Aantal werklozen loopt nu tegen de 200.000 Waterontharding gevaarlijk9 „PTT-lokettisten hebben plan voor stiptheidsactie 'Korter werken is geen modegril9 Wiegel geeft kabinet nog maar weinig kans Nooit meer slapen in Vondelpark Uit in de Randstad xsvsmjcatuj/iur üAnuAni 1975 DEN HAAG Het aantal werklozen in ons land bedraagt thans bijna 200.000. Het aantal werkloze mannen en vrou- wen is in december met 26.440 16,2 procent) toegenomen tot 189.700, maar deze stijging komt voor een belangrijk 'deel voor rekening van het seizoen, zo blijkt uit de maand cijfers van het ministerie van Sociale Zaken. Christelijke werkgevers: DEN HAAG (ANP) De industriebonden van NW, NKV en CNV maken zich schuldig aan stemmingmake rij over het gebruik van werk tijdverkorting. Aldus „De Werkgever", het orgaan van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. Het gaat het NCW te ver om werktijdverkorting een mo deverschijnsel te noemen. "On dernemingen vragen geen ver gunning tot werktijdverkorting wanneer ze die, gezien hun po sitie, niet nodig hebben, of zul len hebben. Zeker niet wordt zo'n vergunning aangevraagd omdat het mode is, of omdat 't er nu eenmaal bij hoort. Op do reële noodzaak is trouwens ook de hele aanvraag- en beslis singsprocedure gericht". De verdachtmaking van d* industriebond NW en van 't orgaan van die bond gaat het NCW helemaal te ver. "Met zijn beschuldiging van mis bruik van werktijdverkorting maakt deze bond een tenden tieuze en gevaarlijke slag in de lust. Een aanvraag door een werkgever wordt immers aan de hand van een aantal richt lijnen beoordeeld. Deze richt lijnen zijn gepubliceerd in de staatscourant van 6 maart 1974". Als de industriebond NW meent dat werkgevers meer en meer misbruik maken van werktijdverkorting (de bedrijfs verenigingen betalen tachtig procent van het loon over de niet gewerkte uren) om een gedeelte van hun ondernemers risico af te wentelen op de gemeenschap, dan richt deze beschuldiging zich, volgens het NCW, in feite tot het ministe rie van Sociale Zaken dat de vergunningen verleent. Dan Vindt deze bond dat dit minis terie. dat bovendien nog wordt bijgestaan door het ministerie van Economische Zaken, de hand licht met de richtlijnen die het moet hanteren. Bovendien, zo merkt „De Werkgever" verder onder meer op, de vakbond is er zelf bij als de aanvraag om korten te mo gen werken wordt beoordeeld. Adviesinstanties van werkge vers en werknemers leggen hun oordeel voor aan de minis ter die vervolgens beslist. De bonden doen dan ook aan stem mingmakerij met hun op niets gebaseerde beschuldigingen. Voorzitter Wiegel van de tweede kamerfractie voor de VVD noemt dit aantal "ronduit verschrikkelijk". Hij zal zijn fractie dan ook voor stellen de regering hierover te in terpelleren. Volgens hem heeft de politiek van het kabinet- Den Uyl om op grote schaal geld in onze economie te pompen, geen resultaat. "De lasten van de burgers en van de onderne mingen moeten worden verlicht", al dus Wiegel ,die van mening is, dat bij de huidige werkloosheidscijfers nog rekening moet worden gehou den met de, wat hij noemt, "verslui erde werkloosheid". "Zie het aantal vragen om werktijdverkorting", al dus zijn commentaar. Het ministerie van CRM heeft sa men met het NVV-Jongerencontact een