Toronto prikt 548m. in de lucht waarschijnlijk ook oorlogswapen Geluid beneden de gehoorgrens nieuw speeltje voor bioscopen maar ZATERDAG 11 JANUARI 1975 De filmindustrie heeft er een nieuw speeltje bij gekregen, waarvan voor het eerst gebruik wordt gemaakt in de film Earthquake", die onlangs in wereldpremière ging: geluid dat beneden de gehoorgrens ligt en daardoor meer wordt gevoeld dan gehoord. Zelf hebben wij deze film nog niet gezien. Hij komt vermoedelijk in het voorjaar (in slechts enkele bioscopen) in ons land in roulatie. Maar te oordelen naar wat er nu al van doordringt aan commentaar uit Engeland, waar de film thans sensatie verwekt, lijkt het effect op het publiek niet minder imponerend dan de eerste (stomme) films uit de geschiedenis en de eerste (overigens nog altijd on beholpen) stereofilms. Overigens wordt met geluid beneden de gehoorgrens ook op ander, bepaald niet recrea tief terrein geëxperimenteerd: als oorlogswapen. Geluid zijn trillingen in de lucht of een ander medium. Wij ervaren die trillingen door midddel van de trommelvliezen in onze oren. De tril lingen van die vliezen worden door zeer gevoelige natuurlijke ..instru mentjes" achter de trommelvliezen omgezet in zenuwprikkels, die in de hersenen als „geluid" worden geïn terpreteerd. Dit gehoororgaan is uitermate ge voelig. Wanneer het trommelvlies slechts 0.000000001 cm in een bepaald ritme in en uit buigt, wordt dit reeds als geluld geregistreerd. Dat is de orde van grootte van de diameter van een waterstof molecule. Maar niet alle geluidstrillingen worden als geluid door het hooror- gaan en het zenuwstelsel geregi streerd of bewust gemaakt in de zin van geluid. Er bestaan gehoorgren zen, dat wil zeggen onderste en bo venste grenzen aan de frequentie of golflengte van de trillingen die als geluid worden ervaren. Het frequen- tiegebied voor de gehoor-zone ligt ruim genomen tussen de 500 en 4000 Hertz, d.wz 500 tot 4000 trillingen per seconde. Naarmate de frequentie hoger is, derhalve de golflengte kor ter, doen de trillingen zich als een "hogere" toon voor. Zeer hoge tonen hebben een hoge frequentie en korte golflengte, zeer lage tonen een lage frequentie en betrekkelijk lange golf lengte. Het vermogen om geluiden van uiteenlopende frequentie waar te ne men verschilt van mens tot mens, dat wil zeggen, dat de bovenste en benedenste gehoorgrens van individu tot individu verschillen, maar over het algemeen zijn die verschillen re latief gering. Andere diersoorten, b.v. vleermui zen en honden, hebben een veel ho gere bovenste geluidsgrens: zij er varen trillingen met een voor men sen niet meer waarneembare hoge frequentie nog wel als geluid. Daar van wordt al lange tijd gebruik ge maakt in de vorm van honde-fluit- Jes, die een zo hoge toon produceren, dat het fluitje voor mensen niet waar neembaar is en dus niet hinderlijk, maar door honden kan worden ge hoord, zodat zij daarmee naar hun baas kunnen worden teruggeroepen. Aan de andere kant van het ge luidsspectrum, bij de lage frequen ties. zien we soortgelijke verschijn selen. Maar bij dit „subsonische" ge luid, dat te laag is voor de mense lijke gehoorzin, doen zich nog an dere verschijnselen voor, waarop het nieuwe „speeltje voor de bioscoop" berust, maar ook nieuwe oorlogswa pens. Geluid kan uiterst merkwaardige gevolgen hebben. Over één vrij alge meen bekend effect willen wij iets uitvoeriger zijn, namelijk het door breken van de „geluidsbarrière" door vliegtuigen, waarbij knallen ontstaan die al duizenden ruiten hebben