LEIDSCH DAGBLAD Jaar van de waarheid voor kabinet-Den Uyl WEER BEROERING IN BENTHUIZEN Boersma pessimistisch over 1975 vandaag Veehandelaar overvallen ONRUST BIJ PTT NEEMT NOG TOE Opbrengst van collecte naar socialistische stichting in Portugal LEIDSCH 4ÜÉ DAGBLAD VANMORGEN VROEG INZOETERWOUDE DINSDAG 14 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34526 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ook angst voor promotiekansen DEN HAAG De onrust over jde spreiding heeft zich nu ook uit gebreid onder de ambtenaren van Ide diensten die in Den Haag blijven. (Zij zijn bang voor hun promotiekan- leen als zij de PTT-ers die niet mee willen naar Groningen op hun dak (krijgen. Vooral de hogere ambte- [nairen van de oentrale directie vor- jmen een bedreiging voor de bevor deringen op departementen. De stemming onder de personeels leden van de centrale directie is er sinds Den Uylls verklaring miet be ter op geworden. Zijn toezeggingen lover "meer nadruk op vrijwilligheid" hoemen de PTT'ers nogal vaag. "Do (ambtenaren die niet meewillen krij- jgen twee andere mogelijkheden aan geboden, als die niet bevallen moe iten ze zelf verder zoeken. Dat is look geen vrijwilligheid", aldus een reactie. "Den Uyl heeft een einde willen maken aan de onzekerheid, imaar heeft dat bepaald niet bereikt." Onzekerheid, die de laatste dagen wordt aangewakkerd door geruchten dat het kabinet toch een gedwon gen verhuizing voorstaat van de ge hele centrale directie. Daarbij zou eerst de "top" worden overgeplaatst, j De ambtenarenbonden hebben nog (geen standpunt bepaald over de re geringsplannen. Zij willen eerst het regeringsstuk bestuderen. De bonden vergaderen morgen met de dienst commissies van de PTT en de or- ganisatie van FIT-vrouwen. Dure wandeling SCHIPLUIDEN Drie weggelopen 1 schapen hebben hun wandeling in de vorm van schapevlees moeten beko pen. Exacter gezegd: ze zijn abusie- Ivelijk geslacht. De dieren, die het eigendom zijn van veehouder C. M. A. v. Winden uit Schipluiden waren na enige omzwervingen op een voor 1 hen fatale plaats terechtgekomen: de binnenplaats van het slachthuis. Daar werden ze "normaal" behan- deld. Meer bewolking Vrij veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige aan de I kust eerst nog harde wind uit zuid Minimumtemperaturen 16 PAGINA'S (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het afgelopen jaar zijn er in toenemende mate weerstanden tegen het huidige kabinet ontstaan. Deze weerstanden maken het niet onmogelijk dat het jaar 1975 voor dit kabinet van beslissende betekenis zal kunnen wor den. Met name wat betreft de relatie tussen het kabinet en de Tweede Kamer zou 1975 wel eens het jaar van de waar heid kunnen worden", aldus minister Boersma van Sociale Zaken gisteravond tijdens een openbare vergadering van de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging Leiden. Nog geen winter Een koufront, dat gistermiddag nog met grote snelheid Ierland naderde, is sindsdien aanmerke lijk vertraagd. De regenzone van het front die vandaag hoven ons land werd verwacht was om streeks die tijd pas tot aan de Franse westkust gevorderd. Bo vendien nam de activiteit van het front belangrijk af. Het front zal eerst vannacht over ons land trekken. Daarna komen we in wat minder zachte oceaanlucht, die bovendien enigszins onstabiel zal zijn, zodat er plaatselijk een bui tje zal kunnen vallen. Op de oceaan blijft de depressieactivi teit groot. laagwater te 1.02 z-on op 08.42 uur. onder iu.57 1 Maan op 09.34 uur. onder 20.40 i Bij het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom probeerden vanmorgen in alle vroegte de stakende werknemers hun