GIJZELAARS VRIJHEID GEGEVEN Terroristen in Havanna geland Nog meer doden in N-Pakistan? STAMMENONLUSTEN IN ZUIDAFRIKAANSE MIJN Brezjnew niet naar Egypte Indianen in hongerdood VS door bedreigd De lichtgewicht Singer Starlet DINSDAG 31 DECEMBER 1974 MANAGUA Acht guerrillastrijders hebben gisteren in Managua (Nicaragua) twee ministers en 11 andere gijze laars vrijgelaten. Zij vertrokken met 14 kameraden, wier vrijlating zij hadden geëist en een losgeld van een miljoen dollar (2,5 miljoen gulden) naar Cuba. De guerriHeros wer den op de vlucht naar Cuba begeleid door twee geestelijken en twee ambassadeurs die hun veiligheid waarborgden. Het toestel is daar inmiddels aangekomen. ontvangst van de bankpresident en oudministers Jose Maria Castillo schietend binnendrongen vijf miljoen dollar geelst, maar president Somoza had ver klaard dat een dergelijke som niet gastheer de dood. In de loop weekeinde was reeds een aantal gij zelaars vrijgelaten. De regering had geweigerd de gijze laars met de guerrillastrijders, la ten vertrekken. In hun plaats reis- v t v den vrijwillig de aartsbisschop van Verklaring Nicaragua, mgr Miquel Ovando y Bravo, de pauselijk nuntius, mgr Mi guel Montalvo, en de ambassadeurs van Spanje en Mexico, resp. Jose 'Nationalistisch San- Garcia Ban on en Joaquin Mercado Flores, mee naar Cuba. De pauselijke nuntius in Nicaragua, Montalvo baant zich (met tas waarin het losgeld zit) een weg naar de terroristen, Rechts de aartsbisschop van Managua, Bravo (half verborgen achter een militair die voortdurend bij de onderhandelingen was betrokken. Eerder op de dag was gisteren via al le radiozenders van Nicaragua een uitvoerige verklaring van de guerril laorganisatie dinistisch Bevrijdingsfront" uitgezon den. Daarin werden scherpe aanval len op de regering gedaan. De lezing daarvan was kennelijk ■- Goede conditie De vrijgelaten gijzelaars leken in de guerrillaleider Augoisto San- De hevige aardbeving die zaterdag- den. (nacht het stadje Pat-tan en omge- 1939 Erzimjam, Turkije, 33.000 do den. 1949 Ecuador, 6.000 dioden. 1960 Agadir, Marokko, 12.000 do den. ving (board-Pakistan) heeft getrof fen, heeft, zoals gisteren ad bericht, het leven gekost aan 4.700 personen. He aantal gewonden zou ongeveer 15.000 bedragen. Deze getallen zijn i960 Letou, Chili. 5.700 doden, afkomstig van hoge legerofficieren 1962 Perzië, 12.400 doden, die bij helt hulpwerk betrokken zijn. Zij hebben voort meegedeeld dat het mogelijk is dat het aantal slachtof fers nog groter wordt dan zij hebben vernomen daar men nog Steeds geeen 1963 Skopje, Joegoslavië, 1.000 do den. 1966 Turkije, 2.517 doden. 1968 Perzië, 7.000 doden. 1968 Perzië, 12.000 doden. noorden van Pattan. PaJttan, waar 10.000 mensen wonen, is geheel verwoest en er staat nagenoeg geen huis meer overeind. Overzicht van de door aardbevingen veroorzaakte rampen: In 1737 vielen in Calcutta by een aardbeving 300.000 doden. In 1920 was het China dat een zware iboJL aan een aardbeving mioest beta len. Dat gebeurde in die provincie Kansoe, waar men 180.000 doden bedde. I Daarvoor, in 1906 had zich nog de bekende aardbevingsnamp in San Francisco voorgedaan. Het dodencij fer bedroeg daar „slechts" 420, maar de brand die op de berving volgde verwoestte het gehele oemtrum van de stad. 'In 1908 was de stad Messina op Si- I cU'ië het Slachtoffer van een aandbe- 1970 Geditz, Turkije, 2.000 doden. 