TEACH IN: NIET ALLEEN IMITATORS BARRY WHITE GOED VOOR GOUD EEN BEETHOVEN VOL HELDHAFTIG PATHOS Sinatra in the Garden Liesbeth List zingt sterke teksten MINIATUREN VAN JULES DE CORTE TECHNISCH FLODDERWERK van Zijp ROEMEENSE MELODIEEN ZATERDAG 11 JANUARI 1975 PAGINA 23 Zijn derde symfonie is zo'n weerbarstig stuk muziek, graniet waarin geen naam te kerven is. Over het beroemde verhaal dat Beethoven het werk oorspronke lijk aan Napoleon had opgedra gen, spreken we nu niet verder. Beethoven heeft dit stuk aan zichzelf opgedragen. In de mu ziekgeschiedenis is het om het met schilderstermen te zeggen of met Beethoven het perspectief en anatomie worden geïntroduceerd. Er was een Jan van Eijk, er kwam een Rembrandt; er was een Bach, er kwam een Beetho ven. Von Karajan brengt een Beethoven vol helfhaftig pathos. Het is een versie die past in de traditionele benadering van Beet hoven en daarom zeer geschikt voor een serie ter meerdere glo rie van een basisdiscotheek. Voor al de finale maakt Von Karajan tot een feest van orkestraal sa menspel, waarbij wel de discipli ne steeds voelbaar blijft; het ia immers nog altijd een Duits or kest. Tenslotte: 'verbeeld ik het me. of hebben de geluidsinge nieurs van DGG het stereo-ef fect in de mixage nog een tikje aangedikt? HM. STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL. 071—24010 Teach In Roll along. CNR 651 005. De Enschedese formatie Teach In kan je moeilijk een sensatio nele ontdekking noemen als Je het begrip „originaliteit" voorop zet bij de eisen, die je aan een goede popgroep stelt. De succes volle vertegenwoordiger van de oostelijke pop valt nu niet be paald op door een mieuwe, eigen, stijl. Daarvoor is de overeenkomst met Middle of the Road of het Zweedse Abba te groot. Tooh kan Teach In niet zonder meer als een gezelschap goedkope imitators opzij worden gezet. Het zestal le vert daarvoor te verzorgd en te lekker in het gehoor liggend werk af. Bovendien is Teach In niet in herhaling gevallen, zoals zo vaak gebeurt met zangers (o.a. George McCrae) en zangeressen, die na hun eerste succes met vrij wel hetzelfde nummer nog eens de winst willen zien uitgeteld. Teach In heeft méér aandacht aan de variatie geschonken. Fly Away, waarmee de doorbraak naar de nationale top een feit werd, In the summernight en het allernieuwste Tennessee Town kunnen moeilijk copieën van el kaar worden genoemd. Staat de samenzang in die songs centraal, op de elpee Roll along (op de hoes waarvan Teach In in Gatsby- stijl staat afgebeeld) wordt Getty Kaspers, een Oostenrijkse van ge boorte, enkele malen als solozan geres naar voren geschoven. In nummers als Sing to the moon en (in mindere mate) in het apar te, bepaald niet Teach In-achtige Old friend goodbye. De Twentse hitmakers hebben met deze lang- speler aangetoond waarom zij met Debbie en Albert West mo gen uitkomen in de finale van het Nederlands songfestival. Of ze als het Nederlandse antwoord op Abba ook tot het Eurovisie Song festival zullen doordringen is overigens de vraag. Een pluspunt is in ieder geval dat Teach In, dat in de huidige samenstelling ongeveer 2% Jaar bestaat, in re presentatief opzioht een meta morfose heeft andergaan. De groep komt niet meer zo statisch over, heeft „geleerd" hoe het pro- dukt moet worden verkocht en kan dankzij Getty (door het veel- zijdigste lid van Teach In, John Gaasbeek, met de Enschedeeërs in contact gebracht) in de naas te toekomst een eigen gezicht krijgen. JP. Barry White Foto Liesbeth List Phi lips 6413 062. Het is nog maar enkele weken geleden dat we in deze platenru- briek aandacht besteedden aan een nieuwe langspeelplaat van de Nederlandse zangeres Liesbeth List. Het ging om haar eerste Engels getinte plaat „Meet love ly Liesbeth List" die speciaal be doeld was als een soort spring plank naar de Angelsaksische lan den. Dezer