"Ik moet leren leven met het feit dat ik nu 46 jaar ben" 1974: waarin het 400 jaar geleden was Sassenheim ziet niet uit naar snelle groei Je merkt dat het college in Leiden het moeilijk heeft Burgemeester A. J. Kret: DINSDAG 31 DECEMBER 1974 Door John Kroon Foto Dirk Ketting LEIDEN/SASSENHEIM De vraag is onschuldig bedoeld. Wan neer is het gemeentehuis van Sassenheim gebouwd? Burgemeester A. J. Kret duikt in een bureaulade, rommelt in een paar mappen, pleegt twee tele foontjes, waarvan er één het ser veren van koffie tot gevolg heeft, feliciteert het meisje met haar pas voltrokken huwelijk, zegt te gen haar "duik even in de bin nenzak van mijn jas daar, want er zit een brief in, die nog mee moet", laat haar informeren naar het bouwjaar van het gemeente huis en even later verschijnt een mannenhoofd om de hoek van de deur, dat zegt: "1929". „Bedankt", antwoordt de burgemeester, „dan heeft het toch goed in mijn ge heugen gezeten" De motor ronkt nog klaarblijkelijk. Maar het gaspedaal is niet meer tot de plank ingedrukt. Want eigenlijk is Bram Kret moe, doodmoe. De weer slag van vier Jaar wethouderschap in Leiden was waarschijnlijk onvermij delijk. Hij is gekomen, betrekkelijk lang nadat de nerveuze tweede eta ge van het Leidse stadhuis was ver wisseld voor een vertrek in het veel vriendelijker raadhuis in Sassenheim dat na het vertrek van baron van Knobelsdorff. die nu Rijnlands wa terhuishouding bewaakt, sinds 16 augustus weer een burgemeester heeft. De predikant, die niet voor eigen parochie preekt. Maar zelfs zijn preekbeurten in Amsterdam, heeft hij voor het eerste half Jaar ■van 1975 geannuleerd. Het hart gaf hem een signaal. "Mij is duidelijk gemaakt, dat ik moet leren leven met het feit dat ik 46 ben", zegt Kret. "Ik heb een duidelijke terugslag ge kregen. Ik heb de laatste jaren ook geen vakantie meer gehad, afgezien van de bekende veertien dagen Israël in 1973, maar dat kan je nauwelijks vakantie noemen. De drie weken dit Jaar hebben we hard nodig gehad, om ons voor te bereiden op de in stallatie. Dat wreekt zich. Ik moet hier voorzichtig beginnen". Bijpraten Vier maanden bekleedt hij nu het hoogste ambt in Sassenheim. Hoe het bevalt? "Goed, uitstekend, al heb ik nog niet veel kans gehad om er echt van te genieten. De begro ting was al klaar toen ik kwam. Ik ben nog niet helemaal ingewerkt. Wel in de taken, die verwisselbaar zijn met datgene wat ik in Leiden deed. Maar op het gebied van sport en recreatie ken ik nog onvoldoen de mensen. Een nadeel is geweest, dat ik tot 26 oktober forens was, om dat ons huis hier nog niet klaar was. Voor mij staat wel vast dat het bur gemeesterschap principieel iets an ders is dan het wethouderschap. Je moet niet al te gauw zelf een stand punt innemen, vooral geen partij-po litiek standpunt. Je dient eerst een keer grondig alle mogelijke partijen te beluisteren. In een kleine ge meente als Sassenheim werk Je als enige full-timer binnen het college. De samenwerking met mijn wet houders is uitstekend. Het is natuur lijk een koud kunstje om in infor matie een voorsprong te krijgen, omdat Je de enige full-timer bent. Maar Juist dat moet je voorkomen. Wij besteden veel tijd aan het bij praten. Nieuw voor Sassenheim is de portefeuilleverdeling, maar dat mag niet betekenen, dat Je Je niet meer met elkaar bemoeit. Van tijd tot tijd springen we elkaar bij. Ik heb ook hier ingevoerd dat van al les wat we bespreken verslaglegging plaats heeft. Het is hier prettig werken, niet zo als in Leiden, waar we altijd zonodig uitgebreid op el- kaars stoelen willen zitten". Burgemeester Kret gunt zioh even de tijd om een slok koffie naar bin nen te werken. Zijn werkkamer is zakelijk ingericht, geen franje. Het kostuum ds nog altijd donker, het overhemd smetteloos wit en de stropdas onberispelijk gestrikt. Het gelaat met de pientere, vorsende ogen het nauwkeurig achterover