1970 Peru, 66.000 doden. 1971 Turkye, 1.000 doden. 1972 Perzië, 5.000 doden. 1972 Managua, Nicaragua, 12.000 doden en 20.000 vermisten. 1973 Mexico, 800 doden. 1974 CMna, 20.000 doden. Zacht weer: beren uit winterslaap WARSCHAU - Het uitzon derlijk zachte weer van de laat ste tijd in Polen, heeft de beren in het Tatragebergte uit hun winterslaap en holen gelokt. Volgens de Poolse pers hebben Skiërs voetafdrukken in de Bneeuw gezien wat bewijst dat de beren verleid door het lente achtige weer. wandelingetjes buiten hun holen hebben ge maakt. De grillen van het weer vormen een geliefkoosd onderwerp van gesprek onder de Polen. Hun ge loof in de heilige Barbara heeft een geduchte knauw gekregen. Het volksgeloof wil dat wan neer het op 't feest van de pa trones van de mijnwerkers, 4 december, regent, Kerstmis wit is. 1 de eisen van de guerrillastrijders. goede conditie te zijn. ZIJ werden De ven^OTgamsafae^is_genoemd haastig per auto weggevoerd. -- De guerrlUasfcrijders droegen nog hun maskers toen zij aan boord van het door de regering beschikbaar ge stelde vliegtuig gingen. Zij hadden machinepistolen bij zich. Er was geen militair te zien. Voor de komst van de guerrillastrijders waren de militairen teruggetrokken. Kerngeleerde op hoge post in Israël TEL AVTV Een vooraanstaande atoomgeleerde, de 55-Jarige Saadda Amiel, heeft een belangryke po6t ge kregen op het Israëlische ministerie van Defensie. Prof. Amiel die kernchemie doceert aan de universiteit van Jeruzalem, wordt de naaste medewerker van de minister van Defensie voor strategi sche vraagstukken. Volgens de "Jerusalem Post" zal Yuval Ne'eman, een van de belang rijkste Israëlische natuurkundigen, binnenkort worden benoemd als ad viseur van het minisberie van Defen sie. Hy is hoofd geweest van de mi litaire geheime dienst. Men verwacht dat hü zich speciaal zal bezig houden met onderzoekingen en de ontwikke ling van strategische wapensystemen. Op 1 december verklaarde presi dent Katzir dat Israël over een kern- potentieel beschikt waarover de we reld zich zorgen zou kunnen maken. Oproer in de Walla Walla- gevangenis bedwongen Mevr. Tova Medina heeft in Jeruzalem na een kinderloos hu welijk van zeven jaar het leven geschonken aan een vijjling. De drie jongens en twee meisjes verkeren in wat de artsen noemen een "bevredigende conditie". Op de foto links: vader Moshe Medina bij het bed van zijn echtgenote. JOHANNESBURG Bij gevechten in een kopermijn in wanten door een meatschappti die ook maar enige aanspraak op maakt beschaafd te zyn," aldus dit dagblad. De Zuidafrikaanse regering hee't de beperkte bewegingsvrijheid die was onlusten tussen leden van de Xhosa-stam (uit Transkei) en opgelegd aan de Afrikaanse advocaat Godfrey Pitje ongeheven. Premier Phatudi van Lebowa zei dat de maat-; regel was ingetrokken na zyn bemid deling. Pitje behoort tot de burgers van Lebowa. De maatregel was hem vyf jaar opgelegd krac*- Anglovaan, in de Zuidafrikaanse kaaprovincie, zijn twee mijn werkers om het leven gekomen en 35 gewond. Volgens een woordvoerder van de mijnmaatschappij ging het om stammen- kwam met honden en traangas tussenbeide. In januari nullen de hoofdministers omstandigheden van de Alrikanen van de thuislanden een bespreking hebben met premier Varster Watergate-jury