Minister Pronk geschokt terug uit Bangladesj Voorkeur voor Northrop? Toch collecte in Den Haag Drie weken cel voor eerste 'pijpjesblazer' Oplichter uitgeleverd Buitenom Binnendoor Land aan rand van afgrond Spanjaard zat acht dagen onschuldig in Haagse politiecel DANSLES HEMNV BOES Kamervragen over bijdrage Luchtmacht Folklore (1) Folklore (2) Alaaf (1) Alaaf (2) Tekst (1) Tekst (2) Plaat ZATERDAG 11 JANUARI 1975 UTRECHT De 26-jarige Woer- dense autohandelaar Martin N. smaakte het twijfelachtige genoe gen, de eerste Nederlander te zijn die kleur moest bekennen via het roemruchte blaaspijpje. Toen de 1 november-wet amper 35 minu ten van kracht was, reed of liever gezegd zigzagde Martin met zijn auto in de armen van de Woerdense politie. Het pijpje waar Martin in moest blazen, werd zeer groen, hetgeen niet verwonderlijk was omdat uit de bloedproef bleek dat hij een pro millage van 3,47 had, zeven keer zoveel als het wettelijk toegesta ne maximum van 0,5 promille. Gisteren had Martin wederom een primeur. Hij was het eerste blaaspijpjes-slachtoffer dat zich voor de rechter moest verant woorden. Voor de Utrechtse politierech ter mr. C. Laan bleek dat Martin al tal van veroordelingen wegens dronken rijden achter de rug had. Toen hij op 1 november werd aangehouden was hij vier dagen tevoren nog door de rechter voor rijden onder invloed veroordeeld. Bovendien was hij op 1 novem ber niet in het bezit van een rij bewijs omdat dat hem op grond van eerdere veroordelingen voor lange tijd was ontnomen. De officier hoopte dat deze zaak exclusief was en niet symptoma tisch voor het rijgedrag van de andere Nederlanders. Hij eiste dan ook een straf die hij zelf „exclu sief hoog" noemde en die hij voor de gemiddelde ..blaaspijpjes- klant" zeker niet zou vorderen: 3 welken gevangenisstraf onvoor waardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De politie rechter handhaafde in zijn von nis de gevangenisstraf, maar maakte van de twee Jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid de helft voorwaardelijk. SCHIPHOL Bij zijn terugkeer uit Bangladesj heeft mi nister Pronk van Ontwikkelingshulp een droevig beeld ge schetst van de noodsituatie die in het land is uitgeroepen. Van de 70 miljoen inwoners zijn er ongeveer 20 miljoen helemaal niet in het economisch proces ingeschakeld. Zij kunnen alleen maar hun hand ophouden. En zoals de situa tie er thans ligt zijn er op korte termijn geen perspectieven te verwachten. DEN HAAG De 35-jarige Span jaard J. A. Rodriquez Camillas heeft j acht dagen geheel onschuldig en vol- komen ten onrechte opgesloten geze- j ten in de arrestantenbewaarplaats I van het Haagse hoofdbureau van politie. I Dp man was in ons land op vakan tie en logeerde bij iemand in Den Haag. In de nacht van 27 op 28 december was hij 's nachts op straat doe- twee politieagenten aangehou den. omdat hij „enigszins onder in-, vloed leek", aldus de politie. De heer Camillas had geen papieren bij zich. Daarna beging de politie een reeks „blunders" zoals de politiewoord voerder het betitelde: de heer Ca millas werd naar de arrestantenbe waarplaats overgebracht, werd niet in de politiereapporten opgenomen en [bleef in de bewaarplaats opgesloten tot een functionaris van de vreem- j delingendienst op 4 januari tamelijk toevallig constateerde dat er iemand [teveel in de arrestantenbewaar plaats zat. De man werd toen direct vrijgelaten en keerde terug naar Spanje. Wat er had moeten gebeuren, zo zegt de Haagse politie nu, ls dat jde heer Camillas zou zijn overge bracht naar een plaats van verhoor |(één van de