Moskou ontkent bestaan crisis in het Kremlin „ISRAËL ONTRUIMT GROOT DEEL SIN AF Tunnel onder Elbe slaat vele records ARABISCHE TOP OVER DREIGEMENT VAN KISSINGER? Richard Nixon staat er goed op in Moskou STRENGE STRAF VOOR FRANSE MRJTAIREN bij rellen rond goudmijn SAIGON ROEPT OP TOT INTERVENTIE DONDERDAG 9 JANUARI 1975 SPECULATIES OVER SLECHTE GEZONDHEID VAN BREZJNEIV MOSKOU (ANP) De Sowjet-Unie heeft speculaties over „hangende wijzigingen in de regering" en het bestaan van „politieke spanningen" in het Kremlin als „ongegronde verdichtsels" van de hand gewezen. Een beeld van de begrafenisstoet van mevrouw Brezjnew, moeder van de Russische partij leider, die gisteren in Moskou teraarde werd besteld. Vrachtwagens volgen vol met bloemen kransen. Premier Rabin in interview: MOSKOU (AP) In de 18de editie van de grote Russische en cyclopedie welke deze week Het is niet verbazingwekkend dat wat als een van Nixons grootste prestaties wordt uitgekomen wordt een kolom be- schouwd, het op goede voet ko- steed, aan de ex-president Ri chard Nixon. Ter vergelijking: Lyndon Johnson "kreeg" een kwert en John Kennedy een halve kolom. Nixon komt er goed van af. Hij was een "realist", die het Ameri kaanse imperialisme heeft afge zwakt en gericht op ontspan ning in de wereld. Als voor naamste prestaties van Nixon worden opgesomd: de devaluatie van de dollar, het afkondigen van de "Nixon-doctrine" die een vermindering der Amerikaanse cyclopedie als het boek over de verplichtingen in de wereld ten letter "W" (van Watergate) uit zijn land met China, volkomen wordt verzwegen. Ook wordt met geen woord gerept over Nixons anti-communistische activiteiten als lid van het Con gres en de Senaat en als vice- president. "Op 9 augustus 1974, als ge volg van de binnenlandse poli tieke toestand in verband met de Watergate-affaire, trad Nixon af. doel had. het ondertekenen het Vietnamese vredesakkoord-in 1973 en het verbeteren komt, aldus werd meegedeeld. Maar dat kan nog een Jaar of wat duren, want de betrekkingen tussen Washington scheen in 1970 en de "N" (en dte Het persbureau Tass verklaarde naar aanleiding van de speculaties: "Partij en volk van de Sowjet-Unie zijn één. Het Sowjetrussische volk schenkt zijn leiders, zijn partij en het centrale comité van de partij volledig vertrouwen en volledige Het commentaar van Tass was o.m. een reactie op speculaties in 't Franse dagblad "Le Monde". De secretaris-generaal van de Sowjetrussische communistische partij, Leonid Brezjnew wiens gezondheidstoestand de laatste tijd aanleiding tot tal van geruchten was woonde gisteren de bijzet ting bij van zijn moeder op het exclusieve kerkhof Nowodewitsji. Naar het Moskouse avondblad Iz- vestia gisteren berichtte, woonde 't hele poilitieike bureau van de Russi sche communistische partij, onder wie president Podgorny, minister PARIJS (AP, ANP) De Israëli- voorspellen dat Kissinger's bemidde- van Buitenlandse Zaken Gromiko premier Rabin heeft in een in- lingspogingen nieuw leven zal wor- exT®inistier van Defensie maar- terview met het Franse dagblad Le den ingeblazen als de Israëlische mi- ffvT de rouwPlechtiS- Figaro gezegd dat Israël het groot- nister van Buitenlandse Zaken Allon de bijzet- ste deel van de Sinai-woestijn zal volgende week woensdag een bezoek ontruimen indien Egypte werkelijk aan Washington brengt. De Israëli- MARSEILLE (ANP) In Mar seille zijn gisteren twee jonge Fran se militairen tot een jaa? gevange nisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk veroordeeld, omdat zij op 10 september afgelopen jaar in de garnizoensplaats Draguignan een