project ontwikkeld voor aanvul lende werken in het welzijnswerk, voor 500 tot 1000 werkloze Jongeren. Voor het project is 15 miljoen gul den beschikbaar gesteld. De Jonge ren die via het project aan de slag kunnen, zullen worden betaald vol gens de cao-normen. Het NW - j ooigeren-conltact Is van, me. ning dat dergelijke, op Jongeren toegespitste plannen, ook in andere beroepssectoren moeten worden ont wikkeld. Aan de vorig Jaar opgerichte "werk groep landelijk overleg projekten Jongeren zonder werk" heeft CRM zijn subsidie op het laatste moment ingetrokken. Omdat voor CRM het belang van de werkloze Jonge- •ren zelf zeer zwaarwegend is, aldus een woordvoerder van het ministe rie, en cmdiait er nog <ndeft voldoentie instanties achter de plannen van de werkgroep staan, heeft het ministe rie de werkgroep laten weten, dat de subsidie-aanvraag nog niet positief zal worden gehonoreerd. De bode van het Amsterdamse stadhuis, G. Bos, toost met de Zweedse lichtkoningin Maj- Brit Rambov. "Lucia", werd met een Göthenburgse delegatie door het gemeentebestuur van de hoofdstad ontvangen Klappen EINDHOVEN (ANP) De ruim 4.000 loketambtenaren en kantoor personeel van de Nederlandse post kantoren overwegen stipheidsakties, omdat zij ontvreden zijn over het personeelsbeleid. Dit zegt de heer P. Borst, hoofd bestuurslid van de vereniging van kantoorpersoneel. Hij was gister avond in Eindhoven aanwezig bij een vergadering van het niet-geü- niformeerde PTT-pereoneel in Zuid-Nederland, waar de aanwezigen zich onomwonden uitspraken voor stiptheldsakties. Het niet geüniformeerde PTT- per soneel eist onder meer, dat het de mogelijkheid wordt geboden te sol liciteren naar de functie van hoofd- bestellen, aldus de heer Borst. De PTT heeft dit volgens hem eerder afgewezen. Het wel geüniformeerde personeel is onlangs in rang verhoogd. De heer Borst: "De verhouding is nu eenmaal zoek. Loket- en kantoor personeel heeft nu een lagere rang terwijl het vaak meer studie heeft verricht. Bovendien zijn de promo tiekansen beperkt. Dat nemen wij niet", aldus de heer Borst. De vijf samenwerkende bonden van overheidspersoneel overigens hebben in een brief de hoofddirekteur Post van de PTT ernstig gewaar schuwd, dat plannen van het bedrijf De grootste klappen vallen in de bouwsector, waar vorig Jaar de ar beidsreserve ten opzichte van 1973 met 52 procent vermeerderde, en bij het confectiepersoneel. De werkloosheid in het schildersbe drijf is zeer zorgelijk. In die periode Januari tot en met november 1974 was het werkloosheidscijfer 24 pro- oent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1973. Dit maakte gistermiddag voorzitter J. A. Koe man van het bedrijfsschap schil dersbedrijf bekend. Volgens hem is de oorzaak hiervan de stagnerende en teruglopende economie. Ook de jaarlijkse loonkostenstijging in deze arbeidsintensieve bedrijfstak bijeen geringe mogelijkheid tot jaarlijkse produktiviteitsstijging zullen blijven leiden tot groei van de werkloosheid in deze sector en daling van het ren dement van de bedrijven. Leiden In Leiden steeg het aantal werkloze mannen in de maand december met 314. Daarmee is het aantal geko men op 2410 (4.48 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Het aantal werkloze vrouwen daar entegen