politiebureaus, en niet jde arrestantenbewaarplaats). Daar zou al snel gebleken zijn, dat de pa- I pieren van de man op zijn Haagse logeeradres lagen en hij zou na hooguit anderhalf uur weer vrij man i geweest zijn, aldus de politiewoord voerder I De Hagenaar Patijn, bij wie de heer Camilles logeerde, en de Spaan se ambassade ln Den Haag namen |na de vermissing van de Spanjaard contact op met de Haagse politie. Maar omdat de man niet in de rap porten van de politie stond opgeno- !men, was er daar niets over hem be kend. Al die acht dagen werd de heer Camillas ook niet gehoord en hield geen enkele afdeling zich met hem bezig. De politiewoordvoerder zegt dat een „opeenstapeling van fouten en onacht zaamheden", dn de zaak heeft meege speeld. De twee agenten die de heer Camillas op de Laan van Meer- dervoort aanhielden, waar hij •r nachts om drie uur liep, dachten dat hij wellicht een illegale vreemde ling was omdat hij geen papieren bij zich had. Zij belden de alarmcentra le over de aanhouding. De dienstdoende man op de alarm centrale wist dat de cellen van het bureau in het district waar de agen ten thuishoorden, vol waren en zei de aangehouden man maar recht streeks naar de arrestantenbewaar plaats van het hoofdbureau te bren gen. In feite had de heer Camillas naar een van de districtsbureaus, moeten worden gebracht voor ver hoor. De wachtcommandant van de ar restantenbewaarplaats vond het een normale zaak dat twee geünifor meerde agenten Iemand bij de be waarplaats kwamen afleveren en, gaf Camillas een slaapplaats. De twee agenten verzuimden daarop hun aanhouding op de voorgeschreven wij ze bij hun districtsbureau te mel den en daardoor kwam Camillas in geen enkel rapport voor. In verband met metro-werkzaamheden in het centrum van Rotterdam is Zadkine's beroemde beeld "Verwoeste Stad" tij delijk verplaatst. Twee kranen tilden het 60 ton wegende beeld met sokkel en al op en plaatsten het enkele tientallen meters verder op het Churchillplein. Hongersnood, droogte, overstro mingen, geweld en algemene chaos hebben het land aan de rand van de afgrond gebracht. In feite is het al bankroet, aldus minister Pronk. Geconfronteerd met al deze ellen de heeft de bewindsman zoals reeds eerder gemeld besloten de hulp aan Bangladesj, die vorig Jaar f25 mil joen heeft bedragen, te verdubbe len tot f50 miljoen. Daarvan is f35 miljoen een schenking, terwijl de res terende f 15 miljoen zal bestaan uit een dertigjarige lening met een ren te van een half procent. Deze ont wikkelingshulp moet Bangladesj gaan bestelen aan irrdgatiewericen, water, beheersing en aan gezondheidspro jecten voor de allerarmsten op het platteland. „Het land is nog lang niet over de nasleep van de bevrijding heen", al dus minister Pronk. „Het is volko men afhankelijk van import, is zwaar getroffen door de energie crisis en is niet in staat gebleken om op lange termijn iets te doen aan het ontwikkelingsproces. Economisch is ledereen er op achteruitgegaan. Dat heeft tot grote teleurstellingen geleid en tot sociale en politieke on rust. Het land word gekenmerkt door lethargie van mensen, die er niet meer in geloven". De ergste hongersnood is thans, voorbij, omdat de oogst is binnenge haald, maar minister Pronk zei te verwachten dat in maart een identie ke situatie zal aanbreken. De volgen de oogst wordt namelijk pas in april binnengehaald. Om een nieuwe hongersnood te voorkomen zou voor maart de aan voer nodig zijn van 1 miljoen ton voedsolgraan en diie zijn nog door niemand aangeboden. „In plaats van zelfstandig en onafhankelijk te wor den, is Bangladesj in een