Op andermans akker wieden leuker dan op eigen grond Philips kleuren televisie I Lezers schrijven DONDERDAG 9 JANUARI 1973 Wat er in het nieuwe jaar ook ver anderen zad, zeker op één punt zal allés in dat land well bij het oande blijven. In een recente „Kronkefl" van Simion Carraiiggelt in „Het Parool" vonld ik de Chinese uitspraak: „Het grootste gebrek van de mens is dat hij zijn eigen akker verwaarloost oan op die van een ander te gaan wie- I den". Het is misschien een troost- rijke gedachte voor hen die menen (ik schakel mijzelf mdet uit), dat het beroemde vtogerbje van de .school- meeste rs"-in-aülerlei-gestallte een typüsoh-N ederiandis versohijnsea is. Uit het Chinese citaat kaïn men af- j lelden dat de zucht om een ander terecht te wijzen en intussen de ei gen akker te verwaarlozen even oud als wijdverspreid is en niet allleen bij de „Chinezen van Europa" voortcomt. Inldit verband citeer ik een leer zaam stukje van de voorzitter van het OSL (Oud-Strydens Legioen, stichting voor politieke bewustwor ding), de heer P. J. G. A. Ego te I Berkel en Rodenrijs. Het betreft het I vernielend optreden van radicale Zuidmoiukse jongeren in Oen Haag. Niet zon'der ironie zegt de schrijver. 1 dat dbt optreden het aanzien van Nederland in het buitenland, zo zorgvuldig opgebouwd met steunver lening aan z g. bevrijdingebewegjintgen in Vietnam en zuidelijk Afrika, 6chade heeft toegebracht. „Want een ieder wortit weer eens geconfron teerd met de wijze waarop Nederland i (en Indonesië) zich heeft wifllen aif- maken van hetgeen rulim 26 jaar ge leden zo plechtig werd verankerd in de overeenkomst van souvereiniteits. overdracht namelijk het zelfbeschik kingsrecht der volkeren, waaronder dat van de Zuldmoiukkers". Druk bezig Nederland allesbehalve misstaat, on derstreepte ik met een lijst van Nederlandse tekortkomingen in mijn a/rtaikel van 29 november J.l. naar aanleiding van een IKOR-film over Zuid-Afrika. En het blijkt ook uit een artikel van dr. W. Drees senior in NRC/Handelablad van 3 januari jj., onder die veelzeggende tltefl „On wettige acties nemen toe door zwak befleftd". De heer Drees keert zich daarin om. togen de opvatting van mr. J. Vis, dot de grootste boondoe ners de ambtelijke juristen zijn, die door hun gebrekkige kennis van die samenleving wetten ontwerpen, dia tot verzet aanleiding geven. Deee beschouwing, aldus mr. Drees, „is wel in overeenstemming mot een tegenwoordig nogal eens tot Uiting komende neiging niet overtreders schuldig te achten, maar wetgevers hier dan in het bijzonder Juristen. MIJ dunkt dat het betoog er geheel naast is. Men denke Zich een aantal van de conflicten in dlie er geweest zijn. De kwestie van het collegegeld, waartegen Studenten zich verzetten, had geen juridische oorsprong. Het optraden van de boeren die heit ver keer belemmerden, evenmin. Het ging in beide gevallen om een zutver ma teriële kwestie. De studenten wfflüen mirtder collegegeld betalen cDao van hen verlangd werd, de boeren wilden hogere prijzen. De chauffeurs, die de uitvoer trachtten te beletten., kwa. toebrachten aan mensen dlie niets mot de kwestie te maken hadden, liet men vrij hun gang gaan en ze had den het gentoegen dialdölijk toezeggin gen te krijgen omtrent materiële verbeteringen. Niet wijken Studenten kunnen zoveel gedeelten van een universiteit bezetten als ze willen, zonder dat iets tegen hen wordt ondernomen. Er waren me- mimgfl verschild en by de kinderbe scherming: een belangrijk onderwerp dait rustig overleg eist. Eeni groep bezette een gebouw van de kinder bescherming. Inplaats van de deel nemers