daalde in Leiden vori ge maand met 38 en is thans 545. Deee daling betreft voornamelijk horecapersoneel, kantoorpersoneel en inpaksters. Verwacht wordt dat de geregistreer de aTbslidsreserve van mannen in Led den deze maand een verdere stijging zal vertonen, terwijl de geregistreer de arbeidsreserve van vrouwen zich op hetzelfde peil van december zal handhaven. Alph, Rotterdam krijgt vergoeding van 24 miljoen DEN HAAG Rotterdam krijgt van het rijk 24 miljoen gulden ver goeding voor de schade, opgelopen, tijdens het Arabische olie-embargo. t)e regering heeft zich bij het vast stellen van de hoogte van dit bedrag jjiten leiden door een interdeparte mentale werkgroep, die heeft nage gaan welke financiële gevolgen voor Rotterdam zijn uitgevloeid uit de Wieboycot. Premier Den Uyl maakte vorige Seek bekend, dat Rotterdam kon re kenen op ongeveer 20 miljoen gul den. De reacties uit Rotterdam wa- fen toen bijzonder gereserveerd. Rot terdam zelf had een bedrag van 30 .miljoen gulden voorgestedd, twee derde van de totale schade. Over wogen wordt nu om alsnog in overleg met minister Lubbers van Economi sche Zaken en staatssecretaris Po lak van Binnenlandse Zaken dit voorstel gerealiseerd te krijgen. ien In Alphen aan den Rfjn bedroeg de totale geregistreerde arbeidsreserve bij mannelijke werknemers in de cember 465. Dit is een toename van 88 (25 procent) ten opzichte van no vember 1974. Uitgedrukt in een per centage van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking komt dit neer op 1.98 procent. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen is in december gedaald naar 108. In november was dit aan tal in Alphen nog 115. DEN HAAG WD-fractievoor- zitter Wiegel gelooft niet dat het ka binet Den Uyl de rit tot de eerst volgende Kamerverkiezingen in 1977 zal uitzitten. De verhoudingen in liet regeringskamp zijn daarvoor te veel verslechterd in het laatste half Jaar. Een half jaar geleden Sloeg Wie- ge de kansen van het kabinet nog zeer hoog aan, maar daarna is de situatie verslechterd door het stellen van de kabinetskwestie tijdens de behandeling van de nota huur- en ssubsidiebeleid en door de uispraak vain oud-PvdA-voorzfibter An'dré v. d. Louw over een samenwerking van de linkse partijen met de CPN. Vogena Wiegel heeft de WD zach AMSTERDAM Slatpen in het Am sterdamse Vondelpark is dit Jaar voorgoed afgelopen. Met grote meerderheid ging de Amsterdamse raad gistermiddag akkoord met het voorstel van B. en W. om een slaap- verbod voor de gehele stad in te stel len. Aanleiding tot het voorstel was de sterke toeneming van randverschijn selen zoals heroïnehandel en het uit lokken van prostitutie bij het Jeugd- toerisme in het Vondelpark. het afgelopen Jaar in zijn oppositie bewust gematigd om de verhouding met de confessionelen te verbeteren. "Wij hebben er heel duidelijk naar gestreefd om de verhoudingen zo te verbeteren dat het voor KVP en ARP mogelijk wordt een politieke draai te nemen en ons te steunen bij ons pogen het kabinet Den Uyl ten val te brengen," aldus Wiegel. om het postvervoer te reorganise- reren zullen leiden tot acties van de treinexpediteurs, indien tijdens een extra overlegvergadering in febru ari geen aanvaardbare oplossing voor dit personeel zal worden gevon den. Dit staat ln het