doen sneuvelen en ook andere materiële schade hebben veroorzaakt. Wanneer een vliegtuig de geluids barrière doorbreekt passeert het de snelheid van het geluld door de lucht, d.wjs. ongeveer 331 meter per seconde. Op dat moment treden er merkwaardige verschijnselen op. Alle geluiden van het vliegtuig zelf (van motoren etc) en van de wrijving met de lucht worden dan "verzameld" in de geluidsgolf van die snelheid, door dat de geluidsbron (het vliegtuig) „meeloopt" met de geluidsgolf. De geluidssterkte wordt daardoor geac cumuleerd, opgestapeld, versterkt, waardoor deze opeenhoping van tril lingen zo krachtig wordt, dat *n knal effect wordt bereikt en kilometers la ger op aarde allerlei materialen, zoals glazen ramen, niet meer bestand zijn tegen de hevigheid van de trillingen. Overigens is dit slechts één (sim plistisch voorgesteld) aspect van het doorbreken van de geluidsbarrière waarbij veel meer factoren van in vloed zijn op de gevolgen, ondermeer de „eigen trillingsfrequentie" van longitudinale luchtgolven, waardoor resonantieverschijnselen optreden. Dergelijke resonanties, die ongeveer zoals in laser-lichtstralen de tril lingsactiviteit verhogen, vinden wij ook bij het „zingen" van glazen, wan neer men de rand daarvan met een natte vinger bestrijkt en ook bij het stukzingen van glazen, wanneer een voldoende krachtige stem in het Juis- tte golflengtegebied zo heftige tril lingen in een glas veroorzaakt, dat het barst. De geluidsbarrière in de lucht heeft vliegtuigconstructeurs indertijd voor grote problemen gesteld. Er zijn heel wat testpiloten om het leven" geko men in proefmodellen van vliegtui gen, die de geluidssnelheid benader den, voordat men begreep, dat de toe stellen voor het veilig doorbreken van deze snelheid aan speciale voorwaar den moesten voldoen. De eerste mens, die met een vlieg tuig de geluidsbarrière doorbrak was de Amerikaanse testpiloot Charles Yeager op 14 oktober 1947 in een ex perimentele Bell-X-1. Tegenwoordig wordt met vliegtuigen al driemaal de snelheid van het geluid gehaald, en in raketten en ruimtecapsules wordt zelfs die snelheid ver overtrof fen. Inmiddels zijn we wat afgedwaald van het oorspronkelijke thema van dit verhaal, de mogelijkheden van geluid beneden de gehoorgrens. Er zijn allerlei ook natuurlijke ge beurtenissen, die geluid produceren, zoals wind, onweer, aardbevingen etc. Die geluiden liggen niet allemaal binnen de menselijke gehoorgrenzen. Er zijn aanwijzingen, dat vele dier soorten andere gehoorgrenzen heb ben en uit voor de mens onhoorbare geluiden al de nadering van onheil kunnen concluderen, zoals bijvoor beeld inleidend gerommel van zeer lage frequentie bij aardbevingen. De dieren worden dan onrustig. Zij voor voelen instinctief dat er iets bijzon der onaangenaams op komst is. Dat voorvoelen kan men zelfs letterlijk opvatten. Want geluidstril lingen van zeer lage frequentie wer ken, hetzij via de gehoororganen die ze niet als geluid doorgeven maar wel registreren, of via andere zenuwpro cessen. als een gevoelservaring. Hoe dat allemaal precies werkt heeft men nog niet door, maar het zuivere ge- voelseffect van sub-sonische trillin gen is een ervaringsfeit. Daarop berust het effect, dat de makers van de film „Earthquake" hebben ingebracht in de geluidsom lijsting van hun rolprent Het bio scooppubliek krijgt tijdens het zien en vooral aanhoren van de film op zeer suggestieve wijze de indruk, mid den in het gebeuren te staan door niet alleen de beelden van een ver woestende aardbeving te zien en