"Bel woensdag. Dan ben ik alleen thuis.." „Heel wat bedelbrieven gekregen Paspoortenactie een nooit geboren kind DINSDAG 31 DECEMBER 1974 EXTRA Wim Rijsbergen krijgt na het wereldkampioenschap veel post van jonge vrouwen LEIDEN Het begon eigen lijk allemaal pas echt goed na het wereldkampioenschap. Tot aan de zomer van dit jaar, waar in het Nederlands elftal de voet balwereld verrukte met gaaf spel en een Duits blad het thuis front verbijsterde met sensatie verhalen over amoureuze orgieën, was de post aan Wim Rijsbergen nog beperkt gebleven. De Leidse Feyenoorder had dan wel gere geld brieven ontvangen, met een gemiddelde van drie per week), maar de inhoud daarvan strekte zidh niet verder uit dan tot de vraag om een foto met hand tekening. Sinds Willem via het blauwe oog met Oranje veelvuldig zijn in trede had gedaan in miljoenen huiskamers en hij vurig was voor zien van viriele bijnamen als „de wonder-voorstopper" en ,.de wit te neger", veranderde het karakter van zijn fan-mail. Van Meneer Rijsbergen. Wij zouden graag willen datge schreven door torenhoog tegen hem opkijkende Jongetjes, werd de toon luchtig getransformeerd door jonge vrouwen in de leeftijd van 6 tot 26 Jaar. Oostduitse meisjes, die onverstoorbaar koud om handtekeningen bléven vra gen. Westduitse en Oostenirjkse Madel, maar ook Engelse, Zwit serse en Hollandse Jongedames, die duidelijk andere wensen koester den. Bij „Lieber, Dear en Beste" Willem, die waarschijnlijk mid den volgend Jaar gaat trouwen, werd geïnformeerd naar de toe stand van zijn burgerlijke staat. In ongeveer twintig epistels per maand, waarin hij dan meteen maar werd uitgenodigd voor ont moetingen van een bepaald niet zakelijk karakter. Rijsbergen had zo ongeveer moeten beschikken over een vi riliteit die Je zelfs bij knaagdie- Door Paul de Tombe ren zelden aantreft, als hij ge hoor had willen geven aan alle invitaties. Hij beantwoordde ze in eerste instantie meestal wel (schriftelijk), maar ging verder niet in op de openlijke sollicita ties naar zijn gunsten. Alleen een 15-jarig Engels meisje mag vol gend jaar een paar dagen ko men logeren in het gekochte Me- renwijk-huis, waarin hij samen met zijn Liesbeth gaat wonen. En dan alleen omdat er naiëve onschuld sprak uit haar geschrift, dat in elk geval heel anders van toon was dan de mededelingen als: „Ik ben niet onaardig om te zien. Bel me een keer voor een afspraak. Liefst woensdag, want dan ben ik alleen thuis". Of„ik zou je graag een keer willen ont moeten. Daarvoor zou ik best een dag vrij willen nemen". Of: „Ben je getrouwd? Of heb Je een vrien din? Nou dat geeft niet, want ik heb ook verschillende vrienden, maar ik zou toch ook best een keer met jou uit willen". „Er zijn er bij die alleen op geld en roem afkomen", zegt Wil lem. ,.Maar dat merk Je gelijk". Rijsbergen („Ik zou zulke brie ven nooit schrijven als ik een meisje was") weet zelf ook niet precies waardoor die vrouwelijke belangstelling voor zijn persoon wordt gewekt. „Misschien door mijn blonde haar. Daardoor ben ik misschien herkenbaar", waagt hij voorzichtig. „Het is ook op vallend dat het aantal brieven stijgt als ik weer op tv ben ge weest". Verder terug redenerend be grijpt hij trouwens ook niet al te best, waardoor Juist tijdens het wereldkampioenschap de lof voor zijn voetbalkwaliteiten steeg. „Ik heb al die wedstrijden later wel zes keer gezien, dankzij de video. Dan keek ik alleen wat ik goed of fout had gedaan en dan zeg ik toch: Wat heb ik daar een fou ten gemaakt. Dan