bankpresident koeltjes. Ook in Pynacker had verdachte deelgenomen aan een forse inbraak, waarbij drank, sigaretten, langspeel platen en dergelijken werden gesto len. Toen hij bezig was met inbraak in een zelfbedieningszaak te Leider dorp, werd hij gearresteerd. In Lei den werden twee inbraken gepleegd, waaronder in het stadhuis. Geld, le vensmiddelen en dergelijken behoor den tot de bult. Het ging allemaal vanzelf", al dus verdachte. "U hebt veel praatjes en legt de wetten naast u neer", aldus de recht bankpresident. De officier had in diens dagvaarding zich beperkt. "De lust zou te lang zijn geworden, merk te hjj op. Verdachte is reeds eerder veroordeeld tot negen weken gevan genisstraf, waarvan zes weken voor waardelijk. De verdediger moest vaststellen, dat verdachte intelligent genoeg is om een andere levensweg te volgen, doch vanwege een "vrijheidsdrift" in verkeerd milieu terecht wasgeko- men. Hij vroeg een niet te lange gevangenisstraf op te leggen. Von nis over 14 dagen. ZWAMMERDAM Vrouwen uit Zwammerdam gaan iets doen voor de bewoners van de Hooge Burch, hun gees telijk gehandicapte mede-dorpelingen. „Eén van de dingen die we al doen, is het zwemmen met een paar „huisgenoten" van de Hooge Burch. Vier dames gaan elke dinsdagmiddag mee met een bus naar De Kuil in Bodegraven. Elk van hen neemt dan een kind onder haar hoede. Dat betekenthelpen met aan- en uitkleden, en het kind een uur lang bezig houden i.n het water. Mevrouw Kat: adoptieplan voor de Hooge Burch. Erg leuk werk, waar we nog wel meer dames voor zouden kunnen ge bruiken.". Dat zegt mevrouw A. Kat, van de Buitendorpstraat 76 ln Zwammer dam. Zij is presidente geweest van de gereformeerde gespreksgroep in het dorp. In die kring is het initia tief geboren. "Maar wat we nu van plan zijn, is bedoeld voor alle dames in Zwammerdam. We wilden niet al- De enthousiastelingen die zich voorlopig met de actie bezig houden, zijn de dames Doelman. Leemburg, Moster en Kat, allen uit Zwammer dam. Morgenavond wordt in één van de zaaltjes van de Hooge Buróh een bijeenkomst belegd, waarvoor via een huis-aan-huis verspreid stencil alle vrouwen van het dorp zijn uit genodigd. Overigens: ook dames uit bijvoorbeeld Bodegraven zijn wel kom. Adopteren SASSENHEIM Oud-voorzitter De Jong van het Sassenheims Chris telijk Mannenkoor kwam met het idee. Taat,' zo stelde hij voor toen de viering van het zilveren jubileum van het koor aan de orde kwam, 'laat Iwan Rebroff naar Sassenheim komen om met zijn wereldberoemde balaikaorkest extra luister bij te zet ten aan het jubileum-concert.' De suggestie van oud-voorzitter De Jong leek aanvankelijk niet meer dan een mooie luchtbel. Iwan Rebroff, zo bleek, was zelfs ondanks de extra gemeentelijke subsidie, te duur. Toch zal Iwan Rebroff donder dagavond 16 januari in Sassenheim optreden. Met, natuurlijk, het 'Lied der Wolgasohlepper', met ook andere bekende en wat minder bekende lie deren als 'Eintönig klinkt das Glock- chen', 'Mit der Troïka' etc. Iwan Rebroff, na zijn eerste 'onhaalbare' contract, liet na hernieuwd contact een deel van zijn (financiële) eisen vallen. 'Omdat,' zo weten de bestuur ders vam het zilveren koor te ver tel! em 'het om een jubileum ging.' Iwan Rebroff dus deze week het absolute hoogtepunt van de jubi leumviering van het Sassenheims Christelijk Mannenkoor, dat zich de afgelopen vijfentwintig jaren een vaste plaats in de Sassenheimse (culturele) gemeenschap heeft ver worven. Een plaats, die in niet onbe langrijke mate te danken is aan de inzet van één familie: De Vries. Di rigent Job C. de Vries leidt het koor aJ een kwant eeuw, N. de Vries, J. Z. de Vries en Z. J. de Vries zijn even eens al van begin af aan lid en de in breng van Oe Vriezen telt daar naast nog een tweetal broers. Het Sassen/heims Christelijk Mannen koor, bij het begin op 11 januari 1950 twaalf zangers sterk is inmiddels tot een groep van bijna dertig man (om precies te zijn 29) uitgegroeid. Een groep, die ook weinig verloop kent, want naast de drie broers De Vries zijn ook oud-voorzitter (acht tien Jaar lang) Z. J. de Jong, C. Honders en oud-bestuurslid R. Dui ker vanaf de oprichting lid, terwijl ook pianist P. van Zoen al meer dan twintig jaar 'meeloopt'. De technische ontwikkeling van het Sassenheims Christelijk Mannenkoor is snel gegaan. In 1952 nog uitko mend in de vierde afdeling werd in één ruk doorgestoten naar de ere- afdeling in 1956, maar ondanks de snelle sucessen (ook dirigent Job de Vries ging met een dirigentenprijs strijken) werd het concours-werk daarna achterwege gelaten. *De koor leden zagen geen kans meer zich daarvoor vrij te maken. Zij hadden andere verplichtingen.' Het Sassenheims Christelijk Man nenkoor 'beperkte' zich tot zangers avonden in de niet al te verre omge ving en trad jaarlijks aan voor kwa litatief steeds goed beoordeelde con certen in de Sassenheimse Gerefor meerde Kerk. Concerten, die soms werden opgeluisterd door de komst van beicende