beraadt zich die in de steden leven, zo heeft de in 1973 de hoofdminister van Lebowa, Pathucii. tens de wet op "onderdrukking bekendgemaakt. De Afrikanen in de communisme. De maatregel, die sbedien zyn formeel burgers van hun 1 net der proces wordt opgelegd, houdt, thuisland en worden beschouwd als onder meer in dat Pitje de voorstad gastarbeiders in blank Zuid-Afrika. van Johannesburg, waar hij woont. Hun bewegingsvrijheid is beperkt niet mocht verlaten en geen bjjeen- ten gevolg van de pasjeswetten en komsten mocht bezoeken, woon- en werkbepalingen. Meer dan WASHINGTON Na bijna drie die helf van de 16 miljoen negers ir. maanden procesvoering hebben de Zuid-Afrika wonen buiten hun ban- Juryleden van het Watergate-proces toestan. De Rand Daily Mail sohreeJ zich teruggetrokken om te bepalen of hierover: "De halrde apartheid d«- Sto. de beklaagden al of niet schuldig depta»*- Ef£uSde™nS GENEVE De Indianen in ver- dianen moeten zo spoedig mogelijk le- waker- scheidene delen van de VS. worden vensmiddelen krijgen 5 ?°»r lese winter bedreigd door^ de nood tegen te gaan, aldus de wereld- Sïï^h^ben glstemvo^ct zijn. Achter gesloten deuren bepa len zij mede het lot van oud-minis- justitie Mitchell, de mede- lands-reservaten blijven terwijl de uehouse. het Dabour-partementslid nannen in de steden komen werken dat mu Miamt Beach verdween en Zo worden de mannen voor lange Australië, waar hij onder eenmeu- Japan was in 1923 aan vielen 140.000 dioden. De trieste hjst ziet er verder alls volgt hongerdood, zo heeft de persdienst 1 de Lutherse Wereldbond in Ge- nève bekendgemaakt. Directeur bond. Vorige week deden 76 Indiaanse stammen in de VS in een resolutie weld een einde gemaakt aan die gijze ling van tien mensen door enkele in opstand gekomen gevangenen. Nixon, Haldeman, «ld van tam wouw en kinderen ge- Ehrlichman en de medewerkers, schelden^ hetgeen veel Wen en m- op religieuze hulporganisaties IwaT-'oSa. Pakistan. 60.000 do- de Amerikaanse staatsburgers c TnH onan fa Viitlrv fo lrnmon Crawford heeft een beroep gedaan een dringend beroep op de Wereld- 1wwalcere bestormden het'zieken- aan Nixons verkiezingscampagne Mardian en Parkinson. In het proces zijn meer dan 80 ge- Onstabiel de tekenen tegen de 'geleidelijke uitroei- ig van de Indianen in Noord-Ame- ika. Ze vestflgjden de aandacht op de Hoofdstad Op nieuwjaarsdag Noord-Amerika hebben veel te lij- grote werkloosheid, de grote kinder- O-r1_«3 wwawiö UCOUUWUiU'ClI 1K5& ZUCIWOIi- OA op raad van Keiken om verzet aan te huis van de zwaar beveiligde gevan- tuigen gehoord en is ongeveer 30 lang gefluisterd sterfte (50 procent hoger dan bij gers vrygèlaten. De gevangenen wa- straf wegens samenzwering, tegen- land heerst onstabiliteit, zyn er misoogsten. In verscheidene streken blanke Amerikanen), de korte ge- ren in opstand gekomen omdat zij het werking van de Justitie, meineed en der loze kinderen en bestaat onder de sterke inflatie wordt Lilongwe de nieuwe hoofdstad van Malawi. De nieuwe regeringffie- tel, in zes Jaar «Jd met aandenluke zlJn de reserve-voorraden linanciële steun van Zuid-Afrika uit gere o^ten vrijwel uitgeput. De In- en de slechte woonomstandigheden, waren, de grond gestampt, ligt In het vrucht- gems en bevrijdden daar acht gegü- - - zelden onder wie twee verpleegsters, banden uit het Witte Huis. Twee gegijzelden