Venezolaanse politie jaagt op driehonderd 'tovenaars' Oudhollandse dranken weer te kust en te keur op de markt TUSSEN DE FLATS LEEFT NOG IETS VAN HET OERWOUD Maria Lionza is "de ongekroonde koningin van de geesten Kruidenbitters, sehelvispekels, keizerbitters ZATERDAG 11 JANUARI 1975 PAGINA 17 Beeld van de fameuze "tovenares" Maria Lionza in Caracas: een meters hoog geval, waar aan de voet dagelijks verse bloe men worden neergelegd. Haar portret wordt samen met pren ten van heiligen te koop aangeboden en de hulpelozen die zelfs geen geld hébben voor de behandeling van een tovenaar kopen die portretten in de hoop dat die daad tenminste iets van hun problemen zal wegnemen. Dit soort berichten is geen uitzondering in de Venezolaanse pens. Met name de boulevardbladen melden regelmatig gevallen van tovenarij en heksenpraktijken. Het hierboven aangehaalde geval haalde zelfs de televisie. Zowel de man als de vrouw kwamen In beeld; zij werden met name genoemd en beschuldigden elkaar er van zwarte kunst te bedrijven en andere mensen te betoveren. Door onze correspondent in Venuzuela Jan van Wieringen Onlangs bracht het blad,,Ultimas Noticias" onder een vette kop „Serpientes y Brujeria" (slangen en tovenarij) de arrestatie van enkele Colombianen, die zich in Venezuela met merkwaardige tover-praktijken bezighielden. De uitvoerige verslagen van de arrestatie werden ook in andere kranten afgedrukt, naast grote foto's van politie-agenten, die de in beslag genomen slangen en andere tover-attributen lieten zien. Venezuela is een modern land en de hoofdstad Caracas een grote wereld stad, maar tussen de grote flatgebouwen en de winkelcentra leeft toch nog iets van het oerwoud en de wereld van medicijnmannen. In de flat van de gearresteerde vrouw bijvoorbeeld werd een ge heimzinnig altaar gevonden met kaarsen, wierook, geheime gebeden, vreemde medicijnen en met spelden doorstoken foto's van mensen. Ook stonden er beeldjes en potjes met toverdranken. Hypnose Tegenover de politie verklaarde de vrouw, dat dit altaar door haar man was ingericht en dat zij door hem was gedwongen hem bij te staan in het uitoefenen van zijn zwarte kunsten. Zij zei dat zij had geprobeerd de flat te ontvluchten en naar haar familie terug te keren, maar haar man had haar onder hypnose gebracht om dat te voorkomen. Haar echtgenoot beweert echter dat zij dat allemaal maar verzint. Hij houdt vol dat hij helemaal niet in tovenarij gelooft. Het is allemaal begonnen, zegt hij, toen zijn vrouw steeds maar door hoofdpijnen werd geplaagd. Een geraadpleegde specia list verklaarde dat haar niets mankeerde. Op aanraden van familie en vrienden wendde zij zich ten einde raad tot een aanbevolen tovenaar, een zekere Segunda Berroteran. De tovenaar ontdekte, dat de vrouw het slachtoffer was van een man, die verliefd op haar was en haar uit woede vervloekte, omdat zij niets van zijn avances wilde weten. De tovenaar kon de vrouw van die vloek verlossen als zij een huisaltaar inrichtte volgens zijn voorschriften. De Venezolaanse politie neemt dit soort zaken heel serieus en zoekt ieder geval tot op de bodepi uit. Er is in een groot deel van het land op het ogenblik een grootscheepse actie aan de gang tegen tovenaars, de "Operacion Diablo" (Operatie Duivel). De politie noopt volgens het blad Ultimas Noticias tenminste 300 tovenaars te kunnen arresteren. Het is de vraag of de Operacion Diablo veel succes zal hebben. Veel Venezolanen zoeken hun hulp bij tovenaars, medicijnmannen en an dere slimme heren, al was het alleen maar omdat „normale" artsen niet te betalen zijn en ziekenfondspatiënten ten minste twee dagen in de rij moeten- staan voor zij aan de beurt zijn. Ook in gevallen van liefdespro blemen, geestelijke nood of geldge brek kan men bij tovenaars terecht. Landgoed