blad van de al gemene bond van ambtenaren. Het blad schrijft, dat volgens de plannen van de PTT dit Jaar rond 130 treinexpediteurs overcompleet zullen worden zonder dat er ant woord is verkregen op de vraag of er voldoende nieuwe en passende taken voor deze groep te vinden zijn en zonder dat bij een herplaat sing uitsluitsel is verkregen over een eerder gedane inkomensgaran tie, gegeven het wegvallen van de onregelmatigheidstoeslag. Indien geen aanvaarbare oplos sing worden gevonden tijdens het februari-overleg, waardoor de on rust kan worden weggenomen, zul len de treinexpediteurs in maart on getwijfeld tot acties overgaan, al dus het blad. Eerder was verklaard, dat er van uit wordt gegaan dat tijdens het komende overleg afspraken ge maakt kunnen worden, die voor al le betrokkenen aanvaardbaar zijn. Verder wordt de hoofddirecteur in overweging gegeven om na dit o- verleg en gezien de grote onrust een tweetal bijeenkomsten te be leggen om alle treinexpediteurs o- ver de stand van zaken in te lich ten. LEIDEN AMSTERDAM Stadsschouwburg: 10 en 11 jan. 20.15 uur "Iwanow"; 12 jan. 13.30 uur Ned. Operastichting met "Erwartung" en "Blauwbaards Burcht": 13 en 14 Jan. 20.00 uur Ned. Operastichting met "Die Nase"; 15 jan. 20.00 uur Ned. Operastichting met "Erwartung" en "Blauwbaards Burcht". Concertgebouw: 10 jan. Amst. PhU. Ork. oJ.v. Anton Kersjes; 20.15 uur Herdenkingsconcert Ravel; 11 Jan. 15.00 uur Omroepork. Omroepkoor; 20.15 uur Concertgebouw, kamermuziek, Melos- kwartet; 12 jan. 11.00 uur Koffieconcert, Arkios ensemble: 14.15 uur Concertgebouwork. 0.1 .v. Eugen Jochum; 20.15 uur Interna tionale pianoserie m.m.v. Daniel Waayenberg; 20.15 uur Intern Concert Administratie, Todd Crow, piano, 13 Jan. 20.15 uur Serie jonge meesters, Stanley Hoogland, piano; 14 jan. 20.15 uur Stich ting Artivis m.m.v. John Williams, gitaar; 20.15 uur Concertge bouw-kamermuziek; 15 en 16 jan. 20.15 uur Concertgebouwork. oi.v. Eugen Jochum mm.v. Emil Gilels, piano. Carré: 10 t/m 12 en 14 t/m 16 jan. 20.15 uur Jan Klaasz In Katte gat. Shaffy Theater: 10. 11. 14, 15 en 16 Jan. 20.30 uur Beeldend Thea ter met "Owee ,als JfJ Je moeder slaat"; 20.30 uur Matchbox Pur veyor's met 'Hallo, how are you'; 10 en 11 Jan. 20.30 uur. Putxinel- Lis Claca. Catalaans Poppentheater; 11 Jan. 14.30 uur Tombola, cabaret voor kinderen; 12 jan. 14.30 uur Stampkonsert door Theo Loevendie; 14 jan. 22.00 uur Zigeunerkapel Kabani; 15 jan. 14.30 uur Poppentheater Francine Abbing en Theo Terra met "Kapers op het Pinkstereiland"; 15 en 16 Jan. 20.30 uur Project mime- opleiding Theaterschool; 15 Jan. 22.00 uur jazz; 16 jan. 22.00 uur Jazz O'Matic Five. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 10 t/m 12 Jan. 20.15 uur Stadstoneel Rotterdam met Herman Heüermans' 'De wijze kater"; 14 t/m 16 jan. 20.15 uur Coen Flink en Jules Craiset in hun Rabelais-revue "Grote bek en grote buik". Hofpleintheater: 10 t/m 12 en 14 t/m 16 jan. 20.15 uur "De geta- touëerde roos" van Tennessee Williams. Groote Schouwburg: 10 en 11 jan. resp. 19.30 en 13.00 uur Openbare generale repetitie van Edmond Rostands "Cyrano de Bergerac". Piccolo Theater: 10 jan. 20.15 uur Poppentheater Centrum Uilen spiegel uit Brugge met "Thyestes" van Hugo Claus; 12 jan. 13.00 enl5.15 