"Een schip van de Romeinen!" 'BERNHARDLAAN MAAKTE WAT LOS' Boer Kraan verkoopt geen kaas meer na overval Schok in 1974: DINSDAG 31 DECEMBER 1974 ALPHEN AAN DEN RIJN Het is, een incidentele bewonersactie voor bijvoorbeeld een bi bliotheekbus daargelaten, weer stil in Zwammerdam. De nog aan huis bezorgende slager kijkt in de straat een hem vreemde auto na met de blik van "wat zoekt die hier". Het is nauwelijks nog denkbaar dat ditzelfde Zwammerdam, een 1600 zielen tellend polderdorp onder Alphens gemeentebestuur, begin 1974 de moeilijk toegankelijke kolommen bereikte van een Paris Match en een New York Times. De wereldpers daverde de bedaarde woongemeenschap binnen, nadat aan de rand van het dorp een 18 eeuwen oud Romeins scheepswrak op enkele meters diepte in het veen was aangetroffen. altijd wordt met smaaik de anecdote Aangekondigd in onze krant op vrij- i de verslaggever dag 11 januari, met als motto „Red landelijke krant, die vergeefs uren het Romeinse Schip". Die vrijdag- lang in de buurt van Amsterdam avond zaten we tot laat op de redac tie telefoontjes af te wachten. Een hoogleraar uit Oegstgeest was de eer ste die aan de lijn hing: „een tientje veel succes". En: "of we al veel Zondagse schoenen Niettemin parkeerden honderden auto's, waarbij vaak op een buiten- hadden*.™" lands nummerbord kon worden ge- Diezelfde avond werden er vanaf wezen, zich in de Zwammerdamse de krant ook telefonische telegram grasbermen tijdens de speciale be- men verzonden naar Den Uyl en zichtigingsweekeinden. Vanaf die ge- minister Van Doorn, met de dringen- lmproviseerde parkeerstrook. waar de bede om er toch alles aan te doen menige auto met achterwielaandrij- dit unieke schip te redden. Na vier ving bij het wegrijden gierend op doorslippen, vindplaats slechts bereikbaar via de blootgelegde toezeggingen. bedroeg het resultaat: f 2000 t Tegelijkertijd kreeg De Telegraaf looproute door een weiland, dat de i„dit van de historische vondst. Het aanhoudende regen van de voorgaan- ochtendblad meldde 's zaterdags dat de dagen duidelijk niet had aange- de heipalen van het in aanbouw zijn- kund. Maar het publiek waagde er de geegtetiyfc gehandicapte d/orp de zonder aarzelen de zondagse schoe- Hooge Bur oh dwars door het wrak nen aan. zouden worden geslagen, als er niet Er werden boottochten volgeboekt wat gebeurde. In een bijna pagina naar Zwammerdam georganiseerd. gr0ot interview schetste prof. Glas- Bustochten ook. complete familie- bergen het belang van de door hem uitjes. De tv kwam, in het kielzog schertsenderwijs als „Neeltje Jacoba _?e, ^a~ V" aangeduide Romeinse boot. ^am sneeuwbal ging rollen. Perotti „het bereikte het onmogelijke. Vóór maan- v°l- dag 14 januari had er zekerheid moe ten bestaan over financieringsmoge- de berging, anders nuari als in maart poolshoogte kwam nemen. Heel Nederland wist van schip". Die twee woorden waren doende om naar Zwammerdam te wijzen. En prof. dr. Glasbergen, his- iijkheden toricus van faam, sprak de woorden: „de archeologie heeft in veertien da- gen tijd meer belangstelling onder vonden dan ooit te voren". We schakelen over naar eind decem- I ber '74. In de keuken van zijn drive- j in woning aan de Schuberthof 26 legt de 33-jarige Alphénse architect I Hans Perotti een knots van een groe ne opbergmap op tafel. Bij het open slaan ervan komen de herinneringen aan ..het schip" weer met een flits van herkenning naar boven, aan de hand van al geel