Markt hoort in hart van stad Deense krant schrijft over Leidse markt 'n /job/penge/for Haves: Markedsplads Onskes: Gode kraefter W Kleurrijke schakel tussen twee winkelstraten Japie Stikkelorum Hugo van Rooyen Hendrik Slijkhuis Na ha \èa ZATERDAG 11 JANUARI 1975 De Leidse markt trekt ndet al leen plaatselijke belangstelling. Vorige maand verscheen in "Po- litiken", een Deense krant, een artikel over de warenmarkt in de Sleutelstad. Onze redakteur in Alphen aan den Rijn, Henk de Kat, zorgde voor de vertaling van het stuk. LEIDEN - HOLLAND "In Leiden, met ongeveer 100.000 Inwoners, is er markt op woensdag en zaterdag, kilometers lang in de straten en langs de grachten rond de Hooglandse kerk. Het is zowel een feestelijk gezicht als een interessante economische aangelegenheid want je kunt er bijna alles ko pen voor weinig geld. Aangezien het gemeentebestuur van kopenhagen niet ge porteerd is van vrije straathandel ondanks positieve aan bevelingen van zowel het Ministerie van Justitie, de Con sumentenbond als de VW is het voor de inwoners van Kopenhagen wel eens goed om te weten wat zij missen. Omdat de straatmarkt een hoop schakels in'de tussen)- handel overslaat, kunnen de standwerkers goedkope, verse levensmiddelen aanbieden: groenten, fruit, vlees, vis zuivel - produkten, brood enz. Er worden ook tal van andere zaken verhandeld: bloemen, keukengerei, gereedschap, kleding, boeken, ook pornografie en dat allemaal terwijl een door een pony getrokken straatorgel deuntjes ten gehore brengt als de Brabantse polka. De overheid in Holland hanteert in tegenstelling tot die in Denemarken twee belastingtarieven; zestien procent in het algemeen, maar slechts vier procent voor levensmiddelen. En aangezien kassa's en zulke nieuwerwetse rekenapparaten niet worden gebruikt op de levensmiddelen-markt, kan het wel eens zo zijn dat de handelaar vergeet die vier procent in rekening te brengen. Ook dat kan er toe bijdragen dat de klanten bij duizenden hun inkopen doen op de markt. Ruwweg geschat dekt de straathandel in Holland ongeveer 15 procent van de levensmiddelenhandel. In geld uitgedrukt is deze detailomzet dus minder, dan in landen met een over wegende winkelverkoop. Dat is één van de redenen waarom het bruto nationaal produkt per inwoner in Holland, een paar honderd dollar lager ligt dan in Denemarken. Een andere oorzaak voor dat bruto nationaal produkt zit 'm in de beenspieren van de Hollandse vrouwen. Het zijn na melijk de vrouwen die zorgen voor het thuis brengen van de ingekochte marktwaar: per fiets, natuurlijk. Van de Hollan ders begeeft 24 procent zich op de fiets naar het werk. Onder het werkend deel van de bevolking bevinden zich echter niet veel vrouwen: slechts 23 procent, tegen 40 procent van de arbeidsbevolking ln Denemarken. Maar daar staat tegenover dat de Hollandse vrouwen voor het vervoer zorgen, niet alleen van de marktwaar, maar ook van de kinderen die naar de kleuterschool moeten. De dames fietsen zijn voor deze taak voorzien van enorme tassen, man den en kinderzitjes". LEIDEN Leidse winkeliers lopen gere geld te hoop tegen renovatie- en verkeers plannen van het gemeentebestuur. Via het Leids City Centrum wordt dan met nadruk gewezen op het belang dat de winkeliers in de Leide binnenstad hebben bij een goede be reikbaarheid. De gevestigde handel is bang dat de klanten weg zullen blijven en naar de grote supermarkten zullen rijden, omdat ze daar kunnen parkeren. Maar niet alleen de winkeliers hebben het moeilijk. Er is nog een ander deel van het midden- en kleinbedrijf dat in het gedrang