NOODTOESTAND IN BANGLADESJ Aardbeving teistert N-Pakistan NU NOG VOORDELIG MEUBELEN KOPEN Ethiopische regering wil onderhandelen Duizenden doden Veel slachtoffers door zware storm STONEHOUSE IN VRIJHEID Eerst 't volkslied daarna overgave U KIEST UIT DE GROOTSTE KOLLEKTIEVANDE RANDSTAD: MEUBELEN DACCA President Mohammadoellah van Bangladesj heeft voor het gehele land de noodtoestand afgekondigd. Naar het Indiase persbureau PTT berichtte is tot deze maatre gel overgegaan naar aanleiding van het binnenlandse geweld dat de veiligheid en het economische leven van het land in gevaar brengt. SAIGON-1974 Een blinde man bedelt om wat geld, beeld uit een der hoofdstraten van de Zuidvietnamese hoofdstad. In Saigon is het aantal lichamelijk gehandicapte bedelaars de laatste maanden sterk toegenomen. De overheids diensten zijn niet bij machte deze mensen de benodigde zorg te geven. Volgens een in Dacca gepubliceer de proclamatie zullen gedurende de tijd dat de noodtoestand van kracht is bepaalde artikelen van de grond wet buiten werking worden gesteld. De maatregel volgt op een perio de van rechteloosheid in het na de oorlog van de december 1971 onaf hankelijk geworden Bangladesj. Dit Jaar zijn zeker zes parlementsleden door onbekenden vermoord. Premier Sje.k Moedjiboer Radhman heeft onlangs verklaard dat het afgelopen Jaar 3000 leden van zijn aan de macht zijnde Awami Ligapartij om politieke reden om het leven zijn gebracht. Overstromingen, droogte en geste gen prijzen hebben, aldus de premier rampspoed over het land gebracht. De ellende is nog erger geworden, doordat "ondergrondse elementen", de vrede door geheime moorden ver storen. In Dacca en verscheidene an dere steden zjjn de laatste tijd bom aanslagen gepleegd. Vorige week gin gen twee belangrijke jutefabrieken, door brandstichting in vlammen op. Wraak Diplomaten in Dacca menen dat veel van de moorden het gevolg zijn van onderlinge strijd tussen plaatse lijke politieke leiders en het nemen van wraak, door het publiek op cor rupte plaatselijke autoriteiten. Sjeik Moedjiboer Rachman. Bekend is dat de premier de laat ste tijd vooral zeer gebelgd was geraakt over de uitgebreide smokke- Angola's toekomst Over de grond larij tussen zijn land en India. In een gehouden dat de maatregel bedoeld was om sjeik Moedjiboer meer macht te ge ven om de corruptie die de economie belemmert, de kop in te drukken. Neo-fascisten dreigen met moordaanslagen TURIJN De Italiaanse neofas- cistische groepering "zwarte orde", heeft gedreigd elke negen dagen een moord te zullen plegen als de Ita liaanse regering niet aan hun eisen voldoet. Die eisen zijn de vrijlating van Franco Freda, een van de twee neofascisten die worden verdacht, van een reeks moordaanslagen in 1972, waaronder de bomaanslag op een Milanese bank die 16 mensenle vens vergde en de betaling van een half miljard lire. In boodschappen aan het Italiaanse persbureau Ansa, wordit gezegd dat volgende week zondag een began zal worden maakt met de moordaanslagen. HAMBURG/LONDEN (DP A Reuter/AFP) De storm van 't afgelopen weekeinde, die gepaard de in het Harz-gebergte tot een kritieke situatie. Door het smel- steeg het ging met zware regenval en wind- terpeil in de dalen aanzienlijk, stoten met orkaankracht, heeft in Omdat de sluizen geopend West-Europa flinke schade gericht. In Noord-Engeland kwam een vrouw om het leven toen haar auto werd getroffen door een om waaiende boom. Veel wegen in 't noorden