De beroemdste tovenares is wel Maria Lionza, die een legendarisch landgoed bewoont. dat wordt ondehouden door izelen, die zij koopt van mensen, die om geld verlegen zitten. Het landgoed ligt in Yaracoy, ongeveer 500 kilometer ten westen van Caracas, maar volgens mensen die zeggen dat zij het weten kunnen, heeft het geen zin om daar op bezoek te gaan, tenzij Je werkelijk in Maria Lionza gelooft: nieuwsgierige sensatiezoekers vinden het landgoed eenvoudig niet, al zoeken zij er nog zo lang naar. Mensen die in haar toverkrachten geloven en het landgoed betreden hebben, zeggen dat het er prachtig uitziet, en dat kan ook niet anders, want er is geen gebrek in het aanbod van zielen. De verklaring hiervoor ligt vermoedelijk in de plezierige omstandigheid, dat het niet nodig is dat Je Je eigen ziel verkoopt: het kan ook die van een van Je kinderen zijn, of van Je vrouw of van iemand die Je haat. Over het bedrag dat voor een ziel wordt uitbetaald willen de bronnen niets loslaten. Hoe beroemd deze tovenares is blijkt wel uit het feit dat zij haar eigen standbeeld heeft, midden in Caracas: een minsten twee meter hoog geval met enorme borsten. Haar portret wordt samen met prenten van heiligen te koop aangeboden voor de kerken van Caracas en de hulpelozen, die zelfs geen geld hebben voor de behandeling door een tovenaar, kopen die portretten in de hoop. dat die daad ten minste iets van him problemen zal wegnemen. Men benadert Maria Lionza via de media die voor haar in Caracas opereren. Dat zijn vrouwen die, tegen een vergoeding natuurlijk, bemiddelen tussen deze „koningin van de geesten" en de mensen, die haar hulp zoeken. De media adverteren niet; Je moet geïntrodu ceerd worden door een kennis of een familie-lid. Over de bedragen die men moet neertellen voor een behandeling bewaren de patiënten het stilzwijgen, maar de hulp werkt, dat weten zij zeker. Maria Lionza kan ook duivels uitdrijven. Ten minste, dat geloven de tien straatventers, die vorige week een pelgrimage naar haar landgoed zijn begonnen, zij willen haar vragen de gouverneur van Caracas te verlossen van de boze duivel die hem er toe heeft gebracht te verordenen dat de hele maand december op straat geen handel .ag worden gedreven. Er is sinds het vertrek van de pelgrims niets meer van hen vernomen en de straathandel in Caracas is nog steeds verboden. De echte aanhangers van Maria Lionza wanhopen echter niet. CARACAS „Ik ben geen tovenares", verklaarde een jonge vrouw tegenover de politie- Ze was'in hechtenis genomen omdat haar man haar van hekserij beschuldigde. In haar verhaal te genover de politie zei de vrouw dat niet zij, maar haar man zich met tovenarij bezig hield en haar in een staat van hynose had gebracht om te voorkomen dat zij hem zou verlaten. wnnn liwrauM -r - .i r.sTiiiMwwuatttmmmamm Caracas, de hoofdstad van Venezuelain vele opzichten een moderne stad, maar tussen de flats leeft nog .iets van het mys4 terie van het oerwoud. De tijd van de gezonde dranken is weer aangebroken. Last van uw maag, duizelig, nerveus, verkouden, onevenwichtig of gewoon in een pessimistische bui? U hoeft er niet voor naar de dokter te gaan, maar kan zo snel mogelijk, de eerste de beste slijterij induiken en vragen naar een van die geneeskrachtige drankjes die van onze voorvaderen onverwoestbare mannen van staal maakten, die met houten schepen de wereldzeeën bevoeren. Kom daar nu eens om. Maar gelukkig de bakens zijn ver- zet, een weldadige vloedstroom van heilzame alcoholica overspoelt onze tot nu toe krachteloze botten. van Steeds meer kruidenbitters, bee- renburgers. schelvispefkels, keiaerbit- ters, elskens en meer elixers met heilzame werking doen de goede tijden van weleer terugkeren. Nijve re distillateurs aarzelen niet om de ze markt te vergroten