Amerikanen krijgen twaalf miljard van belasting terug Russell Tribunaal: politiek schouwspel Scherpe nota VS over oorlog in Indo-China SUCCES KOERDEN Akkoord over Angola morgen wellicht rond Ford stelt orde op binnenlandse economie STONEHOUSE AFGETREDEN Migs spioneren in het Midden-Oosten A J DINSDAG 14 JANUARI 1975 WASHINGTON (AP) De Amerikaanse president Ge- raid Ford heeft gisteravond verklaard dat de Verenigde Staten orde op zaken in eigen land moeten stellen, en aan gekondigd dat hij zal streven naar een verlaging van de federale inkomstenbelasting met 16 miljard dollar, gedeel telijk met terugwerkende kracht. De plannen van de president zouden er toe kunnen leiden dat de individuele belastingbetaler over 1974 tot 1.000 dol lar minder inkomstenbelasting behoeft te betalen en dus terug krijgt. De belastingverlaging was de be langrijkste maatregel in een pakket van een reeks voorstellen betreffen de de economie en de energievoor ziening dat Ford in een landelijk door radio en televisie uitgezonden toespraak vanuit het Witte Huis bekendmaakte. Andere belangrijke punten in het pakket zijn: Onmiddellijke heffing van een tarief op buitenlandse ruwe olie te beginnen ter hoogte van 1 dollar per barrel en oplopend tot 3 dollar per barrel in de komende drie maanden, gekoppeld aan een verzoek tot het Congres om over te gaan tot de heffing van wat Ford noemde 'energie-belasting" op binnenlandse olie en aardgas. Een niet nader aangeduide me thode óm de 30 miljard dollar aan inkomsten uit deze energiebelasting in de vorm van bijkomende betalin gen en kredieten aan particulieren, het zakenleven en overheidsinstan ties in de economie te herinvesteren. Verhoging van het investerings belasting krediet tot 12 procent voor een jaar in 'n poging de expansie van de industrie en de vergroting van de werkgelegenheid te bevorderen. 'Wij moeten op drie fronten Tege lijkertijd een campagne voeren te gen de recessie, de inflatie en onze afhankelijkheid op het gebied van de energievoorziening. Wij hebben geen keus,' zo zei Ford in zijn toe- Over de onmiddellijke verlaging van de federale inkomstenbelasting met 16 miljard dollar, zei hij onder meer het volgende. „Twaalf miljard dollar, oftewel driekwart van het totaal van deze verlaging, moet teruggaan naar de individuele belastingbetalers in de vorm van een uitbetaling in baar geld die neerkomt op 12 procent van de door hen in 1974 betaalde belasting tot ongeveer 1.000 dollar. Als het Congres voor 1 april over mijn voor stellen beslist,' aldus de president, •zult U Uw eerste cheque voor de helft van dit bedrag in mei krijgen. De rest volgt dan tegen september.' Ford zei dat de rest van de belas tingverlaging ongeveer 4 miljard dollar door middel van verhoging van het investeringsbelastingkrediet tot 12 procent naar zakenlieden en boeren zal gaan. Op het ogenblik be draagt het belastingkrediet 7 pro cent voor alle industrieën behalve de openbare nutsbedrijven die een krediet van 4 procent genieten. "Wat we vandaag de dag het meest dringend nodig hebben is meer geld om uit te geven in uw zakken en niet in de schatkist in Washington", aldus Ford, die toe gaf dat zijn nieuwe economische pro gramma zeer verschilt van het pro gramma dat hij in oktober van het vorig Jaar voorstelde. "De reden hiervoor is dat de situa tie is veranderd", zo zei hij. "U weet dat. en ik weet dat". De president voegde eraan toe: "La ten we het onder ogen zien: een belastingverlaging om de economie te verbeteren zal betekenen dat er tijdelijk een groter federaal beta lingstekort zal zijn, maar tenzij on ze economie sneller opbloeit, zullen de inkomsten uit de federale belas tingen zo zeer terug lopen dat de toekomstige tekorten nog veel groter zouden zijn'. De president vermeldde geen ver dere bijzonderheden over de manier waarop de energiebelasting in de economie zou worden geherinves teerd. Ford onthulde verder dat hij een moratorium van een jaar zou afkon digen voor alle nieuwe federale uit gaven behalve voor de energie. "Ik zal niet aarzelen mijn veto uit te spreken over elk besluit van het Congres nieuwe uitgaven te doen", aldus de president. "Het