VTL NAAR KOSTBARE ZEGE Deceptie voor Velthuis Hockeyselectie in toernooi in op dreef Barcelona Van Nispen na 3-0 overwinning op Foreholte alleen aan kop in 4A Zege Gerrit Scheffer PAGINA MAANDAG 6 JANUARI 1975 Vrij spel LEIDEN Van Nispen heeft zich gisteren toch wel heel duidelijk als de grote favoriet voor het kampioenschap in de vierde klasse A aangediend. De Zilkenaars versloegen mede-koploper Foreholte op eigen (Voorhoutse) grond met 30. Ook SJZ liet zien nog altijd een woordje mee te willen spreken. De sub-topper tegen WSB werd' met 2I winnend afgesloten. In de staartgroep roerden de twee laagstgeplaatste clubs zich danig. VTL zegevierde bij SVLV (I2) en Bernardus kwam tegen Altior tot een verrassende 01 zege. ASC daarentegen verspeelde bij Rijpwetering twee kostbare punten (23) en Hillegom en UDO deelden doelpuntloos. In de vierde klasse B blijft SJC winnen, nu met 20 van PDK. DOCOS kwam dit weekeinde niet verder dan een 0-0 gelijkspel bij Tonegido. Al in de tiende minuut nam Van Nispen in de topper tegen Forehol te de leiding. De Zilkse elf kreeg na een overtreding van Peter van Kampen een vrije schop op de rand van het strafschopgebied toegewe zen van de uitstekend fluitende arbi ter Van der Berg uit Noord wijk en Henk van Maris knalde raak. Vijf minuten voor rust was het weer Van Maris die de gehele Voorhout- se defensie omspeelde en beheerst doelpuntte: 20. Na de hervatting, drong Foreholte even aan. maar be halve een 6chot tegen de lat van Cor van Steyn. bleek de roodwitte aan val opvallend ongevaarlijk. Tien mi nuten voor tijd zou Van Nispen de strijd definitief beslissen. Peter Da- tema kopte de bal ongelukkig voor de voeten van invaller Hans Keizer, en deze bedacht zich geen moment. Doelman Boudewijn Willemse was voor de derde maal verslagen en de. wat geflatteerde 3—0 eindstand was bereikt. SJZ—WSB 2—1 (0—1) SJZ en WSB hebben er gisteren een goede partij voetbal van gemaakt. Voor al de Zoet er wou dse équipe bleek bij zonder sterk op dreef en de behaal de overwinning was dan ook beslist verdiend. Wel zagen de Noordwijker- houters in de eerste helft kans SJZ op achterstand te schieten. Melby Raboen later met ploeggenoot Theo de Jong tegen een waarschu wing opgelopen speelde Joop Oost- dan aan en 't daarop volgende 6chot werd door doelman Ton Vurens ver keerd beoordeeld: 01. SJZ kwam even later erg gelukkig weg toen weer Oostdam gevaarlijk uithaalde, maar de paal een treffer in de weg stond. In de tweede helft een snel wisse lend spelbeeld. met SJZ als de be tere ploeg. Peter Bos. met een knap pe kopbal na een voorzet van broer Wim. en invaller Gerard Lelieveld een kwartier voor tijd na een so lo brachten dat surplus ook in de eindstand tot udting: 21. SVLV—VTL 1—2 (1—1) In *n hard duel Is VTL er In geslaagd een "dure" overwinning te behalen bij SVLV. De Leidenaars toonden zich vooral op het punt "afmaken" duidelijk de sterkere en mochten ook terecht de twee winstpunten mee naar huis nemen. Halverwege de eerste helft bracht Jan Heshu- sius VTL met een fraai schot na een voorzet van Cor Jongejan aan de leiding maar nog voor rust slaagde SVLV er via André Uljee in die achterstand ongedaan te ma ken. De Leidse roodwitten bleven echter ook in de tweede periode fel Jagen op de zo broodnodige over winning. Een