en zo is men op het idee gekomen om de oude Cafcz elixer en kruidenbitter weer eens flink onder de aandacht te brengen. Maar eerst, wat zijn die elixers eigenlijk. Welnu, sinds on heugelijke tijden kent de mensheid de zogen, elixers welke bestonden uit waterige en in later tijden alco holische treksels van bepaalde krui den, schillen en vruchten waaraan vaak terecht een geneeskrachtige werking werd toegeschreven. In de 18e en 19e eeuw was het voorname lijk Nederland dat, reeds bekend door de distillatie van Jenever, een zekere faam verwierf in het bereiden van elixers. Vooral de firma Catz uit Pekela nam met zijn produkten toen een vooraanstaande plaats in. In Noord en Zuid-Amerika, Engeland, en in het bijzonder in het voormalige Nederlands Indië genoot Catz een grote bekendheid zoals o.a. tot uiting kwam in de vele medailles welke op internationale tentoonstellingen wor den toegekend. In de loop van de 19de eeuw ver scheen er een tweede bekende elixer op de wereldmarkt n.l. Angostura, 'n produkt dat oorspronkelijk in Ve nezuela en later in Trinidad op ba sis van kinabast-extract werd ver vaardigd. Deze elixers, welke hoog geconcentreerd waren hadden een bit- tere smaak, waarvoor de naam eli xer vaak door bitter werd vervan gen. Door Ed Keunig Hoewel elixers en bitters hun rol als geneesmiddel bleven spelen wer den zij daarnaast hoe langer hoe meer aangewend om druppelsgewijs aan Jenever, brandewijn of gin toe gevoegd teneinde de smaak nog ver der te verbeteren. De grondslag voor de bitterfabriek in Pekela werd in 1780 gelegd door Heiman Catz die in 1754 was gebo ren. Hij bezat een drogisterij waar hij naast de gewone kruiden ook een elixer maakte volgens een "geheim" recept. Dit recept is steeds van vader op zoon overgegaan, totdat het bedrijf in 1970 Inclusief de geheime recep ten door Henkes Distileerderijen werd overgenomen. Naast de eli xers wordt nu ook een Catz Krui denbitter geïntroduceerd. Het is een zachte, geurige drank met een pit tige compositie van kruiden die puur en "on the rocks" kan worden ge dronken. De Friezen zworen van oudsher bij Beere-nburger een uit de 17de eeuw stammende kruidendrank, die zeer geliefd was bij schippers. Jagers vissers en boerenknechten. Het pitti ge brouwsel werd en wordt nog steeds door vele herbergiers en kof fiehuishouders zelf bereid uit wortels en waterplanten die men zelf uit de weilanden en sloten haalt. En iedere dorpeling vindt zijn eigen plaatselij ke Beerenburger natuurlijke de eni ge echte. Opvallend is trouwens dat tot voor kort ook vele originele krui den uit een drogisterij van twee oude dames in Amsterdam werd verkregen. Hoewei de voorvader, van die dames was ook weer een Fries. Maar niet alleen Friezen maakten gebruik van een hartig slokje. De Limburgers bekend om hun onles bare dorst naar bier, versmaadden een lekker bittertje ook niet. Bij hen is Elske van Beek een bekend be grip. Het is een kruidenbitter die door de firma Hennekens al sinds 1821 vol gens een vast recept wordt vervaar digd. Mr. Guillaume Hennekens, telg uit een oud Limburgs geslacht, die naast advocaat, grootgrondbezit ter, boomkweker en leerlooier was. begon in dat Jaar een distilleerderij in een door hem aangekocht kasteel Genbroek In Beek. Naar vermoede lijk Duits recept, begon hij daar aan de bereiding van Els. waar later de naam La Vera (de echte) aan werd toegevoegd omdat de naam Els niet kon worden beschermd omdat het een soort aanduiding betrof. Els La Vera is inmiddels wel oe- schermd. maar Hennekens heeft tot nu toe geen last gehad van imita tie omdat tot nu toe alle namaakpo- gingen zijn mislukt. Het etiket van Catz elixer toont trots alle medailles die op vele in ternationale tentoonstellingen zijn behaald.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17