van Engeland en in Sohobland zijn door omgewaaide bomen onbegaanbaar geworden. In de Noordduitse stad Hamburg moesten alle brandweerauto's worden gebruikt om de straten vrJJ te maken van ontwortelde bomen en afgerukte stukken dak. In Bre- plezier te beleven. Dóór de men werd de bevolking met alarm houdende regenval smolt sirenes voor de storm gewaar schuwd. De scheepvaari in de monding van de Elbe moest wor den stilgelegd. ten worden zwollen de riviertjes snel aan tot snelsbromende water massa's. die verscheidene plaats jes in de. buurt van Brunswijk be dreigden. Ocik in de Alphen wp-d'de 'ti zwa, re storm. Bij Garmisch Parten- klrchen werd een windsnelheid, van 140 km per uur gemeten. In Beieren knakten veel bomen en telefoonmasten om. Voor ski-toe risten was er In die Alpen weinig Op de Rijn. in de buurt van Lo- bith, zonk gisteren het 389 ton metende Westduitse schip "El- mi". De vier opvarenden de schipper, zijn vrouw en twee kin- beek verloor deren konden worden gered. Za macht over het stuur terdag zonk op de Oosterschelde door de storm tegen bij windkracht tien een Belgisch binnenvaar .schip. De vier opva renden twee echtparen wor den vermist. De zachte temperaturen, ge paard gaande met de storm leid- sneeuw. Tot een hoogte meter viel alleen maar Ook in het stroomgebied Main zijn rivieren buiten hun oevers getreden. Op de Main bo ven Sohweinfurt werd de scheep vaart stopgezet. Verscheidene we gen staan blank. Op de autoweg Hamburg—Lü- aubomobiüflt de sn werd brugpij- ler geblazen. Hij kwam om in zijn brandende auto. In het Oost- duiitse Prenzlau kwam een auto mobilist om het leven toen een ontwortelde boom op zijn auto wettelijke toekomst van Angola zullen kortgeleden op io januari in Portuigaa bedprekin- noemde hij de smokkelaars gen gaan beginnen, aldus de Angole- ten in mensengedaante", se nationalistische leider dr. Jonas Savimbi. Mijn in Mekong Volgens het mili taire opperbevel in Saigon is zater dag een veerboot met burgers op Vietcong-mljn gevaren in MELBOURNE Het Britse lager- ge- huislid John Stonehouse is giste ren op last van de Australische ml- nister van Immigratie, Cameron, voorwaardelijk uit hechtenis ontsla- Aanslag Zaterdag is in San Juan gen. Stonehouse. naar zijn zeggen op r chantage en financiële Bovendien heeft de regering van sjeik Moedjiboer bevestigd dat er meer dan dertigduizend mensen van honger zijn gestorven in de afgelo- pen vier maanden. Het was de ern- üXnan.1 stlgste hongersnood die het gebied in Jaren heeft getroffen. Andere onaf- manninssteden in de Meto^-d^U. W^frarnen hanlteli}ke ramingen stellen het do- dag in brand g op Portorico een bom gegooid naar de vlucht i toespraak, het Russische cruiseschip Maxim moeilijkheden in Londen, is vijf da- Gorici, waardoor een Md van de be- gen vastgehouden omdat hij Austra- manning verwondingen opliep. Een hë met een vals'paspoort was bin- organisatie van Cubaanse ballingen nengekomen. heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen. Minister Cameron deelde mee dat Ji Stonehouse hem in een brief een uit- Neergestort - Een vllegturg met 21 voerlge verklaring had gegeven van Amerikaanse toeristen en drie be- ^jn handelen. Het Britse parle- boord is zater- mentólid heeft verzocht in Australië RAWALPINDI Een zware aardbe ving in het noorden v n Pakistan heeft, naar men vreest, tenminste aan 300 en mogelijk wel aan duizend mensen het leven getoost. Volgens functionarissen in Rwal- pindi