„Ik voelde me alsof ik ze in de steek liet" GEEN Jo Nievaart: terug op de barricaden Nog weinig schot in bouw nieuwe „Flora VOORZITTER KREEG OP 3 OKTOBER HAR TKRAMP Als je 3 October Vereeniging eegt, zeg je De Ruijter de Wildt. Hoe lang bent u al voorzitter? „Ik ben 22 jaar voorzitter en daar voor was ik 1 Jaar gewoon bestuurs lid. Een hele tijd. Ja." Zijn er plannen om de voorzit tershamer door te geven? U heeft onlangs een klap gekregen en bent in het ziekenhuis verzeild geraakt. „Zonder dat dit gebeurd zou zijn, had ik het plan al gehad om na de eeuwfeestherdenking de hamer aan een ander te geven. Maar nu dit ge beurd is wordt het. gek genoeg, weer moeilijker om dat te doen. Ik heb het hele feest niet mee kunnen ma ken. Ik ben er halverwege uit ge gaan. En in de tweede plaats is het erg moeilijk op dit moment een goe de opvolger te vinden. Iedereen in het bestuur zit er om zijn specifieke kwaliteiten en als voorzitter moet Je andere kwaliteiten bezitten. De paar bestuursleden die voor een voorzitter schap in aanmerking komen, zitten met hun werk, waar ze erg moeilijk van los kunnen komen". Wat voor andere kwaliteiten mo-' -en voorzitter hebben? „Oh, nou moet ik erg oppassen, ■want anders ga ik mezelf in de hoogte steken, wat uiteraard nooit mijn be de is. Ik ben, dacht ik, altijd erg bescheiden. Je moet de tijd aan jezelf hebben in die zin dat Je Je vrU kunt maken voor besprekingen met autoriteiten en andere mensen. Je moet je eigen baas zijn. En ook moet je goede contacten hebben met de buitenwereld: een samenwerking met allerlei mensen. Dat is uiterma te belangrijk. Je moet ook op goede voet met ze staan. Je moet soepel zijn in de omgang met anderen". Wordt het niet moeilijk om an dere gedachten en ideeën van andere mensen over te nemen, als je 22 jaar voorzitter bent? Dat gevaar bestaat. „Nou nee daar heb ik geen enkele moeite mee. Ik sta open voor elke redelijke suggestie. Uiteraard wat ik redelijke suggesties vind. Ik zit echt niet met oogkleppen op. Ik ben zelf erg kritisch. Ik probeer het zo goed mogelijk te doen en dan sta je open voor meningen van anderen". Bent u niet bang dat het voor zitterschap meteen met uw naam in verband wordt gebracht? „Dat geloof ik niet, omdat ik le gendarische voorgangers heb gehad. Van der Laan en Geertsema. Van der Laan had in het telefoonboek ook staan: voorzitter 3 October Ver- eeniging. Dat was een deel van zijn leven". „Ik heb niet het idee dat als ik weg zou gaan er niets meer van over zou zijn, van de vereniging. Die in druk heb ik niet, nee. Als er een nieuwe voorzitter komt, maakt dat voor de vereniging niets uit en ik geloof ook dat er geen verschil gaat komen voor de bevolking. De 3 Oc tober Vereeniging is de 3 October Vereeniging", zegt mr. Ph. J. de Ruij ter de Wildt. Je hoort wel eens dat de 3 OV een soort kaste is van notabelen. Er zitten geen arbeiders in het bestuur. Waarom niet? .Die vraag is verschrikkelijk mak kelijk te beantwoorden. Het is niet omdat we niet democratisch zouden zijn of er bezwaar tegen zouden heb- Door Paul Wolfswinkel ben, integendeel. De tijd die je aan de vereniging moet geven is ontstel lend veel. En als je in loondienst bent moet Je steeds vrij vragen aan Je baas en daaruit blijkt dat alleen mensen het kunnen doen die er tijd voor vrij kunnen maken, althans de gelegenheid daarvoor hebben. Ze moe ten baas zijn over hun eigen tijd." Maar doet het bestuur wèl de dingen die het .gewone volk" graag wil? ,Dat hangt niet samen met de per soon van het bestuurslid, dacht ik. De 3 oktoberviering is altijd een vast stramien geweest en dat heeft de bevolking ook goed aangesproken. In de oude tijd was een vrije dag DINSDAG 31 DECEMBER 1974 WÊÊÊÊ alleen al een feestdag. Men kende nog geen betaalde vakanties en zo. En als je dan ook nog iets organiseer de werd het een dubbele feestdag. En daar werd dus geen kritiek op uitge oefend. Toen ik pas in Leiden woon de was het nog echt spontaan. Hossende jongens en