werkwillige collega's op andere gedachten te brengen. De bij de staking betrokken vervoersfederaties van de vakbonden hebben het hoofdbestuur van NKV, NVV en CNV geadviseerd een kort geding aan te spannen tegen het bedrijf. De vervoersbonden willen op die manier bewerkstelligen, dat het ontslag op staande voet, dat directeur D. Meeus de stakers gistermorgen gaf, nietig wordt verklaard. Directeur Meeus heeft een kort geding aangespannen tegen de vervoer sbonden, waarin hij op straffe van een dwangsom intrekking van het stakings parool eist en het onthouden van een nieuwe actie of het meewerken daaraan. Motie beschuldigt burgemeester De bijeenkomst vormde het besluit van een werkbezoek, dat de minister in het kader van de A.R.-actie "Wij komen terug" gisteren aan Leiden bracht. Hoewel de A.R.-bewindsman er de nadruk op legde, dat een kabinets crisis rampzalig zou zijn, meende hij dat door bijvoorbeeld de NAVO en het abortus-beleid de samenwer king in dit kabinet in gevaar zou kunnen komen. "Maar omdat noch het kabinet, noch de Tweede Kamer op een crisis zal aansturen, zou dat ertoe kunnen leiden dat het kabinet- Den Uyl de rit kan uitzitten", zo voegde de minister eraan toe. Wat Nederland op sociaal-econo misch terrein te wachten staat in 1975, is volgens minister Boersma niet erg rooskleurig. "Het komende Jaar zal sociaal-economisch gezien, behoren tot de slechtste Jaren van na 1945", zo voorspelde de minis ter. Voorlopig zijn er volgens de heer Boersma voor de huidige economi sche problemen nog geen oplossin gen. "De nationale overheid kan er wel iéts aan doen", aldus de minis ter, "maar de oplossingen zullen toch vooral in internationaal overleg ge zocht moeten worden. Bovendien zal ook het bedrijfsleven, werkgevers èn werknemers, een bijdrage aan de oplossing van de huidige problemen moeten leveren. Bij het komende c.a.o.-overleg zal moeten blijken of het bedrijfsleven daadwerkelijk be reid is een bijdrage aan de werkloos heidsbestrijding te leveren". Ook later, bij het beantwoorden van een vraag, wees de heer Boersma op het feit dat de overheid voor een groot deel afhankelijk is van het be drijfsleven: "Ik vind het eigenlijk een onaanvaardbare zaak, dat iemand die graag wil werken, daar ondanks alle moeite niet in slaagt. Maar als het bedrijfsleven niet mee werkt, kunnen we daar als overheid weinig aan doen". De minister bleek overigens geen voorstander van een algemene ver laging van de pensioengerechtigde leeftijd. Binnen het kabinet wordt volgens hem meer gedacht in de richting van grotere mogelijkheden voor oudere werkpemers om vrijwil lig eerder met pensioen te gaan. Philips zette ca. 25 miljard om EINDHOVEN (ANP) De omzet van Philips over heel 1974 is over eenkomstig de verwachtingen geste gen tot bijna f25 miljard (1973 f22,6 miljard), zo blijkt uit het prospec tus behorend bij een obligatielening. Gezien het korte tijdsverloop sinds het eind van het boekjaar kunnen nog geen nadere mededelingen wor den gedaan over het totale resultaat van 1974. De vele onzekerheden ma ken het niet mogelijk om nu reeds een concrete verwachting uit te spre ken over de resultaten voor 1974. President Ford wil de Amerika nen twaalf miljard dollar aan be lastinggeld teruggeven. Maar aan de andere kant wil hij dertig mil jard extra accijns op olie heffen. Om de inflatie te bestrijden en energie te besparen PAGINA 13 De laatste hoop van de Veronica- fans is in rook opgegaan. Het po pulaire zendschip de Norderney zal over een maand van de Noord zee worden weggesleept. Overi gens is het voormalige zendschip nog steeds bemand PAGINA 5 Nederlandse militaire missie in Suriname. Na de onafhankelijk heids-verklaring PAGINA 7 Willem van Hanegem is volgens zijn vrouw Truus ziek van ellende PAGINA 9 Jezuïeten leider Arupe vindt kri tiek op de paus "onbezonnen" PAGINA 11 Burgemeester Keijzer Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. rj Ik word abonnee vanaf 29 jan. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. BENTHUIZEN De gemeente- raad van Benthuizen heeft gister avond burgemeester Keijzer ervan beschuldigd, dat hij sollicitanten naar de functie van chef-secretarie ertoe heeft bewogen om hun sollici tatie in te trekken. Hij zou dat heb ben gedaan door het bestuurlijk kli maat in de gemeente ongunstig af te schilderen. In een motie aan de commissaris van de koningin, de provincie en de minister van Binnenlandse Zaken, spreekt de raad de vrees uit, dat de bestuurbaarheid van Benthuizen hierdoor ernstig wordt bemoeilijkt, of zelfs onmogelijk wordt. Keijzer zou de achterstand in het werk op het raadhuis onnodig hebben laten oplopen om daarmee samen voeging met de secretarie van Moer- kapelle, waarvan hij ook burge meester is, te bereiken. Volgens de raad heeft de eerete burger ook ver zuimd om de begroting tijdig te la ten uitkomen. In september ver klaarde Keijzer, dat het uiterste was gedaan de begroting nog gereed te krijgen, maar dat talloze richtlijnen ontbraken. Nauwelijks twee maan den later vertelde hij aan de com missaris van de koningin, dat er nog niets aan de begroting voor dit jaar was gedaan. Een deel van de achterstand op het raadhuis zou zijn ontstaan door dat de burgemeester het personeel lange tijd heeft laten werken aan de voorbereiding van de Jubileum-mani festatie van de Rijkspolitiekapel. De beide wethouders zouden daarvan niet op de hoogte zijn geweest. Wethouder Sijbel (PvdA)1 ver klaarde met de sollicitanten voor de functie chef-secretarie te hebben gesproken. "Maar zij hebben beloofd niet over het sollicitatie-gesprek te zullen praten. Er waren drie kandi daten van wie er twee. na het ge sprek, afbelden. De wethouders heb ben toen de derde kandidaat aan gesteld en gezegd: de bevestiging komt wel. Een week later belde ook hij af- Willen de sollicitanten over de sfeer van het gesprek getuigen? Sijbel: "Nee. Maar desondanks dat hopen we "Den Haag" te kunnen overtuigen, dat er iets mis is". Wat nu? •Tja", aldus Sijbel, "het wordt zeer moeilijk. Er is al drie keer ge adverteerd. We blijven verder zoe ken, want Benthuizen wil een eigen chef. De begroting wordt nu door een gepensioneerde baas opgesteld, die we per uur moeten betalen. Morgen gaat hij aan de slag". Burgemeester Keijzer weiger de vanmorgen commentaar. "Ga maar naar de raad want ik ben geen public-relationman voor hem. Ik zal antwoorden als de bevoegde instan ties dat wensen. Eerder niet. Als de gemeentebelangen met een ant woord gediend zouden zijn lag het anderis. Maar dat i& niet het geval. Daarom onthoud ik me van com mentaar", aldus de heer Keijzer. Ontvoering De politie van Mi laan heeft gisteren de 20-jarige Giovanni Zito aangehouden op ver denking van ontvoering van het tien-Jarige Zwitserse meisje Odette Hasenfratz. Het meisje werd vrij dagavond ontvoerd uit het centrum van Milaan, maar na 22 uur onge deerd weer vrijgelaten. Volgens de politie heeft de ontvoerder beseft dat de moeder van het meisje niet rijk genoeg was om een losgeld te betalen. Zito komt uit Reggio di Ca labria in Zuid-Italië. Man (29) rent naakt straat op na bezoek aan prostituee Groningen (ANP) Een 29-Ja- rige man in Groningen is van nacht naakt de straat opgerend, nadat hij een bezoek aan een prostituee had gebracht. Hij was zeer ontevreden over de be handeling en was woest het huis uitgerend. Daarna sloeg hij