zege die in de 25ste minuut zou worden veilig gesteld. Bram van Veen sprong in de fout en Dick Verbruggen liet vervolgens SVLV-doelman Cock Douwes met een snoeihard afstandsschot volle dig kansloos: 1—2. HillegomUDO 0—0 UDO heeft in de eerste helft van deze wedstrijd verzuimd afstand te ne men van Hillegom. De Oegstgeeste- naren gingen veel sterker van start maar faalden volkomen op het ge bied van de afwerking. John Ma- Duputty Gerard Oudevelthuijs en Wil bert Witteman waren de "boos doeners". Voor Hillegom kwam al leen de in de tweede helft na een ongelukkige kopbal met een her senschudding naar het ziekenhuis vervoerde Gerard Rusman tot een gevaarlijk schot. Na de hervatting van dit meer spannende dan fraaie voetbalduel nam de thuisclub bezit van het middenveld en werd UDO op zijn beurt in de verdediging ge drongen. Ook de geelzwarte defen sie hield echter stand al waren Ri- niet van der Sohrier en Mart Klein wel dicht bij succes. Overigens speelde Hillegom-doelman Fons van der Velden weer een erg betrouwba re wedstrijd. Rijpwetering—ASC 3—2 (1—1) Rijpwetering heeft het in het tref fen met ASC nog onnodig wat moei lijk gekregen in de Slotfase van de strijd. De thuisclub was "vergeten" de 3—1 voorsprong nog wat verder uit te bouwen en toen de roodzwar te tegenstander vijf minuten voor tijd via een treffer van Ben Boers in samenwerking met Douwe Splin ter gescoord de "Rip" toch nog erg dicht naderde sloop de paniek in de gelederen van de thuisclub. De tijd was voor ASC echter tekort als nog een puntje in de wacht te sle pen. Overigens had de "Good-old" al na twintig seconden spelen de leiding genomen door Wout Bergers. Rijpwetering herstelde zich door via Jan van Haasteren nog voor rust gelijk te komen en na de hervat ting met wind mee definitief af stand te nemen. Cees van der Star en Hans Witteman (uit een straf schop) brachten de stand op 3—1. SJC—PDK 2—0 (1—0) En weer won SJC. De Noordwijkers die de laatste maanden bezig zijn aan een imponerende zegereeks —twaalf punten uit de laatste zeven wed strijden bonden op eigen veld ook PDK aan de zo langzamerhand zwaar beladen zegekar. Een 2-0 zege, die ook beslist niet ge- flateerd kon worden genoemd. De Noordwijkers kregen, zeker in de tweede helft volop mogelijkheden een veel ruimere zege te behalen maar minder gelukkig schietend bleken Henk van Rijn Dick Heems kerk en Jos van der Berg niet in staat de man aan het scorebord meer werk te bezorgen. Dus bleef het bij de treffers van Van der Berg (in de eerste helft) en Heemskerk twintig minuten in de tweede helft. SJC heeft zich door deze zege nu met Spoorwijk aan kop genesteld in de vierde klasse B. Tonegido—DOCOS 0-0 Een nog al tijd gehandicapt DOCOS nu moest ook Ruud van der Meel het spel van af de zijlijn bekijken heeft tegen Tonegido z'n achtste gelijkspel in de ze competitie geboekt. Het team van DOCOS kwam ook gisteren in het veld tot goede acties maar schoot in de aanval weer veel tekort. Zelfs mochten de Leidenaars hun doel man Peter Burghouwt na afloop bij zonder dankbaar zijn. Burghouwt vas bijzonder goed op dreef en voor kwam bij inzetten van Nico Blazer en Hans Mesters bijna zekere doel punten. Pas ver in de tweede helft Tonegido had inmiddels ook al een keer de lat geraakt via een schot van Wim Thoms