protestdemonstratie van dienstplich tigen zouden hebben geleid. De der de verdachte werd vrijgesproken. Bij de betoging hadden ongeveer 20 diienistpliohlbigen van een regiment artillerie op luidruchtige wijze him bezwaren kenbaar gemaakt tegen de leefomstandigheden in hun kazerne. Zij eisten meer soldij en verlof, be tere huisvesting en ean minder straf fe discipline. De demonstranten on der wife zich veiie inwoners van de Franse AhtdlMen bevonden beklaagden zich ook over 'racisme' van de kant van enige meerderen. De drie ver dachten hadden verklaard onschul dig te zijn. De demonstratie in Draguignan vond navolging in vrijwel alle ande re Franse garnizoenssteden en kreeg de steun van uiterst linkse groepe ringen. De communistische en de socialistische partij stelden zich wel achter de klachten van de dienst- pLiohlbigen, maar zij distantieerden zich van de daarop volgende anti militaristische agitatie. lieid voorafgaande ting bij. Westerse verslagge vers werden hier toegelaten. tiek van minister Kissinger. Zijn me thode "van de kleine stappen" was niet doeltreffend en ondoelmatig. De explosieve situatie vereiste „een snelle en radicale oplossing". Krasse uitspraken deed gisteren vrede met Israël sluit.'Israël is ech- sche minister heeft verleden maand David Watkins. voorzitter van de Aan het overlüden van mevrnnw nlet 061,610 Sharm el Sheikh, van de mo<ge*ijkhe4d geopperd rfï waaruit Israël in het zuiden toegang raëlische terugtrekking niet v^T f^ndJht' heSïïf^ïS Sti hceft tot de zee' °P te *>ven- Rabin veer 50 km in de Sinai-woestijn. Dit vi LÜT I ill!?, w. heeft verder gezegd dat in geval zou kunnen betekenen dat de strate- menibairiërs tien dagen in Bagdad ve-xeven van ae leiaers en nun ia- „Q_ inwi. _._f „-.i, j- „i;0_ niche nocwn Hio TcrnSi ?r» Ho lnr»i_ Rrimpf de p-asjf e*«weest. vam de PI milie wordt in de Sowjet-Unie bui ten de publiciteit gehouden. Het Witte Huis in Washington heeft het bericht tegengesproken, dat Brezjnew naar Boston in Mas sachusetts zou gaan om er In een kankerpaviljoen een behandeling "Helemaal en absoluut onwaar", Al acht doden zei president Gerarld Fords pers chef, Ronald Nessen, nadat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken had verklaard over geen informa tie te beschikken die het bericht zouden- kunnen staven. vrede met Egypte ook de olie- gische passen die Israël in de Juni- velden van Aboe Roedeis zullen wor- oorlog van 1967 veroverde worden den ontruimd. ontruimd. Tot dusverre, "is Amerikaanse functionarissen de zijde van de Egyptenaren belangrijke reactie gekomen' raad voor het midden-oosten onge- Britse Laibour-pantR. Watkins Ss sa- vijf andere Britss parle- Beïroet de gast geweest van de PLO Watkins zei: 'In Israël bestaat geen socialisme, althans niet wat ik geen daaronder versta. Socialisme bete kent rechtvaardigheid voor alle men sen van alle rassen, elk geloof en el ke huiskleur. Uk beschouw Israël als een apartheidsstaat die niet aan PLO deze maatstaven voldoet". Hij zei ook nog dat het zestal in Damascus Het bericht had gestaan in de Bosto, Globe. Brezjnew zou vol gens dat bericht gisteren in Boston aankomen en zijn intrek nemen in het Sidney Farber Cancer Centre. Uit politiekringen had het blad be vestiging van het bericht gekregen. President Boumedienne van Alge- deel uitmaakte van rije wil een Arabische topconferen tie houden om te beraadslagen over maatregelen tegen de Amerikaanse JOHANNESBURG (AP) By riieu- we ongeregeldheden bij de Vaal Reefs goudknijn in Zuid-Afrika zijn gister, morgen vier Afrikaanse mijnwerkers om het leven gekomen. Sinds de on lusten rand de mijn