verkleurende kran- I tenknipsels, afschriften van telegram- I men die aan o.a. premier Den Uyl werden verzonden en na herlezing van ontroerende schoolschrift-velle tjes. waarin «-jarige meisjes uit zouden de heiwerkzaamheden wor- Drente in kreukelig handschrift om den voorbereid. Maar er werd uitstel informatie verzochten over het schip, verkregen van die fatale datum. En Terugblik op een handvol mensen die in 1974 in het nieuws kwamen vanwege een te maken opstel. Fiducie Hans Perotti: hij was het in zen die al die emoties los sloeg. Dat terdag begon met zijn pleidooi op de redac- mers tie van het Alphens/Leidsch Dagblad i om een inzamelingsactie te beginnen, i Geen sterveling die er oprecht fidu- naderhand nog eens. Totdat op maandag 26 Januari het Alphens/Leidsch Dagblad kon mel den dat het schip gered was. De za- Dr waren de telefoonnum- Perotti van deze krant het AVRO tv-scherm versohe en dat leverde bij onze redac- toezegging van f 40.000 op', I pathiserende woorden. Perotti toen naderhand weliswaar worden inge trokken de betreffende industrieel kreeg er moeilijkheden over met zijn famtlie-vennpten maar de ac tie was niet meer stuk te krij gen. Het Prins Bernhard-fonds stond garant voor f 50.000, een record be drag, en zo waren er meer grote ge vers. Kettlhaven Uiteindelijk kwam er f 280.000 op tafel, waarmee ook nog een later gevonden pontje uit het veen kon worden opgediept voor conservering in het scheepsmuseum te Ketelhaven. Daar zullen de „Zwammerdamse" schepen over een jaar of wat in de oude staat geprepareerd, prijken. Overigens trok het museum de af gelopen zomer al meer bezoekers dan ooit. met een tentoonstelling van vondsten uit de vroegere Romeinse nederzetting langs de Oude Rijn, op de plaats waar nu Zwammerdam ligt. Eind '74 zou je Je de vraag kun nen stellen wè.t nu precies die actie „Redt het Romeinse schip", die niet meer te stuiten sneeuwbalgang heeft gegeven. Wat bezielde die duizenden dagtoeristen om vanuit Limburg en Groningen in Zwammerdam te gaan kijken naar een paar „dooie stuk ken hout?" Vanwaar die begeestering opeens? T reurig Hans Perotti aan zijn keukentafel, met nog steeds het groene knipsel dossier voor zich, staat nog bij wat hém in dat allereerst uur dreef: „Ik heb dit niet als een avontuur gezien. Ik werk op het ministerie van Volks huisvesting, en omdat ik nogal wat mensen ken bij CRM, dacht ik mis schien als intermediair te kunnen fungeren, nadat ik had gelezen dat er geen subsidie kon worden ver strekt voor de berging." Perotti, het zich nu weer helemaal herinnerend: „het gaat om het prin cipe. Als een wetenschapper van for maat, zoals Je prof. Glasbergen toch noemen mag, een man ook die op zijn terrein een internationale re putatie heeft, als zo iemand mij zegt dat het om een zeer waardevolle en unieke vondst gaat en als dan geld het breekpunt blijkt, dan vind ik dat eigenlijk een treurige zaak". Maar dat verklaart nog niet de plotselinge volksaandacht voor Het Schip dat in feite al de vijfde Romeinse scheepsvondst was in Zwammerdam zij het dat dit exemplaar uniek was qua lengte en scheepsarchitee- tuur. De vier eerdere wrakken had den alleen de belangstelling van vak archeologen getrokken. En dan treedt daar een aiheologische leek als Pe rotti naar voren, die vermag waar de geleerde vakbroeders niet in waren Perotti: „Het was mis schien het zoeken naar een stuk identiteit". geslaagd. Perotti tastend naar de massa-psyche: „het was