is van vitaal belang dat Uw afgevaardigden in het Congres we ten dat U deelt in onze bezorgdheid over de inflatie". De president zei verder dat hij de loonsverhogingen voor federale overheidsambtenaren in 1975 tot 5 procent zou beperken en dat boven dien een tijdelijka limiet van even eens 5 procent zou worden gesteld, aan de sociale verzekeringsuitkerin gen en de ouderdomspensioenen van het overheidspersoneel en militai ren. "Ik ben van mening dat de fe derale regering alle Amerikanen moet tonen dat zij zelf in praktijk brengt wat zij aan offering en gema tigdheid preekt", zei Ford. De pre sident drong er bij het Congres op aan snel over zijn voorstellen te be slissen en verklaarde: "We zijn in moeilijkheden. Maar we staan niet op de rand van een nieuwe grote diepressie. Ons politiek en economisch systeem is tegenwoodig vele malen sterker dan het in de Jaren dertig President Gerald Ford tijdens zijn radio- en tél&Asietoespraak, waarin hij maatregelen hekend maakte om de nationale economie weer op zijn pootjes te zetten. LONDEN Oud-minister John Stonehouse heeft tot grote opluch ting van de Britse Labourpartij gis teren in Australië zijn functie van parlementslid in het Lagerhuis neer gelegd. Vice-voorzitter Edward Short van de Labourpartij deelde dit gis teravond mee. Sinds november 1974 is Stonehouse in het nieuws geweest. Hij was toen van het strand van Miami in de V.S. verdwenen en had de indruk ach tergelaten dat hij bij het zwemmen was verongelukt. Spoedig daarna rees de verdenking dat dit geënsceneerd was omdat geen lijk werd gevonden en financiële mislukkingen van Stonehouse aan het licht kwamen. Stonehouse bleek in Australië, waar hij even voor kerstmis werd gearres teerd. Daar probeerde hij met een vals paspoort een nieuw leven te beginnen. Mizo's actief In de hoofdstad van de Indiase provincie Mizoram zijn gisteren drie hoge politie-offi- cieren doodgeschoten door drie ge wapende Mizo-opstandelingen in politie-uniform. De stad heeft voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod gekregen. In Mizoram en het na burige Nagaland treden guerrilla- poepen op, die autonomie eisen. WASHINGTON De V.S. hebben aan de Sowjet-Unie en China en de andere landen die belast zijn met het garanderen van de Viet- nam-overeenkomst van Parijs een nota gezonden waarin er met na druk op wordt gewezen dat de Noord- vietnamese regering alle consequen ties moet aanvaarden uit haar wei gering, de vredesovereenkomst uit te voeren. Dit is gisteren door het Amerikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. De nota zegt dat Noord-Vietnam en de Vietcong het vredesverdrag hebben geschonden door het zenden van meer dan 160.000 Noordvietna- mese troepen naar Zuid-Vietnam, de bewapening van de communisten in het zuiden te verdrievoudigen, de bevoorradingswegen en wapenvoorra- den in Laos, Cambodja en Zuid- Vietnam te verbeteren, te weigeren waarnemingsgroepen toe te laten, hun aandeel in de kosten van de internationale controlecommissie niet te betalen, de politieke onderhande lingen in Parijs en Saigon af te breken en de militaire rduk te ver sterken en 11 steden te veroveren die in handen van de regering van Seigon waren ten tijde van het be stand. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken wilde niet in bijzonderheden gaan over de "consequenties". Hij herhaalde dat de V.S. zich zullen houden aan de huidige Amerikaanse wet die nieuwe inmenging in Indo-China verbiedt. De woordvoerder zei dat de rege ring nog hard studeert op de vraag of aan het Congres moet worden gevraagd om toestemming voor ver hoging van de economische en mi litaire hulp aan zowel Zuid-Vietnam als Cambodja. Een hooggeplaatste Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft ver klaard dat Amerikaanse vliegtuigen regelmatige verkenningsvluchten bo ven Noord-Vietnam en Vietcongge- bied hebben gemaakt, in strijd met de wapenstilstandsovereenkomst van 1973. Cambodjaanse regeringskringen hebben bekendgemaakt dat Ameri kaanse vliegtuigen zijn begonnen met het via een luchtbrug overbrengen van militair materieel naar de ge- isoleerde hoofdstad Phnom Penh. Het