de angstaanjagende geluiden die ermee gepaard gaan te horen, maar als het ware ook het subsonische geluid te „voelen". Terwijl op het doek fantastisch realistisch de uit plastic opgebouwde stad Los Angeles door een aardbe ving met een kracht van 9.9 op de schaal van Richter volkomen ver woest wordt, dendert uit speciaal aangebrachte luidsprekers rond het filmdoek en uit alle hoeken van de zaal het subsonische geluid op het publiek af. Een extra geluidsband naast de normale levert trillingen op in het frequentiegebied van 20 tot 125 Hertz. Deze niet hoorbare maar zeer voelbare geluiden liggen op een hoog energieniveau. Het effect blijkt onthutsend te zijn. Deze techniek wordt niet alleen ge raffineerd gebruikt bij de aardbeving zelf, maar ook b.v. bij de nakomende rampen, zoals de vloedgolf van 360.000 gallons water, die zich direot na de aardbeving zelf per minuut over de ten dode opgeschreven stad stort. Vanzelfsprekend zijn er speciale geluidsinstallaties nodig, om deze ef fecten in een bioscoop te realiseren. De normale geluidsinstallaties zijn daarvoor niet geschikt, omdat zij ge bouwd zijn voor de geluidsweergave binnen de gehoorsgrenzen. In Amerika zijn al ruim zestig bioscopen met deze speciale appara tuur uitgerust, in Engeland slechts enkele tientallen. Dat betrekkelijk geringe aantal is niet alleen te wijten aan de kosten, maar ook aan een wat beangstigen de bijkomstigheid. Geluidstrillingen ver beneden de ge hoorgrens hebben niet alleen de on aangename eigenschap, dat zij voor mens en dier angst-gevoelens kun nen oproepen, maar zij kunnen ook materieel schade aanrichten. Dat houdt ondermeer verband met de resonantieverschijnselen, waar over wij eerder in dit artikel schre ven. Alleen theaters met een zeer hechte bouw en bovendien met een grote verscheidenheid van dragende constructiematerialen mogen met een dergelijke installatie worden uitgerust om te voorkomen, dat zij „barsten" door de subsonische trillingen zoals een wijnglas barst door een zang stem van passende hoogte en sterk te. Het is zelfs zo, dat ook na ver antwoorde controle de bioscopen waarin „Earthquake" wordt vertoond, nadrukkelijk waarschuwen dat zij iedere aansprakelijkheid voor het welzijn van het publiek tevoren af wijzen. Dat geldt niet alleen de (te verwaarlozend gevaren voor instor ting van de bioscoop of andere ma teriële voeglgen, maar vooral de emo tionele en lichamelijke gevolgen voor de kijkers. Hoofdzakelijk is deze waarschuwing een reclamestunt, maar bepaald niet voor honderd pro cent. Het gaat om een experiment, waaraan nogal wat twijfelachtige kantjes zitten, omdat voldoende er varing op dit gebied ontbreekt. Merkwaardig is, dat experimen ten op dit gebied wel degelijk allerlei gegevens hebben opgeleverd, maar dat die gegevens niet beschikbaar zijn, behalve in de zeer besloten kring van militaire deskundigen in verschillende landen. Het effect van sterke geluidstril lingen beneden de gehoorgrens is namelijk al jaren in studie bij mi litaire research-instituten. Bekend is, dat zowel Frankrijk als Israël diepgaande studie hebben gemaakt van geluid als oorlogswa pen, waarbij zij zich vooral toeleg den op onderzoek in het frequentie- bereik van 1 tot 20 Hertz. Daarbij zouden niet alleen vernietigingswa- De tilrn Earthquake is een Universal-produktiewaarin als hoofdrolspelers optreden Charles Heston, Ava Gard ner, George Kennedy, Lome Green. Genevieve Bujold en Richard Roundtree met als medespelers in kleinere rol len Marjoe Gartner, Barry Sullivan, Lloyd Nolan