'Alphen moet geluidsmetingen op Prins Bernhardlaan verrichten' Nieuw veense ruilden voor meisjes een dag On betaalbare nieuwbouw in de Merenwijk CELSTRAF GEEIST TEGEN STELEND TWEETAL DONDERDAG 9 JANUARI 1975 Minister Vorrink in brief aan gemeente: ALPHEN AAN DEN RIJN Minister Irene Varrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) wil dat de gemeente Alphen zo spoedig mogelijk geluidsmetingen gaat verrich ten op de Prins Bernhardlaan. Uitgaande van die meet resultaten zou vervolgens een prognose moeten worden opgesteld, over het in de toekomst te verwachten verkeers lawaai langs de Prins Bernhardlaan. Als de geluid-prognose hoger uitvalt dan de voor de minister maximaal aanvaard bare lawaaigrens, dan zouden er voorzieningen langs de Prins Bernhardlaan moeten worden aangetroffen door de gemeente. Dit laatste zonodig in overleg met het rijk, waar bij ook de aanleg van een nieuwe verbinding LeidenAl phenUtrecht besproken zou kunnen worden. Minister Vorrink schrijft dit in een brief, die deze week bij het Al- phense gemeentebestuur is binnen gekomen. In de brief laat zij ook uitkomen, dat de gemeente Alphen de geluidsproblematiek van de Prins Bernhardlaan naar haar mening te lichtzinnig heeft behandeld. Na een inleiding, waarin zij er aan herinnert dat volgens haar het verkeerslawaai langs een weg als de Prins Bernhardlaan maximaal 65 decibel mag bedragen, schrijft mevrouw Vorrink: „Groene golf" "Blijkens de mij ter beschikking staande gegevens, moet worden aangenomen dat reeds thans het geluidsniveau in de omgeving van het te reconstrueren deel van de Prins Bernhardlaan die grenswaar de van 65 decibel significant over schrijdt. Het is niet te verwachten dat de voorgenomen maatregelen en de voorgenomen plaatsing van in een "groene golf" te schakelen verkeerslichtinstallaties zullen lei den tot een vermindering van de geluidshinder van de gerecon strueerde weg. Mede in aanmerking nemende dat na de reconstructie van de Prins Bernhardlaan de rij stroken dichter bij de huizen zullen liggen, moet reeds bij een gelijkblij vende verkeersintensiteit en een ge lijke hoeveelheid zwaar verkeer, na voltooiing van de reconstructie een toename van de geluidsbelasting op de omgeving worden verwacht. Een grotere verkeersdrukte, als gevolg van de openstelling van de dr. Albert Schweitzerbrug (die komt tussen de Prins Bernhardlaan en de Eisen- howerlaan in Ridderveld, red.) zal de geluidsbelasting nog doen toene men. In hoeverre hier sprake is van een onbeduidende toename, onttrekt zich aan mijn beoordelings vermogen. aangezien de uitgangs punten en de methodiek van de door de gemeente Alphen ge noemde berekeningen niet blijken uit de door het gemeentebestuur in gediende aanvragen om een rijks bijdrage in de reconstructie. Daar gegevens over de uiteinde lijk voor de Prins Bernhardlaan te verwachten verkeersdrukte mij niet ter beschikking staan, is het mij dan ook niet mogelijk na te gaan, of de reconstructie uiteindelijk in een aanzienlijke, dan wel slechts een ge ringe overschrijding van de 65 deci bel zal resulteren. Omdat het mij niet waarschijn lijk voorkomt dat de verkeersdrukte op de Prins Bernhardlaan uiteindelijk aanzienlijk lager zal liggen dan mo menteel het geval is, moet ik voor lopig aannemen dat de voorgenomen reconstructie tot een hogere geluids belasting voor de aangrenzende wo ningen zullen leiden. In een brief van uw gemeentebe stuur wordt ruime aandacht geschon ken aan de omstandigheid dat het huidige intensieve verkeer op de Prins Bernhardlaan in belangrijke mate uit doorgaand verkeer bestaat, waarvoor een oplossing