situatie beland, waarin het net zo afhanke lijk van de Verenigde Staten en van West-Europa is geworden als het vroeger was van West-Pakistan", al dus minister Pronk. „Het is nu drin gend nodig dat niet alleen hulp voor bestrijding van de problemen op kor te termijn wordt verleend, doch ook moet de hulp voor lange termijn programma's worden geboden. Alleen dan krijgt de regering er wat meer armslag om een andere verdelingspo- litiek te gaan voeren". verloofde paren, enz. INSCHRIJVING: iedere avond van 19 tot 21 uur (behalve maandag) DANSONTMOETINGS- CENTRUM DEN HAAG Hebben deskundi gen van de Nederlandse luchtmacht "belangrijke bijdragen" gele verd aan de ontwikkeling van de Northrop YF-17, één van de moge lijke opvolgers van de Starfighter? Het PvdA-kamerlid De Vries heeft deze vraag voorgelegd aan minister Vredeling van Defensie. Het Kamerlid wil weten of de be windsman niet bevreesd is voor een zekere vooringenomenheid bij de Luchtmacht als zich onder de kan didaten van de opvolger van de Starfighter een vliegtuig bevindt aan de ontwikkeling waarvan des kundigen van de Luchtmacht zelf belangrijke bijdragen hebben gele verd. Minister Vredeling is overigens gisteren Juist teruggekeerd van een bezoek dat hij samen met de minis ters van Defensie van Noorwegen. Denemarken en België aan Frankrijk heeft gebracht. De mi nisters zijn daar gaan kijken naar de Mirage, een jachtvliegtuig dat ook in aanmerking komt als ver vanger van de Starfighter. Bij zijn aankomst op Schiphol zei de minister dat, naar wordt ver wacht, de Verenigde Staten volgen de week woensdag hun beslissing over de keuze tussen de twee proto typen voor een lichtgewicht Ame rikaans straal jachtvliegtuig zullen nemen. Het gaat daarbij, zoals be- toanldi, tussen de YF-16 éénmoitoriige straaljager van General Dynamics en de YF-17 tweemotorige straalja ger van Northrop. Als die keuze ls bepaald door de Verenigde Staten, dan blijven er voor de vier ministers van Defensie van de landen in West-Europa die op zoek zijn naar een opvolger van de "Starfighter" nog drie kandida ten over, zo zei minister Vredeling: de Zweedse Saab-Scania "Viggen JA-37", de Franse Dassault-Breguet "Mirage F-le" en, afhankelijk van dens het bezoek van de vier minis- de keus van de Verenigde Staten, ters aan Frankrijk is gezegd dat de één van de twee Amerikaanse ont- YF-17 als kandidaat al zou zijn af werpen. gevallen. Dat ls niet ter sprake ge- De minister ontkende dat er tij- weest, aldus de minister. Voor "Houdt Portugal vrij" Zwendel van vier miljoen gulden HILVERSUM Zwitserland heeft onlangs de 32-jarige Hil versummer B. J. L. uitgeleverd, die wordt beschuldigd van oplich ting en oliezvendel. De man zou de Nederlandse staat voor ten minste vier miljoen gulden heb ben benadeeld. De recherche in Hilversum ondervraagt de man, die inmiddels voor een deel heeft bekend. Hij is anderhalf Jaar spoorloos geweest. In de periode van maart tot ok tober 1973 zou de man met zijn zwendel een fortuin hebben ver diend. In totaal heeft hij 53 mil joen liter huisbrandolie als die selolie verioocht door begeleidende papieren te vervalsen. HÜiJ profi teerde daarbij van het enorme verschil in accijns pp de twee olie- prodiukiten, 3.26 gulden per hecto liter voor huisbrandolie en 18,46 gulden voor dieselolie, terwijl de inkoopprijs gelijk is. De dienst Accijnzen in Dordrecht keerde ongveer vier miljoen gul den uit aan een afnemer van L., die de ingekochte huisbrandolie als dieselolie exporteerde, hoewel de papieren niet in orde waren. Bij export wordt het betaalde bedrag aan accijnzen