lijkt te komen. Dat is de ambulante handel, of liever gezegd de markt en straathandel. Door Joop Maat Foto's Jan Holvast Ook voor de marktbandelaar stij gen de onkosten, terwijl de verdien sten alleen met zeer veel moeite die stijging bij kunnen houden. Hoewel het er nog niet naar uitziet, dat de verdiensten zó slecht zijn dat vele marktkooplieden hun handel moe ten staken, heeft de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel de ze week een open brief aan de ge meenten gestuurd, waarin er op aan gedrongen wordt de marktgelden niet verder te verhogen. Marktgeld is in feite de huur die de koopman aan de gemeente moet betalen voor de grond, waar hij een kraam op zet. En dat is nog maar een begin, want daarbij komt nog de huur van zijn personeelskosten, enz. Volgens de handelaren liggen de kosten gemid deld op f1000 a f1200 per maand. Dat moet terugverdiend worden door een hogere omzet.' Als het dan zo als de afgelopen tijd het geval was maanden achter elkaar regent, komt er van die grotere omzet niet veel terecht. Daarom waarschuwt de Centrale Vereniging voor de Ambulante Han del de gemeenten alvast maar. Want bij de Vereniging is men zich zeer goed bewust van de belangrijke funk- tie die de markt vervult. "We zullen dan ook niet accepteren dat men on ze boterham nog verder in gevaar brengt", zegt Ben Zonderop, secre taris van de Vereniging, en zelf ook iedere zaterdag met z'n kraam op de Leidse markt aanwezig. Hij ver volgt: "De markt heeft zich kun nen handhaven dank zij het aan passingsvermogen en het harde werken van de koopman. En daarom zullen we ons met kracht verzetten, wanneer er een aanslag op ons le vensonderhoud wordt gepleegd". Volgens de heer Zonderop wordt de betekenis van de markt nog te vaak onderschat. "Onze tak van handel, trekt nog altijd zeer veel publiek. De markt blijkt de mensen toch meer aan te spreken dan die grote supermarkten". De Leidse markt, wordt volgens hem 's zaterdags door zo'n 40.000 mensen bezocht. "Maar als we willen dat dat zo blijft, zal er gezorgd moeten worden voor een goede bereikbaarheid van de markt", aldus de heer Zonderop. "Daarom zou het doorgaan van de renovatieplannen voor de binnenstad fataal zijn, wanneer er ondertussen niet voor voldoende parkeergelegen heid gezorgd wordt. Gebeurt dat niet, dan zal niet alleen de markt, maar de hele Leidse city ernstig te lij den hebben onder de renovatie van het centrum." Uit de woorden van de heer Zon derop blijkt het belang, dat markt en winkels hebben bij eikaars aan wezigheid. In het verleden is de ver houding tussen de gevestigde en de ambulante handel niet altijd evea goed geweest, maar de laatste Jaren is daar verandering in gekomen. In een heleboel plaatsen hebben win keliers zelfs om vestiging van een markt gevraagd, omdat zij ingezien hebben dat de markt eerder de aan trekkingskracht van een winkelcen trum vergroot dan een gevaarlijke concurrentie betekent. Ben Zonderop: "Ik geloof dat de hele Leidse city tevreden kan zijn over de ligging van de markt, want zij verbindt de twee belangrijke win kelcentra, de Haarlemmerstraat en de Breestraat. Daarom ben ik van mening dat de marfctenroute zoals die nu is. ook in de toekomst zo moet blijven. Ook al staat de markt zui ver markttechnisch gezien op een onmogelijke plaats". De direkteur van de gemeentelijke markten, de heer F. van Overmeire, is het volledig eens met de heer Zon derop. "De markt vervult een erg be langrijke fumktie in de binnenstad", aldus de heer Van Overmeire, "en het verdwijnen van de markt zou een enorme klap voor het centrum