meisjes in de straten, de kermis op het Schutters veld, dat was allemaal verschrikke lijk gezellig. Dat is in de loop der j&re allemaal veranderd, doordat de mensen veel meer vrije tijd kregen, met betaalde vakanties naar het bui tenland, de televisie is gekomen. En dan wordt het voor een organisatie als de onze erg moeilijk om daarmee te gaan concurreren, om wat nieuws te verzinnen. Ik vind de opmerking: „de binnen stad is zo doods" heel naar. Die klacht hebben we ons erg aange trokken. Ik kan het wel onderstre pen. We hadden vorig Jaar een vrije dag in verband met het regerings jubileum van Hare Majesteit. Heel Nederland had vrij en het was een eenmalig feest. Toen kon dat in de binnenstad. We hebben geprobeerd het dit jaar te herhalen: dat er de hele dag wat in de binnenstad te doen was. Maar alles staat en valt met het weer. We hebben op 3 ok tober geboft omdat het droog was en we hebben op 5 oktober gewan boft met de regen. Ik vind het zo jammer dat nergens stond te lezen dat het zo bijzonder gezellig was geweest. Ik ben zelf door de stad gaan lopen 's middags. In de Breestraat kon Je over de hoofden lopen. Het was ouderwets. Het bezoek van de koningin heeft u, als voorzitter van de 3 OV geroerd neem ik aan? „Ja. Het bezoek zelf is ongeloof lijk geweest. Speciaal de koningin. Ze was zo eenvoudig, hartelijk, aar dig, gezellig, vriendelijk. Ze heeft erg genoten. En ook Beatrix was heel erg praatzaam, vriendelijk, gewoon, ge zellig. De prins hebben we maar kort gesproken, maar die moest ook weer snel weg. Ik kan er nog altijd niet over uit dat ze hier zijn geweest. Bijzonder hartelijk, aardig èn een- Mr. Philippus Jóhannus de Ruijter de Wildt (66): advocaat en procureur en voorzitter van de 3 October Vereeniging. Op de avond van de 400ste herdenking van Leidens Ontzet werd hij met grote spoed naar het ziekenhuis gebracht. Een hart infarct heette het; later bleek het een hartkramp te zijn. Na zeer korte tijd was hij weer op de been en (hard) aan het werk. Moet het nog wat kalmpjes aan doen met sport (tennis, bad minton) en heeft dus wat tijd over voor andere liefhebberijen: geschiedenis en lezen. Voor zover mogelijk wilde ik met hem eens teruoblikken op het vierde eeuwfeest en wat daar omheen draaide. De afspraak daarvoor werd ruim te voren ingemetseld in eventuele afzeg gingen, in verband met pleidooien en korte gedingen. Zijn werkkamer is niet gezellig en te groot en te hoog. Het meubilair kent geen jaargang en het verkeer op straat maakt lawaai. Aan de muren veel schilderijen met bloemen. Een paar daarvan zijn door zijn vrouw gemaakt. De Ruijter de Wildt is een tengere man, die in een iets te korte broek iets te grote stappen neemt. Hij heeft een opval lende stem en neigt ertoe weieens binnensmonds te formuleren en is dan moeilijk te verstaan. Is trots ereburger van Leiden te zijn. Woont in Noordwijk in een flat en vindt het jammer dat er geen tuin bij is. Vandaar dat hij ook veel wandelt in de duinen. Ziet er moe uit; er liggen grote stapels op zijn bureau. Na afloop van het gesprek vraagt hij of het mogelijk is het verf haal te voren te lezen. Ik wijs op de bandrecorder en zeg dat hij niet bang hoeft te zijn- We komen samen tot de conclusie dat het een vriendelijk gesprek is geweest. De Mens Achter De Voorzitter. Met hoofdletters. Dat wel. Een aardige man. ui iiiB3i!min:f}fniirnii BSiimniCRiiraQiitiui w ISI ifsa voudig. Bernard heeft erg genoten; hij was allercharmantst". Is er naderhand nog een reac tie gekomen vanuit Soestdijk? ..Nou het is niet te doen gebruike lijk, maar het is wel gekomen. Hare Majesteit was erg geschrokken dat ik in het ziekenhuis lag. Ze wenste me alle beterschap toe". Toen u die bewuste zaterdag middag in het ziekenhuis lag en niets mocht doen, hoe voelde u zich toen? Was u geëmotioneerd? „Ik dacht aan die optocht, de hele dag. Ik voelde me lam in de betekenis van dat ik ze in de steek had gelaten, mijn bestuur en de bevolking. Maar ik was niet