zou kunnen worden gevonden in de aanleg van een nieuwe rijksweg 11 (Leiden-Al- phen-Utrecht, red.). In een brief van 2 augustus heeft minister Wes terterp (verkeer) u bericht dat op de vraag over het tijdstip van aan leg van de rijksweg 11 pas kan wor den ingegaan, nadat over de proble matiek rond de rijksweg 11 en de secundaire weg 6 (Leiderdorp-Alphen Ridderveld. red.) een beslissing is genomen. In verband hiermee ben ik van mening dat voorlopig bij het beschouwen van de geluidshinder van de gereconstrueerde Prins Bernhard laan ten volle met de aanwezigheid van dit zware verkeer rekening moet worden gehouden. Hoewel ik er begrip voor heb dat in eerste instantie nog geen aan dacht aan de geluidshinder werd be steed, meen ik toch te moeten be treuren dat bij de verdere uitwer king van het reconstructieplan, toen inmiddels geruime tijd mijn opvat tingen over de maximale geluidshin der bekend waren, deze aspecten niet alsnog ten volle in beschouwing zijn betrokken. Zoals ik ook in mijn beantwoor ding van vragen van het Tweede kamerlid Imkamp heb gesteld, ben ik van mening dat in elk geval van ge meenten als wegbeheerder mag wor den verwacht dat zij in situa ties waarin als gevolg van de aan leg en reconstructie van wegen met 'n toename van de geluidshinder re kening moet worden gehouden, de nodige geluidsmetingen en -bereke ningen laten uitvoeren. Op grond waarvan dan beoordeeld kan worden of geluidwerende en/of geluldbeper kende maatregelen moeten worden genomen. In het geval van de Prins Bern hardlaan zou allereerst een stanaard- meting van de huidige geluidssituatie moeten worden verricht. Aan de hand van verkeersprognoses voor de gere construeerde weg en rekening hou dend met de aan te brengen wijzigin gen zou vervolgens 'n prognose voor de toekomstige geluidssituatie kunnen worden opgesteld. De uitkomst van deze prognose zou dan kunnen wor den getoetst aan de in mijn circu laire van mei '74 aangegeven voor- keurswaarde voor "overgangssituaties' teneinde te kunnen vaststellen in hoeverre de aanbevolen grenswaar den uit die circulaire in het geval van de gereconstrueerde Prins Bern hardlaan zullen worden overschre den. De mate van overschrijding zou dan bepalend moeten zijn voor de dan te treffen voorzieningen, waar toe de gemeente Alphen zonodig in overleg met de centrale overheid we gen ter realisering zou kunnen trach ten te vinden. De kwestie van de aan leg van een alternatieve oost-west verbinding (Leiden-Alphen-Utrecht, red.) zou hierbij dan eveneens be trokken kunnen worden. Ik wil in dit verband ter vermij ding van misverstanden benadruk ken, dat in mijn circulaire van au gustus '73 (waarin gesproken wordt over de maximale geluidshinder van 65 decibel, red.) nergens wordt aangetekend dat de aanbevolen grenswaarden niet in bestaande, zgn. overgangssituaties zouden kunnen worden gehanteerd ter beoordeling van de situatie Op grond van bovenstaande geef ik u. in overweging om in het kader van uw taken en mogelijkheden ter voorkoming en bestrijding van ge luidshinder in Alphen, ten spoedig ste een aanvang te laten maken met het verrichten van geluidsmetingen langs de Prins Bernhardlaan en op basis van de meetresultaten alsmede prognoses voor de omvang en samen stelling van het verkeer voor een prognose van tenminste 5 Jaar na wederingebruikname, een zo be trouwbaar mogelijke prognose te laten opstellen van de na de re constructie te verwachten geluids situaties. Tevens geef ik u in overweging over met de verkregen prognose resultaten in overleg te treden met de regionaal inspecteur van de volks gezondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu, ten aanzien van de eventueel te treffen geluidwerende en geluidbeperkende voorzieningen. Tennis De Nederlandse ten nisspeelster Betty Stöve heeft gis teren verrassend verloren van de jonge Amerikaanse Robin Tenney. Dat gebeurde in de tweede ronde van het internationale damestoer- nooi van San Francisco. Robin Ten ney won met 67, 62, 63. Eer der had Tine Zwaan met 6—1, 6—1 verloren van Francoise Durr. Door Wilma Storimans Foto: Wim Dijkman NIEUWVEEN Een televisie programma, een interview met 'n krant, weer een interview, Joke Spekman uit Nieuwveen vindt het allemaal wel best. En.gezellig want daar houdt ze wel van. Gisteravond was ze te zien op Nederland I. samen met een vroe gere klasgenoot Gerda Hartveld, in een programma van het IK OR om vijf over zeven. Ze hadden op verzoek van het IK OR, een dag geruild. Gerda op de plaats van Joke als caseière in het grootwinkelbedrijf van Jacques Hermans in Bovenkerk, Joke als leerlinge in een 5 VWO-klas van t Alkwin Kollege in Uithoorn. Het IKOR was een willekeurige supermarkt binnengewandeld en had daar gevraagd naar een zes tienjarig meisje. "En dat was ik", vertelt Joke. Zij koos een meisje uit dat samen met haar op de lagere school had gezeten, en daarna door was gaan leren. Bij voorkeur iemand met gymnasium of athe neum. "En dat was Gerda". Ontspannen zit ze het op de dag van de uitzending te vertellen. Hoe wel. ontspannen. "Ik ben toch wel zenuwachtig, alles doe ik vandaag fout", verklapt ze. De sfeer in een klas vindt ze niet zo denderend. Net zo min als haar gang naar de vormingsklas. Hoewel de sfeer daar prettiger is. 'De lera ren en leraressen zijn daar meer vrienden en vriendinnen van Je". En dat miste ze wel op het athe neum. Iedereen was er erg behulpzaam maar toch zou ze nooit meer naar de schoolbanken terug willen. "Hier op mijn werk is het veel gezelli ger", of roais ze in het programma van gisteravond vertelde: "Je hebt hier meer vrijheid en als ik die heb dan wil ik die graag houden". Gerda had het volgens haar aar dig gedaan. "De kassa had ze snel door en die is toch wel moeilijk". (Gerda vond het overigens niet zó moeilijk, "leen lastig om alles te onthouden. Ook zij wil liever op haar oude plaats, in de school, blij ven, de sleur van achter een kas sa zitten en steeds weer prijzen aanslaan stond haar niet zo aan, zo bleek wel uit het programma. Dat mensen werkende Jongeren vaak als mindere ragen van de school gaande, vond ze, zo bleek wel, on zin. "Ik kan het ook niet helpen dat ik g°ed kan leren." Joke heeft het Idee dat ze het op school niet zo best heeft gedaan. Wel met maatschappijleer, waarbij de emancipatie van de vrouw be handeld werd. Joke heeft daar. voi- Voetbal De Westduitse voetbal bond heeft gisteren een grensrech ter een straf opgelegd van vier we ken, omdat deze vorig Jaar tijdens een competitiewedstrijd wereldcup ster Jilrgen Grabowski zou hebben beledigd. Grabowski had een klacht ingediend bij de Westduitse voet balbond, omdat de grensrechter hem in de wedstrijd Eintracht Frankfort (Grabowski's team) Bayern München in maart een "smerig beest" zou hebben genoemd. gens haar zeggen, bijna dagelijks mee te maken. "Dat ging daarom wel goed, maar de rest. Want ook bij vakken als eco nomie, scheikunde en catechese draaide ze gewoon mee. "Ze hielpen allemaal leuk". Vooral scheikunde was zwaar. Hoe til die formules gaan ben ik nu al weer vergeten". De resultaten vielen haar tegen. Iets wat de samensteller van het programma, Wim Neijman, niet on derstreept. "Ze wist zinnige dingen te doen", vertelt hij. Bij