betekenen. Want de markt Is on verbrekelijk verbonden met de ge vestigde handel". Ook de heer Van Overmeire is van mening dat er ten behoeve van de bereikbaarheid meer parkeerge legenheid rondom het centrum zou moeten komen, maar anderzijds ge looft hij toch ook niet "dat het nodig is om de auto vlak voor de markt kraam te kunnen neerzetten". Wel wijst hij erop. dat de marktkoopman die direkt afhankelijk is van het transport, vaak klaagt over gebrek aan ruimte voor zijn wagen. Zoals bekend zal in september de Breestraat voor de duur van een Jaar worden afgesloten. Die afslui ting geheel of in gedeelten, dat staat nog niet vast is noodzakelijk om er nieuwe riolering aan te leg gen. De winkeliers in de Breestraat en de naaste omgeving vrezen ern stig voor hun boterham als de af sluiting doorgaat. De renovatie van de riolering in de binnenstad zal ook voor de markt grote problemen gaan geven", aldus Ben Zonderop. "want de werkzaam heden beginnen in de Breestraat, maar daarna komt de Nieuwe Rijn aan de beurt. We hebben voorgesteld om de marktkramen die nu op de Nieuwe Rijn staan tijdens de reno vatie van dat gedeelte aan de over kant van het water te plaatsen. Op de oude marktenroute dus. Dat geeft natuurlijk wel weer verkeersproble men, maar die zijn voor een deel op te lossen door het verkeer meer over de city-ring te leiden. Boven dien zou er in de Breestraat, die dan al gerenoveerd is, tijdelijk weer tweerichtingsverkeer ingevoerd kun nen worden". Een andere mogelijkheid ligt vol gens de heer Zonderop in het ver plaatsen van een deel van de markt naar de Kaasmarkt, die daar dan wel geschikt voor zou moeten worden gemaakt. "Ook bij een verplaatsing van de markt blijkt het belang van de ambulante voor de gevestig de handel. De werkzaamheden aan de Nieuwe Rijn gaan ongeveer een jaar duren. Als de markt daar dan ook nog eens weg gaat, zou dat wel eens de doodsklap kunnen worden, voor de winkels aan de Nieuwe Rijn" zegt de heer Zonderop. Volgens de direkteur van de Dienst Warenmarkten, de heer Van Overmeire, zal het wel niet zo'n vaart lopen met de renovatie van de Nieuwe Rijn. Hij zegt: "Eerst komt nog de renovatie van de Bree straat. Dat begint pas eind van dit jaar en gaat een Jaar duren. Dus het werken aan de walkanten en de rio lering van de Nieuwe Rijn kan nog wel even op zioh laten wachten". De heer Van Overmeire legt er de nadruk op, dat er desondanks al uitgebreid overleg wordt gevoerd tussen de ambulante handel en de gemeente, om te zijner tijd een pret tige oplossing te kunnen vinden. Wel is het volgens hem onvermijdelijk, dat de markt tijdens de werkzaamhe den op de Nieuwe Rijn daar geheel of gedeeltelijk zal moeten verdwij nen. "De kooplui diie daar weg moe ten kunnen natuurlijk niet naar de Groenoordhal", aldus de heer Van Overmeire. "en ook de Kaasmarkt^ is niet zo erg geschikt voor de', Leidse markt. De markt dient dan niet meer als verbinding tussen de Haarlemmerstraat en de Bree-"' straat". "Maar wat de oplossing ook zal' worden, ik zie het niet zo somber" in voor de Leidse markt. Ik ben zelfs optimistisch over de toekomst van" de markt. Want het is buiten twijfel^ dat de markt na de renovatie op de Nieuwe Rijn terugkomt. En het, publiek zal echt wel naar de markt' in het centrum van de sta,d blijven;1 komen. Want de consument zal het' met me eens zijn dat de markt daar 'hoort en daar ook moet blijven". "Japie". Staat een jaar of der tig op de Leidse markt. Handelt in textiel. "De markt ligt te veel verspreid. Ik zou het liefst een groot vier kant terrein willen hebben, liefst