schreven ze destijds wel: Rijsbergen speelde geweldig, maar achter die tv dacht ik herhaaldelijk: wat was er dan eigenlijk zo goed? Het was voor mij onbegrijpelijk dat ik op sommige momenten zulke ballen kon afgeven. Niet dat ik me nou zat op te vreten, maar ik kon er ook bepaald niet warm voor lo pen. Als ik niet had meegedaan zou ik er ook niet over hebben ge dacht om voor elke wedstrijd naar Duitsland te gaan. Ik zou die wedstrijden op tv hebben beke ken". Nu Willem (22) wel zeer lijfe lijk aanwezig was in 's wereld zwaarste voetbal-toernooi, veran derde zijn instelling. „Omdat voet ballers veel over geld praten, werd ik me daar pas bewust wat er in die wereld verdiend kon worden. Als Je het echt helemaal goed wilt doen, moet Je ook de bijza ken meepakken. Moet Je zorgen dat Je populair blijft. Nu moet ik het verdienen, want over tien laar weet niemand meer wie Rijsber gen was. Voetbal is zo betrekke lijk. Nu is het nog goed gegaan met die knie, maar voor hetzelfde geld was ik daar invalide vandaan ge komen. Had ik nooit meer kun nen voetballen. En wat dan? Vandaar dat ik nu meer gebruik wil maken van mijn bekendheid. Relaties op wil doen voor de toe komst. Dat heb ik daarvan mee gekregen. Pas na het wereld kampioenschap ben ik een echte prof geworden". Terugblik op een handvol mensen die in 1974 in het nieuws kwamen Co-piloot Ruud van der Zwaai (met aanstaande echtgenote Ma rian) „Levenslang gratis drinken op carnaval" LEIDEN Ruud van der Zwaai (co-piloot van de fameu- se Transaviabemanning die in september de Japanse bezetters van de Franse ambassade in Den Haag naar het Midden-Oosten vloog) zegt nu, drie maanden la ter, met verbazing in zijn stem: „Toen we terugkwamen van die vlucht, dacht ik: je staat even in de belangstelling en na een paar dagen ben je weer totaal vergeten. Maar daarin heb ik me vergist. De stroom uitnodigingen voor premières, openingen, diners houdt nog altijd aan. Zo heb ben we een vaste uitnodiging ge kregen om alle premières van het Rotterdams Toneel bij te wo nen. Agenten die me aanhouden, zeggen: „Dag, meneer Van der Zwaai, wie u bent weten we, laat u alleen maar uw kentekenbewijs zien. Ik ben ere-senator gewor den van de carnavalsvereniging De Plekkers in Beuningen bij Nij megen. Daar moet Je niet gering over denken, want dat betekent dat lk daar mijn leven lang tij dens carnaval gratis kan drinken. M'n leven langIn zijn gezel- zellige huisje aan het Rapenburg kijkt Van der Zwaai even zacht glimlachend voor zich uit. Alleen al bij de gedachte lijkt hij dorst te krijgen. Hij heeft ook heel wat brieven gekregen. „De inhoud varieerde nogal. Er waren bedelbrieven bij van mensen die moeite hadden hun kleuren-tv af te betalen en vroegen of ik niet kon bijsprin gen, want ik had tenslotte geld zat. Ach, en dat is toch zo'n flau wekul. Het enige dat ik aan dat hele avontuur overhoud is een winstpercentage van een boekje dat over ons is geschreven („Vlie gen voor Je leven"). Dat is alles. Nou, en verder was er een aan tal brieven van, eh, amoureuze aard". Door Ruud Paauw Gelooft hij dat dat losgeld nog eens terugkomt? „Nee, dat geld is verdwenen achter een groot Arabisch gordijn, krijg ik het gevoel, en daar zien we nooit meer iets van. Overigens is het per se niet waar dat wij een bepaald percentage van dat losgeld als vindersloon hebben ge- Dlaimd. Alle berichten daarover zijn onzin. We hebben alleen na gegaan of er een wet of een be paling voor staat. Dat is niet het geval en daarom hebben we daar