terugbetaald. De dienst in Rotterdam weigerde drie miljoen gulden aan een andere afnemer, die met eenzelfde daim kwam. Het bedrijf, een Rotter damse oQieimaatsdhappiJ, nam con tact op met L. Deze beloofde de zaak in orde te zullen brengen, maar verdween daarna spoorloos. Het Rotterdamse bedrijf deed aangifte, aldus de recherche. L. kwam op de lijst van ge zochte personen van Interpol. Hij wist ziöh anderhalf Jaar schuil te houden, tot hij in een Zwitsers hotel werd ontdekt. Tegenover de Hilversumse re cherche heeft hij gezegd, 800.000 gulden aan de zwendel te hebben verdiend. Men vermoedt evenwel, dat er nog veel meer speelt en dat de zaak, die erg ingewikkeld is, nog lang kan duren. DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben gisteren met vijf te gen drie stemmen besloten alsnog toestemming te geven voor het hou den van de collecte "Houdt Portu gal vrij" in Den Haag. Een week ge leden had het college, waarvan toen drie van de acht wethouders (twee PvdA en één CDA) afwezig waren, besloten geen toestemming aan de PvdA en VARA te geven voor de col lecte. De burgemeester heeft gisteren, evenals vorige week, tegengestemd. Van de acht wethouders (vier PvdA twee WD en twee CDA) was er vo rige week één van het CDA ziek, de ander stemde vóór. de twee WD-wet- houders stemden tegen, twee PvdA- wethouders waren onverwacht af wezig en de twee overgebleven PvdA-vertegenwoordigers waren vóór het houden van de collecte. Het actiecomité "Houdt Portugal vrij" heeft zijn waardering erover uitgesproken dat B. en W. van Den Haag naar aanleiding van de door de PvdA naar voren gebrachte ar gumenten tot heroverweging is geko men. Nu kan de collecte in alle vier de grote steden worden gehouden, want Amsterdam. Rotterdam en Utrecht hadden al eerder toestem ming verleend. Het comité deelt mee dat behalve Den Haag ook Winters wijk in tweede instantie alsnog toe stemming heeft gegeven voor de col lecte, waarvan de opbrengst gaat, naar de socialistische partij van dr. Mario Soarez in Portugal. De splitsing die donderdag ls ont staan in de Portugese Socialistische Partij, PSP, zal geen veranderin gen brengen in de plannen van het acticomité. Het actiecomité heeft gisteren con tact gehad met Mario Soares en Ti to Moreys, resp. secretaris-generaal en adjunctsecretaris-generaal van de Partido Socialiste Portugais. Zij heb ben de afsplitsing in de PSP beves tigd. Het actiecomité noemt de af splitsing op zich zélf onbelangrijk. .Natuurlijk is een gebeurtenis als deze afsplitsing vervelend, maar het actiecomité kijkt er zo tegen aan dat dergelijke dingen in een jonge demo cratie en in een partij in volle ont wikkeling normaal zijn", aldus de verklaring. Een van de aardige kanten van Nederland is dat het klein is en desondanks van een bonte ver scheidenheid blijk geeft. De hip pies op de Dam en Staphorst. Het is al meer gezegd. Eén van de nare kanten is dat men een bon te verzameling dialecten via de intensive care van heemschut achtige lieden in leven pleegt te houden. Een dialect is een taaltje, dat werd gesproken door voorouders die nog niet zoveel opleiding had den genoten en waar het enige boek in huis de Bijbel was. Geen zinnig mens, in Groningen en Maastricht spreekt dat van daag aan de dag nog in norma le omstandigheden. Je zou ook wel gek zijn: een soort beperkt gebrabbel met een vocabulaire waar zelfs een vormingswerker geen chocola van kan maken, aan gevuld met woorden uit ons mo derne bestaan, maar dan gek uit gesproken: "wi muut'n de teule- viseutoist'l maar 'ns riparuur'n laet'n". Zo'n beetje als Van Riel praat, mar dan