misschien 't zoeken naar een stuk identiteit, van de mensen. We leven momenteel eigenjyk in een isolement opgedron- gen door de moderne communicatie- Koningin media. En de moderne woonwijken bieden nauwelijks de gelegenheid om contacten met het verleden te leg- dineren vooral, en een stuk intuïtie. Dit laatste ook te vertalen met publi- citeitsfeeling. De media kregen tel kens weloverwogen doses informatie toegediend, zodat er voortdurend tij dens de tweeëneenhalve week dat de actie duurde wel iets nieuws viel te melden. gen. Takken En dan is zo'n bericht over „een schip gevonden in 't land, van de Romeinen" gewoon een schok. Neem bijvoorbeeld die twee broers uit Al phen, die vroeger takken hadden ge zocht voor de scheepsbouw, waar de kiel van werd gemaakt. Die herken den in dat schip een stuk techniek". De in geesteswetenschappen geïnte resseerde Perotti („en die leiden al tijd weer terug naar de Oudheid") had zo'n soortgelijke schok ook al eens ervaren, toen hij als architect werkzaam was in de Amsterdamse binnenstad. „Bij werkzaamheden in de Houtkopersdwarsstraat, bij 't Wa- terlooplein, lag ineens een oud brug getje in het zand. Gewoon een boom stam, waar de mensen toen overheen liepen. Dat zijn dingen, die prikke len enorm". Perotti bleek een uitstekende gang maker, die. gebruik makend van de historische fantasieën van een mens deze wist te bewegen om daarvoor ook de knip te openen: „ik heb veel van deze actie geleerd. Ik kan me nu ook goed voorstellen wat er bij zo'n organisatie als "Geven voor Leven" om de hoek komt kijken". De ingrediënten voor het succes recept bestonden volgens Perotti uit de noodzakelijke „vonk", een stuk ge loof in het slagen, het kunnen coör- Belangrijk was ook het betrekken van politieke kopstukken en het Ko ninklijk Huis bij het hele gebeuren. Perotti voelde dat psychologisch uit stekend aan: „ik vermoed, weet ei genlijk wel zeker, dat na de komst van de koningin naar Zwammerdam alle deuren wagenwijd open gingen." Overigens vermeldt hij met veel waardering de namen van 2 andere Alphenaren, de heren R. H. Samson en A. v. d. Veen Meerstadt, die van meet af aan bereid bleken zitting te nemen in het actiecomité, dat al spoedig tot een stichting werd ge transformeerd. Perotti: „ik zelf heb de publiciteit gedaan en Van der Veen Meerstadt en Samsom hebben de meer officiële contacten onderhou den, en dat is uitstekend verlopen. Ze zeggen wel eens iets over de ver houding van jonge en oudere men sen. maar in dat teampje is voor treffelijk samengewerkt." Aan het Romeinse schip werd een deel van de vakantie opgeofferd. „En als ik ergens mee start, wil lk het afmaken ook, een soort streven naar perfectie". Over een Jaar of wat valt het Ro meinse schip keurig in de vroegere staat hersteld, te bezichtigen in Ke telhaven. Als een stukje cultuur van oudvaderlandse bodem. „Die hele ac tie heeft me ook geleerd hoe ver schillend „cultuur" overkomt bij de Daèr zou ik nog wel eens onderzoek naar willen doen". HENK DE KAT ALPHEN AAN DEN RIJN Johannes Kraan aan de Land- lustweg kan er weer om lachen, al is hij dan 18.000 gulden ar mer. Op 25 Juli kwam hij thuis om een kop koffie te drinken. „Nu zag ik wel een vent met een pruik op bij een auto staan, maar ik dacht: dat is zeker een vreem deling die hier kaas gaat halen. Ik zei hem nog goeiendag. Maar toen ik naar binnenwilde, merkte ik wel dat er iets vreemds aan de hand was. Ik zag niets, hoorde niets. Ik