uur Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Wiedus, wie maakt daar muziek?" De Lantaren: 10 jan. 20.30 uur "Muziek en Theater" in het derde Paradeconcert o.l.v. Reinbert de Leeuw; 11 Jan. 15.00 uur in Lite rair Café spreekt Margaretha Ferguson over China; 20.30 uur Première van het muziekverhaal "Het grote visioen van Zwarte Eland" van Peter Blanker, Henk Sprenger en Richard Emmery; 12, 14 en 16 Jan. 20.30 uur "Het grote visoen van Zwarte Eland". Sportpaleis Ahoy': 11 jan. 20.00 uur Popconcert Led Zeppelin. De Doelen: 11 jan. 20.15 Orgelconcert door Daniël Chorzempa uit Keulen; 12 jan. 20.15 uur Ballet National de Sénégal; 14.30 uur Concert conférence door de Pools-Franse Vlado Perlemuter. de laatst nog levende leerling van Ravel; 13 Jan. 20.15 uur Piano concert door Ingrid Haebler; 15 Jan. 12.45 uur Koffieconcert met Turkse muziek; 20.15 uur Concert ln Pro-Arte-serie door het Amsterdamse Barokensemble Musica da Camera; 20.15 uur Nana Mouskouri met "The Athenians"; 16 jan. 20.15 uur Concert door het Rot. PhU. Ork oi.v. André Previn met als solist John Williams' in Prevlns gitaarconcert .waarin ook het trio Wim Overgaauw op treedt. Theater In den Twijfelaar: 15 jan. 14.30 uur Poppentheater Globe- doris; 16 Jan. 12.45 uur Lunchtheataer. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 10 en 11 jan. 20.15 Hoofdstad Operette met "Grafln Mariza"; 12 Jan. 14.00 en 20.15 uur Toneelgroep Globe met "Suiker" van Hugo Claus; 13, 14 en 15 jan. 20.15 uur Ned. Dans Theater met (voor)-première van "Cathédrale Engloutie", verder op het programma 'Tofuba in Cherzografi", Viewers" en "Septet Extra"; 16 jan. 20.15 uur Haagse Comedie met "De Vene- tiaanse tweeling" van Carlo Goldoni. Hot Theater: 10 jan. 20.30 uur Drage Teatret Kopenhagen met "Het groene paard"; 11 jan. 20.30 uur poppenfilms. o.a. "De hand" van Jlri Trnka; 11 jan. 20.30 uur Popstudio Hinderik met "Al zo lief", Henk en Ans Boerwinkel met "Figurentheater Triangel" en Bzztöh-cinema, poppenfilms; 12 jan. 14.00 uur Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Fee Minista"; 20.30 uur Putxinel-Lis Claca. Barcelona met "Rommelladen" en "Het verhaal van het water"; 14 en 15 jan. 20.30 uur Toneelgroep Baal met "Rit over het Bodenmeer" van Peter Handke; 16 jan. 20.30 uur Haagse Comedie met "De stok" van Ton Vorstenbosch. Theater Aan de Haven: 10 en 11 jan. 20.15 uur Nieuw Komedie met "De uitzondering en de regel" van Brecht; 16 jan. 20.15 uur Toneelgroep De Appel met "Don Juan" van Molière. Diligentia: 10 en 11 jan. 20.15 uur Cabaret Hans Otjes met Car toon; 11 jan. 15.00 u. VARA-matinee op de vrije zaterdag: Solis ten van Sofia; 12 jan. 14.30 uur Eugène Indjic, piano; 14 jan. 20.15 uur Peter Howard, cello, en Paul Schönfeld, plano; 15 jan. 12.45- 13.15 uur Lunchprogramma, voordracht door Nel Kars; 16 jan. 20.15 uur Marianne Kweksüber en Ruud van der Meer, werken van Heppener en Schumann: Theater In de Steeg: 10 en 11 Jan. 21.00 uur Kabaret Kwispedoor met "Spuugt u maar"; 12 jan. 14.30 uur Haags Sprookjes Toneel met "Zwaan kleef aan". Theater Pepijn: 10, 11 en 16 Jan. 20.30 uur Solocabaret Frits Lam- brechts m.m.v. Wim van de Meeberg, piano. Circustheater: 11 Jan. 20.00 uur Staatstheater Am Gartnerplatz met "Die Nase" van Dimitri Sjostakowitsj. Zacht