werd DOCOS even gevaarlijk. Theo van der Veer en Ton van Dinten wisten goede nansen evenwel niet te benutten waardoor het potje voetbal eindigde zoals het begonmet een nul-nul stand. Successen voor volleybalteams DEN HAAG Dit weekeinde zijn er voor de vier Europese volleybaflibslker- toermiooien diverse wedstrijden in de kwartfinoales gespeeld. Drie van de vier Nederlandse ploegen wonnen, alleen het Groningse Lycurgus bleek kansloos. Bij de heren had landskampioen- Star lift/Blokkeer aan 37 mimuten zuivere speeltijd voldoende om een plaats in de halve finales veilig te steden. De Oostenrijkse tegenstander DTJ Wien verloor met 30 via de sc-'standen 15-3, 15—2 en 15—0. De Rijswijkse formatie heeft in de re turn in Wenen aan zes punten ge noeg om zich voor de halve eind strijd te plaatsen van het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen. In het toernooi van de bekerwin naars won Inter lance/Zaan '69 zijn eerste wedstrijd tegen Eczaoibasti meit 3—1. Alleen in de eerste set moesten de Zaandammers de winst aan de Turken geven, ondanks een 72 voorsprong: 1416. De tweede set was geheel voor Interlance, dot met 15—0 won. Via 15—11 en 15—11 werd tenslotte de zege behaald. De landskampioene by de dames Van Houten/VCH te eveneens vrij wel zeker een ronde verder. In Heer len won VCH zaterdag haar eerste wedstrijd tegen Uni-Bazefl met 3—0, setstanden 15—7. 15—2, 15—4. Het voor SPC Ingevallen damesteam van Lycurgus werd in het toernooi voor bekerwinnaars binnen vijftig minuten weggespeeld door het ge routineerde Ujpest Dosea: 0—3 Set standen 5—15, 115 en 815. Boudewijn Willemse, doelman van Foreholte, kende gisteren veinig geluk. Willemse moest drie maal capituleren tegen het sterke Van Nispen. Deze bal zou echter voorlangs het doel verdwijnen. Door Piet Kienhuis Ondanks hevig aandringen van SVLV-er Puck Verhork (8) zal VTL-doelverdediger dit duel in zijn voordeel gaan beslissen. Zoals VTL overigens ook deze belangrijke 2—1 zou afsluiten. BARCELONA Hockey-coach Oees Tania had zich geen betere voorbereiding voor het wereldkam pioenschap in Maleisië kunnen wensen dan het internationale toernooi in Barcelona. Onder de meest ideale omstandigheden kon hij daar naar hartelust experimen teren met zijn nieuwe formatie: strakblauwe lucht, geen 6patje wind en een zomerse temperatuur. Alleen de velden waren wat droog en daardoor springerig. Deze optimale omstandigheden zullen er ongetwij feld in niet geringe mate toe hebben bijgedragen dat de nieuwe selectie met zo'n vijf debutanten zich meteen al zo voortreffelijk heeft internataonaüs te versterken.. De ploeg ls maar dat is tijdens deze oefencampagne zeker niet het belangrijkste ook in dit weekeinde ongeslagen gebleven. Tweemaal werd tegen de Spanjaar den aangetreden. Zaterdag tegen de Real Poloclub en zondag zou tegen het Spaanse nationale elftal, dat Europees kampioen is, worden gespeeld. In de praktijk pakte dat Nationale titel anker kader 71/2 voor Hans Vultink ULESTRATEN Ben Velthuis heeft in het toernooi om de Nederlandse biljarttitel in het anker kader 71/2 zijn gevech ten met Hans Vultink en Jean Bessems toch nog verloren. De lange Oldenzaler, die een sterke start maakte, kreeg op za terdagavond tegen Louis Rijvers zijn eerste verlies te incas seren, maar behield toch