dagen verscheen een nieuwe puur-hollandse langspeler met daarop veel werk van man netjesputter Hans van Hemert, Piet Souer en Ohrispijn. De laat ste maakte, als ik me niet ver gis, geruime tijd deel uit van de „contraband" van Herman van Veen. Naast dit liedje, waarvan ik het refrein toch een beetje buiten het genre van Liesbeth vindt vallen, staat er een aantal verukkelijke composities op zoals het zeer melodieuze "Te veel te vaak", waarmee ze nog recentelijk veel succes oogstte. Een van de liedjes die mij het meest aan spreekt is 'Ik ben een zomernacht' waarvan ik niet kan nalaten een couplet te citeren: „En schom melende vrijsters omhuld door etensluchten gaan onderlangs de Maas hun borsten even luchten. Geen hete mannenhand belaagt hun later pracht. Boven hun kouseband puilt het vlees zinloos zacht. Ik ben een zomernacht". Ook de teksten van de andere liedjes zijn vaak erg sterk zoals „Liefdesleed" en „De weg naar de maan". Vergelijken we de plaat „Meet lovely" met „Foto", dan is voor mij de keuze niet moeilijk. Ik geef zonder dralen de voor keur aan de laatste, al was het alleen maar omdat goede Neder landse liedjes zo zeldzaam zijn geworden in het land van Vader Abraham en Johnny Hoes. B.v.L. Jim Rodgers de kracht van de eenvoud "Honeycomb" dubbelelpee ran Jimmie Rodgers Twin set PAS-2-1042. Toen de rock - and - roll in de tweede helft van de Jaren vijftig als een orkaan over wereld van de lichte muziek ra de, bleven maar weinig bomen, wortelend in de gewone muzika le traditie, overeind. Eén van hen die het redde was Jimmie Rod gers, een man die het zingen tot de eenvoudigste kaderlijnen had teruggebracht. Eenvoud is en blijft nu eenmaal het kenmerk het ware. Al zou Je soms bij- in het tegendeel gaan gelo- in die profane wefeld van pop music, waar de inhoudloze maniertjes-makers helaas al te vaak de dienst uitmaken. Jimmie Rodgers hield stand. 5n nu, zoveel Jaar later, het jeugdsentiment opgeld doet zoveel oude muziek herpersingen beleeft, moet Je constateren a) dat de rockhelden van toen nogal gezwollen figuurtjes wa b) dat een man als Jimmie Rod gers nog even acceptabel is als toen. De kracht van de eenvoud. Jimmie Rodgers zingt op deze elpee zijn grote successen: Kisses sweeter than wine (ach, wat verrukkelijk dingetje is dat toch), Wolverton mountain, Danny Boy, That lucky old sun. Crying in the chapel. If I had a hammer. Twi light time. Moon River, Bimbom- bey en natuurlijk de titelsong Honeycomb. Een plaat die zeer warm wordt aanbevolen. RP. White Gold The Love Un limited Orchestra Philips 6370 215. „White gold" heet de nieuwe elpee van mr. Barry White, die als we z'n populariteit bekijken, met zijn Love Unlimited Orches tra opgetwijfeld goud heeft ver diend in 1974. Want de belang stelling voor deze nieuwe stijl soul-muziek was het afgelopen jaar enorm groot. Neem alleen maar eens zijn eerste „grote" elpee Rhapsody in white met nummers als „Barry's theme" en zo mogelijk nog bekender gewor den „Love's theme". Daarna volg de de wat minder populair gewor den soundtrack van de film ,3ro- thers" en de met fraaie koppen versierde elpee Can't get enough. Met het titelnummer van die el pee kwam hij opnieuw hoog in de hitlijsten. Nu ligt er weer een nieuwe bij de platenhandelaar voorzien van een hoes waarop de achterzijde de woorden „The Maestro" prijken. Daarmee is. dan orkest- leider-arrangeur Barry Whi te bedoeld die het opnieuw heeft gepresteerd elf composities, me rendeels van eigen hand, op de plaat te zetten. Evenals bij de vorige elpee is het ook nu weer de sterk ritmische inslag die de nummers zo boeiend maakt. Drums en piano nemen een zeer belangrijke plaats in. Als we een nummer moeten tippen met sin gle-kansen dan is dat zeker Al ways thinking of you, een verruk kelijk stukje muziek nu eens niet van de grote meester zelf maar van