zondag begon nen zyn acht mensen gedood en hebben 30 mensen verwondingen Betrouwbare kringen in Was- opgetopem hington zelden dat de Amerikaanse 136 %al B*685 de «rootste weloverwo- regering had bevestigd dat de rege- 8K>"bnUn ter wereld en ljgt 150 fel- ring van Egypte was meegedeeld lometer Johannesburg. dat de secretaris-generaal van de Een woordvoerder van de mpn heeft De voorzitter van het Joodse wereld congres, Goldmann, acht onderhan delingen tussen ISraël en de Pales tijnse b&vry-dlinigsorganisaltie mogelijk. Goldmann ziet als een mogelijkheid met PLO-leider Jasser Arafat heeft dat de Palestijnen een regering in gesproken en tot de slotsom is geko- ballingschap vormen, die niet aan men dat Arafat "een van de mar- het PLO-program gebonden is. Ook kantste mannen van deze tijd Is, een deelneming van de PLO aan de Ge- internationaal figuur", neefse vredesconferentie over het mi)ddiem-Qosten zou een de faoto-er- kenning van de Israëlische staat na bij komen. Goldmann had kritiek op de poli- Droom van 'n werkgever LEICESTER De werkne mers van een fabriek van brei goederen in het Engelse Leices- ter hebben vrijwillig afgezien van een loonsverhoging van bij na drie pond, circa achttien gulden, waarop zij volgens hun arbeidscontract recht hadden. De 370 werknemers, voor het merendeel vrouwen, besloten op een vergadering tot deze vrijwil lige bevriezing van hun loon om daarmee een bijdrage aan de strijd tegen de inflatie te leve ren en om de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen. „Als we de loonsverhoging hadden aangenomen, zouden de produkten van onze fabriek duurder zijn geworden, er zou den minder bestellingen komen en dat betekent minder werk voor ons", zei een werkneemster. Hun vakbond, die bij onder handelingen met de werkgever deze loonsverhoging erdoor had gekregen, voelt zich echter in zijn hemd gezet. Een functio naris zei dat de bond een on derzoek zal instellen. zo schreef het. De Verenigde Staten, aldus de Sowjetrussische partij longontste- gisteren verklaard, dat de situatie wilt mag "SCHANDALIG" Een rechter in het Engelse Kinghara heeft zich de gramschap van de ritse bewe ging voor vrouwenemancipatie op de halls gehaald door een man welis waar vijf pond boete te geven om dat hij zijn vrouw had geslagen, daarbij te zeggen: "Als u dat "dreiging" met een militair ingrij- commentator, weigeren de souverei- king had gehad, pen tegen olielanden. Naar een Al gerijnse afgevaardigde naar de Ara- Ibische economische conferentie in pak Algiers begint. Boumedienne reageert met zijn met hen tot voorstel op de uitlatingen van mi- len toornen, nister Kissinger vorige week in nog steeds gespannen is en dat on- haar billen geven, daar zal ik niets geveer de helft van de 21.500 arbei- van zeggen, maar u mag haar niet De Washington Post op zijn beurt ders nog staakt. om de oren ©laan". Een woondivoend- erkennen. Hij vervolgt dat vanaf het publiceerde gisteren een bericht dat De moeilijkheden bij deze mijn en ster van de beweging noemde deze Amerikaanse inlichtingendienst een aantal andere begonnen naida/t uitspraak "schandalig", vrijwel van overtuigd was dat de regering van het naburige Leso- tonen voor "de Arabische landen noch Brezjnew een of andere vorm van tho had besloten dat 60 procent van kanker had. Het zou gaan om leu- het salaris van haar l compromis zijn wil- PARIJS/TOKIO/SAIGON (ANP) Zuid-Vietnam heeft gisteren een be roep op de elf landen van het Parijse vredesakkoord gedaan om tussenbei de te komen tegen de "communisti sche agressiedaden". Volgens de in Parijs verspreide nota van de rege ring in Saigon