onverstaanbaar, want Je kunt van de liberale se nator zeggen wat Je wilt, maar hij is in elk geval te volgen. Die dialectenstamelaars heb ben hun avondjes onder elkaar en daar wordt dan bijvoorbeeld de "Hamlet" in het Twents opge voerd. De regisseur, vaak een so cialistische hoofdonderwijzer met een kabeltrui aan, heeft voor de gelegenheid Shakespeare de pen uit de handen genomen en van het Deense koninklijke slot Kron- borg, een loss hoes gemaakt. Van mij mag dat, als ik er maar niet heen hoef en als ze maar niet teveel herriemaken na af loop. Maar bij de verenigingszaaltjes, het oorijzer en de Gronings-Frie se woelingen bij Buitenpost is het niet gebleven. Tegenwoordig wordt de onschuldige t.v.-kjjker ook lastig gevallen met dat onzalig, onzorgvuldig gepraat dat mij het meest doet denken aan een band- Je dat van achteren naar voren wordt afgedraaid. Laatstelijk geschiedde het in dat programma van Mies Bouman, dat toch al niet onder een best ge sternte lijkt uitgedacht. Nou was het niet allemaal ellende: die Brabantse Jongens met dat var ken waren best aardig, ofschoon ik de Engelse onderwijzers, van wie ze het idee gepikt hadden en die de insulaire verkeersregels op z'n anglicoriaans zongen. wel leuker vond. En ik heb ook wel moeten lachen, om Piet Bamber- gen in zijn korte broek, die me voorpret verschafte bij de gedach te alleen dat hij volgende keer zonder twijfel als bakvis zal ver schijnen. Zelfs de besnorde t.v.- spot van Bovema (Hermans, gou we ouwe) vermocht het avondje AVRO niet op het altaar van de sjoelbak te offeren. Nee, daarin slaagden pas de Ju ry's uit de diaspora die mochten zeggen wat ze ervan vonden. Het werd één lange gekruide krente- mik in woorden, waarvan men gemakshalve aannam dat het smakelijk eten was. "Hallo, Drente, bent U daar?" "Gejena- vent, saem, we sa lm maer op z'n drents zeggen, streukveukdie vaerkenviefpuntn, sraakzepreune- vla, driepuntn, dieouheerneud'r- lustraeln hakken-sievenpunts veurjuumies, hielngoednavent." "Hoeveel, punten, die laatste?" "Gienpuntn, maerveurjuumies- hielgoednavent." De jury's zijn een doorsnee van de Nederlandse bevolking, zei Mies ook nog glunderend tot slot. Waar schijnlijk om aan alle onzeker heid een einde te maken. een spingmadanmeke waar moet dat naar toe? En al die liederen met dat olijke knipogende gebaar .waar mee innemen, binnengieten of laden wordt bedoeld. Waarom eigenlijk? Als ik me wil laten vol lopen om maar eens de termi nologie v. d. doorsnee carnavals hit te bezigen hoef ik echt geen blik op de kalender te slaan of het al de 11de is. De enige blik die ik dan sla is op de krat pils in de schuur of op het geesteskind van tante Ballantine op de plank. Gelukkig wordt er niet meer zo veel geleuterd over de diepe sym boliek van carnaval. Of over de volksgeest die onze oude wijsgeri ge vriend Hegel ten onrechte in zo'n kwaad daglicht heeft gema- nouvreerd. Waarschijnlijk is sinds de uitwaaiering van carna val het gezeur over "we weten hoe ver we kunnen gaan" enigzins verstomd. Men kon toentertijd nog zo langdurig argumenteren, wijzen op de overuren van de burger lijke stand in Brabant in de la te herfst, het werd generaties lang als loutere samenloop van omstandigheden afgedaan. De gek die de hele avond verkleed als nijlpaard vrijblijvend stond te hossen werd dan waarschijnlijk tenslotte opgesloten, maar dan stond er wel weer een collega op die ais giraf de geestige broek uit hing. En ook hij wist, hoe vér hij kon gaan. De Gijsbreght van Carel Briels heeft al weer elf dagen geleden zijn benauwde veste verla ten, maar intellectueel