Ray Parker jr. Van Mr. White zelf vind ik de nummers „Dreaming" en „Power of love" het meest interessant naast Bar ry's Love, waarvan ik het een nadeel vind. dat het een wat al te lang intro heeft. Maar dat is dan ook werkelijk de enige kri tiek, die Je op de prestaties van de man met de donkerbruine sen suele stem kunt hebben. B.vli. Titel: Gheorghe Zamfir. Tlutes de pan et cymbalum en Rouma- nie. Label Mr. Pickwick. De Roemeense panfluit-speler Gheorghe Zamfir zette samen met cymbalist Gheorghe Radu- lesco veertien volksmelodieën op de plaat Deels in oorspronkelijke versie, zoals ze in de plattelands dorpen nog te horen zijn, deels bewerkt voor een meer interna tionaal publiek. Gelukkig is ruim de helft oorspronkelijk. Het is een vrolijke, gemakkelijk in het ge hoor liggende plaat geworden. Al leen om veertien nummers afwis selend te luisteren naar de pan fluit (een instrument samenge steld uit samengebonden buisjes of rietjes) en de cymbaal (6-8 klokjes aan een stang) wordt on danks alle heldere charme een beetje eentonig. H.v.dfl. Op deze muziekpagina bijdragen van: Bram van Leeuwen Henriëtte v. d. Hoeven Ludwig van Beethoven: Symfo nie nr. 3 in Es-groot, opus 55 (Eroica) door de Berliner Phil- harmoniker o.l.v. Herbert von Ka rajan (Deutsche Grammophon Gesellschaft, stereo, 138 802 SLPM). De grammofoonplatenmaat schappijen hebben kennelijk de jacht op de populairste klassie ken geopend. Philips is druk in de weer met zijn basisdiscotheek van 44 veel gevraagde werken on der voordelige condities (meestal al wat oudere opnamen in een nieuwe hoes) en DGG is nu even eens in de prijzenslag gestapt met „de basisdiscotheek van de mooi ste klassieken" en zo verscheen de „Eroica" van Ludwig van Beet hoven op mijn draaitafel. De hoes vermeldt dat hij tijdelijk voor 17 gulden van de hand mag. Het is een opname van Von Karajan en de Berliner Philhar- moniker en dateert uit 1962. Een gehaaste actie van DGG, zo lijkt het wel, want de hoes vermeldt dat op de voorkant een foto prijkt van het Bodenmeer, terwijl in werkelijkheid de grote Herbert fo togeniek de handen ten hemel richt. Maar wat doet dat er allemaal toe. De koper krijgt een gran dioos stuk muziek in huis van een componist die je steeds op nieuw verbijstert en ontroert door zijn enorm diepe emoties en zijn formidabele muzikaliteit. Het heeft zo weinig zin om zich af te vragen, wie nu de „grootste" componist is geweest. Voor mij is dat Beethoven; ik sta open voor andermans argumenten, maar ik blijf eigenwijs. Ruud Paauw Jan Preenen Han Mulder Ron Harms Eindredactie René Vos Over de zangkwaliteiten van mr. Sinatra hoeven we bij de ver schijning van deze nieuwe elpee niet meer uit te wijden want die mogen genoegzaam bekend worden verondersteld. Er zijn mu ziekliefhebbers die dwepen met good old Frank, en er zijn an deren die er nog geen stuiver voor over hebben. Over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. "The main event" is de eerste live elpee van Sinatra sinds hij weer besloot platen te gaan maken. En „Miniaturen" door Jules de Cor- te, arrangementen Rogier van Otterloo, solistische medewer king Louis van Dijk CBS 65980. Jules de Corte is een man, die zich afzet tegen alles wat maar zweemt naar banaliteit, opper vlakkigheid en cliché-werk. Wat hij aan liedjes maakt getuigt dan ook van een zekere oorspronke lijkheid, goede smaak, zuiver taalgebruik en zeer sobere voor dracht. Dat laatste overdrijft hij naar mijn gevoel wel wat, een vleugje opsmuk zou hem bepaald geen kwaad doen en zijn werkjes stellig hier en daar een betere ambiance geven. Ook zijn stem gebruikt hij nogal eenzijdig be daard, berustend, melancholiek. Alleen met „Koning Onbenul" heeft hij destijds een ander kan tje van zijn persoonlijkheid laten zien. maar dat was vlug over. „Miniaturen" is een elpee, waarin hij zich van