Zorg over politieke gevangenen Minister Van der Stoel gaat voor besprekingen naar China en Japan Kruisinga vraagt aan ministers inlichtingen over doopbewijzen VRAAG NAAR HULP IN 1974 WEER GROTER INDONESIE-VERSLAG VAN NEDERLANDSE DELEGATIE HUISARTS RAAKT ZIJN PRAKTIJK EN HUIS KWIJT TEKORT AAN DONORS IN SURINAME Landingsrechten voor KLM op West-Berlijn DINSDAG 31 DECEMBER 19 DEN HAAG Fractievoorzit ter Kruisinga van de CHU heeft de ministers van Buitenlandse Zaken en Justitie vragen gesteld over doopbewijzen. Hij wil weten of het Juist is dat er buitenland se mogendheden zijn die reizigers komend uit andere landen vragen via een doopbewijs aan te tonen, dat ze geen Jood zijn. Als de bewindslieden hierop be vestigend zouden antwoorden wil hij over de achtergronden wor den ingelicht. Kruisinga baseert zijn vragen op een artikel dat in het hervormde blad "Woord en Dienst" stond. Daarin schreef dominee Spijker boer een artikel onder de kop "Voor Joden verboden". Volgens de dominee komt het de laatste tijd steeds meer voor dat Neder landse zakenlieden om een doop bewijs vragen als zij van plan zijn naar Irak te reizen. Daarmee moeten ze kunnen bewijzen dat ze geen jood zijn, anders wil de regering ze niet toelaten. "Wij mogen van het geven van een doopbewijs voor een reis naar Irak rustig een gewetenszaak ma ken", stelt de predikant. "Is het ons geoorloofd mee te werken aan een beleid dat tegen het Jood se volk is gericht?" Verder vraagt de predikant zich in zijn artikel af of de Nederlandse rege ring aanvaardt dat een buiten landse regering onderscheid maak ttussen Joodse en niet-Jood- se Nederlanders. Ds. Spijkerboer weet dat in een van de grootste Nederlandse ge meenten een geboortebewijs van de burgerlijke stand waar men ook religieuze gegevens op kan vinden op grond van reizen naar Irak wordt geweigerd. "Ik vermoed dat wie bij de burgerlij ke stand een blauwtje loopt, dan de kerk maar om een doopbewijs vraagt". Het moderamen van de Her vormde Synode heeft de kerkera- den ten sterkste ontraden om nu nog doopbewijzen te verstrekken voor andere doeleinden dan strikt kerkelijke. DEN HAAG De Nederlandse parlementaire delegatie, die in september een bezoek aan Indonesië bracht, heeft grote zorg over het lot van de politieke gevangenen in dat land. Dit staat in het gisteren gepubliceerde verslag over de reis. Een felle "brand heeft gister middag een afdeling van de Goudse kaarsenfabriek TJnïlever Emery vrijwel geheel verivoest. De schade wordt geschat op 8 mil joen gulden. De oorzaak van de brand, die woedde in een chemi sche afdeling waar stearine en oleine voor de kaarsenproduktie worden gefabriceerd, is nog on bekend. In de 15.000 liter zeer brandbare metyl-alcohol bevat tende afdeling deden zich enkele ontploffingen voor. De afdeling was op het moment van de brand niet in gebruik. De brand werd ontdekt door en kele monteurs die reparatie werkzaamheden in de fabriek uit voeren. Het kantoorpersoneel moest het fabrieksterrein onmid dellijk verlaten. Het vuur werd, behalve door de bedrijfsbrand weer, bestreden door de korpsen van Gouda, Waddinxveen, Bos koop en Reeutvijk. Er waren meer dan vijftig brandweermensen in gezet, die de brandende afdeling met acht waterkanonnen op vei lige afstand nat hielden. Na ruim twee uur werd het sein *brand meester' gegeven. De bouw van een nieuw afdeling wordt ge schat op anderhalf jaar. Bij de brandbestrijding deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Die zorgen bestaan over: de trage voortgang van de be rechting van 2000 a-gevangenen Bejaarde man steekt zijn schoonzoon dood met schilmesje HOEVEN Een Jarenlange vete in Bosschenhoofd, gemeente Hoeven, gelegen tussen St. Willibrord en Roo zendaal in West-Brabant, heeft gis er morgen heit leven gekost aan de 42-jarige H. A. Schouw. Hij wend in een vechtpartij met een aardappel schilmesje doodgestoken door zijn 71- j&rige schoonvader. De schoonzoon kreeg een steek recht in het hart maar slaagde er nog in zijn woning binnen te strompelen voor hij in elkaar zakte. De bejaarde dader werd met verwondingen opge nomen in het ziekenhuis in Ouden bosch. De ruzie ontstond toen het slachtoffer zich bij zijn buurman en schoonvader ging beklagen over het lawaai dat een schutting maakte in de wind. Na de woordenwisseling die volgde ontstond een vechtpartij waarbij het slachtoffer zijn schoon vader met een hark op het hoofd 6loeg. ADVERTENTIE Huilen is voor jou te laat. Of niet? Van Bevernipgkstraat iWGroot Hertoginnelaan 49. Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regeling, overtij d-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of39 9850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. (dit zijn 1 wezen acht dat zij als leider of uitvoeder betrokken waren by de gebeurtenissen van 1965). Pas 800 gevangenen zijn berecht; Het ontbreken van een normale procesgang voor de b-gevangenen. (Dit zijn 27.000 mensen. 10.000 zijn zijn overgebracht naar het eiland Buru en de rest zit elders in ge vangenissen. zy zouden soortge lijke rollen hebben gespeeld als de a-gevangenen); Verder de onzekerheid over het lot van de c-groep, vele honderd duizenden die vrijgelaten zyn of wier namen werden geregistreerd. In verschillende gesprekken met au toriteiten en individuele burgers is de zaak van de politieke gevange nen uitvoerig aan de orde geweest. Van Indonesische zijde werd by der gelijke gesprekken steeds weer de na druk gelegd op de uitgangspunten voor het huidige regeringsbeleid: het streven naar politieke stabiliteit, eco nomische groei en democratische ontwikkeling. De Indonesiërs vinden dat deze uit gangspunten onderling afhankelijk zyn. Door een gewijzigd beleid ten aanzien van politieke gevangenen zouden ze in gevaar komen. In het verslag staat dat „ook in die men bereid zou zyn deze ge- dachtengang te aanvaarden, dan blyfit er reden tot grote zorg". By deze uitspraak houdt de delegatie re kening met het beroep dat de In donesiërs op haar deed, namelijk om de stuatie niet met Nederlandse maatstaven te meten. De delegatie vindt dat bij afweging de algemeen menselyke rechten zwaarder moeten wegen dan een overheidsbeleid. UTRECHT De Scheveningse huisarts dr. Boris Bouricius heeft gistermiddag per deurwaarder te ho ren gekregen dat zijn huis annex praktijk in Sdheveningen zal worden verkocht omdat hij weigert pensioen premie te betalen aan de stichting beroeps pensioenfondsen huisartsen in Utrecht. Dokter Bouricius heeft principjële en praktische bezwaren tegen het sinds enige tijd verplich te huisartsenpensioen. Ook vindt hij dat de besluitvorming binnen de Landelyke Huisartsen Vereniging over dit pensioen niet democratisch tot stand is gekomen. In het verleden heeft hij daar meermalen binnen en buiten de LHV blyk van gege- 'Tk denk dat ik tegen de deurwaar der en zijn executoriaal bevel niet veel kan doen", aldus de heer Bou ricius. "Ik heb momenteel het geld niet om de premie te betalen. Door de verkoop van mijn huis. waarop nog gedeeltelijk een hypotheek rust ben ik gedwongen mijn praktijk er aan te geven. In dienstverband kan ik niet, want er zijn vrijwel geen huisartsen in dienstverband werk zaam. Op deze manier moet ik op houden huisarts te zyn. "Alleen om dat ik niet voor mijn pensioen wens te sparen op de manier van het ver plichte pensioenfonds". Enkele van de bezwaren van dok ter Bouricius tegen het pensioen fonds zijn dat hij eenzelfde bedrag als alle andere huisartsen als premie moet betalen maar later minder pen sioen krijgt uitgekeerd, omdat hij minder dienstjaren heeft. De oor zaak is dat hij op latere leeftijd dan gewoonlijk als huisarts een praktijk is begonnen. "In dit systeem moe ten de zwakken voor de sterken be talen", vindt hij. De Scheveningse huisarts weet nog niet wanneer zijn huis werkelijk zal worden verkocht. Ook weet hij niet. wat hem nog voor mogelijkheden ten dienste staan. "Een ding staat vast, geld om de premie als nog te betalen, heb ik momenteel niet", zegt- hy. De heer J. M. G. Hoes. directeur, van de "stichting pensioenfonds voor huisartsen" (zoals het fonds offi cieel heet) zei dat beslag op de wo ning van dr. Bouricius ls gelegd, "nu alle andere middelen hebben ge faald Volgens de heer Hoes is de arts heihaaldelyk verzocht te beta len, en weigerde hij telkens iedere reactie. Omdat het fonds wettelijk verplicht is de premie te innen, heeft het bestuur toen de advocaat van 't fondsverzocht wettelijke middelen te gaan hanteren om het geld binnen te krijgen. "Wij vinden dit een uiterst onaan gename affaire, maar wij moeten ons aan de wet houden", aldus de heer Hoes. Het fonds is op 1 Janua ri 1973 van start gegaan. Voor een volledige huisartsenpraktijk, moest een huisarts in 1973 f19.600 