scheikunde kwam ze bijvoorbeeld met een slim me oplossing van een probleem. Uit een aantal vloeistoffen moesten ze ammoniak kiezen. Joke vond daar bij een praktische oplossing. "Ze rook er gewoon aan". Meer van dit soort van program ma's komen er niet. Het was een overbrugging naar de volgende serie van uitzendingen van het IKOR, die de naam: "jouw beurt" gaan dragen. Met deze uitzending wil het Ikor onder meer laten zien dat het werk van anderen te veel van de buiten kant wordt bekeken. "Een waar deoordeel over het werk van anderen is niet altijd feilloos". Neijman heeft zelf wel het gevoel dat zijn verwach tingen te hoog waren. "Wat hele maal fout is". Wel is hij blij dat, bijvoorbeeld, bleek dat Gerda na afloop van het programma meer Joke Spekman, cassière in een grootwinkelbedrijf: "Hier op mijn werk is het veel gezelliger. Je hebt hier meer vrijheid en als ik die heb dan wil ik die graag houden." waardering had gekregen voor het vak van een cassière. Gerda zelf ziet niet zo veel nut in een verklaring achteraf. Ze is op het ogenblik samen met haar klasgeno ten op werkweek in Friesland en ziet niet zo veel heil in een Inter view. "Ik hoef niet zo nodig in een krant te komen", vertelt ze. "In het programma komt naar mijn me ning genoeg tot uitdrukking hoe mijn ervaringen waren". Lezers schrijven Wethouder Waal is bezorgd: "Lei den bouwt de laatste tijd ontzettend duur. De zaak klem temeer, omdat de bouwplannen in een dergelijk vergevorderd stadium verkeren, dat aan terugdraaien niet meer kan wor den gedacht". Hij sprak in dit ver band onder meer over de 1400 wo ningen die de Nationale Nederlan den in de Merenwijk gaat bouwen. Hoe is Leiden in handen van deze verzekeringsmaatschappij terechtge komen? In Juni 1973 moest de gemeenteraad beslissen over een voorstel van de heer Kret om aan deze maatschap pij een stuk grond te verkopen, groot genoeg voor de bouw van 1400 woningen. B. en W. raad verkeer den in totale onzekerheid welke wo ningen er gebouwd zouden worden en vooral voor wie ze betaalbaar zouden zijn. Oospronkelijk was het stuk grond bestemd voor mensen met lagere inkomens. De raad uit die tijd slikte de voor stellen van Kret vaak zonder al te veel morren. Zo ook in dit geval. Wat denkt u van dit zware argu ment: "Het is mij van deze zeer gro te beleggingsmaatschappij bekend, dat zij haar plannen met een grote zorgvuldigheid ontwikkelt en op allerlei manieren probeert een markt uit te buiten". Geen enkel feit wordt aangedragen om zo'n stelling te rechtvaardigen en geen enkel raadslid vraagt erom. Nog een knaller van Kret: "Het college wordt overstroomd met aanbiedin gen van maatschappijen die goed kope huizen willen bouwen. Zelfs huren van 180 tot 200 gulden worden aangeboden." Geen namen, geen plannen van deze goedkope bouwers en dat terwijl het gaat om de ver koop van grond aan een maatschap pij waarvan men niets met zeker heid kan zeggen. Kret overstroomde de raad met woorden zonder inhoud. Geen cij fers, geen voorbeelden, niets, alleen maar: "het moet gauw, gauw en de Nationale Nederlanden Is toch zo goed". Een grote belegger heeft met haar plannen een wethouder inge palmd en deze tovert de raad een prachtig nietszeggend verhaal voor ogen. Deze raad murmelt wat, pro beert hier en daar wat te veranderen, maar mist fut en kennis van zaken om in te grijpen. Veel kennis wordt de raadsleden trouwens gewoon ont houden. Resultaat: de Leidse bevol king zit ermee opgescheept. Een aantal feiten op een rijtje: O per 30 november 1974 had Leiden 2006 woningzoekenden (van wie 1133 met een gr oeps kaart A) O van deze