gekam de haar, de donkere bril, die dan weer op de neus rust, dan weer, naar mate het gesprek vordert steeds va ker, op het bureau wordt neerge legd. Het woord Leiden, Kret's ge boortestad is gevallen. Hy is met een de oud-wethouder, die dat wat zich op bestuurlijk gebied in zyn vo rige gemeente afspeelt, met grote interesse volgt, nog altijd. "Alles wat ik erover lees, lees ik eigenlijk nog precies hoe op de nieuwjaars receptie van het vorige college me vrouw Van Se ter s (toenmalig PvdA- raadslid) tegen me zei: wat praat jij vanuit de rancune. Toen zei ik: heb je het dan nog niet begrepen. Ik wens jullie toe dat je te maken krijgt met de problemen zoals ze werkelijk liggen. Jullie vechten nu met theorieën. Maar het conflict ligt tussen wat Jul lie denken van de werkelijkheid en wat de werkelijkheid is. Ik heb altijd gezegd dat ik niet bang ben voor een links college en dat zeg ik nog. Maar wat ik tot nu toe gezien heb, is krui melwerk. Ik weet wat er ligt. Als ik zie wat er nog niet gebeurd is, is dat voor mij een teken, dat men moei- zeggenhet gaat misschien weer weg. is dat dan het markante ver schil? Maar laat ik ook iets positiefs zeggen, tenslotte was de persoonlijke erstandhouding met mensen als Van Aken, Waai en Oosterman altijd goed. Ik moet zeggen, dat ik erg blij ben dat men zich zeer beperkt heeft met zich te verschuilen achter het argument: dat heeft het vorige colle ge nog gedaan. Nogmaals: het is zo relatief. Ik gun deze jongens niet dat ze voor dezelfde moeilijkheden komen te staan als ik, ik wens ze dat niet toe. Als ze door CDA of VVD met gelijke munt zouden worden te rugbetaald, zouden ze een zeer zware tijd tegemoet gaan, maar het zou be stuurlijk van nul of generlei waarde te geïnvolveerd. Ik volg de raads- verslagen op de voet. Maar ik ben er ook zo bij betrokken geweest, ik ken de keuken nog uit mijn hoofd. Ik merk doodgewoon dat deze Jon gens (de huidige wethouders) het moeilijk hebben. Het is nu eenmaal een typisch Leids gebrek, dat we het elkaar altijd bijzonder moeilijk wil len maken. Iets dergelijks maak je hier niet mee. Ik stel het nu even zwart-wit tegen over elkaar en dan zeg.ik: democratie is in Leiden geor ganiseerd wantrouwen en hier blijkt dat in de praktijk het omgekeerde te z^jn. Men heefit je op die stoel ge zet en gaat er vanuit dat je het goed doet". Conflict Kret wil niet rancuneus overkomen maar de les van vier jaar geeft zijn woorden een bittere klank. "Ik weet lijkheden vreest met de achterban. Onvermijdelijk, het conflict met de eigen achterban zal het grootst zijn. Men heeft voor de verkiezingen alle mogelijke zaken verkeerd getaxeerd. Vanuit een optiek, die op een studen tendispuut best interessant is, maar waarmee Je geen stadsbestuurder kunt zijn. Neem Han Lammers. Of hij nu socialist is of niet, die metro moet hij toch aanleggen. Wethouder Waal zal het keer op Keer ervaren. Je ziet ook hoe Verboom nu over kra kers oordeelt. Dat hadden wij eens moeten proberen". "Ach het is allemaal zo relatief. Begin '74 wist ik eigenlijk al. dat ik niet meer als wethouder terug zou komen. De progressieven konden met mij niet meer voor de dag komen. Misschien nog wel als partijman, als Kret niet. En wat is nu het verschil met het vorige college? Ais 'n zebra pad aangelegd wordt, waarbij ze nog dat kunnen, dat je met elkaar koffie* naar beoordeeld wordt. De tijd dat drinkt zonder over Leiden te praten, de beste burgemeester diegene was, Je hebt een hoofdstuk afgesloten, je de zyn gemeente het snelst liet groe»i- leest verder hoe het boek gaat. Met en is voorbij. We hebben het snel de fractie hebben we elkaar uitgege- wandelen afgeleerd. Consolidatie is ten. In het begin kreeg ik nogweleens in Sassenheim belangrijker. Er is een teaefoontje hoe of dit of dat ock een saneringsplan en een bestem- ailweer zat. maar dat neemt ook af", mingsplan. zuid. De