daaruit te doen ver wyderen, snelde de staatssecretaris van Justi tie toe en deed toezeggingen. Tegen de Jongste volkstelling werd een grote actie ontketend, waarbij met onHinmflge argumenten de mensen werden opgeroepen de formulieren nliet in te vullen Men kon een boete van f 500 oplopen. Achteraf echteddeelde de minister van Jus titie mede idiat toch maar van ver volging werd afgezien. Later gaf hij ook meer algemeen te kermen dat men een wet bezwaarlijk kon doen eerbiedigen als er velen eyn die haar niet naleven. Een aanmoediging voor nieuwe acties!" Dr. Drees besluit aldus: ..Meent men tekort te zijn gedaan, dan zyn er vele wegen waarlangs men aandacht Door C. J. Rotteveel „Zo druk was Nederland bezig", al- dus de heer Ego, „met de eerbiedl- i ging van het zelfbeschikkingsrecht van Guinee-Bissau, Mozambique, Rhoidesië en Angola, dtet het verge ten was dat wy zelf nauw betrokken zyn by een onafhankeiykhedösver- langen van een volk wy zullen ons er mee moeten verzoenen, dat het verlangen van de Zutdmo- lukkers niet als een nachtkaars zal uitgaan en rekening moeten houden met voortzetting van gewelddadige acties, tertzy wy de eigen rommel zolder eens opruimen en met die ZuMmolukse leiding en de Indone sische regering daadwerkelijk een voor alle partyen aanvaardbare op lossing voor dit rechtmatige RMS- v ar langen tot stand brengen". Tot zover dit citaat Maar ja, voor som migen blijft wieden by een ander veefl aantrekkelijker dan op eigen grond. Misschien wil deze of gene er eens by stilstaan, dat de oribekende Chinese wijze zijn hierboven gecd- teerde 6preuk begin mat ..het groot ste gebrek van de mens isenz." Dat het „wieden op eigen akker" men in verzet tegen een controle op naleving van de wettelijke regeïing die uit sociale overwegingen en ter wille van de veiligheid, voorschriften gaf omtrent arbeids- en rusttijden. Een groep van mensen die zich beel dende kunstenaars noemen, en zich genesteld had in de zaal van de Nachtwacht met de bedreiging nog wel dat als er politie kwam het mes in de Nachtwacht zou gaan, kwam ook pp voor financiële belangen. Ju risten hadden met de voor hen gel dende sociale regeling weinig be moeiing gehad. De werkelijke oor zaak van onwettige acties, die ook in rustiger tijden wei eens voorkwa men, os niet moeilijk te zoeken. Be langenorganisaties zien dat tegen on wettige acties nauwelijks meer wordt opgetreden en dat ze vaak succes hebben". Lalkse overheid De overheid, aldus gaat dr. Drees verder, „is in hoge mate schuldig mede door haar houding die de ac ties aanmoedigt. De studenten, die tegen het collegegeld in verzet kwa men, hebben dat tot de hedft alen verminderen. De boeren die het ver keer belemmerden zander zksh er om te bekommeren welke schade zij van regering en parlement kaïn trek ken, ook dloor massale demonstra ties. Ook zortder dlat dienen klachten en bezwaren ernstig te worden ge nomen en moet aan de kant der overheid bereidheid bestaan tot diep gaand overleg. Het moet echter vast staan dat zy niet wijkt voor pogin gen haar te dwingen en dat tegen wetsovertredingen met kracht zal wonden opgetreden. Als vastbera denheid elke onwettige actie nutte loos doet zyn, zal de aardigheid er spoedig af wezen. Onze democratie zou er mee gediend zyn". Mytlhe en feiten Nog altijd bestaat by velen de In druk, dat haöjiesj en marihuana min of meer onschuldige genotsmiddelen zyn. Maar steeds groter wordt het aantal geleerden, die op goede gron den tot het inzicht komen, dat can nabis waarvan genoemde plnaten genoemde produkten gemaakt wor den tot de gevaariykste gewassen