elders in de ge- Beklaagden kunnen veroordeeld vangenas werden toen door hun bela- den jfififi tot gevolg heeft." Minder doden - In 1974, het Jaar van de oliecrisis, zyn in het West- dulitse wegverkeer 2.000 minder ver- "In de steden leidt deze situatie keersdoden gevallen dan in het voor tot buitenechtelijke omgang, tot bui- gaande Jaar. Er waren 52.000 gewon den minder. De autovrije zondagen de beperking van de maximum vijf tot 25 Jaar gevangenis- slechte eetgewoonten. Op het platte- snelheid hebben bijgedragen tot mindering van het aantal en i ernst van de ongelukken, aldus de a umiitie zïaiici uc tuiuc 5c- ren 111 upbuuiu gcwiiicu umuaii au uci e j 7.77 7. ,„-,,^44;- 1- middelde levensduur, de ondervoeding met bepaalde toestanden niet eens liegen tegen de senaatscommsisie, voeding. Deze afschuweiyke situatie Westduitse raad voor verkeersveilig- Watergate. geen ogenblik getolereerd moeten heid. bare midden van het land, 250 ten noordwesten van de huidige be stuurscentra Blantyre en Zomba. Al by de onafhankelijkheidsoverdracht in 1964 had president Banda aange- kondigd dat Malawi een nieuwe 1 hoofdstad zou krijgen, die tevens in dustrieel centrum van het land wordt. Wantrouwende man wint Lotto dubbel DUSSELDORF Een 32-Jarige bankwerker uit de omgeving van Krefeld (Noordrijn-Westfalen) heeft in de Duitse lotto 2 keer de "droomsom" van 1.055.145,25 mark (ruim een miljoen gul den) gewonnen daar hij zijn vrouw een beetje wantrouwde. Hij had haar 's morgens ge- vraagt 't lottobiljet in te leve ren. Maar de hele dag had 't zo erg geregend en gestormd dat hij aannam dat zijn vrouw er niet op uit geweest was. Na zyn werk vulde de voorzichte man op weg naar huis een tweede biljet in en gaf dit af. Toen hij daarover met zijn vrouw sprak, schertste hij nog: "Als wij nu winnen, incasseren wij dubbel". Met de dubbele voltreffer wil de bankwerker voor zyn gezin een huis met een grote tuin la ten bouwen. Reden van uitstel bezoek blijft vaag ADVERTENTIE MOSKOU/CAIRO De Sowjet-Unie heeft bekendgemaakt dat partijlei der Brezjnjew voorlopig niet naar Egypte, Syrië en Irak zal gaan. De reis die hij in Januari naar deze lan den zou maken is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Er zou weldra een nieuwe datum worden vastgesteld. Deze bekendmaking heeft opnieuw geruchten doen ontstaan omtrent moeilijkheden tussen de Sowjet-Unie en Egypte. Vier dagen geleden had Brezjnjew een dringende boodschap aan president Sadat gezonden waar op deze zijn minister van buiten landse zaken, Fahmi, en de pas be noemde minister van oorlog, gene raal Gamassi, met spoed naar Mos kou zond. Vermoed wordt dat zij zondag met Brezjnjew het uitstel van diens reis zijn overeengekomen. Tass gaf geen reden op voor het uitstel. Blijkbaar bestaat nog ver-' schil van mening omtrent de manier waarop het conflict in het Midden- Oosten moet worden opgelost en over de rol die de Sowjet-Unie daar bij kan spelen. Politieke waarne mers menen dat de Sowjet-Unie ais voorwaarde voor het leveren van wapens aan Egypte terugkeer van minstens enkele Sowjetrussische ad viseurs naar dat land heeft gesteld. Sadat had dit onlangs nog afgewe zen. Voorts doen ook nog steeds ge ruchten de ronde dat de 68-Jarige Brezjnjew ernstig ziek zou zijn. Fahmi en El Gamassi hebben maan dag een laatste gesprek gehad met hun