geëmotioneerd. Ik was bedroefd. Ik lag aldoor te kijken naar het weer, buiten". Heeft u nog iets te zeggen tegen de Leidse bevolking? Na 22 jaar mag 't wel. ,Dat is de hamvraag hè? En dat Timproviste. Zet die bandrecorder maar even stil, ik moet denken". (Hij denkt geruime tijd en grin nikt. Weet eigenlijk geen raad met de vraag). „Je verwacht van openbare per soonlijkheden dat ze een boodschap hebben of wat dan ook. Zo beschouw ik mè helemaal niet. Ik ben niet iemand die de bevolking wat waarde vols heeft te zeggen of mee moet ge- Het enige dat ik zou willen zeggen is dat ik hoop dat de mensen nog vele lange jaren 3 oktober zullen vie ren in welke vorm dan ook. Dat dit belangrijke feit uit de geschiedenis niet wordt vergeten". „Af en toe verlangen we nog wel eens terug naar Noordwijkerhout". Soms, maar niet vaak. Want mr. Haye Titus Marie Galama (35) heeft er geen spijt van dat hij deze zo mer burgemeester van Ammerzoden is geworden, een landelijk, lieflijk en leuk dorpje in het hart van de Bom- melerwaard. Op 1 juni werd hij be ëdigd in het monumentale kasteel, dat zowel als raadshuis als museum dienst doet. Sindsdien hebben de Ga lama's snel wortel geschoten in het rondom de kerk gegroepeerde dorpje. Mr. Galama had er geen moeite mee. Hoewel hij in Noordwijkerhout als ambtenaar algemene zaken een fijne tijd heeft gehad heeft hij het duindorp nooit als eindstation ge zien. Hij ambieerde het burgemees terschap. En toen die kans in Am merzoden kwam, wel toen werd het Ammerzoden. Hij volgde er merk waardigerwijs een man ook uit deze contreien op: drs. G. Verdegaal, die als eerste burger naar Tubbergen ging- Mr. Galama Fries van geboor te sloot zijn rechtenstudie in Nij megen in 1971 af. Hij koos de se cretarie van Noordwijkerhout als springplank naar het burgemeester schap. Hij is lid van KVP en voor stander van een CDA. Hoe is het nu na een half jaar in het Land van Maas en Waal? „Best. Mijn vrouw, mijn kinde ren en ik hebben het hier erg naar ons zin". En wie zijn oor links en rechts te luisteren legt meent te mo gen concluderen, dat ook de Ammer- zodenaren (of Ammerzoders of hoe ze ook genoemd mogen worden) best te spreken zijn over hun nieuwe bur gemeester, die meteen al de wo ningbouw hoog in zijn vaandel heeft geschreven. De samenwerking met wethouders en raadsleden gaat ook goed. Het was wat wennen in het be gin, maar het ijs is nu gebroken. Na zo'n zes maanden kan men wel zeggen, dat Ammerzoden en mr. Ga lama aardig aan elkaar gewend zijn. LEIDERDORP „Als een ijs hockeyer die ten onrechte voor vijf minuten op het strafbankje zit, zo voelde ik me op de publieke tribun? tijdens de raadsvergaderingen", zegt het nu weer raadslid Jo Nie vaart (DS '70). Zes maanden lang heeft Jo Nievaart in onzekerheid ver keerd of hij zich nu raadslid mocht noemen of niet en dat alleen door dat de stemmachine in Leiderdorp was bleven haperen. Hoewel er al heel snel was vastgesteld dat er iets mis was met de machine heeft Jo Nievaart bijna 'n half Jaar moeten wachten tot hij zün vertrouwde plaats aan de tafel van raadsleden weer mocht innemen. „Het is moeilijk sportief te blijven, als het zo lang gaat duren", vindt Jo Nievaart. „In juli had G.S. al be slist dat de raadszetel mij toekwam, moest de burgemeester dan in beroep gaan? Vanwege de juris prudentie in zo'n zaak. maar wat heb ik aan jurisprudentie. Ik wil werken voor Leiderdorp, mijn kiezers. Om dat ik niet in de raad zat heb ik en dus mijn kiezers geen stem ge had bij de wethouderskeuze. Er zijn beslissingen genomen waarbij ik met mijn 21-jarige raadservaring zeker van nut had kunnen zijn". Toch gaat Jo Nievaart met plezier terug in de raad. Hjj koestert geen wrok want ondanks alles vindt hij dat hij fair is behandeld. „Alle notu len van commissie en raadsverga deringen heb ik gekregen, ze hebben echt gezorgd dat ik bij kon blijven". Met de terugkeer van Jo Nievaart is ook de enige echte (van geboorte) Leiderdorper in de raad teruggekeerd, al