woningen moe- Aldus de man, die in januari naar ten terug naar waar woningen ston- het ambt van burgemeester in Sas- den. Aan die consolidatie zit ontzet- senheim solliciteerde. "Misschien ge- tend veel werk vast, dat een tijdige looft niemand me, maar ik deed en intensieve aanpak vraagt. In fei- het zonder me te realiseren, dat ik te is een bestemmingslan met 75 wo- ook nog wel eens benoemd zou kun- ningen niet veel minder ingewikkeld nen worden en uit Leiden weg zou dan een voor 750 woningen. Je hebt te gaan. Ik ben altijd van plan geweest maken met bloembollenbedrijven die om in de raad te gaan zitten. Het wegmoeten, klinkt ongeloofwaardig, maar toch is het zo. Hoe ik ertoe gekomen ben? De Problemen liggen snippersgewijs Ik weet nog precies wanneer ik er door 'l hele dorP heen- De P°st ruim- voor het eerst aan dacht. In de nacht teUjke ordening vraagt steeds dat je van 22 op 23 juni 1973, in de railroad- op tien of tw^tig punten min of bar van Holiday Inn in Utrecht. meer gelijktijdig werkt". Daar zaten wy by elkaar, in een ge zellige (nabespreking van de partij- Invloed' raad over het CDA. Bodegraven was toen vacant. Dat is iets voor jou, zei- De bouwer Kret is weer aan het den ze me. Ik heb het toen niet willen woord. In Leiden noemden ze hem 'n doen. Maar in Januari hati ik al het doordrammer, in Sassenheim wil hij sterke vermoeden dat continuering dat Diet worden. We praten nog over het wethouderschau in '74-*78 er muziek. Kret speelt piano en orgel, zijn. Nu lopen ze de kans als verra ders van hun eigen achterban te wor den aangemerkt. Ik hoop dait niet. 't zou slecht zijn voor Leiden en het zou ook slecht zijn voor hun privéleven". Contacten Het Leidse verleden zal hem wel nimmer los kunnen laten, al worden de contacten steeds minder frequent. "Ze zullen me zelden of nooit meer op het stadhuis zien. Ik ben er één keer geweest voor een bezoek aan de burgemeester. Ik ben nog even op mijn kamer wezen kijken. Waal was er niet, maar mijn vroegere secreta resse heb ik nog gesproken. Ook in de privésfeer ontmoeten we elkaar minder. Ik heb altijd vriendschappe lijke contacten met ambtenaren ge had, maar die zie ik ook zelden meer. Ach, op een gegeven moment moet niet in zat. Toen heb ik het eens geprobeerd". „SaissenheJm its een rustig heeft de afgelopen vier jaar weinig kunnen oefenen. Tijdens de 3-Octoberviering bediende hij het klaiver in de Stadsgehoorzaal, lude van Bach. „Han Lammers is veel verder dan ik. Ik ben een groot trie en handel. Het draagt in zich mee van de teruggang van de bollencultuur. En het heeft ook te _flll_ x, maken met doorgaand verkeer door de dorpskom. Een rustig, vredig dorp- dat bepaald niet uitziet naar een weer wat tijd voor." Die schaterende lach van hem vult het vertrek, als we het hebben over de drie broodjes ÏLÏÏ Sr^nTrTkon. XTnder^d negen Jaar leraar en vier jaar hoorde het meteen: hij naar Sassen heim, dan zal het wel een bollenstad worden. Men vergeet gewoon dat Sas- senheim in oppervlakte de kleinste .-die TOtop m'het d^euÏÏ°lë- t BOlIenS'fek Zl «"kis hij het zelf uitdrukt? hebben 660 hectare en zitten vol. Er -Ik hoop van niet ik leg de link zijn hier dertienduizend inwoners, nooit" laten het er vijftienduizend worden en dan houdt het op. Dus als ik Sas- Burgemeester Kret arriveert een senheim zou moeten laten groeien, half uur te laat op zijn volgende af hadden ze me er grond bij moeten spraak. Daar zou de wethouder geven. Ik geloof ook niet dat je daar vast geen tijd voor hebben gehad. LEIDEN Leiden was in 1974 een betrekkelijk rustige stad. Geein felle braindten, geen verbitterde gevechten met de politie, geen grote rampen. Veel feestelijke gebeurtenissen in het Jaar, waarin het vier eeuwen geleden was dat Leüdlen ontzet werd van een Spaanse belegering. Een terugblik, incompleet en vluchtig. Daey Ouwens Het is een goed gebruik geworden, dat