zijn titelkansen, omdat hij in de finale Hans Vultink zou ontmoeten. Deze laatste partij is voor Velthuis een enorme deceptie geworden, want Vultink ver sloeg hem met vernietigende cijfers: 300—7 in vijf beurten- Zelfs de tweede positie in de rang schikking was niet voor Velthuis weggelegd, omdat Jean Bessems hem door een zege op Piet Dekker als nog voorbij stevende. Hans Vultink pakte aldus in Ule- ftraten voor de derde keer de na tionale titel In het 71/2, met het sterke algemeen gemiddelde van 37.10 fcetgeen aanzienlijk beter is dan het alndmoyenne dat de kampioen van rorig Jaar, Jean Bessems bereikte: 26.58. Vultink kwam in dit toernooi moeizaam op gang, maar naarmate de strijd vorderde, bewees hij over duidelijk zijn capaciteiten ten aan- echouwe van een publiek, dat deze vormstijging in eerst instantie maar moeilijk kon verkroppen, omdat de lokale favoriet Jean Bessems het liet afweten. Vultink begon met ver rassend verlies tegen Bert Van Nijnatten en ook in zijn tweede partij, tegen Hans Sundquest, had hij veel beurten nodig (twaalf) om de 300 caramboles vol te maken. Pas tegen Dekker brandde hij los door in vier beurten te winnen, met als basis een serie van 269. Ook Rijvers. Bessems en Velthuis onder vonden de kracht van Vultink. Zaterdagavond al wees alles er al op dat de Achterhoeker de titel zou inpalmen. Zelfs versloeg hij mede- concurrent Bessems (300-28 in 7 beurten) en op de andere tafel ging Velthuis onverwacht ten onder tegen Rijvers: 245-300 in 16 beurten. Bes sems was door het verlies uitgescha keld en de beslissing moest vallen in het duel Velthuis - Vul tink. In ruim één uur volbracht Vultink zijn taak. In de derde beurt kwam hij met een serie van 203 op 317. Velthuis stond toen nog op 3. De Oldenzaler ls deze klap niet meer te boven ge komen en met reeksen van 19 en 64 snelde VuDtank naar de finish, Velt huis op 7 achter latend. Het moyen ne van de 2.03 meter lange Velt huis zakte door deze afstraffing ver, al bleef het met 22.75 nog uitermate behoorlijk. Jean Bessems, na afloop vain de par tij tegen Vultink hevig ontgoocheld, omdat hij in de nabeurt dertien punten van een remise af bleef (hij had reeds een serie van 123 ge maakt. maar miste toen een een voudige hoekbal), werd alsnog twee de. HIJ zal Nederland nu vertegen woordigen in de strijd om de Europe se titel, die begin maart In Essen wordt gespeeld. Vultink is niet van plan in de Westduitse stad acte de presence te geven. De reden is dat één week na Essen in Rotterdam (de toewijzing van de Maasstad is nog niet definitief, de beslissing valt vrijdag) het toernooi om het wereld kampioenschap in het 47/1 wordt gespeeld. Vultink bereidt zich hier liever op voor. In Essen wordt met Dreipunkt-ballen gewerkt en in Rotterdam met Super-Aramith. Hij heeft dan te weinig tijd om over te schakelen. De reis naar Essen is voor Bessems dan ook niet meer dan een troostprijs. De Limburger, die ook zijn eerste duel in mes traten verloor, faalde op de beslissende momenten. De druk voor eigen pu bliek te spelen maakte hem onzeker en alleen in de derde ronde tegen Sundquest overtuigde hij door in zes beurten te winnen. Zijn nederlaag op de eerste dag tegen Ben Velthuis bracht hem al dadelijk in een moei lijke positie en gaf de Oldenzaler Juist een kick. Twee