zal het alleen maar voor deze zit tingsperiode zijn, want na zijn zil veren Jubileum als raadslid te heb ben gevierd gaat J° Nievaart 't werk aan een ander overlaten. Eigenlijk had hij zich voor de afgelopen ver kiezingen al niet meer beschikbaar willen stellen. ,De partij heeft me overgehaald. Ze hebben zelfs nog gezegd laat je dan alleen als eerste op de lijst zetten en stap er na Je verkiezing uit maar dat vind ik niet eerlijk tegenover de kiezers". En dat zegt de man die zichzelf omschrijft als „een man van compromissen die als het moet toch ook weer niet te rugschrikt voor een hard gevecht". Een hard gevecht met zichzelf is het voor Jo Nievaart de laatste maanden geweest, maar sinds de cember staat hy in de raad weer op de barricaden o.a. voor een sporthal en een voetgangersbrug over de Per- sant Snoepweg en ook voor weinig praten en veel doen. Want hij vindt dat er te veel doelloos wordt gepraat. Jo Nievaart: ,Ze hebben gezorgd, dat ik bij kon blijven". Door Cees Combee Flora-voorzitter Piet van Delft: ,Jaar van de waarheid". RLJNSBURG „Ik heb goede re denen aan te nemen, dat 1974 voor „Flora" het jaar van de waarheid zal worden". In die geest drukte voorzitter Piet van Delft van de Rijnsburgse bloemenveiling vereni ging zich in het voorjaar uit toen het zestigjarig bestaan werd gevierd. Met andere woorden: het stond voor hem toen wel zo goed als vast, dat bij de jaarwisseling bekend zou zijn, waar „Flora" het geheel nieuwe vei lingcomplex zou kunnen gaan bou wen. Niet in, maar buiten Rijnsburg. De gedachten, die Van Delft toen koesterde, zijn tot zijn grote spijt niet in vervulling gegaan. Nu, bij de overgang van 1974 naar 1975, weet men nog altijd niet waar in de toe komst de nieuwe nederzetting van de snel groeiende Rijnsburgse bloe menveiling kan worden gerealiseerd. Als het terrein bekend is, duurt het zeker nog vier Jaar voor de nieuw bouw kan worden betrokken. Dus voorlopig blijft „Flora" nog wel even in Rijnsburg. Van Delft nadrukkelijk: „Het is voor mij beslist een teleurstelling, dat er nog steeds niet bekend is. waar we als „Flora" in de toekomst kunnen gaan bouwen. Als we eenmaal de plaats weten hebben we wat meer houvast en zouden we onze plannen op papier kunnen gaan zetten. We gaan uit van een stuk grond van minstens 30 hectare. Na het bekij ken van verschillende percelen heb ben we ons oog laten vallen op een stuk grond in de nabijheid van rijks weg 44 ter hoogte van „De Uiver" in de gemeente Sassenheim. Daar zou den we zeer gunstig zitten. Ook wat de aan- en de afvoer van de bloemen betreft". Het is bekend, dat Gedeputeerde Staten en de Provinciale Planologi sche Dienst nogal huiverig staan tegenover dit plan. Ze zouden liever zien, dat de veiling met alles wat er bij hoort naar het Katwijkse indus triegebied ,,'t Heen" zou verhuizen. Daar heeft het „Flora"-bestuur wei nig oren naar. in gesprek met G.S. Er zit helaas weinig schot in de besprekingen. Toch kunnen we wat meer begrip bespeu ren, Tegen ,,'t Heen" hebben we haast onoverkomelijke be zwaren. Vooral nu de provin ciale weg 6 niet wordt aan gelegd en er tegen de aanleg van die secundaire weg va:i Katwijk naar Leiden zoveel stemmen opgaan, dat het de vraag is of deze er ooit zal komen. We komen daar in Katwijk dan ingesloten te zitten. Bovendien betwijfelen we of er voor ons vol doende grond is. Maar de nieuwbouw moet doorgaan. Bij alles wat we nu in Rijnsburg hebben gebouwd en nog zullen bouwen beschikken we toch over veel en veel te weinig ruimte. De groei van onze veiling gaat steeds door. Dit jaar-stijgen we met 15 16 procent in omzet tot over de f 100 miljoen. Ik hoop daarom, dat de nr->- vincie snel met een alternatief grond- voorstel komt. Liever nog zou het ons zijn als ze instemmen met het perceel bij „De Uiver", dat wii ^p het oog hebben. Hopelijk komt de zaak snel rond. zodat we weten waar we uiteindelijk aan toe zijn". CEES COMBEE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9