LEIDSCH DAGBLAD Werknemers in VHertogenbosch bezetten bedrijf Grote golf arrestaties in Egypte vandaag DUUR TOCHTJE Giftige stoffen volgen op weg door milieu LEIDSCH DAGBLAD Feyenoord lijkt niet te stoppen -tAANDAG 6 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34519 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN Terwijl het Britse pond sterling andermaal een angstige week tegemoet gaat, zijn in dit weekeinde ruim 1400 Engelse multi-miljonairs ver trokken met de Queen Elisabeth II voor wat de duurste cruise van deze eeuw wordt genoemd. De miljonairs hebben voor een zeetochtje, dat 93 dagen zal du ren, allemaal een slordige 350.000 gulden betaald. De Cu- nard-Line, die de cruise organi seert, heeft de namen van de passagiers geheim gehouden. De meesten arriveerden in de haven van Southampton met koffers met blanco labels. Een woor- voerder van Cunard zei „nog nooit zoveel rijke mensen aan boord te hebben gehad". Het schip heeft een ton ka viaar aan boord, vijf ton kreeft en 17.000 flessen champagne. Er zullen 38.564 zeemijlen worden afgelegd en 24 havens in 19 lan- ien worden aangedaan. Hoogte punten van de cruise zijn een safari in' Zuid-Afrika (kosten 6.000 gulden per deelnemer) en een driedaagse excursie In China. De maatschappij hoopt aan de cruise een bedrag van dertig miljoen gulden over te houden. ASSON: NOG I WEKEN CORTER -AERKEN EIDEN/HAZERSWOUDE Fasson (ederland B.V. heeft verlenging van e werktijdverkorting aangevraagd bor de 350 man personeel, die werk- Ham zijn in de produktiebedrijven in leiden en Hazerswoude. Dat bete- ent dat de werktijd tot de helft kn de normale tijd, die half novem- er al is begonnen, tot begin maart al duren. Fasson heeft namelijk ver- unning gevraagd voor nog eens acht teken. loals bekend hebben in begin no- fember van het vorig Jaar de vak- t>nden over de voorgenomen werk- jjdverkorting een negatief advies Jtgebracht aan de Arbeidsinspectie. >e Industriebonden van NW, CNV, ÏKV en de Unie BLHP waren van [lening dat Fasson de kosten van Ie werktijdverkorting zelf moest be- alen. De bonden vonden dat er [echts sprake was van een normaal ledrijfsrisico. fasson, een bedrijf van zelfklevende liaiterialen, die onder meer voor de jerv aardiging van stickers worden lebruikt, heeft ondanks het nega- leve advies van de vakbonden toch ergunning gekregen voor de werk- ijdverkorting. )rs. J. C. Smit, algemeen directeur •an Fasson Europa, verklaart dat de •ooruitzichten op het ogenblik beter lijn dan bij het begin van de werk- ijdverkorting. „Het is duidelijk", al- lus de heer Smit, „dat het niet meer Dleen gaat om het probleem van fcjdelijk overtollige voorraden. Ieder- ien is nu toch wel tot de conclusie fekomen dat het probleem dieper [gt. Dat we in een recessie zitten". Kouder weer ia opklaringen, afgewisseld c DEN BOSCH De werknemers van Crosland Filters in 's-Hertogenbosch hebben vanmorgen rond acht uur het be drijf bezet. De bezetting is een protest tegen de voorgeno men sluiting van de produktie-afdeling van het bedrijf op 1 februari, zo heeft een woordvoerder van dfe bezetters mee gedeeld. Wat meer winter Vandaag bevinden wij ons nog v zachte en vochtige oceaanlucht lie door een krachtige westelijke ltroming tot diep in oostelijk turopa wordt gevoerd, maar voor norgen staat ons enige daling )an de temperatuur te wachten, ten depressie die vanochtend nog pi de nabijheid van Schotland lag, zal naar het zich laat aanzien raar zuid-Scandinavië koersen. Haar koufront zal morgen over j>7is land trekken. Met de dan iaar noordwest ruimende winden iordt lucht van de poolstreken angevoerd, waarin zich boven et relatief warme water van de 'oordzee regen-, hagel- en natte Sneeuwbuien zullen vormen. 