behoort. En dat niet omdat gebruik van hasjiesj en marihuana heel vaak een eerste stap is naar gebruik van zware drugs als heroïne, maar op grond van de ernstige schalde, die deze produkten zelf aan de slacht offers toebrengen. In het jongste nummer van „Het Beste" (de Nederlandse uitgave van het Amerikaanse maandblad .Rea ders Digest") schrijft dr. Harvey Powelson nu, dat hy in 1967 hy was toen hoofd van de psychiatrische afdeling van het medisch centrum voor studenten aan de universiteit van Berkeley nog de mening was toegedaan, dot er geen bewijzen, wa ren, dat marihuana iets anders doet dan de mensen zich lekker laten voelen. Derhalve, zo concludeerde hy toen, moet het uit de sfeer van de strafwet venrtwynen. Onherstelbaar „Nog geen vyf Jaar later wist ik dat ik er volkomen naast was ge weest", aldus erkent dr. Powelson openhartig. De ooraaak van zyn om mezwaai was gelegen in het obser veren van ongeveer tweehonderd studenten die hy in die tyd had be handeld. Chronisch gebruik van veefl marihuana leidt tot af braak van lichaamsfuncties, die moeiiyk, soms onmageflyk zyn te herstellen. De eet lust verdwijnt, slapen op geregelde tijden wordt onmogelijk an impoten tie doet haar intrede. Nog veel ern stiger is het blykbaar blyvende ver lies van geestëlyke bekwaamheid", aldus dr. Powelson, die in dit ver band het voorbeeld aanhaait van een sportieve jonge student, die al een graad in de wiskunde had gehaald en toen was gaan weiken aan een graad tn de natuurkunde. Kort na/dot hy was begonnen met dagelijks hasjiesj te gebruiken verdween hy van ooi lege en voerde anderhalf jaar niets uit. Later stopte hy met gebruik en keerde hij terug om zyn studile af ta maken. Maar de gevolgen bleven: de wiskunde van zyn vroegere niveau kon hy niet meer verwerken en nu, jaar later, kan hij het nog nliet. Hy is ervan overtuigd, dat de ver andering biyvend is en veroorzaakt is door het, gebruik van de rug. Vele anderen Dr. Powelson concludeert op grond van zyn ervaringen met meer dan duizend patiënten, dat „het overwe gen om marihuana uit de strafwet geving te halen, een misstap is Zodra we marihuana legaliseren of de sancties op gebruik of bezit op heffen, zullen honderdduizenden jonge mensen die zich ervan ont hielden, verleid worden om het eens te proberen. En van hen zullen ve len tijden onder de ernstige gevol gen". Nu Is dr. Powelson lang nttet de end- ge, die deze mening is gaan huldi gen. Dr. Gabriel G. Nahas en zyn collega's van de Columbia-imiversi- teöf te New York hebben bewyzen gevonden, dat het hoofdbestanddeel van marihuana, ,,thc", de llohaams- produktie van „dra" aantast, di. het genetische materiaal dat de celdeling regelt en erfelyke kenmerken be paalt. Daardoor ontstaat verowak- king van de weerstand van het lichaam tegen ziekte door virusbe- etrydende wiitte bloedlichaampjes. Conclusie van dr. Naihais: marihuana is een schadetijtoe stof en geen on schuldig „geestverruimend" kruid. Dr. Morton A. Sbevencher en twee medewerkers aan de universiteit van Utah kwamen tot soortgeiyke con clusies: zy ontdekten dat marihua- nagebruikere een dtfdetijke toene- tooniden. Dr. Robert C. KoOodny van de Stichting voor onderzoek naar de voortplanting, in St. Louis, ontdekte een sterke ;lyfce geslaohts- verscheiidene gevallen genoeg om steriliteit te veroorzaken Nog weer een andere onderzoeker stelde weefselveranderingen vast, die overeenkwamen met die van Jaren lange sigarettenrokers. De afwykin- gen waren dezelfde als die in ver band staan met longkanker. Deze en dergeiyke waarnemingen werden be vestigd door geleerden, die in