Cambodjaanse opperbevel had om de luchtbrug gevraagd, aldus ge noemde kringen, nadat opstandelin gen in de loop van hun met nieuw jaar ontketende offensief de Mekong- rivier als levensader van Phnom Penh hadden afgesneden. ANKARA De Koerdische rebellen in het noorden van Irak hebben Iraakse regeringstroepen gedwongen zich terug te trekken uit de midden- Iraakse provincie Dohoek en te vluchten naar de Mosoelvallei en hebben de stad Amadijah bezet, zo heeft de rebellenzender bekendge maakt. Volgens het door het Turkse pers agentschap Haber opgevangen be richt van de rebellenradio, ontke- ALVOR, (AP) De onderhan deling over de onafhankelijkheid van Angola verliepen gisteren goed en in Portugese kringen werd vernomen dat er overeen stemming was bereikt over be langrijke politieke zaken, met in begrip van die over het geza menlijk uitoefenen van de maóht door de drie verzetsbewegingen tijdens de periode van overgang naar de nieuwe status van An gola als onafhankelijk land. Verwacht wordt dat men al morgen de onderhandelingen kan afsluiten met het formeel tekenen van een tekst waarmee een eind gekomen is aan het Portugese koloniale bestuur over het West- afrikaanse Angola. Maar er moet nog worden be slist over het moeilijke probleem hoe men de troepen van de drie verzetsbewegingen wel samen smelten tot een leger. Er zou al een "troika" zijn aangewezen om voorlopig het be stuur in Angola in handen te ne men, dat bestaat uit een verte genwoordigers van elk der drie verzetsbewegingen: de FNLA, de MPLA en de Unita. Voorts zou er een akkoord zijn bereikt over een regeling ter be scherming van de kwart miljoen blanke kolonisten die in Angola zouden willen blijven als dit land onafhankelijk is geworden. Hierover zijn nog geen nadere bijzonderheden bekendgeworden. Naar verluidt had vooral een re geling over deze zaak de grote belangstelling van Portugal. LONDEN In een bericht uit Bei roet heeft de Daily Telegraph in Londen geschreven dat Russische pi loten in supersone Mig-23's vanaf een vliegveld in Egypte op grote hoogte verkenningsvluchten boven het Midden-Oosten uitvoeren. Volgens het krantebericht is het voornaamste doel van de spionage- vluchten het in de gaten houden van de bewegingen van de Ameri kaanse zesde vloot op de Middelland se Zee. De Russen hebben tot nu toe al tijd geweigerd hun hypermoderne Mig-23 aan de Egyptische lucht macht te leveren. Volgens de Daily Telegraph strek ken de verkenningsvluchten zich ook uit tot Israël. Het fotografisch en electronisch verkregen spionagema- teriaal wordt met de Egyptenaren gedeeld, in ruil voor het gebruik van het vliegveld. Het gaat volgens het Londense blad om een vloot van zes Mig-'23's en om een vliegveld dat ook door Egyptische keurtroepen wordt gebruikt. De Mig-23 kan op een hoogte vlie gen van 20 kilometer en kan een snelheid bereiken van 2.500 kilo meter per uur, waardoor het het meest superieure gevechtsvliegtuig in het Midden-Oosten is. Washington stemde in met het Cambodjaanse verzoek en sindsdien hebben transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, bestuurd door civiel personeel, dagelijks acht negen vluchten naar de hoofd stad gemaakt met wapens en mu nitie. Voedsel wordt via de luchtbrug niet aangevoerd, omdat de rijstvoor- raad en de voorraad ander voedsel toereikend is voor een beleg van een maand. Aardbeving Voor de kust van zuid-Californië heeft zich gisteroch tend een lichte aardbeving voorge daan die ongeveer 15 seconden aan hield en waarvan de kracht is vast gesteld op 4 7 op de schaal van Richter. Het epicentrum moet on geveer 85 kilometer ten westen van San Diego hebben gelegen. Er is geen schade aangericht. tenden 1.200 Koerden vorige week in Dohoek een offensief en liepen in twee dagen de regeringstroepen on der de voet. Koerdische opstandelingen hebben ook een overval gepleegd op een po litiekazerne bij de stad Zakho, waar bij zij zeven politiemannen dood den en 26 Koerden die aan de kant van het Iraakse leger vochten, gevan gen namen, aldus de rebellenzender. Een fors gat in de romp van een Joegoslavische DC-9 op het vliegveld Orly hij Parijs was het resultaat van een