Sowjetrussische collega's Gro- miko en Gretsjko. Er is niets over Israëlische commentatoren zeiden maandag over de radio dat Brezj njew zijn reis heeft uitgesteld om dat Cairo blijft vertrouwen op de Amerikaanse methode van onder handelen in het Midden-Oosten. Zij zeiden dat de Sowjets boos zijn dat Saldat de oniderharadeflingen in Genè- ve niet wil hervatten. De Russische wapenleveranties hangen daar recht streeks van af en Fahmi en Gamassi waren naar Moskou ontboden om al een slotcommuniqué daarover op te stellen voordat Brezjnew de reis zou beginnen. "Men is van mening dat zowel Moskou als Cairo wilden dat Brezjnew naar Cairo zou gaan om een overeenkomst af te sluiten, niet om er over te onderhandelen", al dus de Israëlische radio. Egyptische diplomaten in Cairo, zeiden gisteren dat het uitstel van de reis Egypte meer naar het Ame rikaanse kamp heeft gedreven. Sadat heeft onlangs in vraaggesprekken met de pers gezegd bereid te zijn, te wachten op de bemiddeling van Kissinger. Kissinger heeft met de Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Allon, in Washington ver dere terugtrekking van de Israëlische troepen in de Sinai besproken en op 10 Januari beginnen deze twee een nieuwe serie besprekingen in Was hington. Communistische zegslieden in Cairo achten het niet uitgesloten dat Brezjnew zijn reis "met opzet" heeft uitgesteld om Kissinger meer kans van slagen te geven. Een be zoek van Brezjnjew en een nieuwe stroom Sowjetrussische wapens naar de Arabieren "zou de toestand ver ergeren en de Israëliërs koppiger ma ken", zeiden zij. Met de Egyptische diplomaten wa ren zij het erover eens dat het uit stel niet noodzakelijk behoeft te be tekenen dat de betrekkingen tussen Moskou en de Arabische landen, slechter zouden zijn geworden. Zij maakten daarbij een uitzondering voor Egypte, waarvan de betrekkin gen met de Sowjet-Unie in 1972 ern stig werden geschokt door de uitwij zing van de Sowjetrussische militai re adviseurs. Moskou volgde na de oorlog van 1973 een harde politiek, wat de wapenlevering aan Egypte betreft. Tot Fahmi en Gamassi za terdag naar Moskou vertrokken had de Sowjet-Unie nog steeds niet toege zegd aan het Egyptische verzoek om wapens van oktober te zullen voldoen. Egypte wil onder meer supersoni sche jachtbommenwerpers Mig-23 en grond-grond-raketten, zo werd ge zegd. Een communistische zegsman zei dat "nieuwe wapenlevering aan Egypte niet is uitgesloten, maar dat Egypte misschien niet alles zal krij gen waar het om vraagt". In een commentaar dat blijkbaar verband houdt met de bekendmaking vertelaarde het persbureau Tass gis- teravond dat de Sowjet-Unie "han delt als een betrouwbare en loyale vriend van de Arabische volkeren". Tegelijkertijd beschuldigde Tass de westelijke pers van speculaties over de betrekkingen met de Arabieren. "De Sowjet-Unie is een ware vriend van de Arabische volken en specula ties en insinuaties kunnen deze vriendschap niet ondermijnen", al dus Tass. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zlg-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht Winkelwaarde 599,— En als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Te winnen In de Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant tb.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel meel

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6