geen enkele actie op genomen". Wat vindt hij zelf van dat boekje „Vliegen voor Je leven?" „Het geeft zinnige informatie over wat er tijdens de vlucht is gebeurd. Naar mijn gevoel is het wat te veel op het publiek ge schreven, zoals dat heet. Een beetje gezwollen, het riekt naar heldenverering". Is nu werkelijk alles verteld wat er ls gebeurd? Van der Zwaai denkt even na: „Wat de hoofdzaken betreft, Ja. Daarnaast zijn er bepaalde din gen geweest, waar we niet over kunnen praten". Wat heeft u nu precies be wogen om met die Japanners in dat vliegtuig te gaan trimmen? Van der Zwaai: „Die kerels waren vermoeid én wanhopig. Mensen in die toestand kunnen gevaarlijk zijn. Bovendien kregen we het sterke vermoeden dat ze over zelfmoord spraken. Maar Je weet natuurlijk nooit wat ze daarvóór nog willen doen. Ik vond dat we ze van zelfmoord moesten afhouden, wat voor mensen het dan ook waren .Daarom heb ik die trimmerij voorgesteld, om de gedachten te verzetten". Is er in dat hele avontuur ook nog een teleurstelling, een kater desnoods, geweest? Van der Zwaai: „Wat mij heeft gestoken nog altijd is het feit dat we van de gijzelaars in de Franse ambassade, met uitzondering van drie man, nooit iets hebben gehoord. Van de Franse ambassadeur persoonlijk hebben we nooit een woord ver nomen". Ziet u een dergelijke gijze ling nog een keer in Nederland gebeuren? „Zeker. Dit is voor dat soort gewelddadigheid een schitterend land. In Nederland staat nu een maal de zorg voor het behoud van gijzelaars hoog in het vaan del geschreven". Maarten van Walnelen: „Je moet je constant realiseren dat je werkt met van anderen". geld DEN HAAG. Tijdens de verre van rustige aanloopperiode naar het wereldkampioenschap had de paspoorten-actie voor Nederland een einde moeten maken aan de financiële moeilijkheden, die in het voetbalparlement tot zulke verhitte debatten aanleiding ga ven. In werkelijkheid vormde het oroject echter een nieuw obsta kel tijdens de merkwaardige hin dernisrace. Alleen bij de AMRO- banken gingen de paspoorten als aantrekkelijke voetbal-aandeeltjes vlot over de balie. De afdelingen van de KNVB die de voornaam ste verkooppunten hadden moe ten zijn, raakten niet meer dan tien procent kwijt. Maarten van Wamelen verhult dan ook niet dat het door hem gelanceerde idee een flop is geworden, of zo als de directeur van het publici teitsbureau Markos het uitdrukt: „Een nooit geboren kind". De enkele maanden geleden van Oegstgeest naar Den Haag ver huisde Van Wamelen voegt er direct enkele verontschuldigingen, of zo men wil, oorzaken, aan toe: de povere resultaten van het Ne derlands elftal in de voorberei dingsfase en vooral het feit dat pas in Januari een beroep op hem werd gedaan. „Ik wil die resultaten na die wedstrijd te gen België nog niet eens zo naar voren halen. Ze hebben een rol gespeeld, zoals ook al dat gekra keel over het geld. Maar die problemen zouden nauwelijks ge teld hebben als we eerder hadden kunnen beginnen. Dan waren we wel geslaagd. We hadden dan alle tijd gehad om een groot be drijf te interesseren. Ik ben nog met iemand bezig geweest, maar op zo'n korte termijn viel het niet meer in te passen". Van Wame len, die door de financiële man van het WK-bestuur, Zwikstra, bij de organisatie betrokken raakte („Ik ken hem van de Tulpenrally. Door hem werd ik benaderd. Ik werd onder meer be last met promotie en coördina tie, het in goede banen leiden van allerlei acties") had verwacht 150 a 200.000 paspoorten te zullen verkopen. „Ik geloof dat