Amster dam beleeft nu pas zijn napret. De keurige sinjeurs en Jofferen die na afloop in de Wintertuin van Krasnapolsky naar de nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel luisterden en voor het merendeel de royaal van vooroordelen zwangere tekst met "bravo" begroetten, blijken bij de neus genomen. De tekst was niet van Ego, Hiltermann of Hoogendijk, maar van twee link se rakkers: Vrij Nederland-re dacteur Martin van Amerongen en Martin Veltman, directeur van een zeer in de mode zijnde reclamebureau. Een citaatje (ontleend aan VN): Pieternél (over Van der Louw) "Een fraaie baan, Jawel, men heeft mij zelfs gezegd Dat hij twee ton verwerft. En dat is toch niet slecht. Thomasvaer: Da's waar, maar 20 mille heeft hij al aangebo den. Pieternel: Aan 't Rode Kruis? ThamasvaerWel nee! De Portugese roden"! Pieternel: "De krakers rukken op. De Bijlmer ziet er zwart van. Menig goed stadgenoot heeft daar pijn in zijn hart van. Want vader staat regeert streng ziet htf op ons neer Wij zijn wel rooms en rood, Maar vrij zijn wij niet meer. Thomasvaer: "Ach, lieve Pie ternel, laat ons niet langer treu ren. Er kan van alles nog in t vaderland gebeuren. WIJ moeten toch beslist niet alle hoop verlie zen. Samen: „Wie weet volgt bin nenkort een Nacht van An dries- sen"! Onder de palmen viel dat na tuurlijk goed bij het souper en diezelfde avond zal er op de Am sterdamse intellectuelen sociëteit de Kring (ballotage moeilijker dan in de Witte) gelachen zijn óm de krijtpakken en de hoog gesloten truitjes van Metz en de Bonne terie. Nu we het toch over dit landen zijn bewoners hebben: over een paar weken is het weer carnaval. Vroeger was dat een onderonsje van de generaliteitslanden aan gene zijde van de Moerdijk. Dat kon geen kwaad. En vooral ka tholieken waren ermee in de weer, want die mochten dan veertig dagen allerlei aangena me dingen niet doen, of alleen op zondag. Lekker eten, snoepen, drinken, en zo. We hebben toen heel lang gedacht dat dat carna val een grote reünie was van arm en rijk. Later kwamen we erachter dat er vooral sociaal nauwkeurig geklassificeerd werd gefeest: ook feestneuzen hadden rangen en standen. Sinds nog niet zo lang speelt zich het carnaval ook in deze contreien af. Burgemeesters van wie men nog maar kortgeleden vermoedde dat ze liever met smaak een telefoonboek zouden verorberen, dan op een carnavals bal de versierselen van de peke len nelis te ontvangen, zit men thans op de gevoelige plaat vast gelegd, in innige omarming met Maar het geeft mij ook wel wat te denken. Van Amerongen blijkt iets al te goed de rechtersnaar op de viool te raken. Ik kan mij her inneren dat hij eens een collega op het balkon van het toenmali ge Tros-kantoor aan de Heren gracht zag staan, en onmiddellijk in geschriften a. diens sociaal-de mocratische beginselen twijfelde. Het snelle vooroordeel is dus niet alleen het privilege van de betere stand. En Martin Veltman met zijn trendy reclamebureau is fi nancieel ook wat te hoog gegre pen voor de kruidenier op de hoek. Misschien bewegen beide heren zich zelf wel te veel in de betere kringen en koopt Veltman zijn pakken helemaal niet op de Nieu- wendijk. Het jasje waarin een vooroordeel steekt, doet niet terzake. Er komt gewoon een vooroordeel uit. Als nou straks zou blijken dat toch Lewln en Fahrenfort de nieuw- jaadswens hebben geschreven, moeten we waarschijnlijk weer schande roepen. Gezien de belabberde ver koopcijfers, was Toon waar schijnlijk blijer met die echte platen die hij kreeg dan met die twee gouden. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7