aanslag, die twee terroristen gisteren pleegden met een bazooka. Zij ver schenen met een auto bij de afrastering van het vliegveld, zetten hun wapen in elkaar en schoten twee granaten af, waarna zij ijlings wegreden. De gehele operatie duurde nog geen drie minuten. De auto werd later onbeheerd op drie kilo meter afstand van het vliegveld teruggevonden. Vermoedelijk was een Israëlisch toestel met 136 passagiers aan boord het doel van de aanslag. Dit vliegtuig taxiede naar de startbaan toen de aanslag werd gepleegd. Twee personen in het Joego slavische toestel, dat alleen met de bemanning aan boord ge parkeerd stond, werden licht gewond. Dat het Israëlische toe stel doelwit zou zijn geweest is slechts een veronderstelling, die niet door de politieautoriteiten wordt gedeeld. Een hunner verklaarde, dat het "haast onmogelijk" was geweest het Israë lische toestel niet te raken, wanneer dit de bedoeling zou zijn geweest. Brussel ..Waarom worden aan hele volkeren hun elementaire rech ten ontnomen? Waarom wordt elke uitdrukking van de volkswil brutaal onderdrukt? Waarom wordt alleen het recht op eigendom erkend van de traditionele machtsgroepen als behorend tot de zogenaamde rech ten van het individu? Waarom richt de economische politiek van de regeringen zich op een blinde economische ontwikkeling, die de menselijke en culturele waarden van de armsten vernietigd? Waarom stemmen diezelfde regeringen in met het geven van buitensporige privileges aan buitenlandse onder nemers en aan hun leiders?" Aan de hand van deze vragen werd zaterdag in Brussel onder matige belangstelling het tweede deel ge opend van het „Russell Tribunaal II over de onderdrukking in Brazi lië, Ohili en Latijns-Amerika". Een week lang wil men de publieke opi nie voorlichten over het lot van een paar honderd miljoen mensen, die in bijna alle Latijns-Amerikaanse landen arm en in slavernij worden gehouden, opdat de zeer kleine groepen in die landen die het voor het zeggen hebben, een vorstelijk leven leiden en opdat wij in een steeds sneller tempo steeds meer wegwerp-artikelen kunnen consume ren. Het eerste deel van dit RusseU-Tri- bunaal n vond april 1974 in Rome plaats. De aanwezigen konden daar kennis nemen van een onafgebroken reeks verbijsterende misdaden, die door de regeringen van Chili, Brazi lië, Uruguay en Bolivia tegenover hun onderdanen werden gepleegd. Systematische moord en marteling ook toegepast op zwangere vrou wen en kleine kinderen waren aan de orde van de dag, alsmede het even systematisch oppakken en spoorloos laten verdwijnen van poli tieke tegenstanders en zelfs van nlet-politieke mensen, die geen flauw benul hadden, waarom zij een dergelijke behandeling moesten ondergaan. Steeds opnieuw kwam hierbij de rol ter sprake die de multinationals (de ondernemingen, die in meer dan één land werk zaam zijn) en de Amerikaanse re gering in nauwe samenwerking met elkaar en met plaatselijke dictatu ren spelen, teneinde fascistische re gimes in Latijns-Amerika in het zadel te helpen en te houden. Het Russell-Tribunaal II kwam in Rome tot het bepaald niet verras sende vonnis dat in minstens vier landen van Latijns-Amerika (Brazi lië, Chili, Bolivia en Uruguay) de rechten van de mens en diens fun damentele vrijheden systematisch en zeer ernstig worden geschonden. Het Tribunaal noemde dit „misda den tegen de mensheid" en kwam tot de evenmin verrassende conclu sie, dat de onderdrukking en de folteringen die in zovele landen van Latijns-Amerika aan de orde van de dag zijn (men beperkte zich tij dens deze zitting alleen tot de vier genoemde landen) een regeringssys teem zijn geworden. Afgesproken werd een tweede zitting te wijden aan de onderlinge afhankelijkheid Jtussen de dictaturen in Latijns-A merika, de multinationals en de re gering van de VS. Het Russell-Tribunaal II presen teert zich, evenals het Russel-Tri- bunaal I (dat over de oorlog han delde, die Amerika in Indochina voerde) als een reohtbank, bestaan de uit een aantal particuliere perso nen van verschillende politieke en filosofische overtuiging. Maar het Tribunaal verheelt niet dat de meerderheid van de leden ervan de