het jaar in januari begint. Dat was ook in 1974 het geval en de Groenoordhal maakte meteen een stormachtige periode door. De func tie van de Rotterdamse veemarkt moest overgenomen worden om daar door het verlies van de gemeente op de hal te verkleinen. Daarvoor werd slag geleverd met Utrecht en Leiden won glansrijk. De nuchtere kalveren werden van alle kanten aangevoerd. Grote afwezige geduren de vrijwel het hele jaar: de directeur van de Groenoordhal, T. C. Daey Ouwens. Op vrijdagavond 4 januari lanceerde de gemeente een bericht ADVERTENTIE Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op maandag 6 januari 1975 wordt in de Burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsr/eceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse verenigin gen, instellingen en organisaties. De receptie begint om 20.00 uur en zal om 21.00 uur eindigen. Een ieder is van harte welkom. U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Bree- straat Burgemeester en wethouders de burgemeester, A. J. Vis; de secretaris, J. van der Poel. i Leiden, via een telefoontje naar de plaatse lijke pers, waarvan de inhoud letter lijk als volgt luidde: „Tijdens een ge sprek met een delegatie van burge meester en wethouders heeft de heer T. C. Daey Ouwens de wens te ken nen gegeven gedurende enige tijd met verlof te gaan. Het verzoek os door de delegatie ingewilligd". Een opmerkelijke tekst voor wie via een aantal artikelen die in de loop van het jaar in deze krant zijn geplaatst de ware toedracht kent. Distributie In het begdin van het jaar werden verhitte discussie gevoerd over de vraag welke oversteekplaats veiliger is: een zebrapad, of z.g. blokbanden. Twintig scholen in de omgeving van De Sitterlaan protesteerden. Louis van Dijk wandelde met zyn zoontje in het bos, terwijl hy in het Rijn lands Lyceum had moeten optreden. Staatssecretaris Klein bezoekt de universiteit. En wie herinnert zich nog die nieuwe afdeling op het stad huis, die een zeer korststondig be staan heeft gekend: bureau distri butie. Immers, de benzine was op de bonEn in het Academisch Zie kenhuis wordt een zware drieling geboren. De Leidse veemarkt bleef zo groeien dat in februari de provincie aan de gemeente 'toestemming gaf om een rnuim een miljoen vergende runder hal bij de Groenoordhal te bouwen. Hij moet er nog komen. In de Merenwijk wordt een ver gadering belegd, die uiteindelijk tot gevolg zal hebben, dat een aantal be woners een deel van de huur gaat inhouden. De rechter besüiist dat de olandenstine autosloperij aan de Rooseveltstraat moet verdwijnen. In tussen wordt in De Kooi fel gepro testeerd tegen de mogelijke bouw van een betonmortelcentrale in de wijk. 3 oktober: de koningin eet haring Mr. J. W. ten Napel neemt afscheid als directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. In het Academisch Ziekenhuis wordt dit maal een vier ling geboren. Gewest Met blijdschap verkondigt heit go- west Leiden, dat de minister geen voorstander is van een gewest „Groot Den Haag". Nochithans gaat datzelfde gewest Leiden later in het jaar ter ziele en is nu een ldqulidatie- plan in de maakt. De Leiidlse gemeen teraad neemt een ingrijpend besluit: de komende vier jaar zal Leiden zijn financiële reserves opsouperen. Me vrouw Zwart is de nieuwe directrice van de GG en GD en zij constateert, dat het met de hygiëne van de schoolkinderen niet best gesteld is. Streakers doemden in het straat beeld op, om er weer snel daarna uit te verdwijnen.. Scholieren van de Rembrandtscholengemeensohap sta ken, omdat zes leraren ontslagen worden. De verkiezingen voor provin ciale staten geven een vingerwijzing voor wat later bij de gemeenteraads verkiezingen zal gebeuren. PvdA en VVD zyn de grote winnaars. DS '70 en D '66 verliezen, ook in Leiden. De huurschuld in de Merenwijk blykt in april opgelopen te eijn tot 80.000 gulden, zo deelt een veront