er in Door Jan Preenen werkelijkheid niet meer dan 40.000 zijn verkocht. Als we een beter en verzorgder verspreidingska naal hadden gehad dan zouden we het streefgetal hebben gehaald, maar de tijd ontbrak ons een voudig. Wil Je zoiets goed op po ten zetten dan moet Je daar twee jaar van tevoren aan beginnen". Als verkoopadressen werden nu in allerijl de afdelingen van de KNVB ingeschakeld: „De con troverse tussen het amateur- en het betaald voetbal heeft ons daarbij wel parten gespeeld. Er is maar voor tien procent verkocht. De mensen zeiden, waarom zul len we ons druk maken om ex tra geld voor Cruijff en Van Hanegem bijeen te brengen? Dat is wel te begrijpen, maar niet reëeL Bovendien kregen de ver kopers, de amateurverenigingen, één gulden voor ieder ver kocht paspoort, terwijl de toto/ lotto niet meer dan zestien cent oplevert. Via de Amro-banken ging het veel beter. Die verkoch ten meer dan vijftig procent. Een bewijs temeer, dat de verkrijg baarheid van die paspoorten een belangrijke zaak is. Hoeveel men sen weten nu waar de afdelingen precies zijn gehuisvest?" „Wat het nu precies in geld heeft gescheeld durf ik niet te zeggen. Dat ligt ook buiten mijn competentie. Voor een groot deel hebben we het nog goed kunnen maken met een vierkleuren-pos- ter van het Nederlands elftal. Na de wedstrijd Nederland—Uruguay zijn er daarvan 70.000 verkocht". Over 't eindresultaat is Van Wa melen (een 40-Jarige, die bekend heid geniet als verslaggever voor de radio van de autosport) dan ook tevreden. „Bij de start van het wereldkampioenschap was ik erg pessimistisch. Iedereen trou wens. Je hoorde overal zeggen, tot over 10, 12 dagen, dan zijn Jullie weer terug. Niemand had immers verwacht dat Nederland zo ver zou komen? In de reclamewereld zeggen we altijd als de markt niet rijp is krijg Je hem ook niet open. Maar dat veranderde op eens na die successen. Toen vlo gen die posters de deur uit. Be langrijk daarbij was dat er ook niet meer over futiliteiten werd gesproken en dat er niet meer ge krakeeld werd over geld, over de opstellingen, enzovoort. Zoiets spreekt de mensen aan". De pos ters maakten ook deel uit van het paspoort, tezamen met drie reductiebonnen, die f 2,50 korting gaven op de entree bij oefenwed strijden, een lot, waarmee een reis was te winnen naar de we reldkampioenschappen, een re ductiebon voor een langspeelplaat en een sticker. Van Wamelen: „Als Je dan nagaat dat dat pas poort niet meer dan vijf gulden kostte dan zeg ik, t was toch nog niet zo'n slechte aanbieding. We hadden er trouwens lang op ge studeerd. Vroeger dacht men als men over reclame sprak altijd aan lachen, gieren, brullen en een hoop naakte vrouwen. Dat is niet waar. Je moet Je constant realise ren dat Je werkt met het geld van anderen. Zo'n paspoorten actie hebben we daarom nog spe ciaal laten voortesten. Je kan zo iets wel achter je bureau uitden ken en gokken dat het wel zal aanspreken, maar dat kan niet. Je kan geen risico nemen. Het is Je eigen geld niet. Er zijn dan ook nog wel wat veranderingen aangebracht". Denkt Van Wame len aan een herhaling? „Mis schien. Ik heb nog wel contact met de KNVB. De nasleep van afrekeningen en dergelijke zaken rest nog. Maar van nieuwe ac ties is nog geen sprake. Moge lijk komt de WK-sfeer terug als Nederland de finale-poule bereikt van het Europees kampioenschap. Ik zou dan wellicht nog iets wil len doen. Als ik maar ruim van tevoren op de hoogte word ge bracht".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 8