mei vorig Jaar gehoord werden door een subcommissie van de Amerikaanse Senaat inzake de marihuana-has- jies-epidemie in de Verenigde Staten. Tal van geleerden (onder wie Nobel- prijs-winnaar dr. Julius Axeirod), zowel uit Amerika als uit Engeland. Zweden en Egypte, waren eensgezind van mening, dat marihuana en has jiesj "zeer gera&Tlyke verdovende middelen" zyn, die in ernstige mate en op blyvende wyze het denkvermo gen aantasten, de weerstand van het lichaam tegen ziekten ondermynen en het psychisch evenwicht verwoes ten. Nog al tyd bestaat hier en daar de mythe dat het om een onschuldig genoegen gaat, maar keiharde we- tenschappelyke feiten van de Jongste tyd hebben deze mythe volkomen vernietigd. Minder toeristen By herhaling is te dezer plaatse gewezen op de betekenis van het bui tenlands toerisme voor ons land. Het spreekt vanzelf, dat de materiële voordelen daarvan (direct èn indi rect!) bijzonder aantrekkelyk zyn, maar daarnaast zyn er ook tal van niet-materiële zaken, die gebaat zyn by een overvloedig bezoek van bui tenlanders. Welnu, volgens "Het Pa rool" heeft Amsterdam een buitenge woon slecht toeristenseizoen achter de rug: het aantal hotelovernachtin gen is 320.000 minder geweest dan ln 1973, een teruggang van negen pro cent. En volgens de voorzitter van de Amsterdamse VW, A. F. Luycken, zal nog verdere vermindering ramp zalige gevolgen hebben. Vooral Amerikanen en Engelsen zyn uit Amsterdam weggebleven. Voor de eerstgenoemden gold zelfs 'n achteruitgang van 23 procent! En de oorzaken? Volgens de heer Luyc ken zyn die gelegen in het feit, dat de dollar zich nog steeds niet heeft hersteld, dat het Britse pond naaT Mooi Amsterdam, maar de afweten(foto VVV) een dieptepunt is gezakt dat vliegta- rieven aanzienlijk zyn gestegen, dat de ontwikkelingen op de Noordatlan- tische route niet gunstig genoemd kunnen worden en dat de Japanse regering reisbeperkingen ingesteld heeft, waardoor het aantal overnach tingen van Japanners in Amsterdam ernstig in het gedrang raakt. Hoe bedroevend de toeristen-"in- dustrie" het vorig jaar heeft ge draaid, blykt voorts uit het feit, dat de hotels voor slechts 38 procent wa ren bezet, een percentage dat in 1965 nog 58 bedroeg. En daarbij komt dan, dat er dit Jaar in de luxe-categorie weer zo'n tweeduizend bedden byko- men. Eigen schuld) Maar ligt de oorzaak ook niet by onszelf? Volgens de heer Luycken wil de toerist van de toekomst waar voor zyn geld. "Profiteren van het be staande zonder enige inspanning om het produkt te verbeteren staat ge- tiik aan toeristische zelfmoord." En wat zyn dan de noodzakeiyke verbe teringen? In de eerste plaats zit de Amsterdamse VW financieel ernstig ln de knel door een tekort op de be groting van byna drie tón. Maar er buitenlandse toeristen laten het zyn nog andere factoren, zoals het afschaffen van de koopavond, die van groot belang is voor het inter nationaal toerisme. "Het ontbreken van een koopavond degradeert Am sterdam tot een provincieplaats zon der enige allure. "We moeten", aldus tenslotte de heer Luycken, "de bin nenstad levendig houden, het dienst betoon aanzieniyk verbeteren, de criminaliteit op straat terugdringen en het aanzien van diezelfde straat verbeteren." My dunkt, dat laatstgenoemde pun- ten, met name verbetering van het dienstbetoon en terugdringen van de criminaliteit, de belangrijkste zyn by het aantrekken van buitenlands toerisme. En dat geldt natuuriyk niet alleen voor Amsterdam maar voor het gehele land. Of dacht iemand, dat het beruchte Vondelpark, de gy- zelingen of de bestorming van het Vredespaleis in Den Haag reclame voor ons land waren? Men mag ge rust zeggen, dat dergeiyke toestan den en gebeurtenissen een vernieti gend effect op het toerisme hebben. Een doelmatig optreden van politie en Justitie draagt evenzeer tot ver betering van het buitenlands toeris me by als correct gedrag van het bedienend personeel. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eenz la. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel ln te korten. Drie van Breda "De drie van Breda", in 1975 al- I wéér aan de orde. Zullen we het Jaar maar eens goed beginnen en ze eindelijk eens vrij laten? Weg al le haat, weg alle innerlijke onvre de. We heten toch een beschaafd volk te zijn? Waarom dan toch de ze drie nog steeds gevangen te hou- j den? Hy die de wereld eens schiep j zal alléén oordelen en we zullen meer voldoening hebben dan nu, dacht ik. I Laat minister Van Agt zijn gang maar gaan. Die man is heus oapa- I bel genoeg, anders was hij niet ge kozen voor zo'n zware ondankbare i taak van minister van Justitie. Wij, die zo voor vrijheid vechten in an- dere landen, laten we dit ook in eigen land laten gelden, Juist aan deze drie. Ikzelf heb veel moeten verliezen, in een vrijheidsstrijd onder de Jap pen en daarna tegen Soekarno. Een vader, een broer en alle oudste ne ven van vaderszijde zijn in c oneen- 1 tratiekampen gebleven. Ik weet I waarover ik spreek. Laat a.u.b. hoop, geloof en liefde ons bezielen in 1975. E. G. MEIJER Potgieterlaan 56 Hazerswoude. lijk zijn te streven naar een beper king van het gebruik van deze pro dukten? De daardoor vrijkomende hoeveelheden graan zouden daardoor mede ter beschikking kunnen komen van de hongerende wereldbevolking. Dit schijnt mij niet veel minder be langrijk dan de beperking van het verbruik van vlees. MEVR. L. v. d. REIJDEN, Lammenschans weg 53 Leiden a. Moet onze democratische sa menleving zo ver gaan dat het haar ondermijning vrijeldjk zijn gang kan laten gaan? b. En moet die samenleving de ac ties voor omwenteling naar marxis tische vormen financieren? Proloog Alcohol en granen Mede in verband met het ingezon den schrijven van mevrouw v.Bockel- Verdam in uw blad van donderdag Jl. heb ik gedacht aan de enorme hoeveelheden granen, die worden ge bruikt door brouwerijen en destilleer den Jen voor de fabricage van hun bier en andere alcoholische dranken. Zou het niet wenselyk en moge Gedurende enige Jaren exerceert Proloog over de pagina's van de pu- blicitelteorganen in verband met het al dan niet toekennen van over heidssubsidies. Voor het vormings toneel, dat het brengt, waarin tot politieke strijd wordt opgewekt om de huidige maatschappy om te tur nen naar marxistische geest, is ken nelijk bij de aanhang onvoldoende financiële steun te verkrijgen om het bestaan zonder overheidssubsi die te rekken In de ten tonele gevoerde toneel stukken wordt het gebruik van re volutionaire middelen ln de politie ke strijd tegen onze (kapitalistische) democratische samenleving niet uit de weg gegaan. Dat revolutionaire verlangen verhindert echter niet, dat van de zo verafschuwde maatschap pij met gretigheid wordt geprofiteerd (belastinggelden, gerechteiyke be scherming e.d.). Er zijn hier echter twee vragen in het geding: Naar onze mening dient de de mocratie zoveel eigen kracht op te kunnen brengen, dat zij zioh met succes kan verweren tegen de krachten, die het op haar "omtur ning" gemunt hebben. Daarvoor is wel een bewustwording van deze sa menleving vereist, die verder gaat dan het zich alles maar laat welge vallen. Maar het is werkelijk ongehoord dat uit de door de bedreigde samenle