met zijn arm een raam bij de prostituee in, waarbij hij zich ernstig verwondde aan het glas. Hij vluchtte een cafe In de buurt binnen, waar de politie werd gewaarschuwd. Deze ver voerde de man, die nog steeds naakt was, naar het acade misch ziekenhuis. De man beweerde voor f 400 door de prostituee te zijn opge licht. De politie heeft de kle ren van de man bij de vrouw opgehaald. HILVERSUM Het geld dat de col lecte "Houdt Portugal Vrij" zal opbrengen, wordt rechtstreeks over gemaakt naar het "Antonio Sergio- fonds" in Portugal, een aan de so cialistische partij van Mario Soares gelieerde stichting, ongeveer te ver gelijken met de band tussen de Ne derlandse PvdA en de Wiardi Beck- manstichting. Er was enige verwarring ontstaan over de besteding van het geld, na dat de Portugese president Da Costa Gomes in een uitzending van TROS- Aktua desgevraagd meedeelde, dat het volgens de Portugese wet ver boden is, politieke partijen te steu nen met buitenlands geld. Ook Soa res zelf zou hebben meegedeeld dat het in principe verboden is. De hui dige Portugese kieswet verbiedt in derdaad financiële hulp aan poli tieke partijen uit angst voor buiten landse beïnvloeding. Maar de op richting van het Antonio Sergiofonds een half Jaar geleden, maakt het mogelijk, de partij van Soares wel financieel te steunen. Het fonds waar van een hoofdbestuurslid van de Por tugese socialistische partij voorzit ter is, wordt voornamelijk aange wend voor de verkoop van boeken en brochures over vrijheid en democra tie. Mario Soares ZOETERWOUDE De 60-jarige veehandelaar uit Zoeterwoude, K. Merbus is vanochtend vroeg om, zes uur, het slachtoffer gewor den van een roofoverval. De man was op zijn bromfiets op weg naar Lei den, toen hij plotseling door drie mannen werd aange vallen. De veehandelaar be landde met zijn brommer in een sloot. Daar werd hij flink op het hoofd en ge zicht geslagen en beroofd van een portefeuille met enkele duizenden guldens. Door de val liep de man ook een beeenbreuk op. Hü is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hü op dit mo ment nog verblijft. De rijkspolitie in Zoeter woude en de recherchegroep van deze politie hebben de man nog niet kunnen ho ren. Er kon niet worden verteld hoeveel geld de ro vers hebben buitgemaakt. Wel heeft de politie in de jaszak van het slachtoffer nog een aanzienlijk geldbe drag gevonden; de rovers hebben dat over het hoofd gezien. Het vermoeden bestaat dat het bekenden zijn. Per sonen, die op de hoogte zijn ran het doen en laten van de veehandelaar omdat de overval op zo'n vroeg tijd stip werd gepleegd. Een half jaar geleden is Merbus ook al eens het slachtoffer van een overval geweest. Vragen aan Pronk over extra hulp Zuid-Vietnam Den Haag Minister Pronk heeft van drie tweede-kamerleden van de VVD de vraag gekregen, of hij al he^ft overwogen om een extra hulp te geven aan vluchtelingen in Zuid- Vietnam. De heren Waelkens, De Koster en De Boer informeren of eventueel hulp ter beschikking is gesteld, die niet via de regering van Zuld-Viet- nam loopt. De kamerleden herinne ren de minister er in dat geval aan, dat Nederland officiële betrekkin gen met die regering onderhoudt. Als een andere weg is gekozen wil men ook graag van de bewindsman weten of er daarbij mogelijk meer garan ties zijn, dat die hulp op zo kort mo gelijke termijn aan de vluchtelingen ten goede komt. Voor het geval dat Pronk helemaal geen extra hulp overweegt, infor meren de drie kamerleden of hij meent dat het Nederlandse volk al genoeg heeft bijgedragen en hij dus zijn handen van de getroffen bevol king in Zuid-Vietnam kan aftrek ken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1