zijn meest karakteristieke kant laat kennen. Nummers als „Vogel", „Als Je overmorgen oud bent", „Ten da- se" en „Het land van de toe komst" dragen het stempel dat alleen hij er op kan drukken. Rogier van Otterloo verleent •TV les de Corte een bijna broos aandoende ondersteuning, die mij norsoonlijk zeer aanspreekt. Vooral de loopjes en de trillinkjes Jules de Corte in zo'n liedje als „Vogel" getui gen weer van een schitterend oog voor het detail. Nog een kei van formaat heeft zich naast Jules ge posteerd. Hij speelt de liedjes „Kleine Anita" en „De Poort". Wie gesteld is op het werk van Jules de Corte vindt hier een plaat van opvallende kwaliteit. Een klein fel fonkelend edelsteen tje. aangezien de grote kracht van Si natra mede ligt in zijn kwalitei ten als „performer" zal het voor velen een plezierige gebeurtenis zijn om deze plaat te kunnen bij zetten in de discotheek. Want good-old Sinatra mag dan niet meer het zeer hoge peil bereiken, dat hij vroeger op de planken zet te, hij kan nog altijd wedijveren met het gros van de microfoon- plakkers om ze maar even grof weg aan te duiden. Sinatra deed voor zijn optreden in de immens grote zaal van Madison Square Garden een greep uit het recent sn minder recente repertoire. „Let me try again" bijvoorbeeld is van zijn elpee „Ol' blue eyes is back again" terwijl „The lady is a tramp" vam veel oudere da tum is. Het plezierige van de live elpee is dat een sfeer geschapen wordt waarin zangers als Frank Sinatra goed tot hun recht ko men. Ik vond het echter wat over dreven dat de groeven minuten lang niets anders produceren dan een Amerikaanse presenta tor die het hele superlatieven- boekje kennelijk uit het hoofd heeft geleerd om simpelweg te zeggen dat de Frank Sinatra op het podium zal verschijnen. B.vli. Mr. Pickwick krijgt in deze ko lommen voor de tweede maal een vermelding, die allesbehalve eer vol i6. Twee platen van dit Fran se merk vielen mij ten deel, bei de zijn uitzonderlijk slecht ge perst. Mocht uw platenspeler geen automatische afslag heb ben. dan zal het u toch niet ont gaan, dat een plaat van dit merk omgedraaid of opgeborgen moet worden, tenzij u het mitrailleur geluid van de uitloopgroef wilt gebruiken als achtergrond voor een oorlogsfilm. Als u echter zich niet laat sto ren door geruis, geknetter, het te rugvallen van de geluidssterkte, Imaginaire stereo en dergelijke, en bovendien toch al alle hoge en lage tonen wegdraait, zijn de ze platen zeker geen miskoop. Het zijn MPD 604: Gaston Litaize speelt bekende orgelwerken van Bach, en MPD 603: Chaipentiers Te Deum, Marche de triomphe, Recordare en Oculi omnium, door het kamerorkest Pasdelorep, het koor van Frankrijks muzikale jeugd, en dirigent Louis Martini. Beide opnamen waren zeker het herpersen waard; Jammer dus van dit technische flodderwerk. Dat goedkope platen echt niet slecht hoeven te zijn bewijst voor de zoveelste maal het merk Mu- siddsc, dat onder het nummer 30RC610 een gloednieuwe opna me brengt van de beroemde sere nades voor strijkorkest van Tsjai- kowsky en Dvorak. Rolan Douat- te leidt het symfonie-orkest van Radio Luxemburg in een voor treffelijke uitvoering, die vervuld is van sentiment, maar wars van elke sentimentaliteit. Anders ge zegd: de vertolking is uiterst inge togen, met alle aandacht voor de grote lijn en voor het detail, zon der daarbij koel en zakelijk te zijn; aan de andere kant mist deze opname de overgeromanti- seerde opvattingen, zoals we die nog al te vaak in de concert zaal horen. De plaat bevat een uitstekende toelichting van Mare Pincherle (beter bekend als Vivaldi-6pecia- list), op de technische uitvoering heb ik slechts aan te merken, dat mijn exemplaar door ruis wordt gestoord tijdens de Elegie (Tsjaikowski)Voor het overige niets dan goeds. RGH

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23