zouden de onderteke naars van het verdrag van 2 maart 1973 "alle noodzakelijke maatregelen moeten nemen" om hetzij alleen, kemie, kanker van het bloed. Ook kaonse mijnen werkende onderdanen kosmetische produkten die op de hetzij gemeenschappelijk de 0„ 0_ Grigoryants waarschuwt dat "zeer de Franse inlichtingendienst zou t' op bankrekeningen in hun eigen Franse sahoomheiidsma-rkt te krijgen vraaggesprek, dat een Amerikaans ernstige gevolgen de avonturiers be- bericht hebben bevestigd. Maar 'n land moest worden gestort. Het geld zijn, onder strikt toezicht te stellen militair ingrijpen niet volledig moet dreigen, die him eigen kracht worden uitgesloten als de olielanden schatten de geïndustrialiseerde Westerse we- standers reld met hun olie langzaam zouden onderschatten"" wurgen. De Russische regering heeft giste ren haar tot nu toe scherpste aanval gedaan op de uitlatingen van Kissin ger. In het regeringsblad Izwestia schreef commentator Albert Grigo ryants dat Kissingers uitspraak wel iswaar werd gematigd door zijn ver klaring dat slechts in extreme om standigheden tot geweld zou worden overgegaan, maar dat dit allemaal soortgelijk bericht eerder in de week moet op de bonken blijven staan de kracht van de tegen- in de Chicago Sun Times, werd door totdat de comtraoten in Zuid-Afrika gewapende interventie Russische en Amerikaanse autori- zyn afgelopen en de arlbeflders Gerong- teiten tegengesproken. keren. Op de wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad verklaarde de regering zich akkoord met een daartoe strek kend; wetsontwerp. nisten te bewegen tot een snel einde van hun actie en volledige naleving van de Parijse overeenkomst. is alle maatregelen te nemen om haar gebied en bevolking te verdedi gen en zegt dat de verantwoordelijk heid voor de gevaarlijke toestand vol. ledig bij Hanoi ligt. De voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam (VRR) heeft bekendgemaakt dat haar troepen de militaire basis van de strijdkrachten van het bewind in Saigon in de stad Phuoc Binh, de hoofdstad van de provincie Phuoc Long, onder de voet hebben gelopen en de stad hebben bevrijd, zo heeft het Chinese pers bureau Hsinhua vandaag gemeld. Het persbureau meldde dat "dui zenden vijandelijke troepen werden vernietigd". IRA-leider aangehouden Dublin (UPI/AP) In een voorstad van Dublin, is gisteren Kevin Mallon I (37) aangehouden, de tweede man het Ierse republikeinse leger. !Hij wordt beschouwd als de man achter de bomaanslagen in Engelse 6teden en in Ulster. In oktober Bonn Zelfs een tot scepsis ge- de trillingen van het ondergrondse noordelijke oever zorgde een laser- neigde niet-Duitser kan slechts stel- graafwerk werden ondermijnd (twee straalinstallatie er voor, dat de len dat alles „overtreffende trap" is huizen zijn zelfs onherstelbaar be- ringvormige segmenten van de sta- aan de 3209 meter lange tunnel on- schadigd). Vergeten de geluidshin- len bemanteling door de bodem der de Elbe in westelijk Hamburg, der voor vele omwonenden, die de precies op hun plaats onder de ri- die morgen door Bondskanselier gelegenheid kregen op kosten van vier werden geperst. In de eigenlij- Helmut Schmidt wordt geopend, de stad op de bovenste erdieping ke stroom bedding van de Elbe be- Weliswaar is de Kanmon-tunnel in van een nabij gelegen hoogbouw- staat de tunnel uit een achttal ge- Japan iets langer, maar die heeft ziekenhuis te overnachten (met prefabriceerde betonelementen, die slechts twee rijstroken tegenover de ontbijt). men ter plaatse in een geul heeft de Hambungse onderwater- De yjd Van de oogst is aangebro- laten afzinken en met