rook meteen onraad. Pakte een stok en ging het huis binnen. Meteen kwamen twee ge maskerde kerels op me af. Die één zei: „Kijk uit" en op dat zelfde moment werd ik in mijn heup geschoten. Toen ben ik de kelder ingevlucht. Intussen dwon gen ze mijn moeder om de geld kist uit de slaapkamer te halen, die open te maken en ze de 18.000 gulden die erin zaten te geven. Daarna gingen ze er vandoor". Toen we binnenkwamen zagen we een bordje aan de deur: „Geen kaasverkoop meer". Is dat uit angst voor een nieuwe over val? Ja, eigenlijk wel. Je wordt toch bang. Vooral in het begin. Mijn moeder had dat nog sterker.Toen ze een keer hier van het erf kwam en de weg wilde overste ken liep ze meteen terug, toen er een fietser aankwam. Over dat stadium is ze nu wel heen, we zijn veel argwanender. Kaas ver kopen we nu alleen nog maar aan familie en kennissen, de rest Jk denk er nog elke dag aan". de kaasmarkt ln Bo- Eén van deeld, de andere twee zijn nog niet gevonden. Hebt u eigenlijk nog iets van dat geld terugge zien? „Nee, dat is nooit gevonden. En er is in Nederland geen instantie die je dan steun geeft of zoiets. Je moet het zelf weer terug zien te verdienen". Was u niet verzekerd? „Nee, voor een dergelijk geval kun je je moeilijk verzekeren, ge loof ik. We hadden zoveel geld in huis, omdat ik net in de over name van deze boerderij van mijn vader zat". Hebt u, behalve dat u geen kaas aan de deur verkoopt, nog andere maatregelen genomen, om herhaling te voorkomen? „We hebben in ieder geval niet I zoveel geld meer in huis. Dat doen we beslist niet meer. En iedereen moet nu aanbellen. Het was hier vroeger altdjd open huis, iedereen kon maar binnenlopen. Tegen woordig moeten de mensen eerst bellen". U hebt geen grote hond geno men om ongewenste personen af te schrikken. ..Nee, daar hebben we in het begin wel over gedacht, maar toch maar niet gedaan. En de men sen hier in de omgeving hebben ook niet allemaal zo'n groot beest. Wat Je hier aan honden ziet lo pen zijn meer die kleine keffer tjes". „M'n vader had gezegd: „Joh geef hem een opzwieper. Maar zoiets mag Je natuurlijk niet doen. En op zo'n moment heb Je daar ook niet zo'n behoefte aan. Trouwens, wie weet is die vent wel naar voren geschoven door de anderen. Misschien heeft hij wel de schuld op zich genomen om die anderen vrijuit te kun nen laten gaan. Het vreemde is dat hij niets heeft bekend, alleen dat hij dat pistool had". U hebt er gelukkig geen blij vende schade aan overgehouden. De wond is goed genezen. Ik kan me toch voorstellen dat zo'n overval een enorme indruk op je maakt. Denkt u er nog vaak „Iedere dag. Iedere dag denk je er zelf aan, word je er door andere mensen aan herinnerd. Eigenlijk is dat niet goed. Je moet het uit je gedachten ban nen. Het leven gaat gewoon ver der". ANNEMIEK RUYGROK. ALPHEN AAN DEN RIJN Be halve de opening van een winkelcen trum De Aarhof en meer van die ge denkwaardige zaken, heeft 1974 in Al phen zich vooral getekend door ver anderingen binnen het stelsel van de praktische, plaatselijke democratie. Je zou kunnen spreken van een ver anderende mentaliteit, die zich lang zaam voltrekt. Actiegroepen In september werd het nieuwe col lege van B. en W. geïnstalleerd. Daar in zit met name een wethouder Haanstra (VVD) van stadsontwik keling. die er oprecht blijk van lijkt te willen geven, het serieus te ne men met de roep vanuit de bevol king om een vroegtijdige informatie, en het mee kunnen praten