hebben verscheidene dorpen in ruim 100 km lange strook langs de vallei van Indus van de beving te lij den -gehad. Het zwaarst getroffen schijnt Partem te zijn, een afgelegen bergdorp aan de Karalkoramweg naar de Chinese grens. Volgens een overlevende aouden in Patau alleen al 300 tot 400 van de 4.000 inwoners om het leven zijn gekomen. Ook zou den veel mensen zijn omgekomen In Jajal, een dorp van 2000 inwoners op 10 km van Patau. De dorpen Patan en Jajal zijn vol ledig verwoest. Er staat nauwelijks nog ierts overeind. •"Vele dorpelingen hebben niet ge weten waardoor zij getroffen zijn. Him huizen stortten zo plotseling in dat zij niet naar buiten konden gaan" aldus een funcbionairs. De aardbeving is de ergste sinds de verwoesting van de stad Quetta ba- bij de Afghaanse grens in 1935. Toen zouden ongeveer 60.000 mensen zijn omgetoomein. dental veel hoger. Hoewel bij het uitroepen van de van Tikal in het noorden van Guate- noodtoestand geen nadere uitleg mala. Alle inzittenden zijn omge- Melbourne melden, werd gegeven, leek het waarschijnlijk komen. gevlogen bij het opstij- te mogen blijven. Hij moet zich in de beroemde Maya-ruïnes, afwachting van een beslissing elke Papadopoelos .4. het immigratiekanvj Leden Griekse junta in staat van beschuldiging ATHENE De 'voormalige Griekse president Papadopoelos en vier voor aanstaande leden van zijn militaire Junta zijn gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens hoogverraad en het organiseren van een opstand. Op deze misdrijven staat de doodstraf. Rechter Voltas van het Atheense hof van beroep overhandigde de tenlas telegging aan het vijftal, dat a,ls balling verblijft op het eiland Kea ln de Egeische Zee. De aanklacht heeft betrekking op de staatsgreep in april 1967 die het begin was van zeven jaar militaire dictatuur in Griekenland. de andere vier ver dachten hebben tot 15 januari de ge legenheid hun verdediging op schrift te zetten. DJAKARTA (AP) Teroeo Na- kamoera, de 57-jarige Japanse soldaat die op 19 december in het oerwoud van het eiland Morotai (Molukken) was aangetroffen hij verkeerde in de veronderstel ling dat de oorlog nog niet voorbij was is in Djakarta door In donesische militairen aan functio narissen van de Japanse ambas sade overhandigd. Nakamoera, lang 1 meter 67, gewicht 55 laüo, was gekleed ün sportkledij hem door de Indone siërs verstrekt. Hij sprak stame lend toen hij zed: ,Jk ben erg ver moeid en ik vind het zeer opwin dend om hier zoveel mensen te zien". Nakamoera was toen hij door Indonesische militairen werd ont dekt geheel naakt geweest. Hij wil de zich pas overgeven nadat de Indonesiërs voor hem het Japan se volkslied en een militair lied hadden gezongen. Ik zou liever sterven dan mij aan de Amerikaanse troepen over geven", zei hij naderhand. Nakamoera was in 1943 ln dienst gegaan (hij was afkomstig uit Taiwan) en datzelfde jaar werd hij naar Morotai vervoerd. In 1944 werd dit eiland door Amerikaanse troepen aangevallen en bezet. Nakamoera vluchtte met acht andere Japanse solda ten, van wie hij later gescheiden werd. In het oerwoud bouwde hij toen een hut en ging een tuintje aan leggen van 30 bij 20 meter waar van hij de grond bewerkte met een schop die ergens door Ame rikaanse soldaten was achterge laten. Hij teelde bananen, taro en ta pioca, viste en Jaagde op wilde varkens en kalkoenen. Nu en dan gapte hij ln de buurt zaaizaad van dorpelingen. Vuur maakte hij door 2 stokjes tegen elkaar aan te