een of andere marxistische ideolo gie is toegedaan. Daar is op zichzelf geen enkel bezwaar tegen. Alle na tionale en internationale rechtsbe ginselen zijn, zoals hier ter recht vaardiging en terecht werd opge merkt in laatste instantie een neerslag van de politieke machtver houdingen. En het Tribunaal in Brussel stelt zich voor als een soort wereldgeweten op te treden, waarin met name de stem van de Derde Wereld moet klinken, omdat de hier geuite beschuldigingen in geen en kel ander internationaal forum op dit moment nog ter tafel kunnen worden gebracht. Een groter bezwaar is de afwezig heid van verdedigers voor de aan geklaagden. Weliswaar waren die laatsten hier uitgenodigd en hebben zij, evenals in het verleden uiter aard niet op de uitnodiging gerea geerd. Maar het zou als men de illusie van een rechtprocedure hele maal had willen volgen geloof waardiger zijn geweest als men ie mand uit eigen kring dan tenminste als ..advocaat van de duivel" had aangewezen. En het wordt nog moeilijker in een echt proces te ge loven, als de aanklager, de Jury, de getuigen en de toehoorders in vol- sterkte eensgezindheid voor elkaar applaudiseren, zoals hier regelmatig gebeurt. Het is zo Jammer, dat men zich voortdurend tot politieke beto gingen laat' verleiden, omdat het aanvankelijk de bedoeling was van een aantal volkenreohtsge- leerden leden van de jury nieu we interpretaties te vinden voor reeds vastgelegde volkenrechtsnor men, zoals de Rechten van de Mens. Deze rechten zijn tot dusver beperkt tot de individuele rechten. Maar de rechten van hele volkeren, bijvoorbeeld op het ongestoord ge nieten van de natuurlijke rijkdom men op him gebied, worden nergens vermeld. Het Russell-Tribunaal n dient zich aan als een rechtsprocedure, maar is in feite een politieke manifesta tie. Deze tegenstrijdigheid in doel en opzet heeft tot gevolg dat afwis selend uiterst boeiende colleges wor den gegeven, bijvoorbeeld over de mogelijkheid om regeringen aan sprakelijk te stellen voor de mis drijven van multinationals, terwijl even later uitsluitend politieke slo gans de zaai in word engeslingerd of een van de vele getuigen opnieuw melding maakt van persoonlijk on dergane martelingen, die reeds uit voerig op de eerste zitting waren behandeld. Al deze tekortkomingen vallen in dit deel van het Tribunaal veel meer op dan in het eerste deel, toen men geconfronteerd werd met onweerlegbare overtredingen van de mensenrechten, een onderwerp dat direct aanspreekbaar en gemakke lijk bewijsbaar is. Tijdens deze zitting wil men echter onomstotelijk bewijzen dat de Ame rikaanse regering met haar poli- tiek-militaire macht de multinatio nals in staat stelt Latijns-Amerika ongestoord leeg te plunderen (goed kope grondstoffen en arbeid voor de export en dure, geïmporteerde goe deren en diensten) en het toene mende verzet van de Latijns-Ameri kaanse volkereen daartegen breekt met behulp van plaatstelijke macht hebbers, die een gewetenloze dicta tuur uitoefenen. In ruil voor de door Amerika verstrekte hulp zou den deze dictaturen de multinatio nals en de Amerikaanse bedrijven in staat stellen zich op buitenspori ge wijze te verrijken. Een onomstotelijk bewijs op Juridi sche grondslagen te geven voor deze moeilijker dan het vaststellen van samenwerking is natuurlijk veel misdaden tegen personen. Want het internationale reoht kent wel perso nen en staten en regeringen van staten, maar geen volkeren. Zodra hèt recht van een volk wordt aange tast en een buitenstaander daarte gen bezwaar maakt, wordt de dis cussie afgekapt, door onmiddellijk het beginsel van de nationale sou- vereiniteit en van de niet-inmen- ging in andermans aangelegenheden te berde te brengen. De onoplosbare opgave van dit Tri bunaal is dit beginsel te ontkrach ten ten bate van de volkeren van Latijns-Amerika, maar dit beginsel tegelijkertijd te beklemtonen. Want zo rekende een Argentijns histori cus het Tribunaal gisteren voor de Verenigde Staten hebben tot dusver in deze eeuw 192 maal rechtstreeks ingegrepen in de bin nenlandse aangelegenheden van La tijns-Amerikaanse staten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13