woningzoekenden heeft bijna 90% een bruto-inkomen bene den de f 1800 per maand. O de te verwachten huren van de 1400 woningen van de Nationale Ne derlanden liggen zeer waarschijnlijk boven de 500 a 600 gulden (kaal) O de leegstand in de dure woning wetwoningen van bijv. de Meren wijk is al bijzonder groot. Ongeveer 250 huizen staan nog leeg, waar van het overgrote deel nog nooit bewoond is geweest: O in de vrije- en premiesector (de 1400 vallen hieronder) staat in Lel den ook al nagenoeg leeg. O een zeer voorzichtige schatting (aan de hand van cijfers van wet houder Verboom) levert voor woning wetflats en maisonettes in de Me renwijk een huurschuld op van ten minste f 120.000. O de grond in Leiden is zeer schaars Nu het bouwen in de Stevenshof- jespolder langzamerhand van de hand wordt gewezen en het Waard- eiland gevolg gaat worden met poe nige huisjes voor niet Leidse kas teelzoekenden (ook zo'n leuk grapje van een groot beleggingsmonster), kunnen de Leldse woningzoekenden zeker op het dak gaan zitten; O Immers in de Leeuwenhoek schiet ook niet zoveel grond over voor woningbouw. Dank Je wel uni versiteit. O Onze rijke buurgemeenten zoals Voorschoten en Oegstizeest zijn niet toeschietelijk om Leiden bij te sprin gen. De e treurige lijst kunnen we nog verder aanvullen. Dat is hier ech ter niet nodig. Wat we duidelijk wil len maken is het volgende: het bou wen van de 1400 woningen van de Nationale Nederlanden is gezien de huisvestingssituatie in Leiden een volstrekt onaanvaardbare zaak. Wat de gemeente precies tegen de Nationale Nederlanden kan doen, weten we niet. Kan zij de grond te rugkopen? In leder geval: laten raad en college een daad stellen om te ver hinderen dat Leiden er weer een fan tastisch monument van de bouwka- pitalisten bijkrijgt. Doen zij dit niet dan zullen wij - in samenwerking met andere comités uit de stad - de bouw proberen tegen te houden. Wij willen dat in Leiden betaalbaar wordt gebouwd voor de Leidenaars. (Van redactiewege bekort) Huurderscommittee Merenwijk, Kiekendiefhorst 5, LEIDEN DEN HAAG/NIEUWKOOP Voor het stelen van een buitenboordmo tor in Nieuwkoop en een aantel an dere diefstallen heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank acht maanden gevangenisstraf ge- eist tegen een 21-Jarige bediende en zeven maanden celstraf tegen een twintigjarige loonslachter, bei den uit Leidschendam. De verdedigers meenden edhter dat de verdachten in die tijd op het verkeerde spoor waren en pleitten voor het laten uitbrengen van een psychiatrisch rapport. De rechtbank ging hiermee akkoord en hield de verdere behandeling van de zaak VERZETSLEGER Generaal-ma- joor Nega Tegegn, de Ethiopische gouverneur die vorige maand ver dween, is met 163 gewapende aan hangers opgedoken in Soedan. Nega probeert een privéleger te vormen om daarmee tegen het militaire be wind in Ad'dfis Abeba ten strijde te trekken. Generaal Nega is getrouwd met prinses Ruth Desta, een van ex-keizer Haile Selassie's vijf klein dochters. Vader Stolwijk. Familie Stolwijk zeventien januari tegen samen Sterk HAZERSWOUDE Vrijdag 17 Januari is de grote dag voor vader Stolwijk (voor vrienden "ome Toon") en zijn negen zonen. Cees, Ton, Herman, Hans, Aad, Paul. Piet en de tweeling Jos en Richard .samen zullen in 't clubhuis een damtiental van de club "Samen Sterk" proberen te verslaan. De eerste zet zal worden gedaan door mevrouw Stolwijk-Boere, moe der van de hele club. 'Komt Samen Sterk m©t 't hele eerste tiental, dan kunnen we na tuurlijk wel inpakken" vertrouwde vader Stolwijk ons toe.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4