wrijven, en metbe- i vergrootglas. hulp MAANDAG 30 DECEMBER 1074 Met Eritrese opstandelingen ASMARA, Eritrea De militaire machthebbers in Ethiopië zijn be reid rechtstreekse onderhandelingen te voeren met leiders van guerrillabe wegingen die vechten voor de af scheiding vam de provincie Eritrea, zo heeft majoor Berhanu Baieh, lid van de militaire regering, gisteren mee gedeeld. Baieh neemt in de Eritrese hoofdstad Asmara deel aan bespre kingen tussen Ethiopische regerings vertegenwoordigers en 345 leidende figuren uit alle delen van Eritrea. Het overleg is zaterdag begonnen, na een week van toegenomen spanning ln Eritrea. Aanslagen van guerrille ro's op café's hadden aan zeker zes personen het leven gekost. Verscheidene deelnemers aan het gesprek hadden er bij de militaire re gering op aan gedrongen onderhan delingen te beginnen met de opstan delingen Daarop maakte majoor Ber hanu bekend dat zijn regering daar toe bereid is. Eritrea, dat voorheen een federale staat met een grote ma te vam autonomie was, is in 1962 als provincie bij Ethiopië gevoegd. Sinds dien voert het ELF, de overwegens Is Lamitische bevrijdingsbeweging voor Eritrea, een guerrilla tegen de cen trale regering. Enkele Jaren geleden werd een andere beweging gevormd. Het marxistisch georiënteerde volks- bevrijdingfront PLF. De twee or ganisaties leven onderling vrijwel op voet van oorlog. Afgelopen vrijdag nog kondigde de secretaris-generaal van het ELF, Os man Saleh Sabbi, op een persconfe rentie in Beiroet aan dat zijn bewe ging de strijd om de onafhankelijk heid zou verhevigen. Wreedheden Tfctens de bijeenkomst van gisteren in Asmara werd het Ethiopische le ger beschuldigd van het begaan van wreedheden tegen de Eritrese bevol king. Daarmee zou de politiek van de afgezette keizer Haile Selassie wor den voortgezet. De abt van een chris telijk klooster in Eritrea, zou hebben gezegd dat Ehiopische militairen Eritreeërs hebben gewurgd met staaldraad. Hij verlangde dat de schuldigen berecht zouden worden. Ooggetuigen zeiden dat vorige week dinsdag zes mensen dood zijn ge vonden, die met staaldraad waren ge wurgd. Volgens onbevestigde berichte zouden veel meer Eritreeërs het slachtoffer vam deze praktijken zijn geworden. De abt zei tijdens de bijeenkomst, dat vorige regering heeft geprobeerd Eritrea te verwoesten. "Nu probeert het leger hetzelfde te doen, maar het zal daar niet in slagen. Ik spreek vrij uit, want ik ben een oude man, en ben niet bang om morgen te worden vermoord". In Asmara zijn strenge veiligheids maatregelen van kracht tijdens het bezoek van de leden van de militaire junta. Ethiopische regeringsmissies hebben bezoeken gebracht aam Al gerije, Noord- en Zuid-Jemen, Koe weit en Libië, zo heeft het Ethiopi sche persbureau bekendgemaakt. De ze Arabische landen hadden de wens te kennen gegeven de banden met Ethiopië nauwer aan te halen. Libië en Zuid-Jemen zouden binnenkort diplomatieke betrekkingen met Ehio- pië aanknopen en ambassadeurs uit wisselen. aldus dit berichit. Verscheide ne Arabische landen, met name Li bië en Zuid-Jemen, geven actieve steun aan de afscheidingsbeweging in Eritrea. LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City-Ring). T.el. 0 71 -21645 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor.100Q auto s LISSE Kanaalstraat - Heereweg Tel.,02521.^14642. Eigen parkeerterrein: waar gezelligheid extra voordelig is

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4