ronden voor 't einde stond Velthuis alleen op de eer ste plaats, maar moest toch nog bul- gen. Een remise tegen Sundquest. bracht hem kennelijk enigszins uit het evenwioht, want zaterdagmid dag finishte hij tegen Van Nijnatten in 15 beurten, na stelling. Vooral tijdens de eerete twee dagen kwam Velthuis uitste kend voor de doe. Opmerkelijk was dat Wim van De venter met zijn algemeen gemiddel de van 14.00 de degradatiegrens (die ook op 14 was gesteld) exact eve naarde. Alleen Piet Dekker, de man die vorig Jaar in deze spelsoort nog als tweede eindigde bleef er met een eindmoyenne van 12.28 punten on der. Uitslagen Van Deventer Van Deventer Dekker Vultink 100 9 74 11.11 300 9 96 33 33 300 15 69 20.00 190 15 65 12.66 76 6 51 12.66 wtÊKmf w 300 6 131 50.00 232 15 80 93 15 46 300 15 20.00 300 8 103 3750 Hans Vultink: derde titel. 116 8 62 1450 300 24 99 1250 Dekker 60 12 10 5,00 300 24 63 1250 B ess ems 300 12 107 25.00 300 7 210 42.85 284 7 123 4057 Eindstand 245 16 60 15 31 300 16 91 18.75 Vultink 12 269 3710 300 11 117 2727 Bessems 10 146 23.78 112 11 22 10.18 Velthuis 9 139 22.75 300 15 20.00 Sundquest 7 123 1867 99 Rijvers 6 91 16.02 187 15 64 1246 Dekker 5 91 1226 7 5 4 1.40 Van Nijnatten 4 99 15.50 300 5 203 60.00 Van Oeventer 3 121 14.00 wel even anders uit, want de Westduitse coach van de Spanjaar den. de jonge Horst Wein, had zijn gevaarlijke tegenstanders een poets willen bakken door het elftal van de Real Poloclub met een aantal internationals te versterken Geïnspireerd De Spaanse ploeg van zaterdag was daardoor in wezen een stuk sterker, dan het team dat zondagochtend tegen Nederland aantrad. Wein kreeg echter de kous op de kop, want niet alleen dat het verras singselement spoedig tot het verle den behoorde, maar Oranje speelde zaterdag vooral voor rust bijzonder geïnspireerd hockey en versloeg de Spanjaarden kansloos met 3-0. Bovendien moest Wein zondag met een veel zwakkere ploeg aantreden, die dan voor de nationale ploeg moest doorgaan. Met veel verdedi gend en ontregelend spel 6laagden de Spanjaarden er nog in een uitslag van 0-0 te bewerkstelligen. Dit „afbraakhockey" had echter ook voor Nederland, en speciaal voor de nieuwelingen, zijn voordelen, want ook tegen een dergelijke tactiek is goed oefenen. Horst Wein verontschuldigde zich na afloop over zijn vreemde gedrag met op te merken, dot hij Nederland geen aanwijzingen voor MaLeisië had willen geven. Hoven- dien moest ik uit mijn zes reserves de twee besten zien te selecteren". Hij moest echter toegeven bijzonder verrast te zijn over het goede spel van de vernieuwde Nederlandse ploeg. Cees Tania mocht dan ook zeker niet ontevreden zijn over de inzet en de prestaties van zijn sterk gewijzigde formatie. Het beste spel vloeiend en snel met sluitende combinaties werd in de eerste helft van zaterdag tegen Real Poloclub te zien gegeven. Derk Doyer had in deze wedstrijd de plaats van Maarten Sikking onder de lat Ingenomen, maar verder had Tania niet veel veranderd. Jorrits- ma, Dijkerman (ausputzer), Bolhuis en Pierik achter. Steens en Lunter op het middenveld en voor: Patty Mundt. Leefers. Ties Kruize en Boer ma. Al vrij spoedig werd het 1-0 door „goaltjesdief" Boerma en binnen tien minuten 2-0, uit een strafcorner. Bolhuis sloeg aan, Dijkerman stopte en