water zou hart- en vaatziekten stimuleren UTRECHT Ontharding van het drinkwater is gevaarlijk, zolang niet bekend is in hoeverre zacht water hart- en vaatziekten stimuleert. In 23 onderzochte Nederlandse gemeen ten ging zacht drinkwater samen met een hogere sterfte aan hart en vaatziekten. Tot deze conclusie komen de artsen dr. K. Biersteer en prof. dr. R. L. Zielhujs in het tijdschrift voor So ciale Geneeskunde. Volgens de art sen lijkt oeonbrallie waiteronthairdtog aantrekkelijk omdat bijvoorbeeld bij het doen van de was met hard wa ter veel meer wasmididiel rooddg is om een schone was te krijgen. En de moderne wasmiddelen bevatten stof fen als fosfaten die schadelijk zijn voor het milieu. Ook in Amerika en in Engeland is het aantal sterfgevallen aan hart- en vaatziekten in gebieden met zacht drinkwater hoger dan op plaatsen met hard drinkwater. Hardheid of zachtheid van drink water hangt samen met de concen tratie van in het water aanwezige zouten met kalk, waarin het calcium zit. In hard water zit veel kalk, in zacht water minder. Dr. Biersteker en prof. Zielhuis kunnen niet nauwkeurig zeggen om hoeveel sterfgevallen het gaat. Maar zij schatten de oversterfte aan hart- en vaatziekten door het ge bruik van zacht drinkwater op en kele honderden mensen per Jaar in Nederland. Het intrekken van het rijbewijs op medische gronden op verzoek van de politie is een heel goede maatregel, maar de manier waarop het gebeurt kan veel beter. Dit concludeert dokter W. Mooij (links), die alle dossiers over ingetrokken rijbewijzen tot 1970 heeft bestudeerd en op deze studie gisteren is gepromoveerd aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Uit zijn studie blijkt dat er grote verschillen bestaan tussen de politiekorpsen: sommige vra gen gemakkelijker om intrekking dan andere. Bijna de helft van de verzoeken van de politie wordt na medisch onderzoek ingewil ligd. Dr. Mooij vindt dat er geen mogelijkheid moet komen om in beroep te gaan tegen intrekking van het rijbewijs op medische gronden Oud-kamerlid Schonnenberg overleden DEN HAAO Het oud-kamerlid voor de CPN en oud-Journalist Fred Schonnenberg is vandaag ln alle atllte gecremeerd. Hij overleed zon dag, na een kortstondige ziekte, op 64-Jarige leeftijd. Schonnenberg werd in de Jaren der tig lid van de communistische Jeugd bond. Hij was Jaren voorzitter van de ANJV en later ere-vooreltter. Sinds 1946 was hij gedurende enke le Jaren lid van de Tweede Kamer voor de CPN. In die periode kantte hij zich fel tegen de politionele ac ties van Nederland in Indonesië. Schonnenberg werkte na de oorlog bij het communistische dagblad De Waarheid, waarvan hij tien Jaar hoofdredacteur is geweest. De laat ste tien Jaar verzorgde hij voor de CPN de propaganda. GEERTSEMA MAG NIET l'ERBOUWEN DEN HAAG De ambtswoning van de Commissaris van de Koningin ln Gelderland, mr. W. J. Geertsema wordt niet verbouwd. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse za ken vindt de verbouwing, zoals Geertsema die zich voorstelde, te duur. Geertsema. die sinds zijn benoe ming in verschillende hotels woont, terwijl zijn gezin nog in Wassenaar woont, zal nu zelf uitkijken naar een koop- of hiuurwandmg in de omge ving van Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7