over nieuwe plannen, op een moment dat dit nog wezenlijke invloed kan heb ben. Zo'n geestesgesteldheid is niet uit de lucht komen vallen, en Alphen heeft er lang op moeten aandringen. Niet voor niets typeerde een lezer 1974 onlangs als „het jaar van de actie groepen". Nuchter bezien zijn die acties te gen reeds genomen raadsbesluiten een erg „ongelukkige" en voor alle betrokkenen nadelige zaak. In de praktijk blijkt een gebrekkige en te laat verstrekte voorlichting meer ver traging op te leveren, dan zogenaam de „tijdrovende" inspraak-procedu res. Op het moment dat bij Gede puteerde Staten, de Kroon of zelfs de burger-rechter protest wordt aan- Gerrit van Geen: ,Ms het nodig is kunnen ze me wéér vin den getekend, vallen bestemmingsplan nen in een tijdrovende schuit, die zich vaak onnodig weerspannig iaat voortslepen. Nesstraat. Verder wordt de Pieter Florlszstraat geen eenrichtingsver- doorgaande brommers, De gaande tendens in Alphen geeft momenteel enige aanleiding tot een voorzichtig optimisme. In Aarlander- Voldoening veen bijvoorbeeld zijn bewoners van de Dorpsstraat als eersten op de hoogte gesteld van een nieuwbouw- plan zelfs nog vóór de raadsle den. Dat zijn goede eerste aanzetten naar een fundamenteel beter in spraakproces. Fris windje Een groep bewoners die heeft bij gedragen aan het opsteken van dit frisse windje binnen het Alphense gemeentebestuur, dat zijn de bewo ners van de Pieter Floriszstraat en de Witte de Withstraat geweest. Met een niet te doorbreken vasthoudend heid hebben zij actie gevoerd tegen de reconstructie van de Prins Bern- hardlaan. in een poging te verhin deren dat deze druk bereden twee- strooksweg wordt verbreed tot een vierstrooks. En nog is het laatste woord daarover niet gesproken. Be gin Januari dient in Den Haag het hoger beroep, dat zij hebben aange spannen tegen een eerdere afwijzing van hun verlangens door de presi dent van de Haagse rechtbank. Het actiecomité Prins Bernhardlaan heeft duidelijk wat „los gemaakt". En in zijn strijd „voor een eerlijke en rechtvaardige zaak", zoals voor zitter Gerrit van Geen het uitdrukt twee concrete succesjes geboekt. Van Geen. terugblikkend op dit af gelopen jaar: „twee van onze eisen zijn ingewilligd. In plaats van de „winkelhaak"-oversteekplaats komt er nu een door verkeerslichten be veiligde oversteekplaats naar de Van Onafhankelijk van de uitspraak die nog in hoger beroep moet vallen, kijkt Van Geen toch met voldoening terug op de actie, die nu al ruim een jaar duurt en waarin de bewo ners kosten (ongeveer f 6000) noch moeite hebben gespaard om hun woonsituatie zo gunstig mogelijk te houden. „De actie heeft duidelijk conse quenties gehad", vindt Van Geen. „De gemeente Alphen heeft er zef ook veel van geleerd. Nu wordt er ter dege rekening gehouden met de be- Je ziet het aan de hooravonden (bijv. over het wandelgebied in de Hooftstraat) die nu worden beleed. Ocfc zy'n er spreekuren gekomen van de politieke partijen, en ik geloof dat de partijen terecht meer de bevolking in hun politieke willen betrekken. Dat Juich ik bij zonder toe. „Omturnen" „Ik zie dat allemaal als een gevolg van onze actie, hoewel je daar niet aan denkt als je er aan begint. Want we zijn niet met de actie gestart om de gemeente „om te turnen", maar omdat het ging om een eerlijke en rechtvaardige zaak. En als het nog eens nodig is, dan kunnen ze me wéér vinden WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12