Kruize ranselde via de hand van doelman Twoso raak. Het geraffi neerde Nederlandse spel werd telkenmale door de talrijke Spaanse toeschouwers met applaus begeleid. Na rust is het allemaal wat minder geworden, nadat de stand, opnieuw door linksbuiten Jan Boerma, handig op 3-0 was gebracht. Doyer onderscheidde zich in deze match door enkele prachtige saves bij straf corners. De tweede wedstrijd tegen de Spanjaarden, od zondagochtend, was vaneen stuk minder gehalte. Het werd een nogal rommelige strijd, waarin Nederland de defensieve opstelling van de tegenstander te veel trachtte te forceren, waardoor het allemaal wat onrustig en slordig werd. Marinus Dijkerman van HGC was. met onvermoeibare stuwer Anidiré Boühuis, de beste man van het veld Het middenveld van Oranje was echter nog te onervaren. Het sloot te weinig aan en er werd te weinig over de vleugels gespeeld. Leefers bleek na zijn lange blessure-tijd nog niet geheel op zijn oude niveau te zijn en ook Ties Kruize kwam zelden tot grote hoogte. „Weinig explosief en niet zo slim, deze wedstrijd", beoordeelde Cees Tania. „Ik ben echter met dit defensieve spel van de tegenstander ook wel gelukkig geweest .want dat krijg je in grote toernooien maar al te veel tegenover Je. Ik heb me al een goed oordeel kunnen vormen over de nieuwe spelers". De ausputzersplaats van Dijkerman ls ongetwijfeld geen probleem meer voor hem. Jorritsma en de 29-Jarige Boerma van Amsterdam hebben zeker ook wel voldaan, maar Paul Lunter was minder. Voor Maleisië heeft Tania echter ook weer de beschikking over Hans Kruize en Jaap Kooreman, zodat hij het wereldtoemooi met niet al te grote zorgen tegemoet hoeft te gaan. Horst Wein: „Duitsland zal mis schien in Maleisië belter voor de das komen dan Nederland, maar bij de Spelen in Montreal zal het wel andersom zijn. De Duitse ploeg wordt zo langzamerhand te oud, maar het vernieuwde Nederland heeft dan inmiddels genoeg ervaring opgedaan". Welke uitspraak Tania met instemming en opgewektheid beluisterde. DOETCNCHEM Nederlands kam pioen vefl-drij'den Geariit Scheffer heeft zaterdag im Doetünchem de „generale" gewonnen voor het Ne derlands kampioenschap veldrijden, dat volgende week in Helvoirt zal worden gehouden. Scheffer reed op het zware parkoers in de Kruisberg- se bossen bij Doetinchem de vieren twintig kilometer in een uur, zes mi. nuiten en drie seconden. Gertie Wiil- deboer werd in de eindsprint versla- gn. Broer Albert Scheffer werd za terdag door pech achtervolgd en moest genoegen nemen met een vier. de plaats. Uitslaig: 1. Gerrit Scheffer (Zelhem); 2. Gertie Wlldeboer (Apeldoorn); 3. Wil Brouwers (America, op 1.10 min) 4. Albert Soheffer (Hengelo, Gld.); 5. Ge-r Jacobs (Bimgelrade, op 2.01 min.); 6. Cees van de Wereüid (Nieuwkoop, op 2 08 min); 7. Hennle Stamsnijder (Enter, op 2.16 min); 8. Herman Snoeijink (Denekamp, op 3.22 min.); 9. Daaf Pos (Kortenihoef, op 3.22); 10. Jan Spetgens Ook gisteren bleek Gerrit Scheffer tijdens een nationale cyclo cross, waaraan aile favorieten deelnamen, de sterkste. Gertie Wittdeboer bezet te opnieuw een tweede plaats, nu op 23 seconden, terwijl de verrassend sterk rijdende Nieuwkoper Cees van de Wereld zich eveneens weer in de prijzen reed; hij werd zesde.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12