ving opgebrachte belastinggelden aanzienlijks subsidies worden toege kend aan de ijveraars voor deze marxistisohe omwenteling. Wanneer Proloog niet op eigen financiële be nen kan staan en haar aanhang zich by haar steunverlening uitsluitend beperkt tot het "demonstreren" dan dient het doek voorgoed te zakken. Steun aan Proloog ca. uit overheids middelen is even verwerpelijk als steun aan de "andere kant". Proloog verwijt Mevr. Van Vee- nendaal een heksenjacht la Mc- Carty, maar wat doet Proloog ech ter zelf tegen de samenlevingsvorm, die wij boven het marxistische ge kozen hebben? Subsidieverlening uit de belastinggelden om een marxisti sche vorming te doen voortzetten dient door het Parlement, dat zich van zijn verantwoordelijkheid als behoeder van onze democratische ADVERTENTIE Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. J samenleving bewust is, met kracht te worden afgewezen. P. J. Q. A. EGO, voorzitter OSL-stichting voor politieke bewustwording Berkel en Rodenrijs. Verslaving en evangelie Dezer dagen zei minister Van Agt voor de radio, dat ze veel werk hoopten te doen voor de verslaaf den aan verdovende middelen en deze ongelukkigen willen opvangen en zien wat ze kunnen doen. Maar.met de ergste gebonde- nen aan dit vergif valt niet zoveel te doen. Als ze niet met de verlos ser Jezus Christus te doen krijgen en Hem in hun hart ontvangen als de Enige Verlosser is het zeldzaam dat ze radicaal hiervan genezen. Deze mensen zijn nooit meer in staat gewoon te werken, ook de be gaafden en intelligenten niet! Hun verlangen naar dit vergif is zo ont stellend groot dat ze meestal weer terugvallen. Hun hersens zijn ho peloos beschadigd, ze willen alleen zwerven en luieren. Ze snakken naar dit vergif dat hen onherroe pelijk naar de afgrond trekt. De regering moet alles mobiliseren dat de mensen nooit met dit verschrik kelijke geconfronteerd worden. Hier geldt boven alles: beter voorkomen dan genezen. Wie zulke wrakken meemaakte en van nabij kende, beseft dat al les gedaan behoort te worden om zulk vergif uit ons land te weren. Deze inspanning zou duizendmaal lonender zijn dan zoveel onbelang rijke zaken die wél in de belang stelling staan. Hier moeten mensen beschermd worden, om menselijk te blijven. Maar... zonder gebed gaat het niet. Een taak voor alle kerken en gemeenten. ELS V. HOUWEUNGEN, Drechtstraat 3, Leiden. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen WÜi.- deze fantastische PhUips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heeft e. ontvanger. U geniet van het royale 66 cm winkelwaarde van 2645,—en is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B V Sjaak Obdam van de Scabello-bar in Eindhoven liet zich het bier uit de erebeker goed smaken, nadat hij op de Hore- cava in de Amsterdamse RAI tot nationaal kampioen biertappen was uitgeroepen. De finalisten van deze voor de 22ste maal ge organiseerde biertapwedstrijden, (onder auspiciën van het Cen traal Brouwerijkantoor) kwamen uit 35 plaatsen in Nederland. Obdam won in de categorie éénmanszaJcen, tweede werd L. P. Dunnen van bar-bodega 't Kruikje" uit Delft (links). De eerste prijs in de categorie teams ging naar het duo C. de Vries en B. Spin van bar-dan cing "De drie fusten" uit Steen- wijk. In het RAI-gebouw werden gisteren ook de snack-wed strijden van de stichting vak onderwijs horecabedrijven ge houden. Zowel de eerste als de tweede prijs werden toegekend aan de heer L. A. Augustina uit Eindhoven. Zijn winnende snacks heetten "Curacao-omelette" en "Suzie Wong",

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15