ruste wethouder Hom mee. Het vroe gere raadslid Kuyper, die deel uit maakt van de schouwburgcommissie beweert, dat K en O directeur Hans van Dam van de Leidse schouwburg aan de kant wil schuiven. K en O ontkent, de stilte keert weer. Storm in een glas troebel water? Pedel Haneveldc neemt afscheid van de universiteit. In mei breekt de verkiezingskoorts uit. De gebruikelijke leuzen, partij programma's en debatten. Opmerke lijke confrontaties blijven uit, het thema is: programcollege of afspie gelingscollege en dat spreekt de bur ger niet zo aan. Het PvdA-raaidsldd Waal roept uit, dat Leaden het recht se juk moet afschudden, zoals dat vierhonderd jaar geleden met het Spaanse juk gebeurdeOp het Spoortje fin noord wonden vaten met chemisch afval gevonden. Het kloos ter in Zoeterwoude wordt door jonge Laidienaars gekraakt. De verkiezin gen: de linkse partyen verwerven een meerderheid van één zetel in de ge- meniteraad. Verkiezingen Op 1 mei bestaat museum De La kenhal honderd jaar en dat wordt later gevierd met een speciale ten toonstelling. Eind april-begin mei wordt De Burcht dagen afgezet voor slechts vier minuten televisie iji de Dynastie der Kleyne Luyden Het is een rustige lente. Het huur derskomi tee Merenwijk bezet op 7 juni een paar uur de ka mer van staatssecretaris Van Dam in Den Haag. Er worden twee stich tingen opgericht, die de Pieterskerk voor verval moeten redden. Op 28 juni maken de PvdA en PPR/PSP/ D' 66 wereldkundig dat zy een links meerderheidscollege zullen vormen: vijf wethouders van de PvdA en één van de combinatie. En in juli? Ach in juli werd er gevoetbald. Volkomen ten onrechte wordt Nederland geen wereldkampioen, maar bij terugkeer wacht Wim R ijsbergen uit Mar en- dorp-Oost een huldiging van duizen den stadgenoten. En wethouder Kret In augustus wordt een mislukte overval op een bank in bet Pelikaan hof gepleegd. De komende installatie van de nieuwe gemeenteraad levert onverwachte moeilijkheden op, omdat een WD-kandidaat in de Tweede Wereldoorlog gedurende korte tijd lid van de SB. blijkt te zijn geweest. Hy trikt zich tenslotte terug. De vraag wie de resterende drieduizend gul den aan kosten moet betalen van de opknapbeurt, die de burgemeesters- woning een paar jaar geleden onder ging, wordt weer actueel, maar is nog steeds niet beantwoord. In de Groenoordhal trekt een kleurrijke' stoet van dansers voorbij. Spel In september is het feest. Spel zonder Grenzen zorgt voor dolle ta ferelen op de Lammermarkt, de Lei- - dato dient zich weer aan. Boeren demonstreren ook in de Leidse bin nenstad en Wijven optimistisch: „uilen huilen, uilen gaan, maar de boer diie blijft bestaan", is één van de leuzen. Hot House organiseert- een voortreffelijk jazz-festdval in De Burcht. Wijkoomité Plan Noord en het bestuur van de Zevensprong kun nen het niet meer zo goed met elkaar vinden. Aan het begin van de maand, kiest de gemeenteraad een links col lege, de wethouders van WD en confessionele partijen moeten het. veld ruimen. In de eerste B. en W. vrgadering laat burgemester Vis we ten niet gelukkig te zijn met de wijze waarop het college is samengesteld, zo weet een goede bron te melden. Gezegd moet worden dat de burge meester zich nadien in het college- naar buiten toe loyaaa opstelt, ge ruchten als zou by burgemeester van Utrecht of commissaris van de koningin in Zeeland worden, ten spijt. De wethouders treden eveneens homogeen naar buiten. Inmiddels lijtot er een tegenstelling te ontstaan tussen wethouder Verboom en PPR/ PSP/D '66. Regen In oktober was Leiden een dolle stad. De koningin kwam, met een paar familieleden, de optocht, het Spaanse juk, kortom: de drie okto berfeesten, een week lang. En daar na? Ach in november regende het. En in december ook. Er is één troost, ais de voortekenen niet bedriegen, is het morgen 1975.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2