en Vic toria Principal. Mark Robson en Jennings Lang fungeer den als producers van de film, die in technicolor en panavisionis opgenomen en die het nieuwe geluidssys teem "Sensurround" introdu ceert, waardoor het publiek de sensatie ondergaat in het centrum van de aardbeving te zijn. Het verhaal is spe ciaal voor deze film geschre ven door George Fox en Ma- Ho Puzo. Op de foto een van de beelden uit defilm ten tijde van de verwoestende aardbeving van 9,9 op de schaal van Richter, die Los Angeles in puin legt. pens worden ontwikkeld, maar ook wapens, die een funeste werking heb ben op het menselijke zenuwstelsel, vooral wanneer dit gecombineerd wordt door massale geluidseffecten die wel in het menselijk gehoor lig gen. Wat hoorbaar geluid, mits op de juiste wijze toegepast, vermag op het gebied van paniekzaaien heeft de ont knoping van het recente gijzelings drama in de kerkzaal van de Sche- veningse strafgevangenis laten zten. Aangenomen mag worden, dat ook in Amerika en in Rusland studies over de toepassing van geluid bene den de gehoorgrens als oorlogswa pen volop aan de gang zijn, sinds enige Jaren geleden Frankrijk de eerste initiatieven daartoe heeft ge- Wetenschap cn technologie door P. Bok De Canadese stad Toronto zoekt het hoger op. Maar liefst bijna twee Eiffeltorens hoog. Men is bezig met de uitvoering van een vijftienjarenplan voor de gehele vernieuwing van „downtown-Toron to" d.wa de wijk langs het Onta- riomeer. De centrale blikvanger daarin zal deze 548 meter hoge "naald" zijn, het hoogste zelfdragen de gebouw ter wereld. Moderne technieken en nieuwe materialen maken de constructie van dit sierlijke gevaarte mogelijk. Het zal (uiteraard) bestand zijn tegen de hevigste stormen, die men in dit deel van de wereld mag verwachten, hoewel 't topje tijdens orkanen eni ge meters heen en weer zal zwiepen. Tussen de 335 en 365 meter hoogte zullen deels met glas afgeschoten uitkijkplaitlorms worden gebouwd en een restaurant, dat langzaam om de as van het gevaarte wentelt. Daar door zullen de etende gasten die met liften in slechts één minuut naar deze hoogte worden vervoerd een adembenemend uitzicht be neden zich zien ontrollen. Dat uit zicht beslaat een cirkel van 240 kilo meter diameter, dat wil zeggen ruim 45.000 vierkante kilometer. Bij hel der weer kijkt men voorbij de Niaga- rawaterv allen tot Buffalo in de Ver enigde Staten en langs de noorde lijke oevers van het Eriemeer en naar het noorden vele tientallen kilome ters Canada in, hoewel daarna het uitzicht wordt afgeschermd door ho ger gelegen streken. Op het niveau van de uitzicht-ter- rassen is de diameter van de toren tussen de 30 en 40 meter. Overwogen wordt, ook op 457 me ter hoogte nog een panorama-post in te bouwen. Dit alles wordt uiteraard niet uit sluitend gebouwd als toeristische at tractie. Hoofddoel van de toren is het scheppen van een relaisstation voor radio, televisie, en telefonie, waarmee zeer grote afstanden over sterk ge accidenteerd terrein met vele hoge afschermende bebouwing kan worden bestreken. Vandaar dat de toren nog 91 meter hoger wordt dan de even tuele tweede observatie-post. De voorbereidingen voor de bouw zijn al aan de gang. Ongeveer tien meter diep is de aarde al weggegra- ven, en daarna werd nog eens een gat van 8 meter diep in de rotsen uitgehouwen. De bouw van de toren vergt volgens New Scientist 'waar aan ook nevenstaande afbeelding is ontleend, 5000 ton be wapen ingsstaal en 100.000 ton beton.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21