7 JANUARI «oogwater te Katwijk te 10.57 en 23.49 Uur. laagwater te 6.27 en 19.04 uur. Zon op 08.47 onder 16.46 uur. maan ©P 04.07, onder 12.54 uur. Met de feestdagen nog maar net achter de rug stortten leden van het gevolg van Prins Carnaval in Den Bosch zich gisteren alweer met gretigheid op de viering van het eerste lustrum van dit gevolg. Begin februari is het weer carnaval. Dit kleine bekkenslagertje zal nog heel wat Oeteldonkse feesten mee maken NEDERLAND WIL: BILTHOVEN Nederland is van plan diepgaande studies te verrich ten naar de effecten die bepaalde giftige stoffen hebben op het milieu. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 21 jan. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Crosland Filters maakt olie- en luchtfdllbers voor auto's. In de pro- dukiti'e-afdeling werken 39 mensen, die met de sluiting allen ontslagen zullen worden. Het Bossche bedrijf is een dochter van Crosland in het EngeQSe Nottingham. De produktie, d'ile nu in 's Hertogenbosch plaats vindt, zou per 1 februari naar Enge land worden overgebracht. Een ver koopafdeling van Crosland zou in Nederland blijven bestaan. De directie van het bedrijf heeft eerder laten weten dat de grote kos tenstijgingen en de m arge verlaging de oorzaken van de sluiting zijn. In Not tingham zou goedkoper geproduceerd kunnen worden. De bezetters wijzen dit met kracht van de hand. Volgens hen zijn ook in Engeland de grond- stoffenprijzen en de lonen omhoog gegaan. De bezetters vinden verder dat het bedrijf die afgelopen jaren voldoende willist heeft gemaakt. Die reserves moeten nu gebruikt worden om de moeilijkheden op te lossen. Volgens de bezetters geeft de di rectie toe dat de moeilijkheden van tijdielijke aard kunnen zijn. Ook zou de directie hebben gezegd dat als het weer beter gaat. het niet uitgesloten is dat de produktie in Nederland op nieuw wordt IRA bereid tot concessies voor langer bestand LONDEN, 6 januari (AP) Vol gens berichten in de Londense pers van hedenochtend heeft de IRA, het illegale Ierse republikeinse leger, aan geboden het thans geldende bestana te verlengen zonder de vaste eis te stellen dat de Britse militairen de provincie Noord-Ierland definitief verlaten. In de berichten, die uit Dublin afkomstig zijn wordt voorts gezegd dat de regering in Londen het voor stel van de IRA bestudeert. Londen heeft een en ander evenwel nog niet officieel bevestigd. Het huidige be stand begon op 23 december en werd een keer met 14 dagen verlengd tot 16 januairi. Doelman Piet Schrijvers zat in De Meer met zijn arm in ver band op de tribune. Hij kon zien hoe zijn Ajax zich wel iets her stelde van de reeks nederlagen, maar toch niet bijster overtui gend. En dat, terwijl Feyenoord maar doordendert De bezetters eisen eerst een ge sprek met de Nederlandse en met de Engelse directie. Het merendeel van de werknemers werkt al meer dan twee jaar bij het bediryf. Volgens de bezetters loopt het bedrijf in 's Her- togenbosch goed. „wy komen handen tekort om de orders bü te houden, wy zien dan ook geen reden om het bedrijf te sluiten", zo zeggen zy. Met de werkgelegenheid in 's Her togenbosch is het toch al zeer sQecht gesteld. Met een werkloosheidpercen tage van 7,2 pot. eind oktober horen wij by de gemeenten met de grootste werkloosheid in Nederland. Alles wyst erop dat het hiert>y niet zal blijven, aldus die bezetters. Crosland werkt overwegend met vrouwelijk personeel. Omdat ook veel confectie - ateliers Sluiten of inkrim pen, zyn er waarschijn!yk niiet erg veel mogelijkheden tot herplaatsing. Wegens 'acties tegen staat' CAIRO By de acties van de Egyptische regering tegen commu nistische activiteit zyn volgens goed- ingelichte kringen in Cairo ongeveer 400 mensen gearresteerd. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten zouden zy lid zyn van het transport, de fabricage, de distributie onder de consumenten en tenslotte de verwerking van neven- produkten en van afval moeten om vatten. Dit heeft vanmorgen minister Vor- rink van Milieuhygiëne bekendge maakt by de opening van een confe rentie waar deskundigen uit meer dan twintig landen deze week zullen praten over de instelling van een in ternationaal register van mogelyk giftige stoffen. De conferentie wordt gehouden in het Ryksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. Mevrouw Vorrink zei dat Neder land voor de aangekondigde studie internationale samenwerking zoekt. Dat kan zowel binnen als buiten de Europese gemeenschap zyn. Tot de instelling van een interna tionaal register werd twee Jaar ge leden besloten, tydens de milieucon ferentie van de Verenigde Naties in Stockholm. Raketaanval op Saigon SAIGON Strijdkrachten van de revolutionaire regering hebben van morgen vroeg met raketten een bui tenwijk van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon beschoten. Zeker vier burgers werden gedood en zes gewond. Het was de eerste raketaanval op Saigon en omgeving sinds 20 decem ber 1971. Twaalf raketten kwamo i terecht op het telecommunicatie- station Phoe Lam, dat het telefoon- en telexverkeer met het buitenland onderhoudt. Over de aangerichte schade werd verder niets meegedeeld. 16 PAGINA'S Onder de titel "lk zing van Amsterdam" organiseren de stich ting Conamus, Phonogram en Televizier een landelijke liedjes prijsvraag ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad. Op de foto de secretaris van de jury, Henry Milden- berg, bij de grote hoeveelheid inzendingen. van een "nieuwe ondergrondse com munistische organisatie". Van offi ciële zyde is tot dusver slechts de ar restatie bekendgemaakt van 120 mensen, die naar werd gezegd zyn aangehouden in verband met de rel letjes die woensdag in Cairo door arbeiders en studenten werden ver oorzaakt. Volgens regeringskringen in de Egyptische hoofdstad hebben de ar restaties niets te maken met de ver koeling in de betrekkingen tussen Cairo en Moskou, maar zouden zij zuiver van binnenlandse aard zyn. Communistische organisaties waren in Egypte al onder het Britse be stuur verboden. Kort na zyn instal latie als president in 1970 verklaarde Sadat dat iedere burger in zyn land de ideologie mocht aanhangen die hy wilde zelfs het communisme maar alleen als men deze niet naar buiten uitdroeg. De 400 mensen die de laatste dagen in hechtenis zyn genomen zyn vol gens regeringskringen niet gearres teerd wegens hun politieke overtui ging, maar wegens „acties tegen de staat". Vrachtwagen uit Iran had 650 kg hasj aan boord UTRECHT De Utrechtse politie heeft dit weekeinde een Iraanse vrachtwagen in beslag genomen die een partij van 650 kilo hasj ("markt waarde ongeveer twee miljoen") aan boord had. De Utrechtse politie stuitte op de partij hasj dankzy een tip van de aan de Jutfaseweg wonende Utrechter die het wat vreemd vond dat men zaterdagavond witte dozen overlaadde van de vrachtwagen - een trekker met oplegger - in een (vooralsnog niet opgespoorde) witte personen wagen met een Nederlands kenteken. Feyenoord lijkt op weg naar de nationale voetbaltitel