premie betalen. Dit bedrag is in ieder ge val tot en met 1975 volledig fiscaal aftrekbaar van het bruto inkomen, van de huisarts. Daarnaast zit in de tarieven die de ziekenfondsen aan de huisartsen vergoeden en ook in de particuliere tarieven een deel dat is aangemerkt als een bijdrage in de pensioenvoorziening. Men kan dat deel vergelijken met het "werkge versaandeel" in de pensioenpremie, die mensen in loondienst via inhou ding op hun salaris betalen. De heer Bouricius is volgens de heer Hoes de eerste huisarts tegen wie, om de premie te kunnen innen, der gelijke vergaande maatregelen zijn genomen. Voorzover de heer Hoes bekend, is er nog een andere huis- atrs die ook pertinent weigert. Met deze arts, toevallig ook afkomstig uit Den Haag, is nog overleg gaande. PARAMARIBO De bloed transfusiedienst van het Suri naamse Rode Kruis begint een tekort te krijgen aan donors. Oorzaak daarvan is het weg trekken van de Europese Neder landers met het oog op de nade rende onaf ha nke lij kheid van Su riname. Volgens het VHP-statenllct George Hindori blijken de Euro pese Nederlanders goede bloed donors voor Suriname te zyn. Hij vindt dat de Surinaamse overheid er toe moet over gaan de bereidheid onder de Surina- mers te bevorderen him bloed af te staan ten behoeve van de iy- dendie mens in eigen land. UTRECHT De najaarsactie: "Graag gedaan" heeft dit jaar ze ker 50 procent meer hulpvragers opgeleverd dan de actie in 1973. In verhouding is het aanbod van hulp verleners gelijk gebleven. Dit staat in een rapport over de actie, geba seerd op gegevens van de vijf proef gebieden Apeldoorn, Alkmaar Maastricht, Nieuw-Lefckerlamd en Veldhoven. Het rapport is naar het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gezonden. Met dit resultaat is bereikt wat de organisatoren van de najaarsactie, van '74 voor ogen stond: mensen over hun drempelvrees helpen om hulp te vragen. De actie "Graag Gedaan" werd in 1973 landelijk, na een proef van ruim twee jaar in Rotterdam. In 6 plaatsen ging de actie van start: naast Rotterdam deden mee Am sterdam, Alblaisserdam, Haarlem, Leiden en Utrecht. Ging het in Rot terdam alleen nog om het stimule ren van "eenvoudige, individuele bu renhulp" door middel van een recla me-campagne, in de tweede ronde kwam daar de mentaliteitsbeïnvloe ding ten aanzien van de burenhulp bij. Advertenties en televisie-film pjes ondersteunden de actie. Aan de najaarsactie in 1974 hebben 20 plaatsen meegedaan, met samen ruim 1,8 miljoen inwoners. Uit de gegevens van de vijf ge noemde proefgebieden blijkt dat het aanbod van hulp nog groter is dan de vraag, ondanks de gewijzigde op zet van de actie. Over het algemeen wordt de meeste hulp gevraagd door vrouwen. De soort hulp die men wenst is velerlei: karweitjes in de tuin, boodschappen doen, voorlezen, huishoudelijk werk, oppassen in het gezin, autovervoer! De eerste twee soorten hulp blijken het meest te worden gevraagd. De achterliggende vraag is echter steeds die van het persoonlijk contact, wat overdreven gezegd: "Je mag best een boodschap voor me doen. als je maar een uur tje biyft Bitten voor de gezelligheid" Uit de gegevens blijkt ook dat de ac tie het best loopt in nieuwbouwwij ken, waar het blijkbaar moeilijker is "zomaar" contact te (krijgen met buurtbewoners. Hulp voor Pakistan DEN HAAG Het Neder landse Rode Kruis zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig 3000 ram pendekens en 45.000 noodmaal- tyden naar Pakistan zenden voor hulpverlening aan de slacht offers vam de a&rdlbev ingsra m die het noorden van het land heeft getroffen. De liga van Rode Kruisvereni gingen te Genève heeft gisteren een beroep op het Nederlandse Rode Kruis gedaan in deze hulp goederen te helpen voorzien. Met deze eerste hulpzending van het Nederlandse Rode Kruis is een bedrag van tienduizenden guldens gemoeid. In Den Haag wordt de mogelijkheid onder zocht op korte termijn ook me dicamenten tear beschikking te stellen. Schiphol De KLM heeft via de Nederlandse rijksluchtvaartdienst van de westelijke geallieerde autoriteiten toestemming verkregen om tweemaal per week een dienst tussen Amster dam en West-Berlijn uit te voeren. Of de KLM van deze toestemming gebruik zal maken, is nog niet be- kvnd. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteren meegedeeld. Het uitvoeren van een dienst Am- sterdam-West-Berlijn is mede af hankelijk van een aanvullende toe stemming van de Oostduitse autori teiten, omdat West-Berlijn via Oost- Duitsland moet worden „aangevlo gen". De KLM mag namelijk geen gebruik maken van de luchtcorri- dors van de westelijk gealUeerden. DEN HAAG Minister mr. Max van der Stoel (PvdA) van Buiten landse Zaken zal op 2 januari uit Nederland vertrekken voor een offi cieel bezoek aan de Volksrepubliek China en aan Japan. Minister Van der Stoel, die op 3 Januari in Peking aankomt, zal op 4, 5 en 6 Januari be sprekingen voeren met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjiao Koean-Hoea (60) en als af sluiting een bezoek van een dag brengen aan de haven- en industrie stad Sjanghai. Vandaar reist hy door naar Tokio. Hy zal daar in audiëntie worden ont vangen door keizer Hirohito en door de Japanse premier Takeo Miki. Na besprekingen met zyn ambtgenoot Kiichi Miyazawa, zal de Nederland se bewindsman in Tokio het Japan- Nederland instituut openen voor cul- tureel-wetenschappeiyke samenwer king. Dirt, instituut wordt mede ge steund door een nauwe samenwer king tussen de rijksuniversiteit van Leiden en de staatsuniversiteit van Tokio. Het bezoek aan Japan wordt zaterdag 11 Januari afgesloten met een bezoek aan de stad Nagasaki. Onder de onderwerpen die op de agenda voor de besprekingen in Pe king staan na minister Lubbers, is minister Van der Stoel de tweede Nederlandse minister die een bezoek aan de Chinese Volksrepubliek brengt staat allereerst een algemene poli tieke gedachten wisseling over de in ternationale problemen. En verder het proces van de Europese eenwor ding. In Den Haag wordt het overigens ook niet uitgesloten geacht dat by de Neder lands-Chinese besprekingen ook de kwestie van de energiepolitiek en de energieproblemen, de confe rentie over de Europese veiligheid en samenwerking, de MBFR (de evenwichtige wapen- en troepenver mindering tussen oost en west) en de ontwikkelingssamenwerking aan de orde komen. In Den Haag wordt er op gewezen dat minister Van der Stoel niet al leen als minister van Nederland, maar ook als een minister van een Europees land een bezoek zal bren gen aan China. Hy zal van de ge legenheid gebruik maken de Neder landse visie op de problemen, die niet altyd parallel loopt met de Euro pese, aan te stippen. Niet definitief Overigens wyst men er hier aan de vooravond van het vertrek nog op dat het programma en de agenda nog niet definitief zyn. „Er zyn nog geen concrete gegevens over alle on derwerpen die aan de orde zullen komen", zo zei men. In Den Haag ziet men het bezoek van minister Van der Stoel ook als een sluitstuk van de ontwikkeling van de diplo matieke betrekkingen tussen Neder land en China. Nederland was een van de eerste westerse landen die de Chinese Volks republiek erkende. Het gebeurde op 27 maart 1950. Tot 1954 was er echter een stilte op het onderhandelings front, waar men het een probeerde te worden over het uitwisselen van ambassadeurs. Maar na de conferen tie in Genève werd men het eens over de uitwisseling op het niveau van zaakgelastigden. Sindsdien is vooral het handels verkeer tussen beide landen gegroeid. De balans bleek echter vooral in het voordeel van China te zyn. De han del tussen Nederland en China is nog steeds zeer evenwichtig en wel in het voordeel van de Volksrepu bliek. Men verwacht echter in Ne derland dat dit beeld in de komende jaren zal veranderen en de handels balans in evenwicht komt. 1970 96 miljoen gulden 1971 122 miljoen gulden 1972 147 miljoen gulden 1973 180 miljoen gulden Uitvoer van Nederland: 1970 79 miljoen gulden 1971 61 miljoen gulden 1972 48 miljoen gulden 1973 73 miljoen gulden De verhoudingen met Japan na de tweede wereldoorlog worden in Den Haag gekenschetst als „goed". Het meest opvallende in de betrekkingen Minister Van der Stoel Men ontkent niet dat er moeilyk- heden zyn geweest door de grote toe vloed van Japanse artikelen op de Nederlandse markt. „Maar", zo zegt men in Den Haag. „daarvoor is nu oplossing gevonden". Men wil het bezoek van minister Van der Stoel vooral zien als een versteviging van de banden tussen beide landen. De cyfers over de handel met Ja- pan zyn: invoer uit Japan: 1972 807 miljoen gulden 1973 885 miljoen gulden Uitvoer naar Japan 1972 253 miljoen gulden 1973 395 miljoen gulden

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5