orkesten (Koninklijke Militaire Kapel of solisten (Caro line van Dop-van Heyningen) Het jubileum-concert telt naast Iwan Rebroff trouwens nog een so liste: Caroline van Hemert. Het programma vermeldt onder meer en kele solo's van Caroline van He mert uit de Messiah van Handel, lie deren van Brahms, Mozart, Schubert en Verdi. De komst van Iwan Rebroff naar Sassenheim heeft voor het Sassen heims Christelijk Mannenkoor ook nog een niet geheel verwachte steun- actie opgeleverd. Boek- en plaathan- de reeds opgeborrelde ideeën ver der uit te spinnen. Er zijn al diverse suggesties, om wat te doen voor de bewoners van de Hooge Burch. Mevrouw Kat: "je zou een bewo ner van de Hooge Burch kunnen adapteren. Dat houdt fel dat je iemand op gezette tijden eens bezoekt, eens mee naar huis neemt, of een een stukje samen gaat wandelen. Dat zou vooral fijn zyn voor degenen m de Hooge Burch die geen familie in de buurt hebben wonen." Een andere mogelijkheid is. dat men eens per maand bijvoorbeeld een avondje op bezoek gaat in één van de hulzen van de Hooge Burch. Eeen kop koffie zetten, een spelle tje doen. helpen met een handwerk je of zoiets, een brief schrijven voor iemand. Kortom: wat gezelligheid "van buitenaf" inbrengen. Toegejuicht del Wagner heeft een speciale Re broff-actie afgekondigd, waarbij de platen tegen speciale prijzen worden aangeboden en een deel van de op brengst aan het Jubilerende koor ten goede komt om de ondanks alles toch nog flinke kosten te dekken. Het ju bileum van het koor zal behalve met het Jubileumconcert ook nog worden gevierd met een receptie. Deze staat voor vrijdag 24 Januari op de agenda van 5 tot 7 uur. Plaats van hande ling is dan het Oude Koningshuys. Het festijn met Iwan Rebroff be gint donderdag om acht uur in de Gereformeerde Kerk (Julianalaan). Deze kerk biedt plaats voor ruim duizend mensem en alle kaarten (èi tien gulden) zijn al uitverkocht. De zaal is open vanaf zeven uur. Droogte Generaal Mohamed Siad Barre, president van de repu bliek Somalië, heeft verklaard dat de voortdurende droogte in zijn land het aantal vluchtelingen in de noodkampen tot 13.700 heeft doen oplopen en dat er per dag 4600 5000 mensen bij komen. Indien de droogte zou aanhouden, zou het aantal vluchtelingen in de komen de maanden tot 700.000 stijgen. Het Somalische staatshoofd heeft een dringend beroep gedaan op de "be vriende landen" om Somalië te hel pen. Wellicht komen er nog meer idee- en naar boven, morgerna/vond. Dit initiatief van enkele Zwammerdam- se vrouwen is in elk geval van har te toegejuicht door onder-directeur Nagtegaal van de Hooge Burch. Me vrouw Ka-t: „Wel heeft hy ons voor gehouden dat we niet al te hard van stapel moeten lopen. Want als je in die sector iets begint, dan moet je er ook mee doorgaan. De bewoners van de Hooge Burch gaan dan op Je rekenen". De bijeenkomst morgen begint om Student betrapt met marihuana LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond twee Jongens uit deze stad aangehouden, die bezig waren binnen de omheining van een bouw werk aan de Langegracht planken weg te nemen. Bij nader onderzoek bleek zich op de kamer van een van de Jongens, een 22-jarige student, een aantal pakjes marihuana te be vinden. Tegen het tweetal is proces verbaal opgemaakt en de partij ma rihuana is in beslag genomen NEDERLAND VALT OP DOOR GODDELOOSHEID NOORDWIJK Voor de Ned. Chr. Vrouwenbond te Noordwijk aan Zee in het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat sprak ds. T. J. Hage uit Voorburg over 'Teke nen van de Wederkomst". In het verleden en ook tegenwoor dig zijn er allerlei groeperingen, die zich speciaal bezig houden met de tekenen, die aan Chris- ius' wederkomst voorafgaan. Ds. Hage ging in zijn referaat uitvoe rig daarop in: "De bijbel beperkt zich niet tot een enkel teken, maar wijst er vele aan. De af val, die volgens bijbelse noties aan de wederkomst zal voorafgaan valt duidelijk te signaleren. Volgens buitenlanders, die ons land be- sochten, valt Nederland op door goddeloosheid. Het evangelie lijkt er uitgewerkt. Uitgebreid besprak ds. Hage het derde hoofdstuk van de tweede brief aan Timotheus, waarin de voleinding der eeuwen is beschre- "Veel uit dit hoofdstuk vindt men ln deze tijd terug. Niettemin zal de wederkomst van Christus onver wachts komen. De geschiedenis der mensheid valt te vergelijken met een bouwwerk. Het ene ge deelte na het andere komt gereed, de tekenen van de voltooiing zijn er, de laatste hand wordt er aan gelegd, en dan. toch nog plotseling is het werk af". Op het actuele referaat van ds. Hage kwamen vele vragen los. Presidente mevr. Van Tilburg— Van der Niet vestigde nog de aandacht op de feestelijke jaar vergadering, die op 13 februari in het Verenigingsgebouw zal wor den gehouden, aanvang half acht. De toneelgroep van de Ger. Vrou wenvereniging uit Oegstgeest voert het toneelstuk op "Strijd aan het witte front".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4