niet meer af te stoppen. De klasse, waarmee de Rotterdammers FC Twente kansloos overtroefden onder streepte dat nog eens duidelijk. Feyenoord-trainer Wiel Coerver: „Voor rust kon Twente zich nog redden door een enorme vecht lust. De ploeg mist echter hard heid". Collega Spitz Kohn van FC Twente daarentegen: „We hebben drie doelpunten gemaakt. Zouden die allemaal ongeldig zyn geweest? Ik vraag me zo langza merhand af hoeveel doelpunten we moeten maken voordat er één wordt goedgekeurd". Een andere eredivisie-topper, PSV, moest ervaren dat FC Den Haag op eigen terrein kan „stun ten". PSV-trainer Kees Ryvers noemde de 11 in het Zuiderpark een „normaal" resultaat. „Gelet op wat Feyenoord en Ajax hier is overkomen kan je zeker niet van gezichtsverlies voor PSV spreken". Ajax tenslotte herstelde zich enigszins met een 42 zege op MVV. al maakte de defensie nog wel een ongeorganiseerde indruk. Op regionaal niveau lieten de bei de Leidse eersteklassers LFC en Roodenburg het afweten. Beiue verloren met 21, respectievelyk van HION en Zwyndrecht. Naast al het voetbal is er van daag in onze sportrubriek „Vry Spel" natuurlyk ook weer ruimte gereserveerd voor andere takken van sport. Voor de nieuwe hoc- key-selectie, die tydens een toer nooi in Barcelona zo op dreef was, voor de biljarters, van wie Hans Vultink voor de derde keer de titel behaalde in het 71/2. Vrij Spel hebben ook de basket ballers van BS Leiden, die Typ- soos Lions voor het eerst In Zand- voort versloegen PAGINA'S 9-15 Minister Van der Stoel werd plot. seling by Tsjoe En-lai uitgeno digd. PAGINA 5 Rockefeller leidt liet onderzoek, dat wordt ingesteld naar de ac tiviteiten van de CIA. PAGINA 4 Winkelier kan prijs Heineken zelf bepalen AMSTERDAM De winkelier mag voortaan zelf bepalen voor welke prijs hy hef Heineken bier wil ver kopen als hy maar niet tot onder de inkoopprys gaat. Voor Heineken bier golden tot nu toe door de brouwery vastgestelde verkooppryzen. Deze dienen volgens een mededeling van de brouwery voortaan als adviesprij- zen beschouwd te worden. Als reden voor het loslaten van de verticale prysbinding noemt Heine ken de dynamische ontwikkeling van de groot- en kleinhandel in levens middelen. Enerzyds neemt men een tendens naar concentratie waar, an- derzyds ziet men een streven naar meer differentiatie in detailhandels vormen. De verschillende typen van bedrijfsvoering hebben invloed op de exploitatiekosten, waardoor by de de tailhandel de wenr tot het voeren van een eigen prysbeleid steeds meer naar voren komt. Heineken heeft voor het loslaten van de vastgestelde verkooppryzen begin januari gekozen omdat de bier- omzet dan traditioneel betrekkelyk klein is zodat schommelingen in het afzetpairoon gemakkehjker opge vangen kunnen worden dan wanneer dit in voorjaar of zomer zou gebeu ren. Het filiaalbedryf Profimarkt BV, twintig filialen m de randstad Zuid- Holland, voerde van de zomer een actie voor een vryer prysbeleid voor Heineken bier door dit voor een la gere dan de bindende voorgeschreven verkoopprys aan de man te brengen. Heineken spande een kort geding aan met als resultaat dat Profimarkt door de president van de rechtbank te Amsterdam gelast werd zich aan de vaste verkooppryzen te houden. Pro fimarkt sprak toen de verwachting uit dat Heineken zyn vaste verkoop pryzen uiterlyk binnen een half jaar toch wel zou loslaten. Het Heineken bier is by Profimarkt de eerste da gen nu te krygen voor f 0,39 per pyp- Je. De door Heineken hiervoor aan gegeven adviesprys is f 0,54.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1