bitumen autoweg. Overtreffende trap ook ken Dagelijks zullen rond 65.000 heeft «edicht voor de kosten: aanvankelijk was auto'S (zonder tolgeld) met weinig de tunnelbouw op 380 miljoen mark of geen vertraging (maximum-snel- Nederland, dat in het Delta-gebied begroot, na vijf Jaar bouwarbeid heid go kilometer) door de drie soortgelijke huzarenstukjes heeft bleek hij ruim een miljard te kos- dUbbele schachten van de tunnel verricht, leverde voor dit zinkwerk teo- rijden. Ze zullen daarbij de aan wij- het voorbeeld, althans tot op zekere 1973 fwitsnantp hil "mét pen heiikwh- zingen volgen van de signalen die hoogte. De Elbe-elementen zijn 132 Lr uit <u>n «van<raric in ni,hun w Voor dat mooie ronde bedrag be- door compters worden bediend en meter lang, 41,7 meter breed en 8,4 ter uit een gevangenis in Dublin en in augustus vorig Jaar brak hij op nieuw uit een gevangenis. Sindsdien er koortsachtig naar hem gezocht. Mallon was een van de vier IRA- .^-kt leiders achter het kerstbestand. Zij schalkken Bondsrepubliek en Hanze stad thans over "n beüangryke ver- keersschakel in de Europa weg 3 (Stockholm-Lissabon)die een eind «pingen met vier protestantse geestelijken. De honderden DeeIlse vrachtrijders, die IRA wil dat Engeland afstapt van „4w. yj». melding, het zonder proces detineren van h.lf nf mppr ,n dp Ham SStSE. Z!„Ie bun» verkeerschaos verloren. De en afritt» dagelijks op weg het zuiden door computers worden bediend voor gelijkmatige verdeling van de meter hoog. Eén zo'n kolos werd verkeersstromen over de zesrijstro- hoor de stroming van zijn veranke- ken zorgen. ring losgeslagen en een achtste Monitors registreren onmiddellijk sleepboot moest er aan te pas ko- zich ergens panne of een men om het 60.000 ton zware ge in bedwang te krijgen, maken daarvan' onmiddellijk Na 2400 dagen is het werk com- nlet alleen bij de tunne- Pleet. Een wervel in de ruggegraat lingangen, maar ook bij de nabijge- het i de bondsrepubliek. Europees continent", de auto- schrijft trots een in Hamburg ver- srpren - wegen. schijnend weekblad. En bouwdirec- Ulster nofrdeUJke deeistaat Sleeswijk-Hol- Voor de tlumeigebruikeiB is er om teur Stephan verklaart: „Het is ons stein verwacht door de Elbe-tunnel de honderd meter een alarminstal- vreemd te moede, nu de tunnel vol- betere aansluiting met de rest laüe met telefoon en een snel- tooid is zoiets maak Je maar blusser alsmede voor buitenlanders eenmaal in Je leven mee. Wat wij drie drukknopen met plaatjes om verder ook doen, het zal nooit meer brand, gebrek aan benzine dan wel het zelfde zijn". Bijna 2400 bouwda- technische panne te kunnen mei- gen voor een doorgang die dagelijks Vergeten zijn nu de burgerinitiatie- den. 65.000 chauffeurs in enkele minuten Mallon opnieuw de kwade ven tegen de milieu-bedreigende in- Op drie verschillende manieren zullen afleggen. V Voor hen niet trouw van de Ierse regering terza- vloeden van het kostbare kunst- hebben de bouwers de Elbe bedwon- veel anders dan elk willekeurig stuk het verlengde kerstbestand werk. Vergeten ook de evacuatie gen. Bij de beide tunneleinden is in autoweg van 3,2 kilometer, van 34 gezinnen wier huizen door open bouwputten gewerkt. Onder de 16.000 Britse militairen uit Ulster en uiteindelijk vereniging met de Ierse republiek. De Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, heeft verklaard dat de arrestatie van Mallon het bestand van de IRA in gevaar brengt. In een verklaring zei de president van Sinn Fein Rory O'Brady dat de arresta- Ontbijt bevestigt. Ze» banen breed onder de Elbe door.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13