overdekt. Dat terrein zou wel in of dicht bij het centrum moeten zijn, want je moet de markt wel in het centrum houden. Daar ko men de mensen, die lopen alle maal langs de markt. Bovendien is het centrum al sinds jaar en dag de plaats waar de markt ge houden wordt. Je hoort vaak zeggen dat de Leidse markt zo gezellig is. Dat is ook wel zo, maar ik zie Leide- naars die op de markt in Katwijk of Oegstgeest hun inkopen komen doen. Er is hier nou eenmaal niet voldoende parkeerterrein. Gelukkig ben ik niet alleen meer op de Leidse markt aange wezen. Ik sta tegenwoordig ook in KatwijkNoordwijk en Oegst geest. Het 'marktgeld vind ik be hoorlijk hoog. Voor 1 marktdag betaal ik ongeveer 500 gulden per jaar. Aan kraamhuur ben ik per marktdag ongeveer 100 gulden per maand kioijt. De onkosten worden te hoog, en de verdien sten blijven daarbij achter. Nee, er moet hier een mooie, goede markt komen. Anders is de Leidse markt binnen een jaar of vijf gedoemd te verdwijnen. Vooral als ze ook nog eens die walkant gaan restaureren." Hugo van Rooyen. Al 53 jaar op de Leidse markt. Handelt in zui- velprodukten en aanverwante ar tikelen "Ik sta nu al jaren op de Nieu we Rijn. Volgens mij lag de oude markt, zoals die vroeger was, veel gunstiger. Nu ligt de markt vol gens mij veel te veel verspreid. Vooral 's zaterdags is het daar door nogal rommelig. Wat die renovatieplannen be treft: de renovatie van de Bree straat zal voor ons wel niet zo' veel uitmaken. Het verkeerspro bleem wordt er misschien nog wat groter door, maar op het ogenblik kunnen de mensen hun auto toch óók niet kwijt. Voor de renovatie van de Nieuwe Rijn ben ik niet zo bang. Dat kan nog wel twintig jaar duren, voordat ze daar aan beginnen. Ik vind het wel erg belangrijk om de markt in het centrum van de stad te houden. Daar zijn ook de grote warenhuizen, waar de mensen hun inkopen komen doen. Daar moet je als markt dicht bij zitten. Bovendien is de markt al vanouds in het centrum gevestigd, en daar moet-ie blij- Het marktgeld vind ik hoog zat. Ik betaal daar f 510,- per jaar aan. Voor een drukke zaak als de mijne is dat niet zo'n probleem, maar het is veel geld voor iemand die hier met één kraampje zijn brood moet verdienen" Hendrik Slijkhuis. Al bijna der tig jaar op de Leidse markt aan- wezig. Handelt in groenten en fruit. "Ik ben best tevreden met mijn standplaats, 's Woensdags sta ik op de Nieuwe Rijn, 's zaterdags op de Hooglandse Kerkgracht. Verder sta ik op de markt in Noordwijkerhout en IJmuiden. Want door het ontstaan van de buitenmarkten is de toeloop op de Leidse markten wel minder ge worden, vooral op woensdag. Voor de zaterdag geldt dat eigenlijk niet. De zaterdagmarkt is voor ons echt goed. Daar heb ik niet over te klagen. Of de markt ook buiten of aan de rand van de stad zou kunnen H floreren, zal de tijd moeten leren. Maar ik zou niet graag uit het centrum weggaan. Je weet wat je hebt, maar je weet niet wat je terugkrijgt. Bovendien is de bin nenstad een veel gezelliger, plaats voor een markt. De markt, hoort gewoon in het centrum. De kosten zijn bijzonder zwaar geworden. We moeten marktgeld betalen, maar ook kraamhuur, personeels- en transportkosten. Toch geloof ik dat we voorlopig ons brood nog wel kunnen ver- mm. dienen op de markt. Vooral als t$% het weer een beetje goed blijft. mil Ondanks het slechte weer vind WË ik toch dat oen markt niet over dekt hoort te zijn. Dan wordt het een warenhuis, en is het geen echte markt meer. Volgens mij hoort de markt buiten." IIIHUI'li l -iW|WMpil

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3